Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Κατά τα άλλα, ως ενοικιαστής έχω φύγει από σπίτι διότι:

1. Oι ντουλάπες έβγαζαν υγρασία και ο ιδιοκτήτης υποστήριζε οτι μαγειρεύω και δεν ανοιγω τον απορροφητήρα!!!!!!!!...έφυγα με συνοπτικές διαδικασίες, όταν με κατηγόρησε πως κάτι έκαναν στον τοίχο του και βγάζει υγρασία!!!!!!

2. Έχοντας μπει σε σπίτι μόλις 2 μήνες με συμβόλαιο 5 ετών, ο ιδιοκτήτης μου ανακοίνωσε οτι θα μπει η κόρη του σε έναν μήνα και πρέπει να φυγουμε......Τον πήρε ο @#@# και τον ανάγκασα να μου πληρώσει μεσιτικό γραφείο, μεταφορική, ενώ παράλληλα μιλούσε μόνο με τον δικηγόρο μου μέχρι να φύγω!

3. η σπιτονοικοκυρά θεωρούσε πως το σπίτι που μένω και της πληρώνω, μπορει να το χρησιμοποιεί όταν απουσιάζω για να βάζει φιλοξενούμενούς της, ή να το χρεώνει σε άλλους (με δικά μου επιπλα μέσα).

 

Oλα είναι για το ανάθεμα αλλά το 3 αν μου το έκανε ακόμα θα με πλήρωνε γιατί θα την πήγαινα χαλαρά στα δικαστήρια.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Όλοι έχουν δίκιο από την πλευρά τους, αρκεί βέβαια να μην κάνουν ζημιές και να πληρώνουν το νοίκι και τα κοινόχρηστα. Προσωπικά επειδή την έπαθα με 8 μήνες απλήρωτους και κοινόχρηστα 1,5 χρόνου, κανω υπομονή για το νοίκι ένα μήνα χωρίς να ενοχλώ, άμα καβαλήσει ο μήνας όμως θα αρχίσουν σοβαρά οι προειδοποιησεις. Και ο ενοικιαστής που κάνει ζημιές ε συνήθως δε θα είναι και συνεπής στις υποχρεώσεις του, οπότε είναι απλό το θέμα της εξόδου και με αφορμή αυτό.

Η αλήθεια είναι ότι ο "κακός" ιδιοκτήτης δε μπορεί να σου κάνει και καμιά ζημιά, πέρα από το να αναγκαστείς να φύγεις, ο κακός ενοικιαστής μπορεί να κάνει πολλές ζημιές, με προεκτάσεις και κούραση.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι ο "κακός" ιδιοκτήτης δε μπορεί να σου κάνει και καμιά ζημιά, πέρα από το να αναγκαστείς να φύγεις, ο κακός ενοικιαστής μπορεί να κάνει πολλές ζημιές, με προεκτάσεις και κούραση.

Το κόστος είναι μεγάλο και για τον ενοικιαστή όταν ένας κακός ιδιοκτήτης τον αναγκάζει να αλλάξει σπίτι. Και δεν αναφέρομαι μόνο στο χρηματικό κόστος, αλλά στο ψυχολογικό κόστος. Ξέρεις πόσο ψυχοφθόρα διαδικασία είναι η αναζήτηση σπιτιού, πόσο μάλλον όταν υπάρχουν μικρά παιδιά στη μέση? Μην αναφέρω το κόστος αν χρειαστείς να αλλάξεις σχολείο τα παιδιά κλπ αν πας σε άλλη περιοχή. Από την άλλη, ένας κακός ενοικιαστής σε κάνει επίσης να χαλάσεις την ψυχική σου ηρεμία. Οι τοίχοι και τα ντουλάπια φτιάχνονται και δεν κοστίζουν τίποτα μπροστά στην ψυχική ηρεμία.

Εν κατακλείδι, για εμένα και για τους μεν αλλά και τους δε, δεν είναι το χρηματικό κόστος το σημαντικό σε αυτές τις περιπτώσεις. Ειναι το ψυχολογικό. Φυσικά αναφέρομαι για φυσιολογικους ανθρώπους και όχι για "σκατόψυχους".

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ψυχικό κόστος που έχει ο ενοικιαστής να καταβάλει το ενοίκιο του μήνα, το ίδιο έχει και ο ιδιοκτήτης να δει να μπαίνει το ενοίκιο και να μη φάει φέσι. Το ίδιο ψυχικό κόστος που έχει να βρει σπίτι κάποιος, το ίδιο έχει και αυτός που ψάχνει να νοικιάσει το σπίτι του να μη μένει άδειο, να μην πληρώνει ενφιες και κοινόχρηστα.. Όλα στηρίζονται στην καλή τη πίστη, πρέπει να είναι και οι δύο σωστοί. Πιο πολλά βλέπουμε όμως εδώ να γίνονται με ζημιές, με απληρωσιες, με ζώα που φέρνουν χωρίς να το πουν, με κόσμο που φέρνουν να κάθεται αντί για αυτούς που το νοίκιασαν κλπ κλπ, παρά με την κραυγαλέα περίπτωση να βάζει φιλοξενουμενους άλλους ο ιδιοκτήτης. Τεσπα, εγώ στην περίπτωσή μου, που ξεκίνησε και το όλο θέμα, θα λάβω σοβαρά υπόψη τη γνώμη των ενοικιαστων, γιατί αλλάζει το σκηνικό της αρχικής μας σύμβασης, απλά έτυχε τώρα

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Είπα εγώ ότι δε θα του έκοβα ενοίκιο; δεν ήθελε γενικά να φύγει για κανένα λόγο. Έφυγε με το ζόρι όμως και μου άφησε μια βαλίτσα στο κέντρο του σπιτιού άδεια ότι έχει πράγματα μέσα και καλά για να μη μπορώ να μπω. Μια ντουλάπα 1400€ σπασμένη, ένα ντουλάπι μες την υγρασία ήθελε αλλαγή όλο το κουτί, σπασμένοι τοίχοι, πόρτες, αλουμίνια. Οι γείτονες με έπαιρναν τηλέφωνο ότι γκρεμίζουν το σπίτι... Και μετά εγώ έπρεπε να τον πάω νομικά και με το καλό αυτόν τον άνθρωπο; και αφού έφυγε από μέσα ένα μήνα δεν έμπαινα να ανοίξω το σπίτι να ξεκινήσω να το επιδιορθώνω.. Μετά από ένα μήνα που δεν έδινε τα κλειδιά μπήκα μέσα και θα πετούσα έξω ότι έβρισκα. Που δεν είχε τίποτα βέβαια πάρα μόνο μια άδεια βαλίτσα. Καλά είπε ο φίλος πιο πάνω ότι θέλει μητρώο, να μη βρουν να νοικιάσουν ποτέ ξανά στη ζωή τους.

 

Μπαίνει μέσα ένα ζευγάρι πριν 3 μήνες και εκτός της ζημιές των άλλων έριξα άλλα 2 χιλιάρικα να τους βάλω σίτες που δεν είχα, να βάλω καινούριο κλιματιστικό, να βάλω χίλια δυο αχρείαστα πράγματα για να ζουν σαν να ήταν σε δικό τους σπίτι. Τα προσέχουν όμως. Μου λένε οι γείτονες ηρεμήσαμε. Ούτε που ακούγονται. Οι προηγούμενοι τα είχαν διαλύσει όλα.

 

 

Σου εύχομαι ddr2 να κληρονομήσεις ένα σπίτι και να σου τύχουν 2-3 σαν τους δικούς μου και σαν πολλούς άλλους τέτοιους. Που παίρνεις 5 και ρίχνεις 15 πίσω για να γίνει ξανά το σπίτι. Μόνο 2-3 όμως, μετά να σταματήσουν. Δεν θα ευχόμουν κακό σε κάποιον ποτέ. Απλά ίσα να δεις πως είναι να βρίσκεσαι στη θέση μας και όχι να μιλάμε εκ του ασφαλούς.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Δε θεωρώ ότι είναι μεμονωμένες καταστάσεις φίλε μου αυτού του είδους οι ενοικιαστές. Και από προσωπική εμπειρία αλλά και από τόσα που ακούω καθημερινά, είναι πολλοί. Είναι 8 στους 10 που δε καταλαβαίνουν τίποτα και απλά τα σπάνε όλα. Εμένα εκτός τις ζημιές που έκανε μου ζητούσε και την εγγύηση πίσω πριν φύγει. Και επειδή δε του την έδωσα φυσικά άφησε μια βαλίτσα μέσα και μου έλεγε έχω πράγματα για να μη μπορώ να μπω μέσα. Ο κακός ιδιοκτήτης είναι λιγότερο επιβλαβές από ένα κακό ενοικιαστή. Το να σου πει θα σου βάλω ηλιακό και να μη τον βάλει κλαιν.. Πας αλλού.. Το να έρθεις να μου σπάσεις το σπίτι, υπάρχει χειρότερο;

 

Και φυσικά δε μιλάω για ακραία περιστατικά ιδιοκτητών που χτυπάνε πόρτες κάθε μέρα για έλεγχο κλπ.. Εκεί απλά φεύγεις

Aγαπητέ Τόνυ, για να μην ξαναγράφω τα ίδια, προσυπογράφω αυτά που έγραψε ο kkostask.

Να σε ενημερώσω απλώς ότι είμαι και ενοικιαστής και ιδιοκτήτης και δικηγόρος επίσης, που ασχολούμαι (και ) με μισθωτικές υποθέσεις.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το κόστος είναι μεγάλο και για τον ενοικιαστή όταν ένας κακός ιδιοκτήτης τον αναγκάζει να αλλάξει σπίτι. Και δεν αναφέρομαι μόνο στο χρηματικό κόστος, αλλά στο ψυχολογικό κόστος. Ξέρεις πόσο ψυχοφθόρα διαδικασία είναι η αναζήτηση σπιτιού, πόσο μάλλον όταν υπάρχουν μικρά παιδιά στη μέση? Μην αναφέρω το κόστος αν χρειαστείς να αλλάξεις σχολείο τα παιδιά κλπ αν πας σε άλλη περιοχή. Από την άλλη, ένας κακός ενοικιαστής σε κάνει επίσης να χαλάσεις την ψυχική σου ηρεμία. Οι τοίχοι και τα ντουλάπια φτιάχνονται και δεν κοστίζουν τίποτα μπροστά στην ψυχική ηρεμία.

Εν κατακλείδι, για εμένα και για τους μεν αλλά και τους δε, δεν είναι το χρηματικό κόστος το σημαντικό σε αυτές τις περιπτώσεις. Ειναι το ψυχολογικό. Φυσικά αναφέρομαι για φυσιολογικους ανθρώπους και όχι για "σκατόψυχους".

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

δεν νοικιάζω σε κανέναν ούτε νοικιάζω από κανέναν.

προσπαθώ να καταλάβω πως έχετε χωριστεί σε δύο παρατάξεις ,ανάλογα με το πώς σας βολεύει και γερνεται την ζυγαριά.

χρηματικό και ψυχολογικό κόστος για κάθε άνθρωπο είναι διαφορετικό.για σένα τα 300€ νοίκι μπορεί να είναι ένα μπουκάλι στον Κιάμο και για αυτόν που το έχει το σπίτι και το νοικιάζει να είναι το μοναδικό του εισοδήμα.

το ότι δρα παράνομα εντάξει ,το γνωρίζει και ο ίδιος άλλωστε.το ότι δεν υπάρχει δικαιοσύνη στην Ελλάδα το γνωριζουμε όλοι πιστεύω.

 

να ξαναπώ τέλος ότι καλύτερα να είσαι θύτης σε αυτό τον τόπο παρά θύμα.

Link to comment
Share on other sites

δεν νοικιάζω σε κανέναν ούτε νοικιάζω από κανέναν.

προσπαθώ να καταλάβω πως έχετε χωριστεί σε δύο παρατάξεις ,ανάλογα με το πώς σας βολεύει και γερνεται την ζυγαριά.

χρηματικό και ψυχολογικό κόστος για κάθε άνθρωπο είναι διαφορετικό.για σένα τα 300€ νοίκι μπορεί να είναι ένα μπουκάλι στον Κιάμο και για αυτόν που το έχει το σπίτι και το νοικιάζει να είναι το μοναδικό του εισοδήμα.

το ότι δρα παράνομα εντάξει ,το γνωρίζει και ο ίδιος άλλωστε.το ότι δεν υπάρχει δικαιοσύνη στην Ελλάδα το γνωριζουμε όλοι πιστεύω.

 

να ξαναπώ τέλος ότι καλύτερα να είσαι θύτης σε αυτό τον τόπο παρά θύμα.

Δεν έχει χωριστεί κανεις σε παρατάξεις. Σε κάθε συναλλαγή, υπάρχουν καλοί άνθρωποι, υπάρχουν και κακοί.

 

Η περίπτωση rbnb ας πούμε ήταν αρκετή για να μας δείξει το πόσος κόσμος σκέφτεται καθαρά τη τσέπη του, χωρίς να έχει δείγμα ενσυναίσθησης. Και δινω οικογενειακό παράδειγμα:

 

-Η θειά μου νοίκιαζε ένα διαμέρισμα στη περιοχή του Χαριλάου, προς 230 ευρώ το μήνα, από το 1970. Οι ενοικιαστές που είναι μέσα, μπήκαν νιόπαντροι σε νεόδμητο σπίτι, έκαναν τα παιδιά τους, τα μεγάλωσαν και τώρα ειναι παππούδες συνταξιούχοι και μεγαλώνουν τα εγγόνια τους.

Κύριοι στις πληρωμές, το σπίτι τζιτζί, δεν ενόχλησαν την θειά ποτέ. Μέχρι και τη διαχείριση της πολυκατοικίας έχουν!!!!!

Η θειά αρρώστησε και ο ξάδελφος (οικονομολόγος με καλή θέση στο δημόσιο που δε βγάζει και λίγα), πήγε να κάνει τον κάμποσο και χωρις να ρωτήσει την θειά, έβαλε το σπίτι rbrnb και έδωσε διορία 2 μηνες στα παππούδια να φύγουν.

Οι άνθρωποι (επειδή τυχαίνει να τους γνωρίζω) μας έπαιρναν κλαίγοντας.

Ευτυχώς για αυτούς, η θειά έγινε καλά, είδε τι πήγε να κάνει ο γιόκας της και μέχρι και τη διαθήκη της άλλαξε (το σπίτι θα πάει στον γιό της, υπό τη προυπόθεση οτι τα παππούδια θα μένουν εκεί, με σταθερό το ενοίκιο όσο το θέλουν). Ναι έκανε συμβολαιογραφική πράξη για αυτό και μάλιστα ενώ είχε σκοπό να δώσει ψιλή κυριότητα στον γιό, το αφήνει να πάει κανονικά μετά θάνατόν της.

 

Το συμπέρασμα είναι πως το να είσαι φιλοχρήματος και να ζητάς οτι γουστάρεις, δεν ειναι κακό. Κακό, ειναι το να μην σκέπτεσαι. Διότι υπάρχουν δεκάδες που άκουσαν γνωστους και "επαγγελματίες"που τους ωθησαν να διωξουν παλιούς φερέγγυους ενοικιαστές απο τα σπίτια τους για να πιάσουν τη καλή και τώρα κλαίνε που έχουν σκάσει οι βόμβες με τους νέους.

Καλός ενοικιαστής και καλός ιδιοκτήτης ειναι ό,τι καλυτερο

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει χωριστεί κανεις σε παρατάξεις. Σε κάθε συναλλαγή, υπάρχουν καλοί άνθρωποι, υπάρχουν και κακοί.

 

 

 

Η περίπτωση rbnb ας πούμε ήταν αρκετή για να μας δείξει το πόσος κόσμος σκέφτεται καθαρά τη τσέπη του, χωρίς να έχει δείγμα ενσυναίσθησης. Και δινω οικογενειακό παράδειγμα:

 

 

 

-Η θειά μου νοίκιαζε ένα διαμέρισμα στη περιοχή του Χαριλάου, προς 230 ευρώ το μήνα, από το 1970. Οι ενοικιαστές που είναι μέσα, μπήκαν νιόπαντροι σε νεόδμητο σπίτι, έκαναν τα παιδιά τους, τα μεγάλωσαν και τώρα ειναι παππούδες συνταξιούχοι και μεγαλώνουν τα εγγόνια τους.

 

Κύριοι στις πληρωμές, το σπίτι τζιτζί, δεν ενόχλησαν την θειά ποτέ. Μέχρι και τη διαχείριση της πολυκατοικίας έχουν!!!!!

 

Η θειά αρρώστησε και ο ξάδελφος (οικονομολόγος με καλή θέση στο δημόσιο που δε βγάζει και λίγα), πήγε να κάνει τον κάμποσο και χωρις να ρωτήσει την θειά, έβαλε το σπίτι rbrnb και έδωσε διορία 2 μηνες στα παππούδια να φύγουν.

 

Οι άνθρωποι (επειδή τυχαίνει να τους γνωρίζω) μας έπαιρναν κλαίγοντας.

 

Ευτυχώς για αυτούς, η θειά έγινε καλά, είδε τι πήγε να κάνει ο γιόκας της και μέχρι και τη διαθήκη της άλλαξε (το σπίτι θα πάει στον γιό της, υπό τη προυπόθεση οτι τα παππούδια θα μένουν εκεί, με σταθερό το ενοίκιο όσο το θέλουν). Ναι έκανε συμβολαιογραφική πράξη για αυτό και μάλιστα ενώ είχε σκοπό να δώσει ψιλή κυριότητα στον γιό, το αφήνει να πάει κανονικά μετά θάνατόν της.

 

 

 

Το συμπέρασμα είναι πως το να είσαι φιλοχρήματος και να ζητάς οτι γουστάρεις, δεν ειναι κακό. Κακό, ειναι το να μην σκέπτεσαι. Διότι υπάρχουν δεκάδες που άκουσαν γνωστους και "επαγγελματίες"που τους ωθησαν να διωξουν παλιούς φερέγγυους ενοικιαστές απο τα σπίτια τους για να πιάσουν τη καλή και τώρα κλαίνε που έχουν σκάσει οι βόμβες με τους νέους.

 

Καλός ενοικιαστής και καλός ιδιοκτήτης ειναι ό,τι καλυτερο

κοίτα.σε καμία περίπτωση δεν κακολογω τον υιό.δυστυχως τα παιδιά μας έτσι τα μάθαμε.να μην μοχθησουν για τίποτα και να μην σέβονται τίποτα.

στο κομμάτι της airbnb δική τους είναι η περιουσία ας την διαχειριστούν όπως νομίζουν καλύτερα.εδω θα έπρεπε να υπάρχει το κράτος.απο αυτά που έχω διαβάσει όμως δεν μπορώ σε καμία περίπτωση να πάρω το μέρος των με η των δε .Ακόμα και το παράδειγμα που αναφέρεις ηθικά είναι άδικο και ανήθικο.οικονομικα όμως από 250€ τον μήνα θα βγάζει 1000.δινει λοιπόν σε αυτούς τους ανθρώπους την νόμιμη διορία και κάνει ότι νομίζει.

το να διαβάζω όμως να του σπάνε το σπίτι και να τον λένε και γύφτο από πάνω,παραπαει.αντιστοιχα και για αυτήν που ήθελε να νοικιάζει το νοικιασμένο σε άλλους (απορώ πως το έχει μεθοδεύσει)

Link to comment
Share on other sites

Πάνω από όλα πρέπει να είμαστε άνθρωποι είτε είμαστε ιδιοκτήτες η ενοικιαστές και πρέπει να σεβόμαστε. Στην περίπτωση που γράφτηκε πιο πάνω με το Airbnb το παιδί σκέφτηκε καθαρά επιχειρηματικά αλλά δεν σκέφτηκε τους ανθρώπους που ζουν εκεί εδώ και 50 χρόνια, για αυτούς είναι το σπίτι τους να τους διώξεις από εκεί είναι σαν να τους ξεριζώνει.

Επίσης να σκεφτούμε τους ενοικιαστές που πληρώνουν για το σπίτι σαν μια δώσει δανείου (μικρότερη) αλλά σπίτι δεν θα έχουν γιατί για διάφορους λόγους (δεν έχουν περιουσία, δεν φτάνει ο μισθός κτλπ) δεν μπορούν να πάρουν δάνειο η να μαζέψουν χρήματα σε πολλές περιπτώσεις λόγω του ενοικίου και να πάρουν δικό τους. Ναι πολύς κόσμος έχτισε τα σπίτια τους με τον ιδρώτα τους αλλά και πάρα πολύ πήραν τα παλιά χρόνια τα οικόπεδα τσάμπα και χτίσανε παράνομα άσχετα ότι μετά από χρόνια κάπως τα νομιμοποίησαν. Σήμερα για να πάρει κανείς σπίτι δύσκολο.

Σε άλλη φάση βλέπω ότι περισσότεροι ιδιοκτήτες στρέφονται σε μεσιτικό για να τους βρει ενοικιαστές αλλά πρέπει για κάποιον λόγο να τους πληρώσει ο ενοικιαστής, δηλαδή να δώσει δύο η και τρία ενοίκια μπροστά και άλλο ένα στο γραφείο... Τι φάση? Γιατί? Αφού το προσλαμβάνει ο ιδιοκτήτης. Ίσως εγώ δεν καταλαβαίνω κάτι άλλο ο ενοικιαστής παίρνει τηλέφωνο και ψάχνει όχι το αντίθετο.

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Πάνω από όλα πρέπει να είμαστε άνθρωποι είτε είμαστε ιδιοκτήτες η ενοικιαστές και πρέπει να σεβόμαστε. Στην περίπτωση που γράφτηκε πιο πάνω με το Airbnb το παιδί σκέφτηκε καθαρά επιχειρηματικά αλλά δεν σκέφτηκε τους ανθρώπους που ζουν εκεί εδώ και 50 χρόνια, για αυτούς είναι το σπίτι τους να τους διώξεις από εκεί είναι σαν να τους ξεριζώνει.

Επίσης να σκεφτούμε τους ενοικιαστές που πληρώνουν για το σπίτι σαν μια δώσει δανείου (μικρότερη) αλλά σπίτι δεν θα έχουν γιατί για διάφορους λόγους (δεν έχουν περιουσία, δεν φτάνει ο μισθός κτλπ) δεν μπορούν να πάρουν δάνειο η να μαζέψουν χρήματα σε πολλές περιπτώσεις λόγω του ενοικίου και να πάρουν δικό τους. Ναι πολύς κόσμος έχτισε τα σπίτια τους με τον ιδρώτα τους αλλά και πάρα πολύ πήραν τα παλιά χρόνια τα οικόπεδα τσάμπα και χτίσανε παράνομα άσχετα ότι μετά από χρόνια κάπως τα νομιμοποίησαν. Σήμερα για να πάρει κανείς σπίτι δύσκολο.

Σε άλλη φάση βλέπω ότι περισσότεροι ιδιοκτήτες στρέφονται σε μεσιτικό για να τους βρει ενοικιαστές αλλά πρέπει για κάποιον λόγο να τους πληρώσει ο ενοικιαστής, δηλαδή να δώσει δύο η και τρία ενοίκια μπροστά και άλλο ένα στο γραφείο... Τι φάση? Γιατί? Αφού το προσλαμβάνει ο ιδιοκτήτης. Ίσως εγώ δεν καταλαβαίνω κάτι άλλο ο ενοικιαστής παίρνει τηλέφωνο και ψάχνει όχι το αντίθετο.

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δυστυχως ετσι ειναι η (παραλογη) αγορα σημερα.Εαν δεν υπηρχει η airbnb και ηταν τα μισα σπιτι ξενοικιαστα και 3μηνες δωρο θα κανανε στον ενοικιαστη.

Link to comment
Share on other sites

κοίτα.σε καμία περίπτωση δεν κακολογω τον υιό.δυστυχως τα παιδιά μας έτσι τα μάθαμε.να μην μοχθησουν για τίποτα και να μην σέβονται τίποτα.

στο κομμάτι της airbnb δική τους είναι η περιουσία ας την διαχειριστούν όπως νομίζουν καλύτερα.εδω θα έπρεπε να υπάρχει το κράτος.απο αυτά που έχω διαβάσει όμως δεν μπορώ σε καμία περίπτωση να πάρω το μέρος των με η των δε .Ακόμα και το παράδειγμα που αναφέρεις ηθικά είναι άδικο και ανήθικο.οικονομικα όμως από 250€ τον μήνα θα βγάζει 1000.δινει λοιπόν σε αυτούς τους ανθρώπους την νόμιμη διορία και κάνει ότι νομίζει.

το να διαβάζω όμως να του σπάνε το σπίτι και να τον λένε και γύφτο από πάνω,παραπαει.αντιστοιχα και για αυτήν που ήθελε να νοικιάζει το νοικιασμένο σε άλλους (απορώ πως το έχει μεθοδεύσει)

Θεωρούσε απλά οτι το σπίτι ειναι δικό της και πως κάνει χάρη στον εκάστοτε ενοικιαστή. Ήταν η πρώτη και τελευταία φορά που εμπιστεύτηκα μεσίτη. Οι μεσίτες έφαγαν Χ έκτοτε. Ειδικά όταν τον πήρα τηλέφωνο και του είπα πως η ιδιοκτήτρια θέλει τα κλειδιά για να μπορει να φέρνει φιλοξενούμενους και να νοικιάζει σε άλλους το σπίτι όσο απουσιάζω, μου απάντησε πως αυτος πληρωθηκε και δεν ειναι δουλειά του....Μιλάμε για "επαγγελματία" που υποσχόταν πως ακομα και για μια μπρίζα αυτόν θα φωνάζω...

 

Κατά τα άλλα, δεν ειμαι τόσο σίγουρος αν όλα τα rbnb βγάζουν 1000ρικα. Το feedback που έχω, ειναι πως σε μεγάλο βαθμό οι τουρίστες επιλέγουν πολύ κεντρικά καταλλύματα και πολυτελή....το 3αράκι του 70 στο Χαριλάου, όσο καλή ανακαίνιση και να του κάνεις, δε τα βγάζει τα λεφτά του.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ετσι ειναι η (παραλογη) αγορα σημερα.Εαν δεν υπηρχει η airbnb και ηταν τα μισα σπιτι ξενοικιαστα και 3μηνες δωρο θα κανανε στον ενοικιαστη.

 

Μπαα. Πάντα είχαν εγγύηση τα σπίτια και για κάποιο λόγο, δεν είναι καμιά καινοτομία με το airbnb. Αυτό που λες με τα νοίκια δώρο, ούτε καν, δεν έγινε και ούτε θα γίνει ποτέ.

 

Το να το δώσεις σε μεσίτη είναι για να αποφύγεις τη χρονοβόρα και ίσως επίπονη διαδικασία να ψάξεις, οι μεσίτες μπορεί να έχουν έτοιμους από πριν ενδιαφερόμενους. Εγώ ο μεσίτης (και φίλος μου) που απευθύνθηκα ήξερε τη δουλειά και έκανε καθημερινά 3 ραντεβού για μέρες, το ξεψαχνιζε, μέχρι και στο Facebook έμπαινε να δει περίπου τι άνθρωπος είναι. Και εγώ το θεωρούσα τσάμπα λεφτά, αλλά μου έκανε δουλειά. Πριν από αυτό ήταν ένα χρόνο ξενοικιαστο. Λόγω περιοχής για παράδειγμα έχει κοντά πολλούς Αιθιοπες, καλοί χρυσοί άνθρωποι και σαν λαός, αλλά τσιγκουνηδες, ε ο γνωστός μου είχε επαφές και από άλλες περιοχές

Edited by Roid_rage

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ετσι ειναι η (παραλογη) αγορα σημερα.Εαν δεν υπηρχει η airbnb και ηταν τα μισα σπιτι ξενοικιαστα και 3μηνες δωρο θα κανανε στον ενοικιαστη.

 

ΝΑΙ, προσφορά και ζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να με γράψει τροχαία αν αφήσω το αυτοκίνητο έξω από κλειστό parking για 2-3 ώρες (αφήνοντας εύλογο κενό από την πόρτα) το οποίο στην πράξη είναι αποθήκη; Δεν μπαίνει όχημα ούτε βγαίνει. Είναι τίγκα στα πράγματα κ στα ξύλα. Εξω από το parking είναι κοινόχρηστος χώρος. Το κενό θα το αφήνω για να βάζει/βγάζει πράγματα.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να με γράψει τροχαία αν αφήσω το αυτοκίνητο έξω από κλειστό parking για 2-3 ώρες (αφήνοντας εύλογο κενό από την πόρτα) το οποίο στην πράξη είναι αποθήκη; Δεν μπαίνει όχημα ούτε βγαίνει. Είναι τίγκα στα πράγματα κ στα ξύλα. Εξω από το parking είναι κοινόχρηστος χώρος. Το κενό θα το αφήνω για να βάζει/βγάζει πράγματα.

 

Αν σε έχει απειλήσει ότι θα καλέσει αστυνομία, έχεις τόσο σοβαρό λόγο να το αφήσεις εκεί;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να με γράψει τροχαία αν αφήσω το αυτοκίνητο έξω από κλειστό parking για 2-3 ώρες (αφήνοντας εύλογο κενό από την πόρτα) το οποίο στην πράξη είναι αποθήκη; Δεν μπαίνει όχημα ούτε βγαίνει. Είναι τίγκα στα πράγματα κ στα ξύλα. Εξω από το parking είναι κοινόχρηστος χώρος. Το κενό θα το αφήνω για να βάζει/βγάζει πράγματα.

 

Κάθε πάρκινγκ πρέπει να έχει σήμανση με ειδική ταμπέλα όπου επάνω αναγράφεται υποχρεωτικά και ο αριθμ. άδειοδότησης....

...σε αντίθετη περίπτωση δεν ισχύει.....

....και αναφέρω για πάρκινγκ και όχι για έξοδο κτιριακού συγκροτήματος...

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Κάθε πάρκινγκ πρέπει να έχει σήμανση με ειδική ταμπέλα όπου επάνω αναγράφεται υποχρεωτικά και ο αριθμ. άδειοδότησης....

...σε αντίθετη περίπτωση δεν ισχύει.....

....και αναφέρω για πάρκινγκ και όχι για έξοδο κτιριακού συγκροτήματος...

 

Όταν λες "έξοδο κτιριακού συγκροτήματος" τι εννοείς, έξοδο πεζών;

Link to comment
Share on other sites

Το parking είναι νόμιμο, δεν αμφισβητείται αυτό (υπάρχουν συμβόλαια, αναφέρεται στον κανονισμό, στην κάτοψη κλπ).

Χρησιμοποιείται όμως αυτή τη στιγμή αποκλειστικά για αποθήκη (είναι γεμάτη πράγματα και ξύλα).

Ο λόγος, που ρώτησε κάποιος φίλος πριν, είναι πως θέλω να του δείξω πως εκεί που βάζει το δικό του (και εξέχει πολύ έξω) ενοχλεί.

Το ερώτημα είναι αν φωνάξει τροχαία και δει ότι δεν υπάρχει είσοδος-έξοδος οχήματος αν μπορεί παρόλα αυτά να με γράψει. Όλα αυτά σε κοινόχρηστο και ακάλυπτο χώρο.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω ότι έχει δικαιοδοσία η τροχαία ανά όλα αυτά που περιγράφεις βρίσκονται εντός οικοδομικής γραμμής.

 

Είναι εντός οικοδομικής γραμμής.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φόρουμ,

να πω και εγώ με την σειρά μου ένα θεματάκι..

14/08 νοίκιασα ένα σπίτι και έκανα μεταφορά των λογαριασμών στο όνομα μου..

μού ήρθε η ΔΕΗ όλα καλά οκ , φυσικό αέριο όλα καλά.

μου έρχεται το νερό ( ΕΥΑΘ) στο όνομα μου από την περίοδο 04/05 έως 31/09 κάπου τόσο.. ( εγώ μπήκα στο σπίτι 15/09 κιόλας μέχρι να ετοιμαστεί κτλ )

για ποιόν λόγο ήρθε στο όνομα μου εφόσον έκανα την αλλαγή 14/08 και ''πρέπει'' να πληρώσω εγώ τον λογαριασμό ( που έμενε ο ιδιοκτήτης ) 5ο -6ο 7ο ??

( μην μου πείτε να τα βρω με τον ιδιοκτήτη δεν παίζει :p)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φόρουμ,

να πω και εγώ με την σειρά μου ένα θεματάκι..

14/08 νοίκιασα ένα σπίτι και έκανα μεταφορά των λογαριασμών στο όνομα μου..

μού ήρθε η ΔΕΗ όλα καλά οκ , φυσικό αέριο όλα καλά.

μου έρχεται το νερό ( ΕΥΑΘ) στο όνομα μου από την περίοδο 04/05 έως 31/09 κάπου τόσο.. ( εγώ μπήκα στο σπίτι 15/09 κιόλας μέχρι να ετοιμαστεί κτλ )

για ποιόν λόγο ήρθε στο όνομα μου εφόσον έκανα την αλλαγή 14/08 και ''πρέπει'' να πληρώσω εγώ τον λογαριασμό ( που έμενε ο ιδιοκτήτης ) 5ο -6ο 7ο ??

( μην μου πείτε να τα βρω με τον ιδιοκτήτη δεν παίζει :p)

 

Αν δε παίζει να τα βρείτε τότε το πληρώνεις και συνεχίζεις. Νερό είναι, φαντάζομαι δεν είναι και 300€

 

Κανενα 50αρι να είναι; αν θέλεις να τα πληρώσει ο ιδιοκτήτης ντε και καλά, του δίνεις λιγότερο ενοίκιο για να τα βρείτε με το νερό. Αστον να λέει μετά ότι θέλει.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι για το ποσό 30 ευρώ είναι... αλλά τι ''σκατά'' δουλεύει σε αυτήν την χώρα.. 14/08 έκανα το συμβόλαιο πώς με χρεώνεις για 3 μήνες ξέρω γω που δεν ήταν στο όνομα μου.... δλδ άμα ήτανε 200 ευρώ τώρα θα έτρεχα..
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι για το ποσό 30 ευρώ είναι... αλλά τι ''σκατά'' δουλεύει σε αυτήν την χώρα.. 14/08 έκανα το συμβόλαιο πώς με χρεώνεις για 3 μήνες ξέρω γω που δεν ήταν στο όνομα μου.... δλδ άμα ήτανε 200 ευρώ τώρα θα έτρεχα..
Το νερό πως το έκανες στο όνομα σου;

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι για το ποσό 30 ευρώ είναι... αλλά τι ''σκατά'' δουλεύει σε αυτήν την χώρα.. 14/08 έκανα το συμβόλαιο πώς με χρεώνεις για 3 μήνες ξέρω γω που δεν ήταν στο όνομα μου.... δλδ άμα ήτανε 200 ευρώ τώρα θα έτρεχα..

 

Εγώ σε αντίστοιχη περίπτωση πήρα τον ιδιοκτήτη και του είπα ότι τα κρατάω από το ενοίκιο. Αυτός με τη σειρά του τα πήρε από τον προηγούμενο ενοικιαστή.

 

Μου κάνει εντύπωση ότι πήρες το νερό στο όνομά σου μιας και αυτό συνήθως μένει στον ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...