Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι εννοείς ποιον καλύπτει...όλους τους καλύπτει...όμως όπως ίσως δεν γνωρίζεις, η μίσθωση ισχύει για 3 έτη , ακόμη κι εάν έχιε συμφωνηθεί για λιγότερο, εκτός εάν υπάρχει τροποποίηση με νεώτερο έγγραφο βεβαίας χρονολογίας που απέχει 6 μήνες από την αρχική υπογραφή του μισθωτηρίου..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Εγω που θέλω να φυγω, μπορει να πατήσει στο συμβολαιο ο ιδιοκτήτης και να με αναγκασει να μεινω μέχρι την ληξη του?

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ζητήσει δικαστικώς όλα τα μισθώματα μέχρι λήξεως τριετίας, για όσο χρόνο παραμένει αδιάθετο το μίσθιο άνευ υπαιτιότητός του..
Link to comment
Share on other sites

Αρα οι οροι που υπαρχουν στο συμβολαιο απλα υπαρχουν για να υπαρχουν.

Γιατι γραφει φεύγω οπότε θελω, αρκεί να ενημέρωσω 2 μηνες πριν.

(Βασικα δε θα μεινει ανοικιαστο ουτε μια μερα-μεγαλη ζητηση στην περιοχη)

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Μολις εφυγα απο ενα διαμερισμα που νοικιαζα για 2 χρονια.

Υπηρξαν ζημιες που προκαλεσα στο ενοικιαζομενο και ηξερα πως θα κληθω να πληρωσω για την επισκευη τους.

Ωστοσο μετα απο 2 χρονια καθημερινη χρηση,η καρεκλα του γραφειου με ροδακια καταφερε να φθειρε το ξυλινο παρκε.

Δεν εγινε καποια βιαια μετατοπιση αλλων επιπλων ουτε - προφανως - καποια ενεργεια επιτηδες για τη φθορα του πατωματος.

εξαλλου μιλαμε για το πατωμα.Φθαρθηκε λοιπον σε ενα σημειο μια σανιδα(μονοσανιδο παρκε),σαν να εφυγε το βερνικι,να ξεφλουδισε,και η σπιτονοικοκυρα με καλει να πληρωσω τεχνικο για την επιδιορθωση του.Θα θελα να ρωτησω αν αυτη η φθορα καταλογιζεται στις φυσικες φθορες με το περασμα του χρονου και φυσιολογικη χρηση ή οχι.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Όλοι μας λίγο - πολύ χρησιμοποιούμε τέτοιες καρέκλες...το πήγαινε-έλα, όμως πάνω σε ξύλινο πάτωμα θαρρώ πως δεν αποτελεί φυσιολογική φθορά..
Link to comment
Share on other sites

Όλοι μας λίγο - πολύ χρησιμοποιούμε τέτοιες καρέκλες...το πήγαινε-έλα, όμως πάνω σε ξύλινο πάτωμα θαρρώ πως δεν αποτελεί φυσιολογική φθορά..

 

Θα συμφωνήσω, αν και είναι κάπως οριακό.

Θα μπορούσε να το είχε προλάβει ο φίλος, με τη χρήση ειδικού δαπέδου, όπως γίνεται συχνά.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Γενικά σεβόμαστε τον χώρο που νοικιάζουμε.

Υπάρχουν ειδικά πλαστικά χαλάκια για αυτή την προστασία !!

Απολύτως λογικό να ζητάει αποκατάσταση και επιβάλλεται να την πληρώσεις ακομη κι αν πρεπει να ξαναφτιαχτεί ολο το πατωμα για να μην ξεχωρίζει το "patch"

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει..δεν είπαμε να χρεωθεί και ανακαίνιση για ένα ξέβαμα βερνικιού ξύλου...προσωπικά δεν θα πλήρωνα τίποτε μιας και τέτοια ζημία αποτελεί υποχονδρία άνευ λόγου και ας έκανε αγωγή για 20-30- ευρώ..
Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως τον ενοικιαστή κ τον χρόνο παραμονής του!

Τι εννοώ :σε ενοικιαστή που έμεινε 4 χρόνια στο διαμέρισμα μόνος του μου είπε ότι έκανε ακριβώς την ίδια φθορά στο παρκέ με την καρέκλα κ ότι αμελησε να βάλει ένα ταπητο κ προθυμοποιηθηκε να το φτιάξει!

Επειδή το παρκέ δεν ητο καινούργιο κ επειδη είχαμε μια άριστη συναλαγη δεν θέλησα να το φτιάξει!

Σε διαμέρισμα που είχε ανακαινισθει κ φτιάχτηκε καινούργιο παρκέ εγώ είπα στον ενοικιαστή να βάλει ταπητο στο γράφειο ώστε να μην δημιουργηθεί πρόβλημα διότι εάν γινόταν θα ήταν υπεύθυνος ως προς την επισκευή αυτού!

IPhone pro max /note 10 plus ,ipad pro 11 & MacBook pro :love:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα.

Μήπως γνωρίζει κάποιος να μου πει αν σε ταράτσα με αποκλειστική χρήση (4όροφη πολυκατοικία, 4 οροφο-διαμερίσματα) υπάρχει δικαίωμα για εγκατάσταση ηλιακών από τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Εαν την έχεις σε "αποκλειστικη χρήση" και ειναι κ στα συμβόλαια ετσι, ο χωρος ειναι καθαρά δικος σου.

Εαν ειναι κοινοχρηστος χωρος, μπορουν να κανουν εγκατάσταση, μετα απο συνέλευση για παραχώρηση του χωρου (εαν δεν υπάρχουν κ αλλοι εγκατεστημένοι)

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Εαν την έχεις σε "αποκλειστικη χρήση" και ειναι κ στα συμβόλαια ετσι, ο χωρος ειναι καθαρά δικος σου.

Εαν ειναι κοινοχρηστος χωρος, μπορουν να κανουν εγκατάσταση, μετα απο συνέλευση για παραχώρηση του χωρου (εαν δεν υπάρχουν κ αλλοι εγκατεστημένοι)

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Η αποκλειστική χρήση και η ιδιοκτησία της ταράτσας ανήκει στο ιδιοκτήτη του 4ου ορόφου που δεν είμαι εγώ. Θέλουμε οι υπόλοιποι τρεις ιδιοκτήτες των υπόλοιπων τριών από κάτω ορόφων να εγκαταστήσουμε ηλιακούς αλλά δεν γνωρίζω αν έχουμε (νομικό) δικαίωμα και για λόγους εξοικονόμησης ενέργειας (ακόμα-ακόμα) να το κάνουμε.

Είναι πραγματικά άδικο και κρίμα να μη μας επιτρέπεται (αν δεν μας επιτρέπεται κιόλας...)

Μήπως γνωρίζεις κάτι ή κανείς άλλος κάτι περισσότερο?

 

ΥΓ.: Γιατί σε " " η αποκλειστική χρήση που έγραψες; Αυτό με αναπτέρωσε κάπως...

Edited by Vivere
Link to comment
Share on other sites

Γιατί αν την εχει σε αποκλειστική χρηση, δυστυχώς δεν μπορείτε να κάνετε τιποτα, παρα μονο με την συναίνεση του (διοτι φορολογείται κ για τον "αερα" της ταρατσας) . Ειναι τετραγωνικά που του ανηκουν.

 

Ολα αυτα που λεω ειναι απο παράδειγμα γείτονα, που ηθελε κάτι παρόμοιο κ τελικα το παράτησε γιατι ηταν "περιεργος" ο ιδιοκτητης του απο κατω διαμερισματος.

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Γιατί αν την εχει σε αποκλειστική χρηση, δυστυχώς δεν μπορείτε να κάνετε τιποτα, παρα μονο με την συναίνεση του (διοτι φορολογείται κ για τον "αερα" της ταρατσας) . Ειναι τετραγωνικά που του ανηκουν.

 

Ολα αυτα που λεω ειναι απο παράδειγμα γείτονα, που ηθελε κάτι παρόμοιο κ τελικα το παράτησε γιατι ηταν "περιεργος" ο ιδιοκτητης του απο κατω διαμερισματος.

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Εγώ ήλπιζα μήπως για λόγους περιβαλλοντολογικούς/εξοικονόμησης ενέργειας μπορούσα με τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες που θέλουμε να βάλουμε ηλιακούς να ήμασταν νομικά κατοχυρωμένοι.

Κάτι τέτοιο δεν υπάρχει δηλαδή να μην το ψάξω παραπάνω λες...

Link to comment
Share on other sites

Εάν υπάρχει απόληξη κλιμακοστασίου ή ανελκυστήρος στο δώμα, αυτομάτως δημιουργείται ένα νέο δώμα επί του οποίου έχετε δικαίωμα χρήσεως άπαντες οι συνυδιοκτήτες...
Link to comment
Share on other sites

Η αποκλειστική χρήση και η ιδιοκτησία της ταράτσας ανήκει στο ιδιοκτήτη του 4ου ορόφου που δεν είμαι εγώ. Θέλουμε οι υπόλοιποι τρεις ιδιοκτήτες των υπόλοιπων τριών από κάτω ορόφων να εγκαταστήσουμε ηλιακούς αλλά δεν γνωρίζω αν έχουμε (νομικό) δικαίωμα και για λόγους εξοικονόμησης ενέργειας (ακόμα-ακόμα) να το κάνουμε.

Είναι πραγματικά άδικο και κρίμα να μη μας επιτρέπεται (αν δεν μας επιτρέπεται κιόλας...)

Μήπως γνωρίζεις κάτι ή κανείς άλλος κάτι περισσότερο?

 

ΥΓ.: Γιατί σε " " η αποκλειστική χρήση που έγραψες; Αυτό με αναπτέρωσε κάπως...

 

'Αδικο και κρίμα δεν είναι γιατί το έχει πληρώσει και είναι δικό του. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε εμένα το οποιό είναι ιδιωτικός χώρος δεν μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις για οτιδήποτε χωρίς την άδεια του ιδιοκτήτη. Είναι ξεχωριστός χώρος δεν κόβει την πρόσβαση σε τίποτα άλλο. Αν είναι κάτι παρόμοιο δηλάδη δεν μπορείς να κάνεις τίποτα και θα εκπλαγώ αν το παραχωρήσει για να βάλετε θερμοσίφωνες. Σε εμας το παραχωρεί για να κάνουμε κανα πάρτυ ταρατσάτο. :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εάν υπάρχει απόληξη κλιμακοστασίου ή ανελκυστήρος στο δώμα, αυτομάτως δημιουργείται ένα νέο δώμα επί του οποίου έχετε δικαίωμα χρήσεως άπαντες οι συνυδιοκτήτες...
Μηχανικό που ρώτησα μου είπε πως απαγορεύεται να βάλω ηλιακό στο δώμα του ασανσέρ ή στην απόληξη του κλιμακοστασίου (δεν υπάρχει απόληξη κλιμακοστασίου στην πολυκατοικία).

Πέρα από αυτό και πάλι από την στιγμή που περνάει από την ταράτσα αποκλειστικής χρήσης υπάρχει πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα...κάθε νέο νόμιμο κτίσμα στο δώμα δημιουργεί νέο κοινόχρηστο δώμα..μπορείς να διεκδικήσεις την πρόσβασή σου σε αυτό, ακόμη και δικαστικώς..
Link to comment
Share on other sites

Μηχανικό που ρώτησα μου είπε πως απαγορεύεται να βάλω ηλιακό στο δώμα του ασανσέρ ή στην απόληξη του κλιμακοστασίου (δεν υπάρχει απόληξη κλιμακοστασίου στην πολυκατοικία).

 

Και καλά σου είπε.

'Νεος Οικοδομικος Κανονισμος άρθρο 19 παρ2γ

"Απολήξεις κλιμακοστασίων με στάση ανελκυστήρα στο δώμα και φρεάτων ανελκυστήρων με τις ελάχιστες αναγκαίες διαστάσεις και μέγιστο εξωτερικό ύψος 3,80μ., από την τελικά διαμορφωμένη επιφάνεια του τελευταίου ορόφου του κτιρίου μετά την εξάντληση του συντελεστή δόμησης του οικοπέδου, εφόσον εγκαθίσταται φυτεμένο δώμα ή σύστημα παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας από ανανεώσιμες πηγές ενέργειας.

Πάνω στις απολήξεις αυτές απαγορεύεται η τοποθέτηση οποιασδήποτε κατασκευής ή εγκατάστασης.""

 

http://www.opengov.gr/minenv/?p=3930

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Μοναδική λύση να ζητήσω από τον ιδιοκτήτη να μου πουλήσει 3-4 τετραγωνικά μέτρα (όσο χώρο πιάνει δηλαδή ο ηλιακός στην ταράτσα) για να μην έχω κανένα πρόβλημα και να κάνω την "δουλειά" μου. Αυτό θα πράξω και θα το κάνω όσο πιο άμεσα γίνεται (εφόσον δεχτεί φυσικά -ο ιδιοκτήτης- και το ελπίζω) για να προλάβω να το περάσω με το νέο πρόγραμμα «Εξοικονομώ κατ' Οίκον».
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Γνωρίζετε πώς μπορεί η διαχείριση να βρει τους ιδιοκτήτες τριών χώρων στο ημιυπόγειο της πολυκατοικίας, που είναι εγκαταλελειμένοι εδώ και χρόνια;

1. Είναι γεμάτοι πράγματα και έχουν ρωγμές στις εισόδους (μπορεί κάποιος να μπει + σκονη, βρωμιά)

2. Σύμφωνα με τον κανονισμό έχουν ποσοστό ψήφων και ποσοστό συμμετοχής σε δαπάνες που αφορούν επισκευές οικοδομής κτλ. (αν και στην πράξη, τουλάχιστον για 20 έτη που υπάρχουν κάποια αρχεία, μοιραζόταν στα διαμερίσματα μόνο).

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Γνωρίζετε πώς μπορεί η διαχείριση να βρει τους ιδιοκτήτες τριών χώρων στο ημιυπόγειο της πολυκατοικίας, που είναι εγκαταλελειμένοι εδώ και χρόνια;

Με ανάθεση σε δικηγόρο και πραγματοποίηση ελέγχου τίτλων. Έτσι θα βρεθούν τα ονόματα των ιδιοκτητών και κάποια στοιχεία τους, όπως ΑΦΜ , ΑΔΤ και δνσεις (βέβαια, τα 2 τελευταία μπορεί σήμερα να έχουν μεταβληθεί).

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Η μάνα έχει το 50% της επικαρπίας και είναι 90 ετών! Οι δύο κόρες της έχουν την ψιλή κυριότητα (100%) εξ' ημισείας και το 50% της επικαρπίας και πάλι εξ ' ημισείας! Σε ένα κενό διαμέρισμα με τους παραπάνω ιδιοκτήτες ποιός πληρώνει τα κοινόχρηστα?

1) Υπολογίζονται κατά το 50% της επικαρπίας (μάνα-2 κόρες) ή υπολογίζονται κατά το ποσοστό ιδιοκτησίας (μάνα 5% - κόρες 95%)??

2) Εάν αυτό νοικιαστεί πως θα υπολογίζεται το μίσθωμα?? Ανάλογα με την επικαρπία ή ανάλογα με την ιδιοκτησία??

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...