Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε ποιανού το όνομα είναι;

Εαν ειναι στου νοικαρη, το χρέος ειναι δικο του.

Εαν ειναι στο ονομα σου, το χρεος ειναι δικο σου.

Υπόψιν : 1)εαν το χρεος ειναι μεγάλο, ο δεδδηε ΔΕΝ σε αφηνει να το κόψεις εαν δεν ξεχρεωσεις ή αν δεν εχςις κανει ευθμιση. 2) ΔΕΝ μπορει να γινει αλλαγη ονόματος ή επανασύνδεση, εαν υπαρχει χρέος απο τον προυγουμενο (ασχετα αν ειναι αλλο ΑΦΜ)

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Είναι στο όνομα του νοικαρη φυσικά. Αλλά αν φύγει και αφήσει πχ 100€ χρέος δε μπορώ να κάνω διακοπή να βάλει ο επόμενος δικό του ρεύμα;
Link to comment
Share on other sites

Είναι στο όνομα του νοικαρη φυσικά. Αλλά αν φύγει και αφήσει πχ 100€ χρέος δε μπορώ να κάνω διακοπή να βάλει ο επόμενος δικό του ρεύμα;

 

αν δεν πληρωθουν τα 100€, δεν γινεται ουτε διακοπη ουτα αλλαγη ονοματος.

Εχει συμβει σε πελατες μου, με αποτελεσμα να τα πληρωσουν αυτοι και να τα ζηταν απο τον ιδιοκτητη

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Είναι στο όνομα του νοικαρη φυσικά. Αλλά αν φύγει και αφήσει πχ 100€ χρέος δε μπορώ να κάνω διακοπή να βάλει ο επόμενος δικό του ρεύμα;

 

Μπορεις αλλα μονο με μια προυποθεση, να του εχεις κανει εξωση.

στην δικια μου περιπτωση ηταν σε σπιτι που του νοικιαζα για μερικα χρονια αν θυμαμαι καλα 2, και δεν πληρωνε ΠΟΤΕ, η ΔΕΗ ηταν στο ονομα του. Επειδη δεν πληρωνε ουτε νοικια, ουτε και κοινοχρηστα τελικα του εκανα εξωδικο για εξωση και βγηκε η αποφαση με κλητηρα κτλ.

Ηταν μετα η φαση να παει ο κλητηρας με αστυνομια να τον βγαλουν αλλα τελικα εφυγε μονος του.

Με τα χαρτια που ειχαμε κοψαμε την ΔΕΗ κανονικα χωρις κανενα απολυτως προβλημα.

Αν ομως δεν εχεις τετοια χαρτια με ποιον τροπο θα αποδειξεις οτι εφυγε?

 

Επισης δεν ξερω τι γινεται με τα περι δημου, δλδ τα δημοτικα τελη, καπου ακουσα οτι καποτε θα τα πληρωσουμε.

Αναφερομαι στα αδεια διαμερισματα που εχουν κομμενο το ρευμα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε τι τραβάτε οι ιδιοκτήτες..

 

Πόσο δύσκολο είναι το 2020 να ξεχωρίσουν οι εταιρίες τα ρολόγια από τους χρήστες,ώστε το κάθε χρέος να ακολουθεί τον χρήστη;μιλάω για νερό, τηλέφωνο,ρεύμα ή ότι άλλο.μετα μιλάνε για οικονομική ενίσχυση .....

 

ΥΓ .ναι κάποτε θα αναγκαστείτε να πληρώσετε,τους δημοτικούς φόρους(νομίζω τα τέλη απαλλάσσονται,λόγω μη χρήσης).Σε συγγενή μου όταν ήρθε η ώρα της πώλησης του χτύπησαν την πόρτα και το νούμερο (με τις ηλίθιες προσαυξήσεις) ήταν τσουχτερό.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Ποια δημοτικά τέλη λέτε; δεν πληρώνονται με το ρεύμα αυτά κανονικά;
Για όσους έχουν κάνει διακοπή ηλεκτροδότησης.
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Ποια δημοτικά τέλη λέτε; δεν πληρώνονται με το ρεύμα αυτά κανονικά;

 

λεω αμα ειναι αδειο το διαμερισμα, το δικο μου ειναι χρονια αδειο και δεν εχει ρευμα οποτε δεν πληρωνονται.

 

Ο απο κατω μου εδω που μενω εχει χρονια αδειο το διαμερισμα του επειδη μενει αλλου, περιμενε οτι θα το πουλησει και δεν επιανε λεφτα και το αφησε. Ομως δεν πληρωνε την ΔΕΗ και πλεον εχει περασει προ πολλου τα 2000 ευρω.

Εχει παει πολλες φορες να το κοψει και λενε αμα δεν πληρωσει δεν το κοβουν και μαζευονται συνεχεια τωρα.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση που πιθανόν έχει απαντηθεί ,αλλά θα παρακαλούσα για τη βοήθεια σας .

Το ποσό των χρημάτων που υπάρχει στο αποθεματικό ανήκει ή όχι στον κάθε ιδιοκτήτη χωριστά κατα τα ποσοστά ιδιοκτησίας που έχει ;

Μπορεί να ζητήσει να του επιστραφούν τα χρήματα του αποθεματικού ,που έχει ήδη καταβάλει ;

Τα ερωτήματα τα θέτω γιατί η εταιρία διαχείρισης συμπληρώνει μονίμως και επί πολλά χρόνια τα ποσά όσων δεν πληρώνουν ,από το αποθεματικό ,με αποτέλεσμα να υπάρχουν οφειλές 4.000 ευρω από διάφορους ιδιοκτήτες .

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση που πιθανόν έχει απαντηθεί ,αλλά θα παρακαλούσα για τη βοήθεια σας .

 

Το ποσό των χρημάτων που υπάρχει στο αποθεματικό ανήκει ή όχι στον κάθε ιδιοκτήτη χωριστά κατα τα ποσοστά ιδιοκτησίας που έχει ;

 

Μπορεί να ζητήσει να του επιστραφούν τα χρήματα του αποθεματικού ,που έχει ήδη καταβάλει ;

 

Τα ερωτήματα τα θέτω γιατί η εταιρία διαχείρισης συμπληρώνει μονίμως και επί πολλά χρόνια τα ποσά όσων δεν πληρώνουν ,από το αποθεματικό ,με αποτέλεσμα να υπάρχουν οφειλές 4.000 ευρω από διάφορους ιδιοκτήτες .

Τα χρήματα δεν μπορεί να τα ζητήσει πίσω καθώς υπάρχουν εκεί για ένα συγκεκριμένο λόγο,όχι πάντως για πληρωμή κοινόχρηστων των φεσατζηδων.καλο είναι να μιλήσετε για τις διαδικασίες που θα ακολουθήσετε.
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση που πιθανόν έχει απαντηθεί ,αλλά θα παρακαλούσα για τη βοήθεια σας .

Το ποσό των χρημάτων που υπάρχει στο αποθεματικό ανήκει ή όχι στον κάθε ιδιοκτήτη χωριστά κατα τα ποσοστά ιδιοκτησίας που έχει ;

Μπορεί να ζητήσει να του επιστραφούν τα χρήματα του αποθεματικού ,που έχει ήδη καταβάλει ;

Τα ερωτήματα τα θέτω γιατί η εταιρία διαχείρισης συμπληρώνει μονίμως και επί πολλά χρόνια τα ποσά όσων δεν πληρώνουν ,από το αποθεματικό ,με αποτέλεσμα να υπάρχουν οφειλές 4.000 ευρω από διάφορους ιδιοκτήτες .

 

Το αποθεματικό μπορεί μόνο να χρησιμοποιηθεί για ανάγκες της οικοδομής. Οι οφειλές που αναφέρεις είναι εντυπωσιακές και ακόμη πιο εντυπωσιακό είναι το ότι το αφήσατε να μαζευτεί τέτοιο ποσό ! Που περιμένετε να φτάσει για να το απαιτήσετε ;

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Τα χρήματα δεν μπορεί να τα ζητήσει πίσω καθώς υπάρχουν εκεί για ένα συγκεκριμένο λόγο,όχι πάντως για πληρωμή κοινόχρηστων των φεσατζηδων.καλο είναι να μιλήσετε για τις διαδικασίες που θα ακολουθήσετε.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ,αλλά θα ηθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια σχετική διάταξη που να το απαγορεύει ; Οταν γίνεται πώληση π.χ του διαμερίσματος -τυπικά-δεν επιστρέφονται τα χρήματα στον πωλητή ;

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το αποθεματικό μπορεί μόνο να χρησιμοποιηθεί για ανάγκες της οικοδομής. Οι οφειλές που αναφέρεις είναι εντυπωσιακές και ακόμη πιο εντυπωσιακό είναι το ότι το αφήσατε να μαζευτεί τέτοιο ποσό ! Που περιμένετε να φτάσει για να το απαιτήσετε ;

 

Δυστυχώς η εταιρία που έχει αναλάβει τη διαχείριση <βολευτηκε> μ αυτό το τρόπο ,και με την άγνοια -αδιαφορία προηγούμενων διαχειριστών φθάσαμε σ αυτό το σημείο .

Και η κατάσταση εξακολουθεί να είναι το ίδιο νοσηρή ,όταν δε μάλιστα χρειάζονται επειγόντως να δαπανηθούν χρήματα για επισκευές

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς να απαγορευει;
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μια συμβουλή θα ήθελα. Μένω σε πολυκατοικία στην οποία ο ανελκυστήρας εδώ και μήνες δεν σταματάει στον όροφο μου (4ος). Έχω επανειλημμένα διαμαρτυρηθεί τόσο στον διαχειριστή όσο και την εταιρία διαχείρισης και απλά με γράφουν. Τη μια μου λένε πως ήρθε κάποιος και τον επιδιόρθωσε (και δουλεύει για 5 μέρες) και την άλλη πως θα τακτοποιηθεί αλλά "ξέρετε, είναι παλιός ο ανελκυστήρας και δεν βρίσκουμε ανταλλακτικό". Επειδή ο πατέρας μου που είναι 70 χρονών δεν μπορεί να ανεβαίνει με τις σκάλες και επειδή με αγνοούν επί μισό χρόνο και δεν βλέπω πως αυτό μπορεί να αλλάξει, που μπορώ να τους καταγγείλω ώστε να τους αναγκάσουν να μεριμνήσουν επιτέλους;

Δεν θέλω να κάνω τον ρουφιάνο αλλά πραγματικά δεν βρίσκω άλλο τρόπο να τους αναγκάσω να πράξουν τα αυτονόητα.

Το θέμα είναι πως επειδή στον 4ο είμαστε σε οροφοδιαμέρισμα, προφανώς δεν "καίγεται" η γούνα κανενός άλλου οπότε και δεν διαμαρτύρονται. Δεν σκέφτονται βέβαια πως με ανελκυστήρα που είναι ΠΑΛΙΟΣ και εμφανίζει ανάλογα προβλήματα τίθεται γενικότερο θέμα ασφαλείας. Εμένα επειδή με απασχολεί και η μετακίνηση και η ασφάλεια μου όμως, τέλειωσε η υπομονή μου και πρέπει επιτέλους να γίνει κάτι. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Να απαγορεύει να πάρει τα χρήματα που έχει βάλει ο ίδιος στο αποθεματικό

 

Προφανώς αναφέρονται στο καταστατικό.

 

 

Καλησπέρα. Μια συμβουλή θα ήθελα. Μένω σε πολυκατοικία στην οποία ο ανελκυστήρας εδώ και μήνες δεν σταματάει στον όροφο μου (4ος). Έχω επανειλημμένα διαμαρτυρηθεί τόσο στον διαχειριστή όσο και την εταιρία διαχείρισης και απλά με γράφουν. Τη μια μου λένε πως ήρθε κάποιος και τον επιδιόρθωσε (και δουλεύει για 5 μέρες) και την άλλη πως θα τακτοποιηθεί αλλά "ξέρετε, είναι παλιός ο ανελκυστήρας και δεν βρίσκουμε ανταλλακτικό". Επειδή ο πατέρας μου που είναι 70 χρονών δεν μπορεί να ανεβαίνει με τις σκάλες και επειδή με αγνοούν επί μισό χρόνο και δεν βλέπω πως αυτό μπορεί να αλλάξει, που μπορώ να τους καταγγείλω ώστε να τους αναγκάσουν να μεριμνήσουν επιτέλους;

Δεν θέλω να κάνω τον ρουφιάνο αλλά πραγματικά δεν βρίσκω άλλο τρόπο να τους αναγκάσω να πράξουν τα αυτονόητα.

Το θέμα είναι πως επειδή στον 4ο είμαστε σε οροφοδιαμέρισμα, προφανώς δεν "καίγεται" η γούνα κανενός άλλου οπότε και δεν διαμαρτύρονται. Δεν σκέφτονται βέβαια πως με ανελκυστήρα που είναι ΠΑΛΙΟΣ και εμφανίζει ανάλογα προβλήματα τίθεται γενικότερο θέμα ασφαλείας. Εμένα επειδή με απασχολεί και η μετακίνηση και η ασφάλεια μου όμως, τέλειωσε η υπομονή μου και πρέπει επιτέλους να γίνει κάτι. Ευχαριστώ.

 

εφόσον τελείωσε η υπομονή σας σε δικηγόρο για να συντάξει ένα εξώδικο σε διαχειριστή και εταιρία συντήρησης.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Λίγο off-topic το ξέρω, αλλά ξέρουμε κάποιον να βάφει σπίτια; θα φύγει τώρα ο νοικαρης από ένα μικρό που νοικιάζω 45 τμ και έχει κάτι ρωγμές πολύ μικρές με το σεισμό και θέλω να το σενιαρουμε και να το βάψω όλο..
Link to comment
Share on other sites

Αν δε σε είναι κόπος μπες στο δουλευταρας.γρ

Όλο και κάποιον θα βρεις

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα σπίτι (ενοικιάζω) είχε χάλασει κάτι στο ασανσερ και ο σπιτονοικουρης μου δεν θέλησε να το πληρώσει (7ευρώ). Πριν απο κάτι εβδομάδες χαλάει το θυροτηλέφωνο και σήμερα ήρθε να μου ζητήσει συμβουλή αν αυτό είναι να το πληρώσει εκεινός ή οι ενοικιαστές (ενοικιάζει άλλα 2 διαμερίσματα στην ίδια πολυκατοικία) και του είπα εγω που μένω στο νοίκι 10χρόνια και ξέρω αυτά ειναι τον ιδιοκτητών και μου απαντάει σωπά δεν ξέρεις το χαλασες εσύ που έρχονται οι φίλοι σου κάθε μέρα και η φίλη σου η απο κάτω που φερνει στο σπιτι μου όλους τους αλοδαπους σιγα μην το πληρωσω εγω!! Επείσης με έβαλε ποστα που ερχονται οι φιλοι μου καθε μέρα!! Όταν του έκανα την παρατήρηση που μου δίνει τους λογαριασμους ανοιχτους μου είπε πρέπει να ξέρω αν χρωστας ή οχι. Μπορώ να φύγω και να επικαλεστώ ότι φεύγω για ανοτέρους λόγους?
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να σε βοηθήσω καθότι ιδιοκτήτης, αλλά πιστεύω με αυτό το τελευταίο που έγραψες, από μια βόλτα να του αφήσεις τους λογαριασμούς απλήρωτους, θα σε διώξει αυτός :) Στο όνομα του είναι οι λογαριασμοί;

 

Sent from my RN7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τίποτα στο όνομα του. ρεύμα, τηλέφωνο, νερό και κοινόχρηστα Edited by user3365
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν φτιάξε τις βλάβες και αφαίρεσε τες από το νοίκι.

Κατασκευή δεύτερον συμβουλεύουν δικηγόρο για τα περαιτέρω.

Το ότι ανοίγει ξένους φακέλους ειναι παραβιαση προσωπικών δεδομένων.

Όπως είπα επειδή δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη μόνο με δικηγόρο.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Να απαγορεύει να πάρει τα χρήματα που έχει βάλει ο ίδιος στο αποθεματικό

 

 

 

Συγγνώμη για τη καθυστερημένη απάντηση .

Εννοώ ,ότι από τη στιγμή που δεν υπάρχει καταστατικό ,και γίνεται καταχρηστική χρήση των χρημάτων του αποθεματικού ,για πληρωμή τρεχουσών υποχρεώσεων [επι χρόνια] γιατί να μη μπορώ είτε να ζητήσω να μου επιστραφεί το ποσοστό που μου αναλογεί από το αποθεματικό -είτε να απαγορεύσω τη χρήση του .

Προφανώς και δεν έχω ζόρι να πάρω τα χρήματα πίσω [δεν είναι λίγα] ,αλλά να αναγκαστούν να πληρώσουν όσοι τουλάχιστον ζούν στη οικοδομή ,οι οποίοι με διάφορες προφάσεις δεν πληρώνουν .Υπάρχουν οφειλές που ξεπερνούν τα 12 χρόνια .

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για τη καθυστερημένη απάντηση .

 

Εννοώ ,ότι από τη στιγμή που δεν υπάρχει καταστατικό ,και γίνεται καταχρηστική χρήση των χρημάτων του αποθεματικού ,για πληρωμή τρεχουσών υποχρεώσεων [επι χρόνια] γιατί να μη μπορώ είτε να ζητήσω να μου επιστραφεί το ποσοστό που μου αναλογεί από το αποθεματικό -είτε να απαγορεύσω τη χρήση του .

 

Προφανώς και δεν έχω ζόρι να πάρω τα χρήματα πίσω [δεν είναι λίγα] ,αλλά να αναγκαστούν να πληρώσουν όσοι τουλάχιστον ζούν στη οικοδομή ,οι οποίοι με διάφορες προφάσεις δεν πληρώνουν .Υπάρχουν οφειλές που ξεπερνούν τα 12 χρόνια .

Πρέπει να καθίσετε να συζητήσετε με την εταιρία που διαχειρίζεται τα χρήματα και τους υπόλοιπους ενοίκους.η μόνη λύση στο πρόβλημα σας είναι να απευθυνθείτε σε δικηγορο.
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...