Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το ποιος επιβαρύνεται το χαρτόσημο, είναι θέμα συμφωνίας και αφού δεν έγινε εξαρχής, τώρα μπερδεύει.

Όσο αφορά την τραπεζική προμήθεια η μόνη λύση είναι να έχετε την ΙΔΙΑ τράπεζα, αν δεν σου είναι δύσκολο.

 

Δεν θα ρωτουσα αν ηταν σαφές ποιος επιβαρύνεται τα έξοδα χαρτοσήμου και προέκυπτε ρητα απο συμφωνία Ρωταω μήπως προβλέπεται απο το νόμο η ερμηνεία του νόμου στην περίπτωση μη ρητής συμφωνίας Σχετικά με τη χρέωση της Τραπεζας δεν εξαρτάται απο το εκμισθωτή αν το ενοίκιο κατεβλήθη με έμβασμα, τηλεφωνική εντολή η απο αλλη τράπεζα Το ερώτημα είναι αν θεωρείται πληρης καταβολή και εξόφληση του μισθώματος το μειωμένο ποσό που εισπραττει ο ιδιοκτήτης Αν παντως πληρώsεις το Δημοσιο με τετοιο τρόπο που να μη λαμβqνει πληρως και ολοσχερώσ την οφειλή δεν θεωρείται εξοφληση

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

γεια σας..ειμαστε 9 διαμερισματα στην πολυκατοικια μας με αυτονομη θερμανση ο καθενας.θελουμε να δωσουμε τα κοινοχρηστα μας σε εταιρεια.πληρη διαχειριση κοινοχρηστων εκτος του ταμειου που βαζουμε στην ακρη.οι προσφορες που εχουμε ειναι για 2/ευρω τον μηνα ανα διαμερισμα.υπαρχει περιπτωση να βρουμε με 1 ευρω γιατι οι περισοτεροι μονο με 1 ευρω συμφωνουν να τα δωσουμε εξω.
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ρωτουσα αν ηταν σαφές ποιος επιβαρύνεται τα έξοδα χαρτοσήμου και προέκυπτε ρητα απο συμφωνία Ρωταω μήπως προβλέπεται απο το νόμο η ερμηνεία του νόμου στην περίπτωση μη ρητής συμφωνίας Σχετικά με τη χρέωση της Τραπεζας δεν εξαρτάται απο το εκμισθωτή αν το ενοίκιο κατεβλήθη με έμβασμα, τηλεφωνική εντολή η απο αλλη τράπεζα Το ερώτημα είναι αν θεωρείται πληρης καταβολή και εξόφληση του μισθώματος το μειωμένο ποσό που εισπραττει ο ιδιοκτήτης Αν παντως πληρώsεις το Δημοσιο με τετοιο τρόπο που να μη λαμβqνει πληρως και ολοσχερώσ την οφειλή δεν θεωρείται εξοφληση

 

Σχετικά με το χαρτόσημο, αν ρωτήσεις 2 δικηγόρους, μπορεί να σου πουν διαφορετικα! Και έτσι ότι σου πουν τα ΙΔΙΑ αλλά ο ενοικιαστής ΔΙΑΦΩΝΕΙ, τι βγαίνει ? Θα τρέχετε στα δικαστήρια ?

Η απόδειξη ενοικίου από την τράπεζα ΔΕΝ γράφει το κανονικό μίσθωμα, άλλο πως από ΚΑΤΩ υπάρχει μια εγγραφή εξόδων ?

Άρα, αυτός τα κατάθεσε κανονικά η ΟΧΙ ?

Link to comment
Share on other sites

Eiναι προφανες οτι ο μισθωτης θα ισχυριστει οτι τον συμφερει και θα πει οτι το μισθωμα ειναι μικτο και το τελος χαρτοσήμου αυμπεριλαμβάνεται σ αυτο και οτι το οφείλει ο ιδιοκτήτης που το πληρώνει στν εκκαθαριση της φορολογικης του δήλωσης

Ασπουμε οτι το ενοικιο ειναι 100 ευρώ και ο μισθωτής κατεβαλε 100 ευρώ με έμβασμα η τηλεφωνική εντολή η τελος πάντων με άλλο τροπο που να χρεωνεται Η τραπεζα μετα αφαιρει το ποσό της προμήθειας απ τα 100 ευρω αν ο καταβαλων δεν ειπε να τα πληρώσει ξεχωριστα και 'ετσι ο ιδιοκτήτης στο φινάλε δεν εισπράττει ολο το ενοικιο που γράφει το συμφωνητικό και δηλώνει στην εφορια δηλαδη πληρώνει τα έξοδα που έκανε ο μισθωτής Το είδα απο τη κίνηση του λογαριασμου καθε φορά που καταβάλει το μίσθωμα η Τραπεςα στη συνέχεια μου αφαιρει 5 ευρώ δηλ λαμβανω αντι 100 ευρω 95 ευρω καθαρα

Link to comment
Share on other sites

Eiναι προφανες οτι ο μισθωτης θα ισχυριστει οτι τον συμφερει και θα πει οτι το μισθωμα ειναι μικτο και το τελος χαρτοσήμου αυμπεριλαμβάνεται σ αυτο και οτι το οφείλει ο ιδιοκτήτης που το πληρώνει στν εκκαθαριση της φορολογικης του δήλωσης

Ασπουμε οτι το ενοικιο ειναι 100 ευρώ και ο μισθωτής κατεβαλε 100 ευρώ με έμβασμα η τηλεφωνική εντολή η τελος πάντων με άλλο τροπο που να χρεωνεται Η τραπεζα μετα αφαιρει το ποσό της προμήθειας απ τα 100 ευρω αν ο καταβαλων δεν ειπε να τα πληρώσει ξεχωριστα και 'ετσι ο ιδιοκτήτης στο φινάλε δεν εισπράττει ολο το ενοικιο που γράφει το συμφωνητικό και δηλώνει στην εφορια δηλαδη πληρώνει τα έξοδα που έκανε ο μισθωτής Το είδα απο τη κίνηση του λογαριασμου καθε φορά που καταβάλει το μίσθωμα η Τραπεςα στη συνέχεια μου αφαιρει 5 ευρώ δηλ λαμβανω αντι 100 ευρω 95 ευρω καθαρα

 

Ίσως είναι πιο εύκολο όπως σου είπε και κάποιο άλλο μέλος νωρίτερα, να έχετε την ίδια τράπεζα έτσι ώστε να μη γίνεται κάποια χρέωση.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως είναι πιο εύκολο όπως σου είπε και κάποιο άλλο μέλος νωρίτερα, να έχετε την ίδια τράπεζα έτσι ώστε να μη γίνεται κάποια χρέωση.

 

Ή πληρωμή στο χέρι.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Eiναι προφανες οτι ο μισθωτης θα ισχυριστει οτι τον συμφερει και θα πει οτι το μισθωμα ειναι μικτο και το τελος χαρτοσήμου αυμπεριλαμβάνεται σ αυτο και οτι το οφείλει ο ιδιοκτήτης που το πληρώνει στν εκκαθαριση της φορολογικης του δήλωσης

Ασπουμε οτι το ενοικιο ειναι 100 ευρώ και ο μισθωτής κατεβαλε 100 ευρώ με έμβασμα η τηλεφωνική εντολή η τελος πάντων με άλλο τροπο που να χρεωνεται Η τραπεζα μετα αφαιρει το ποσό της προμήθειας απ τα 100 ευρω αν ο καταβαλων δεν ειπε να τα πληρώσει ξεχωριστα και 'ετσι ο ιδιοκτήτης στο φινάλε δεν εισπράττει ολο το ενοικιο που γράφει το συμφωνητικό και δηλώνει στην εφορια δηλαδη πληρώνει τα έξοδα που έκανε ο μισθωτής Το είδα απο τη κίνηση του λογαριασμου καθε φορά που καταβάλει το μίσθωμα η Τραπεςα στη συνέχεια μου αφαιρει 5 ευρώ δηλ λαμβανω αντι 100 ευρω 95 ευρω καθαρα

 

Να στο πω και αλλιώς:

Ας πούμε ότι καταθέτει 105€ ΕΣΥ τι θα δηλώσεις στην ΕΦΟΡΙΑ ενοίκιο 100 η 105 ?

Link to comment
Share on other sites

Οτι λέει το ηλεκτρονικό μισθωτήριο. Αλλωστε αν το ενοίκιο είναι 100 και η προμήθεια πχ 2,50 και καταθέσει 102,5€ τα 100 θα φτάσουν στο λογαριασμό.

 

Επίσης το χαρτόσημο έχει καταργηθεί εδώ κ μερικά χρόνια. Ο ενοικιαστής δεν πληρώνει χαρτόσημο. Στην ουσία ο ιδιόκτητης αφού το έχουν συμπεριλάβει στην φορολογία.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Να στο πω και αλλιώς:

Ας πούμε ότι καταθέτει 105€ ΕΣΥ τι θα δηλώσεις στην ΕΦΟΡΙΑ ενοίκιο 100 η 105 ?

 

100 ο ιδιοκτήτης και 5 η τράπεζα (με δόση χιούμορ). Προσωπικά θεωρώ ότι το ορθό είναι να γίνει κατάθεση 100+έξοδα.

 

Αν πας στο γκισέ, σε ρωτάνε ποιό είναι το ποσό που θέλεις να στείλεις και η χρέωση της τράπεζας είναι "καπέλο" (αν και έχω χρόνια να κάνω κάτι τέτοιο).

Στην τελική ας πάει ο ενοικιαστής να κάνει κατάθεση στο γκισέ της τράπεζας του ιδιοκτήτη

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος πρέπει να κάνει μια υποχώρηση γιατί και οι δύο 100€εχουν κανονίσει .

 

Sent from my Moto G (5S) using Tapatalk

 

Είναι θέμα ΣΥΜΦΩΝΙΑΣ όπως και το χαρτόσημο. Αλλιώς πάνε δικαστικά και σε καμία 10ετια θα βγει τελική απόφαση.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή οι τράπεζες πλέον έχουν τρελές κρατήσεις σαν νοικαρης σε συμφέρει να ανοίξεις λογαριασμό στην τράπεζα του ενοικιαστή....στο μέλλον πιθανόν να σου χρειαστεί και στον επόμενο, αλλιώς θα χάνεις πολλά λεφτά.

Χθες πληρώθηκα ένα τιμολόγιο στη δουλειά με κατάθεση από άλλη τράπεζα και μου κράτησε 4 ευρώ....Γενικά αυτό που επικρατεί με τις τράπεζες είναι αλητεία.

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδή οι τράπεζες πλέον έχουν τρελές κρατήσεις σαν νοικαρης σε συμφέρει να ανοίξεις λογαριασμό στην τράπεζα του ενοικιαστή....στο μέλλον πιθανόν να σου χρειαστεί και στον επόμενο, αλλιώς θα χάνεις πολλά λεφτά.

Χθες πληρώθηκα ένα τιμολόγιο στη δουλειά με κατάθεση από άλλη τράπεζα και μου κράτησε 4 ευρώ....Γενικά αυτό που επικρατεί με τις τράπεζες είναι αλητεία.

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ακριβώς έτσι. Και να σκεφτείς ότι και ο πελάτης σου που έκανε την μεταφορά, χρεώθηκε κάποιο αντίστοιχο ποσό από τη δική του τράπεζα!

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι. Και να σκεφτείς ότι και ο πελάτης σου που έκανε την μεταφορά, χρεώθηκε κάποιο αντίστοιχο ποσό από τη δική του τράπεζα!

 

Τόσα πολλά με τίποτα. Αν επιμερίζεται το κόστος θα ήταν λιγότερα.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Τόσα πολλά με τίποτα. Αν επιμερίζεται το κόστος θα ήταν λιγότερα.
Μεταφορά από εθνική σε Πειραιώς 600€.

Χρεώθηκα 3€ εγώ στην Εθνική και 4€ ο άλλος στην Πειραιώς. Δε ξέρω τι γίνεται με μικρότερα ή μεγαλύτερα ποσά.

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα είναι ότι φορολογεισαι για το πλήρες ποσό....εφόσον η τράπεζα κρατάει 4 ευρώ δεν έπρεπε να μου κόψει τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών για να το βάλω στα έξοδα; δηλαδή που εξαφανίστηκαν αυτά τα λεφτά;

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα είναι ότι φορολογεισαι για το πλήρες ποσό....εφόσον η τράπεζα κρατάει 4 ευρώ δεν έπρεπε να μου κόψει τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών για να το βάλω στα έξοδα; δηλαδή που εξαφανίστηκαν αυτά τα λεφτά;

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Eίναι το ίδιο με τη χρεωση μέσω καρτών. Σου κρατάνε προμήθεια για όλο το ποσό ακόμη και για το ΦΠΑ

Link to comment
Share on other sites

Μεταφορά από εθνική σε Πειραιώς 600€.

Χρεώθηκα 3€ εγώ στην Εθνική και 4€ ο άλλος στην Πειραιώς. Δε ξέρω τι γίνεται με μικρότερα ή μεγαλύτερα ποσά.

 

Alpha δεν έχει τέτοιες χρεώσεις. Τουλάχιστον μέχρι πρότινος που το χρησιμοποιούσα γιατί έχω λίγο καιρό να κάνω κατάθεση.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα είναι ότι φορολογεισαι για το πλήρες ποσό....εφόσον η τράπεζα κρατάει 4 ευρώ δεν έπρεπε να μου κόψει τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών για να το βάλω στα έξοδα; δηλαδή που εξαφανίστηκαν αυτά τα λεφτά;

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

+1

 

Ακριβώς αυτό σχολίασα παραπάνω

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7918240#post7918240

Link to comment
Share on other sites

Alpha δεν έχει τέτοιες χρεώσεις. Τουλάχιστον μέχρι πρότινος που το χρησιμοποιούσα γιατί έχω λίγο καιρό να κάνω κατάθεση.
Αν σου έρθει έμβασμα από άλλη τράπεζα μια χαρά έχει

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν σου έρθει έμβασμα από άλλη τράπεζα μια χαρά έχει

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Λοιπόν το είδα. Τα ποσά της Εθνικής λέω πιο πάνω δεν παίζουν στην Α. Δεν είπα ότι δεν υπάρχουν χρεώσεις.

 

Για κατάθεση με χρέωση του ενοικιαστή πληρώνεις 3 ευρώ και ο ιδιοκτήτης 0.

 

Για κατάθεση με μοίρασμα στο κόστος ο ενοικιαστής πληρώνει 1 ευρώ και ο ιδιοκτήτης ότι χρεώνει η τράπεζα του. Συνήθως με Πειραιώς είναι 2 ευρώ.

 

Όλα αυτά αφορούν την alpha.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις αποψεις για το ποιος επιβαρύνεται με την προμήθεια που επιβάλλουν οι τραπεζες και αφαιρούν απο το καταβαλόμενο ενοίκιο τη προμήθεια τους Αυτο που ρωτάνε στο γκισέ δεν φαίνεται στην απόδειξη οτι δηλ αντι για 100 ευρώ κατατέθηκαν στο φινάλε 95 ευρώ στο λογαριασμο που συμφωνήθηκε Ο μισθωτής θεωρεί οτι εξόφλησε αλλα το καπέλο το φόρεσε στον ιδιοκτήτη Μαλιστα το καλοκαίρι κυκλοφορούσε η είδηση για σχεδιο νόμου που προβλεπε τη καταθεση ενοικιου να γινεται υποχρεωτικά μεσω Τραπεζης ΄Θεωρω οτι τα έξοδα που κάνει ο μισθωτής πρέπει να τα επιβαρύνεται ο ίδιος Δηλαδή αν επαιρνε ταξι να ερθει σπιτι να μου τα δώσει στο χέρι θα επρεπε να του το πληρώσω εγώ? Θυμαμαι μια άλλη περίπτωση νοικάρη που ηθελε να επικοινωνήσει με συστημένο και μου αφαιρύσε απ το νοίκι τα έξοδα ταχυδρομείου !

 

Σχετικά με το χαρτοσημο, σημειωτέο οτι δεν εχει καταργηθεί ατις επαγγελματικές μισθώσεις Εχει καταργηθεί απο τις μισθώσεις κατοικίας

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις αποψεις για το ποιος επιβαρύνεται με την προμήθεια που επιβάλλουν οι τραπεζες και αφαιρούν απο το καταβαλόμενο ενοίκιο τη προμήθεια τους Αυτο που ρωτάνε στο γκισέ δεν φαίνεται στην απόδειξη οτι δηλ αντι για 100 ευρώ κατατέθηκαν στο φινάλε 95 ευρώ στο λογαριασμο που συμφωνήθηκε Ο μισθωτής θεωρεί οτι εξόφλησε αλλα το καπέλο το φόρεσε στον ιδιοκτήτη Μαλιστα το καλοκαίρι κυκλοφορούσε η είδηση για σχεδιο νόμου που προβλεπε τη καταθεση ενοικιου να γινεται υποχρεωτικά μεσω Τραπεζης ΄Θεωρω οτι τα έξοδα που κάνει ο μισθωτής πρέπει να τα επιβαρύνεται ο ίδιος Δηλαδή αν επαιρνε ταξι να ερθει σπιτι να μου τα δώσει στο χέρι θα επρεπε να του το πληρώσω εγώ? Θυμαμαι μια άλλη περίπτωση νοικάρη που ηθελε να επικοινωνήσει με συστημένο και μου αφαιρύσε απ το νοίκι τα έξοδα ταχυδρομείου !

 

Σχετικά με το χαρτοσημο, σημειωτέο οτι δεν εχει καταργηθεί ατις επαγγελματικές μισθώσεις Εχει καταργηθεί απο τις μισθώσεις κατοικίας

 

Έχεις επειχηρηματα, αλλά αυτός που πρέπει να πειστεί είναι ο ενοικιαστής! Και αν δεν πειστεί θα πρέπει να πάτε ΔΙΚΑΣΤΙΚΑ!

Link to comment
Share on other sites

Για να αποφύγετε τα έξοδα τράπεζας η μόνη λύση είναι η ίδια τράπεζα. Είτε ανοίγετε λογαριασμό στην ίδια λοιπόν, είτε καταβάλετε το ενοίκιο στο κατάστημα της τράπεζας με μετρητά. Δεν ξέρω μόνο.αν άλλαξε κάτι και έχουν κρατήσεις και στα καταστήματα πλέον, αν ισχύει αυτό, μένει μόνο η λύση της ίδιας τράπεζας.

Το χαρτοσημο ΔΕΝ απασχολεί τον ενοικιαστή καθώς αποδίδεται από τον ιδιοκτήτη και μόνο, εκτός βέβαια της περίπτωσης που έχει συμφωνηθεί διαφορετικά.

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Για να αποφύγετε τα έξοδα τράπεζας η μόνη λύση είναι η ίδια τράπεζα. Είτε ανοίγετε λογαριασμό στην ίδια λοιπόν, είτε καταβάλετε το ενοίκιο στο κατάστημα της τράπεζας με μετρητά. Δεν ξέρω μόνο.αν άλλαξε κάτι και έχουν κρατήσεις και στα καταστήματα πλέον, αν ισχύει αυτό, μένει μόνο η λύση της ίδιας τράπεζας.

Το χαρτοσημο ΔΕΝ απασχολεί τον ενοικιαστή καθώς αποδίδεται από τον ιδιοκτήτη και μόνο, εκτός βέβαια της περίπτωσης που έχει συμφωνηθεί διαφορετικά.

 

Στην ιδια Τραπεζα εχουμε λογαριασμο δεν ξέρω αν τα κατεθεσε με τηλεφωνική εντολή -εξυπηρέτηση και ετσι εξηγούνται οι χρεώσεις Στο συμφωνητικο οριζεται σε ποια Τραπεζα πρεπει να κανει καταθεση αλλα οχι και με ποιο τρόπο Αν δεν υπαρχει ρητη διαταξη νομου που να απαντα το ερωτημα και πρεπει να τα βρεισ δικαστικα - που δε το κάνεις για το λόγο αυτο, τοτε θα μου πει αυτο που λες οτι δε με απασχολεί πόσα έλαβες Αλλα το εαν θεωρειται εξοφληση εχει καποια αλλη νομική αξία γιατι μπορει τοτε να του κανεις διαταγή πληρωμή αποδοση του μισθίου σε περίπτωση που δε τα πατε καλα και θέλεις να φύγει

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...