Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα, θα ήθελα τα φώτα σας. Έχει έρθει μια κυρία με ένα πιτμπουλ άκρως επιθετικό στην πολυκατοικία. Το κυκλοφορεί μεν με λουρί, αλλά χωρίς φίμωτρο και έχει ορμήσει σε όλο τον κόσμο. Στα παιδιά μου που στο χιλιοστό δεν τα δάγκωσε καθώς και στην ηλικιωμένη μητέρα μου που κόντεψε να μείνει. Δεν έχω κάτι με τα ζώα αλλά επειδή αυτό δεν είναι ζώο συντροφιάς αλλά κτήνος λυσσασμένο, υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω να την αναγκάσω πχ να του βάζει φίμωτρο ; Μιλάμε τρέμουμε να μπούμε στο ασανσέρ. Επαναλαμβάνω ότι δε λέω να το διώξουμε αλλά αν απευθυνθώ σε αστυνομία ή αρχές υπάρχει τρόπος να πιεστεί και να σεβαστεί ότι τόσο επιθετικό ζώο δε γίνεται να υπάρχει σε πολυκατοικία χωρίς φίμωτρο; Πρέπει να κατασπαράξει κάποιον πρώτα όπως έγινε τα Χριστούγεννα με τα παιδιά που πήγαν να πουν τα κάλαντα σε καφενείο και ξέφυγε το πιτμπουλ από το αφεντικό του και διέλυσε τα προσωπάκια τους;

Ευχαριστώ και συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα

 

Καλησπέρα, τι να πω για το ζωο γιατι φερετε ετσι....στην ζωη μου εχω γνωρισει πολλα πιτμπουλ και ειναι απιστευτα ολα, ενα και ενα λεμε!

και στην πολυκατοικια μου εχει ενας νεαρος και ουτε ακουγεται οτι υπαρχει σκυλος, αφου λεω πιτμπουλ εχει ή τσιουαουα? :lol::lol::lol: μαλιστα χωρις να με ξερει (στην αρχη) ερχοταν κοντα και μπορουσα να το χαιδεψω.

Στο δικο σου θεμα τωρα πιστευω οτι πρωτα πρεπει να δειτε τι λεει το καταστατικο της πολυκατοικιας, επιτρεπει τον σκυλο ?

αν τον επιτρεπει κανετε γενικη συνελευση να της πειτε τα παραπονα σας και φυσικα την προτροπη σας να του εχει φιμωτρο οταν ειναι εξω απο το σπιτι του.

Αν παρολαυτα δεν κανει κατι τετοιο και συνεχιστει η ιστορια καταγγελια στην αστυνομια και πιστευω οτι κατι θα κανουν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Δεν παίζει ρόλο το καταστατικό,ο νόμος το επιτρέπει,πρέπει όμως να το έχει έτσι ώστε να μην είναι απειλή για τους αλλους

 

Sent from my Moto G (5S) using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το καταστατικό το επιτρέπει ως ζώο συντροφιάς. Κι εγώ είχα γκριφόν που πέθανε και το έκλαψα,αγαπώ τα σκυλιά αλλά αυτό το έχει κάνει φονιά σκέτο. Όταν το είπα στον αδερφό της ως σύσταση ευγενικά άρχισε και τις απειλές. Δεν ξέρω πώς κατάφερε να το κάνει έτσι το πιτμπουλ αλλά αυτό που ζούμε δεν υπάρχει σου λέω.

Ενημερώθηκε και από τον διαχειριστή που απευθυνθήκαμε όλοι αλλά στα παλιά της τα παπούτσια. Δεν συζητά να βάζει κάποιο φίμωτρο. Ανοίγει το ασανσέρ και αν ξεφύγει από τα χέρια της είμαστε νεκροί.

Αν πάω στην αστυνομία θα βρω άκρη λέτε; Να της κάνουν σύσταση αυτοί τουλάχιστον.

Υγ σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το καταστατικό το επιτρέπει ως ζώο συντροφιάς. Κι εγώ είχα γκριφόν που πέθανε και το έκλαψα,αγαπώ τα σκυλιά αλλά αυτό το έχει κάνει φονιά σκέτο. Όταν το είπα στον αδερφό της ως σύσταση ευγενικά άρχισε και τις απειλές. Δεν ξέρω πώς κατάφερε να το κάνει έτσι το πιτμπουλ αλλά αυτό που ζούμε δεν υπάρχει σου λέω.

Ενημερώθηκε και από τον διαχειριστή που απευθυνθήκαμε όλοι αλλά στα παλιά της τα παπούτσια. Δεν συζητά να βάζει κάποιο φίμωτρο. Ανοίγει το ασανσέρ και αν ξεφύγει από τα χέρια της είμαστε νεκροί.

Αν πάω στην αστυνομία θα βρω άκρη λέτε; Να της κάνουν σύσταση αυτοί τουλάχιστον.

Υγ σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το δικό της σκυλί, είναι εκπαιδευμένο να την προσέχει και δυστυχώς τα βλέπει όλα σαν απειλή, είναι όπως του κάτσει, ειλικρινά με τον τρόπο της, φοβάμαι οτι θα προκαλέσει ατύχημα και θα έχετε πρόβλημα να μου το θυμηθείς.

 

Χρειάζεται η παρέμβαση της αστυνομίας και εαν σας κάνει νερά η αστυνομία να τους πείτε να σας εγγυηθούν εγγράφως για την ασφάλεια του χώρους σας, είπαμε ζώο συντροφιάς αλλά όχι να φέρει ο άλλος και....λιοντάρι να σας φάει, έχει και αυτή δικαιώματα αλλά έχετε και εσείς φυσικά..

 

Δεν μου λές, το νοικιάζει το διαμέρισμα ή? κανονικά θα έπρεπε να το έχει δηλώσει στον ιδιοκτήτη και να είναι μέσα στο ενοικιαστήριο, αλλιώς μπορείτε να της κάνετε μήνυση εάν δεν είναι δηλωμένο το σκυλί, εάν το διαμέρισμα είναι δικό της, τότε αλλάζει.

 

Παίζει κάτι και με τις ώρες κοινής ησυχίας, εάν έρθει εκείνη την ώρα η αστυνομία και το σκυλί γαβγίζει είναι αναγκασμένοι να πάρουνε μέτρα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει ρόλο το καταστατικό,ο νόμος το επιτρέπει,πρέπει όμως να το έχει έτσι ώστε να μην είναι απειλή για τους αλλους

 

ναι το σκεφτηκα αυτο, γιατι ο νομος ειναι υπερανω των καταστατικων οπως και σε πολλες αλλες περιπτωσεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το καταστατικό το επιτρέπει ως ζώο συντροφιάς. Κι εγώ είχα γκριφόν που πέθανε και το έκλαψα,αγαπώ τα σκυλιά αλλά αυτό το έχει κάνει φονιά σκέτο. Όταν το είπα στον αδερφό της ως σύσταση ευγενικά άρχισε και τις απειλές. Δεν ξέρω πώς κατάφερε να το κάνει έτσι το πιτμπουλ αλλά αυτό που ζούμε δεν υπάρχει σου λέω.

Ενημερώθηκε και από τον διαχειριστή που απευθυνθήκαμε όλοι αλλά στα παλιά της τα παπούτσια. Δεν συζητά να βάζει κάποιο φίμωτρο. Ανοίγει το ασανσέρ και αν ξεφύγει από τα χέρια της είμαστε νεκροί.

Αν πάω στην αστυνομία θα βρω άκρη λέτε; Να της κάνουν σύσταση αυτοί τουλάχιστον.

Υγ σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας

 

αλλο να εχεις ενα σκυλο για συντροφια και αλλο να το εχεις εκπαιδευσει για να ριχνετε σε κλεφτες και δεν ξερω εγω τι αλλο.

πρεπει να ειναι σε αλλους χωρους οχι να κανει παρεα με ξενους ανθρωπους τοτε!

θυμαστε τι εγινε με εκεινους τους σκυλους σε ενα παρτυ ετσι? που ξεφυγαν....μην τα λεμε παλι.

Σιγουρα δεν φταιει το ζωντανο ποιος ξερει τι του εχουν κανει και φερετε ετσι.

Μου κανει εντυπωση γιατι πραγματικα στην ζωη μου ΠΟΤΕ δεν εχω δει πιτμπουλ επιθετικο!!!!

μαλιστα ενας φιλος μου ειχε σε βουλκανιζατερ τον ΠΙΤ (απο το πιτμπουλ) και σε μια φαση 2 γυναικες ειχαν εξω ενα μωρο σε καροτσι και δεν εβλεπαν και ο σκυλος πηγε μπροστα του δεν εκανε τιποτα και το παιδακι του χαιδευε το κεφαλι! οταν το ειδαν μονο εγκεφαλικο δεν επαθαν! στον αερα πεταχτηκαν λεμε! :lol:

Και εγω τα αγαπαω τα ζωα ειχα και σκυλους και τους εχασα και ακομα για την δευτερη μετα 5 χρονια ακομα στεναχωριεμαι και μου λειπει...

αλλα τετοιες συμπεριφορες δεν μου αρεσουν και τις καταδικαζω εννοειτε!

Προσωπικα εγω θα ειχα παει αστυνομια αλλα μαζι με αλλους ενοικους ή ακομα καλυτερα μαζι με υπογραφες απο οσους συμφωνουν και με τον διαχειριστη μαζι ακομα καλυτερα!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Nikifoross αυτό θα κάνω. Θα καλέσω και τους υπόλοιπους και με υπογραφές και κοινό κείμενο στα χέρια θα ζητήσω την συνδρομή της αστυνομίας και την εγγύηση της ως προς την ασφάλεια μας.

Δυστυχώς είναι ιδιοκτήτρια οπότε δεν μπορώ να κάνω κάτι.

Συμφωνώ με όσα γράψατε , μάλλον όπως είπε ο φίλος πριν " εκπαιδεύτηκε" να γίνει φύλακας αλλά σωστά έγραψε ότι φεύγει από την κατηγορία συντροφιάς.

Αύριο θα πάω στο οικείο αστυνομικό τμήμα να με συμβουλέψουν και θα ποστάρω εδώ τι μου είπαν.

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, χαίρομαι που με καταλαβαίνετε τι περνάω, γιατί κατηγορήθηκα ότι είμαι εχθρός των ζώων και υποχόνδριος από φιλόζωους που το συζήτησα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Nikifoross αυτό θα κάνω. Θα καλέσω και τους υπόλοιπους και με υπογραφές και κοινό κείμενο στα χέρια θα ζητήσω την συνδρομή της αστυνομίας και την εγγύηση της ως προς την ασφάλεια μας.

Δυστυχώς είναι ιδιοκτήτρια οπότε δεν μπορώ να κάνω κάτι.

Συμφωνώ με όσα γράψατε , μάλλον όπως είπε ο φίλος πριν " εκπαιδεύτηκε" να γίνει φύλακας αλλά σωστά έγραψε ότι φεύγει από την κατηγορία συντροφιάς.

Αύριο θα πάω στο οικείο αστυνομικό τμήμα να με συμβουλέψουν και θα ποστάρω εδώ τι μου είπαν.

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, χαίρομαι που με καταλαβαίνετε τι περνάω, γιατί κατηγορήθηκα ότι είμαι εχθρός των ζώων και υποχόνδριος από φιλόζωους που το συζήτησα.

 

Καλημέρα, το καλυτερο είναι αυτό ΟΛΟΙ μαζι στην αστυνομια ή αν δεν θελουν να ερθουν ολοι, οπωσδήποτε ο διαχειριστης με υπογραφες των ενοικων, πιστευω ότι σιγουρα θα παρεμβει. Δεν είναι δυνατον να εχουν εκπαιδευσει έναν σκυλο να είναι επιθετικος για ληστες προφανως κτλ και να κανει τα ιδια σε ολους!

για να μην πω πως μπορούσατε ισως να ρωτήσετε και σε φιλοζωικη θα ξερουν τι ισχυει σε τέτοιες περιπτώσεις.

 

Εγω κάθε μερα ερχομαι στην δουλεια και είναι ενας μαυρος σκυλος εξω από το κτιριο καθαριοτητας του δημου εδώ περα και είναι επιθετικος μονο με τα αμαξια! δεν φτανει ότι γαυγιζει αλλα πεταγετε ΜΠΡΟΣΤΑ τους ή πλαγια εντελως ξαφνικα και σε πολύ κοντινη αποσταση με αποτέλεσμα να πρεπει να τον αποφυγεις καπως. Παρα πολλες φορες παραλιγο να γινει ατύχημα με μηχανάκια.

Εχω προσπαθησει να βρω καποιον του δημου αλλα τζιφος….

όταν θα γινει ατύχημα ή θα τον χτυπησει κανενα αμαξι θα πουν ασυνηδητος οδηγος σκοτωσε σκυλο...:mad::mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

Νόμος: 4039/2012

 

Στο άρθρο 46 υπάρχει τροποποίηση του παραπάνω νόμου: 4235/2014

Ειδικά το δεύτερο είναι 144 σελίδες και δύσκολο να καταλάβω πολλά πράγματα αλλά θα το διαβάσω. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ που τα ανέβασες

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά το δεύτερο είναι 144 σελίδες και δύσκολο να καταλάβω πολλά πράγματα αλλά θα το διαβάσω. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ που τα ανέβασες

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το δεύτερο (2014) μην το διαβάσεις όλο. Αυτό που αφορά τον αρχικό νόμο (του 2012), είναι μόνο το άρθρο 46. Και από αυτό το άρθρο (όπως και από τον αρχικό νόμο) δε σε αφορούν όλα.

 

Επειδή το κοίταξα μέσες άκρες. Η λέξη φίμωτρο αναφέρεται μόνο σε περίπτωση κάποιας επίδειξης.

Όσον αφορά τη βόλτα το αφήνει λίγο στη φαντασία μας. Ότι στην ουσία αυτός που το βγάζει βόλτα είναι υπεύθυνος για και πρέπει να έχει προβεί σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες για την ασφάλεια. (ή κάπως έτσι τέλος πάντων).

 

Σε περίπτωση ενός σκύλου που είναι επιθετικός όμως, καλείς αστυνομία και υπάρχει πρόστιμο (για το λουρί είναι 300 ευρώ άσχετα αν ο σκύλος είναι επιθετικός). Το θέμα είναι ότι η αστυνομία πρέπει να έρθει άμεσα για να κάνει την εξακρίβωση

Link to comment
Share on other sites

Το βγάζει πάντα με λουρί, ψέμμα δε λέω. Το θέμα είναι όταν το πετύχεις στην είσοδο της πολυκατοικίας ή στην πόρτα του ασανσέρ. Η μικρή μου κόρη στο χιλιοστό το κράτησε ο γιος της πριν της κάνει το πρόσωπο κομμάτια και στην μάνα μου την ώρα που ξεκλείδωνε.

Στην αστυνομία μου είπαν ότι αφού είναι με λουρί δεν μπορούν να κάνουν κάτι εκτός αν προκύψει περιστατικό επίθεσης δηλαδή καληνύχτα. Μόνη λύση δηλαδή να μπαίνουμε με προφυλάξεις και πλάγια βήματα στην ίδια μας την πολυκατοικία γιατί ένα σκυλί που το κατάντησαν δολοφόνο θεωρείται για το κράτος συντροφιάς.

Αρκετά κούρασα το νήμα και όλους σας, ευχαριστώ κάθε έναν ξεχωριστά για τις κατατοπιστικές απαντήσεις που μου δώσατε.

Θα μαζέψω υπογραφές και θα ζητήσω έκτακτη γενική συνέλευση από τον διαχειριστή όπου θα επιδιώξω ομόφωνη απόφαση για πίεση στην κυρία. Ελπίζω και εύχομαι να μη μας προλάβουν οι εξελίξεις γιατί έχουμε πολλά παιδάκια σε πολυκατοικία με 30! διαμερίσματα

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα, θα ήθελα τα φώτα σας. Έχει έρθει μια κυρία με ένα πιτμπουλ άκρως επιθετικό στην πολυκατοικία. Το κυκλοφορεί μεν με λουρί, αλλά χωρίς φίμωτρο και έχει ορμήσει σε όλο τον κόσμο. Στα παιδιά μου που στο χιλιοστό δεν τα δάγκωσε καθώς και στην ηλικιωμένη μητέρα μου που κόντεψε να μείνει. Δεν έχω κάτι με τα ζώα αλλά επειδή αυτό δεν είναι ζώο συντροφιάς αλλά κτήνος λυσσασμένο, υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω να την αναγκάσω πχ να του βάζει φίμωτρο ; Μιλάμε τρέμουμε να μπούμε στο ασανσέρ. Επαναλαμβάνω ότι δε λέω να το διώξουμε αλλά αν απευθυνθώ σε αστυνομία ή αρχές υπάρχει τρόπος να πιεστεί και να σεβαστεί ότι τόσο επιθετικό ζώο δε γίνεται να υπάρχει σε πολυκατοικία χωρίς φίμωτρο; Πρέπει να κατασπαράξει κάποιον πρώτα όπως έγινε τα Χριστούγεννα με τα παιδιά που πήγαν να πουν τα κάλαντα σε καφενείο και ξέφυγε το πιτμπουλ από το αφεντικό του και διέλυσε τα προσωπάκια τους;

Ευχαριστώ και συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα

https://www.zoosos.gr/kataggeilte-osous-ehoun-zoa-na-zoun-monimos-se-balkonia-kai-taratses/

περιγραφει αναλυτικα την διαδικασια.Θα πας στο αστυνομικο τμημα να καταγγειλεις συμφωνα με τους νομους(που αναφερονται στο λινκ) οτι:

στ) Επικίνδυνo ζώo συντροφιάς είναι τo ζώo συντρο−

φιάς, που αποδεδειγμένα εκδηλώνει απρόκλητα έντονη

επιθετική συμπεριφορά προς τον άνθρωπο ή τα άλλα

ζώα, καθώς και το ζώο που πάσχει ή είναι φορέας σοβα−

ρού νοσήματος, που μπορεί να μεταδοθεί στον άνθρωπο

ή στα άλλα ζώα και δεν θεραπεύεται

 

Η αστυνομια ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ να ελεγξει την σχετικη καταγγελια .ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΔΑΓΚΩΣΕΙ κανεναν,να κουνησουν λιγο τον κ....λο τους πρεπει.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.θα ηθελα βοηθεια σε καποιο προβλημα μιας πολυκατοικιας που τυχαινει να ειμαι διαχειριστης.οι σωληνες νερου ολων των διαμερισματων που ξεκινουν απο τα ρολογια περνουν ολες μεσα απο ενα μεγαλο σωληνα{λογικα για προστασια}κ μετα σε καθε οροφο βγαινουν 3-4 σωληνες στο καθε διαμερισμα.εχει τρυπησει μια σωληνα μεσα κ υπαρχει διαρροη μεσα σε αυτο το μεγαλο σωληνα κ ξερουμε ποιανου διαμερισματος ειναι.το ερωτημα ειναι τη βλαβη θα την πληρωσει ο ιδιοκτητης η ολη η πολυκατοικια?το καταστατικο δεν ειναι σαφες κ δε μπορω να καταλαβω αν περιεχεται μεσα.ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Αν ήμουν στη θέση του θα το θεωρούσα αυτονόητο ότι θα πληρωθεί από κοινού γιατί είναι σε κοινόχρηστο σημείο.

Ισως ένας συμβιβασμός του στυλ πληρώνει το σωλήνα του αλλά τον μεγάλο από κοινού.

Σε καμία περίπτωση όλο ο ιδιόκτητης.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Αν πάει αυτός να τον αλλάξει κάπου θα ζορίσει στο τράβηγμα και θα σπάσει κι άλλος και πάει λέγοντας. Αν είναι παλιοί οι σωλήνες να αλλαχθούν όλοι και με κοινή χρέωση αλλιώς δε θα ησυχάσετε.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

οι σωληνες ειναι πλαστικες κ επειδη τρυπησε μια πρεπει να αλλαχτουν ολες?ο υδραυλικος ειπε να τραβηξει αλλη απο την εξω μερια κ να καταργησει αυτη που τρυπησε.κ αν τρυπησει αργοτερα κ καποια αλλη τοτε ισως το σκεφτουμε να τις αλλαξουμε ολες.παντως ευχαριστω για τη βοηθεια
Link to comment
Share on other sites

οι σωληνες ειναι πλαστικες κ επειδη τρυπησε μια πρεπει να αλλαχτουν ολες?ο υδραυλικος ειπε να τραβηξει αλλη απο την εξω μερια κ να καταργησει αυτη που τρυπησε.κ αν τρυπησει αργοτερα κ καποια αλλη τοτε ισως το σκεφτουμε να τις αλλαξουμε ολες.παντως ευχαριστω για τη βοηθεια
Αν τις τραβήξει και υπάρχει έστω κάποια ακόμα έτοιμη να χαλάσει, με το τράβηγμα θα τα βγάλει κι αυτή. Το έπαθα, λες να το λέω έτσι;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.θα ηθελα βοηθεια σε καποιο προβλημα μιας πολυκατοικιας που τυχαινει να ειμαι διαχειριστης.οι σωληνες νερου ολων των διαμερισματων που ξεκινουν απο τα ρολογια περνουν ολες μεσα απο ενα μεγαλο σωληνα{λογικα για προστασια}κ μετα σε καθε οροφο βγαινουν 3-4 σωληνες στο καθε διαμερισμα.εχει τρυπησει μια σωληνα μεσα κ υπαρχει διαρροη μεσα σε αυτο το μεγαλο σωληνα κ ξερουμε ποιανου διαμερισματος ειναι.το ερωτημα ειναι τη βλαβη θα την πληρωσει ο ιδιοκτητης η ολη η πολυκατοικια?το καταστατικο δεν ειναι σαφες κ δε μπορω να καταλαβω αν περιεχεται μεσα.ευχαριστω

 

Καλησπέρα, επειδη μας εχουν τυχει τετοιες περιπτωσεις καταργουμε το κομματι αυτο και ενωνουμε πριν και μετα ετσι δεν θα πειραχτει τιποτα αλλο και πληρωνει μονο αυτος που εχει την ζημια.

Αλλιως η ζημια μπορει να γινει πολλαπλασια και να πρεπει να πληρωσουν και αλλοι ή ακομα χειροτερα ολοι αδικα.

Γιατι εφοσον ενως εχει χαλασει ειναι αδικο φυσικα να πληρωσουν ολοι.

Και φυσικα ειναι αναλογα την περιπτωση γιατι οπως καταλαβαινεις χωρις να δουμε κατι εστω με φωτος, με τα λογια μιλαμε εντελως υποθετικα, δεν ξερω αν μπορει να γινει εκει αυτο που λεω, σε αλλες περιπτωσεις ετσι τα εχουμε κανει.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα είναι νέο ενοικιαστής σε διαμέρισμα που δεν είχε ρεύμα..έκανα τις διαδικασίες με παρόχους κτλ αλλά περιμένω τη δεδδηε να έρθει να το σύνδεση..Πόσες μέρες κάνει;εγώ νόμιζα ότι έρχονται αμέσως αλλά έχουν περάσει 4 εργάσιμες και τπτ..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα είναι νέο ενοικιαστής σε διαμέρισμα που δεν είχε ρεύμα..έκανα τις διαδικασίες με παρόχους κτλ αλλά περιμένω τη δεδδηε να έρθει να το σύνδεση..Πόσες μέρες κάνει;εγώ νόμιζα ότι έρχονται αμέσως αλλά έχουν περάσει 4 εργάσιμες και τπτ..

 

Αν είναι όλα εντάξει(πιστοποιητικά συμβόλαια κλπ) κάνει δύο μέρες η επανασύνδεση.φανταζομαι για Αττική μιλάμε.ισως σε άλλες περιοχές να παίζει κάτι άλλο.

 

οι σωληνες ειναι πλαστικες κ επειδη τρυπησε μια πρεπει να αλλαχτουν ολες?ο υδραυλικος ειπε να τραβηξει αλλη απο την εξω μερια κ να καταργησει αυτη που τρυπησε.κ αν τρυπησει αργοτερα κ καποια αλλη τοτε ισως το σκεφτουμε να τις αλλαξουμε ολες.παντως ευχαριστω για τη βοηθεια

 

Πλαστικές;κάποια φωτό;κακώς ρωτάς εμάς όμως .ο υδραυλικός τι σου είπε;η μάλλον αυτό που σου είπε δεν σε ικανοποιεί;(δεν είναι δουλειά του διαχειριστή αυτή)

 

Αν ήμουν στη θέση του θα το θεωρούσα αυτονόητο ότι θα πληρωθεί από κοινού γιατί είναι σε κοινόχρηστο σημείο.

Ισως ένας συμβιβασμός του στυλ πληρώνει το σωλήνα του αλλά τον μεγάλο από κοινού.

Σε καμία περίπτωση όλο ο ιδιόκτητης.

Η σωλήνα ύδρευσης δεν είναι κοινόχρηστη.ανηκει σε κάποιον ιδιοκτήτη ο οποίος αυτός είναι υπεύθυνος να την αντικαταστήσει.

Στις πολυκατοικίες σχεδόν όλα περνάνε από κοινόχρηστους χώρους δεν σημαίνει όμως ότι είναι κοινόχρηστος εξοπλισμός.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Η σωλήνα ύδρευσης δεν είναι κοινόχρηστη.ανηκει σε κάποιον ιδιοκτήτη ο οποίος αυτός είναι υπεύθυνος να την αντικαταστήσει.

Στις πολυκατοικίες σχεδόν όλα περνάνε από κοινόχρηστους χώρους δεν σημαίνει όμως ότι είναι κοινόχρηστος εξοπλισμός.

 

Η σωλήνα ύδρευσης διαμερίσματος προφανώς δεν είναι κοινόχρηστη, η κεντρική μεγάλη σωλήνα όμως που καλύπτει τις ατομικές σαφώς και είναι.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Η σωλήνα ύδρευσης διαμερίσματος προφανώς δεν είναι κοινόχρηστη, η κεντρική μεγάλη σωλήνα όμως που καλύπτει τις ατομικές σαφώς και είναι.

 

καλησπέρα, ειναι μανσον αυτη η σωληνα απλα για προστασια, δεν σημαινει οτι επειδη εχουν περασει σε ενα μανσον ειναι και οι μεσα σωληνες κοινοχρηστες! αν δεν μπορει να την αλλαξει χωρις να χαλασει τις αλλες πρεπει να περαστει εξωτερικα απλά ειναι τα πραγματα!

σε καμια περιπτωση δεν μπορει να μπει κοινοχρηστο εξοδο η αλλαγη σωληνας για ενα διαμερισμα, και φυσικα δεν ειναι και σωστο να πληρωσουν οι αλλοι. Οπως ειπα σε πολλες παρομοιες περιπτωσεις τις περναμε εξωτερικα ΠΑΝΤΑ. Εκτος αν γινεται να βγει σιγουρα χωρις να γινει ζημια σε κατι αλλο.

Κανονικα πρεπει εκτος την μεγαλη σωληνα μανσον φανταζομαι πρεπει να ειναι απο PVC - πολυβινυλοχλωρίδιο υλικο (πλαστικη σωληνα δλδ) γιατι εχει και απο αλλα υλικα πλαστικα οπως πολυαιθυλενιο και πολυπροπυλενιο, κανονικα πρεπει να ειναι η καθε μια περασμενη και σε σπυραλ αντιστοιχου υλικου, αν δεν ειναι πολυ κακως, γιατι για να βγει αν ειναι σφινωμενες θα τριβεται επανω στις αλλες και θα τις παρασερνει μαζι.

Αν συμβαινει αυτο πρεπει να περαστει αλλη εξωτερικα απο αυτες.

Ετσι θα πληρωσει ΜΟΝΟ αυτος που εχει την ζημια και η αντικατασταση ειναι αποκλειστικα δικια του ευθυνη.

Link to comment
Share on other sites

Επιμένω ότι είναι κοινόχρηστο έξοδο. Με τη δική σας λογική αν τρυπήσει η αποχέτευση των μπαλκονιών έξω από το διαμέρισμά μου θα την πληρώσω εγώ; Η αν θέλει επισκευή η φάτσα του μπαλκονιού μου θα είναι δικό μου έξοδο; Η μήπως αν μένω στον δεύτερο κ χαλάσει η λάμπα στον 5ο δεν θα πληρώσω κ εγώ;

 

Στην τελική δεν λέει αν είναι κοινόχρηστο έξοδο. Ούτε όμως ότι δεν είναι λέει. Δεν έχουν βάση νομική ή καταστατικού οι απόψεις αυτές.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, δεν είναι όπως τα λες αν πιστευεις ετσι όμως οκ, κανε ότι θες μετα εσυ θα τρεχεις που δεν θα πληρωνουν οι αλλοι και με το δικιο τους...εγω με υδραυλικα ασχολούμαι απειρα χρονια και σου ειπα τι κανουμε, το εχουμε κανει ΑΠΕΙΡΕΣ ΦΟΡΕΣ αλλιως δεν θα το προτεινα.

Μονο αν για καποιον λογο δεν γινεται ΟΥΤΕ με σφαιρες θα προσπαθησει να βγει η σωληνα από εκει μεσα και παλι αν δεν εχουν βαλει τις σωλήνες κάθε μια σε σπυραλ ενδεχεται αν είναι σφηνωμένες να μην βγαινει και να τις τραβάει ολες, μπορει να γινει ζημια σε άλλες, κατι να φυγει να εχει και αλλου διαρροη πολλα μπορει να γινουν.

 

Μπαινει εξωτερικη σε εκεινον και τελος το πρόβλημα, η διαρροη είναι στην δικια του γραμμη ΔΕΝ είναι κοινοχρηστο εξοδο.

Αν θελεις να το κανεις με το ετσι θελω θα είναι πρόβλημα σου μετα γιατι οι αλλοι ΔΕΝ θα πληρωνουν!

 

Η αποχετευση που λες αν είναι στο μπαλκονι σου είναι δικο σου εξοδο ΕΝΝΟΕΙΤΕ!!!!! γιατι μπορει να φτιαχτει….

αν αλλαχτεί ολη μονο τοτε είναι κοινοχρηστη δαπανη.

 

Μιλαω για τα υδραυλικα που ξερω από 1ο χερι….

και εγω διαχειριστης είμαι αλλωστε στην δικια μου.

Η προσοψη σου είναι δικο σου εξοδο επίσης, ανάλογα το είδος επισκευής όμως. Δεν γίνεται διευκρίνηση.

η λαμπα εννοείτε είναι η κοινοχρηστη δαπάνη η πάνω, έξω από την πόρτα μας δεν είναι και γιαυτό γιατί ανάβουν όλες μαζί θέλουμε δεν θέλουμε, και αν πας ταράτσα από σκάλες δεν περνάς από εκείνον τον όροφο?

Κοινη απλη λογικη εχουν οι αποψεις αυτές. Αφου δεν αναφερετε στο καταστατικο.

Και στο κατω κατω κανε γενικη συνελευση και ρωτα τους τι θελουν να κανετε. Απλά είναι τα πράγματα!!! Αφού Ξαναλεω Δεν βλέπουμε εμείς από εδώ, ότι σου πει ο υδραυλικός σου που το είδε.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, δεν είναι όπως τα λες αν πιστευεις ετσι όμως οκ, κανε ότι θες μετα εσυ θα τρεχεις που δεν θα πληρωνουν οι αλλοι και με το δικιο τους...εγω με υδραυλικα ασχολούμαι απειρα χρονια και σου ειπα τι κανουμε, το εχουμε κανει ΑΠΕΙΡΕΣ ΦΟΡΕΣ αλλιως δεν θα το προτεινα.

Μονο αν για καποιον λογο δεν γινεται ΟΥΤΕ με σφαιρες θα προσπαθησει να βγει η σωληνα από εκει μεσα και παλι αν δεν εχουν βαλει τις σωλήνες κάθε μια σε σπυραλ ενδεχεται αν είναι σφηνωμένες να μην βγαινει και να τις τραβάει ολες, μπορει να γινει ζημια σε άλλες, κατι να φυγει να εχει και αλλου διαρροη πολλα μπορει να γινουν.

 

Μπαινει εξωτερικη σε εκεινον και τελος το πρόβλημα, η διαρροη είναι στην δικια του γραμμη ΔΕΝ είναι κοινοχρηστο εξοδο.

Αν θελεις να το κανεις με το ετσι θελω θα είναι πρόβλημα σου μετα γιατι οι αλλοι ΔΕΝ θα πληρωνουν!

 

Η αποχετευση που λες αν είναι στο μπαλκονι σου είναι δικο σου εξοδο ΕΝΝΟΕΙΤΕ!!!!! γιατι μπορει να φτιαχτει….

αν αλλαχτεί ολη μονο τοτε είναι κοινοχρηστη δαπανη.

 

Μιλαω για τα υδραυλικα που ξερω από 1ο χερι….

και εγω διαχειριστης είμαι αλλωστε στην δικια μου.

Η προσοψη σου είναι δικο σου εξοδο επίσης, ανάλογα το είδος επισκευής όμως. Δεν γίνεται διευκρίνηση.

η λαμπα εννοείτε είναι η κοινοχρηστη δαπάνη η πάνω, έξω από την πόρτα μας δεν είναι και γιαυτό γιατί ανάβουν όλες μαζί θέλουμε δεν θέλουμε, και αν πας ταράτσα από σκάλες δεν περνάς από εκείνον τον όροφο?

Κοινη απλη λογικη εχουν οι αποψεις αυτές. Αφου δεν αναφερετε στο καταστατικο.

Και στο κατω κατω κανε γενικη συνελευση και ρωτα τους τι θελουν να κανετε. Απλά είναι τα πράγματα!!! Αφού Ξαναλεω Δεν βλέπουμε εμείς από εδώ, ότι σου πει ο υδραυλικός σου που το είδε.

 

Είδες που δεν τα λες όλα καλά. Και εξηγούμαι:

 

Η αποχέτευση (υδρορροή) είναι κοινόχρηστο έξοδο γιατί και είναι στον τοίχο της πολυκατοικίας και είναι ο ίδιος σωλήνας που περνάει από κάθε όροφο. Αν λοιπόν πχ τρυπήσει έξω από το μπαλκόνι μου, θα αλλαχτεί με κοινόχρηστα έξοδα.

 

Η πρόσοψη (και κάθε πρόσοψη) της πολυκατοικίας φτιάχνεται με κοινόχρηστα έξοδα είτε θέλει επισκευή η πρόσοψη του μπαλκονιού μου είτε ο τοίχος, είτε κολόνα κλπ. Αυτά αποτελούν κοινόχρηστα σημεία. Αν ήταν αποκλειστικά δικά μου θα μπορούσα να τα βάψω όπως θέλω.

 

Η λάμπα σαφέστατα και είναι κοινόχρηστο έξοδο. Απλά το ανέφερα ως σχετικό παράδειγμα.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...