Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να ρωτήσω κάτι βρε παιδιά, σε κοινόχρηστο χώρο, όπως είναι η αυλή μιας πολυκατοικίας, μπορεί ο οποιοσδήποτε να βάλει ό,τι θέλει, για παράδειγμα γλάστρες με λουλούδια (και δεν μιλάω για μία ή δύο αλλά πολύ περισσότερες) ή χρειάζεται απόφαση γενικής συνέλευσης; Κι αν χρειάζεται απόφαση, τι γίνεται στην περίπτωση που οι περισσότεροι ένοικοι δεν θέλουν τις γλάστρες και αυτός που τις έβαλε αρνείται να τις βγάλει;
κανονικά θέλει απόφαση ιδιοκτητών .
Δυστυχως επειδη εχει διαρροή, ειναι ζητημα ημερων που πρεπει να αποφασιστει.
έχετε μιλήσει και δεν τα βρίσκετε;εάν είναι επείγον το θέμα πρέπει να το αποδεχτεί διαφορετικά λύση συμβολαίου.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Εχουμε μιλησει τηλεφωνικα, όχι απο κοντα ακομα λογω δουλειας, ειπα μονο τη σκεψη μου και δεν το κουβεντιασαμε. Απλα ρωταω για να ξερω γιατι δεν εχω αποφασισει ακομα

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Αν δε θέλει να μπει σε "περιπέτειες"(φασαρία, σκόνη, βρωμιες,κλπ) το καταλαβαίνω. Ειδικά αν έχει παιδιά/μωρα

Προσωπικά θα δεχομουν ανακαίνιση σε ότι φάση και να ήμουν :D

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν πρεπει να εχεις φασαρια ή και να φυγεις για 2 βδομαδες...

Επισης αν ανεβει το ενοικιο..:rolleyes:

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς.. Εγώ που ήθελα με το σεισμό να φτιάξω το σπίτι πρόσφατα που έγινε και είχε κάποια θέματα δεν ήθελε να φύγει από μέσα ένα ζευγάρι με ένα παιδάκι. Ούτε για μια μέρα. Και τους λέω αν εσείς φύγετε σε 10 χρόνια θα μείνει έτσι το σπίτι να πέσει όλο πχ και να τρέχω μετά;

 

Τους είπα σε ένα μήνα έχετε φύγει. Είναι σε πολύ κεντρικό σημείο το σπίτι του Περιστερίου και εννοείται και έφυγαν, και ανέβασα και το ενοίκιο 50€ στον επόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς.. Εγώ που ήθελα με το σεισμό να φτιάξω το σπίτι πρόσφατα που έγινε και είχε κάποια θέματα δεν ήθελε να φύγει από μέσα ένα ζευγάρι με ένα παιδάκι. Ούτε για μια μέρα. Και τους λέω αν εσείς φύγετε σε 10 χρόνια θα μείνει έτσι το σπίτι να πέσει όλο πχ και να τρέχω μετά;

 

Τους είπα σε ένα μήνα έχετε φύγει. Είναι σε πολύ κεντρικό σημείο το σπίτι του Περιστερίου και εννοείται και έφυγαν, και ανέβασα και το ενοίκιο 50€ στον επόμενο.

 

Προσφέρθηκες να πληρώσεις ξενοδοχείο;Να αφαιρέσεις απο το ενοίκιο κάποιο ποσο για τον καιρό που θα έπρεπε να μείνουν αλλού;

Link to comment
Share on other sites

Λογικά όχι.

Πάντως κερδισμένος θα βγήκε με την αυξηση του ενοίκιου!

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται και βγήκα κερδισμένος. Αλλά εγώ θα τους πληρώσω ξενοδοχείο; να πάει να μείνει στη μάνα του για λίγες μέρες, δε θα πάθει κάτι. Ήρθε από το δήμο Περιστερίου να δουν το σπίτι μήπως με αποζημιώσουν και δε τους άφησε να μπουν μέσα, έχω το παιδί μου λέει έχω πράγματα δε θα μπει κανείς να δει το σπίτι.. Είναι πολλά που δεν ξέρετε. Όταν εμαθα εντελώς τυχαία οτι δε τους άφησε να μπουν μέσα, τους έδωσα ένα μήνα διορία να βρουν σπίτι αλλιώς το αδειάζω επιτόπου, αλλάζω κλειδαριά και αν θέλουν ας με κυνηγήσουν νομικά. Ο νομος δε μας καλύπτει καθόλου τους ιδιοκτήτες οπότε είμαι ένας από τους λίγους ίσως που θα πάω κόντρα στο νόμο και όταν ο άλλος κάνει κάτι εις βάρος του σπιτιού ΜΟΥ δε καταλαβαίνω τίποτα. Έξω και αν θες κυνήγησε με.
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται και βγήκα κερδισμένος. Αλλά εγώ θα τους πληρώσω ξενοδοχείο; να πάει να μείνει στη μάνα του για λίγες μέρες, δε θα πάθει κάτι. Ήρθε από το δήμο Περιστερίου να δουν το σπίτι μήπως με αποζημιώσουν και δε τους άφησε να μπουν μέσα, έχω το παιδί μου λέει έχω πράγματα δε θα μπει κανείς να δει το σπίτι.. Είναι πολλά που δεν ξέρετε. Όταν εμαθα εντελώς τυχαία οτι δε τους άφησε να μπουν μέσα, τους έδωσα ένα μήνα διορία να βρουν σπίτι αλλιώς το αδειάζω επιτόπου, αλλάζω κλειδαριά και αν θέλουν ας με κυνηγήσουν νομικά. Ο νομος δε μας καλύπτει καθόλου τους ιδιοκτήτες οπότε είμαι ένας από τους λίγους ίσως που θα πάω κόντρα στο νόμο και όταν ο άλλος κάνει κάτι εις βάρος του σπιτιού ΜΟΥ δε καταλαβαίνω τίποτα. Έξω και αν θες κυνήγησε με.

 

:blink::blink:

Μάλιστα!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται και βγήκα κερδισμένος. Αλλά εγώ θα τους πληρώσω ξενοδοχείο; να πάει να μείνει στη μάνα του για λίγες μέρες, δε θα πάθει κάτι. Ήρθε από το δήμο Περιστερίου να δουν το σπίτι μήπως με αποζημιώσουν και δε τους άφησε να μπουν μέσα, έχω το παιδί μου λέει έχω πράγματα δε θα μπει κανείς να δει το σπίτι.. Είναι πολλά που δεν ξέρετε. Όταν εμαθα εντελώς τυχαία οτι δε τους άφησε να μπουν μέσα, τους έδωσα ένα μήνα διορία να βρουν σπίτι αλλιώς το αδειάζω επιτόπου, αλλάζω κλειδαριά και αν θέλουν ας με κυνηγήσουν νομικά. Ο νομος δε μας καλύπτει καθόλου τους ιδιοκτήτες οπότε είμαι ένας από τους λίγους ίσως που θα πάω κόντρα στο νόμο και όταν ο άλλος κάνει κάτι εις βάρος του σπιτιού ΜΟΥ δε καταλαβαίνω τίποτα. Έξω και αν θες κυνήγησε με.

 

Μην πέσεις σε ενοικιαστή που έχει όρεξη να σε τρέξει νομικά. Τότε θα δω τι θα λες. Ο ορισμός του ιδιοκτήτη (έχω δικό μου ευτυχώς) που δεν θα ήθελα ποτέ να είμαι ενοικιαστής του.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Μην πέσεις σε ενοικιαστή που έχει όρεξη να σε τρέξει νομικά. Τότε θα δω τι θα λες. Ο ορισμός του ιδιοκτήτη (έχω δικό μου ευτυχώς) που δεν θα ήθελα ποτέ να είμαι ενοικιαστής του.
εδώ στην Ελλάδα καλύτερα να είσαι θύτης παρά θύμα.

το να καταστρέφεται η περιουσία του άλλου επειδή δεν θέλει σκόνη στα έπιπλα του δεν ειναι λογικό.

Link to comment
Share on other sites

"να πάει να μείνει στη μάνα του, δεν θα πάθει κάτι για λίγες ημέρες;;;;"

 

Σοβαρά; Και ποιος είσαι εσύ που θα το κρίνει;

 

Θα έπρεπε να του κόψει από το ενοίκιο. Εδώ 5 ημέρες μένεις χωρίς ίντερνετ και η cosmote σου κόβει από το μηνιαίο λογαριασμό.

 

Η σκόνη είναι; Ή που ξεσπιτωνεται ο άλλος χωρίς να φταίει;

 

Τι λέτε μωρέ τσιφλικάδες....

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Ενώ το ότι μου άφησε το σπίτι ένα μήνα κλειστό με μια βαλίτσα στο κέντρο ΆΔΕΙΑ και στο τέλος μου είπε δε τη θέλω πέταξε την, είναι ωραίος ε; λογικά δεν νοικιάζετε σπίτι σαν ιδιοκτήτες και δεν ξέρετε.. Εκ του ασφαλούς καλά τα λέτε.

 

Ξέρεις τι είναι να νοικιάζεις ένα σπίτι και να λες να βγάλω κάτι να συνεισφέρω στην οικογένεια μου το μήνα με τους χαμηλούς μισθούς που παίρνουμε και από τα 300€ πχ το μήνα καθαρά να σου μένουν τα 50; ίσως να λέω και πολλά.. Όταν παίρνεις 3 χιλιάρικα το χρόνο και σου μένουν καθαρά τα 400-500 με το ζόρι γιατί τα υπόλοιπα πάνε εφορία και στους στ@ρχιδιστες ενοικιαστές που μπαίνουν μέσα και λένε έλα μωρέ δικό μου είναι;; ας το διαλύσω.. Ε όχι.. Ας με κυνηγήσουν, όποιος δε σέβεται αυτό που έχει θα παίρνει πόδι από εμένα ξεκάθαρα. Εγώ δε το ανέχομαι αυτό ότι και να λένε οι νόμοι. Λέει ο νόμος πουθενά να πληρώσει αυτός που μου διέλυσε το σπίτι; αν ναι εκτός από τα χιλιάρικα που έχασα εξαιτίας του να το φτιάξω ξανά, θα χαλάσω και άλλα τόσα για να τον κυνηγήσω; όχι βέβαια. Έτσι ούτε αυτοί θα κυνηγήσουν εμένα. Φεύγουν με την ουρά στα σκέλια όταν κάνουν τη μ@λ@κια

Edited by DjTony
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον βρισκεις και τα κανεις. Ελπιζω ο επομενος να σου φερθει οπως σου αρμοζει φιλε. Να το φυσας και να μην κρυωνει:lol:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Είστε ιδιοκτήτες; έχετε πληρώσει ποτέ ζημιές άλλων;

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μην πέσεις σε ενοικιαστή που έχει όρεξη να σε τρέξει νομικά. Τότε θα δω τι θα λες. Ο ορισμός του ιδιοκτήτη (έχω δικό μου ευτυχώς) που δεν θα ήθελα ποτέ να είμαι ενοικιαστής του.

 

Το αν θα ήθελες να είσαι ενοικιαστής μου η όχι ρώτα καλύτερα όλους τους προηγούμενους. Ότι ήθελαν ήμουν από πίσω να ρίχνω χρήμα. Ανακαίνιση κάνω κάθε 3-4 χρόνια για να είναι πάντα καινούριο το σπίτι. Ποτέ δε το βρίσκω έτσι όμως. Μη μου γυρίσεις τα μυαλά όμως. Όταν σου έχω τα πάντα στην εντέλεια γιατί μου τα σπας;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πριν αγοράσω σπίτι που ζούσα 5 χρόνια σε ενοίκιο γιατί το παρέδωσα το σπίτι καλύτερο από ότι το πήρα; του έφτιαξα και 2-3 πράγματα που είχαν χαλάσει χωρίς να τον ενοχλήσω καν. Ήταν θέμα χρόνου να αγοράσω σπίτι και να φύγω, έπρεπε να το διαλύσω το σπίτι το ξενο που εμένα και να του έλεγα μετά, βάλτο σε φούσκα ρε φίλε, γιατί το νοίκιασες; αφού το νοικιάζεις έχω το δικαίωμα να στο διαλύσω...

 

Είστε φίλοι όλοι και μου κάνατε πλάκα έτσι; έλα πείτε την αλήθεια.. Δε τα εννοείτε αυτά που λέτε..

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω τα απο πανω και οκ.....

προφανως καποιοι δεν ξερουν τι τραβας οταν εισαι ιδιοκτητης, να πω τα δικα μου???

Ετσι εγω ο Μ.........Σ λυπηθηκα εναν επειδη του εκοψαν την συνταξη, επειδη επαιρνε κακως ΨΕΥΤΙΚΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ και του τα εκοψαν, που ΔΕΝ μς ειχε πει οτι ειχε παιδι αλλα ηταν και χωρισμενος, αλλα οτι ηταν μονος του!

Λεω οκ.

Και το ευχαριστω? ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΣΕ ΠΟΤΕ κοινοχρηστα ΟΥΤΕ 1 ευρω!!!

Δεν πληρωσε ΠΟΤΕ ΔΕΗ, αλλα ηταν στο ονομα του, δεν πληρωσε ΠΟΤΕ ΕΥΔΑΠ.

Εχασα νοικια πανω απο 3000 ευρω που χαρισα τελικα στην εφορια!!!!!

πληρωσα κοινοχρηστα χρονων τα μαλλιοκεφαλα μου!!!!

Μου εσπασε το τζαμι στην πορτα της κρεβατοκαμαρας!

μου αφησε τον θερμοσιφωνο να τρεχει στο παταρι, και ειχε βαλει ενα χαλι μεσα που κολησε στο δαπεδο!

ολο το ταβανι στο μπανιο εσταζε νερα, η πορτα και η κασα για πεταμα.

Αφησε κρεατα απεξω και βρωμισαν και γεμισε το σπιτι μυγες κτλ μας ηρθε να κανουμε εμετο οταν μπηκαμε μεσα μετα.

Πληρωσα δικηγορο αγωγη κτλ χαλασα ενα καρο ευρω.

Ο κλητηρας ζητησε 700 ευρω χωρις ΦΠΑ ειπε και του ειπα οτι θα βαλω μπραβους να τον πεταξουν εξω.

Σκεφτομουν να κλεψω την πορτα του, δεν ειχε αλλαξει καν κλειδαριες! αλλα τελικα εφυγε μονος του.

 

Και αυτα γιατι? γιατι τον λυπηθηκα, γιατι δεν τον απειλησα ποτε, γιατι δεν τον επρηζα, δεν τον κυνηγουσα οπως κανουν αλλοι.

Και το ευχαριστω ηταν αυτο!!!!!

Γιαυτο ο φιλος απο πανω εχει απολυτο δικιο και τον καταλαβαινω, ο νομος ΔΕΝ υποστηριζει καθολου τον ιδιοκτητη, να μας φορολογουν ξερουν!!!!

επρεπε να τον ειχα _________ οταν μπορουσα....

τωρα το σπιτι μετα απο διαρροες απο πανω και απο διπλα που τα εχω πει κατα καιρους εχει υποστει τετοια καταστροφη που μαζι με ανακαινιση δεν φτανουν 10 χιλιαρικα να στρωσει. Το εχω εκει να καθεται ερειπειο να πληρωνω τον ΕΝΦΙΑ και τα κοινοχρηστα....

Αλλη φορα δεν θα ξανακανω το λαθος αμα τυχει, ΚΑΝΕΝΑ ΕΛΕΟΣ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ!!!!

 

επισης μου ειχε πει οτι θα εκανε διαφορα στο σπιτι και του κατεβασα το νοικιο 50 ευρω κατω τον μηνα!!!!! και δεν ακουμπησε τιποτα, μεχρι και νεο πινακα ηλεκτρικο του βαλαμε και ειχα πληρωσει 300 ευρω!!!!!

 

Εγώ πριν αγοράσω σπίτι που ζούσα 5 χρόνια σε ενοίκιο γιατί το παρέδωσα το σπίτι καλύτερο από ότι το πήρα; του έφτιαξα και 2-3 πράγματα που είχαν χαλάσει χωρίς να τον ενοχλήσω καν. Ήταν θέμα χρόνου να αγοράσω σπίτι και να φύγω, έπρεπε να το διαλύσω το σπίτι το ξενο που εμένα και να του έλεγα μετά, βάλτο σε φούσκα ρε φίλε, γιατί το νοίκιασες; αφού το νοικιάζεις έχω το δικαίωμα να στο διαλύσω...

 

Είστε φίλοι όλοι και μου κάνατε πλάκα έτσι; έλα πείτε την αλήθεια.. Δε τα εννοείτε αυτά που λέτε..

 

Φιλε απολυτο δικιο εχεις τα λες 1000000000000000%%%% σωστα!!!!

 

Τελος να πω οτι πρεπει να σκεφτεστε και την αλλη πλευρα ΟΧΙ μονο οτι σας συμφερει και σας βολευει!

και εμεις δεν ειμαστε πλουσιοι, αυτο το διαμερισμα που λεω ειναι της μανας μου που ΔΕΝ εχει κανενα αλλο εισοδημα!

Εχω ορκιστει μα τον ΘΕΟ οτι αμα τον πετυχω αυτον πουθενα θα τον κανονισω μια χαρα....δεν μισω ανθρωπους στην ζωη μου αλλα αυτον δεν θα τον συγχωρησω ποτε, και αυτο γιατι αυτη η τοσο μεγαλη αχαριστια και το ψεμα δεν μπορει να συγχωρεθει ΠΟΤΕ.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Καποτε πρεπει να μαθουν οι ιδιοκτητες απο τα συνεχομενα λαθη των

 

1. Ποτε δε νοικιαζουμε ΧΩΡΙΣ ΣΥΣΤΑΤΙΚΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη, επιβεβαιωμενα απο εμας

2. Ποτε δε νοικιαζουμε χωρις αποδεικτικο εφοριας (δειχνει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ, ΚΑΙ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗς ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ)

 

Καποτε πρεπει να φτιαξουμε μητρωο ενοικιαστων-ιδιοκτητων

 

Και οι ενοικιαστες να ξερουν για τους dodgy σπιτονοικοκυρηδες αλλα και οι σπιτονοικοκυρηδες για τους ενοικιαστες

 

Οπως γινεται εξω

 

Αν και εχω καποιο ακινητο στην Ελλαδα, φοβαμαι να το νοικιασω απο αυτα που ακουω. Εξω ομως δεν εχω χασει ουτε σεντσ απο σπιτι που νοικιαζω τα τελευταια 5 χρονια. Αν ο ενοικιαστης δε θελει να μπει στη μαυρη λιστα (μητρωο) ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ που πρεπει να κανει ειναι να πληρωνει το νοικι στην ωρα του! Αλλιως θα βρεθει στο δρομο και δε θα μπορεσει να ξανανοικιασει ουτε να αγορασει με δανειο σπιτι ποτε του

Edited by JIMJFK
λαθος
Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω τα απο πανω και οκ.....

προφανως καποιοι δεν ξερουν τι τραβας οταν εισαι ιδιοκτητης, να πω τα δικα μου???

Ετσι εγω ο Μ.........Σ λυπηθηκα εναν επειδη του εκοψαν την συνταξη, επειδη επαιρνε κακως ΨΕΥΤΙΚΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ και του τα εκοψαν, που ΔΕΝ μς ειχε πει οτι ειχε παιδι αλλα ηταν και χωρισμενος, αλλα οτι ηταν μονος του!

Λεω οκ.

Και το ευχαριστω? ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΣΕ ΠΟΤΕ κοινοχρηστα ΟΥΤΕ 1 ευρω!!!

Δεν πληρωσε ΠΟΤΕ ΔΕΗ, αλλα ηταν στο ονομα του, δεν πληρωσε ΠΟΤΕ ΕΥΔΑΠ.

Εχασα νοικια πανω απο 3000 ευρω που χαρισα τελικα στην εφορια!!!!!

πληρωσα κοινοχρηστα χρονων τα μαλλιοκεφαλα μου!!!!

Μου εσπασε το τζαμι στην πορτα της κρεβατοκαμαρας!

μου αφησε τον θερμοσιφωνο να τρεχει στο παταρι, και ειχε βαλει ενα χαλι μεσα που κολησε στο δαπεδο!

ολο το ταβανι στο μπανιο εσταζε νερα, η πορτα και η κασα για πεταμα.

Αφησε κρεατα απεξω και βρωμισαν και γεμισε το σπιτι μυγες κτλ μας ηρθε να κανουμε εμετο οταν μπηκαμε μεσα μετα.

Πληρωσα δικηγορο αγωγη κτλ χαλασα ενα καρο ευρω.

Ο κλητηρας ζητησε 700 ευρω χωρις ΦΠΑ ειπε και του ειπα οτι θα βαλω μπραβους να τον πεταξουν εξω.

Σκεφτομουν να κλεψω την πορτα του, δεν ειχε αλλαξει καν κλειδαριες! αλλα τελικα εφυγε μονος του.

 

Και αυτα γιατι? γιατι τον λυπηθηκα, γιατι δεν τον απειλησα ποτε, γιατι δεν τον επρηζα, δεν τον κυνηγουσα οπως κανουν αλλοι.

Και το ευχαριστω ηταν αυτο!!!!!

Γιαυτο ο φιλος απο πανω εχει απολυτο δικιο και τον καταλαβαινω, ο νομος ΔΕΝ υποστηριζει καθολου τον ιδιοκτητη, να μας φορολογουν ξερουν!!!!

επρεπε να τον ειχα _________ οταν μπορουσα....

τωρα το σπιτι μετα απο διαρροες απο πανω και απο διπλα που τα εχω πει κατα καιρους εχει υποστει τετοια καταστροφη που μαζι με ανακαινιση δεν φτανουν 10 χιλιαρικα να στρωσει. Το εχω εκει να καθεται ερειπειο να πληρωνω τον ΕΝΦΙΑ και τα κοινοχρηστα....

Αλλη φορα δεν θα ξανακανω το λαθος αμα τυχει, ΚΑΝΕΝΑ ΕΛΕΟΣ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ!!!!

 

επισης μου ειχε πει οτι θα εκανε διαφορα στο σπιτι και του κατεβασα το νοικιο 50 ευρω κατω τον μηνα!!!!! και δεν ακουμπησε τιποτα, μεχρι και νεο πινακα ηλεκτρικο του βαλαμε και ειχα πληρωσει 300 ευρω!!!!!

 

 

 

Φιλε απολυτο δικιο εχεις τα λες 1000000000000000%%%% σωστα!!!!

 

Τελος να πω οτι πρεπει να σκεφτεστε και την αλλη πλευρα ΟΧΙ μονο οτι σας συμφερει και σας βολευει!

και εμεις δεν ειμαστε πλουσιοι, αυτο το διαμερισμα που λεω ειναι της μανας μου που ΔΕΝ εχει κανενα αλλο εισοδημα!

Εχω ορκιστει μα τον ΘΕΟ οτι αμα τον πετυχω αυτον πουθενα θα τον κανονισω μια χαρα....δεν μισω ανθρωπους στην ζωη μου αλλα αυτον δεν θα τον συγχωρησω ποτε, και αυτο γιατι αυτη η τοσο μεγαλη αχαριστια και το ψεμα δεν μπορει να συγχωρεθει ΠΟΤΕ.

 

Έτσι ακριβώς. Οι γονείς μας δούλεψαν σκληρά για να τα φτιάξουν αυτά τα σπίτια. Το ότι εμείς τα πήραμε έτοιμα δε δίνει το δικαίωμα σε κανένα π00στη να τα κάνει ότι γουστάρει. Και έχεις μετά εδώ μέσα κάτι τύπους να λένε είσαι λάθος που τους πετάς έξω, να βρεθεί ένας που σου διάλυσε το σπίτι να σε τρέξει στα δικαστήρια κιόλας που τον έβγαλες έξω... Δεν είστε με τα καλά σας νομίζω εσεις οι λίγοι, αλλά υπάρχετε. Και εννοείτε δεν έχετε σπίτι προς ενοικίαση φαντάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ, αλλα εχεις βαλθει να μας τρελανεις? Πιο πανω γραφεις οτι, για να κανεις εργασιες στο σπιτι, ειχες απαιτηση ο νοικαρης σου να παει για 10 μερες στην μανα του και για τις 10 αυτες μερες να πληρωνει και ενοικιο. Αυτο το βρισκεις λογικο? Εχω χασει κατι?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλό είναι να μην γενικεύουμε καταστάσεις από μεμονωμένες περιπτώσεις και μην εκφράζουμε απόψεις χωρίς να είναι τεκμηριωμένες. Ο καθένας μας, είτε ενοικιαστής είτε ιδιοκτήτης έχει να πει τις δικές του ιστορίες, δεν σημαίνει όμως ότι είναι ο κανόνας.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Σορρυ, αλλα εχεις βαλθει να μας τρελανεις? Πιο πανω γραφεις οτι, για να κανεις εργασιες στο σπιτι, ειχες απαιτηση ο νοικαρης σου να παει για 10 μερες στην μανα του και για τις 10 αυτες μερες να πληρωνει και ενοικιο. Αυτο το βρισκεις λογικο? Εχω χασει κατι?

 

Είπα εγώ ότι δε θα του έκοβα ενοίκιο; δεν ήθελε γενικά να φύγει για κανένα λόγο. Έφυγε με το ζόρι όμως και μου άφησε μια βαλίτσα στο κέντρο του σπιτιού άδεια ότι έχει πράγματα μέσα και καλά για να μη μπορώ να μπω. Μια ντουλάπα 1400€ σπασμένη, ένα ντουλάπι μες την υγρασία ήθελε αλλαγή όλο το κουτί, σπασμένοι τοίχοι, πόρτες, αλουμίνια. Οι γείτονες με έπαιρναν τηλέφωνο ότι γκρεμίζουν το σπίτι... Και μετά εγώ έπρεπε να τον πάω νομικά και με το καλό αυτόν τον άνθρωπο; και αφού έφυγε από μέσα ένα μήνα δεν έμπαινα να ανοίξω το σπίτι να ξεκινήσω να το επιδιορθώνω.. Μετά από ένα μήνα που δεν έδινε τα κλειδιά μπήκα μέσα και θα πετούσα έξω ότι έβρισκα. Που δεν είχε τίποτα βέβαια πάρα μόνο μια άδεια βαλίτσα. Καλά είπε ο φίλος πιο πάνω ότι θέλει μητρώο, να μη βρουν να νοικιάσουν ποτέ ξανά στη ζωή τους.

 

Μπαίνει μέσα ένα ζευγάρι πριν 3 μήνες και εκτός της ζημιές των άλλων έριξα άλλα 2 χιλιάρικα να τους βάλω σίτες που δεν είχα, να βάλω καινούριο κλιματιστικό, να βάλω χίλια δυο αχρείαστα πράγματα για να ζουν σαν να ήταν σε δικό τους σπίτι. Τα προσέχουν όμως. Μου λένε οι γείτονες ηρεμήσαμε. Ούτε που ακούγονται. Οι προηγούμενοι τα είχαν διαλύσει όλα.

 

 

Σου εύχομαι ddr2 να κληρονομήσεις ένα σπίτι και να σου τύχουν 2-3 σαν τους δικούς μου και σαν πολλούς άλλους τέτοιους. Που παίρνεις 5 και ρίχνεις 15 πίσω για να γίνει ξανά το σπίτι. Μόνο 2-3 όμως, μετά να σταματήσουν. Δεν θα ευχόμουν κακό σε κάποιον ποτέ. Απλά ίσα να δεις πως είναι να βρίσκεσαι στη θέση μας και όχι να μιλάμε εκ του ασφαλούς.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά καλό είναι να μην γενικεύουμε καταστάσεις από μεμονωμένες περιπτώσεις και μην εκφράζουμε απόψεις χωρίς να είναι τεκμηριωμένες. Ο καθένας μας, είτε ενοικιαστής είτε ιδιοκτήτης έχει να πει τις δικές του ιστορίες, δεν σημαίνει όμως ότι είναι ο κανόνας.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

Δε θεωρώ ότι είναι μεμονωμένες καταστάσεις φίλε μου αυτού του είδους οι ενοικιαστές. Και από προσωπική εμπειρία αλλά και από τόσα που ακούω καθημερινά, είναι πολλοί. Είναι 8 στους 10 που δε καταλαβαίνουν τίποτα και απλά τα σπάνε όλα. Εμένα εκτός τις ζημιές που έκανε μου ζητούσε και την εγγύηση πίσω πριν φύγει. Και επειδή δε του την έδωσα φυσικά άφησε μια βαλίτσα μέσα και μου έλεγε έχω πράγματα για να μη μπορώ να μπω μέσα. Ο κακός ιδιοκτήτης είναι λιγότερο επιβλαβές από ένα κακό ενοικιαστή. Το να σου πει θα σου βάλω ηλιακό και να μη τον βάλει κλαιν.. Πας αλλού.. Το να έρθεις να μου σπάσεις το σπίτι, υπάρχει χειρότερο;

 

Και φυσικά δε μιλάω για ακραία περιστατικά ιδιοκτητών που χτυπάνε πόρτες κάθε μέρα για έλεγχο κλπ.. Εκεί απλά φεύγεις

Edited by DjTony
Link to comment
Share on other sites

Είπα εγώ ότι δε θα του έκοβα ενοίκιο; δεν ήθελε γενικά να φύγει για κανένα λόγο. Έφυγε με το ζόρι όμως και μου άφησε μια βαλίτσα στο κέντρο του σπιτιού άδεια ότι έχει πράγματα μέσα και καλά για να μη μπορώ να μπω. Μια ντουλάπα 1400€ σπασμένη, ένα ντουλάπι μες την υγρασία ήθελε αλλαγή όλο το κουτί, σπασμένοι τοίχοι, πόρτες, αλουμίνια. Οι γείτονες με έπαιρναν τηλέφωνο ότι γκρεμίζουν το σπίτι... Και μετά εγώ έπρεπε να τον πάω νομικά και με το καλό αυτόν τον άνθρωπο; και αφού έφυγε από μέσα ένα μήνα δεν έμπαινα να ανοίξω το σπίτι να ξεκινήσω να το επιδιορθώνω.. Μετά από ένα μήνα που δεν έδινε τα κλειδιά μπήκα μέσα και θα πετούσα έξω ότι έβρισκα. Που δεν είχε τίποτα βέβαια πάρα μόνο μια άδεια βαλίτσα. Καλά είπε ο φίλος πιο πάνω ότι θέλει μητρώο, να μη βρουν να νοικιάσουν ποτέ ξανά στη ζωή τους.

 

Ως ενοικιαστής και παράλληλα ιδιοκτήτης, έχω άποψη για το θέμα.

-Κατ΄αρχήν, όταν ζητάς απο τον άλλο, που έχει παιδί, να φύγει από το σπίτι του (ειναι σπίτι του, σε πληρωνει για αυτό, δεν ειναι δικό σου) και "να πάει στη μάνα του", είσαι λάθος 100%. Προσωπικά, αν μου το έλεγες με τέτοιο τρόπο, οχι δε θα κουνιόμουν αλλά θα σε έτρεχα στα δικαστήρια. Τελείως λάθος προσέγγιση.

- Το σπίτι έπαθε ζημιές από τον σεισμό. Μιλάς με τον ενοικιαστή, του εξηγείς τι θέλεις να κάνεις και μιλάς με τα συνεργεία ωστε η όποια επιδιόρθωση, να γίνει όντας η οικογένεια κανονικά στο σπίτι. Κανεις δεν θα αφήσει τα πράγματά του σε αγνώστους, ούτε θα κάνει 10ημερη μετακομιση. Εκατοντάδες ανακαινίσεις γίνονται καθημερινά με οικογένειες να ζουνε κανονικά στα σπίτια. Προγραμματίζουν τις δουλειές τους και τα κάνουν.

- Το ότι άφησε μια βαλίτσα, ή έσπασε μια ντουλάπα, ή ένα άλλο ντουλάπι είχε υγρασία (δικό σου προβλημα η υγρασία οχι του ενοικιαστή), ειναι μηδαμινά και πράγματα που δεν ειναι καν άξια αναφοράς. Πόσο μάλλον οταν πας να κάνεις ανακαίνιση. Δεν έχεις δει πραγματικές καταστρφές απο ενοικιαστές...να μπαινεις στο σπιτι σου και να βλέπεις σπασμένες μπανιέρες, νεροχύτες, βγαλμένα σωματα καλοριφέρ κτλ

 

Σε κάθε περίπτωση, ο τρόπος που συμπεριφέρθηκες, σε βάζει στη κατηγορία των απαράδεκτων ιδιοκτητών που όλοι θα θέλαμε να αποφύγουμε.

Και στο λέει άνθρωπος που έχει μπει σπίτι του και έχει δει καταστροφές απο ενοικιαστή που μάλιστα ήταν επιστημονας άνθρωπος...υπεράνω πάσης υποψίας. Και μπαίνει στο ίδιο σπίτι πρόσφυγας με 3 παιδιά και το έχει κάνει καινούργιο...στη χώρα του ήταν μηχανικός και εργάζεται εδω ως υδραυλικός-ηλεκτρολόγος. Και πληρώνει κύριος.

 

Κατά τα άλλα, ως ενοικιαστής έχω φύγει από σπίτι διότι:

1. Oι ντουλάπες έβγαζαν υγρασία και ο ιδιοκτήτης υποστήριζε οτι μαγειρεύω και δεν ανοιγω τον απορροφητήρα!!!!!!!!...έφυγα με συνοπτικές διαδικασίες, όταν με κατηγόρησε πως κάτι έκαναν στον τοίχο του και βγάζει υγρασία!!!!!!

2. Έχοντας μπει σε σπίτι μόλις 2 μήνες με συμβόλαιο 5 ετών, ο ιδιοκτήτης μου ανακοίνωσε οτι θα μπει η κόρη του σε έναν μήνα και πρέπει να φυγουμε......Τον πήρε ο @#@# και τον ανάγκασα να μου πληρώσει μεσιτικό γραφείο, μεταφορική, ενώ παράλληλα μιλούσε μόνο με τον δικηγόρο μου μέχρι να φύγω!

3. η σπιτονοικοκυρά θεωρούσε πως το σπίτι που μένω και της πληρώνω, μπορει να το χρησιμοποιεί όταν απουσιάζω για να βάζει φιλοξενούμενούς της, ή να το χρεώνει σε άλλους (με δικά μου επιπλα μέσα).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...