Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το αποθεματικο δεν ειναι για να συμπληρωνουν οι διαχειριστες τα υπολοιπα απο τους διαφορους οφειλετες.Καμια απολυτως σχεση.Μην τα συγχεεται.
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Να υπενθυμισεις στην ιδιοκτήτρια που ειναι και η εργοδοτης της μητερας σου οτι συμφωνα με το αρθρο 664 παρ. 1 του Α.Κ. «ο εργοδότης δεν μπορεί να συμψηφίσει οφειλόμενο μισθό με απαίτησή του κατά του εργαζομένου εφόσον ο μισθός αυτός είναι απολύτως αναγκαίως για την διατροφή του εργαζομένου και της οικογενείας του».

Κατα δευτερο, τα καταστατικο να το ζητήσεις απο το διαχειριστη για να λαβεις γνωση Το εχει αυτος και ειναι υποχρεωμενος να το επιδειξει Κατα τρίτο, τα εξοδα για λογαριασμο της πολυκατοικιας πρεπει να αναρτωνται σε πινακα στην εισοδο αλλα κανεις δεν το κανει Απο την αλλη ο διαχειριστης λογοδοτει για να κλεισει η χρηση και πρεπει να ειναι σε θεση να δικαιολογήσει τα εξοδα με αποδειξεις

Τελος το αποθεματικο ειναι υποχρεωση του ιδιοκτητη Φαντασου να νοικιασεις σε πολυκατοικια με 3-4 λαμογια που δε πληρωνουν τα κοινοχρηστα τους και περαν απο το νοικι και τα κοινοχρηστα σου να πρεπει να πληρωσεις και αποθεματικο για να καλυψεις τα κενα απο τα λαμογια

 

Τα χαρτιά τα έχω ζητήσει τόσες φορές και πάντα μου το αρνείτε. Με την ιδιοκτήτρια δε μπορώ να τα βρω μιας και τις το χω ζητήσει επίσης τόσες φορές κι όλο λέει θα το κάνει ( πάνε 2 χρονιά που ''το κάνει'' ) . Εδώ καλά καλά δε μας αφήνει να φτιάξουμε μερικές φθορές στο σπίτι όπως ο θερμοσίφωνας που χει απ'την εποχή της γιαγιάς της γιατί ''δε βγαίνει προς το παρόν''.

 

 

Σε αυτό το λινκ που βάζεις όμως Νικιφόρε λέει ''Το αποθεματικό της πολυκατοικίας έχει σαν προορισμό την κάλυψη έκτακτων αναγκών ή την εμπρόθεσμη πληρωμή των υποχρεώσεων της πολυκατοικίας στην περίπτωση που οι ένοικοι καθυστερήσουν να καταβάλλουν τα χρήματα για τη χρήση των κοινόχρηστων χώρων και τη θέρμανση. ''

Αυτό από πότε είναι ευθύνη του ενοικιαστή ; Oι έκτακτες ανάγκες, είναι έξοδα του ιδιοκτήτη σύμφωνά με αυτό, στο ερώτημα 6. Τώρα στις μη πληρωμές από άλλους για την θέρμανση έχει μια βάση στο γιατί τα πληρώνει ο ενοικιαστής άσχετα αν κι αυτό σηκώνει συζήτηση.

Γενικώς απ'ότι είδα όμως δεν υπάρχει κάτι σίγουρο 100% μιας και παντού άλλα λέει ο ένας κι άλλα ο άλλος. Το βλέπω απλά να αλλάζω σπίτι μετά το καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα μηπως δεν διαβασες καλα?

http://www.koinoxrista.info/blog/diaxeiristes/ti-einai-to-apothematiko-polikatoikias.php

 

Τα έξοδα για το αποθεματικό της πολυκατοικίας βαρύνουν τον ενοικιαστή ή τον ιδιοκτήτη;

 

Συνήθως επιβαρύνεται ο ενοικιαστής. Στην περίπτωση αποχώρησης του ενοικιαστή από το διαμέρισμα, δικαιούται επιστροφή του ποσού που έχει δώσει. Τα χρήματα του επιστρέφονται άτοκα και συμπληρώνονται μετά στο αποθεματικό από τον νέο ένοικο του διαμερίσματος ή τον ιδιοκτήτη, ανάλογα με τις διατάξεις του καταστατικού της πολυκατοικίας.

 

και λιγο ποιο πριν στο αρθρο

 

Σε περίπτωση μείωσης ή εξάντλησης του αποθεματικού, τότε ο διαχειριστής δύναται να καλέσει τους ενοίκους σε συνέλευση και να ζητήσει την ενίσχυσή του, επιδεικνύοντας τα σχετικά παραστατικά που αποδεικνύουν την εξάντληση.

 

αυτη παραπανω ειναι η σωστη απαντηση! πρωτα πριν λεμε δεν δεν κτλ, διαβαστε τι λεει το καταστατικο! αμα δεν διαβασετε τι λεει το καταστατικο τα λογια ειναι περιττα. Εγω ηξερα οτι πληρωνουν οι ιδιοκτητες, αλλα οπου διαβασα σε forums, σε σελιδες διαχειρισης κοινοχρηστων κτλ παντου λενε ο νοικαρης. Εκτος αν ΡΗΤΑ οριζει το καταστατικο ΜΟΝΟ τους ιδιοκτητες.

Οποτε ψαχτε το οσοι εχετε προβλημα, γιατι κανουμε περιττες και ασκοπες συζητησεις.

 

Στην πολυκατοικια μου (7 διαμερισματα) αλλα και σε μια αλλη που εχουμε διαμερισμα μικρο εκει (με 28 διαμερισματα!!!) δεν υπαρχει αποθεματικο, δλδ μονο ακουστα το εχω και απο οτι εχω διαβασει.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

το αποθεματικο δεν ειναι για να συμπληρωνουν οι διαχειριστες τα υπολοιπα απο τους διαφορους οφειλετες.Καμια απολυτως σχεση.Μην τα συγχεεται.

 

Καμια απολυτως σχεση? Λες κατι αντιθετο απο αυτο που λεει ο νικηφορος παραπανω και μαλιστα μας προτρεπει να μη το βλεπουμε μονοπλευρα αλλα να σκεφτουμε αν ειμασταν εμεις διαχειριστες τι θα καναμε...

 

Οσο για το αν τα οφειλει ο μισθωτης η ο ιδιοκτητης καταβολη αποθεματικου : Το κειμενο ειναι ανακριβες Ο μισθωτης οφειλει οτι προβλεπεται στο μισθωτηριο του δηλ ενοικιο και κοινοχρηστα στην πολυκατοικια και δαπανες ηλεκτρικου, νερου η ο,τι αλλο εξτρα συμφωνηθει Το οτι ενδεχεται να το καταβαλει ο μισθωτης ειναι για πρακτικους λογους και οι καταβολες συμψηφίςονται και αφαιρουνται απο το ενοικιο η στο τελος της μισθωσης που τακτοποιει τους λογαρισμους με τον ιδιοκτητη

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι συνεχεια επαναλαμβανομαστε, αν διαβασετε το πολυ καλο και αριστο αρθρο που ξαναδειχνω και παλι θα λυθουν ολες οι αποριες : http://www.koinoxrista.info/blog/diaxeiristes/ti-einai-to-apothematiko-polikatoikias.php

το διαβαζουμε ΟΛΟ οχι το μισο και οχι μονο την αρχη.

Τελος τον κυριο και βασικο λογο εχει το ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ της καθε πολυκατοικιας τι λεει.

Γιατι χωρις να ξερουμε τι λεει εκει, οι θεωριες ειναι αοριστες και αβασιμες.

Να μην αναφερει καν δεν το νομιζω.

 

Αυτο που δεν λεει ομως ειναι για ποσο καιρο γινεται αυτη η ιστορια? οκ καποιοι δεν πληρωνουν και για ποσο καιρο θα παιρνει ο διαχειριστης απο το αποθεματικο?

αν καποιοι νοικαρηδες φυγουν μετα πως θα δωσει πισω τα χρηματα που εδιναν (οσα εδωσαν) αν υποθεσουμε οτι ΠΑΝΤΑ πληρωναν τα κοινοχρηστα?

εμενα αυτη η ιστορια προσωπικα με το αποθεματικο μου φαινεται εντελως βλακεια οσο δεν παει....

και αν ποτε μου ελεγαν να πληρωσω ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν θα εδινα ουτε 1 ευρω, αλλα ΠΑΝΤΑ πληρωνω κοινοχρηστα ακομα και στο αδειο και διαλυμενο διαμερισμα που εχουμε. Ποτε δεν εχω αφησει απληρωτα, ενω ο νοικαρης που ειχαμε πριν μας εβαλε μεσα πανω απο 2 χρονια και δεν πληρωνε απολυτως τπτ και τα πληρωσα ολα εγω + δικαστικα εξοδα για εξωση, ευτυχως εφυγε μονος του και γλιτωσα και τον κλητηρα που ηθελε 700+ΦΠΑ!!!!

 

Τελος θεωρω οτι οι κακοπληρωτες ουτε και αποθεματικο θα πληρωσουν....

ειτε ειναι ιδιοκτητες ειτε ειναι νοικαρηδες, οι περισσοτεροι κανουν οτι δεν εχουν και απλα ειναι λαμογια, τσιμπανε μια ευκαιρια για να μην πληρωνουν.

Τα βλεπω στην δικια μου αλλα και σε αλλους γνωστους, φιλους κτλ τι γινεται. 9 στους 10 δεν εχουν οικονομικο θεμα απο οσους ξερω.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Καμια απολυτως σχεση? Λες κατι αντιθετο απο αυτο που λεει ο νικηφορος παραπανω και μαλιστα μας προτρεπει να μη το βλεπουμε μονοπλευρα αλλα να σκεφτουμε αν ειμασταν εμεις διαχειριστες τι θα καναμε...

 

Οσο για το αν τα οφειλει ο μισθωτης η ο ιδιοκτητης καταβολη αποθεματικου : Το κειμενο ειναι ανακριβες Ο μισθωτης οφειλει οτι προβλεπεται στο μισθωτηριο του δηλ ενοικιο και κοινοχρηστα στην πολυκατοικια και δαπανες ηλεκτρικου, νερου η ο,τι αλλο εξτρα συμφωνηθει Το οτι ενδεχεται να το καταβαλει ο μισθωτης ειναι για πρακτικους λογους και οι καταβολες συμψηφίςονται και αφαιρουνται απο το ενοικιο η στο τελος της μισθωσης που τακτοποιει τους λογαρισμους με τον ιδιοκτητη

δεν λεω κατι αντιθετο,λεω ακριβως το ιδιο με τον φιλο.το αποθεματικο υπαρχει για να πληρώνονται τα έξοδα και κατοπιν να χρεωνονται στο καθε διαμέρισμα,οπως του αναλογει.για αυτο τον σκοπο υπαρχει.θα σε γελασω αμ υπάρχει καποιος νομος που οριζει ποιος θα το καταβαλει,αλλα δεν βρισκω καπου παραλογο να το καταβαλει ο ενοικιαστης,οπως αναφερει και αυτο που αναρτησε.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

δεν λεω κατι αντιθετο,λεω ακριβως το ιδιο με τον φιλο.το αποθεματικο υπαρχει για να πληρώνονται τα έξοδα και κατοπιν να χρεωνονται στο καθε διαμέρισμα,οπως του αναλογει.για αυτο τον σκοπο υπαρχει.θα σε γελασω αμ υπάρχει καποιος νομος που οριζει ποιος θα το καταβαλει,αλλα δεν βρισκω καπου παραλογο να το καταβαλει ο ενοικιαστης,οπως αναφερει και αυτο που αναρτησε.

 

ετσι ακριβως πολυ σωστα.

Αλλα πιστευω οτι οι ιδιοκτητες ειδικα που δεν μενουν και μεσα και ειδικα αν δεν πληρωνουν οι νοικαρηδες και τα νοικια, σιγα μην πληρωσουν αποθεματικο!

γινεται ενας χαμος στις πολυκατοικιες, να τραβαμε τα μαλλια μας λεμε!!! :wacko::wacko::wacko:

Link to comment
Share on other sites

ειδικα ο φιλος που εχει και το θεμα με τον ιδιοκτητη-αφεντικο ειναι δυσκολα πολυ.απλά θεωρω οτι δεν ειναι τραγικο να καταβαλει το αποθεματικο εκεινος σαν νοικαρης.αποθεματικο το οποιο θα το παραλαβει στο τελος μεχρι τελευταιου ευρω ..
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

καλημερα μηπως δεν διαβασες καλα?

http://www.koinoxrista.info/blog/diaxeiristes/ti-einai-to-apothematiko-polikatoikias.php

 

 

Μα το διάβασα αλλά διάβασα και τι είναι το αποθεματικό στο ίδιο άρθρο. Τέλος πάντων και έξοδο του ενοικιαστή να είναι αν είναι αναγκαστικό θα προτιμήσω την μετακόμιση μιας και για μένα ισούται με αύξηση ενοικίου μιας και με αυτούς που χω μπλέξει ξέρω 100% ότι δε θα πάρω τίποτα πίσω, τουλάχιστον όχι χωρίς τρέξιμο.

Ο διαχειριστής μόνο να βάζει τον μισθό του ξέρει μιας και τον παρακαλάνε όλοι οι ιδιοκτήτες να μη φύγει μιας και κανείς τους δεν θέλει την διαχείρηση και η ιδιοκτήτρια μου όλο ''δεν βγαίνει''

Η ιστορία άρχισε να γίνεται εδώ και 2 μήνες με την 1η να το πληρώνει μόνη της η ιδιοκτήτρια και τώρα να τα κρατάει με το ζόρι απ'την μητέρα μου.

Link to comment
Share on other sites

Θα το πω όσο πιο απλά μπορώ και μην εμπιστεύεσθε πάντοτε ό,τι διαβάζετε στις ιστοσελίδες κοινοχρήστων οι οποίεςσε πολλά ζητήματα σφάλλουν νομικώς : το καταστατικό δεν αφορά τον μισθωτή και το μισθωτήριο δεν αφορά τον διαχειριστή.

 

Επομένως, ουδεμία δέσμευση δύναται να έχει τρίτος που δεν προσυπέγραψε στο καταστατικό (πλην κάποιων περιπτώσεων που έχω αναλύσει παλαιότερα περί προσβολης συννομής κ.λ.π.) και ούτε είναι κατά την άποψίν μου ορθό να επιβαρύνεται ο μισθωτής με έξοδα αποθεματικού, που στην ουσία αποτελεί χρηματικό ποσό για εξασφάλιση των ιδιοκτητών και της εύρυθμης λειτουργίας της διαχείρισης μιας και πάντοτε εκείνοι διώκονται διά τυχόν οφειλές..

Link to comment
Share on other sites

το θεμα που αρχικα εθεσα ειναι τι γινεται οταν τελειωσει το αποθεματικο λογω απληρωτων κοινοχρηστων Δηλ ειχε στην μπανκα λεφτα ο διαχειριστης που τα προκαταβαλαν οι πεντε απο τους οκτω -οπως θελετε πειτε το ιδιοκτητες η μισθωτες ΚΑΙ εχει να πληρωσει για ολη τη πολυκατοικια ΔΕΗ αποχετευση συντηρησεις κοκ τη στιγμη που οι 2 απο τους 8 δεν πληρωνουν κοινοχρηστα Κοντα στο βασιλικο ποτιζεται και η γλαστρα δηλ οσοι δεν προκατεβαλαν, ουτε αποθεματικο, ουτε κοινοχρηστα εχουν ασανσερ ν ανεβουν στα διαμερισματα τους σε υγεια των κοροιδων οπως ειναι στην περιπτωση μου που ουτε κατοικω και πληρωνω μεσω αποθεματικου τα απληρωτα κοινοχρηστα 1-2 που διαμενουν ( αὖτο ναι. ειναι καημενοι, ειναι μεγαλοι σε ηλικια, ειναι ξεπεσμενοι πλουσιοι κοκ) Τα λεφτα που δινω 5 χρονια για αποθεματικο ΧΑΘΗΚΑΝ αφου ο διαχεισριστης δε κανει τιποτε γικαι μου ζητα να ξαναπληρωσω για αποθεματικο ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ειναι μια βλακεια και για τουτο δε προβλεπεται απο το Νομο Αν σε βρουν κοροιδιο και στα παρουν τοτε καλα Αν αρνηθεις να το καταβαλεις ουτε τι

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το αποθεματικο ειναι για να πληρωνονται τα εξοδα ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ Το θεμα που εθεσα ομως ειναι τι γινεται οταν ολοι δεν πληρωνουν τα κοινοχρηστα τους και ο διαχειριστης καθε τοσο ζητα αποθεματικο για να εχει να πληρωνει Ουτε εχει κανει καποια ενεργεια δικαστικη ουτε διακανονισμο (επειδη ειναι γνωστοι του οι οφειλετες , ειναι υπερηλικοι. ειναι ξεπεσμενοι πλουσιοι κτλ)Αυτοι που το κατεβαλαν με λιγα λογια τα ΕΧΑΣΑΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥΣ Ετσι εξηγειται γιατι το αποθεματικο δε ρυθμιςεται απο τη νομοθεσια και σου λεει ασε το κανονισμο και οτι του κατεβει του καθε διαχεισριστη στο κεφαλι να πραξει Εκτος αν προβλεπεται αντιθετα σε κανονισμο ουτε μαλιστα μπορει δικαστικα να επιδιωχθει η καταβολη του απ οσους αρνουνται να το καταβαλουν αλλα πληρωνουν κοινοχρηστα

Link to comment
Share on other sites

το θεμα που αρχικα εθεσα ειναι τι γινεται οταν τελειωσει το αποθεματικο λογω απληρωτων κοινοχρηστων Δηλ ειχε στην μπανκα λεφτα ο διαχειριστης που τα προκαταβαλαν οι πεντε απο τους οκτω -οπως θελετε πειτε το ιδιοκτητες η μισθωτες ΚΑΙ εχει να πληρωσει για ολη τη πολυκατοικια ΔΕΗ αποχετευση συντηρησεις κοκ τη στιγμη που οι 2 απο τους 8 δεν πληρωνουν κοινοχρηστα Κοντα στο βασιλικο ποτιζεται και η γλαστρα δηλ οσοι δεν προκατεβαλαν, ουτε αποθεματικο, ουτε κοινοχρηστα εχουν ασανσερ ν ανεβουν στα διαμερισματα τους σε υγεια των κοροιδων οπως ειναι στην περιπτωση μου που ουτε κατοικω και πληρωνω μεσω αποθεματικου τα απληρωτα κοινοχρηστα 1-2 που διαμενουν ( αὖτο ναι. ειναι καημενοι, ειναι μεγαλοι σε ηλικια, ειναι ξεπεσμενοι πλουσιοι κοκ) Τα λεφτα που δινω 5 χρονια για αποθεματικο ΧΑΘΗΚΑΝ αφου ο διαχεισριστης δε κανει τιποτε γικαι μου ζητα να ξαναπληρωσω για αποθεματικο ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ειναι μια βλακεια και για τουτο δε προβλεπεται απο το Νομο Αν σε βρουν κοροιδιο και στα παρουν τοτε καλα Αν αρνηθεις να το καταβαλεις ουτε τι

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το αποθεματικο ειναι για να πληρωνονται τα εξοδα ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ Το θεμα που εθεσα ομως ειναι τι γινεται οταν ολοι δεν πληρωνουν τα κοινοχρηστα τους και ο διαχειριστης καθε τοσο ζητα αποθεματικο για να εχει να πληρωνει Ουτε εχει κανει καποια ενεργεια δικαστικη ουτε διακανονισμο (επειδη ειναι γνωστοι του οι οφειλετες , ειναι υπερηλικοι. ειναι ξεπεσμενοι πλουσιοι κτλ)Αυτοι που το κατεβαλαν με λιγα λογια τα ΕΧΑΣΑΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥΣ Ετσι εξηγειται γιατι το αποθεματικο δε ρυθμιςεται απο τη νομοθεσια και σου λεει ασε το κανονισμο και οτι του κατεβει του καθε διαχεισριστη στο κεφαλι να πραξει Εκτος αν προβλεπεται αντιθετα σε κανονισμο ουτε μαλιστα μπορει δικαστικα να επιδιωχθει η καταβολη του απ οσους αρνουνται να το καταβαλουν αλλα πληρωνουν κοινοχρηστα

 

αυτο που κανεται εσεις σε καμια περιπτωση δεν λεγεται αποθεματικο.

το οτι εχει βρει 10 κοροιδα (συγνωμη) να πληρωνουν δεν λεγεται αποθεματικο.

νομιζω ειπωθηκε σε προηγουμενα ποστ τι γινεται οταν δεν πληρωνουν.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

δεν λεω κατι αντιθετο,λεω ακριβως το ιδιο με τον φιλο.το αποθεματικο υπαρχει για να πληρώνονται τα έξοδα και κατοπιν να χρεωνονται στο καθε διαμέρισμα,οπως του αναλογει.για αυτο τον σκοπο υπαρχει.θα σε γελασω αμ υπάρχει καποιος νομος που οριζει ποιος θα το καταβαλει,αλλα δεν βρισκω καπου παραλογο να το καταβαλει ο ενοικιαστης,οπως αναφερει και αυτο που αναρτησε.

 

Κακώς. Θα έπρεπε να το βρίσκεις παράλογο.

Ο ενοικιαστής δεν μπορεί να είναι χρηματοδότης της λειτουργίας της πολυκατοικίας. Πληρώνει για τις κοινόχρηστες δαπάνες των οποίων έκανε χρήση. Δεν έχει καμία υποχρέωση να προκαταβάλει για μελλοντικές δαπάνες.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Κακώς. Θα έπρεπε να το βρίσκεις παράλογο.

Ο ενοικιαστής δεν μπορεί να είναι χρηματοδότης της λειτουργίας της πολυκατοικίας. Πληρώνει για τις κοινόχρηστες δαπάνες των οποίων έκανε χρήση. Δεν έχει καμία υποχρέωση να προκαταβάλει για μελλοντικές δαπάνες.

 

μαλλον κατι δεν καταλαβαινω.

δεν ειναι χρηση του το ρευμα που κάψανε;το πετρελαιο που αγορασανε;το νερο που χρησιμοποιησανε;την συντηρηση καθαρισμο κλπ;ο διαχειριστης αυτα τα πληρωνει προκαταβολικα.οταν θα χρεωθει η δεη στα κοινοχρηστα ειναι ηδη πληρωμενη,το ιδιο και ολα οσα ανεφερα.εκτος αν αναφερεις κατι αλλο που μου διαφευγει.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

μαλλον κατι δεν καταλαβαινω.

δεν ειναι χρηση του το ρευμα που κάψανε;το πετρελαιο που αγορασανε;το νερο που χρησιμοποιησανε;την συντηρηση καθαρισμο κλπ;ο διαχειριστης αυτα τα πληρωνει προκαταβολικα.οταν θα χρεωθει η δεη στα κοινοχρηστα ειναι ηδη πληρωμενη,το ιδιο και ολα οσα ανεφερα.εκτος αν αναφερεις κατι αλλο που μου διαφευγει.

 

Μισό, γιατί θα γίνει παρανόηση.

Το ρεύμα που καταναλώθηκε, είναι δαπάνη που έχει ήδη γίνει και χρεώνεται στα κοινόχρηστα και πληρώνεται βεβαίως.

Το ίδιο και ο κοινόχρηστος λογαριασμός νερού. Δεν πληρώνει τίποτα προκαταβολικά ο διαχειριστής. Είναι δαπάνες που έχουν γίνει και έχουν κοστολογηθεί (με βάση τους λογαριασμούς που εκδίδονται από ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ κλπ). Συντήρηση, καθαρισμός, τα ίδια....

Η προκαταβολή χρημάτων όμως, για την αγορά πετρελαίου, είναι μελλοντική δαπάνη, που κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει να επιβαρυνθεί (προκαταβολικά) ο ενοικιαστής. Ο ενοικιαστής θα πληρώσει το πετρέλαιο που του αντιστοιχεί, όταν θα το κάψει. Όχι προκαταβολικά, για να αγοραστεί. Και αν με ρωτήσεις, "μα τότε πώς θα αγοραστεί" θα σου απαντήσω ότι αυτό αποτελεί ζήτημα μεταξύ ενοικιαστή και ιδιοκτήτη. Διότι ο ενοικιαστής νοίκιασε σπίτι με θέρμανση και έχει απαίτηση (από τον ιδιοκτήτη) να έχει θέρμανση και αν δεν έχει αυτό αποτελεί έλλειψη συμφωνημένης ιδιότητας , το οποίο του δίνει κάποια δικαιώματα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Στο διαμέρισμα που νοικιάζω έληξε το συμβόλαιο πριν λίγες μέρες (είχαμε κάνει συμβόλαιο για 1 χρόνο). 'Ολο αυτό το διάστημα σε ερωτήσεις μου σχετικά με την ανανέωση έκανε την πάπια... Προχτές με ενημερώνει ότι θα το πουλήσει(μάλιστα μιλάμε για δυάρι 35ετίας σε παλαιωμένη κατάσταση) και έτσι δεν θα κάνουμε ανανέωση. Δυστυχώς λόγω μικρού μισθού και αργοπορίας στις πληρωμές από τη δουλειά, χρήματα (νέα συμβόλαια με τα γνωστά 2 ενοίκια μπροστά συν όσα ζητήσει ο μεσίτης, νεα ρεύματα κλπ) δεν παίζουν... Δυστυχώς ούτε παίζει εναλλακτική φιλοξενίας πουθενά... Έχει δικαίωμα να με διώξει πριν την 3ετία(άσχετα αν το συμβόλαιο ήταν ετήσιο); Kαμμιά συμβουλή-ιδέα; Η' να προπονούμαι για άστεγος; Edited by MycenaeanKing
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να σε εξώσει πριν την τριετία, ούτε καν λόγω ιδιοκατοίκησης μιας και έχει καταργηθεί..

 

νομιζω μπορει μονο εαν ειναι για να το χρησιμοποιησει για επαγγελματικη στεγη η κανω λαθος?

δες λιγο και τα πμ σου!(για αλλο λογο)

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

καλημερα! σχετικα με την ιδιοκατοικηση εχει καταργηθει οντως απο το 1997!!! συμφωνα με αυτο http://www.nomikosodigos.info/guide/simple-legal/695-misthosi-katoikias-i-exosi-gia-idiokatoikisi-idiohrisi

αυτο με την 3ετια δεν το ξερω, αλλα εγω μια χαρα εκανα εξωση σε καποιον που δηλωνε απορος, ενω επαιρνε μαλιστα μουφα αναπηρικη συνταξη παρανομα....βεβαια ηταν πριν 3 χρονια νομιζω δεν ξερω αν απο τοτε εχει αλλαξει κατι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να σε εξώσει πριν την τριετία, ούτε καν λόγω ιδιοκατοίκησης μιας και έχει καταργηθεί..

 

Δυστυχώς σε ερώτηση που έκανα σε γνωστό μου που είχε το ίδιο θέμα, όπως μου είπε πλέον δεν ισχύει η τριετία εαν δεν έχει υπογραφεί σε συμβόλαιο. Δηλαδή ισχύει μόνο η διαρκεία που έχει υπογραφεί στο συμβόλαιο και εφ'οσον το σπίτι πουληθεί θα πρέπει να το αφήσω.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω μπορει μονο εαν ειναι για να το χρησιμοποιησει για επαγγελματικη στεγη η κανω λαθος?

δες λιγο και τα πμ σου!(για αλλο λογο)

Μετα απο την τριετια.Αφου το αναφερει .

 

καλημερα! σχετικα με την ιδιοκατοικηση εχει καταργηθει οντως απο το 1997!!! συμφωνα με αυτο http://www.nomikosodigos.info/guide/simple-legal/695-misthosi-katoikias-i-exosi-gia-idiokatoikisi-idiohrisi

αυτο με την 3ετια δεν το ξερω, αλλα εγω μια χαρα εκανα εξωση σε καποιον που δηλωνε απορος, ενω επαιρνε μαλιστα μουφα αναπηρικη συνταξη παρανομα....βεβαια ηταν πριν 3 χρονια νομιζω δεν ξερω αν απο τοτε εχει αλλαξει κατι.

Αμα διαβαζες αυτο που αναρτησες το αναφερει σχετικα.

Κατ' εξαίρεση εξακολουθεί να ισχύει η διάταξη του αρ. 2 παρ. 1 εδ. α' ν. 1703/1987 (όπως αντικαταστάθηκε με το αρ. 1 παρ. 5 ν. 2235/1994), η οποία ορίζει ότι η μίσθωση ακινήτου για κατοικία ισχύει τουλάχιστον για 3 έτη και αν ακόμη έχει συμφωνηθεί για βραχύτερο χρονικό διάστημα ή για αόριστο χρόνο και η οποία ισχύει και μετά την 30.6.1997, καθώς και η παρ. 4 προστεθείσα με το αρ. 1 παρ. 4 ν. 2235/1994 στο αρ. 3 ν. 1703/1987 παράγραφος 6 για την καταγγελία μίσθωσης κύρια κατοικίας προκειμένου να χρησιμοποιηθεί το ακίνητο ως επαγγελματική στέγη (46/2002 ΕφΔωδ)

δεν ειμαι νομικος ,αλλα νομιζω υπαγεται αλλου η μη καταβολη μισθιου,οπως στην περιπτωση σου.

 

Δυστυχώς σε ερώτηση που έκανα σε γνωστό μου που είχε το ίδιο θέμα, όπως μου είπε πλέον δεν ισχύει η τριετία εαν δεν έχει υπογραφεί σε συμβόλαιο. Δηλαδή ισχύει μόνο η διαρκεία που έχει υπογραφεί στο συμβόλαιο και εφ'οσον το σπίτι πουληθεί θα πρέπει να το αφήσω.

 

ο γνωστος σου πρεπει να κανει φρεσκαρισμα συμφωνα με αυτα που διαβασα.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς σε ερώτηση που έκανα σε γνωστό μου που είχε το ίδιο θέμα, όπως μου είπε πλέον δεν ισχύει η τριετία εαν δεν έχει υπογραφεί σε συμβόλαιο. Δηλαδή ισχύει μόνο η διαρκεία που έχει υπογραφεί στο συμβόλαιο και εφ'οσον το σπίτι πουληθεί θα πρέπει να το αφήσω.

 

Ο γνωστός σου είναι νομικός?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αμα διαβαζες αυτο που αναρτησες το αναφερει σχετικα.

Κατ' εξαίρεση εξακολουθεί να ισχύει η διάταξη του αρ. 2 παρ. 1 εδ. α' ν. 1703/1987 (όπως αντικαταστάθηκε με το αρ. 1 παρ. 5 ν. 2235/1994), η οποία ορίζει ότι η μίσθωση ακινήτου για κατοικία ισχύει τουλάχιστον για 3 έτη και αν ακόμη έχει συμφωνηθεί για βραχύτερο χρονικό διάστημα ή για αόριστο χρόνο και η οποία ισχύει και μετά την 30.6.1997, καθώς και η παρ. 4 προστεθείσα με το αρ. 1 παρ. 4 ν. 2235/1994 στο αρ. 3 ν. 1703/1987 παράγραφος 6 για την καταγγελία μίσθωσης κύρια κατοικίας προκειμένου να χρησιμοποιηθεί το ακίνητο ως επαγγελματική στέγη (46/2002 ΕφΔωδ)

δεν ειμαι νομικος ,αλλα νομιζω υπαγεται αλλου η μη καταβολη μισθιου,οπως στην περιπτωση σου.

 

η αληθεια ειναι οτι οταν το ποσταρα ημουν στην δουλεια και τοτε το βρηκα 1η φορα οποτε δεν προλαβα να το διαβασω, ετσι κι αλλιως δεν με αφορα πλεον , οποτε το εβαλα για οποιον ενδιαφερεται απλα....;)

Link to comment
Share on other sites

Μου έκαναν μία προσφορά για εγκατάσταση ατομικής θέρμανσης αερίου σε διαμ/μα,και μου πρότειναν να διαλέξω έναν από τους 5 παρακάτω καυστήρες -λέβητες.Ξέρει κανείς ποιός είναι ο καλύτερος;

 

ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΕΣ ΣΥΣΚΕΥΕΣ ΣΥΜΠΥΚΝΩΣΗΣ:

Επίτοιχοι Λέβητες Συμπύκνωσης Τιμή €

1.Επίτοιχος λέβητας Immergas Victrix 24 TT Erp , ισχύος 20.5kW, με ομόκεντρο καπναγωγό -

τεχνολογίας συμπύκνωσης – βαθμού απόδοσης 109% - ιταλικής προέλευσης

5 έτη εγγύηση ( 2 + 3 χρόνια πακέτο επέκτασης εγγύησης )

 

2.Επίτοιχος λέβητας Rinnai Mirai 24 Erp, ισχύος 20 kW, τεχνολογίας συμπύκνωσης – βαθμού

απόδοσης 108% - με καπναγωγό – ιαπωνικής προέλευσης

2 έτη εγγύηση

( + 3 χρόνια πακέτο επέκτασης εγγύησης με κόστος 120 € + ΦΠΑ που περιλαμβάνει

μαγνητικό φίλτρο ιζημάτων και ασφαλιστικό υπέρτασης ρεύματος)

 

3.Επίτοιχος λέβητας CHAFFOTEAUX Pigma Green 25 EU, ισχύος 22 kW, τεχνολογίας

συμπύκνωσης – βαθμού απόδοσης 108% - με ομόκεντρο καπναγωγό - γαλλικής προέλευσης

6 έτη εγγύηση

 

4.Επίτοιχος λέβητας RADIANT R2Κ 24 Erp, ισχύος 18 kW, τεχνολογίας συμπύκνωσης – βαθμού

απόδοσης 108 % - με ομόκεντρο καπναγωγό - ιταλικής προέλευσης

10 έτη εγγύηση ( 2 + 8 χρόνια πακέτο επέκτασης εγγύησης)

 

5.Επίτοιχος λέβητας Bosch Condens 3000 Erp, ισχύος 21.8 kW, με ομόκεντρο καπναγωγό -

τεχνολογίας συμπύκνωσης – βαθμού απόδοσης 108 % - γερμανικής προέλευσης

2 έτη εγγύηση

 

 Για τo μοντέλo Radiant έχει υπολογιστεί ηλεκτρονικός θερμοστάτης Siemens, ενώ αν επιθυμείτε

εξελιγμένο θερμοστάτη αντιπροσωπείας το συμπληρωματικό κόστος ανέρχεται στα 70 € +ΦΠΑ.

 Για τα μοντέλα της Immergas, Rinnai και Bosch έχει υπολογιστεί ο βασικός θερμοστάτης της

αντίστοιχης αντιπροσωπείας. Ειδικά για τα μοντέλα της Chaffoteaux έχει υπολογιστεί το Expert Control

(εξελιγμένος ηλεκτρονικός θερμοστάτης).

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...