Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχεις δικιο...η κριση άλλαξε πολυ τα δεδομενα..και σιγουρα τωρα οι καΚΟπληρωτες εχουν δικαιολογια...τι να πω..παντως αν σταματησεις να το πληρωνεις δε νομιζω οτι η ΔΕΗ απλα θα σας αφησει υσηχους. προκειται για κοινοχρηστο ρολοι.... μιλα με ΔΕΗ πριν κανεις κινηση...99% θα σου πουν οτι εχουν ευθυνη αυτοι που χρησιμοποιουν το ρολοι...ασχετα με το ονομα που ανηκει...σιγα να μη χαρισει χρημα η δΕΗ χαχααχαχ

 

καλησπερα, ο αλλος απο κατω απο μενα αυτος στον 1ο χρωσταει πανω απο 2500 ευρω, ειχε παει να το κοψουν και ειπαν οτι πρεπει να εξοφληθει πρωτα και ετσι προστιθονται.

Και μαλιστα ειναι ο γιος αυτηνης που ειναι στο ονομα της το κοινοχρηστο ρολοι και φυσικα κληρονομος, λογικα αυτον πρεπει να κυνηγανε λοιπον.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλημέρα σε όλους τους φίλους/ες.

 

Πριν κάνα χρόνο περίπου είχα αναφέρει κάποιο πρόβλημα με το parking στην πολυκατοικία.Αρχικά να ευχαριστήσω τους ddr2 και greece_gus που με βοήθησαν είτε μέσω pm είτε μέσω του συγκεκριμένου θέματος.

 

Η ερώτηση μου είναι η εξής: Σε parking πυλωτής όπου 2 θέσεις είναι παρακολούθημα του διαμερίσματος μου μπορώ να βάλω κάτι τέτοιο

 

http://www.e-technostore.com/parking-park-bla.html

 

Και αν ναι χρειάζεται να μιλήσω με διαχειριστή πρώτα ;

Link to comment
Share on other sites

για να θελεις να βαλεις κατι τετοιο μαλλον θα εχεις θέμα..ή εισαι υπερβολικος...σε κάθε περιπτωση ... εξαρτάται από τις σχεσεις που εχεις με τους ενοικους της πολυκατοικίας...ΑΝ εχεις καλες σχεσεις τι το θελεις αυτό; ΑΝ δεν εχεις καλες σχεσεις μαλλον τα πραγματα θα ζορισουν...να ξερεις ότι αν πεσει ςκαποιος πανω και παθει ζημια μπορει να σε τρεχει...και οι δημοι γιαουτο δε βαζουν μεταλλικα κολονάκια....απλα εύκαμπτα ή πλαστικα-για να μη κίνδυνευουν από μηνήσεις....

Αγαπάτε ΑΛΛΗΛΟΥΣ- Κακο ΔΕΝ κανει...

Samsung Galaxy S2, HTC ONE(Μ7),Iphone6s, Samsung J7(2016),Samsung S9, iphone7,iphone 13pro max
Ipad 3,Ipad 5

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το βάλει στο δρόμο, σε ιδιωτικό χώρο θα το βάλει. Δεν έχει κάνεις δουλειά εκεί, εκτός αν είναι ο ιδιοκτήτης. Δεν καταλαβαίνω γιατί το κουράζουμε. Σαν να λέμε ότι δεν μπορείς να φραξεις ιδιοκτησία σου, γιατί αν πέσει κάποιος πάνω στο φράκτη ή τραυματιστεί ενώ προσπαθεί να τον πηδήξει θα σε τρέχει...
Link to comment
Share on other sites

για να θελεις να βαλεις κατι τετοιο μαλλον θα εχεις θέμα..ή εισαι υπερβολικος...σε κάθε περιπτωση ... εξαρτάται από τις σχεσεις που εχεις με τους ενοικους της πολυκατοικίας...ΑΝ εχεις καλες σχεσεις τι το θελεις αυτό; ΑΝ δεν εχεις καλες σχεσεις μαλλον τα πραγματα θα ζορισουν...να ξερεις ότι αν πεσει ςκαποιος πανω και παθει ζημια μπορει να σε τρεχει...και οι δημοι γιαουτο δε βαζουν μεταλλικα κολονάκια....απλα εύκαμπτα ή πλαστικα-για να μη κίνδυνευουν από μηνήσεις....

 

Είχα γράψει πριν κανα χρόνο την περίπτωση μου.Μάλιστα είχα αναφέρει μόνο το ένα σκέλος της όλης υπόθεσης.Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες για το άλλος σκέλος απλά θα πω ότι μπλέχτηκε μέχρι και η αστυνομία στην όλη υπόθεση.Με τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες/ένοικους έχω μια τυπική σχέση.Δεν είμαστε και κολλητοί αλλά ούτε και στα μαχαίρια.Το θέμα είναι ότι δυστυχώς δεν ακολουθούν τους κανόνες της πολυκατοικίας και αυτό έχει ως αποτέλεσμα να έχουμε κατά καιρούς προβλήματα με το parking.Επίσης το γεγονός ότι μιλάμε για πυλωτή δυσκολεύει την κατάσταση γιατί δεν υπάρχει περίφραξη.

 

 

Εκεί που θα μπει η μπάρα δεν έχει κανείς δουλειά να πάει.Επίσης όταν είναι το αυτοκίνητο παρκαρισμένο η μπάρα θα είναι κατεβασμένη.Με αυτή τη λογική μπορεί να πάει κάποιος να πέσει στο αυτοκίνητο και να μου ζητάει τα ρέστα.Θα μπει σήμανση για να είμαστε οκ απο εκεί και πέρα όπως είπε και ο dtzgr ο χώρος μπορεί να είχε κάποιου είδους περίφραξη (έχει συζητηθεί το ενδεχόμενο να κλείσουμε την πυλωτή αλλά δυστυχώς κάποιοι από τους ιδιοκτήτες δεν θέλουν να πληρώσουν και κολλάει εκει το θέμα).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Το απο κατω και ακριανο μερος του πανω μπαλκονιου (ας πουμε το ταβανι του μπαλκονιου που βλεπω εγω απο τη δικη μου βεραντα)) ποιανου υποχρεωση ειναι για να το φτιαξει, δικη μου η του απο πανω?Το θεμα ειναι οτι λογω παλαιοτητας αλλα και υγρασιας απο τις γλαστρες του απο πανω πεφτουν σοβαδες και οπως καταλαβαινετε εκτος απο το αισθητικο κοματι της υποθεσης ειναι και θεμα ασφαλειας για τους πεζους απο κατω.Πριν μπλεξω με μηχανικους και πολεοδομιες θα θελα να ακουσω τη γνωμη σας.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Το απο κατω και ακριανο μερος του πανω μπαλκονιου (ας πουμε το ταβανι του μπαλκονιου που βλεπω εγω απο τη δικη μου βεραντα)) ποιανου υποχρεωση ειναι για να το φτιαξει, δικη μου η του απο πανω?Το θεμα ειναι οτι λογω παλαιοτητας αλλα και υγρασιας απο τις γλαστρες του απο πανω πεφτουν σοβαδες και οπως καταλαβαινετε εκτος απο το αισθητικο κοματι της υποθεσης ειναι και θεμα ασφαλειας για τους πεζους απο κατω.Πριν μπλεξω με μηχανικους και πολεοδομιες θα θελα να ακουσω τη γνωμη σας.

 

Αν κατάλαβα καλά σε ποιο σημείο αναφέρεσαι, έχω την εντύπωση ότι αυτά είναι κοινόχρηστα μέρη της οικοδομής, οπότε είναι υποχρέωση όλων σας.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά σε ποιο σημείο αναφέρεσαι, έχω την εντύπωση ότι αυτά είναι κοινόχρηστα μέρη της οικοδομής, οπότε είναι υποχρέωση όλων σας.

 

Μενω στον 3ο οροφο, 5οροφης πολυκατοικιας.Το μπαλκονι που αναφερομαι ειναι το απο κατω μερος του μπαλκονιου του 4ου οροφου, αυτο που βλεπω εγω δλδ κοιτωντας πανω, οταν στεκομαι στο δικο μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σέ όλους .....

Εχω ένα σοβαρό πρόβλημα.... Είμαι ιδιοκτήτης διαμερίσματος στον τρίτο οροφο σε τριόροφη πολυκατοικία του 1958. Υπάρχουν σε σύνολο 7 διαμερίσματα απο τα οποία κατοικούνται μονο 3 μόνιμα και 1 περιστασιακά. Κοινόχρηστα δεν έχουμε, το ρευμα της πολυκατοικίας ειναι απο παλια συνδεδεμενο στο δικο μου (4 λαμπες αυτοματες), ασανσερ δεν εχουμε ουτε καλοριφερ. Ο καθενας οποτε θυμαται καθαριζει εξω απο την πορτα του και μια φορα την εβδομαδα ενα συνεργειο καθαριζει την εισοδο της πολυκατοικιας. Γενικα η πολυκατοικια ειναι σε μαυρο χαλι εμφανισιακα.

Προσφατα πουληθηκε ενα διαμερισμα στον δευτερο οροφο και η νεα ιδιοκτητρια που ποτε δεν εχουμε δει, εστειλε την υγειονομικη υπηρεσια και μας ηρθε ενα χαρτι που λεει οτι πρεπει να αλλαξουμε ενα σπασμενο φωτιστικο στην εισοδο και να βαψουμε την πολυκατοικια και οτι υπαρχει μια ελαφρια δυσοσμια γενικα και σκνιπες... Η δυσοσμια προερχετε απο την καθετο σωληνα αποχετευσης στον φωταγωγο και εξυπηρετει μονο το διαμερισμα της νεας ιδιοκτητριας και ενος διαμερισματος κατω απο το δικο της που κατοικηται περιστασιακα (για 2-3 εβδομαδες τον χρονο) και που ειναι ραγισμενος με αποτελεσμα να τρεχουν τα βρωμικα νερα στο πατωμα του φωταγωγου. Εγινε μια προσπαθεια μπαλωματος παλαιοτερα αλλα οχι με τοσο καλο αποτελεσμα και το προβλημα υπαρχει ακομα αν και μειωμενο αρκετα. Το υγειονομικο ξαναηρθε δυο μερες μετα που μας εστειλε την επιστολη απο την πρωτη τους επισκεψη και αρχισε να μιλαει για μυρωδια απο ζωα. Εγω εχω δυο σκυλια στο διαμερισμα και φροντιζω να ειναι παντα καθαρα και το διαμερισμα εχει 60 τμ μπαλκονια και παντα καθαριζω και με αρωμα και το σπιτι αλλα και την σκαλα εξω απο το σπιτι μου και μυριζει παντα καθαριοτητα. Η νεα ιδιοκτητρια δεν εχει εμφανιστει ακομα και δεν εχω αλλα στοιχεια της εκτος του ονοματος που εγραφε στην καταγγελια το χαρτι του υγειονομικου....

Σας κουρασα αλλα μηπως εχετε καμοια ιδεα τι πρεπει να κανω ?

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις τι να κανεις?να καθαρισετε πρεπει οτι αφηνει μυρωδιες.Πιθανων να εχουν και αλλοι ζωα ή καποιο τα ειχε αμολησει σε κοινοχρηστους χωρους και μυριζε.
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις τι να κανεις?να καθαρισετε πρεπει οτι αφηνει μυρωδιες.Πιθανων να εχουν και αλλοι ζωα ή καποιο τα ειχε αμολησει σε κοινοχρηστους χωρους και μυριζε.

 

Μαλλον δεν καταλαβες καλα....Δεν μυριζει επανω στον οροφο. Στην εισοδο της πολυκατοικιας μυριζει λενε και μαλιστα τους μυριζει γατα λενε και οτι πρεπει να βαψουμε την πολυκατοικια... Δεν εχει κανενας γατα στην πολυκατοικια και τους λεμε οτι μυριζει η αποχετευση και αυτοι λενε οχι γατα μυριζει...

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν καταλαβες καλα....Δεν μυριζει επανω στον οροφο. Στην εισοδο της πολυκατοικιας μυριζει λενε και μαλιστα τους μυριζει γατα λενε και οτι πρεπει να βαψουμε την πολυκατοικια... Δεν εχει κανενας γατα στην πολυκατοικια και τους λεμε οτι μυριζει η αποχετευση και αυτοι λενε οχι γατα μυριζει...

 

Αν ξέρετε τι φταίει, φτιάξτε την αποχέτευση και λογικά θα σταματήσει να μυρίζει... γάτα !!!

Έτσι κι αλλιώς, η αποχέτευση είναι κοινόχρηστο έξοδο. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν καταλαβες καλα....Δεν μυριζει επανω στον οροφο. Στην εισοδο της πολυκατοικιας μυριζει λενε και μαλιστα τους μυριζει γατα λενε και οτι πρεπει να βαψουμε την πολυκατοικια... Δεν εχει κανενας γατα στην πολυκατοικια και τους λεμε οτι μυριζει η αποχετευση και αυτοι λενε οχι γατα μυριζει...

 

δεν ειπα οτι μυριζει στον οροφο .Υπεθεσα οτι αμολανε ακαθαρσιες διαφορα περαστικα 'ζωα'.Πρωτα απο ολα πρεπει να καθαρισετε καλα τουςχωρους.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν πρέπει να μπει εδώ ή να ανοίξω καινούριο θέμα.

 

Σε σπίτι που έχουμε νοικιάσει σε 3ο πρόσωπο λήγει το συμβόλαιο σε έναν μήνα.Το συμβόλαιο είχε διάρκεια 2 χρόνια, εκ των οποίων έχουμε λάβει χρήματα μόνο για το ένα. Ενημερώσαμε λοιπόν τους ενοικιαστές ότι δεν θα προχωρήσουμε σε ανανέωση του συμβολαίου αλλά αυτοί αρνούνται να φύγουν. Πώς μπορούμε να το χειριστούμε ώστε να έχουμε αποτέλεσμα? Έχει κάποιος αντίστοιχη γνώση/εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites

Γειας Σας

Μηπως γνωριζετε τι συμβαινει με αποφασεις της ΓΣ που εληφθησαν κατα πλειοψηφια αλλα ειναι παρανομες, καταχρηστικες κτλ- Εκει κατεληξα διαβαζοντες διαφορες συζητησεις στο φορουμ -Ειναι δεσμευτικες και για τους μη συμμετεχοντες στη ΓΣ που ελαβε μη συννομη αποφαση? Πως μπορει ο απων να αμυνθει ωστε να αποφυγει νομικες συνεπειες, απαιτησεις μετα απο προσολη των αποφασεων αυτων? εξωδικο η εκ των υστερων να ζητησω απο το διαχειριστη να καταχωρηση την επιφυλαξη μου στα πρακτικα ΓΣ Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

kritikaros1 : Οι μισθώσεις κατοικιών έχουν ισχύ για 3 έτη κόμη και εάν συνεφωνήθη συμβατικώς για λιγότερον...εάν , βεβαίως, σου οφείλουν μισθώματα, μπορείς οποτεδήποτε να εξώσεις τον μισθωτή λόγω δυστροπίας..

 

fontanela : κατ' ανάλογη εφαρμογή του άρθρου 101Α.Κ., μπορείς να προσφύγεις εντός έξι μηνών από λήψεως της παρανόμου αποφάσεως ενώπιον του Μον.Πρωτοδικείου και να επιτύχεις την ακύρωσίν της...μπορείε να ζητήσεις να καταχωρηθεί στα πρακτικά η αντίθετος άποψή σου ειδάλλως , εάν αρνηθεί ο διαχειριστής, να αποστείλλεις εξώδικη διαμαρτυρία επ' απειλή ακυρώσεως της παρανόμου αποφάσεως..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν πρέπει να μπει εδώ ή να ανοίξω καινούριο θέμα.

 

Σε σπίτι που έχουμε νοικιάσει σε 3ο πρόσωπο λήγει το συμβόλαιο σε έναν μήνα.Το συμβόλαιο είχε διάρκεια 2 χρόνια, εκ των οποίων έχουμε λάβει χρήματα μόνο για το ένα. Ενημερώσαμε λοιπόν τους ενοικιαστές ότι δεν θα προχωρήσουμε σε ανανέωση του συμβολαίου αλλά αυτοί αρνούνται να φύγουν. Πώς μπορούμε να το χειριστούμε ώστε να έχουμε αποτέλεσμα? Έχει κάποιος αντίστοιχη γνώση/εμπειρία?

Δεν τίθεται (ακόμη) θέμα ανανέωσης της μίσθωσης, γιατί αυτή έχει από το νόμο τουλάχιστον τριετή διάρκεια.

Δοθέντος όμως ότι σου οφείλονται μισθώματα, έχει δικαίωμα άμεσα να καταγγείλεις τη μίσθωση και παράλληλα να απαιτήσεις έντοκα τα οφειλόμενα μισθώματα. Θα σου πρότεινα μάλιστα να κινηθείς άμεσα, γιατί όσο περιμένεις, τόσο θα αυξάνεται το φέσι.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

kritikaros1 : Οι μισθώσεις κατοικιών έχουν ισχύ για 3 έτη κόμη και εάν συνεφωνήθη συμβατικώς για λιγότερον...εάν , βεβαίως, σου οφείλουν μισθώματα, μπορείς οποτεδήποτε να εξώσεις τον μισθωτή λόγω δυστροπίας..

 

 

Δεν τίθεται (ακόμη) θέμα ανανέωσης της μίσθωσης, γιατί αυτή έχει από το νόμο τουλάχιστον τριετή διάρκεια.

Δοθέντος όμως ότι σου οφείλονται μισθώματα, έχει δικαίωμα άμεσα να καταγγείλεις τη μίσθωση και παράλληλα να απαιτήσεις έντοκα τα οφειλόμενα μισθώματα. Θα σου πρότεινα μάλιστα να κινηθείς άμεσα, γιατί όσο περιμένεις, τόσο θα αυξάνεται το φέσι.

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Αν προχωρήσουμε σε καταγγελία της σύμβασης λόγω των οφειλών, αναλαμβάνει κάποιος να "βγάλει" εκτός του οικήματος τον οφειλέτη ή μπορεί να μένει μέσα μέχρι να τελεσιδικήσει η όποια δικαστική απόφαση?

 

Από την αστυνομία μας είπαν ότι δεν έχουν αυτοί κάποια αρμοδιότητα και πρέπει να προχωρήσουμε σε μήνυση και να πάει δικαστικά.

Για αυτό και είμαστε προβληματισμένοι αφού τα λεφτά του ενοικίου τα έχουμε ανάγκη, λόγω παρατεταμένης ανεργίας της οικογένειας.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Αν προχωρήσουμε σε καταγγελία της σύμβασης λόγω των οφειλών, αναλαμβάνει κάποιος να "βγάλει" εκτός του οικήματος τον οφειλέτη ή μπορεί να μένει μέσα μέχρι να τελεσιδικήσει η όποια δικαστική απόφαση?

 

Από την αστυνομία μας είπαν ότι δεν έχουν αυτοί κάποια αρμοδιότητα και πρέπει να προχωρήσουμε σε μήνυση και να πάει δικαστικά.

Για αυτό και είμαστε προβληματισμένοι αφού τα λεφτά του ενοικίου τα έχουμε ανάγκη, λόγω παρατεταμένης ανεργίας της οικογένειας.

 

Ο μισθωτής θα βγεί από το μίσθιο, με δικαστική απόφαση που θα είναι εκτελεστή.

Η συντομότερη οδός είναι η έκδοση διαταγής απόδοσης μισθίου, με την οποία μπορείτε να ζητάτε όχι μόνο να σας παραδώσει το μίσθιο, αλλά και τα οφειλόμενα μέχρι σήμερα.

Η αστυνομία δεν έχει καμία σχέση, άδικα την ανακατεύετε.

Αντιλαμβάνομαι ότι έχετε ανάγκη τα μισθώματα, όμως αφού δεν τα λαμβάνετε, το μόνο που καταφέρνετε είναι να αυξάνετε την οφειλή του.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι απευθυνθούμε σε δικηγόρο για να προχωρήσει στις πιο πάνω ενέργειες και έπειτα μέσω ειρηνοδικίου να βγει απόφαση για να γίνει έξωση. Το ερώτημα είναι κατά πόσο σε αυτήν την περίπτωση υπάρχει πραγματική υποχρέωση να πάρουμε τα χρήματά μας.

Εννοώ ότι απόφαση θα βγει σίγουρα αφού υπάρχει οφειλή άνω των 2000, το χρέος όμως με ποιο τρόπο κατοχυρώνεται ότι υπάρχει και ότι θα πρέπει να πληρωθεί έστω και μελλοντικά από τον νοικάρη? Δεν μπορεί απλά ο άλλος να φύγει και να μου μείνει το φέσι + τα δικαστικά έξοδα ?

Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι απευθυνθούμε σε δικηγόρο για να προχωρήσει στις πιο πάνω ενέργειες και έπειτα μέσω ειρηνοδικίου να βγει απόφαση για να γίνει έξωση. Το ερώτημα είναι κατά πόσο σε αυτήν την περίπτωση υπάρχει πραγματική υποχρέωση να πάρουμε τα χρήματά μας.

Εννοώ ότι απόφαση θα βγει σίγουρα αφού υπάρχει οφειλή άνω των 2000, το χρέος όμως με ποιο τρόπο κατοχυρώνεται ότι υπάρχει και ότι θα πρέπει να πληρωθεί έστω και μελλοντικά από τον νοικάρη? Δεν μπορεί απλά ο άλλος να φύγει και να μου μείνει το φέσι + τα δικαστικά έξοδα ?

 

Αναφέρεσαι στο ζήτημα της εκτέλεσης της απόφασης, από ότι καταλαβαίνω.

Το ζήτημα αυτό είναι πάντοτε ένα αγκάθι. Θα πρέπει να βρεις περιουσιακά στοιχεία του μισθωτή από τα οποία θα μπορέσεις να ικανοποιηθείς. (λχ τραπεζικούς του λογαριασμούς, ακίνητα, αυτοκίνητο κλπ).

Αυτά θα στα αναλύσει πληρέστερα ο δικηγόρος που θα αναλάβει την υπόθεσή σου, καθώς επίσης και τα έξοδα που συνεπάγονται. Στην εκτέλεση της απόφασης, τα έξοδα τα προκαταβάλλεις εσύ, αλλά τα χρεώνεις στον οφειλέτη.

Από την εμπειρία μου, είναι πολύ σημαντικό να έχεις τη δνση του ΑΦΟΥ φύγει από το μίσθιο, να μην χάσεις δηλαδή τα ίχνη του.

 

Κατά τη γνώμη μου πάντως, το κυριότερο που θα έπρεπε να σε απασχολεί είναι να φύγει ένας άνθρωπος που σου δεσμεύει το σπίτι και δεν πληρώνει. Έτσι θα μπορείς να το μισθώσεις ξανά και να έχεις ένα έσοδο.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεσαι στο ζήτημα της εκτέλεσης της απόφασης, από ότι καταλαβαίνω.

Το ζήτημα αυτό είναι πάντοτε ένα αγκάθι. Θα πρέπει να βρεις περιουσιακά στοιχεία του μισθωτή από τα οποία θα μπορέσεις να ικανοποιηθείς. (λχ τραπεζικούς του λογαριασμούς, ακίνητα, αυτοκίνητο κλπ).

Αυτά θα στα αναλύσει πληρέστερα ο δικηγόρος που θα αναλάβει την υπόθεσή σου, καθώς επίσης και τα έξοδα που συνεπάγονται. Στην εκτέλεση της απόφασης, τα έξοδα τα προκαταβάλλεις εσύ, αλλά τα χρεώνεις στον οφειλέτη.

Από την εμπειρία μου, είναι πολύ σημαντικό να έχεις τη δνση του ΑΦΟΥ φύγει από το μίσθιο, να μην χάσεις δηλαδή τα ίχνη του.

 

Κατά τη γνώμη μου πάντως, το κυριότερο που θα έπρεπε να σε απασχολεί είναι να φύγει ένας άνθρωπος που σου δεσμεύει το σπίτι και δεν πληρώνει. Έτσι θα μπορείς να το μισθώσεις ξανά και να έχεις ένα έσοδο.

 

Συνεπώς αν θέλουμε να είμαστε ρεαλιστές το πηγαίνουμε σε μια κατάσταση λιγότερης χασούρας παρά ικανοποίησης του χρέους.

Δυστυχώς και εμείς προς αυτό προσανατολιζόμαστε ως το πιθανότερο σενάριο.

 

Ευχαριστώ πολύ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς αν θέλουμε να είμαστε ρεαλιστές το πηγαίνουμε σε μια κατάσταση λιγότερης χασούρας παρά ικανοποίησης του χρέους.

Δυστυχώς και εμείς προς αυτό προσανατολιζόμαστε ως το πιθανότερο σενάριο.

 

Ευχαριστώ πολύ και πάλι.

 

Αυτό εξαρτάται από τα περιουσιακά στοιχεία που έχει ο οφειλέτης.

Γι αυτό, καλό θα ήταν πριν από τη σύναψη μιας μίσθωσης, να ζητούνται πληροφορίες για τους υποψήφιους ενοικιαστές. Σε μισθώσεις μεγάλου αντικειμένου, οι ιδιοκτήτες ζητούν Ε9 των υποψηφίων μισθωτών κλπ.

Όπως και να έχει, το να παραμένει μέσα στο σπίτι σου, χωρίς να πληρώνει, είναι μια κατάσταση που δεν σε εξυπηρετεί σε καμία περίπτωση.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη και στην περίπτωση καλου Ε9 υπάρχει η κοινή αντίληψη (αρχή της ανάλογικοτητας) οτι κανένα δικαστήριο δεν θα διαταξει πλειστηριασμο ακίνητης περιουσίας του οφειλέτη για οφειλόμενα μικροποσά που ;ποδεικνύοντί με διαταγή πληρωμής /δικ αποφαση Οποτε τζαμπα εξοδα και περιττη καθε δικαστικη ενέργεια για εισπραξη

ο greece_gus, που τον ευχαριστω για την ανεκτίμητη συνεισφορα στη συζήτηση , τι γνώμη έχει

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και στην περίπτωση καλου Ε9 κυριαρχει η αντίληψη οτι κανενα δικαστήριο δε θα διατάξει πλειστηριασμο ακινητου για οφειλόμενα μικροποσα (αρχή αναλογικοτητας) Οποτε περιττη καθε δικαστικη διεκδίκηση Τι γνώμη εχει ο greece_gus επι αυτού? Τον ευχαριστώ για την συνεισφορά στη συζήτηση

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

σε περιπτωση που ο διαχειριστης αδρανει-δε θέλει να προβει σε δικαστικη ενεργεια διεκδικησης ανείσπρακτων κοινοχρήστων απο οφειλέτη συνιδιοκτήτη νομιμοποιούνται ο συνεπής συνιδιοκτήτης σε δικαστικη διεκδίκηση των οφειλόμενων ποσών

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...