Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εσυ ξερεις που τα βλέπεις και ο υδραυλικος, τονιζω για ΠΟΛΛΟΣΤΗ φορα ότι δεν μπορούμε να πουμε σιγουρα για κατι που ΔΕΝ βλέπουμε....και το ειπα από την ΑΡΧΗ! αφου τα ξερεις καλυτερα τοτε τι μας ρωτας?

ότι σου πει ο υδραυλικος σου λοιπον….

Τα αλλα δεν ισχυουν που λες εκτος αν το δικο σου καταστατικο τα οριζει ετσι...στην δικια μου πολυκατοικια και γενικα δεν είναι όπως τα λες...

Για τις προσοψεις δεν ξερω τι λεει το καταστατικο σου σε εμας δεν ισχυει, κανουμε ότι θελουμε, και επισκευαζει ο καθενας τα δικα του.

μονο σε κοινόχρηστα σημεια είναι κοινόχρηστα εξοδα. Η προσοψη του καθενος είναι δικια του δεν είναι κοινοχρηστη!!! τωρα βεβαια καποιες πολυκατοικίες κυριως νεες την εχουν δει αλλιως και τα θελουν όλα αψογα οποτε μπορει να το εχουν αλλιως με το καταστατικο σχετικα με τις προσοψεις ολων.

 

Προσφατα σε άλλη πολυκατοικια που ειχε διαρροη η ΚΕΝΤΡΙΚΗ στηλη αποχέτευσης στο υψος του 1ου οροφου τα εξοδα ηταν αποκλειστικα του ιδιοκτητη του 1ου οροφου γιατι εγινε επισκευή στο κομματι εκει ΤΟΠΙΚΑ και δεν αλλαχτηκε ολοκληρη, ετσι είναι το σωστο αλλωστε!!!

 

Σε άλλη πολυκατοικια που μενει ξάδερφος μου στην διπλα εχει διαρροη η υδρορροή στον 2ο μεσα στο μπαλκονι, επισης κατοπιν συννενοησης με τον διαχειριστη θα την κανει την επισκευή ο ιδιοκτητης τοπικα με δικα του επισης εξοδα καθως επισης εκει οριζει ΚΑΙ το καταστατικο το ιδιο.

 

Ξαναλεω ξερω ΑΠΕΙΡΕΣ περιπτώσεις λογω της δουλειας μου μπορω να γραφω μεχρι αυριο εκθεσεις και παραδείγματα, γιαυτο μην κανουμε υποθεσεις.

Εκτος αν οριζει κατι διαφορετικο το καταστατικο ισχυουν αυτό που ειπα. Προσωπικα δεν ξερω ΚΑΜΙΑ περιπτωση για μια τοπικη επισκευή σε ένα οροφο να πληρωθηκε κοινόχρηστα!!!

 

Αυτά τωρα κανε ότι θες τι άλλο να πω, εγω το βλεπω πολύ ακυρο και λαθος να πληρωσουν ολοι, το κοστος θα είναι και καπως μεγαλουτσικο σαν συνολο αν αλλαχτουν ολες. Οπου το εχουμε κανει ΠΑΝΤΑ περαστηκε εξωτερικη και πληρωσε μονο ο ιδιοκτητης της γραμμης κανεις άλλος!

Και ξαναλεω κανε γενικη συνελευση και ρωτα τους ολους γιατι μετα ΔΕΝ θα πληρωνουν και θα εχουν ΑΠΟΛΥΤΟ δικιο….

Edited by Nikifoross
Παραδειγμα επισκευης αποχετευσης κεντρικης στηλης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Προσωπικά δε ρωτάω τίποτα αγαπητέ. Απάντησα στο φίλο που ρώτησε. Δεν έχω κάποιο θέμα εγώ.

 

Ξαναλέω πως ότι είναι κοινόχρηστο, βρίσκεται σε κοινόχρηστο ή αφορά εμφάνιση κοινόχρηστου χώρου είναι κοινόχρηστο έξοδο.

 

Το τι λέει ο Μπάμπης ο υδραυλικός, ο Μήτσος ο τορναδόρος και ο Αχιλλέας ο μπογιατζής λίγη σημασία έχουν.

 

Η φάτσα μιας πολυκατοικίας και η πρόσοψη των μπαλκονιών αφορούν κοινόχρηστες δαπάνες. Δεν υπάρχει γιατί, τι και πώς ή τι λέει ο Μποπ ο μάστορας.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα είναι νέο ενοικιαστής σε διαμέρισμα που δεν είχε ρεύμα..έκανα τις διαδικασίες με παρόχους κτλ αλλά περιμένω τη δεδδηε να έρθει να το σύνδεση..Πόσες μέρες κάνει;εγώ νόμιζα ότι έρχονται αμέσως αλλά έχουν περάσει 4 εργάσιμες και τπτ..

Καλησπέρα και εμένα κάναν ποιο πολλές, πάρε τηλ τους πήρες? Ελπίζω αν είσαι μέσω αλλου παρόχου να μην σε γράφουν...

 

----- προσθήκη μηνύματος 118 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Προσωπικά δε ρωτάω τίποτα αγαπητέ. Απάντησα στο φίλο που ρώτησε. Δεν έχω κάποιο θέμα εγώ.

 

καλα λες! καπου το εχασα….:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως όπως έγραψα σε ίδια ακριβώς περίπτωση πλήρωσα ο ίδιος τα έξοδα και όχι όλοι οι υπόλοιποι. Εξαρτάται βέβαια τι σου είπε ο υδραυλικός σου που τα είδε όπως πολύ σωστά έγραψε ο Nikifoross

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οτιδήποτε είναι σε εξωτερικό χώρο από κατασκευής είναι κοινόχρηστο και αναλύω με παράδειγμα.....

Εγώ μένω στον 5ο όροφο, η σωλήνα ύδρευσης μου που περνάει στον εξωτερικό χώρο όλων των από κάτω ορόφων, τρυπάει ας πούμε στον 2ο όροφο....

Γνωρίζω αν τρύπησε από παλαιότητα, αστοχία υλικού, κακή συντήρηση δική μου ή ΑΜΕΛΕΙΑ του ιδιοκτήτη του 2ου ορόφου; Σαφέστατα και όχι....

Άρα ο νομοθέτης σαφέστατα και ορίζει ότι είναι κοινόχρηστο.

Το ίδιο ισχύει και για τις αποχετεύσεις και γενικά από το οτιδήποτε ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ ΤΟΥ ΔΙΑΜΕΡΊΣΜΑΤΟΣ με εξαίρεση τις εσωτερικές κεντρικές σωληνώσεις των καλοριφέρ και μόνο αυτές (όχι τα σώματα).

Οτιδήποτε άλλο είναι ναχαμε να λέγαμε.....

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλά, δεν θα μαλώσουμε κιόλας για τις σωλήνες του markous44... Ας κρατήσει ο φίλος ότι θεωρεί σωστό από τις απόψεις που κατατέθηκαν.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οτιδήποτε είναι σε εξωτερικό χώρο από κατασκευής είναι κοινόχρηστο και αναλύω με παράδειγμα.....

Εγώ μένω στον 5ο όροφο, η σωλήνα ύδρευσης μου που περνάει στον εξωτερικό χώρο όλων των από κάτω ορόφων, τρυπάει ας πούμε στον 2ο όροφο....

Γνωρίζω αν τρύπησε από παλαιότητα, αστοχία υλικού, κακή συντήρηση δική μου ή ΑΜΕΛΕΙΑ του ιδιοκτήτη του 2ου ορόφου; Σαφέστατα και όχι....

Άρα ο νομοθέτης σαφέστατα και ορίζει ότι είναι κοινόχρηστο.

Το ίδιο ισχύει και για τις αποχετεύσεις και γενικά από το οτιδήποτε ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ ΤΟΥ ΔΙΑΜΕΡΊΣΜΑΤΟΣ με εξαίρεση τις εσωτερικές κεντρικές σωληνώσεις των καλοριφέρ και μόνο αυτές (όχι τα σώματα).

Οτιδήποτε άλλο είναι ναχαμε να λέγαμε.....

 

δεν ειπα οτι δεν ειναι κοινοχρηστη, ειπα οτι αν γινει ΤΟΠΙΚΗ επισκευη τοτε την πληρωνει ο ιδιοκτητης του εκαστοτε οροφου, επειδη ειναι τετοια η δουλεια μου οπου εχει γινει κατι τετοιο ΠΑΝΤΑ αυτο εγινε!

ΜΟΝΟ σε περιπτωση που αλλαχτει ολοκληρη πληρωνει κοινοχρηστο εξοδο.

Μαλιστα σε μια περιπτωση που εχω και εγω διαμερισμα στην διπλανη πολυκατοικια ηταν η διαρρορη στην κατακορυφη στηλη αποχευτευσης που περναει μεσα απο τα μπανια αλλα ηταν στον 1ο οροφο, για να φτασουν εκει επρεπε μαλιστα αυτος να σπασει ακομα και την μπανιερα!

ολα τα πληρωσε ο ιδιοκτητης....

Τωρα αν το καταστατικο καποιας πολυκατοικιας οριζει οτι σε τοπικες επισκευες σε εκαστοτε οροφο πληρωνουν ολοι αλλαζει το πραγμα, αλλά προσωπικα δεν ξερω ΟΥΤΕ ΜΙΑ περιπτωση να εχει συμβει αυτο και να εχουν πληρωσει ολοι!

Σε μια αλλη περιπτωση που η ζημια ηταν στο υπογειο που πηγαινε η αποχευτευση μεσα στο λεβητοστασιο στην δικια μου πολυκατοικια που εχω διαμερισμα εκει μπηκε στα κοινοχρηστα εξοδα γιατι η ζημια ηταν στο κοινοχρηστο χωρο.

 

Ξαναλεω εχει σημασια τι λεει το καταστατικο γιατι μπορει σε ολες τις πολυκατοικιες να μην λεει τα ιδια. Aν το εχουν σε σενα ετσι, τοτε ετσι ειναι βεβαια.

Στην δικια μου και στην αλλη που εχω διαμερισμα για παραδειγμα οι τοπικες επισκευες σωληνωσεων σε εκαστοτε οροφους δεν ειναι κοινοχρηστο εξοδο εκτος αν ειναι σε κοινοχρηστο χωρο πχ ακαλυπτο, υπογειο-λεβητοστασιο κτλ. και λογω της δουλειας μου ποτέ δεν μου εχει τυχει να την πληρωσουν ολοι αλλα μπορει απλα να μην ετυχε βεβαια αυτο.

 

Και μιας και λεμε για αυτα εχω και ενα προβλημα εδω που μενω.

Εχουμε κεντρικη σωληνα αποχευτευσης τις πολυ παλιες που ειναι μαντεμια Φ100, εμενα το σπιτι εχει 2 μπανια και στο κυριο που εχει ενα ΤΑΦ εξω εκει με τα χρονια εχει στουμπωσει και εχει μικρανει πολυ η διαμετρος με αποτελεσμα να βουλωνει πολυ συχνα και να βγαινουν ολα μεσα στο μπανιο απο το σχαρακι δαπεδου!!! τι δεν εχω κανει, τρυπα στην σωληνα ποιο ψηλα που ειναι μικρης διαμετρου για ξεθυμαστρα και εβαζα αποφρακτικα, εχω βαλει υγρα, κοπαναγα με παλουκια απο την τρυπα τελικα κατι εγινε τωρα βουλωνει σπανια.

Ελεγα να το αλλαξω τοπικα για να μην πληρωσουν να την αλλαξω ολοκληρη την στηλη γιατι και δεν πληρωνουν και χρωστανε ειδικα ο απο κατω μου αλλα και γιατι θα εχει πολυ μεγαλο κοστος. Ομως τοπικα δεν μπορει να γινει ευκολα στεγανοποιηση σωστη λογω διαφορετικου υλικου και οπως μου ειπαν ολοι οποιον ρωτησα θα βουλωνει ποιο κατω μετα και αμα βγαινουν στο μπανιο του απο κατω μου που ειναι κλειστο το διαμερισμα τι γινεται???

και ετσι το εχω αφησει ετσι το θεμα, αλλα επειδη ειναι και το κυριο μπανιο πρεπει να βρω μια λυση.

Και εννοειτε οτι τους το εχω πει να την αλλαξουμε ολη και δεν θελει ΚΑΝΕΙΣ! λενε επειδη βουλωνει σε σενα πρεπει να πληρωσουμε ολοι?

ειδικα η αλλη που ειναι στο υπογειο λεει εμενα τι με νοιαζει...

τις λεω απλα θα κανω μια τρυπα απεξω να τρεχουν απο τον φωταγωγο τοτε....

καλα ουτε συζητηση να πληρωσουν για τοπικη επισκευη κιολας, οπως ειπα αν δεν αλλαχτει ολη κοινοχρηστο εξοδο δεν ειναι τουλαχιστον εδω και οπου αλλου γνωριζω προσωπικα.

Δυστυχως το αλλο κακο ειναι οτι δεν υπαρχει και προσβαση στον φωταγωγο!!!

πρεπει να κοπει με τροχο το πανω μερος του στην ταρατσα και να μπει καποιος με αναβατοριο και γερανακι ή κατι τετοιο.

Και το χειροτερο πρεπει να ριχνω νερο με κουβα αργα! αν ριξω με το καζανακι βουλωνει και βγαινουν στην λεκανη ή στο δαπεδο....:((

δεν ξερω τι να κανω δεν βγαζω ακρη. Α! και οταν βουλωνει κατι χασκει και τρεχουν νερα και στον φωταγωγο μεσα πανω στις σωληνες....

αντε να σπασει να βαλουν μυαλο!!! παλι βουλωσε βραδιατικα....ΕΛΕΟΣ!

Edited by Nikifoross
Προβλημα με κεντρικη στηλη αποχετευσης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

 

Έχω πάνω από το 60% σε ιδιοκτησία στην πολυκατοικία που διαμένω, επίσης είμαι και διαχειριστής. Αυτό σημαίνει πως μπορώ να αλλάξω διακόπτες, κουδούνια κτλ χωρίς να ρωτήσω κάποιον και να τα βάλω στα κοινόχρηστα; Υπάρχει μεγάλος λόγος για αλλαγή αφού τα μισά δεν δουλεύουν, 30 χρονών πολυκατοικία και δεν έχει αλλαχτεί τίποτα από τότε. Επίσης τα μεγάλα έξοδα είναι τα θυροτηλέφωνα, έχουμε συμφωνήσει όλοι εκτός από έναν (11%), και μόνος καλύπτω το 50+1. Μπορεί να μας απαγορεύσει την εγκατάσταση ο ένας;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και εμένα κάναν ποιο πολλές, πάρε τηλ τους πήρες? Ελπίζω αν είσαι μέσω αλλου παρόχου να μην σε γράφουν...

 

----- προσθήκη μηνύματος 118 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

καλα λες! καπου το εχασα….:lol::lol::lol:

 

Φίλε μου τους πήρα τη Δευτέρα και το είδαν ότι έχουν καθυστερήσει υπερβολικά και μου είπαν μέσα στη βδομάδα θα έρθουν..σήμερα είναι Πέμπτη και τπτ..και είναι και ΔΕΗ η σύνδεση που να ήταν και άλλος πάροχος..σε σένα πόσο έκαναν;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

 

Έχω πάνω από το 60% σε ιδιοκτησία στην πολυκατοικία που διαμένω, επίσης είμαι και διαχειριστής. Αυτό σημαίνει πως μπορώ να αλλάξω διακόπτες, κουδούνια κτλ χωρίς να ρωτήσω κάποιον και να τα βάλω στα κοινόχρηστα; Υπάρχει μεγάλος λόγος για αλλαγή αφού τα μισά δεν δουλεύουν, 30 χρονών πολυκατοικία και δεν έχει αλλαχτεί τίποτα από τότε. Επίσης τα μεγάλα έξοδα είναι τα θυροτηλέφωνα, έχουμε συμφωνήσει όλοι εκτός από έναν (11%), και μόνος καλύπτω το 50+1. Μπορεί να μας απαγορεύσει την εγκατάσταση ο ένας;

 

Πρέπει να συμφωνήσει το 50% των ΕΝΟΙΚΙΑΣΤΩΝ, κατ αρχήν.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου τους πήρα τη Δευτέρα και το είδαν ότι έχουν καθυστερήσει υπερβολικά και μου είπαν μέσα στη βδομάδα θα έρθουν..σήμερα είναι Πέμπτη και τπτ..και είναι και ΔΕΗ η σύνδεση που να ήταν και άλλος πάροχος..σε σένα πόσο έκαναν;;

 

καλημέρα, αν θυμαμαι καλα γιατι πανε και χρονια εκαναν 3-4 εργασιμες μερες αλλα εχω ΔΕΗ και το ρευμα ηταν κομμενο και απλα το ξανανοιξαν (δεν ξερω πως ακριβως το ανοιγουν).

Link to comment
Share on other sites

Κοινόχρηστο είναι κάτι που χρησιμοποιούν όλοι οι ένοικοι σε μια (πολύ)κατοικία.

Με το σκεπτικό το δικό σας θα φέρω μάστορα να μου βάψει τα κάγκελα και θα τα πληρώσει όλη η πολυκατοικία.θα αλλάξω το κουδούνι μου έξω από το διαμέρισμα και θα βάλω μια ποιο ωραία πλαφονιερα.επισης επειδή είμαι και όροφο διαμέρισμα θέλω να βάλω μια ωραία πα******θηκη και όλα αυτά /5 διαμερίσματα;

Τώρα που το σκέφτομαι και για επαύξηση ισχύος το καλώδιο από το ρολόι μέχρι έξω από το διαμέρισμα μου το πληρώνουμε όλοι;καλή φάση ακούγεται.

Σε μια πολυκατοικία υπάρχει εξοπλισμός άλλων διαμερισματων που υποχρεωτικά περνάει από το κοινόχρηστο ή και κοινότητος(ποτέ μέσα από άλλη ιδιοκτησία).καλώδια,σωλήνες,καμινάδες κλπ.

Όπως η ύδρευση που από το ρολόι και μετά είναι ατομική.ατομικη σημαίνει ότι αφορά αποκλειστικά κάποια ιδιοκτησία και είναι υπεύθυνη αυτή για ότι ζημιές προκαλέσει(διαρροές,σπάσιμο για επισκευές) να τις αποκαταστήσει στο ακέραιο.Η κοινόχρηστη γραμμή ύδρευσης όμως ανήκει σε όλους και πληρώνουν όλοι για αυτή.

Αποχετευση: ιδιόκτητη έως την σύνδεση με τον κεντρικό αγωγό(κάθετη στήλη αν μιλαμε για οριζόντια ιδιοκτησία) ,κοινοκτητη μέχρι την σύνδεση με τον κεντρικό αγωγό της ΕΥΔΑΠ.

Κεραία:αν είναι κεντρική ,σε οποιαδήποτε ιδιοκτησία πάθει ζημιά επιμερίζονται σε όλους τους ενοίκους.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα σας

 

 

 

Έχω πάνω από το 60% σε ιδιοκτησία στην πολυκατοικία που διαμένω, επίσης είμαι και διαχειριστής. Αυτό σημαίνει πως μπορώ να αλλάξω διακόπτες, κουδούνια κτλ χωρίς να ρωτήσω κάποιον και να τα βάλω στα κοινόχρηστα; Υπάρχει μεγάλος λόγος για αλλαγή αφού τα μισά δεν δουλεύουν, 30 χρονών πολυκατοικία και δεν έχει αλλαχτεί τίποτα από τότε. Επίσης τα μεγάλα έξοδα είναι τα θυροτηλέφωνα, έχουμε συμφωνήσει όλοι εκτός από έναν (11%), και μόνος καλύπτω το 50+1. Μπορεί να μας απαγορεύσει την εγκατάσταση ο ένας;

 

Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι θέλετε να αλλαξετε.για την θυροτηλεοραση πρέπει να δείτε τι αναφέρει το καταστατικό σας.αν αναφέρει 50+1 ή το 100% ή κατι διαφορετικό.διακοπτες για τα κοινόχρηστα φώτα(Μπουτον) είναι κοινόχρηστο έξοδο,κουδούνια αν ειναι συγκεκριμένου διαμερίσματος τότε το πληρώνει η ιδιοκτησία.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Ο κανονισμός δεν αναφέρει κάτι για θυροτηλεοραση κτλ. Οπότε φαντάζομαι είναι 50+1, αν και πλέον συμφωνήσαμε όλοι οι ιδιοκτήτες 100%. Όσο για τους διακόπτες στο κλιμακοστάσιο είχα την εντύπωση πως είναι έξοδα ιδιοκτητών και όχι ενοικιαστών.
Link to comment
Share on other sites

Ναι , ενοίκων ήθελα να γράψω (γράφω από κινητό ).

Το καταστατικό αναγράφει ότι για αποφασεις της συνέλευσης (μπορεί να αναφέρει και ενδεχόμενες αγορές) πρέπει να αποφασίσει το 100% ή το 50+1.θα κάνετε συνέλευση και θα αποφασίσετε όσοι απαιτείται .

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Σε έξοδα όμως ΙΔΙΟΚΤΗΤΩΝ απαιτείται να κάνω συνέλευση αν πρέπει να μαζέψω το 50+1; Όταν μόνος μου είμαι το 60%; Και δεν μιλάω για περιττά έξοδα επειδή κάτι δεν μου αρέσει, αλλά για έξοδα όπως τα θυροτηλέφωνα που είναι 30 ετών και τα μισά δεν δουλεύουν.
Link to comment
Share on other sites

Σε έξοδα όμως ΙΔΙΟΚΤΗΤΩΝ απαιτείται να κάνω συνέλευση αν πρέπει να μαζέψω το 50+1; Όταν μόνος μου είμαι το 60%; Και δεν μιλάω για περιττά έξοδα επειδή κάτι δεν μου αρέσει, αλλά για έξοδα όπως τα θυροτηλέφωνα που είναι 30 ετών και τα μισά δεν δουλεύουν.
Ναι απαιτείται.τα λεφτά δεν θα τα πληρώσεις μόνο εσύ αλλά και το υπόλοιπο 40%.Επισης το υπόλοιπο 40% μπορεί να συμφωνήσει και να ζητήσει ή να φέρει και εκείνο προσφορές από δικούς του τεχνικούς για αξιολόγηση.περιτα έξοδα μπορεί να μην είναι αλλά θεωρώ κοροϊδία να μην ενημερώσεις κανένα ,να φέρεις ένα τεχνικό που μπορεί να είναι πανάκριβος ή να τα έχετε κάνει πλακάκια και να τα τρώτε παρέα.
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Σε έξοδα όμως ΙΔΙΟΚΤΗΤΩΝ απαιτείται να κάνω συνέλευση αν πρέπει να μαζέψω το 50+1; Όταν μόνος μου είμαι το 60%; Και δεν μιλάω για περιττά έξοδα επειδή κάτι δεν μου αρέσει, αλλά για έξοδα όπως τα θυροτηλέφωνα που είναι 30 ετών και τα μισά δεν δουλεύουν.

 

Αυτό το 50%+1 δε μπορώ να το καταλάβω. Γιατί δε γράφουν απλά μεγαλύτερο του 50%;

Μήπως είναι για τέτοιες περιστάσεις όπως η δική σου που κάποιος ιδιοκτήτης είναι πάνω από το 50% και άρα απαιτείται +1 (όχι σε ποσοστό αλλά σε αριθμό ιδιοκτητών);

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς γίνεται ενημέρωση για όλα, προσφορές, μάστορες κτλ. Μου έχουν αφήσει το ελεύθερο για τέτοιες δουλειές γιατί οι ίδιοι οι ιδιοκτήτες μένουν αρκετά μακριά και δεν επιθυμούν συνεχώς συνελεύσεις. Για κάθε δουλειά παίρνω 7-8 προσφορές τις οποίες και τους τις στέλνω ηλεκτρονικά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτό το 50%+1 δε μπορώ να το καταλάβω. Γιατί δε γράφουν απλά μεγαλύτερο του 50%;

Μήπως είναι για τέτοιες περιστάσεις όπως η δική σου που κάποιος ιδιοκτήτης είναι πάνω από το 50% και άρα απαιτείται +1 (όχι σε ποσοστό αλλά σε αριθμό ιδιοκτητών);

 

Στο 60% που λέω η ιδιοκτησία είναι τριπλή (οικογενειακή).

Link to comment
Share on other sites

Στο 60% που λέω η ιδιοκτησία είναι τριπλή (οικογενειακή).

 

Προφανώς σε καλύπτει ό,τι και αν εννοεί.

Το ερώτημα μου είναι γενικότερο όμως μιας και υπάρχει και στο δικό μας καταστατικό, χωρίς να τίθεται θέμα όμως μιας και κανείς δεν ξεπερνάει το 50% σε ιδιοκτησία

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς γίνεται ενημέρωση για όλα, προσφορές, μάστορες κτλ. Μου έχουν αφήσει το ελεύθερο για τέτοιες δουλειές γιατί οι ίδιοι οι ιδιοκτήτες μένουν αρκετά μακριά και δεν επιθυμούν συνεχώς συνελεύσεις. Για κάθε δουλειά παίρνω 7-8 προσφορές τις οποίες και τους τις στέλνω ηλεκτρονικά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Στο 60% που λέω η ιδιοκτησία είναι τριπλή (οικογενειακή).

Εφόσον είναι ενήμεροι δεν τίθεται θέμα.το νομοτυπο βέβαια είναι πρακτικά συνέλευσης υπογεγραμμένα.
Αυτό το 50%+1 δε μπορώ να το καταλάβω. Γιατί δε γράφουν απλά μεγαλύτερο του 50%;

Μήπως είναι για τέτοιες περιστάσεις όπως η δική σου που κάποιος ιδιοκτήτης είναι πάνω από το 50% και άρα απαιτείται +1 (όχι σε ποσοστό αλλά σε αριθμό ιδιοκτητών);

Αν τα ποσοστά τα έχουν ορίσει σε χιλιοστά επί του ακινήτου θέωρειται πλειοψηφία το 50% αυτών + 1 ακόμα χιλιοστό.

Παράδειγμα :ακίνητο με 1000χιλιοστα θεωρείται πλειοψηφία τα 501 χιλιοστά(όχι τα 500,5).

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

για τοποθέτηση στην κεντρική πόρτα αυτής της κλειδαριάς που αυτόματα κλειδώνει όταν κλείνει η πόρτα χρειάζεται 51% η παραπάνω; το είχαμε πει εμείς χροοονια τώρα και μας έγραφαν και τωρα επειδή φύγαν κάτι νέοι και ήρθαν οι γονείς τους μάλλον θέλουν αυτοί να βάλουν. εμείς τώρα δεν θέλουμε. τι γίνεται εάν θέλει το 51%; εμεις εάν μειοψηφισουμε πρέπει να την πληρώσουμε;

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καταρχην σας ευχαριστω ολους για τις τοποθετησεις σας.να σας ενημερωσω οτι τελικα εφερα αλλο υδραυλικο που εβαλε μια κρεμαστη σκαλωσια κ αλλαξε τη σωληνα που ειχε τρυπησει κ ηταν σωληνα του ηλιακου(χωρις να πειραξει των αλλων διαμερισματων) κ οπως σας ειπα περναγε μαζι με ολες τις σωληνες των αλλων διαμερισματων μεσα απο μια μεγαλυτερη σωληνα.η ζημια ειχε γινει εκει μεσα.μετα απο συνελευση αποφασιστηκε να τη πληρωσω εγω οπου γραφτηκε κ στα πρακτικα της πολυκατοικιας για μελλοντικη χρηση.σας ευχαριστω και παλι
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...