Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εάν σε πολυκατοικία 13 διαμερισματων ένας ιδιοκτήτης κατέχει σε χιλιοστά τα 490 (2,3 διαμερίσματα) οπότε μαζί με έναν άλλον ακόμα μόνο, κατέχουν το 500+ των χιλιοστών μπορούν αυτοί οι 2 μόνο ιδιοκτήτες να παίρνουν αποφάσεις (δεν μιλάω για αποφάσεις που χρειάζονται το 1000 τοις χιλίοις) που απαιτούν το 500 +1;.

 

πχ οι 2 τους πρότειναν να βάλουμε ηλεκτρική κλειδαριά που θα κλειδώνει αυτόματα την κεντρική πόρτα στην είσοδο. μόνο αυτοί το ήθελαν τελικά και όμως λόγω των χιλιοστών τους το πέρασαν το... νομοσχέδιο!

 

είναι όμως νόμιμο 2 από τους 13 να κάνουν ότι θέλουν;

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Δυστυχώς ναι είναι.ριξε μια ματιά στο καταστατικό μήπως αναφέρει τίποτα περίεργο περί έκτακτων δαπανών ,δαπάνες πολυτελείας κλπ.

Αν και την βρίσκω εξαίρετη επένδυση ...θες να μας πεις και λεπτομέρειες;(κόστος,υλικά κλπ)

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ναι είναι.ριξε μια ματιά στο καταστατικό μήπως αναφέρει τίποτα περίεργο περί έκτακτων δαπανών ,δαπάνες πολυτελείας κλπ.

Αν και την βρίσκω εξαίρετη επένδυση ...θες να μας πεις και λεπτομέρειες;(κόστος,υλικά κλπ)

 

το μόνο που λέει περι έκτακτων αναγκών είναι ένα όριο που έχει κάθε διαχειριστης (150.000 δρχ) για έκτακτες ανάγκες-βλαβες (βέβαια η προηγούμενη ψωναρα διαχειριστρια τα έδωσε για 3 φυτά και ένα πιθάρι το ζώον! 450 ευρώ! τέλος πάντων τώρα δεν μιλάει με κανέναν γιατί την κραξαμε!

 

η κλειδαριά κάνει εάν θυμάμαι 868 ευρώ έλεγε η προσφορά με ΦΠΑ.

με το που κλείσει η πόρτα κλειδώνει. βέβαια ακυρώνεται εάν πχ χτυπήσει κουδούνια για φυλλάδια και κάποιος ένοικος τους ανοίξει. εμείς κατεβήκαμε στην συνέλευση για να μην συμφωνήσουμε αλλά τελικά πειστηκαμε!

απλά χωρίς αυτό με μια κάρτα πιστωτική άνοιγε η πόρτα παρότι ασφαλείας (από μπαλωμένο προ 9ετιας)

 

το μαγαζί είναι στο χατζηκυριακειο κοντά Πειραιά ανδρωνης λέγεται μας έχει βάλει και σούστα σε αυτήν την βαριά πόρτα και μας είχε πει μπαίνει σε καράβια θα αντέξει και όντως είναι ακόμα σκληρή. είναι καλός τεχνικος και καλό παιδί

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το μόνο που λέει περι έκτακτων αναγκών είναι ένα όριο που έχει κάθε διαχειριστης (150.000 δρχ) για έκτακτες ανάγκες-βλαβες (βέβαια η προηγούμενη ψωναρα διαχειριστρια τα έδωσε για 3 φυτά και ένα πιθάρι το ζώον! 450 ευρώ! τέλος πάντων τώρα δεν μιλάει με κανέναν γιατί την κραξαμε!

 

η κλειδαριά κάνει εάν θυμάμαι 868 ευρώ έλεγε η προσφορά με ΦΠΑ.

με το που κλείσει η πόρτα κλειδώνει. βέβαια ακυρώνεται εάν πχ χτυπήσει κουδούνια για φυλλάδια και κάποιος ένοικος τους ανοίξει. εμείς κατεβήκαμε στην συνέλευση για να μην συμφωνήσουμε αλλά τελικά πειστηκαμε!

απλά χωρίς αυτό με μια κάρτα πιστωτική άνοιγε η πόρτα παρότι ασφαλείας (από μπαλωμένο προ 9ετιας)

 

το μαγαζί είναι στο χατζηκυριακειο κοντά Πειραιά ανδρωνης λέγεται μας έχει βάλει και σούστα σε αυτήν την βαριά πόρτα και μας είχε πει μπαίνει σε καράβια θα αντέξει και όντως είναι ακόμα σκληρή. είναι καλός τεχνικος και καλό παιδί

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

 

Γενικώς πολύ καλή επένδυση.

Δε ξέρω τεχνικά χαρακτηριστηκά της συγκεκριμένης, αλλά θα την είχα τοποθετήσει κι εγώ αν είμασταν τόσα διαμερίσματα. Είμαστε λίγα διαμερίσματα όμως και θα μας έρθει πολύ ακριβή.

Link to comment
Share on other sites

το μόνο που λέει περι έκτακτων αναγκών είναι ένα όριο που έχει κάθε διαχειριστης (150.000 δρχ) για έκτακτες ανάγκες-βλαβες (βέβαια η προηγούμενη ψωναρα διαχειριστρια τα έδωσε για 3 φυτά και ένα πιθάρι το ζώον! 450 ευρώ! τέλος πάντων τώρα δεν μιλάει με κανέναν γιατί την κραξαμε!

 

η κλειδαριά κάνει εάν θυμάμαι 868 ευρώ έλεγε η προσφορά με ΦΠΑ.

με το που κλείσει η πόρτα κλειδώνει. βέβαια ακυρώνεται εάν πχ χτυπήσει κουδούνια για φυλλάδια και κάποιος ένοικος τους ανοίξει. εμείς κατεβήκαμε στην συνέλευση για να μην συμφωνήσουμε αλλά τελικά πειστηκαμε!

απλά χωρίς αυτό με μια κάρτα πιστωτική άνοιγε η πόρτα παρότι ασφαλείας (από μπαλωμένο προ 9ετιας)

 

το μαγαζί είναι στο χατζηκυριακειο κοντά Πειραιά ανδρωνης λέγεται μας έχει βάλει και σούστα σε αυτήν την βαριά πόρτα και μας είχε πει μπαίνει σε καράβια θα αντέξει και όντως είναι ακόμα σκληρή. είναι καλός τεχνικος και καλό παιδί

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Δεν θα μετανιώσετε την αγορά αυτή.ενταξει ,ξέρω δύσκολοι καιροί αλλά και η ασφάλεια ακόμα πιο αναγκαία.εμας εχουνε μπει 5 φορές μέσα χωρις να παραβιάζουνε καθόλου την "πόρτα ασφαλείας"
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Είμαστε 5 σπίτια. Κάποιος είναι καθυστερημένος. Κλειδώνει ότι ώρα να ναι. 2 το μεσημέρι. 12 το μεσημέρι. 5 το απόγευμα.... Δεν ξέρω ποιος αλλά έβαλα χαρτί στην εξώπορτα δίπλα από αυτό που λέει παρακαλώ να κλειδώνετε και έγραψα ότι μην κλειδώνετε από τις 2 το μεσημέρι, ανεβαίνουμε με παιδιά στα χέρια και ψώνια και δε μπορούμε να ανοίξουμε. Εμένα κιόλας κολλάει το κλειδί και ίδρωσα να ανοίξω τη πόρτα με τον μικρό στο χέρι με πυρετό με ψώνια, με καρότσι...... Κόλαση μεσημεριάτικα.. Και θέλω να ρωτήσω.. Απαγορεύεται τη μέρα να κλειδώνουν, έτσι δεν είναι; για θέμα σεισμού κλπ νομίζω κάπου το είχα διαβάσει.. Πείτε μου τι ισχύει οποίος γνωρίζει, ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Να τον ενημερώσετε ότι απαγορεύεται να κλειδώνει η κοινόχρηστη εξωπορτα πολυκατοικίας. Πρέπει να παραμένει ξεκλείδωτη συνέχεια...

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε 5 σπίτια. Κάποιος είναι καθυστερημένος. Κλειδώνει ότι ώρα να ναι. 2 το μεσημέρι. 12 το μεσημέρι. 5 το απόγευμα.... Δεν ξέρω ποιος αλλά έβαλα χαρτί στην εξώπορτα δίπλα από αυτό που λέει παρακαλώ να κλειδώνετε και έγραψα ότι μην κλειδώνετε από τις 2 το μεσημέρι, ανεβαίνουμε με παιδιά στα χέρια και ψώνια και δε μπορούμε να ανοίξουμε. Εμένα κιόλας κολλάει το κλειδί και ίδρωσα να ανοίξω τη πόρτα με τον μικρό στο χέρι με πυρετό με ψώνια, με καρότσι...... Κόλαση μεσημεριάτικα.. Και θέλω να ρωτήσω.. Απαγορεύεται τη μέρα να κλειδώνουν, έτσι δεν είναι; για θέμα σεισμού κλπ νομίζω κάπου το είχα διαβάσει.. Πείτε μου τι ισχύει οποίος γνωρίζει, ευχαριστώ

 

Οταν εχουν μπει στο σπιτι σου και στο εχουν κανει ανω κατω λογικο ειναι να κλειδωνεις. Ακομα και τη μερα αν ο αλλος φοβαται ή δεν νιωθει ασφαλης.

Αν θελει τοσο να κλειδωνει η πορτα,το βραδυ γινεται και δεν θα ειναι τοσο θεμα...αυτο το σκηνικο δεν το μπορω,το εχω δει σε οικοδομη συγγενη μου.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε 5 σπίτια. Κάποιος είναι καθυστερημένος. Κλειδώνει ότι ώρα να ναι. 2 το μεσημέρι. 12 το μεσημέρι. 5 το απόγευμα.... Δεν ξέρω ποιος αλλά έβαλα χαρτί στην εξώπορτα δίπλα από αυτό που λέει παρακαλώ να κλειδώνετε και έγραψα ότι μην κλειδώνετε από τις 2 το μεσημέρι, ανεβαίνουμε με παιδιά στα χέρια και ψώνια και δε μπορούμε να ανοίξουμε. Εμένα κιόλας κολλάει το κλειδί και ίδρωσα να ανοίξω τη πόρτα με τον μικρό στο χέρι με πυρετό με ψώνια, με καρότσι...... Κόλαση μεσημεριάτικα.. Και θέλω να ρωτήσω.. Απαγορεύεται τη μέρα να κλειδώνουν, έτσι δεν είναι; για θέμα σεισμού κλπ νομίζω κάπου το είχα διαβάσει.. Πείτε μου τι ισχύει οποίος γνωρίζει, ευχαριστώ

 

ΑΠΟΦΑΣΗ γενικής συνέλευσης των ενοίκων της πολυκατοικίας για τις ώρες κλειδώματος. Χρειάζεται πλειοψηφία 51% τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟΦΑΣΗ γενικής συνέλευσης των ενοίκων της πολυκατοικίας για τις ώρες κλειδώματος. Χρειάζεται πλειοψηφία 51% τουλάχιστον.
Η οποιαδήποτε απόφαση και καταστατικό δεν είναι πάνω απ το νόμο, και αυτός ορίζει ότι η κεντρική είσοδος πρέπει να είναι ξεκλείδωτη, ή να μην απαιτεί κλειδί για να ξεκλειδωθεί (πυρός ή κάποιο σύστημα που από την μέσα πλευρά δεν θα είναι κλειδωμένη)

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η οποιαδήποτε απόφαση και καταστατικό δεν είναι πάνω απ το νόμο, και αυτός ορίζει ότι η κεντρική είσοδος πρέπει να είναι ξεκλείδωτη, ή να μην απαιτεί κλειδί για να ξεκλειδωθεί (πυρός ή κάποιο σύστημα που από την μέσα πλευρά δεν θα είναι κλειδωμένη)

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ωραια! Αν κάποιος ΦΟΒΑΤΑΙ και κλειδώνει μέρα μεσημέρι, τι ορίζει ο νόμος ?

Link to comment
Share on other sites

Παίρνεις τηλέφωνο την αστυνομία η οποία έρχεται και διαπιστώνει την παράβαση και μετα πράττει τα δέοντα. Εναλλακτικά πας ως θιγομενος στα δικαστήρια στον εισαγγελέα ακροάσεων, ο οποίος καλεί στο κατά τόπους αστυνομικό τμήμα τον διαχειριστή ή αυτόν που την κλειδώνει συνεχώς (αν τον ξέρεις) και του κάνει συστάσεις για τη συννομη λειτουργία των κοινοχρήστων χώρων και θυρών

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να τον ενημερώσετε ότι απαγορεύεται να κλειδώνει η κοινόχρηστη εξωπορτα πολυκατοικίας. Πρέπει να παραμένει ξεκλείδωτη συνέχεια...

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ούτε το ΒΡΑΔΥ !!!!!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 114 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παίρνεις τηλέφωνο την αστυνομία η οποία έρχεται και διαπιστώνει την παράβαση και μετα πράττει τα δέοντα. Εναλλακτικά πας ως θιγομενος στα δικαστήρια στον εισαγγελέα ακροάσεων, ο οποίος καλεί στο κατά τόπους αστυνομικό τμήμα τον διαχειριστή ή αυτόν που την κλειδώνει συνεχώς (αν τον ξέρεις) και του κάνει συστάσεις για τη συννομη λειτουργία των κοινοχρήστων χώρων και θυρών

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Λογικό μου ακούγεται.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε το ΒΡΑΔΥ !!!!!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 114 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

Λογικό μου ακούγεται.

Ακριβώς, ούτε το βραδυ. Δεν επιτρέπεται γενικά καθώς είναι διαφυγή από τον χώρο σε κατάσταση ανάγκης...

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, ούτε το βραδυ. Δεν επιτρέπεται γενικά καθώς είναι διαφυγή από τον χώρο σε κατάσταση ανάγκης...

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Και η πόρτα του διαμερίσματος έξοδο διαφυγής είναι,οπότε υποθέτω ότι ούτε αυτή επιτρέπεται να κλειδώνεται.
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Και η πόρτα του διαμερίσματος έξοδο διαφυγής είναι,οπότε υποθέτω ότι ούτε αυτή επιτρέπεται να κλειδώνεται.
Δεν ξέρω αν εμπεριέχεται ειρωνια στην απάντηση σου φίλε μου, αλλά όντως η κεντρική είσοδος της πολυκατοικίας είναι παράνομο να κλειδώνει. Όσες αντιρρήσεις ή προσωπικές πεποιθήσεις και να υπάρχουν αυτός είναι ο νόμος και εδώ και σε όλον τον κόσμο. Αλλά όπως εξήγησα και παραπάνω μπορεί να παρακαμφθει αρκεί να ξοδευτείς λίγο και να αλλάξεις την κλειδαριά με μια αυτόματη.

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν εμπεριέχεται ειρωνια στην απάντηση σου φίλε μου, αλλά όντως η κεντρική είσοδος της πολυκατοικίας είναι παράνομο να κλειδώνει. Όσες αντιρρήσεις ή προσωπικές πεποιθήσεις και να υπάρχουν αυτός είναι ο νόμος και εδώ και σε όλον τον κόσμο. Αλλά όπως εξήγησα και παραπάνω μπορεί να παρακαμφθει αρκεί να ξοδευτείς λίγο και να αλλάξεις την κλειδαριά με μια αυτόματη.

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μα δεν θέλουν να πληρώσουν...

Ηθελα να ΄γινει καμιά φωτιά ή σεισμός,και να πλακώσουν όλοι μαζί στην πόρτα για να βγουν,και να είναι καμιά γιαγιά εκεί και να ζοριστεί και να της σπάσει και το κλειδί κι εκεί να δεις πλάκες...

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή επίκειται ενοικίαση επαγγελματικής στέγης (εγώ είμαι ο ιδιοκτήτης), θα ήθελα να ενημερωθώ για το τι ισχύει από άποψη νόμων, δικαιώματα / υποχρεώσεις μισθωτή και εκμισθωτή και αν υπάρχουν κάποιοι ειδικοί όροι που θα έπρεπε να μπει στο συμβόλαιο. Είναι πολύ πιθανό αυτή η επαγγελματική στέγη να είναι φούρνος. Σε αυτήν την περίπτωση, τους καλοκαιρινούς μήνες που βράζει ο τόπος θα υπάρχει έξτρα θέρμανση στην οικοδομή. Γίνεται κάτι για αυτό;
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν εμπεριέχεται ειρωνια στην απάντηση σου φίλε μου, αλλά όντως η κεντρική είσοδος της πολυκατοικίας είναι παράνομο να κλειδώνει. Όσες αντιρρήσεις ή προσωπικές πεποιθήσεις και να υπάρχουν αυτός είναι ο νόμος και εδώ και σε όλον τον κόσμο. Αλλά όπως εξήγησα και παραπάνω μπορεί να παρακαμφθει αρκεί να ξοδευτείς λίγο και να αλλάξεις την κλειδαριά με μια αυτόματη.

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καμία ειρωνία. Μπορείς να μου υποδείξεις τον νόμο που λέει ότι η εξώπορτα πολυκατοικίας απαγορεύεται να κλειδώνει;
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Καμία ειρωνία. Μπορείς να μου υποδείξεις τον νόμο που λέει ότι η εξώπορτα πολυκατοικίας απαγορεύεται να κλειδώνει;

 

Π.Δ. 71/88 άρθρο 2 ΟΔΕΥΣΕΙΣ ΔΙΑΦΥΓΗΣ

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Παίρνεις τηλέφωνο την αστυνομία η οποία έρχεται και διαπιστώνει την παράβαση και μετα πράττει τα δέοντα. Εναλλακτικά πας ως θιγομενος στα δικαστήρια στον εισαγγελέα ακροάσεων, ο οποίος καλεί στο κατά τόπους αστυνομικό τμήμα τον διαχειριστή ή αυτόν που την κλειδώνει συνεχώς (αν τον ξέρεις) και του κάνει συστάσεις για τη συννομη λειτουργία των κοινοχρήστων χώρων και θυρών

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

ετσι εγινε και σε γνωστο μου και λυθηκε

Link to comment
Share on other sites

2.5.3.Εξοπλισμός.

 

Κάθε πόρτα πρέπει να έχει κατάλληλο εξοπλισμό, έτσι ώστε να ανοίγει αμέσως προς την πλευρά της όδευσης διαφυγής. Σύρτες ή άλλα μέσα ασφαλίσεως της πόρτας πρέπει να έχουν χειρολαβές ευκολόχρηστες ακόμη και στο σκοτάδι.

 

Οι κλειδαριές, αν υπάρχουν, πρέπει να είναι τέτοιου τύπου ώστε να μην απαιτείται η χρησιμοποίηση κλειδιού για ν’ ανοίξουν προς την κατεύθυνση της διαφυγής.

 

Κάθε πόρτα που προβλέπεται να παραμένει κλειστή σε περίπτωση πυρκαγιάς (π.χ. πόρτα σε περίβλημα κλιμακοστασίου), πρέπει να είναι αυτοκλειόμενη και δεν επιτρέπεται να στερεώνεται σε θέση ανοιχτή.

 

 

 

Παραθέτω ποιες πόρτες εννοεί ο νομοθέτης οι οποίες παραμένουν κλειδωμένες και αυτές.

 

 

e9962c76a2c486f7cf1404927d873a7d.jpg

 

 

ΥΓ. όντως το κλιμακοστάσιο σαν όδευση διαφυγής με δείκτη πυραντιστασης δεν πρέπει να έχει τίποτα διακοσμητικό κλπ.

Ενδιαφέρον..

Edited by vasilimertzani
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Π.Δ. 71/88 άρθρο 2 ΟΔΕΥΣΕΙΣ ΔΙΑΦΥΓΗΣ

Έχει καταργηθεί με το Π.Δ. 41/18.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Έχει καταργηθεί με το Π.Δ. 41/18.
Επί της ουσίας δεν αλλάζει κάτι.

Π.Δ. 41/18 λοιπόν ΟΔΕΥΣΕΙΣ ΔΙΑΦΥΓΗΣ.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...