Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συμφωνώ ότι ο νόμος υπερισχύει του καταστατικού .για ποιο νόμο όμως αναφέρεσαι;

 

καλησπέρα, αυτα που ειπαμε για την κεντρικη θερμανση για αδεια διαμερισματα τι ποσοστο πληρωνουν.

σορρυ αλλα δεν εχω χρονο να ψαξω δυστυχως, καπου εχω τα αρχεια αλλα τωρα δυσκολο να τα βρω.

Τα εκτυπωσα, τα εδωσα στον διαχειριστη και δεν εχω εκτυπωμενα δικα μου μονο τα ηλεκτρονικα αρχεια.

Ετσι για πολυ πολυ γρηγορα γιατι τρεχω τωρα, για να απαντησω μια γρηγορη αναζητηση μου εβγαλε αυτο και νομιζω αυτα ειναι http://efotopoulou.gr/to-kathestos-simmetochis-thermansi-lipa-kinochrista-ton-kliston-diamerismaton-stis-dapanes-tis-polikatikias/

ειχα ρωτησει και τον δικηγορο μου και μου ειχε πει τα ιδια. Εγω παντως εχω απαλλαγη 70% σε αδειο διαμερισμα με δισωληνιο συστημα και το 30% που πληρωνω ειναι απο το ποσοστο που βγαζουν τα χιλιοστα του. Δλδ αν στον λογαριασμο κοινοχρηστων πχ πρεπει να πληρωσω 10 ευρω πληρωνω το 30% των 10 ευρω.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Γνωρίζει κανείς όταν κάποιος παρκάρει σε κοινόχρηστο χώρο-ακάλυπτο (ακριβώς μέσα από το πεζοδρόμιο) ποιον ειδοποιούμε;

Τροχαία; Αστυνομία; Γιατί με τα λόγια δεν παίρνει κανείς χαμπάρι.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Κλείδωσε τον χώρο να μην μπορεί να βγει. Από την στιγμή που είναι ιδιωτικός χώρος δεν θα είναι πολύ πρόθυμη η αστυνομία να κάνει κάτι πέρα από κλήση.

 

Sent from my Moto G (5S) using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Την λύση κεντρικού πινακα-υποπινακα την κοιταξατε;

 

Αυτή είναι η λύση που αναφέρω να κατέβει γραμμή από το διαμέρισμα, σωστά; Και σε αυτήν την περίπτωση όμως θα χρειαστεί να περάσει από κοινόχρηστο τοίχο

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς όταν κάποιος παρκάρει σε κοινόχρηστο χώρο-ακάλυπτο (ακριβώς μέσα από το πεζοδρόμιο) ποιον ειδοποιούμε;

Τροχαία; Αστυνομία; Γιατί με τα λόγια δεν παίρνει κανείς χαμπάρι.

 

Κλείδωσε τον χώρο να μην μπορεί να βγει. Από την στιγμή που είναι ιδιωτικός χώρος δεν θα είναι πολύ πρόθυμη η αστυνομία να κάνει κάτι πέρα από κλήση.

 

Sent from my Moto G (5S) using Tapatalk

 

Δεν κλειδώνει ο χώρος. Είναι ανοικτός.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Η από πάνω πετάει τα σκουπίδια και τα νερά της στο μπαλκόνι μου. Της έχει γίνει παρατήρηση αλλά αυτή το χαβά της. Το κακό έχει παραγίνει, τι μπορώ να κάνω; Σήμερα πέταξε τόσα πολλά νερά που μπήκαν μέσα στο σπίτι και λέρωσαν.
Link to comment
Share on other sites

Δεν κλειδώνει ο χώρος. Είναι ανοικτός.

 

Google "μπάρες στάθμευσης". :)

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, απ οσο ξερω δεν μπορει η αστυνομια να δωσει καμια κληση σε ιδιωτικο χωρο και ειναι λογικοτατο αυτο!

 

----- προσθήκη μηνύματος 68 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα σας. Η από πάνω πετάει τα σκουπίδια και τα νερά της στο μπαλκόνι μου. Της έχει γίνει παρατήρηση αλλά αυτή το χαβά της. Το κακό έχει παραγίνει, τι μπορώ να κάνω; Σήμερα πέταξε τόσα πολλά νερά που μπήκαν μέσα στο σπίτι και λέρωσαν.

 

δε νομιζω οτι μπορεις να κανεις κατι αλλο, απο το γνωστο ρητο που λεει οτι κανεις θα σου κανουν και κατι παραπανω...

οπως καταλαβες εννοω να κανεις τα ιδια και χειροτερα, εγω αυτο θα εκανα. Να δει ποσο ωραιο ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς όταν κάποιος παρκάρει σε κοινόχρηστο χώρο-ακάλυπτο (ακριβώς μέσα από το πεζοδρόμιο) ποιον ειδοποιούμε;

 

Τροχαία; Αστυνομία; Γιατί με τα λόγια δεν παίρνει κανείς χαμπάρι.

Αν χωράει και άλλο όχημα με τέτοιο τρόπο ώστε να τον κλείσει να μην μπορεί να βγει αφήστε τον 1-2 μέρες χωρίς αυτοκίνητο να συνελθει.

Αν δεν χωράει ή μπει με τέτοιο τρόπο ώστε να μπορεί να επέμβει η αστυνομία, κατεβείτε και κάντε "κηπουρικες" εργασίες έτσι ώστε να γίνει καφέ το όχημα.

Υπάρχει βεβαίως και η τρίτη κακόβουλη λύση, βγάλτε του τις βαλβίδες από τα λάστιχα (όχι σκισιμο προς θεού)

Απλά με κάποιο τρόπο ταλαιπώρησε τον

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται παιδιά να βάλω μπάρες στάθμευσης ούτε να τον κλείσω με το αυτοκίνητο μου. Ο κοινόχρηστος αυτός χώρος οδηγεί πιο μέσα σε 3 γκαράζ κ πρέπει να είναι ελεύθερος. Αυτός έχει κάνει το γκαράζ του αποθήκη κ αφήνει το αυτοκίνητο έξω από το γκαράζ στον κοινόχρηστο χώρο.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που αναφέρατε parking.. Νοίκιασε η αδερφή μου και πηγαίνω συχνά, και εκεί ένας καθυστερημένος πιάνει με 2 κώνους πάρκινγκ για 2 αμάξια στο δρόμο, επειδή έχει 2 αυτοκίνητα .. ενα αυτός και ένα ή γυναίκα του προφανώς.. Κάθε φορά που παω και λείπει κάνω λιώμα τους κονους με το αμάξι.. Τους έχω χαλάσει αρκετά.. Ένα πρωί βγήκε έξω η μάνα του από το ισόγειο και κοιτούσε.. Της λέω καλημέρα, ψάχνετε κάτι; έφυγε μέσα.. Δεν έχει βγει ακόμα αυτός να πει κάτι ποτέ.. Αν μιλήσει βέβαια έχω πάρει αμέσως αστυνομία... Οι κώνοι είναι πιασμένοι με σχοινί από 2 ελιές που έχει στο πεζοδρόμιο... Και να θέλει να πει ψέμματα δηλαδή δε γίνεται οι κώνοι δε βγαίνουν εύκολα.. 400€ είναι το πρόστιμο... Έχει τύχει σε κανέναν άλλον να πιάνουν το δρόμο με καρέκλες, παλέτες, κώνους κλπ...
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, αυτα που ειπαμε για την κεντρικη θερμανση για αδεια διαμερισματα τι ποσοστο πληρωνουν.

σορρυ αλλα δεν εχω χρονο να ψαξω δυστυχως, καπου εχω τα αρχεια αλλα τωρα δυσκολο να τα βρω.

Τα εκτυπωσα, τα εδωσα στον διαχειριστη και δεν εχω εκτυπωμενα δικα μου μονο τα ηλεκτρονικα αρχεια.

Ετσι για πολυ πολυ γρηγορα γιατι τρεχω τωρα, για να απαντησω μια γρηγορη αναζητηση μου εβγαλε αυτο και νομιζω αυτα ειναι http://efotopoulou.gr/to-kathestos-simmetochis-thermansi-lipa-kinochrista-ton-kliston-diamerismaton-stis-dapanes-tis-polikatikias/

ειχα ρωτησει και τον δικηγορο μου και μου ειχε πει τα ιδια. Εγω παντως εχω απαλλαγη 70% σε αδειο διαμερισμα με δισωληνιο συστημα και το 30% που πληρωνω ειναι απο το ποσοστο που βγαζουν τα χιλιοστα του. Δλδ αν στον λογαριασμο κοινοχρηστων πχ πρεπει να πληρωσω 10 ευρω πληρωνω το 30% των 10 ευρω.

 

Σε αυτό που παραθεσες αναφέρει:

Κατ’ αρχήν ισχύει ό,τι προβλέπει το καταστατικό της πολυκατοικίας, το οποίο υπερισχύει του νόμου και σύμφωνα με αυτό θα αποφασίσει το Δικαστήριο, στο οποίο πιθανόν να εισαχθεί η ανακύψασα διαφορά.

Εάν, όμως, δεν υπάρχει

 

Για αυτό σε ρώτησα πιο πριν,διότι δεν έχω δει νόμο που να αναφέρει ρητά ότι κλειστό διαμερισμα=απαλλαγή (όσο ποσοστό)

 

Γνωρίζει κανείς όταν κάποιος παρκάρει σε κοινόχρηστο χώρο-ακάλυπτο (ακριβώς μέσα από το πεζοδρόμιο) ποιον ειδοποιούμε;

Τροχαία; Αστυνομία; Γιατί με τα λόγια δεν παίρνει κανείς χαμπάρι.

 

Αρχικά σε δικηγόρο.η αστυνομία δεν μπορεί να γράψει .

 

Αυτή είναι η λύση που αναφέρω να κατέβει γραμμή από το διαμέρισμα, σωστά; Και σε αυτήν την περίπτωση όμως θα χρειαστεί να περάσει από κοινόχρηστο τοίχο

 

Ναι.απο κοινόχρηστο τοιχο.νεα ΥΔΕ κλπ και εννοείται πολεοδομία για άδεια μικρής κλίμακας εργασιών ,για να μην έχεις προβλήματα με συνιδιοκτήτες.εναλλακτικα μικρότερης κλίμακας εργασιών ,αν μπορεί να περάσει γραμμή από εκεί που ανεβαίνουν τα παροχικα σου(συνήθως δύσκολο έως ακατόρθωτο ,αν δεν έχει χοντρή σωλήνα,εννοείται εκτός HD προδιαγραφές)

Άλλη λύση υποπινακας στα ρολόγια αν υπάρχει χώρος και επιτρέπεται η εκμετάλλευση του.

 

 

Καλησπέρα σας. Η από πάνω πετάει τα σκουπίδια και τα νερά της στο μπαλκόνι μου. Της έχει γίνει παρατήρηση αλλά αυτή το χαβά της. Το κακό έχει παραγίνει, τι μπορώ να κάνω; Σήμερα πέταξε τόσα πολλά νερά που μπήκαν μέσα στο σπίτι και λέρωσαν.

 

Φωτογραφιες-δικηγορο-συσταση/εξώδικο/δικαστήριο/σύλληψη,ότι αποφασίσετε τέλος πάντων :)

 

Δεν γίνεται παιδιά να βάλω μπάρες στάθμευσης ούτε να τον κλείσω με το αυτοκίνητο μου. Ο κοινόχρηστος αυτός χώρος οδηγεί πιο μέσα σε 3 γκαράζ κ πρέπει να είναι ελεύθερος. Αυτός έχει κάνει το γκαράζ του αποθήκη κ αφήνει το αυτοκίνητο έξω από το γκαράζ στον κοινόχρηστο χώρο.

Μόνο μέσω δικηγόρου ηρεμούν κάτι μάγκες του είδους.οτι άλλο κάνεις θα σου βγουν από πάνω να το ξέρεις.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, δεν ξερω τι λεει, ο καθενας τα λεει διαφορετικα, τυχαια βρηκα αυτην την σελιδα σε αναζητηση μπαμ μπαμ για να δειξω κατι. Εγω εχω βρει τους νομους κανονικα και ο δικηγορος μου αλλα και ο διαχειριστης της πολυκατοικιας που ηταν δικηγορος ειπε οτι υπερισχυουν οι νομοι εναντι των καταστατικων και ετσι ειναι και το λογικο.

Το καταστατικο γινεται μεταξυ των ιδιοκτητων μιας πολυκατοικιας, μετα οπως μπορει να εχει αλλους ιδιοκτητες και φυσικα και νοικαρηδες, δεν το βλεπω λογικο να ειναι απολυτο. Και σε καμια περιπτωση απολυτως δεν μπορει να ειναι υπερανω των νομων του κρατους!

Η συγκεκριμενη πολυκατοικια εχει κανονικα καταστατικο, αλλα δεν γνωριζω τι λεει για τα αδεια διαμερισματα και δεν μου ειπε κατι ο διαχειριστης, το δεχτηκαν αμεσως χωρις πολλα πολλα οταν του εδειξα τους νομους και τους διαβασε.

 

Οπως και να εχει στην δικια μου περιπτωση το δεχτηκαν θελανε δεν θελανε μερικοι γιατι τους πηγα εκτυπωμενους τους σχετικους νομους οποτε πληρωνω το 30% απο αυτο το ποσο που βγαζουν για το διαμερισμα μου στα κοινοχρηστα. Μαλιστα το γραφει αναλυτικα στο χαρτι απο την εταιρεια που βγαζει τα κοινοχρηστα δεν κανουμε δλδ εμεις υπολογισμους. Εμενα ξαναθυμιζω ειναι δισωληνιο, σε μονοσωληνιο μου φαινεται ειναι 20%.

Οποιος εχει προβλημα και τον βαζουν να τα πληρωνει ολα ας το ψαξει...Εγω το προβλημα μου το ελυσα παντως μια και καλη!

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό που παραθεσες αναφέρει:

Ναι.απο κοινόχρηστο τοιχο.νεα ΥΔΕ κλπ και εννοείται πολεοδομία για άδεια μικρής κλίμακας εργασιών ,για να μην έχεις προβλήματα με συνιδιοκτήτες.εναλλακτικα μικρότερης κλίμακας εργασιών ,αν μπορεί να περάσει γραμμή από εκεί που ανεβαίνουν τα παροχικα σου(συνήθως δύσκολο έως ακατόρθωτο ,αν δεν έχει χοντρή σωλήνα,εννοείται εκτός HD προδιαγραφές)

Άλλη λύση υποπινακας στα ρολόγια αν υπάρχει χώρος και επιτρέπεται η εκμετάλλευση του.

 

Δε νομίζω ότι θα χωράει κάποιο καλώδιο από τις υπάρχουσες δικές μου σωληνώσεις. Θα δείξει.

Ευχαριστώ πολύ Βασίλη

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, δεν ξερω τι λεει, ο καθενας τα λεει διαφορετικα, τυχαια βρηκα αυτην την σελιδα σε αναζητηση μπαμ μπαμ για να δειξω κατι. Εγω εχω βρει τους νομους κανονικα και ο δικηγορος μου αλλα και ο διαχειριστης της πολυκατοικιας που ηταν δικηγορος ειπε οτι υπερισχυουν οι νομοι εναντι των καταστατικων και ετσι ειναι και το λογικο.

Το καταστατικο γινεται μεταξυ των ιδιοκτητων μιας πολυκατοικιας, μετα οπως μπορει να εχει αλλους ιδιοκτητες και φυσικα και νοικαρηδες, δεν το βλεπω λογικο να ειναι απολυτο. Και σε καμια περιπτωση απολυτως δεν μπορει να ειναι υπερανω των νομων του κρατους!

Η συγκεκριμενη πολυκατοικια εχει κανονικα καταστατικο, αλλα δεν γνωριζω τι λεει για τα αδεια διαμερισματα και δεν μου ειπε κατι ο διαχειριστης, το δεχτηκαν αμεσως χωρις πολλα πολλα οταν του εδειξα τους νομους και τους διαβασε.

 

Οπως και να εχει στην δικια μου περιπτωση το δεχτηκαν θελανε δεν θελανε μερικοι γιατι τους πηγα εκτυπωμενους τους σχετικους νομους οποτε πληρωνω το 30% απο αυτο το ποσο που βγαζουν για το διαμερισμα μου στα κοινοχρηστα. Μαλιστα το γραφει αναλυτικα στο χαρτι απο την εταιρεια που βγαζει τα κοινοχρηστα δεν κανουμε δλδ εμεις υπολογισμους. Εμενα ξαναθυμιζω ειναι δισωληνιο, σε μονοσωληνιο μου φαινεται ειναι 20%.

Οποιος εχει προβλημα και τον βαζουν να τα πληρωνει ολα ας το ψαξει...Εγω το προβλημα μου το ελυσα παντως μια και καλη!

Συννενόηση μπουζούκι :)

Είχα καταλάβει ότι δεν πληρώνεις καθόλου πάγιο θέρμανσης για αυτό σε ρωτούσα ποιος νόμος είναι αυτός και επέμενα ότι δεν υπάρχει τέτοιος νόμος.

Για το 30% ήξερα και εγώ τον σχετικό νόμο.αλλωστε αναφέρονται σε αυτό που αναρτησες.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Συννενόηση μπουζούκι :)

Είχα καταλάβει ότι δεν πληρώνεις καθόλου πάγιο θέρμανσης για αυτό σε ρωτούσα ποιος νόμος είναι αυτός και επέμενα ότι δεν υπάρχει τέτοιος νόμος.

Για το 30% ήξερα και εγώ τον σχετικό νόμο.αλλωστε αναφέρονται σε αυτό που αναρτησες.

 

καλησπέρα! α ειπα και εγω! :p δεν πειραζει, dont worry!

οχι βεβαια και δεν πληρωνω καθολου θα με πεταγε ο διαχειριστης απο το μπαλκονι στον δρομο...:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα! α ειπα και εγω! :p δεν πειραζει, dont worry!

 

οχι βεβαια και δεν πληρωνω καθολου θα με πεταγε ο διαχειριστης απο το μπαλκονι στον δρομο...:lol::lol::lol:

Μεγάλη κουβέντα.προσωπικα στην κατάσταση που βρισκόμαστε θα ήταν προτιμοτερο να μπορεί να χρησιμοποιεί ο καθένας όποιο μέσο επιθυμεί.το να είναι υποχρεωμένος σε ένα σύστημα μη οικονομικό ή μη εξυπηρετικό το βρίσκω ηλίθιο.
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

μια επίκαιρη ερώτηση δεδομένου ότι πλησιάζει η ώρα που θα θέλω να βάλω οπτική. όλα είναι έτοιμα από σκαψιματα, καλώδια στο δρόμο. μένει να πάρω τηλ την εταιρεία κινητής να θέλω αίτημα. τι ισχύει όμως σε σχέση με τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες εάν δεν θέλουν; μπορούν να μου το μπλοκάρουν η είναι σαν το φυσικό αέριο που πλέον δεν χρειάζεσαι απόφαση συνέλευσης για να αυτονομηθεις;

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μια επίκαιρη ερώτηση δεδομένου ότι πλησιάζει η ώρα που θα θέλω να βάλω οπτική. όλα είναι έτοιμα από σκαψιματα, καλώδια στο δρόμο. μένει να πάρω τηλ την εταιρεία κινητής να θέλω αίτημα. τι ισχύει όμως σε σχέση με τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες εάν δεν θέλουν; μπορούν να μου το μπλοκάρουν η είναι σαν το φυσικό αέριο που πλέον δεν χρειάζεσαι απόφαση συνέλευσης για να αυτονομηθεις;

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

καλημερα, τι ειναι η εταιρια κινητης? τι θες να κανεις? δεν καταλαβα...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, τι ειναι η εταιρια κινητης? τι θες να κανεις? δεν καταλαβα...
σταθερής εννοούσα σόρυ! τι να θέλω; οπτική ίνα επιτέλους! αλλά ρωτάω εάν υπάρχει τρόπος κάποιος να με εμποδίσει από άλλους ιδιοκτήτες γιατί θα μπει καλώδιο λεπτό πιθανόν εξωτερικό μέχρι το διαμέρισμα! (και σε κάθε διαμέρισμα που θέλει)

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

σταθερής εννοούσα σόρυ! τι να θέλω; οπτική ίνα επιτέλους! αλλά ρωτάω εάν υπάρχει τρόπος κάποιος να με εμποδίσει από άλλους ιδιοκτήτες γιατί θα μπει καλώδιο λεπτό πιθανόν εξωτερικό μέχρι το διαμέρισμα! (και σε κάθε διαμέρισμα που θέλει)

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Καλησπερα, εβαλα προσφατα εγω INALAN σπιτι, δεν χρειαζεται να ρωτησεις κανεναν, δεν ειναι κατι που θελει αδεια.

Εγω εδω δεν το ειπα σε κανεναν μονο στον απο πανω μου πανω σε καποια συζητηση. Ειναι λευκο το καλωδιο πολυ λεπτο ουτε που το προσεχει κανεις. Σε αρκετες περιπτωσεις τα περνανε μεσα σε υδρορροες ή αλλα πραγματα που υπαρχουν ωστε να ειναι ακομα ποιο αορατο.

Δεν υπαρχει τροπος να σε εμποδιζει κανεις, αδεια δεν θελει, παρανομο δεν ειναι.

Απλα να εχεις υποψην οτι οσο γινεται να μην περασει μπροστα απο καποιον αλλον που ισως να ενοχληθει, γιατι παντου υπαρχουν και ανθρωποι κακοι και δισκοιλιοι που σταζουν δηλητηριο....

στο θεμα της inalan σε γειτονικο forum για παραδειγμα ηταν ενα παιδι που εβαλε και ο αλλος που περνουσε διπλα απο το μπαλκονι του, του εκοψε 2 φορες την οπτικη!!!

τελικα του εβαλαν αλλου το κουτακι και δεν μπορουσε να κανει κατι αυτος ξανα.

Γιαυτο σου λεω να σε εμποδιζουν δεν μπορουν αλλα αν τυχει ενας τετοιος προβληματικος με καλο στον εγκεφαλο μπορει να σου σπαει τα νευρα μετα!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα!

Κατοικώ σε πολυκατοικία σε υπόγειο διαμέρισμα και όλο παρκάρουν έξω ακριβώς από τα παράθυρα μου και έχω διάφορα προβλήματα!!

Ήθελα να ρωτήσω αν επιτρέπεται αυτό, να παρκάρουν έξω από τα παράθυρα;

Επειδή γνωρίζω ότι υπάρχει νόμος που απαγορεύεται να παρκάρεις έξω από παράθυρα και βιτρίνες καταστημάτων, ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει νόμος που να απαγορεύει το παρκάρισμα έξω από παράθυρα κατοικίας;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Κατοικώ σε πολυκατοικία σε υπόγειο διαμέρισμα και όλο παρκάρουν έξω ακριβώς από τα παράθυρα μου και έχω διάφορα προβλήματα!!

Ήθελα να ρωτήσω αν επιτρέπεται αυτό, να παρκάρουν έξω από τα παράθυρα;

Επειδή γνωρίζω ότι υπάρχει νόμος που απαγορεύεται να παρκάρεις έξω από παράθυρα και βιτρίνες καταστημάτων, ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει νόμος που να απαγορεύει το παρκάρισμα έξω από παράθυρα κατοικίας;

 

ΠΑΝΩ, στο πεζοδρόμιο, εννοείς ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Κατοικώ σε πολυκατοικία σε υπόγειο διαμέρισμα και όλο παρκάρουν έξω ακριβώς από τα παράθυρα μου και έχω διάφορα προβλήματα!!

Ήθελα να ρωτήσω αν επιτρέπεται αυτό, να παρκάρουν έξω από τα παράθυρα;

Επειδή γνωρίζω ότι υπάρχει νόμος που απαγορεύεται να παρκάρεις έξω από παράθυρα και βιτρίνες καταστημάτων, ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει νόμος που να απαγορεύει το παρκάρισμα έξω από παράθυρα κατοικίας;

 

Καλημέρα, όχι δεν απαγορευεται αν εχει κανονικα δρομο να χωραει το αμαξι και δεν υπαρχει καποια απαγορευτικη πινακιδα.

Εκτος αν είναι πανω στο πεζοδρομιο όπως βλεπω πχ στο Περιστερι μερικοι να κανουν, εκει απαγορευεται όχι λογω παραθυρου όμως, αλλα λογω πεζοδρομιου, αν είναι ετσι φωνάζεις αστυνομια και πεφτει κληση.

Ουτε εξω από βιτρινες απαγορευεται αν δεν κλεινεις το μαγαζι και δεν υπαρχει καποια απαγορευτικη πινακιδα.

Αν ηταν ετσι που λες σε πολλα μερη όπως πχ Κυψελη θα επρεπε στην μιση περιοχη να απαγορευεται το παρκάρισμα....

Τα υπογεια διαμερίσματα είναι παρανομα δεν επιτρεπεται υπογειο κατω από την επιφανεια του δρομου να είναι σπιτι.

Προσωπικα εχω χαρτι από πολεοδομια που το λεει κιολας γιατι είχαμε ένα θεματακι στην πολυκατοικια μου και τους είχαμε φωναξει παλιοτερα.

Αν εχεις παραθυρο και είναι ανοιχτο και παρκαρει καποιος απεξω φυσικα θα ακους και θορυβο θα μπουν μεσα και τα καυσαερια.

Αλλα δεν είναι παρανομο το παρκάρισμα όπως ειπαμε αλλα το διαμερισμα το υπογειο. Εκτος παντα αν εχει απαγορευτικο παρκαρίσματος για καποιον λογο ή το ανεβαζει πανω στο πεζοδρομιο.

Το λεω γιατι και εμενα τελικα εχουν κανει 2 υπογεια διαμερίσματα ΠΑΡΑΝΟΜΑ ενώ απαγορευεται και παρκαρουν εξω από τα παραθυρα τους αμαξια αλλα δεν κανουν ΚΙΧ. Δεν γνωρίζω παντως αν μετα μπορουν να νομιμοποιηθουν με την τακτοποιηση αυθερετων παντως απαγορεύονται αυτό είναι το μονο σιγουρο.

Και ο λογος είναι για λογους ασφαλειας.

Εντούτοις τα παλια χρονια το κανανε και επιτρεποταν και ετσι παλιες περιοχες όπως κεντρο Αθηνας, Κυψελη, Πατησια και πολλα αλλα μερη εχουν υπογεια διαμερίσματα. Μονο στην γειτονια μου εχει απειρα και παντα παρκαρουν απεξω αμαξια ΟΧΙ όμως πανω στο πεζοδρομιο ξαναλεω.

Κάποτε ένας ποιο κάτω έφερε αστυνομία γιατί του έκλεισαν το πάρκινγκ πιλωτης και όσους ήταν επάνω στα πεζοδρόμια τους έγραψαν.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα στην παρέα, θα ήθελα τα φώτα σας. Έχει έρθει μια κυρία με ένα πιτμπουλ άκρως επιθετικό στην πολυκατοικία. Το κυκλοφορεί μεν με λουρί, αλλά χωρίς φίμωτρο και έχει ορμήσει σε όλο τον κόσμο. Στα παιδιά μου που στο χιλιοστό δεν τα δάγκωσε καθώς και στην ηλικιωμένη μητέρα μου που κόντεψε να μείνει. Δεν έχω κάτι με τα ζώα αλλά επειδή αυτό δεν είναι ζώο συντροφιάς αλλά κτήνος λυσσασμένο, υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω να την αναγκάσω πχ να του βάζει φίμωτρο ; Μιλάμε τρέμουμε να μπούμε στο ασανσέρ. Επαναλαμβάνω ότι δε λέω να το διώξουμε αλλά αν απευθυνθώ σε αστυνομία ή αρχές υπάρχει τρόπος να πιεστεί και να σεβαστεί ότι τόσο επιθετικό ζώο δε γίνεται να υπάρχει σε πολυκατοικία χωρίς φίμωτρο; Πρέπει να κατασπαράξει κάποιον πρώτα όπως έγινε τα Χριστούγεννα με τα παιδιά που πήγαν να πουν τα κάλαντα σε καφενείο και ξέφυγε το πιτμπουλ από το αφεντικό του και διέλυσε τα προσωπάκια τους;

Ευχαριστώ και συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...