Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επίσης μπορούνε να τοποθετούνται fail safe κλειδαριες
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Guest Bernadi7

Καλησπέρα στην παρέα και καλό καλοκαίρι :)

 

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: υπάρχουν στον 2ο και στον 3ο όροφο ακριβώς στην ίδια κάθετη ( sorry δε ξέρω πως να το περιγράψω :O ) 2 οικογένειες ενοικιαστών με νεοαποκτηθέντα μωρά ( έχουν και μεγαλύτερα παιδιά ως 5 ετών :!: ). Είχαμε όλο το διάστημα το θέμα με τις αποφράξεις, όπου ασφαλώς κι εξακολουθεί να ισχύει αυτή η μηνιαία τακτική, αλλά τώρα ξεκίνησαν να πετούν τις... αφοδευμένες πάνες απ' το μπαλκόνι τους στο δρόμο - το θέμα είναι ότι δε γνωρίζουμε από ποιό εκ των 2 διαμερισμάτων πετάει 3ποντα τις πάνες... Τώρα ποιον καλούμε ν' αναλάβει δράση? Την Ομάδα Πύραυλο απ' τα ΠόκεΜον?!

 

Σας ευχαριστώ, εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος πρέπει να αναλάβει να τις παίρνει και να τις αφήνει έξω απ' τις πόρτες τους. Εφόσον δε ξέρετε αν το κάνει μόνο ένας απ' τους 2, θα πληρώσουν και οι 2

Για πιο άμεσα αποτελέσματα, πασαλιμα στην πόρτα!!!!

 

Ε που θα πάει, θα νιώσουν κάποια στιγμή.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, καλα αν ειναι δυνατον! τι πραγματα ειναι αυτα? μηπως ομως δεν τα κανουν οι μεγαλοι αλλα τα παιδια? γιατι αν ειναι σαν τον ανιψιο μου μια εκδοση του Ντενις του τρομερου ακομα σε χειροτερη εκδοση τις πετουσε με τα κακακια μεσα παντου, οχι μονο μεσα στο σπιτι αλλα εφευγαν και απεξω και αντε βρες που πηγαν! :lol::lol::lol: ε τον κινεζο μετα! :D

 

ενταξει δε πιστευω να το κανουν οι μεγαλοι τοσο τι να πω οτι ειναι να ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Γενικά το πρώτο βήμα θεωρώ ότι είναι να χτυπήσετε την πόρτα και να το συζητήσετε, γιατί όπως λέει και ο Νικηφόρος....μπορεί να είναι εν αγνοία των ενηλίκων
Link to comment
Share on other sites

Γενικά το πρώτο βήμα θεωρώ ότι είναι να χτυπήσετε την πόρτα και να το συζητήσετε, γιατί όπως λέει και ο Νικηφόρος....μπορεί να είναι εν αγνοία των ενηλίκων

 

καλημέρα! ετσι ακριβως είναι!

εκτος αυτά που ειπα πριν μας εχει τυχει να παρει τις πανες από τα σκουπίδια και να τις πεταξει και να το δουμε μετα!

που να δεις στο εξοχικο μεσα στο χωραφι πεταμενες...:lol::lol::lol:

 

Και εγω αυτό προτείνω καλυτερα να το πουνε γιατι μπορει τα ποιο μεγαλα παιδια να τα κανουν και να μην το γνωριζουν οι μεγαλοι.

Δε νομιζω να είναι τοσο ελεεινοι και να επετρεπαν κατι τετοιο ειτε από τα παιδια ειτε να το εκαναν οι ιδιοι!

 

Αντε να περνας στον δρομο και να σου σκασει μια πανα στο κεφαλι καπελο με τα κακακια παρεα...κλαμα!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν αποκλείω τίποτα.

Δε θα το μάθει αν δεν τους δεις μα τα ίδια του τα μάτια, ή αν δεν το συζητήσουν και το λύσουν

Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7

Τα μπαλκόνια στην πολυκατοικία έχουν τζαμάκι δεν είναι κενά ενδιάμεσα, οπότε έφυγε τρίποντο από ενήλικα σίγουρα. Έβαλα playback την κάμερα της εισόδου γιατί τυγχάνει να γράφει ένα μικρό σημείο μεταξύ πεζοδρομίου και δρόμου (τοποθετήθηκαν κάμερες γενικότερα, λόγω βανδαλισμών) και το είδα να πέφτει καρφί κάτω, δεν κουνιόταν ούτε φύλλο εκείνη τη μέρα. Η αλήθεια είναι πως έκανα την ίδια σκέψη με τον Νικηφόρο :lol::lol::lol:

 

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο και τις απαντήσεις σας παιδιά :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Ξέρετε αν η επισκευή των σητων κατά την έξοδο μου από το σπίτι είναι υποχρέωση ενοικιαστή ή ιδιοκτήτη; Η οικογένεια που ενοικιάζει φεύγει τώρα και είδα ότι όλες οι σιτες είναι σκισμένες στις άκρες. Είναι πτυσσόμενες και ενσωματωμένες στα αλουμίνια και η επισκευή τους πάει περίπου στα 200€, οπότε είναι σημαντικό για εμένα να ξέρω ποιος πρέπει να τις επισκευάσει.

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται...

 

Πόσο χρονών είναι οι σιτες?

Αν η φθορά είναι φυσιολογική, τότε πληρώνει ο ιδιοκτήτης.

Αν την έσκισε ο ενοικιαστής, τότε πληρώνει αυτός.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Έχω μια ερώτηση για το εξής περιστατικό. Στην πολυκατοικία της μητερας μου, έχουν πιεστικο γενικό (για όλη την πολυκατοικία). Τον τελευταίο μήνα, η μητερα μου, μου είπε πως κάνει θορυβο κ την ενοχλουσε, ειδικά το βραδυ. Ο Διαχειριστης της έλεγε ότι δεν ακουγόταν κάτι το οποίο τελικά δεν ίσχυε γιατί κ εγω ο ίδιος το ακουσα. Τηλεφώνησε η μητέρα μου τον συντηρητής του πιεστικο και της είπε την μια φορα πως είχε πολλή δουλειά, την άλλη φορά πως είναι υπεύθυνος μόνο για την συντήρηση του πιεστικου!!!!!! Η μητέρα μου κάλεσε δικό της υδραυλικο κ της είπε πως δεν έχει πρόβλημα το πιεστικο αλλά οι σωληνώσεις. Συγκεκριμένα από το πέρασμα του χρόνου, άρχισαν να κάνουν θόρυβο κάθε φορά που λειτουργούσε το πιεστικο, μονο οταν τραβάει νερό ο πρώτος και ο δεύτερος όροφος. Στους άλλους ορόφους δεν υπάρχει πρόβλημα, γιατί η πίεση δεν είναι το ίδιο δυνατή. Της πρότεινε να βάλουν μειωτη πίεσης, κάτω στα κεντρικά ρολόγια, για τον 1ο+2ο όροφο. Η μητέρα μου είπε οκ, το βαλανε και της έδωσε την απόδειξη (150€). Το ερώτημα τώρα, είναι το εξής. Τα έξοδα αυτά θεωρούνται κοινόχρηστα ή θα τα φεσωθει η μητερα μου? Υπενθυμίζω πως ο διαχειριστης δεν ασχολήθηκε ουσιαστικά με το υπάρχον θέμα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Έχω μια ερώτηση για το εξής περιστατικό. Στην πολυκατοικία της μητερας μου, έχουν πιεστικο γενικό (για όλη την πολυκατοικία). Τον τελευταίο μήνα, η μητερα μου, μου είπε πως κάνει θορυβο κ την ενοχλουσε, ειδικά το βραδυ. Ο Διαχειριστης της έλεγε ότι δεν ακουγόταν κάτι το οποίο τελικά δεν ίσχυε γιατί κ εγω ο ίδιος το ακουσα. Τηλεφώνησε η μητέρα μου τον συντηρητής του πιεστικο και της είπε την μια φορα πως είχε πολλή δουλειά, την άλλη φορά πως είναι υπεύθυνος μόνο για την συντήρηση του πιεστικου!!!!!! Η μητέρα μου κάλεσε δικό της υδραυλικο κ της είπε πως δεν έχει πρόβλημα το πιεστικο αλλά οι σωληνώσεις. Συγκεκριμένα από το πέρασμα του χρόνου, άρχισαν να κάνουν θόρυβο κάθε φορά που λειτουργούσε το πιεστικο, μονο οταν τραβάει νερό ο πρώτος και ο δεύτερος όροφος. Στους άλλους ορόφους δεν υπάρχει πρόβλημα, γιατί η πίεση δεν είναι το ίδιο δυνατή. Της πρότεινε να βάλουν μειωτη πίεσης, κάτω στα κεντρικά ρολόγια, για τον 1ο+2ο όροφο. Η μητέρα μου είπε οκ, το βαλανε και της έδωσε την απόδειξη (150€). Το ερώτημα τώρα, είναι το εξής. Τα έξοδα αυτά θεωρούνται κοινόχρηστα ή θα τα φεσωθει η μητερα μου? Υπενθυμίζω πως ο διαχειριστης δεν ασχολήθηκε ουσιαστικά με το υπάρχον θέμα.
Συμφώνηθηκε κάτι με τους υπόλοιπους;
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Έχω μια ερώτηση για το εξής περιστατικό. Στην πολυκατοικία της μητερας μου, έχουν πιεστικο γενικό (για όλη την πολυκατοικία). Τον τελευταίο μήνα, η μητερα μου, μου είπε πως κάνει θορυβο κ την ενοχλουσε, ειδικά το βραδυ. Ο Διαχειριστης της έλεγε ότι δεν ακουγόταν κάτι το οποίο τελικά δεν ίσχυε γιατί κ εγω ο ίδιος το ακουσα. Τηλεφώνησε η μητέρα μου τον συντηρητής του πιεστικο και της είπε την μια φορα πως είχε πολλή δουλειά, την άλλη φορά πως είναι υπεύθυνος μόνο για την συντήρηση του πιεστικου!!!!!! Η μητέρα μου κάλεσε δικό της υδραυλικο κ της είπε πως δεν έχει πρόβλημα το πιεστικο αλλά οι σωληνώσεις. Συγκεκριμένα από το πέρασμα του χρόνου, άρχισαν να κάνουν θόρυβο κάθε φορά που λειτουργούσε το πιεστικο, μονο οταν τραβάει νερό ο πρώτος και ο δεύτερος όροφος. Στους άλλους ορόφους δεν υπάρχει πρόβλημα, γιατί η πίεση δεν είναι το ίδιο δυνατή. Της πρότεινε να βάλουν μειωτη πίεσης, κάτω στα κεντρικά ρολόγια, για τον 1ο+2ο όροφο. Η μητέρα μου είπε οκ, το βαλανε και της έδωσε την απόδειξη (150€). Το ερώτημα τώρα, είναι το εξής. Τα έξοδα αυτά θεωρούνται κοινόχρηστα ή θα τα φεσωθει η μητερα μου? Υπενθυμίζω πως ο διαχειριστης δεν ασχολήθηκε ουσιαστικά με το υπάρχον θέμα.

 

καλησπερα, καταρχην πως μπηκαν οι μειωτες εγινε συννενοηση με τον 1ο και 2ο?

κατα την γνωμη μου εφοσον οι αλλοι δεν εχουν προβλημα δε νομιζω οτι μπορει να θεωρηθει κοινοχρηστη δαπανη, αυτο θα απαιτουσε να γινει συνελευση να αποφασιστει τι θα γινει. Και πολυ κακως που δεν ασχοληθηκε ο διαχειριστης, τι κανει εκει αυτος δλδ? απλα για να υπαρχει ειναι?

Τωρα για τον θορυβο δεν ειναι λυση αυτη που κανατε, ποναει κεφαλι κοψε κεφαλι δλδ...επισης τωρα θα εχουν μειωμενη πιεση νερου αυτοι οι 2.

κατι αλλο συμβαινει!

 

Αληθεια μηπως μπηκαν προσφατα τα νεα ρολογια της ΕΥΔΑΠ???? ΠΟΛΥ σημαντικο αυτο ! εχω δει ΤΑ ΑΠΕΙΡΑ προβληματα με τα νεα ρολογια της ΕΥΔΑΠ! καλο θα ηταν να μαθεις αν αλλαχτηκαν τα ρολογια τους!

 

Επισης τι ειδους θορυβος ηταν? αμα ειναι κατι σαν χτυπηματα, σαν να βαραει καποιος τις σωληνες, ποιο σωστη λυση ειναι να μπουν αντιδιαστολικα και οχι μειωτες!

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που δεν ασχολήθηκε ο διαχειριστης (αυτος μένει στον 5ο κ δεν ενοχλείται) κ δεν ήρθε ο ήδη υπάρχων υδραυλικός για το πιεστικο, αποφάσισε η μητέρα μου να πάρει δικό της υδραυλικο.

Επίσης ο θόρυβος είναι σαν αυτόν του πιεστικου, οχι σαν χτυπήματα.

Αυτό για τα ρολόγια δεν το ξέρω. Δεν ξέρω καν τι προβλήματα μπορούν να δημιουργήσουν αυτά τα ρολόγια.

Τελος, ο μειωτης πίεσης δίνει 3,5 bars στον1ο όροφο που απ'οτι μου είπε ο υδραυλικός, λιγο που μίλησα, ειναι υπεραρκετά.

Edited by superdarth
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται...

 

Πόσο χρονών είναι οι σιτες?

Αν η φθορά είναι φυσιολογική, τότε πληρώνει ο ιδιοκτήτης.

Αν την έσκισε ο ενοικιαστής, τότε πληρώνει αυτός.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

5 χρονών είναι οι σήτες.. Δεν ξέρω αν τις έσκισε ή όχι, αλλά και να το έκανε δε θα μου το πει...

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά καινούργιες δηλαδή.

Δε φαίνεται αν έγιναν από κακή χρηση?

 

Πχ αν ξηλώθηκε σε καμία άκρη/γωνία ίσως δε φταίει ο ενοικιαστής. Αν φαίνεται σαν σκισιμο τότε ίσως θα έπρεπε να την επισκευάσει.

 

Απ' την άλλη, αν ήταν συνεπής στις υποχρεώσεις του, τότε φτιαξτες εσύ, δεν είναι τραγικά μεγάλο το ποσό.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που δεν ασχολήθηκε ο διαχειριστης (αυτος μένει στον 5ο κ δεν ενοχλείται) κ δεν ήρθε ο ήδη υπάρχων υδραυλικός για το πιεστικο, αποφάσισε η μητέρα μου να πάρει δικό της υδραυλικο.

Επίσης ο θόρυβος είναι σαν αυτόν του πιεστικου, οχι σαν χτυπήματα.

Αυτό για τα ρολόγια δεν το ξέρω. Δεν ξέρω καν τι προβλήματα μπορούν να δημιουργήσουν αυτά τα ρολόγια.

Τελος, ο μειωτης πίεσης δίνει 3,5 bars στον1ο όροφο που απ'οτι μου είπε ο υδραυλικός, λιγο που μίλησα, ειναι υπεραρκετά.

 

καλημέρα, δυστυχως από την στιγμη που δεν εχει γινει συννενοηση πως θα παει το κοστος αυτό στα κοινόχρηστα?

εδώ δεν ασχοληθηκε πριν ο διαχειριστης θα ασχοληθεί μετα να πληρωνουν ολοι?

Για την πιεση πρεπει να πουν αυτοι που κατοικουν στα διαμερίσματα αν τους είναι αρκετη.

Τα ρολογια αυτά της ΕΥΔΑΠ εχουν μεσα ενσωματωμενη αντεπιστροφη βαλβιδα, τα παλια δεν ειχαν, το αποτέλεσμα είναι ότι ανεβαζει την πιεση στο δικτυο στα διαμερίσματα και το ποιο συνηθισμενο είναι να ανοιγουν τα ασφαλιστικα σε θερμοσίφωνες και να χρειαζεται να μπει δοχειο διαστολης. Στα παλια ρολογια γυρνουσε το νερο λιγο πισω και ετσι εκανε εκτονωση το δικτυο.

Αν αλλαχτηκαν τα ρολογια μπορει γιαυτο τον λογο να αυξηθηκε η πιεση και θα εγινε αυτό και αν αλλαχτηκε σε ολους, μπορει να εγινε στα 2 κατω διαμερίσματα επειδή είναι ποιο κοντα στους μετρητες και θα ειχαν ηδη αυξημενη πιεση.

Οποτε με μειωτη μπορει να γινει η δουλεια.

Το θεμα είναι ότι αφου δεν εχει γινει συννενοηση πως θα βγαλεις ακρη τωρα να γινει το εξοδο κοινοχρηστο?

θα αρνηθουν να πληρωσουν και αντε βγαλε ακρη.

Με τους ιδιοκτητες του 1ου και 2ου εγινε καποια συννενοηση? πως εβαλε χερι ο υδραυλικος στα ρολογια τους? αυτοι δεν πληρωνουν δλδ?

αφου σε αυτους ηταν το πρόβλημα, αυτοι πρεπει να πληρωσουν δεν θεωρω ότι είναι κοινοχρηστο το εξοδο.

Αν ηταν καθαρα πρόβλημα του πιεστικου θα το εκανε σε ολους τοτε!

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, δυστυχως από την στιγμη που δεν εχει γινει συννενοηση πως θα παει το κοστος αυτό στα κοινόχρηστα?

εδώ δεν ασχοληθηκε πριν ο διαχειριστης θα ασχοληθεί μετα να πληρωνουν ολοι?

Για την πιεση πρεπει να πουν αυτοι που κατοικουν στα διαμερίσματα αν τους είναι αρκετη.

Τα ρολογια αυτά της ΕΥΔΑΠ εχουν μεσα ενσωματωμενη αντεπιστροφη βαλβιδα, τα παλια δεν ειχαν, το αποτέλεσμα είναι ότι ανεβαζει την πιεση στο δικτυο στα διαμερίσματα και το ποιο συνηθισμενο είναι να ανοιγουν τα ασφαλιστικα σε θερμοσίφωνες και να χρειαζεται να μπει δοχειο διαστολης. Στα παλια ρολογια γυρνουσε το νερο λιγο πισω και ετσι εκανε εκτονωση το δικτυο.

Αν αλλαχτηκαν τα ρολογια μπορει γιαυτο τον λογο να αυξηθηκε η πιεση και θα εγινε αυτό και αν αλλαχτηκε σε ολους, μπορει να εγινε στα 2 κατω διαμερίσματα επειδή είναι ποιο κοντα στους μετρητες και θα ειχαν ηδη αυξημενη πιεση.

Οποτε με μειωτη μπορει να γινει η δουλεια.

Το θεμα είναι ότι αφου δεν εχει γινει συννενοηση πως θα βγαλεις ακρη τωρα να γινει το εξοδο κοινοχρηστο?

θα αρνηθουν να πληρωσουν και αντε βγαλε ακρη.

Με τους ιδιοκτητες του 1ου και 2ου εγινε καποια συννενοηση? πως εβαλε χερι ο υδραυλικος στα ρολογια τους? αυτοι δεν πληρωνουν δλδ?

αφου σε αυτους ηταν το πρόβλημα, αυτοι πρεπει να πληρωσουν δεν θεωρω ότι είναι κοινοχρηστο το εξοδο.

Αν ηταν καθαρα πρόβλημα του πιεστικου θα το εκανε σε ολους τοτε!

 

Μπερδεμένα τα λες φίλε.

Και τα παλιά ρολόγια (τουλάχιστον 20 χρόνων) έχουν ανεπιστροφη(το αν λειτουργεί είναι άλλο θέμα).

Επίσης έχουν δεν έχουν δεν ανεβάζουν σε καμία περίπτωση την πίεση.το μόνο που κάνουν είναι να μειώνουν παροχη άρα > ταχύτητα.

Επίσης υπάρχει και δεύτερο ανεπιστροφη στον θερμοσίφωνα οπότε και να ανεβάζει την πίεση περισσότερο η διαστολή του νερού λόγω θέρμανσης θα γίνεται από τον θερμοσίφωνα και μετά(καμία σχέση το ρολόι)

Το θέμα με την πίεση στα κάτω διαμέρισματα οφείλεται ότι όσο ανεβαίνει το μανομετρικο(το ύψος δηλαδή μια και ανέφερε 1 πιεστικό για όλα τα διαμερίσματα) τόσο μειώνεται η πίεση,οπότε στο ισόγειο έχει 6bar και στον 6ο 4.

Για τα λοιπά συμφωνώ ,άσε που δεν είχε καμία δικαιοδοσία να επέμβει στα υπόλοιπα διαμέρισματα ,δεν ενημέρωσε και κανέναν για την δαπάνη..

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Μπερδεμένα τα λες φίλε.

Και τα παλιά ρολόγια (τουλάχιστον 20 χρόνων) έχουν ανεπιστροφη(το αν λειτουργεί είναι άλλο θέμα).

Επίσης έχουν δεν έχουν δεν ανεβάζουν σε καμία περίπτωση την πίεση.το μόνο που κάνουν είναι να μειώνουν παροχη άρα > ταχύτητα.

Επίσης υπάρχει και δεύτερο ανεπιστροφη στον θερμοσίφωνα οπότε και να ανεβάζει την πίεση περισσότερο η διαστολή του νερού λόγω θέρμανσης θα γίνεται από τον θερμοσίφωνα και μετά(καμία σχέση το ρολόι)

Το θέμα με την πίεση στα κάτω διαμέρισματα οφείλεται ότι όσο ανεβαίνει το μανομετρικο(το ύψος δηλαδή μια και ανέφερε 1 πιεστικό για όλα τα διαμερίσματα) τόσο μειώνεται η πίεση,οπότε στο ισόγειο έχει 6bar και στον 6ο 4.

Για τα λοιπά συμφωνώ ,άσε που δεν είχε καμία δικαιοδοσία να επέμβει στα υπόλοιπα διαμέρισματα ,δεν ενημέρωσε και κανέναν για την δαπάνη..

 

Μηπως δεν τα εξηγησα καλα επειδη βιαζομουν oταν εγραψα. Ειμαι της δουλειας και καθε μερα με αυτα ασχολουμαι, ολοι οι υδραυλικοι (που και εγω εχω τελειωσει και εχω δουλεψει) τα λενε δεν τα βγαζω απο το μυαλο μου!!!

τα νεα ρολογια εχουν αντεπιστροφη και αυτο συμβαινει. Επισης συνεργαζομαι με ατομα τεχνικους της ΕΥΔΑΠ και μου τα λενε οι ιδιοι!!!!

Απο τοτε που αλλαζουν ρολογια πουλαω σωρηδον δοχεια διαστολης και βαζουν σε ολους τους θερμοσιφωνες, αυτη του ασφαλιστικου ειναι μια μεμβρανη της πλακας αχρηστη ειναι, αυτο που γινεται ειναι λογω της αυξησης πιεσης απο την αλλαγη του ρολογιου να ανοιγει το ασφαλιστικο και να τρεχει στην ουσια το νερο στον θερμοσιφωνα, αυτο λυνεται με την προσθηκη ενως μικρου δοχειου διαστολης στον θερμοσιφωνα.

Δεν αυξανει το αντεπιστροφο στο ρολοι την πιεση, απλα δεν μπορουν να γινουν διαστολες στο δικτυο.

Πρεπει ειτε να πεσει η πιεση με μειωτη, ειτε να μπει αντιπληγματικο https://ydravlikos.gr/ydrayliko-pligma-o-adysopitos-ehthros-ton-diktyon-ydreysis/ ή δοχειο διαστολης.

Τα παλια ΔΕΝ εχουν αντεπιστροφο τιποτα μεσα, αλλο πραγμα αν καποιος βαλει καποια εξωτερικα στην σωληνα, ή βανα με ενσωματωμενη αντεπιστροφη βαλβιδα.

 

Αυτο με την πιεση ισχυει φυσικα και τα κατω διαμερισματα ετσι κι αλλιως ειχαν ποιο μεγαλη, οποτε υποθετω οτι πρεπει να τους αλλαξαν τα ρολογια και ξεκινησε αυτο το προβλημα.

Ξαναλεω και παλι απο τοτε που τα αλλαζουν μονο προβληματα εχουν ΟΛΟΙ, ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ στην δουλεια μου ερχονται και πελατες και υδραυλικοι και τα συζηταμε! να μην πω για κατι κινεζικες προσθηκες που εβαλε η ΕΥΔΑΠ και σπανε και τα περισσοτερα εχουν και διαρροες μετα απο λιγο!!!

Αν ηταν θεμα με το πιεστικο θα εκανε σε ολους θορυβο.

 

Αν θελει ο φιλος να το ψαξει ειμαι σιγουρος κατα 90% για να μην πω 99,9% οτι τους αλλαξαν τα ρολογια της ΕΥΔΑΠ με νεα...

 

μαλιστα στους παλιους μετρητες οταν τους βαλεις αναποδα αφαιρουνε τα κυβικα!!!! αυτο σημαινει οτι ΔΕΝ εχουν αντεπιστροφη μεσα οπως οι νεοι...(ξαναλεω οτι μου τα εχουν πει ανθρωποι τεχνικοι της ΕΥΔΑΠ προσωπικα με μετρητες νερου δεν εχω ασχοληθει με αυτους της ΕΥΔΑΠ δλδ, παρα μονο με υδρομετρητες που βαζουμε οπου θελουμε και θερμιδρομετρητες).

Για του λογου το αληθες εδω αρθρο που σε καποιον τον εβαλαν αναποδα!!!! και τον εβαλε η ΕΥΔΑΠ να πληρωνει! https://www.zougla.gr/greece/article/evdap-anti-gia-signomi-tou-ekopse-to-nero

 

Τα παραπανω που λεει τα αναφερει ΑΚΡΙΒΩΣ εδω : https://pylarinos.gr/blog/119-valvida-thermosifona.html και εδω http://www.e-heat.gr/index.php?threads/%CE%97-%CE%B2%CE%B1%CE%BB%CE%B2%CE%AF%CE%B4%CE%B1-%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CF%83%CE%AF%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%B1-%CF%84%CF%81%CE%AD%CF%87%CE%B5%CE%B9.229/ και αν ψαξω θα βρω να το λενε ΠΑΝΤΟΥ!

 

Γιατί δε συνέβαινε παλαιότερα να τρέχουν οι βαλβίδες;

 

Για τον λόγο ότι τα τελευταία χρόνια μπαίνουν στους μετρητές της ΕΥΔΑΠ ανεπίστροφα εξαρτήματα ώστε το νερό να έχει φορά μόνο προς το σπίτι και να μην γυρνάει στην κεντρική σωλήνα. Σκεφτείτε τι θα προξενούσε η απορρόφηση και το άδειασμα της ποσότητας νερού που υπάρχουν στα καζανάκια μας και τους θερμοσίφωνες (με τα άλατα, τυχόν σκουριές, ρινίσματα από παλιές σωλήνες σε παλαιά κτίρια) στην κεντρική σωλήνα του νερού που περνάει από το δρόμο. Σκεφτείτε τι νερό θα έπινε ο πιο κάτω ένοικος. Αυτό προστατεύει το νερό της περιοχής από μόλυνση. Επιβαρύνει επίσης και το γεγονός ότι οι εταιρίες που μας δίνουν νερό δεν έχουν ανά περιοχή τρόπους να αυξομειώνουν την πίεση σε σχέση με την περίοδο, τη μέρα, την απαίτηση των κατοίκων στις νυχτερινές ώρες και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα οι πιέσεις τα βράδια να είναι μεγάλες και ιδιαίτερα σε χαμηλά κτίρια ή ισόγεια. Από το "φαινόμενο'' της διαρροής της βαλβίδας δεν μπορεί να εξαιρεθεί ακόμα και ένας ηλιακός θερμοσίφωνας που βρίσκεται στο 8 όροφο πολυκατοικίας.

 

Αφου λοιπον ξεκαθαρισαμε αυτα τα πραγματα περιμενουμε και τον φιλο να μας πει τι εγινε με τους ιδιοκτητες των ρολογιων, αυτοι συμφωνησαν τι ειπαν? σε περιπτωση που εγινε η αλλαγη αυτη εν αγνοια τους ειναι 100% παρανομη πραξη.

Edited by Nikifoross
Αρθρο για τα νεα ρολογια με ενσωματωμενα αντεπιστροφα εξαρτηματα
Link to comment
Share on other sites

Νικηφόρος καθίστε και ξανασυζητήστε με τους φίλους σου γιατί κατι συζητάτε λάθος.

Στην είσοδο κρύου νερού του θερμοσίφωνα υπάρχει ανεπιστροφη βαλβίδα.οταν λοιπόν ανάβεις τον θερμοσίφωνα η διαστολή του νερού γίνεται από την αντεπιστροφή του θερμοσίφωνα(όχι του ρολογιού )και μετά ,προς το ζεστό νερό δηλαδη.

Βαζωντας ΔΔ σωστά δεν έχεις αύξηση της πίεσης.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Νικηφόρος καθίστε και ξανασυζητήστε με τους φίλους σου γιατί κατι συζητάτε λάθος.

Στην είσοδο κρύου νερού του θερμοσίφωνα υπάρχει ανεπιστροφη βαλβίδα.οταν λοιπόν ανάβεις τον θερμοσίφωνα η διαστολή του νερού γίνεται από την αντεπιστροφή του θερμοσίφωνα(όχι του ρολογιού )και μετά ,προς το ζεστό νερό δηλαδη.

Βαζωντας ΔΔ σωστά δεν έχεις αύξηση της πίεσης.

 

Δεν ειναι φιλοι μου ολοι, μιλαμε για μηχανολογους μηχανικους, υδραυλικους μαστορες χρονια στην δουλεια και ατομα που ξερω εγω προσωπικα που ειναι τεχνικοι στην ΕΥΔΑΠ στις βλαβες! επισης εγω ειμαι σε μαγαζι και εχω δουλεψει και χρονια υδραυλικος και σου λεω οτι σχεδον καθημερινα μου ερχονται με παρομοια προβληματα λογω των νεων μετρητων της ΕΥΔΑΠ! σου εδειξα ακομα και σελιδες δλδ τι αλλο θελεις για να καταλαβεις???

Στο περιστερι σε μια μερα αλλαξε η ΕΥΔΑΠ μετρητες και εβαλε νεους την επομενη μερα πουλαγα δοχεια διαστολης σωρηδον ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ τα θερμοσιφωνα ετρεχαν τα ασφαλιστικα. Ορισμενοι δυσπιστοι δεν πιστευαν το δοχειο και αλλαξαν και 2-3 ασφαλιστικα και στο τελος και αυτοι κατεληξαν σε δοχεια.

Οι μετρησεις που εγιναν απο αδειουχους υδραυλικους ολες εδειξαν αυξηση πιεσης στο δικτυο υδρευσης. Η αντεπιστροφη που ειναι ενσωματωμενη στο ασφαλιστικο ειναι μια μεμβρανη της πλακας για κλαματα με τα ζορια δεν δουλευει σωστα. Καθε μερα πουλαω τετοια. Μην λεμε τα ιδια λοιπον.

Μαλιστα οταν εγιναν οι αλλαγες το εχουμε συζητησει απειρες φορες πολλοι μαζι, μηχανολογικοι μηχανικοι, αδειουχοι υδραυλικοι, τεχνικοι της ΕΥΔΑΠ γιατι τους εχουμε πελατες μερικους και αρκετοι αλλοι και το ειπαν οι ιδιοι απο την ΕΥΔΑΠ το προβλημα αυτο, οτι αυξανει την πιεση στο δικτυο στα σπιτια γιατι εχει ενσωματωμενες αντεπιστροφες και δεν παιρνει καθολου προς το δικτυο. Οτιδηποτε συνδεθει στο δικτυο υδρευσης και εχει σχεση με πιεση επηρεαζεται απο τους νεους μετρητες. Ο φιλος ειμαι σιγουρος οτι επεσε σε τετοια περιπτωση και εχουν μπει νεοι μετρητες.

Αλλα ολοι οι παραπανω κανουν λαθος και ξερεις εσυ καλυτερα...

ΚΑΛΑ ΟΚ οτι πεις....δεν το συνεχιζω αλλο....:X

 

Περιμενουμε ακομα τον φιλο να μας ενημερωσει αν τελικα ειχε κανονισει κατι με τους ιδιοκτητες 1ου και 2ου οροφου για να μην τα λεμε και τσαμπα και χανουμε τον πολυτιμοτατο χρονο μας...

Edited by Nikifoross
Αναμονη φιλου που εκανε το θεμα με τους μειωτες προς ενημερωση θεματος.
Link to comment
Share on other sites

Εδώ ένα σπίτι που νοικιάζω.. Θα φύγουν από μέσα τέλος Αυγούστου αυτοί.. Νομίζω έχουν απλήρωτο ρεύμα.. Όταν φύγουν αν δε το κόψουν εγώ τι κάνω; πως μπορώ να το κόψω;
Link to comment
Share on other sites

Εδώ ένα σπίτι που νοικιάζω.. Θα φύγουν από μέσα τέλος Αυγούστου αυτοί.. Νομίζω έχουν απλήρωτο ρεύμα.. Όταν φύγουν αν δε το κόψουν εγώ τι κάνω; πως μπορώ να το κόψω;

 

Σε ποιανού το όνομα είναι;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...