Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μιας κ είσαι δικηγόρος θα ξέρεις ότι αν δεν υπάρχει δεδικασμένο δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για την έκβαση τυχόν δίκης.

Στους ορούς συνήθως αναφέρεται πως ο ενοικιαστής έχει υποχρέωση να παραδώσει το μίσθιο όπως το παρέλαβε (εξαιρούνται φυσικές καταστροφές). Αν λοιπόν ο διαρρήκτης σπάσει πόρτα, κλειδαριά, παράθυρο, μπαλκονόπορτα κλπ αυτό έγινε στη χρήση του μίσθιου. Από εκεί κ πέρα έχουμε ένα σωρό περιπτώσεις που ίσως ένα δικαστήριο η μία συμφωνία να μιλάει για ποσοστό για κάθε εμπλεκόμενο.

 

Όπως νομίζεις. Είναι χρήση του μισθίου η πόρτα που έσπασε ο διαρρήκτης.....

Δηλαδή αν έρθει ο γείτονας που με μισεί και σπάσει το παράθυρο, πρέπει να το πληρώσει ο ενοικιαστής ?

Παιδιά, είπαμε, να κοιτάμε το συμφέρον μας, αλλά όχι και να στραβωνόμαστε.

 

Δεν χρειάζονται ιδιαίτερες γνώσεις για να κατανοήσεις τη βασική αρχή, ότι ο ενοικιαστής δεν πληρώνει φθορά που δεν προξένησε ο ίδιος και που δεν έχει σχέση με τη χρήση του μισθίου. Η κλοπή που συνέβη δεν έχει καμία απολύτως σχέση και σύνδεση με τη χρήση του μισθίου. Δεν μίσθωσε το ακίνητο για να τον κλέβουν. Απλή λογική χρειάζεται.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

http://efotopoulou.gr/axiosi-tou-ekmisthoti-gia-apokatastasi-fthoron-sto-misthio-sirroi-endosimvatikis-ke-adikopraktikis-efthinis-proipothesis/

 

"Για την αξίωση αποζημίωσης λόγω φθορών του μισθίου, ο εκμισθωτής με την αγωγή του πρέπει να επικαλεστεί τη σύμβαση μισθώσεως, τις προκληθείσες φθορές και το ποσό της ζημίας, στο μισθωτή δε απόκειται κατά τις διατάξεις των άρθρων 592, 335 και 336 ΑΚ προς κατάλυση της αγωγής να προτείνει κατ’ ένσταση για την απαλλαγή του, ότι οι φθορές αυτές οφείλονται στη συμφωνηθείσα ή συνήθη χρήση ή σε γεγονός για το οποίο αυτός δεν υπέχει ευθύνη (ΑΠ 633/2010, δημ. Νόμος, ΑΠ 1597/1995, ΕλΔ 38.1120, ΕφΔωδ 191/2007, δημ. Νόμος, ΕφΠειρ 302/2006, δημ. Νόμος, ΕφΘεσ 1331/2001 Αρμ. 2002.1181, ΕφΑθ 5265/2001, ΕλΔ 43.227) "

Όταν δεν έχεις ευθύνη για αυτό που συνέβη, δεν πληρώνεις τη ζημία.

Και πλούσια νομολογία

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

.... Όταν δεν έχεις ευθύνη για αυτό που συνέβη, δεν πληρώνεις τη ζημία.

Και πλούσια νομολογία

 

Απλα, μην ξεχασει να πει στο δικαστήριο, οτι αφησε το παράθυρο ανοιχτό για να παιρνει αερα το σπίτι, κ δεν φέρει καμία ευθύνη που μπούκαραν απο εκει.

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Απλα, μην ξεχασει να πει στο δικαστήριο, οτι αφησε το παράθυρο ανοιχτό για να παιρνει αερα το σπίτι, κ δεν φέρει καμία ευθύνη που μπούκαραν απο εκει.

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Μπορει ο ιδιοκτητης να ισχυριστει στο δικαστηριο συρρευτικα:

Α) οτι το παραθυρο ηταν ανοιχτο και να το αποδειξει.

Β) οτι ο κλεφτης μπηκε απο εκει και να το αποδειξει.

Γ) οτι αν το παραθυρο ηταν κλειστο δεν θα γινοταν η κλοπη (γιατι πχ τα παραθυρα δεν παραβιαζονται και κλοπες γενικα συμβαινουν μονο αν ξεχασεις παραθυρο ανοιχτο).

Καλη τυχη ευχομαι......

 

Η κλοπη ειναι παρανομη πραξη και το θυμα της κλοπης ( ο ενοικιασης εν προκειμενω) δεν εχει ΠΟΤΕ ευθυνη που τον εκλεψαν. Κατανοητο?

 

 

"-Κατηγορουμενε, γιατι εκλεψες το σπιτι?

-Δεν φταιω εγω κυριε προεδρε, ειχε αφησει το παραθυρο ανοιχτο.

- Α, ωστε ετσι ε? Ανοιχτο παραθυρο? Αθωος ο κατηγορουμενος"

ΛΟΛ!!!!!!

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Aν έκανες τον κόπο να διαβάσεις ολόκληρη την ερώτηση,θα εβλεπες οτι δεν μου λύθηκαν οι απορίες. Το παραπάνω κομμάτι αφορά μόνο την κάμερα. Τώρα απο που συμπέρανες οτι η διαφωνία για την έκδοση αδειας της πυλωτής υπάγεται σε οδηγίες της αρχης προστασίας δεδομενων και ισχύει ενισχυμένη πλειοψηφία και γι αυτό, δεν ξέρω απο που προέκυψε.

 

Συγγνώμη,έχεις δίκιο είδα μόνο την ερώτηση για την κάμερα.Για την κάμερα υπάρχει μια διαγώνια αν πρέπει να είναι πλειοψηφία ή 100% αποδοχή .

για την άδεια ένας μηχανικός θα σε κατατοπίσει καλύτερα.Ανηκει ο χωρος στάθμευσης σε οριζοντια ιδιοκτησία ;

 

 

Απλα, μην ξεχασει να πει στο δικαστήριο, οτι αφησε το παράθυρο ανοιχτό για να παιρνει αερα το σπίτι, κ δεν φέρει καμία ευθύνη που μπούκαραν απο εκει.

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

 

αν είχε αφήσει ανοιχτό την πόρτα-παράθυρο δεν θα την είχε σπάσει ο κλέφτης.

Edited by vasilllios
Link to comment
Share on other sites

παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σας και συμπερανα οτι τελικα δεν μπορει να βαλει μονος του καμερες σε κοινοχρηστο χωρο,εστω και με την δικαιολογια οτι θελει να προστατεψει το αυτοκινητο του,οτι απαιτειται πλειοψηφια και συγκαταθεση των υπολοιπων και οτι μαλλον πρεπει να τα βρουμε μεταξυ μας γιατι αλλιως πρεπει να μπλεχτουν πολλοι θεσμοι και να παμε και νομικα και ολα αυτα αν θα φερουν αποτελεσμα γιατι ο νομος δεν ειναι σαφης.βασιλειε ειδικα σευχαριστω για τις αξιοπρεπεις απαντησεις σου και τις γνωσεις σου οπως και μερικους αλλους.

και συμφωνω μαζι σου οπως προειπα απο την αρχη της συζητησης οτι να μπουν καμερες αλλα κοινοχρηστες για ολους και σε τερματικο που θα βρισκεται η' στο σπιτι του καθενος η' σε ενα ουδετερο χωρο οπου θα ανατρεχει οποιος εχει προβλημα.

διαβαζοντας τα διαφορα θεματα εδω για την ζουγκλα που λεγεται πολυκατοικια καταλαβα οτι οι λυσεις ειναι δυσκολες και απαιτουν προσεκτικους χειρισμους γιατι οι νομοι ειναι ασαφεις και νομικα μπλεκεις και θες χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ο ιδιόκτητης; Δεν υπήρξε φυσιολογική φθορά σε κάτι. Ούτε ευθύνεται ο ιδιόκτητης επειδή μπήκαν κλεφτές ενώ μένει άλλος.
Σοβαρά τώρα; Αν δηλαδή ένα σπίτι υποστεί ζημιές από σεισμό (πάλι δεν είναι φυσιολογική φθορά) ποιος θα το φτιάξει; Να πούμε μόνο ότι ο ιδιοκτήτης πληρώνει τις ζημιές του εξοπλισμού (δηλ. πόρτες παράθυρα κλπ). Την αξία των προσωπικών αντικειμένων που χάθηκαν ασφαλώς ΔΕΝ την "πληρώνει" ο ιδιοκτήτης, αλλά ον κάτοχος των αντικειμένων που εκλάπησαν.

 

Ο χρήστης που μισθώνει επισκευάζει τις ζημιές που ΠΡΟΚΑΛΕΙ.

 

Για να αποφεύγουμε κάτι τέτοια, υπάρχει η ασφάλεια κλοπής του σπιτιού που καλύπτει ακόμη και απόπειρες διάρρηξης. Τώρα αν πέσεις σε άσχετο μισθωτή, είσαι τυχερός, αν όχι, λυπάμαι.

 

 

Sent from my LG-H870 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μένω σε μια πολυκατοικία 4 διαμερισμάτων όπου έχουμε εντονότατο πρόβλημα με παρκαρισμένα οχήματα που κλείνουν την είσοδο στους χώρους στάθμευσης μας αλλα και με βανδαλισμούς που έγιναν στα αυτοκίνητα μας ως αποτέλεσμα διαμάχης με γείτονες επειδή απαιτούσαμε να μην μας κλείνουν.

 

Γι αυτους τους λόγους, αποφασίσαμε να εκδώσουμε μια αδεια τοποθετησης πινακίδων εισόδου-εξόδου και απαγόρευσης στασης-σταθμευσης εμπροσθεν της πολυκατοικίας μας, αλλά και κάμερα στον χώρο της πυλωτής.

Το πρόβλημα είναι το εξής και εδώ ειναι που χρειάζομαι την βοήθεια σας,αν γνωρίζετε.

Η πολυκατοικία ΔΕΝ έχει καταστατικο/κανονισμό.

ΕΝΑΣ μόνο απ τους ιδιοκτήτες, ο οποίος μάλιστα δεν μένει καν στο σπίτι,αλλα το επισκέπτεται περιπου 2-3 φορες τον χρόνο απο μια μέρα (άρα δεν βιώνει το πρόβλημα που βιώνουμε οι υπολοιποι) ,ΔΕΝ θελει να βγάλουμε την άδεια, ούτε να βάλουμε κάμερα "γιατι δεν έχουμε πρόβλημα,σιγά,υπερβάλλουμε". Του πρότεινα να πληρώσω και το κόστος που του αναλογεί για την εργασία του μηχανικού,αλλα ΠΑΛΙ αρνείται.Γενικά,δεν υπάρχει σημειο επικοινωνίας.

Στην περίπτωση αυτήν, τι μπορούμε να κάνουμε οι υπόλοιποι? Υπάρχει κάποια νομολογία που να μας καλύπτει να κινηθούμε με την ενισχυμένη πλειοψηφία που έχουμε, και αν ναι,ποια είναι αυτή?

Ασφαλώς εφόσον υπάρχει πλειοψηφία άνω του 66,6% (τα 2/3), εφόσον εσείς έχετε 75% (ήτοι 3/4), μπορεί να περάσει. Αυτό που δεν ξέρω είναι το πώς μπορεί να συσταθεί συνέλευση κλπ. Νομίζω όμως ότι ένας δικηγόρος θα λύσει εύκολα θα θέματα.

 

Sent from my LG-H870 using Tapatalk

Edited by Dihnekis300
Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά τώρα; Αν δηλαδή ένα σπίτι υποστεί ζημιές από σεισμό (πάλι δεν είναι φυσιολογική φθορά) ποιος θα το φτιάξει; Να πούμε μόνο ότι ο ιδιοκτήτης πληρώνει τις ζημιές του εξοπλισμού (δηλ. πόρτες παράθυρα κλπ). Την αξία των προσωπικών αντικειμένων που χάθηκαν ασφαλώς ΔΕΝ την "πληρώνει" ο ιδιοκτήτης, αλλά ον κάτοχος των αντικειμένων που εκλάπησαν.

 

Ο χρήστης που μισθώνει επισκευάζει τις ζημιές που ΠΡΟΚΑΛΕΙ.

 

Για να αποφεύγουμε κάτι τέτοια, υπάρχει η ασφάλεια κλοπής του σπιτιού που καλύπτει ακόμη και απόπειρες διάρρηξης. Τώρα αν πέσεις σε άσχετο μισθωτή, είσαι τυχερός, αν όχι, λυπάμαι.

 

 

Sent from my LG-H870 using Tapatalk

 

Να μην είστε απόλυτοι. Όσο δεν υπάρχει δεδικασμένο και τελεσίδικη απόφαση σε ανάλογη περίπτωση δεν μπορούμε να είμαστε απόλυτοι και να πούμε "ο ιδιοκτήτης" ή "ο ενοικιαστής".

 

Να πάρω εγώ ένα παράδειγμα; Πάει ο ενοικιαστής και αγοράζει τηλεόραση 55 ιντσών UHD OLED 500€, 1.000€, 2.000€ δεν έχει σημασία. Όπως λοιπόν την κουβαλάει σπίτι (γιατί είναι και θηρίο ασήκωτο η συσκευασία) τον βλέπει κάποιος και στην πρώτη ευκαιρία κάνει διάρρηξη να την πάρει. Σπάει κλειδαριά, χαλάει την πόρτα, την βουτάει με το συνεργό και φεύγει. Ποιος πληρώνει τα σπασμένα οέο; Ο ενοικιαστής; Ο ιδιοκτήτης; Θα μου πει δεν φταίει ο ενοικιαστής που τον έκλεψαν, μια νόμιμη αγορά έκανε και ήταν άτυχος. Ναι αλλά όσο δεν φταίει ο ενοικιαστής άλλο ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ δεν φταίει ο ιδιοκτήτης. Και αυτή είναι απλά μια περίπτωση.

 

Εμένα αν μου τύχαινε τέτοια περίπτωση θα το συζητούσα με τον ενοικιαστή. Δεν θα δεχόμουν όμως να επωμιστώ όλο το βάρος των εξόδων.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Να μην είστε απόλυτοι. Όσο δεν υπάρχει δεδικασμένο και τελεσίδικη απόφαση σε ανάλογη περίπτωση δεν μπορούμε να είμαστε απόλυτοι και να πούμε "ο ιδιοκτήτης" ή "ο ενοικιαστής".

 

 

 

Να πάρω εγώ ένα παράδειγμα; Πάει ο ενοικιαστής και αγοράζει τηλεόραση 55 ιντσών UHD OLED 500€, 1.000€, 2.000€ δεν έχει σημασία. Όπως λοιπόν την κουβαλάει σπίτι (γιατί είναι και θηρίο ασήκωτο η συσκευασία) τον βλέπει κάποιος και στην πρώτη ευκαιρία κάνει διάρρηξη να την πάρει. Σπάει κλειδαριά, χαλάει την πόρτα, την βουτάει με το συνεργό και φεύγει. Ποιος πληρώνει τα σπασμένα οέο; Ο ενοικιαστής; Ο ιδιοκτήτης; Θα μου πει δεν φταίει ο ενοικιαστής που τον έκλεψαν, μια νόμιμη αγορά έκανε και ήταν άτυχος. Ναι αλλά όσο δεν φταίει ο ενοικιαστής άλλο ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ δεν φταίει ο ιδιοκτήτης. Και αυτή είναι απλά μια περίπτωση.

 

 

 

Εμένα αν μου τύχαινε τέτοια περίπτωση θα το συζητούσα με τον ενοικιαστή. Δεν θα δεχόμουν όμως να επωμιστώ όλο το βάρος των εξόδων.

Ο ιδιοκτητης θα επισκευασει τις ζημιες οχι επειδη φταιει που εγιναν, αλλα επειδη, λογω της μισθωσης ειναι υποχρεωμενος να προσφερει στον ενοικοαστη το σπιτι καταλληλο για τη χρηση που το νοικιασε. Γι αυτο θα το επισκευασει ο ιδιοκτητης, οχι επειδη φταει για την κλοπη. Εχει συμβατικη υποχρεωση εναντι του ενοικιαστη.

Παραπανω αναφερω πληθος νομολογιας και του Αρειου Παγου. Επομενως δεν ανακαλυψαμε τον τροχο σημερα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Επειδή στη δουλειά εχω παρε δώσε, με δικηγόρους, τους είπα την περίπτωση κ ολοι μου απάντησαν το ίδιο :

Τα πληρώνει ο μισθωτής!!.

Υπάρχει όρος και σε κάθε μισθωτήριο συμβόλαιο :

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΜΙΣΘΙΟΥ - ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ.

Ο μισθωτής παρέλαβε το μίσθιο αφού το εξέτασε

και το βρήκε της τελείας αρεσκείας του, σε αρίστη κατάσταση και απόλυτα κατάλληλο για να χρησιμοποιηθεί σαν κύρια κατοικία αυτού.

Για όλη τη διάρκεια της μίσθωσης ο εκμισθωτής δεν έχει καμία υποχρέωση συντήρησης ή επισκευής ζημιών και βλαβών του μισθίου για την αποκατάσταση των οποίων αποκλειστική ευθύνη και υποχρέωση έχει ο μισθωτής."

 

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Ο ιδιοκτητης θα επισκευασει τις ζημιες οχι επειδη φταιει που εγιναν, αλλα επειδη, λογω της μισθωσης ειναι υποχρεωμενος να προσφερει στον ενοικοαστη το σπιτι καταλληλο για τη χρηση που το νοικιασε. Γι αυτο θα το επισκευασει ο ιδιοκτητης, οχι επειδη φταει για την κλοπη. Εχει συμβατικη υποχρεωση εναντι του ενοικιαστη.

Παραπανω αναφερω πληθος νομολογιας και του Αρειου Παγου. Επομενως δεν ανακαλυψαμε τον τροχο σημερα.

Μα ασφαλώς! Συμφωνώ απόλυτα! Ο σκοπός της κλοπής δεν έχει καμία μα καμία σχέση! Στην τελική ο ιδιοκτήτης θα μπορούσε να έχει ασφάλεια της ιδιοκτησίας του. Είναι δικό του θεμα ξεκάθαρα!

 

Sent from my LG-H870 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδή στη δουλειά εχω παρε δώσε, με δικηγόρους, τους είπα την περίπτωση κ ολοι μου απάντησαν το ίδιο :

Τα πληρώνει ο μισθωτής!!.

Υπάρχει όρος και σε κάθε μισθωτήριο συμβόλαιο :

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΜΙΣΘΙΟΥ - ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ.

Ο μισθωτής παρέλαβε το μίσθιο αφού το εξέτασε

και το βρήκε της τελείας αρεσκείας του, σε αρίστη κατάσταση και απόλυτα κατάλληλο για να χρησιμοποιηθεί σαν κύρια κατοικία αυτού.

Για όλη τη διάρκεια της μίσθωσης ο εκμισθωτής δεν έχει καμία υποχρέωση συντήρησης ή επισκευής ζημιών και βλαβών του μισθίου για την αποκατάσταση των οποίων αποκλειστική ευθύνη και υποχρέωση έχει ο μισθωτής."

 

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Δωσε τους να διαβασουν αυτα που γραφω και μην τους εχεις πολυ εμπιστοσυνη.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σας και συμπερανα οτι τελικα δεν μπορει να βαλει μονος του καμερες σε κοινοχρηστο χωρο,εστω και με την δικαιολογια οτι θελει να προστατεψει το αυτοκινητο του,οτι απαιτειται πλειοψηφια και συγκαταθεση των υπολοιπων και οτι μαλλον πρεπει να τα βρουμε μεταξυ μας γιατι αλλιως πρεπει να μπλεχτουν πολλοι θεσμοι και να παμε και νομικα και ολα αυτα αν θα φερουν αποτελεσμα γιατι ο νομος δεν ειναι σαφης.βασιλειε ειδικα σευχαριστω για τις αξιοπρεπεις απαντησεις σου και τις γνωσεις σου οπως και μερικους αλλους.

και συμφωνω μαζι σου οπως προειπα απο την αρχη της συζητησης οτι να μπουν καμερες αλλα κοινοχρηστες για ολους και σε τερματικο που θα βρισκεται η' στο σπιτι του καθενος η' σε ενα ουδετερο χωρο οπου θα ανατρεχει οποιος εχει προβλημα.

διαβαζοντας τα διαφορα θεματα εδω για την ζουγκλα που λεγεται πολυκατοικια καταλαβα οτι οι λυσεις ειναι δυσκολες και απαιτουν προσεκτικους χειρισμους γιατι οι νομοι ειναι ασαφεις και νομικα μπλεκεις και θες χρονια.

 

είναι λίγο πιο απλά τα πράγματα αν θες να βάλεις κάμερα να τραβάει ΜΟΝΟ τον δικό σου χώρο στάθμευσης.αν τώρα τραβάει και είσοδο ή λοιπούς χώρους μπορεί ο οποιοσδήποτε να εναντιωθεί.

 

Επειδή στη δουλειά εχω παρε δώσε, με δικηγόρους, τους είπα την περίπτωση κ ολοι μου απάντησαν το ίδιο :

Τα πληρώνει ο μισθωτής!!.

Υπάρχει όρος και σε κάθε μισθωτήριο συμβόλαιο :

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΜΙΣΘΙΟΥ - ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ.

Ο μισθωτής παρέλαβε το μίσθιο αφού το εξέτασε

και το βρήκε της τελείας αρεσκείας του, σε αρίστη κατάσταση και απόλυτα κατάλληλο για να χρησιμοποιηθεί σαν κύρια κατοικία αυτού.

Για όλη τη διάρκεια της μίσθωσης ο εκμισθωτής δεν έχει καμία υποχρέωση συντήρησης ή επισκευής ζημιών και βλαβών του μισθίου για την αποκατάσταση των οποίων αποκλειστική ευθύνη και υποχρέωση έχει ο μισθωτής."

 

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

 

σύμφωνα λοιπόν με την απάντηση σου μου γεννιέται η απορία.γινεται ένας σεισμός και το σπίτι γκρεμίζεται.

Πληρώνει ο ενοικιαστής ή ο ιδιοκτήτης;

Αναφέρεις επισκευή.. είχα πάει σε σπίτι και είχε τρυπήσει όλα τα αλουμίνια και πέρναγε καρφιά για ασφαλειες να μην παραβιαστουν. Αποτέλεσμα ;κατάστρεψαν τα αλουμίνια του σπιτιου.την δουλειά τους όμως την κάνανε.Το επισκευασανε

Link to comment
Share on other sites

Αντε πάλι με τους σεισμούς. Είπαμε αυτό είναι φυσική καταστροφή, προφανώς και δεν είναι κάποιος παράλογος να ζήτηση επισκευή από ενοικιαστή.

Οι ζημιές από χρήση ή κατά τη χρήση που δεν είναι φυσιολογική φθορά είναι προφανές ότι βαραίνουν τον ενοικιαστή.

Σε λίγο θα μας πείτε να βάλουμε κ security να του φυλάει το σπίτι.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Επειδή στη δουλειά εχω παρε δώσε, με δικηγόρους, τους είπα την περίπτωση κ ολοι μου απάντησαν το ίδιο :

Τα πληρώνει ο μισθωτής!!.

Υπάρχει όρος και σε κάθε μισθωτήριο συμβόλαιο :

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΜΙΣΘΙΟΥ - ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ.

Ο μισθωτής παρέλαβε το μίσθιο αφού το εξέτασε

και το βρήκε της τελείας αρεσκείας του, σε αρίστη κατάσταση και απόλυτα κατάλληλο για να χρησιμοποιηθεί σαν κύρια κατοικία αυτού.

Για όλη τη διάρκεια της μίσθωσης ο εκμισθωτής δεν έχει καμία υποχρέωση συντήρησης ή επισκευής ζημιών και βλαβών του μισθίου για την αποκατάσταση των οποίων αποκλειστική ευθύνη και υποχρέωση έχει ο μισθωτής."

 

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Όποιος έχει νοικιάσει σπίτι και έχει υπογράψει αυτό το συμβόλαιο, τότε ναι. Εγώ ούτε έχω συναντήσει ξανά αυτούς τους όρους, ενώ αντίθετα υπάρχει απόφαση του Αρείου Πάγου για κτίριο που νοίκιαζε το Δημόσιο επί 35 χρόνια. Όταν λοιπόν το Δημόσιο το άφησε, ο ιδιοκτήτης απαίτησε επισκευές. Οι επισκευές που ζητήθηκαν αφορούσαν συντήρηση και επιδιορθώσεις λόγω χρήσης (π.χ πρίζες, διακόπτες, πόμολα κλπ). Ο Άρειος Πάγος έκρινε πως οτιδήποτε αφορούσε φυσιολογική φθορά από την κανονική χρήση του κτιρίου ΉΤΑΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ.

 

Τώρα τι λέτε εδώ παιδιά εγώ δεν ξέρω. Η περίπτωση τώρα με τα καρφιά στα αλουμινια (για οποιοδήποτε λόγο) αποτελεί αιτία για μονομερή καταγγελία της σύμβασης από τον ιδιοκτήτη, εφόσον δεν είχε ενημερωθεί και ασφαλώς μπορεί δικαίως να απαιτήσει να επανέλθουν/φτιαχτούν στην κατάσταση που παραδοθηκαν.

 

Επειδή όμως περνάμε από την μια άκρη στην άλλη, εγώ δεν ξέρω πόσοι από εδώ έχουν επαφή με το θέμα ως ιδιοκτήτες που μισθώνουν κάποιο σπίτι.

 

Επειδή λοιπόν έχω προσωπική εμπειρία, μπορώ να σας πω ότι οτιδήποτε αφορά βλάβες το έχουμε πληρώσει κανονικά από την τσέπη μας (σαν ιδιοκτήτες σε σπίτι που ενοικιάζεται σου τρίτους). Προκειμένου να παραδοθεί το σπίτι στον νέο ενοικιαστή, έγιναν εργασίες συντήρησης και επισκευές που ξεπέρασαν τα 1500€ (και μιλάμε για σπίτι 20 ετιας).Πόμολα θυρών, πόμολα ντουλαπιών και ντουλαπών, αλλαγή μπαταριών μπάνιου κλπ, ένας χαλασμένος απορροφητήρας κλπ. Η φθορά οφειλόταν στην χρήση. Υπάρχει περίπτωση να ακουγομουν λογικός αν τα ζητούσα από τον άνθρωπο που έφευγε να τα πληρώσει; ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ αφορά την ΣΥΝΤΉΡΗΣΗ είναι του ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ. Εκτός κι αν έχει υπογραφεί κάποιο ειδικό συμβόλαιο σαν το παραπάνω, που όποιος το έχει υπογράψει πρέπει να πληρώνει πολύ μικρότερο ενοίκιο από αυτό που αναλογεί. Σε κάθε άλλη γενική περίπτωση ισχύει η κοινή λογική. Και επειδή είμαι αντίστοιχα και μισθωτής, η αντιμετώπιση που έχω λάβει από τον ιδιοκτήτη του ακινήτου είναι αντίστοιχη. Έχουν τύχει 3-4 καλές βλάβες στο σπίτι (καινούριο σπίτι) και αμέσως έρχεται ή στέλνει τεχνικό. Αυτή ΠΡΕΠΕΙ είναι η αντιμετώπιση όταν δίνω έναν βασικό μισθό για νοίκι. Αλλά η ίδια και όταν παίρνω!

 

Και για να πω κάτι τελευταίο. Ούτε πλούσιος είμαι ούτε τίποτα και θα προτιμούσα αυτά τα χρήματα να τα είχα ξοδέψει κάπου αλλού. Όμως θεωρώ ότι ο ιδιοκτήτης οφείλει να σέβεται τον ενοικιαστή, όπως θα απαιτούσε αν ήταν ο ίδιος στη θέση του άλλου. Έτσι καλό είναι να σκεφτόμαστε σαν άνθρωποι και να υπερισχύει η ΛΟΓΙΚΗ. Και μη μπερδεύετε το συμφέρον. Άλλο το συμφέρον, άλλη η ΛΟΓΙΚΗ.

 

Sent from my LG-H870 using Tapatalk

Edited by Dihnekis300
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά θα με τρελάνετε;

Ο ιδιοκτήτης είναι υπεύθυνος να πληρώσει ζημιές και αποκαταστάσεις που δημιουργήθηκαν από ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΦΘΟΡΆ σωστά;

Σπασμενα τζάμια και παντζούρια που καταστράφηκαν από κλοπή μάλλον δεν είναι φυσιολογική φθορά ή φθορά από ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ χρήση....

 

Στάλθηκε από το Nokia 7.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά θα με τρελάνετε;

Ο ιδιοκτήτης είναι υπεύθυνος να πληρώσει ζημιές και αποκαταστάσεις που δημιουργήθηκαν από ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΦΘΟΡΆ σωστά;

Σπασμενα τζάμια και παντζούρια που καταστράφηκαν από κλοπή μάλλον δεν είναι φυσιολογική φθορά ή φθορά από ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ χρήση....

 

Στάλθηκε από το Nokia 7.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ωραία για να μη σε τρελάνουμε, δες εδώ άλλες δύο τρεις περιπτώσεις, όπου οι ιδιοκτήτες πλήρωσαν την φθορά του σπιτιού από την διάρρηξη.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/485939-%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CF%81%CF%81%CE%B7%CE%BE%CE%B7-%CF%83%CE%B5-%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%B9%CE%B1%CE%B6%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%BF-%CF%83%CF%80%CE%AF%CF%84%CE%B9-%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%BF%CF%82-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%8E%CE%BD%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%B6%CE%B7%CE%BC%CE%B9%CE%AD%CF%82/page/2/

 

Sent from my LG-H870 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδή στη δουλειά εχω παρε δώσε, με δικηγόρους, τους είπα την περίπτωση κ ολοι μου απάντησαν το ίδιο :

Τα πληρώνει ο μισθωτής!!.

Υπάρχει όρος και σε κάθε μισθωτήριο συμβόλαιο :

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΜΙΣΘΙΟΥ - ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ.

Ο μισθωτής παρέλαβε το μίσθιο αφού το εξέτασε

και το βρήκε της τελείας αρεσκείας του, σε αρίστη κατάσταση και απόλυτα κατάλληλο για να χρησιμοποιηθεί σαν κύρια κατοικία αυτού.

Για όλη τη διάρκεια της μίσθωσης ο εκμισθωτής δεν έχει καμία υποχρέωση συντήρησης ή επισκευής ζημιών και βλαβών του μισθίου για την αποκατάσταση των οποίων αποκλειστική ευθύνη και υποχρέωση έχει ο μισθωτής."

 

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Αυτά ισχύουν για τις φυσιολογικες φθορές,

Για παράδειγμα, χαλάει από διάβρωση το δίκτυο νερού, θέλει υδραυλικό χιλια ευρώ ζημιά, θα το πληρώσει ο ενοικιαστής?

Το κάγκελο του μπαλκονιού είναι σάπιο και υποχωρεί και διαλύεται... Θα το πληρώσει ο ενοικιαστής?

Link to comment
Share on other sites

Ωραία για να μη σε τρελάνουμε, δες εδώ άλλες δύο τρεις περιπτώσεις, όπου οι ιδιοκτήτες πλήρωσαν την φθορά του σπιτιού από την διάρρηξη.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/485939-%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CF%81%CF%81%CE%B7%CE%BE%CE%B7-%CF%83%CE%B5-%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%B9%CE%B1%CE%B6%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%BF-%CF%83%CF%80%CE%AF%CF%84%CE%B9-%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%BF%CF%82-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%8E%CE%BD%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%B6%CE%B7%CE%BC%CE%B9%CE%AD%CF%82/page/2/

 

Sent from my LG-H870 using Tapatalk

Δεν ήξερα ότι το insomnia είναι δικαστήριο και δημιουργός τετελεσμένων....

 

Η ερώτηση μου είναι απλούστατη...

 

Την αστική ευθύνη του σπιτιού την έχει ο ιδιοκτήτης ή ο ενοικιαστής;

Την ευθύνη και υποχρέωση ασφάλισης του ακινήτου την έχει ο ιδιοκτήτης ή ο ενοικιαστής;

Θα σου απαντήσω εγώ

Και στις 2 περιπτώσεις η ευθύνη είναι του ενοικιαστή

 

Στάλθηκε από το Nokia 7.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω οταν παρεδωσα το μισθιο στον ενοικιαστη,ηταν 2 ετων,ανακαινισμενο,και ηταν αψογο,αφου οταν παραδωθηκε εμενα μονο εγω.Ηταν τελειο χωρις καμια φθορα,ειτε απο κλεφτη ειτε απο εκεινων,θα πρεπει τωρα να καλεστω να πληρωσω την ζημια επειδη εκεινος,δεν εκανε το αυτονοητο,να κλεισει σωστα το παραθυρο,ωστε να μην γινει ζημια στο οικημα,και να μην εχει απωλειες,εκεινος...???

και εγκυκλοπαιδικα,η ζημια που εφερα,σημερα και ηταν μπροστα και ο ιδιος κοστολογειται στα 490 ευρω......:mad:

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερα ότι το insomnia είναι δικαστήριο και δημιουργός τετελεσμένων....

 

Η ερώτηση μου είναι απλούστατη...

 

Την αστική ευθύνη του σπιτιού την έχει ο ιδιοκτήτης ή ο ενοικιαστής;

Την ευθύνη και υποχρέωση ασφάλισης του ακινήτου την έχει ο ιδιοκτήτης ή ο ενοικιαστής;

Θα σου απαντήσω εγώ

Και στις 2 περιπτώσεις η ευθύνη είναι του ενοικιαστή

 

Στάλθηκε από το Nokia 7.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αδικως χανεις τα λογια σου. Ο καθενας εχει και μια γνωμη γιατι ετσι του αρεσει. Τους λες τι ισχυει και εξακολουθουν να εχουν δικη τους αποψη επι επιστημονικων ζητηματων που δεν γνωριζουν.

Επικαλουνται και το insomnia!!!!! Ε, χρειαζονται και αλλα μνημονια δυστυχως!

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγω οταν παρεδωσα το μισθιο στον ενοικιαστη,ηταν 2 ετων,ανακαινισμενο,και ηταν αψογο,αφου οταν παραδωθηκε εμενα μονο εγω.Ηταν τελειο χωρις καμια φθορα,ειτε απο κλεφτη ειτε απο εκεινων,θα πρεπει τωρα να καλεστω να πληρωσω την ζημια επειδη εκεινος,δεν εκανε το αυτονοητο,να κλεισει σωστα το παραθυρο,ωστε να μην γινει ζημια στο οικημα,και να μην εχει απωλειες,εκεινος...???

 

και εγκυκλοπαιδικα,η ζημια που εφερα,σημερα και ηταν μπροστα και ο ιδιος κοστολογειται στα 490 ευρω......:mad:

Ρωτησε το δικηγορο σου να σου εξηγησει.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αδικως χανεις τα λογια σου. Ο καθενας εχει και μια γνωμη γιατι ετσι του αρεσει. Τους λες τι ισχυει και εξακολουθουν να εχουν δικη τους αποψη επι επιστημονικων ζητηματων που δεν γνωριζουν.

Επικαλουνται και το insomnia!!!!! Ε, χρειαζονται και αλλα μνημονια δυστυχως!

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ρωτησε το δικηγορο σου να σου εξηγησει.

 

Δε θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά το insomnia το επικαλέστηκε κάποιος που υποστηρίζει ότι πληρώνει ο ιδιόκτητης. Οπότε ναι, μνημόνια κ άλλα, όπως τα λες.

 

Επί της ουσίας το καλύτερο θα ήταν μία συμβιβαστική λύση. Κάτι σαν μισά μισά ή ποσοστό.

 

Αλλιώς υπάρχει κ η ακραία λύση, δεν κάνεις τίποτα, ο ενοικιαστής ή θα αναγκαστεί να τα φτιάξει για να συνεχίζει να μένει ή αν φύγει του κρατάς την εγγύηση ή τον κυνηγάς δικαστικά μετά για μη παράδοση μίσθιου στην κατάσταση που το παρέλαβε.

 

Πάντα όμως ψάχνουμε συμβιβαστική λύση ειδικά αν είναι καλός κ σωστός ενοικιαστής.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά το insomnia το επικαλέστηκε κάποιος που υποστηρίζει ότι πληρώνει ο ιδιόκτητης. Οπότε ναι, μνημόνια κ άλλα, όπως τα λες.

 

Επί της ουσίας το καλύτερο θα ήταν μία συμβιβαστική λύση. Κάτι σαν μισά μισά ή ποσοστό.

 

Αλλιώς υπάρχει κ η ακραία λύση, δεν κάνεις τίποτα, ο ενοικιαστής ή θα αναγκαστεί να τα φτιάξει για να συνεχίζει να μένει ή αν φύγει του κρατάς την εγγύηση ή τον κυνηγάς δικαστικά μετά για μη παράδοση μίσθιου στην κατάσταση που το παρέλαβε.

 

Πάντα όμως ψάχνουμε συμβιβαστική λύση ειδικά αν είναι καλός κ σωστός ενοικιαστής.

 

Εγινε ερωτηση ποιος εχει υποχρεωση να πληρωσει ζημιες που προκληθηκαν απο διαρρηξη και σας απαντησα. Απλως δεν σας αρεσει η απαντηση.

Απο εκει και περα, ο καθενας μπορει αν θελει να συμβιβαζεται και να απεμπολει εκουσιως δικαιωματα του. Θεμιτο ειναι.

 

Αν παντως ψαχνεις για ακραιες λυσεις, σου εχω την καλυτερη: τα φτιαχνει ολα ο ενοικιαστης και τα αφαιρει απο τα ενοικια. Και τρεχα ΕΣΥ μετα στα δικαστηρια που θα δικαιωσουν τον ενοικιαστη, γιατι το κοστος των ζημιων επρεπε εξαρχης να ειχε αναλαβει ο ιδιοκτητης.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν ήξερα ότι το insomnia είναι δικαστήριο και δημιουργός τετελεσμένων....

 

Η ερώτηση μου είναι απλούστατη...

 

Την αστική ευθύνη του σπιτιού την έχει ο ιδιοκτήτης ή ο ενοικιαστής;

Την ευθύνη και υποχρέωση ασφάλισης του ακινήτου την έχει ο ιδιοκτήτης ή ο ενοικιαστής;

Θα σου απαντήσω εγώ

Και στις 2 περιπτώσεις η ευθύνη είναι του ενοικιαστή

 

Στάλθηκε από το Nokia 7.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Και στα 2 επεσες εξω.

Με τον κηδεμονα σου τη Δευτερα!

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εγω οταν παρεδωσα το μισθιο στον ενοικιαστη,ηταν 2 ετων,ανακαινισμενο,και ηταν αψογο,αφου οταν παραδωθηκε εμενα μονο εγω.Ηταν τελειο χωρις καμια φθορα,ειτε απο κλεφτη ειτε απο εκεινων,θα πρεπει τωρα να καλεστω να πληρωσω την ζημια επειδη εκεινος,δεν εκανε το αυτονοητο,να κλεισει σωστα το παραθυρο,ωστε να μην γινει ζημια στο οικημα,και να μην εχει απωλειες,εκεινος...???

 

και εγκυκλοπαιδικα,η ζημια που εφερα,σημερα και ηταν μπροστα και ο ιδιος κοστολογειται στα 490 ευρω......:mad:

ερώτηση.

τι είναι αυτή η ζημιά;ωραία ,ξέχασε το παράθυρο και μπουκαραν μέσα(προφανώς έχεις προσβασιμο μπαλκόνι).Τι ζημιά προκαλεσαν στο ακίνητο;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν βλέπω ότι οι περισσότεροι κουβεντιαζετε από το σωρό. Λοιπόν για όσους θίχτηκαν το insomnia του ανέφερα γιατί στο θέμα εκεί μιλάνε ΤΡΕΙΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ που ΠΛΗΡΩΣΑΝ τις ζημιές μετά από διάρρηξη που έγινε στο μισθωμένο διαμέρισμα τους. Τα υπόλοιπα να χαμε να λέγαμε.

 

Sent from my LG-H870 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση.

τι είναι αυτή η ζημιά;ωραία ,ξέχασε το παράθυρο και μπουκαραν μέσα(προφανώς έχεις προσβασιμο μπαλκόνι).Τι ζημιά προκαλεσαν στο ακίνητο;

 

Μια στιγμή. τι θα πει "ξέχασε το παράθυρο και μπούκαραν μέσα" ?

δηλαδή από πού προκύπτει ότι τα παράθυρα πρέπει να είναι κλειστά? Δεν έφυγε δα και άφησε ορθάνοιχτη την πόρτα. Μην τρελαθούμε τώρα!

 

Ακόμη, όταν είσαι μέσα στο σπίτι πρέπει να έχεις κλειστά παράθυρα και κλειδωμένη πόρτα? (ή μήπως δεν μπαίνουν αν είσαι μέσα στο σπίτι ? να το ακούσουμε και αυτό!).

 

Είναι προφανές ότι οι κλέφτες δεν περνούσαν τυχαία από κάτω, είδαν ένα παράθυρο ανοιχτό και λένε "δεν μπαίνουμε να το κλέψουμε ? ". Το σπίτι θα το έκλεβαν έτσι και αλλιώς. Αν έβρισκαν κλειστό το παράθυρο, απλούστατα, θα το έσπαγαν ή θα το άνοιγαν και θα έμπαιναν.

 

Και το ξαναλέω για να το εμπεδώσετε: ο ενοικιαστής δεν είναι υποχρεωμένος να πληρώσει ζημιές που δεν έκανε ο ίδιος. Τελεία και παύλα. Είναι απλούστατο, είναι λογικότατο και είναι και ο νόμος που ισχύει.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...