Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ακόμη και στην περίπτωση καλου Ε9 υπάρχει η κοινή αντίληψη (αρχή της ανάλογικοτητας) οτι κανένα δικαστήριο δεν θα διαταξει πλειστηριασμο ακίνητης περιουσίας του οφειλέτη για οφειλόμενα μικροποσά που ;ποδεικνύοντί με διαταγή πληρωμής /δικ αποφαση Οποτε τζαμπα εξοδα και περιττη καθε δικαστικη ενέργεια για εισπραξη

ο greece_gus, που τον ευχαριστω για την ανεκτίμητη συνεισφορα στη συζήτηση , τι γνώμη έχει

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και στην περίπτωση καλου Ε9 κυριαρχει η αντίληψη οτι κανενα δικαστήριο δε θα διατάξει πλειστηριασμο ακινητου για οφειλόμενα μικροποσα (αρχή αναλογικοτητας) Οποτε περιττη καθε δικαστικη διεκδίκηση Τι γνώμη εχει ο greece_gus επι αυτού? Τον ευχαριστώ για την συνεισφορά στη συζήτηση

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

σε περιπτωση που ο διαχειριστης αδρανει-δε θέλει να προβει σε δικαστικη ενεργεια διεκδικησης ανείσπρακτων κοινοχρήστων απο οφειλέτη συνιδιοκτήτη νομιμοποιούνται ο συνεπής συνιδιοκτήτης σε δικαστικη διεκδίκηση των οφειλόμενων ποσών

Δεν τιθεται ζητημα να επιτρεψει ή να μην επιτρεψει καποιο δικαστηριο πλειστηριασμο ακινητου για οφειλες.

Οταν εκδιδεται δικαστικη αποφαση που εχει καταστει τελεσιδικη ή προσωρινα εκτελεστη, ο δανειστης εχει δικαιωμα να ξεκινησει τη διαδικασια αναγκαστικης εκτελεσης της επι οποιουδηποτε περιουσιακου αντικειμενου του οφειλετη βρει. Το μονο προβλημα ειναι οτι θα πρεπει να προκαταβαλει τα εξοδα. (τα οποια στη συνεχεια παιρνει πισω απο το πλειστηριασμα).

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Σ ευχαριστω, το ίδιο είπα στη γσ αλλα φέρνουν αντιρρησεις πχ οτι θα επιβαρυνθούμε με περιττα εξοδα και στο τελος δε θα παρουμε τα οφειλόμενα Σχετικα με την αναγκαστικη εκτέλεση ο νομος δε κάνει διακριση βασει οφειλόμενου ποσού πχ 5000 ευρω οφειλή ΄να γίνει πλειστηριασμός ακινήτου 150 000 Απ την άλλη σίγουρα θα υπάρχουν περιπτώσεις που είτε η τιμή πρώτης προσφοράs ειναι αποτρεπτική για συμμετοχή, με αποτέλεσμα να ματαιωθεί ο πλειστηριασμός και στο τέλος οπως λες θα εχουμε προπληρώσει τα έξοδα -δε γνωρίζω για τι ποσό μιλάμε

 

Επειδή στη πολυκατοικία οφειλέτες ανεισπρακτων κοινοχρήστων και συνεπεις συνιδιοκτήτες ειναι χρόνια γνωστοί κτλ μάλλον ντρέπονται να διεκδικήσουν δικαστικα το οφειλόμενα και ο διαχειριστής για να τους καλύψει βρήκε μια πατέντα δηλ να χρεώνει τά υπολοιπα διαμερίσματα με τη ονομασία αποθεματικο Ετσι καθε μήνα πληρώνουμε κοινόχρηστα και ετησίως μας ζητά ενα ποσο γιά αποθεματικο Εν προκειμένω το αποθεματικο προορίζεται για να πληρώσει τα απλήρωτα κοινόχρηστα και ολα καλα Εχω κλειστο το διαμερισμα μου και ειναι παράλογο να επιβαρύνομαι με των άλλων που ζουν στη πολυκάτοικια και δε πληρώνουν εδω και 4 χρόνια Γιαυτο παω στο δεύτερο ερωτημα Μπορώ /νομιμοποιούμαι στη διεκδίκηση -εγω που δεν ειμαι διάχειριστής- των ανείσπρακτων ποσών και αν οι λοιποι δε θέλουν να διεκδικήσουμε τιποτε τι γίνεται Να τους πω οτι δε πληρώνω το 'αποθεματικο' ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν τίθεται θέμα στον να κατάσχεις αναγκαστικώς και για οιοδήποτε ποσόν οιοδήποτε περιουσιακό στοιχείο του οφειλέτη...το πρόβλημα είναι αλλού: θα χρεωθείς ένα σωρό έξοδα και κανείς δεν πρόκειται να πατήσει στον πλειστηριασμό για να υπερθεματίσει. Τα τελευταία 4-5 χρόνια σε όσους πλειστηριασμούς παρευρέθην, δεν διεκπεραιώθηκε ούτε ένας, το οποίον σημαίνει, νέο πρόγραμμα πλειστηριασμού, νέα έξοδα κ.ο.κ.

 

Επομένως, η γνώμη μου είναι : με το που δημιουργούνται οι πρώτες οφειλές από μισθώματα, κατ' ευθείαν εξώδικο και απειλή για έξωση...

Link to comment
Share on other sites

Δεν τίθεται θέμα στον να κατάσχεις αναγκαστικώς και για οιοδήποτε ποσόν οιοδήποτε περιουσιακό στοιχείο του οφειλέτη...το πρόβλημα είναι αλλού: θα χρεωθείς ένα σωρό έξοδα και κανείς δεν πρόκειται να πατήσει στον πλειστηριασμό για να υπερθεματίσει. Τα τελευταία 4-5 χρόνια σε όσους πλειστηριασμούς παρευρέθην, δεν διεκπεραιώθηκε ούτε ένας, το οποίον σημαίνει, νέο πρόγραμμα πλειστηριασμού, νέα έξοδα κ.ο.κ.

 

Επομένως, η γνώμη μου είναι : με το που δημιουργούνται οι πρώτες οφειλές από μισθώματα, κατ' ευθείαν εξώδικο και απειλή για έξωση...

 

Εν προκειμένω ο οφειλέτης ειναι ιδιοκτήτης διαμερίσματος Επομένως δεν ισχυει΄περι έξωσης Αυτο φοβούνται όλοι -τα έξοδα της εκτέλεσης στη περἰπτωση που αποβεί ατελέσφορη Απο την ἀλλη δε ειναι λὐση να πληρὠνουν οι υπὀλοιποι ταχα αποθεματικο Οσο για την τακτική του διαχειριστή νά υποχρεώνει μονομερώς και αυθαίρετα τους υπολοιπους στη καταβολή αποθεματικου πιστεύω οτι ευθύνεται και ποινικα αν ζητηθεί καποτε το καταβληθέν ποσο και δε βρεθεἰ

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ,αλλά: ο διαχειριστής ως εκπρόσωπος της ομάδος συμφερόντων, ήτοι των συνιδιοκτητών, οφείλει να λάβει όλα τα αναγκαία μέτρα, συμπεριλαμβανομένης της αναγκαστικής είσπραξης των οφειλομένων.. και αυτό δεν είναι μία απόφαση που εξαρτάται ή μή από την έγκριση της Γ.Σ. Καταννοώ ότι το κόστος μίας τέτοιας δρομολόγησης είνα αρκετά μεγάλο, αλλά ευελπισθώ ότι ο οφειλέτης θα συνετισθεί, όταν λάβει το πρώτο κατασχετήριο..
Link to comment
Share on other sites

Εν προκειμένω ο οφειλέτης ειναι ιδιοκτήτης διαμερίσματος Επομένως δεν ισχυει΄περι έξωσης Αυτο φοβούνται όλοι -τα έξοδα της εκτέλεσης στη περἰπτωση που αποβεί ατελέσφορη Απο την ἀλλη δε ειναι λὐση να πληρὠνουν οι υπὀλοιποι ταχα αποθεματικο Οσο για την τακτική του διαχειριστή νά υποχρεώνει μονομερώς και αυθαίρετα τους υπολοιπους στη καταβολή αποθεματικου πιστεύω οτι ευθύνεται και ποινικα αν ζητηθεί καποτε το καταβληθέν ποσο και δε βρεθεἰ

Θέτεις πολλά ζητήματα μαζί.

Ο διαχειριστής έχει υποχρέωση και πρέπει να κινηθεί κατά όσων δεν πληρώνουν.

 

Όταν θα αναζητηθεί το αποθεματικό και δεν θα ανευρεθεί, προφανώς ο διαχειριστής θα ισχυριστεί ότι αναλώθηκε για την πληρωμή κοινόχρηστων υποχρεώσεων που δεν μπορούσαν να πληρωθούν αλλιώς, γιατί τα έσοδα από την είσπραξη κοινοχρήστων δεν επαρκούσαν.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Θέτεις πολλά ζητήματα μαζί.

Ο διαχειριστής έχει υποχρέωση και πρέπει να κινηθεί κατά όσων δεν πληρώνουν.

 

Όταν θα αναζητηθεί το αποθεματικό και δεν θα ανευρεθεί, προφανώς ο διαχειριστής θα ισχυριστεί ότι αναλώθηκε για την πληρωμή κοινόχρηστων υποχρεώσεων που δεν μπορούσαν να πληρωθούν αλλιώς, γιατί τα έσοδα από την είσπραξη κοινοχρήστων δεν επαρκούσαν.

 

Σὐμφωνοι θα πει οτι δεν ενήργησε προς ιδιον όφελος αλλα έχει ευθύνη γιατι το αποθεματικο ειναι όλων και δε δύναται κατα βούληση του διαχειριστή να επιβάλλεται και διατίθεται συστηματικα για εξυπηρέτηση καποιων εις βαρος καποιων αλλων Το οτι το εχει στα χέρια του χρημα δε σημανει και οτι θα το ξοδεύει οπως τύχει η βολευει το καθενα

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, το αποθεματικο ειναι ενα ταμειο ας πουμε http://www.koinoxrista.info/blog/diaxeiristes/ti-einai-to-apothematiko-polikatoikias.php

αν δεν πληρωνουν καποιοι και εχουν δαπανες να πληρωθουν που πρεπει να γινουν αλλα δεν φτανουν τα κοινοχρηστα που εχουν εισπραχθει τοτε παιρνει απο εκει ο διαχειριστης και πολυ καλα κανει.

αυτο το ξερουν ολοι οι ιδιοκτητες οτι ετσι γινεται, γιαυτο ειναι το αποθεματικο.

Εμεις δεν εχουμε καθολου παντως γιατι δεν πληρνουν πανω απο τους μισους τπτ για τα κοινοχρηστα...

 

Ενας φιλος διαχειριστης οταν ηταν καποτε ειχαν μαζεψει σαν αποθεματικο χρηματα για το ασανσερ, δλδ λεγανε δινουμε τοσα ο καθε ιδιοκτητης και οταν φτασει το ποσο θα βαλουμε.

Εφτασε η κριση δεν πληρωναν κοινοχρηστα, το λεει μια, το λεει δυο, τους λεει υποψην να παιρνω απο το αποθεματικο, περασαν χρονια και καποια στιγμη μερικοι λενε μηπως να κανουμε το ασανσερ που λεγαμε? :lol::lol::lol::lol:

τους λέει με τι χρηματα? το αποθεματικο τελειωνει, περαστικα σας τωρα....

μετα εγινε ενας απο αυτους διαχειριστης και γευτηκε την γλυκα.....;)

 

ερωτηση τι διαδικασια θελει να γινει για καποιον που δεν πληρωνει κοινοχρηστα? τι θελει αγωγη?

επισης με τι δικαιολογητικα δικαιολογουμε οτι δεν πληρωνει?

πρεπει να εχουμε χαρτια απο εταιρια διαχειρισης κοινοχρηστων? κατι αλλο?

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, το αποθεματικο ειναι ενα ταμειο ας πουμε http://www.koinoxrista.info/blog/diaxeiristes/ti-einai-to-apothematiko-polikatoikias.php

αν δεν πληρωνουν καποιοι και εχουν δαπανες να πληρωθουν που πρεπει να γινουν αλλα δεν φτανουν τα κοινοχρηστα που εχουν εισπραχθει τοτε παιρνει απο εκει ο διαχειριστης και πολυ καλα κανει.

αυτο το ξερουν ολοι οι ιδιοκτητες οτι ετσι γινεται, γιαυτο ειναι το αποθεματικο.

Εμεις δεν εχουμε καθολου παντως γιατι δεν πληρνουν πανω απο τους μισους τπτ για τα κοινοχρηστα...

 

Ενας φιλος διαχειριστης οταν ηταν καποτε ειχαν μαζεψει σαν αποθεματικο χρηματα για το ασανσερ, δλδ λεγανε δινουμε τοσα ο καθε ιδιοκτητης και οταν φτασει το ποσο θα βαλουμε.

Εφτασε η κριση δεν πληρωναν κοινοχρηστα, το λεει μια, το λεει δυο, τους λεει υποψην να παιρνω απο το αποθεματικο, περασαν χρονια και καποια στιγμη μερικοι λενε μηπως να κανουμε το ασανσερ που λεγαμε? :lol::lol::lol::lol:

τους λέει με τι χρηματα? το αποθεματικο τελειωνει, περαστικα σας τωρα....

μετα εγινε ενας απο αυτους διαχειριστης και γευτηκε την γλυκα.....;)

 

ερωτηση τι διαδικασια θελει να γινει για καποιον που δεν πληρωνει κοινοχρηστα? τι θελει αγωγη?

επισης με τι δικαιολογητικα δικαιολογουμε οτι δεν πληρωνει?

πρεπει να εχουμε χαρτια απο εταιρια διαχειρισης κοινοχρηστων? κατι αλλο?

 

Εγώ έχω ένα μικρό ποσόν στην Τράπεζα,υπόλοιπο από τα ενοίκια που εισπράτταμε από την ενοικίαση του διαμ/τος που διέμενε ο πάλαι ποτέ θυρωρός.Ετσι,τα χρησιμοποιώ λίγα λίγα για να τσοντάρω για τα κοινόχρηστα που δεν πληρώνουν.

Εννοείται ότι καλοριφέρ δεν υπάρχει.Το έχω σταματήσει εδώ και 5 χρόνια.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος από δω που έχει κάνει σύνδεση με φυσικό αέριο, μόνος του όμως,όχι όλη η πολυκατοικία.

Σε περίπτωση που υπάρχει,θα ήθελα να ρωτήσω πως είναι η εγκατάσταση μέσα στο σπίτι;Εχει γεμίσει το διαμ/μα με σωλήνες;

Και πόσα λεφτά κόστισε η εγκατάσταση;Εμένα μου ζήτησαν 3.000 για διαμ/μα 100m².

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, το αποθεματικο ειναι ενα ταμειο ας πουμε http://www.koinoxrista.info/blog/diaxeiristes/ti-einai-to-apothematiko-polikatoikias.php

αν δεν πληρωνουν καποιοι και εχουν δαπανες να πληρωθουν που πρεπει να γινουν αλλα δεν φτανουν τα κοινοχρηστα που εχουν εισπραχθει τοτε παιρνει απο εκει ο διαχειριστης και πολυ καλα κανει.

αυτο το ξερουν ολοι οι ιδιοκτητες οτι ετσι γινεται, γιαυτο ειναι το αποθεματικο.

Εμεις δεν εχουμε καθολου παντως γιατι δεν πληρνουν πανω απο τους μισους τπτ για τα κοινοχρηστα...

 

Ενας φιλος διαχειριστης οταν ηταν καποτε ειχαν μαζεψει σαν αποθεματικο χρηματα για το ασανσερ, δλδ λεγανε δινουμε τοσα ο καθε ιδιοκτητης και οταν φτασει το ποσο θα βαλουμε.

Εφτασε η κριση δεν πληρωναν κοινοχρηστα, το λεει μια, το λεει δυο, τους λεει υποψην να παιρνω απο το αποθεματικο, περασαν χρονια και καποια στιγμη μερικοι λενε μηπως να κανουμε το ασανσερ που λεγαμε? :lol::lol::lol::lol:

τους λέει με τι χρηματα? το αποθεματικο τελειωνει, περαστικα σας τωρα....

μετα εγινε ενας απο αυτους διαχειριστης και γευτηκε την γλυκα.....;)

 

ερωτηση τι διαδικασια θελει να γινει για καποιον που δεν πληρωνει κοινοχρηστα? τι θελει αγωγη?

επισης με τι δικαιολογητικα δικαιολογουμε οτι δεν πληρωνει?

πρεπει να εχουμε χαρτια απο εταιρια διαχειρισης κοινοχρηστων? κατι αλλο?

αν κανεις μια αναζητηση τις τελευταιες σελ.θα παρεις ενα σωρο απαντησεις σε αυτο που ρωτας.

 

Εγώ έχω ένα μικρό ποσόν στην Τράπεζα,υπόλοιπο από τα ενοίκια που εισπράτταμε από την ενοικίαση του διαμ/τος που διέμενε ο πάλαι ποτέ θυρωρός.Ετσι,τα χρησιμοποιώ λίγα λίγα για να τσοντάρω για τα κοινόχρηστα που δεν πληρώνουν.

Εννοείται ότι καλοριφέρ δεν υπάρχει.Το έχω σταματήσει εδώ και 5 χρόνια.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος από δω που έχει κάνει σύνδεση με φυσικό αέριο, μόνος του όμως,όχι όλη η πολυκατοικία.

Σε περίπτωση που υπάρχει,θα ήθελα να ρωτήσω πως είναι η εγκατάσταση μέσα στο σπίτι;Εχει γεμίσει το διαμ/μα με σωλήνες;

Και πόσα λεφτά κόστισε η εγκατάσταση;Εμένα μου ζήτησαν 3.000 για διαμ/μα 100m².

 

τι εγκατασταση εχετε αυτη την στιγμη;αυτονομια (με ωρομετρητες σε καθε διαμερισμα ) η την παλια που ανεβαινουν καθετες στηλες νερου απο τον ενα οροφο στον αλλο σε καθε καλοριφερ;

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Το αποθεματικό το πληρώνει ο ενοικιαστής ή ο ιδιοκτήτης;

Ο ιδιοκτητης φυσικα

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ο ιδιοκτητης φυσικα

 

Εμάς η ιδιοκτήτρια μας είπε ότι πρέπει να τα πληρώσουμε εμείς κι επειδή η μητέρα μου δουλεύει σε αυτήν τα κράτησε απ'τον μισθό της κατευθείαν.

Link to comment
Share on other sites

Εμάς η ιδιοκτήτρια μας είπε ότι πρέπει να τα πληρώσουμε εμείς κι επειδή η μητέρα μου δουλεύει σε αυτήν τα κράτησε απ'τον μισθό της κατευθείαν.

Μωρε μπραβο!!!

Ενοικιαστες ειστε? Το αποθεματικο ειναι των ιδιοκτητων παντοτε και ασυζητητι

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μωρε μπραβο!!!

Ενοικιαστες ειστε? Το αποθεματικο ειναι των ιδιοκτητων παντοτε και ασυζητητι

 

Ενοικιαστές ναι, κοντά στα 16 χρόνια μιας και δουλεύει στην ιδιοκτήτρια η μητέρα μου.

Για την ακρίβεια μας είπε αφου τα κράτησε απ'το μισθό της, ότι είτε θα το πληρώνουμε είτε θα κάνει αύξηση στο ενοίκιο γιατί δε μπορεί να πληρώνει και το αποθεματικό για μας. Σε ευχαριστώ για την διευκρίνιση για να μπορώ να τις τα πω ένα χεράκι.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος από δω που έχει κάνει σύνδεση με φυσικό αέριο, μόνος του όμως,όχι όλη η πολυκατοικία.

Σε περίπτωση που υπάρχει,θα ήθελα να ρωτήσω πως είναι η εγκατάσταση μέσα στο σπίτι;Εχει γεμίσει το διαμ/μα με σωλήνες;

Και πόσα λεφτά κόστισε η εγκατάσταση;Εμένα μου ζήτησαν 3.000 για διαμ/μα 100m².

 

Το φυσικό αέριο έρχεται και σταματάει στον καυστήρα έξω από το διαμέρισμα, δε μπαίνει μέσα, οπότε σωλήνες αερίου δεν υπάρχουν εντός.

Αν υπάρχουν ήδη καλοριφέρ, θα συνδεθούν με τον καυστήρα του αερίου και δε θα αλλάξει τίποτα μέσα στο σπίτι. Αν δεν υπάρχει προηγούμενη θέρμανση, καθώς και στην περίπτωση που αναφέρει ο vasilimertzani, τότε ναι, θα μπούνε σωλήνες όπου θα κυκλοφορεί το νερό στα σώματα και θα γεμίσει το σπίτι σωλήνες, εκτός αν σκάψεις και τους κάνεις εσωτερικούς. Ακόμη και έτσι όμως, περιμετρικά θα τους πάνε, δεν ενοχλούν σε κάτι.

Το κόστος δεν το θυμάμαι.

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Το αποθεματικό το πληρώνει ο ενοικιαστής ή ο ιδιοκτήτης;

 

και εγω ηξερα για τον ιδιοκτητη, αλλα οπως και εδω και σε ενα αλλο σωρο σελιδες λενε οτι πληρωνει ο νοικαρης οταν εχει http://www.koinoxrista.info/blog/diaxeiristes/ti-einai-to-apothematiko-polikatoikias.php

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος από δω που έχει κάνει σύνδεση με φυσικό αέριο, μόνος του όμως,όχι όλη η πολυκατοικία.

Σε περίπτωση που υπάρχει,θα ήθελα να ρωτήσω πως είναι η εγκατάσταση μέσα στο σπίτι;Εχει γεμίσει το διαμ/μα με σωλήνες;

Και πόσα λεφτά κόστισε η εγκατάσταση;Εμένα μου ζήτησαν 3.000 για διαμ/μα 100m².

 

λογω της δουλειας μου καθημερινα ασχολουμαστε με τετοια πραγματα, αν ειναι μονοσωληνιο το συστημα που εχεις δλδ σωματα που εχει σωληνες απο κατω, τοτε ειναι πολυ ποιο ευκολο γιατι ειναι ετοιμες οι σωληνες.

Πρεπει να μπει λεβητας επιτοιχος αεριο στο μπαλκονι και να συνδεθει με τους κεντρικους συλλεκτες.

Το πως θα ειναι οι συνδεσεις εξαρταται στο που ειναι οι συλλεκτες, μπορει να εχεις σωληνες να περνανε σε πολλα σημεια μπορει και οχι.

Στην περιπτωση αυτη και με το νομο μαλιστα χωρις να θες υπογραφες και οτιδηποτε μπορεις να εχεις αυτονομη δικια σου θερμανση.

Αν ειναι διαμερισμα που εχει το παλιο συστημα με το δισωληνιο που περνανε σωληνες απο πανω μεχρι κατω, αν δεν εισαι τελευταιο διαμερισμα πανω πανω ειναι μεγαλο προβλημα, καθως οι σωληνωσεις πρεπει να μεινουν!!!

και φυσικα σε περιπτωση δαπανων πληρωνεις το 30% του πετρελαιου που σου αντιστοιχει λογω των σωληνωσεων που ζεσταινονται και περνανε απο το διαμερισμα σου μεσα.

Σε αυτη την περιπτωση πρεπει να γινει ΝΕΟ δικτυο μονοσωληνιου μεσα στο διαμερισμα και να αλλαχτουν διακοπτες στα σωματα, θελουν αλλη τοποθετηση, αν ειναι παλια σωματα πας και για νεα και μιλαμε για αρκετο κοστος παραπανω! Οποτε θες πολλες σωληνωσεις νεες μεσα στο διαμερισμα.

Το κοστος ειναι αναλογα 1000 πραγματα χωρις μελετη με σχεδια και τι μηχανημα θες δεν μπορω να πω τπτ.

Δεν μου φαινονται πολλα παντως, αλλα ουτε και λιγα και δεν ξερω καν ποια απο τις 2 περιπτωσεις εισαι. Αν εισαι με το δισωληνιο ειναι πολυ καλη η τιμη τοτε!

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Αναφορικώς με το αποθεματικό : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6038722#post6038722

 

Ενδέχεται, όμως, να έχει συμφωνηθεί διαφορετικά στο μισθωτήριο, αν και η νομιμότητα μιας τέτοιας συμφωνίας ελέγχεται...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, το αποθεματικο ειναι ενα ταμειο ας πουμε http://www.koinoxrista.info/blog/diaxeiristes/ti-einai-to-apothematiko-polikatoikias.php

αν δεν πληρωνουν καποιοι και εχουν δαπανες να πληρωθουν που πρεπει να γινουν αλλα δεν φτανουν τα κοινοχρηστα που εχουν εισπραχθει τοτε παιρνει απο εκει ο διαχειριστης και πολυ καλα κανει.

αυτο το ξερουν ολοι οι ιδιοκτητες οτι ετσι γινεται, γιαυτο ειναι το αποθεματικο.

Εμεις δεν εχουμε καθολου παντως γιατι δεν πληρνουν πανω απο τους μισους τπτ για τα κοινοχρηστα...

 

Ενας φιλος διαχειριστης οταν ηταν καποτε ειχαν μαζεψει σαν αποθεματικο χρηματα για το ασανσερ, δλδ λεγανε δινουμε τοσα ο καθε ιδιοκτητης και οταν φτασει το ποσο θα βαλουμε.

Εφτασε η κριση δεν πληρωναν κοινοχρηστα, το λεει μια, το λεει δυο, τους λεει υποψην να παιρνω απο το αποθεματικο, περασαν χρονια και καποια στιγμη μερικοι λενε μηπως να κανουμε το ασανσερ που λεγαμε? :lol::lol::lol::lol:

τους λέει με τι χρηματα? το αποθεματικο τελειωνει, περαστικα σας τωρα....

μετα εγινε ενας απο αυτους διαχειριστης και γευτηκε την γλυκα.....;)

 

ερωτηση τι διαδικασια θελει να γινει για καποιον που δεν πληρωνει κοινοχρηστα? τι θελει αγωγη?

επισης με τι δικαιολογητικα δικαιολογουμε οτι δεν πληρωνει?

πρεπει να εχουμε χαρτια απο εταιρια διαχειρισης κοινοχρηστων? κατι αλλο?

 

Οπως λες πολυ καλα κανει ο διαχειριστης και πληρωνει τα ανεξοφλητα κοινοχρηστα απο το αποθεματικο Εμεις δηλαδη που πληρωνουμε και τα κοινοχρηστα και το αποθεματικο ειμαστε κοροιδα και δινουμε για να εξοφλησουμε τους αλλους Να καταργηθει το αποθεματικο γιατι καταληγει στην εκμεταλλευση οσων ειναι συνεπεις Απ οτι διαβασα και σε παλιοτερα ποστ αυτο συμβαινει στη πλειονοτητα των περιπτωσεων και εξυπηρετει τη διαχειριση να βρισκει λεφτα και να ξεχρεωνει συστηματικα οφειλες της πολυκατοικιας Τοσα χρονια να επιβαλλεται αποθεματικο που προοριςεται για να εξοφλει τα απληρωτα κοινοχρηστα μερικων αν μη κακοδιαχειρσιη ειναι καταχρηση

Link to comment
Share on other sites

Το αποθεματικο γιαυτο ειναι για να μην τα βαζει ο διαχειριστης απο την τσεπη του, οταν καποιοι δεν πληρωνουν και κινηθει νομικα εφοσον συμφωνησουν ολοι ή σχεδον ολοι ποιος θα τα πληρωσει? καλο ειναι να μην σκεφτομαστε οπως μας βολευει και μονοπλευρα αλλα να σκεφτουμε τι θα καναμε αν ειμασταν στην θεση του αλλου....

οπου εχω διαβασει τι ειναι το αποθεματικο λεει παντου τα ιδια.

Δεν μπορει να διαχωριστει η διαχειριση του αναλογα με το ποιος δεν πληρωνει παιρνουμε απο απο αυτο που εδωσε εκεινος.

Ολα μαζι πανε...

περισσοτερα πρεπει να δει ο καθενας τι λεει το καταστατικο της πολυκατοικιας βεβαια μηπως και λεει κατι διαφορετικο.

Κατα την γνωμη μου πρεπει να υπαρχει ενα οριο οφειλων και μετα νομικες κινησεις για την εξοφληση, γιατι αμα παραγινει το κακο παει το αποθεματικο επειδη φταινε πχ 1-2 ή 3 ατομα (λεω εγω τωρα) και φυσικα ειναι κριμα για οσους πληρωνουν και ειναι σωστοι.

Link to comment
Share on other sites

σωστο αυτο οτι μεχρι ενα οριο οφειλων να υπαρχει ανοχη και χασουρα αντιστοιχα των σωστων ιδιοκτητων Αλλα ουτε ο νομοθετης ουτε το καταστατικο μπαινουν σε λεπτομερειες τετοιες Στην περιπτωση που αναφερα ουτε κατοικω στο διαμερισμα ουτε εχω συναντησει τον οφειλετη για να το συμπονεσω και να του τα πληρωσω Ειναι 4 η 5 φορα που εχει εξαντληθει το αποθεματικο λογω των απληρωτων κοινοχηστων του συγκεκριμενου και ο διαχειριστης επειδη ειναι γνωστος ουτε κανει διακανονισμο η δικαστικη ενεργεια

Η διαχειριση ειναι συγκοινωνουντα δοχεια ἆν δε πληρωσω εγω θα μου τα πληρωσει ο αλλος και δε τρεχει τιποτε Και ασανσερ θα βρω να ανεβω κοκ Αν δεν υπηρχε αποθεματικο η εστω πολυ μικρο ποσο και μενανε χωρις ηλεκτρικο ρευμα εξαιτιας απληρωτων κοινοχρηστων, η πιεση θα ηταν πιο μεγαλη στον οφειλετη που θα αντιμετωπιζοταν σα μαυρο προβατο και θα αναγκαζοταν σε συμμορφωση, απο το πληρωσει η και να φυγει για πιο φτηνη περιοχη και πολυκατοικια

Link to comment
Share on other sites

και εγω ηξερα για τον ιδιοκτητη, αλλα οπως και εδω και σε ενα αλλο σωρο σελιδες λενε οτι πληρωνει ο νοικαρης οταν εχει http://www.koinoxrista.info/blog/diaxeiristes/ti-einai-to-apothematiko-polikatoikias.php

 

 

Τώρα μπερδεύτηκα πιο πολύ.

Και ο ddr2 και ο gus εμμέσως πλην σαφώς από τα λεγόμενα του στη παράθεση είπαν πως το αποθεματικό είναι έξοδο του ιδιοκτήτη εκτος κι αν το καταστατικό ορίζει κάτι άλλο.

Επειδή εμένα ο διαχειριστής δεν με αφήνει ποτέ να δω καμία απόδειξη/καταστατικό ή οτιδήποτε έχει να κάνει με έσοδα/έξοδα/κανονισμούς της πολυκατοικίας πως μπορώ να ξέρω σίγουρα εαν πρέπει να είμαι κάθετος στην ιδιοκτήτρια ότι δεν είναι ευθύνη μου τα έξοδα του αποθεματικού;

Link to comment
Share on other sites

το καταστατικο ειναι υποχρεωμενος να στο δωσει ο ιδιοκτητης οταν του ζητηθει ή ακομα και ο διαχειριστής.

Δεν ξερω τι σχεση εχετε με τον ιδιοκτητη και σας παρακρατησε τα χρηματα του αποθεματικου χωρις την συναινεση σας.Παντως σε αρκετες πολυκατοικιες το αποθεματικο το πληρωνε ο ενοικιαστής.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι πρεπει να τα δωσει τα χαρτια να τα δει οποιος τα ζητησει, δεν ειναι δυνατον να ειναι μυστικα!

επισης το αποθεματικο και εγω ξερω οτι το πληρωνουν και οι νοικαρηδες αν υπαρχουν, αν αρνουνται πρεπει ο ιδιοκτητης ή αν ειναι αδεια διαμερισματα.

Επισης το αποθεματικο αν ο νοικαρης φυγει πρεπει να του επιστραφει το ποσο που εδινε ΕΦΟΣΟΝ ηταν οκ στις υποχρεωσεις του απεναντι στην διαχειριση αλλιως θα αφαιρεθει το σχετικο ποσο. Και οτι αφησει απληρωτο το πληρωνει ο ιδιοκτητης εννοειτε.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μπερδεύτηκα πιο πολύ.

Και ο ddr2 και ο gus εμμέσως πλην σαφώς από τα λεγόμενα του στη παράθεση είπαν πως το αποθεματικό είναι έξοδο του ιδιοκτήτη εκτος κι αν το καταστατικό ορίζει κάτι άλλο.

Επειδή εμένα ο διαχειριστής δεν με αφήνει ποτέ να δω καμία απόδειξη/καταστατικό ή οτιδήποτε έχει να κάνει με έσοδα/έξοδα/κανονισμούς της πολυκατοικίας πως μπορώ να ξέρω σίγουρα εαν πρέπει να είμαι κάθετος στην ιδιοκτήτρια ότι δεν είναι ευθύνη μου τα έξοδα του αποθεματικού;[/quote

Να υπενθυμισεις στην ιδιοκτήτρια που ειναι και η εργοδοτης της μητερας σου οτι συμφωνα με το αρθρο 664 παρ. 1 του Α.Κ. «ο εργοδότης δεν μπορεί να συμψηφίσει οφειλόμενο μισθό με απαίτησή του κατά του εργαζομένου εφόσον ο μισθός αυτός είναι απολύτως αναγκαίως για την διατροφή του εργαζομένου και της οικογενείας του».

Κατα δευτερο, τα καταστατικο να το ζητήσεις απο το διαχειριστη για να λαβεις γνωση Το εχει αυτος και ειναι υποχρεωμενος να το επιδειξει Κατα τρίτο, τα εξοδα για λογαριασμο της πολυκατοικιας πρεπει να αναρτωνται σε πινακα στην εισοδο αλλα κανεις δεν το κανει Απο την αλλη ο διαχειριστης λογοδοτει για να κλεισει η χρηση και πρεπει να ειναι σε θεση να δικαιολογήσει τα εξοδα με αποδειξεις

Τελος το αποθεματικο ειναι υποχρεωση του ιδιοκτητη Φαντασου να νοικιασεις σε πολυκατοικια με 3-4 λαμογια που δε πληρωνουν τα κοινοχρηστα τους και περαν απο το νοικι και τα κοινοχρηστα σου να πρεπει να πληρωσεις και αποθεματικο για να καλυψεις τα κενα απο τα λαμογια

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...