Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κατσε ρε παλικαρι, απο αποσταση αγορασες σπιτι; δεν πηγες να το δεις πρωτα; τοτε δεν ειδες τι επαιζε στην πολυκατοικια; αυτα που περιγραφεις δεν γινονται απο την μια ημερα στην αλλη.

 

Όταν αγόρασα το σπίτι, υπήρχε κανονικά διαχειριστής, έβγαιναν τα κοινόχρηστα κανονικά, έβλεπες συνεργεία να έρχονται για συντήρηση, όλα φαινόντουσαν τέλεια.

Κατά τη διάρκεια της ανακαίνισης, ουσιαστικά τον πρώτο μηνα που αγόρασα το σπίτι, τα κοινόχρηστα τα έδωσε ο διαχειριστής σε εταιρία (έβγαλε ανακοίνωση για συνέλευση και πήγα μονο εγω και αυτός-20 διαμερίσματα η πολυκατοικία-). Εγω ακομα δεν έμενα εκει και το θεώρησα περίεργο απο πολυκατοικία 20 οικογενειών να θέλει να τη δωσει μονομερώς σε εμενα οπότε προφανως δεν ανέλαβα

 

Η εταιρία, έβγαλε κοινόχρηστα 2 φορές και μετά εξαφανίστηκε, ενώ η ΔΕΗ έμαθα οτι έχει να πληρωθεί πάνω απο 1 χρόνο.

Ξαφνικά απλώς κόπηκε το ρεύμα ενώ τα συνεργεία εψαχναν να δουν απο που θα πληρωθούν....μου χτυπησαν και εμένα τη πόρτα παρά το γεγονός οτι ξέρουν πως ειμαι καινούργιος, μπας και βρουν άκρη.

Ο προην διαχειριστής δεν ανοίγει τη πόρτα του να ρωτήσω τι συμβαίνει αλλά όλοι γνωρίζουν πως μόνο 1-2 άτομα πλήρωναν κοινόχρηστα σε όλη τη πολυκατοικία τα τελευταία 3 χρόνια...

 

Όσους βλέπω στη πολυκατοικία (όλα τα διαμερίσματα ειναι κατοικήσιμα και μένουν ιδιοκτήτες), δεν θέλουν ούτε να συζητάνε για το θέμα...Η φάση ειναι "άσε με ήσυχο, να κόψουν το κεφάλι τους". Ναι, προτιμάνε να ανεβαίνουν με τις σκάλες.

 

Σε επικοινωνία μου με την ΔΕΗ, μου ειπαν οτι υπήρχε χρέος πάνω απο 1 χρόνο και πως αυτο το χρέος θα πάει κάποια στιγμη, τμηματικά σε όλη τη πολυκατοικία και σε εμένα φυσικά, παρά το γεγονός οτι έχω πληρωσει κανονικά κοινόχρηστα και έχω τις αποδείξεις!!!!

 

Αυτό που κατάλαβα ειναι οτι κάποια στιγμη, σκοτώθηκαν όλοι μαζι σε κάποια συνέλευση, κάποιοι αποφάσισαν να μη πληρώνουν, άλλοι αδιαφόρησαν και φτάσαμε σε αυτό το σημείο, το οποίο προφανως δεν μπορουσα να γνωρίζω. Κανεις όσο έκανα έρευνα δεν μου χε πει για προβλήματα στη πολυκατοικία (γενικά ειναι καλοσυντηρημένη, ακομα και η καμπίνα του ανελκυστήρα φαίνεται οτι έχει αλλαχθει πρόσφατα)

Edited by kkostask
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Αυτο το σκηνικο δεν ειναι σπανιο σε πολυκατοικιες, κεντρο Αθηνας κλπ. Καποιο παρελθον υπαρχει που ουτε ηθελαν ουτε ενδιαφερθηκαν να σου πουν, ειτε αυτο που λες με διαφωνια-τσακωμο (κανενα εξοδο που δε συμφωνουσε κανεις), είτε και λογω της διαχειριστικης εταιρειας. Δεν ειναι ανηκουστο να ειναι απατεωνιστικη η εταιρεια διαχειρισης και να τρωει λεφτα, οποτε καποτε φτανει ο κομπος στο χτενι. Στη δικη μας πολυκατοικια ηταν μια κλικα 3-4 ιδιοκτητων μαζι με το γραφειο διαχειρισης και εφαγαν ενα μεγαλο μερος του αποθεματικου, υπηρχε και μια κοινοχρηστη γκαρσονιερα που νοικιαζοταν και εφερνε λεφτα, μετα αυτη εμεινε κενη και σε συνδυασμο με τη μεγαλη μειωση του αποθεματικου, σταματησαν ολοι να ασχολουνται. Τωρα που εχει μεινει ενα τελευταιο μερος του αποθεματικου εφεραν για υπογραφη να το σηκωσουν και αυτο για να πληρωσουν το ασανσερ για εργασιες που θελουν το 1/5 του ποσου αυτου. Κανενας δεν ασχολειται, γινεται συνελευση με 3-4 ατομα, οπου περνάνε ότι θελουν.

Αλλα στην περιπτωση σου ειναι λιγο περιεργο να μην ασχολουνται και οι ηλικιωμενοι που γενικα έχουν μαθει να τακτοποιουν τις υποθεσεις τους και ειναι και σημαντικο για αυτους να μην ανεβαινουν στον 5ο με τα ποδια..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

.

Αλλα στην περιπτωση σου ειναι λιγο περιεργο να μην ασχολουνται και οι ηλικιωμενοι που γενικα έχουν μαθει να τακτοποιουν τις υποθεσεις τους και ειναι και σημαντικο για αυτους να μην ανεβαινουν στον 5ο με τα ποδια..

Δυστηχώς τα 3 παππούδια ειναι άνω των 80. Οι υπόλοιποι ειναι σε μεγάλο βαθμό νέοι άνθρωποι αδιάφοροι για το τι συμβαίνει εξω απ τη πόρτα τους.

Επίσης θα εκπλαγεις αν σου πω οτι η πολυκατοικία βρίσκεται σε βόρειο προάστιο των Αθηνών ενώ στην πολυκατοικία οι 2 ενοικιαστές που υπάρχουν (έμαθα χθες οτι οι 2 ειναι ενοικιαστές, νόμιζα οτι ηταν όλοι ιδιοκτήτες) πληρώνουν 60 και 90 τετραγωνικά χωρις θέρμανση 500 και 780 ευρώ αντίστοιχα!!!!!!!! (για την ιστορία και αυτοί δεν έχουν κάνει καν τον κόπο να ενημερώσουν τον ιδιοκτήτη τους)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

 

Οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν πολύτιμη γιατί είμαι σε πολύ δύσκολη θέση.

Μένω σε δυόροφη κατοικία, στον δεύτερο όροφο.

Όπως με ενημέρωσε ο ιδιοκτήτης του 1ου ορόφου θα βάλει φυσικό αέριο το οποίο θα εγκαταστήσει στην ταράτσα.Όλα καλά μέχρι εδώ,το θέμα είναι ότι μέχρι να έρθει το φυσικό αέριο (6 μήνες) θα έχει 3 μπουκάλες υδρογόνου στην ταράτσα δηλαδή

ακριβώς πάνω από εκεί που κοιμάμαι.

Να ενημερώσω ότι η ταράτσα είναι κοινόχρηστη αλλά όχι κοινόκτητη (έχω το δικαίωμα να χτίσω μόνο εγώ).

Επειδή το έψαξα όσο μπορούσα στο internet δεν βρήκα κάποια λύση στο πρόβλημά μου.

Παρακαλώ βοηθήστε έχω φτάσει σε σημείο να ψάχνω σπίτι να πάω στο ενοίκιο.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο είναι το πρόβλημα?

Μπορεί να βάλει φυσικό αέριο στο μπαλκόνι του

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

 

Οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν πολύτιμη γιατί είμαι σε πολύ δύσκολη θέση.

Μένω σε δυόροφη κατοικία, στον δεύτερο όροφο.

Όπως με ενημέρωσε ο ιδιοκτήτης του 1ου ορόφου θα βάλει φυσικό αέριο το οποίο θα εγκαταστήσει στην ταράτσα.Όλα καλά μέχρι εδώ,το θέμα είναι ότι μέχρι να έρθει το φυσικό αέριο (6 μήνες) θα έχει 3 μπουκάλες υδρογόνου στην ταράτσα δηλαδή

ακριβώς πάνω από εκεί που κοιμάμαι.

Να ενημερώσω ότι η ταράτσα είναι κοινόχρηστη αλλά όχι κοινόκτητη (έχω το δικαίωμα να χτίσω μόνο εγώ).

Επειδή το έψαξα όσο μπορούσα στο internet δεν βρήκα κάποια λύση στο πρόβλημά μου.

Παρακαλώ βοηθήστε έχω φτάσει σε σημείο να ψάχνω σπίτι να πάω στο ενοίκιο.

Ευχαριστώ πολύ.

 

....μαλλον θα πρεπει να παρει την εγγραφη αδεια σου για την εγκατασταση....:wacko::wacko::wacko:

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

 

Οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν πολύτιμη γιατί είμαι σε πολύ δύσκολη θέση.

Μένω σε δυόροφη κατοικία, στον δεύτερο όροφο.

Όπως με ενημέρωσε ο ιδιοκτήτης του 1ου ορόφου θα βάλει φυσικό αέριο το οποίο θα εγκαταστήσει στην ταράτσα.Όλα καλά μέχρι εδώ,το θέμα είναι ότι μέχρι να έρθει το φυσικό αέριο (6 μήνες) θα έχει 3 μπουκάλες υδρογόνου στην ταράτσα δηλαδή

ακριβώς πάνω από εκεί που κοιμάμαι.

Να ενημερώσω ότι η ταράτσα είναι κοινόχρηστη αλλά όχι κοινόκτητη (έχω το δικαίωμα να χτίσω μόνο εγώ).

Επειδή το έψαξα όσο μπορούσα στο internet δεν βρήκα κάποια λύση στο πρόβλημά μου.

Παρακαλώ βοηθήστε έχω φτάσει σε σημείο να ψάχνω σπίτι να πάω στο ενοίκιο.

Ευχαριστώ πολύ.

Για ποιές μπουκάλες υδρογόνου μιλάς άνθρωπε μου;Τι είναι αυτά που λες;Θα βάλει δηλαδή πετρογκάζ μέχρι να φέρει το φυσικό αέριο;Μα οι καυστήρες ΦΑ δε νομίζω να είναι συμβατοί με αυτούς του πετρογκάζ.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα λάθος από την ταχύτητα και την σύγχυση μου . Μπουκάλες υγραερίου ήθελα να γράψω.

Και ναι από όσα έχω διαβάσει το κάνουν μερικοί μέχρι να έρθει το φυσικό αέριο το μόνο που θέλει είναι κάποιες πολυ φθηνές (50 $ )αλλαγές σε κάποιες βαλβίδες.

Το θέμα μου είναι αν μπορώ κάπως να το σταματήσω αυτό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 49 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έκανα λάθος από την ταχύτητα και την σύγχυση μου . Μπουκάλες υγραερίου ήθελα να γράψω.

Και ναι από όσα έχω διαβάσει το κάνουν μερικοί μέχρι να έρθει το φυσικό αέριο το μόνο που θέλει είναι κάποιες πολυ φθηνές (50 $ )αλλαγές σε κάποιες βαλβίδες.

Το θέμα μου είναι αν μπορώ κάπως να το σταματήσω αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα λάθος από την ταχύτητα και την σύγχυση μου . Μπουκάλες υγραερίου ήθελα να γράψω.

Και ναι από όσα έχω διαβάσει το κάνουν μερικοί μέχρι να έρθει το φυσικό αέριο το μόνο που θέλει είναι κάποιες πολυ φθηνές (50 $ )αλλαγές σε κάποιες βαλβίδες.

Το θέμα μου είναι αν μπορώ κάπως να το σταματήσω αυτό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 49 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έκανα λάθος από την ταχύτητα και την σύγχυση μου . Μπουκάλες υγραερίου ήθελα να γράψω.

Και ναι από όσα έχω διαβάσει το κάνουν μερικοί μέχρι να έρθει το φυσικό αέριο το μόνο που θέλει είναι κάποιες πολυ φθηνές (50 $ )αλλαγές σε κάποιες βαλβίδες.

Το θέμα μου είναι αν μπορώ κάπως να το σταματήσω αυτό.

...επειδη το καθεστως κτησης ...μαλλον δεν το γνωριζεις επ ακριβως ουτε εσυ ο ιδιος....καλυτερα να ΜΗΝ διαβαζεις γνωμες απο το ιντερνετ αλλα μαζι με τα συμβολαια του σπιτιου απευθυνσου σε ενα δικηγορο να λαβεις μια γνωμη εμπεριστατωμενη...και αναλογως πραττεις ....σκεπτομενος οτι στο μελλον εαν θελησεις να χτισεις θα ειναι δυσκολο να απεγκαταστησεις οτι κατασκευαστει στην ταρατσα...

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

 

Οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν πολύτιμη γιατί είμαι σε πολύ δύσκολη θέση.

Μένω σε δυόροφη κατοικία, στον δεύτερο όροφο.

Όπως με ενημέρωσε ο ιδιοκτήτης του 1ου ορόφου θα βάλει φυσικό αέριο το οποίο θα εγκαταστήσει στην ταράτσα.Όλα καλά μέχρι εδώ,το θέμα είναι ότι μέχρι να έρθει το φυσικό αέριο (6 μήνες) θα έχει 3 μπουκάλες υδρογόνου στην ταράτσα δηλαδή

ακριβώς πάνω από εκεί που κοιμάμαι.

Να ενημερώσω ότι η ταράτσα είναι κοινόχρηστη αλλά όχι κοινόκτητη (έχω το δικαίωμα να χτίσω μόνο εγώ).

Επειδή το έψαξα όσο μπορούσα στο internet δεν βρήκα κάποια λύση στο πρόβλημά μου.

Παρακαλώ βοηθήστε έχω φτάσει σε σημείο να ψάχνω σπίτι να πάω στο ενοίκιο.

Ευχαριστώ πολύ.

Υδρογόνο;Σίγουρα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

 

Οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν πολύτιμη γιατί είμαι σε πολύ δύσκολη θέση.

Μένω σε δυόροφη κατοικία, στον δεύτερο όροφο.

Όπως με ενημέρωσε ο ιδιοκτήτης του 1ου ορόφου θα βάλει φυσικό αέριο το οποίο θα εγκαταστήσει στην ταράτσα.Όλα καλά μέχρι εδώ,το θέμα είναι ότι μέχρι να έρθει το φυσικό αέριο (6 μήνες) θα έχει 3 μπουκάλες υδρογόνου στην ταράτσα δηλαδή

ακριβώς πάνω από εκεί που κοιμάμαι.

Να ενημερώσω ότι η ταράτσα είναι κοινόχρηστη αλλά όχι κοινόκτητη (έχω το δικαίωμα να χτίσω μόνο εγώ).

Επειδή το έψαξα όσο μπορούσα στο internet δεν βρήκα κάποια λύση στο πρόβλημά μου.

Παρακαλώ βοηθήστε έχω φτάσει σε σημείο να ψάχνω σπίτι να πάω στο ενοίκιο.

Ευχαριστώ πολύ.

 

Καλησπέρα, επειδη στην δουλεια μου ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ δουλευω με τετοια θα σου πω ακριβως.

Οι επιτοιχοι λεβητες αεριου που εχω και εγω στο μπαλκονι εξω απο το υπνοδωματιο μου μαλιστα και πολυ κοντα στο κρεβατι μου αλλα με φυσικο αεριο οχι φιαλες, μπορουν να δουλεψουν ΚΑΙ με φιαλες υγραεριου οπως αυτες που εχουμε για το πετρογκαζ.

Το αεριο ειναι το ιδιο δλδ αποτελειται απο μιγμα προπανιου και βουτανιου οπως αυτες στα μαγειρεια, στην κουζινα μας για το πετρογκαζ κτλ.

Καμια απολυτως σχεση με υδρογονο που λες που ειναι 100% ποιο επικυνδυνο σαν αεριο.

Οι λεβητες αυτοι τωρα μπορουν να δουλευουν και με φυσικο αεριο και υγραεριο, αναλογα την μαρκα καποιοι το κανουν αυτοματα πχ η μαρκα BAXI και καποιοι οπως οι BUDERUS θελουν αλλαγη στα μπεκ.

Για να μπουν φιαλες μπαινει ενας συλλεκτης που παιρνει απο 2-4 συνηθως και παιζουν ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΔΕΝ παιζουν ολες μαζι δλδ, απλα ειναι για να μην μεινει.

Απο θεμα ασφαλειας ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΡΗΤΩΣ να ειναι ολο αυτο σε κλειστο χωρο, αν ειναι θελει πορτα να αεριζεται καλα με γριλιες ή συστημα εξαερισμου και ανιχνευτη διαρροης αεριου με ηλεκτρομαγνητικη βαλβιδα να κλεινει παροχη στον λεβητα και μπουτον ασφαλειας.

Σε ανοιχτο χωρο αν σημειωθει διαρροη δεν υπαρχει θεμα γιατι απλα θα φυγει στον αερα, οποιος κοιταξει θα το καταλαβει γιατι εχει μανομετρα στους ρυθμιστες υψηλης και χαμηλης πιεσης.

Επισης ΔΕΝ ειναι παρανομο και εχουν βαλει απειροι πελατες μας.

Δεν μπορεις να κανεις απολυτως τιποτα, αν φοβασαι που το θεωρω ΑΚΡΩΣ υπερβολικο σορρυ απλα θα πρεπει να μετακομισεις....

 

Εχω εναν ενδιασμο ομως, εχουν βαλει οπως ειπα απειροι πελατες μας στην δουλεια μου, ομως ΚΑΝΕΙΣ τοσο μακρια, πως απο τον 1ο οροφο θα βαλει στην ταρατσα???? ο λεβητας που θα ειναι? αν θα ειναι στο μπαλκονι του ΔΕΝ γινεται οι φιαλες να ειναι στην ταρατσα!!!! γιατι ειναι τεραστια η αποσταση για να ταξιδευει το υγραεριο, εκτος και αν γινει εγκατασταση με γαλβανισμενες σιδηροσωληνες οπως στο φυσικο αεριο.

Αν ειναι κατι τετοιο πιθανως να θελει αδεια απο την πολυκατοικια τοτε δεν μου εχει τυχει αυτο.

Για το φυσικο αεριο που εχω βαλει και εγω ΔΕΝ θελει καμια απολυτως αδεια και καμια ερωτηση σε κανεναν απολυτως.

Μπορει ομως καλλιστα να τις βαλει στο μπαλκονι του, δεν μπορει εκει να το απαγορευσει κανεις, δεν καταλαβαινω γιατι θελει στην ταρατσα!!! το θεωρει ποιο ασφαλες?

επισης για την ταρατσα που ειπες οταν ειναι κοινοχρηστη μπορει να βαλει ο αλλος κατι πανω και εγω ταρατσα ειχα αγορασει εδω περα και χτισαμε και μετα δικαιωμα ειχε ο αλλος και εχτισε και η ταρατσα που εμεινει ειναι παλι κοινοχρηστη.

Αν θες να χτισεις απλα θα μετακομισει οτι εχει βαλει ειναι πολυ απλα τα πραγματα. Δεν μπορεις σε κοινοχρηστη ταρατσα στον αλλον να απαγορευσεις να βαλει κατι μηπως και ΚΑΠΟΤΕ εσυ χτισεις!!!

 

Υ.Γ αν το θυμηθω και μπορεσω αυριο θα ρωτησω μηχανολογο μηχανικο να σου πω για το θεμα σου.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

γεια σας ειμαι ιδιοκτητης ενος διαμερισματος 60 τ.μ και το νοικιαζω.εχω κανει μισθωση με τον νεο νομο που πρεπει να δηλωσεις και την ληξη και να κανει αποδοχη μετα και ο μισθωτης.ομως ενω του ειπα δεν κανει.εχω απορια.

επειδη εχουν περασει 15 μερες απο τοτε που δηλωσα εγω την ληξη και δεν εχει κανει αποδοχη ,εγω συνεχιζω να χρεωνομαι τις 15 μερες αυτες στην εφορια οταν μου ερθει του χρονου ο φορος η' δεν εχω θεμα και αρκει μονο η δικη μου δηλωση ληξης για να μην χρεωθω φορο?

υπαρχει καποια αλλη επιπτωση σε μενα επειδη δνε κανει αποδοχη?

δεν ξερω αν το κανει επιτηδες η' αμελλει γιατι συνεχεια λεει ναι οταν του το θυμιζω στο τηλεφωνο και δεν το κανει ποτε.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας ειμαι ιδιοκτητης ενος διαμερισματος 60 τ.μ και το νοικιαζω.εχω κανει μισθωση με τον νεο νομο που πρεπει να δηλωσεις και την ληξη και να κανει αποδοχη μετα και ο μισθωτης.ομως ενω του ειπα δεν κανει.εχω απορια.

 

επειδη εχουν περασει 15 μερες απο τοτε που δηλωσα εγω την ληξη και δεν εχει κανει αποδοχη ,εγω συνεχιζω να χρεωνομαι τις 15 μερες αυτες στην εφορια οταν μου ερθει του χρονου ο φορος η' δεν εχω θεμα και αρκει μονο η δικη μου δηλωση ληξης για να μην χρεωθω φορο?

 

υπαρχει καποια αλλη επιπτωση σε μενα επειδη δνε κανει αποδοχη?

 

δεν ξερω αν το κανει επιτηδες η' αμελλει γιατι συνεχεια λεει ναι οταν του το θυμιζω στο τηλεφωνο και δεν το κανει ποτε.

Νομίζω έχει ένα μήνα περιθώριο να κάνει αποδοχή

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

[/color]Έκανα λάθος από την ταχύτητα και την σύγχυση μου . Μπουκάλες υγραερίου ήθελα να γράψω.

Και ναι από όσα έχω διαβάσει το κάνουν μερικοί μέχρι να έρθει το φυσικό αέριο το μόνο που θέλει είναι κάποιες πολυ φθηνές (50 $ )αλλαγές σε κάποιες βαλβίδες.

Το θέμα μου είναι αν μπορώ κάπως να το σταματήσω αυτό.

Καλημέρα.

Ας τα πιάσουμε ένα ένα

 

1. Κατ΄αρχήν μπουκάλες υγραερίου, μέχρι 3ης σε αριθμό των 10κιλών η κάθε μία, μπορεί να έχει ο καθένας στο μπαλκόνι του, τοποθετημένες σε ειδικό ερμάριο.

Αν θέλει παραπάνω, πχ να βάλει 4ης 25κιλες, πρέπει να πάρει άδεια από την πολεοδομία. Μέχρι και 100 κιλά επιτρέπεται με άδεια πολεοδομίας.(υπάρχει ΦΕΚ αν σε ενδιαφέρει να στο βρω). Οπως λέει και ο Νικηφόρος παραπάνω, ειναι άξιον απορίας το οτι θέλει να βάλει τις φιάλες στη ταράτσα ενω ειναι στον πρώτο όροφο ο τύπος. Εκτός αν το μπαλκόνι του ειναι ανύπαρκτο αλλά και πάλι, ο λέβητας μπορει να μπει και εντός της οικείας και εξω να ειναι οι μπουκάλες (να τις χωρίζει δηλαδη η τοιχοποιία)

2. Ναι υπάρχουν λέβητες φυσικού αερίου που ειναι συμβατοί με το υγραέριο

3. Εφόσον είναι κοινόχρηστη η ταράτσα, μπορεί να βάλει τις νόμιμες μπουκάλες, χωρίς να σε ρωτήσει. Ειναι σα να βάζει ηλιακό θερμοσύφωνα. Το οτι εσύ έχεις τον αέρα δεν σημαίνει κάτι. Αν αποφασίσεις να χτίσεις είναι άλλο ζήτημα.

 

Ελπίζω να σε κάλυψα

Edited by kkostask
Link to comment
Share on other sites

@nikosvrylisia ...επειδη ετυχε σε συγγενη (τελικα το θεμα λυθηκε στο δικαστηριο), εαν στην ΤΑΡΑΤΣΑ π.χ. θελεις να χτισεις ή π.χ. να κατασκευασεις κεραμοσκεπη για να προστατεψεις το διαμερισμα σου , ΙΣΩΣ οσοι εχουν τοποθετησει κατασκευες , θα σου φερουν προβληματα , και ισως θα απΑΙτησουν να τα ξανατοποθετησεις εσυ με δικα σου εξοδα!!!...οποτε ή ''πας'' νομικα με οτι αυτο συνεπαγεται ή αναλαμβανεις το κοστος, χωρια (ορισμενοι κακοπροαιρετοι)που θα βρουνε πιθανη αφορμη να ισχυριστουν οτι δημιουργησες φθορα στα ''πραγματα τους''' και ''πάει γαϊτανάκι'' η υποθεση.. Edited by cyberbop
LG G4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδια στους κοινοχρηστους και κοινοκτητους χωρους δεν βαζει ο καθενας οτι του καπνισει,χρειαζεται αποφαση γενικης συνελευσης για να το πραγματοποιησει.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι βρε παιδιά, σε κοινόχρηστο χώρο, όπως είναι η αυλή μιας πολυκατοικίας, μπορεί ο οποιοσδήποτε να βάλει ό,τι θέλει, για παράδειγμα γλάστρες με λουλούδια (και δεν μιλάω για μία ή δύο αλλά πολύ περισσότερες) ή χρειάζεται απόφαση γενικής συνέλευσης; Κι αν χρειάζεται απόφαση, τι γίνεται στην περίπτωση που οι περισσότεροι ένοικοι δεν θέλουν τις γλάστρες και αυτός που τις έβαλε αρνείται να τις βγάλει;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ενταξει για έναν ηλιακο, μια κεραια πχ δορυφορικη αν δεν υπαρχει τετοια κεντρικη εγκατασταση οκ, δεν χρειαζεται τιποτα, αλλα εχει σημασια και το καταστατικο και το ειδος της πολυκατοικίας και να εξηγησω. Πχ εγω εχω διαμερισμα σε μια πολυκατοικια και εχει 27 διαμερίσματα!!! αλλα εχει πολλα ρετιρέ, το ταρατσακι που απομενει είναι ΤΟΟΟΟΣΟΟΟ μικρο που δεν χωραει τιποτα! οποτε εκει στο καταστατικο εχουν βαλει να θελει ερωτηση, αλλα οσοι προλαβαν προλαβαν τελικα.

Στην δικια μου που εχουμε 7 διαμερίσματα η ταρατσα εχει χωρο για ολους και όλα αλλα δεν θελουν ολοι ετσι κι αλλιως.

Τωρα αν ο καθενας παει στην ταρατσα ή σε ακαλυπτο χωρο και το κανει φυτωριο ή ότι άλλο, φυσικα και θελει να ρωτησει και να παρει την αδεια της γενικης συνελευσης, αλλα παντα εχει σημασια και τι λεει το καταστατικο.

Παντως ξερω περιπτωση που ειχαν βαλει γλαστρες σε ταρατσα και επαθε ζημια το διαμερισμα από κατω από τα πολλα νερα!!! φυσικα ο καθενας δεν ρωταγε και επαιρνε και ότι ηθελε γιατι αυτος δεν ειχε βαλει απλα λουλούδια αλλα αντι να πανε λαικη ανεβαιναν στην ταρατσα! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: τελικα μετα τις ζημιες υποχρεωθηκε να τα ξηλωσει όλα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 118 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να ρωτήσω κάτι βρε παιδιά, σε κοινόχρηστο χώρο, όπως είναι η αυλή μιας πολυκατοικίας, μπορεί ο οποιοσδήποτε να βάλει ό,τι θέλει, για παράδειγμα γλάστρες με λουλούδια (και δεν μιλάω για μία ή δύο αλλά πολύ περισσότερες) ή χρειάζεται απόφαση γενικής συνέλευσης; Κι αν χρειάζεται απόφαση, τι γίνεται στην περίπτωση που οι περισσότεροι ένοικοι δεν θέλουν τις γλάστρες και αυτός που τις έβαλε αρνείται να τις βγάλει;

 

Καλημέρα, εχει μεγαλη σημασια τι οριζει το καταστατικο, αλλα γενικα όχι δεν μπορει κανεις να βαζει ότι θελει χωρις να ρωτησει.

Αν δεν θελουν δεν θα βαλει, αν βαλει μετα θα βρει μπελάδες απλα και θα εχει τσακωμους, τωρα να παει δικαστικα ο διαχεριστης γιαυτο φυσικα και δεν συμφερει!!!!

 

Εμενα στην πολυκατοικια μου με το ετσι θελω εχουν κανει ένα μαγαζι ισογειο σε 2 διαμερίσματα παρανομα και εχουν κανει αυλη με τεντα, πλακακια, γλαστρες κτλ τον κοινοχρηστο χωρο δλδ τον ακαλυπτο!!!!

όμως από το λεβητοστασιο εχω πορτακι και βγαινω εκει και δεν μπορουν να πουν και τιποτα.

Εγω είμαι διαχειριστης και βαριέμαι να ασχολουμε πραγματικα. Ο καθενας κανει του κεφαλιου του ολοι είναι για μπουνιες στην μαπα….δεν πληρωνουν και τα κοινόχρηστα κιολας ενταξει ελεος δλδ.

Αν το κανει λοιπον ή οποιος δεν θελει θα τσακωνεται ή πατε δικαστικα? δεν ξερω, εγω δεν ασχολουμε και είμαι ησυχος…

όταν όμως βουλωσει εξω ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ και κολυμπάνε στα σκ…..α...….και μετα πληρωνει αυτή που εχει το διαμερισμα.

ΝΑΙ το εχω κανει, ετσι για να μαθει….αυλη δεν θελει? να πληρωνει και τα ξεβουλώματα τοτε!!!! + ότι δεν πληρωνει όπως ειπαμε κοινόχρηστα!

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σε ενα διαμέρισμα που νοικιαζω (ειμαι ιδιοκτητης) σκεφτομαι να κανω ανακαινιση κουζινα και μπανιο, γιατι εχουν χαλασει τα υδραυλικα και θα φυγει χρημα ετσι κιαλλιως, οποτε λεω ισως να κανω μια ανακαινιση που χρειαζεται λογω παλαιοτητας. Τι γινεται ομως με τους ενοικιαστες; Πρεπει απαραιτητα να συμφωνησουν; Ποιος εχει τον πρωτο λογο;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σε ενα διαμέρισμα που νοικιαζω (ειμαι ιδιοκτητης) σκεφτομαι να κανω ανακαινιση κουζινα και μπανιο, γιατι εχουν χαλασει τα υδραυλικα και θα φυγει χρημα ετσι κιαλλιως, οποτε λεω ισως να κανω μια ανακαινιση που χρειαζεται λογω παλαιοτητας. Τι γινεται ομως με τους ενοικιαστες; Πρεπει απαραιτητα να συμφωνησουν; Ποιος εχει τον πρωτο λογο;

Γιατί να την κάνεις ΤΩΡΑ ? Να την κάνεις άμα ξενοικιαστει.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως επειδη εχει διαρροή, ειναι ζητημα ημερων που πρεπει να αποφασιστει.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...