Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οι τέντες (σκιστηκαν κάποιες ραφές από τον αέρα αν και κλειστές σχεδόν) είναι ευθύνη ενοικιαστή ή ιδιοκτήτη;

 

Η γυναίκα μου είπε θα τα πληρώσει όλα εκείνη, απλά νοιώθω άσχημα μην φταίω που δε τις είχα κλείσει εντελώς

 

Εαν η φθορα Πετρο δεν προερχεται απο δικη σου κακη χρηση, ειναι ευθυνη του ιδιοκτητη να την επισκευασει.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Σας ευχαριστώ πολύ :)

 

Μια ακόμα λίγο πιο τεχνική ερώτηση

 

Επειδή γενικά έχω πολύ αέρα κατά καιρούς, τι μπορώ να κάνω; Σκεφτόμουν να πάρω κάποια φυτά που κάνουν καλό φράχτη για τα πλάγια (ρετιρέ οπότε δε μπορώ να βάλω κάθετα εύκολα κάτι στυλ πλαστικό σαν τα μαγαζιά). Θα μειωθεί αρκετά λέτε ο αέρας; οι τέντες ξεκινάνε στα 2.5 μέτρα ύψος περίπου

 

Ευχαριστώ και πάλι!

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για την απαντηση στο θεμα μου, το οποιο ειναι τελικα πιο περιπλοκο απ οτι πιστευα Tο διαμερισμα ειναι ακατοικητο Πληρωνα το 30 % για κοινοχρηστα κεντρικης θερμανσης με φυσικο αεριο (προυπηρξε αποφαση ΓΣ απο πετρελαιο σε φυσικο αεριο) Τωρα αφενος με ειδοποιουν να παω στο ακινητο να το ανοιξω (ζω στο εξωτερικο) για να περασουν σωληνες για τις σωληνωσεις, απο την αλλη θα βρεθω μελλοντικα οφειλετης αφου η αποφαση ΓΣ περι απαλλαγης απο κοινοχρηστα θερμανσης ειναι παρανομη Περαν του οτι το διαμερισμα θα μεινει χωρις θερμανση αν δεν πληρωσω και γω τις 3000 για την αυτονομηση Οσο για τα οφειλομενα απο τους μη πληρωτες ιδιοκτητες δεν εχουν αποφασισει αφεση χρεους απλα ο διαχειριστης απλα χρεωνε αποθεματικο που αλλοι το πληρωσαν αλλοι οχι για να καλυψει τα εξοδα των οφειλετων
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ :)

 

Μια ακόμα λίγο πιο τεχνική ερώτηση

 

Επειδή γενικά έχω πολύ αέρα κατά καιρούς, τι μπορώ να κάνω; Σκεφτόμουν να πάρω κάποια φυτά που κάνουν καλό φράχτη για τα πλάγια (ρετιρέ οπότε δε μπορώ να βάλω κάθετα εύκολα κάτι στυλ πλαστικό σαν τα μαγαζιά). Θα μειωθεί αρκετά λέτε ο αέρας; οι τέντες ξεκινάνε στα 2.5 μέτρα ύψος περίπου

 

Ευχαριστώ και πάλι!

κατι να κοβει τον αερα στην τεντα δεν υπαρχει.Αν εχει τους βραχιονες με τα ελατηρια τοτε μπορει να μπει ενας αυτοματισμος να τις μαζευει αν φυσαει πολυ.Αν κρατησανε <7 χρονια τοτε θελει λιγο προσοχη να τις μαζευεται.Δεν νομιζω κατι αλλο να βοηθησει.

Σας ευχαριστω για την απαντηση στο θεμα μου, το οποιο ειναι τελικα πιο περιπλοκο απ οτι πιστευα Tο διαμερισμα ειναι ακατοικητο Πληρωνα το 30 % για κοινοχρηστα κεντρικης θερμανσης με φυσικο αεριο (προυπηρξε αποφαση ΓΣ απο πετρελαιο σε φυσικο αεριο) Τωρα αφενος με ειδοποιουν να παω στο ακινητο να το ανοιξω (ζω στο εξωτερικο) για να περασουν σωληνες για τις σωληνωσεις, απο την αλλη θα βρεθω μελλοντικα οφειλετης αφου η αποφαση ΓΣ περι απαλλαγης απο κοινοχρηστα θερμανσης ειναι παρανομη Περαν του οτι το διαμερισμα θα μεινει χωρις θερμανση αν δεν πληρωσω και γω τις 3000 για την αυτονομηση Οσο για τα οφειλομενα απο τους μη πληρωτες ιδιοκτητες δεν εχουν αποφασισει αφεση χρεους απλα ο διαχειριστης απλα χρεωνε αποθεματικο που αλλοι το πληρωσαν αλλοι οχι για να καλυψει τα εξοδα των οφειλετων

Καταρχην δεν θα περασει καμια σωληνα μεσα απο το διαμερισμα σας.

Κατοπιν για να καταργηθει η ηδη υπαρχων θερμανση θελει 100% αποφαση(για το νομιμο του θεματος το λεω αν και πλεον για 1-2 διαμερισματα το κοστος θα ειναι μεγαλο για θερμανση)

Οταν λετε παρανομη η απαλλαγη αποτο κοστος θερμανσης?διαφωνειται να καταργηθει η αυτονομη και θελετε να την χρησιμοποιησετε και να πληρωνουν οτι αναλογει στον καθενα?

Αυτοι που δεν πληρωνουν?ποιος τους φορτωνεται?

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα! εχω ενα προβλημα που με απασχολει καιρο και δεν βρισκω και λυση.

Στην πολυκατοικια μου εχουμε 7 διαμερισματα, 2 υπογεια (παρανομα μαλλον), 2 ισογεια, 1ος και 2ος και 3ος οροφος.

Επειδη αυτος που ηταν διαχειριστης ειχε το 1ο και ενα ισογειο και το ισογειο το εδωσε, ο 1ος αδειος, 2ος ειμαι εγω και 3ος ειναι ενας αλλος.

Τι γινεται τωρα, δεν πληρωνουν κλασικα κοινοχρηστα.

Ομως επειδη ηταν διαχειριστης ο κατασκευαστης τα εχει κανει ολα ενα μεγαλο μπαχαλο.

Καταρχην δεν βγαζουμε κοινοχρηστα με τα χιλιοστα που λεμε, αλλα με τα τετραγωνικα με καποιες αναλογιες, τα βγαζουμε μεταξυ μας χωρις να μεσολαβει εταιρια και να υπαρχουν αποδειξεις.

Επειδη δεν πληρωνουν το μονο που υπαρχει ειναι το κοινοχρηστο ρευμα και ειναι στο ονομα της μανας του παλιου διαχειριστη που εχει πεθανει....

 

Τα 2 υπογεια διαμερισματα ηταν παλια μαγαζι με εξωτερικη πορτα. ΠΑΡΑΝΟΜΑ τα εκαναν διαμερισματα και εβαλαν θερμανση με μη σωστο τροπο και δεν δουλευει ποτε σωστα, αλλα εκτος αυτου αυτη που τα αγορασε και τα 2 δεν πληρωνει κοινοχρηστα γιατι λεει οτι το συμβολαιο της λεει οτι δεν δικαιουτε να πληρωνει!!!!

επισης εχουν κανει αυλη τον κοινοχρηστο ακαλυπτο χωρο με τεντα και πλακακια κατω και κανουν γενικα οτι θελουν.

Πλεον τις σκαλες τις καθαριζουμε μεταξυ μας καθε εβδομαδα καποιος και ετσι δεν βαζουμε τπτ στα κοινοχρηστα δλδ ειναι μονο ρευμα.

 

Τα ερωτηματα τωρα :

1. Tι γινεται που δεν εχουμε αποδειξεις για το ποσα ευρω μας χρωστανε? μπορουμε καπως να τα παρουμε?

σε μερικες περιπτωσεις τα ευρω ειναι κοντα 800!!! δεν πληρωνει και αυτος στον 1ο οροφο επισης. Καθως δυσκολα και καποιοι στο ενα ισογειο διαμερισμα. Το ενα ισογειο δλδ πληρωνει παντα και αυτος στον 3ο.

2. Τι γινεται με τα υπογεια διαμερισματα? εφοσον πριν δεν ειχαν χιλιοστα εφοσον ειχαν εξωτερικη πορτα ΑΠΕΞΩ απο την πολυκατοικια τωρα που ειναι μεσα δεν πρεπει να πληρωνουν τα παντα κανονικα οπως ολοι?

3. Δεν υπαρχει ουτε καταστατικο ουτε χιλιοστα ουτε τπτ καιι δεν βρισκουμε ακρη με αυτον που εκανε την πολυκατοικια και ηταν και διαχειριστης πριν και με τσαπουκαδες δεν πληρωνει κιολας!

4. Ειχα απειλησει αυτην στο υπογειο οτι θα φερω πολεοδομια και εχει εναν φιλο δικηγορο και μου ειπε οτι αμα φτασουμε στα ακρα θα φτασει και αυτος....να υποθεσω οτι ειναι απειλη αυτη?

 

Σε ερωτηση στον δικηγορο μου ειπε οτι εφοσον δεν εχω αποδειξεις οτι χρωστανε πραγμα που γινεται μονο μεσω εταιριας διαχειρισης κοινοχρηστων δεν μπορω να κανω τπτ....

και οτι καλυτερα ειναι να μην πληρωνουμε το ρευμα και ας το κανουν οτι θελουν.

Για την πολεοδομια αν δεν εχουν αδεια προφανως θα φανε προστιμο.

Αλλα αμα μας κατηγορησει οτι πχ καθαριζουμε σκαλες κτλ χωρις ενσημα κτλ? ή επειδη βγαζουμε ετσι κοινοχρηστα ? τι γινεται στεκουν τετοιες κατηγοριες?

Εχει κανεις καμια ιδεα?

προσωπικα εγω λεω να μην ξαναπληρωσουμε το ρευμα....

ετσι μου ειπε και αυτος στον 3ο.

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς, όλοι θα πρέπει να πληρώνουν κοινόχρηστες δαπάνες αναλογικά με τα χιλιοστά τους...επομένως γίνεται αγωγή εναντίον τους και ας έρθουν εκείνοι να προσκομίσουν αποδείξεις καταβολής των κοινοχρήστων...κανονισμό και πίνακα δαπανών θα πάρεις από την συμβολαιογράφο που συνέταξε την σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας ώστε να ξέρεις πώς έχουν τα πράγματα..

 

Αναφορικώς με τα υπόγεια διαμερισματα, θα πρέπει να συμμετέχουν και στο ηλεκτρικό αφού πλέον έχουν μετατραπεί σε εσωτερικα...όμως θα πρέπει ταυτοχρόνως να γίνει από έναν μηχανικό ανακατανομή χιλιοστών, ώστε να στηρίξεις αγωγικώς κατ' αυτών την αξίωσή σου καταβολής δαπανών...

 

Τέλος, η αλλαγή χρήσεως ανεξαρτήτου οριζοντίας ιδιοκτησίας αποτελεί πολεοδομική παράβαση...

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς, όλοι θα πρέπει να πληρώνουν κοινόχρηστες δαπάνες αναλογικά με τα χιλιοστά τους...επομένως γίνεται αγωγή εναντίον τους και ας έρθουν εκείνοι να προσκομίσουν αποδείξεις καταβολής των κοινοχρήστων...κανονισμό και πίνακα δαπανών θα πάρεις από την συμβολαιογράφο που συνέταξε την σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας ώστε να ξέρεις πώς έχουν τα πράγματα..

 

Αναφορικώς με τα υπόγεια διαμερισματα, θα πρέπει να συμμετέχουν και στο ηλεκτρικό αφού πλέον έχουν μετατραπεί σε εσωτερικα...όμως θα πρέπει ταυτοχρόνως να γίνει από έναν μηχανικό ανακατανομή χιλιοστών, ώστε να στηρίξεις αγωγικώς κατ' αυτών την αξίωσή σου καταβολής δαπανών...

 

Τέλος, η αλλαγή χρήσεως ανεξαρτήτου οριζοντίας ιδιοκτησίας αποτελεί πολεοδομική παράβαση...

 

καλημερα, ευχαριστω για την απαντηση πολυ ωραιος!

ειναι πολυ παλια η πολυκατοικια πως να βρω τον συμβολαιογραφο (η πολυκατοικια ξεκινησε αρχες του 70!!!) οταν μαλιστα αυτη που την ξεκινησε εχει ηδη πεθαινει, και ο γιος της αν ξερει δεν ειναι συνενοησιμος καθως και χρωσταει κοινοχρηστα πολλα και αποφευγει να ερχεται αλλα και να σηκωνει τηλεφωνα.

Μερικες φορες που τον βρηκα ελεγε οτι ειναι αρρωστος (δεν ξερω αν ειναι αληθεια) και ειπε οτι αμα φερω πολεοδομια θα χασω τον χρονο μου γιατι εχουν αδεια για ολα!! (μπορει να λεει ψεματα δεν τον πιστευω και ουδεποτε ειδα να αναφερονται αδειες καπου).

Σχετικα με το οτι ειναι υπογεια, οταν ηταν ακομα μαγαζι ξυλουργειο δουλευαν κυριακες και εφερε ο πατερας μου την πολεοδομια, τοτε του εβγαλαν χαρτι οτι ειναι παρανομο οτι ειναι τοσο κατω απο τον δρομο να υπαρχει και μπορει να ειναι ΜΟΝΟ αποθηκες! βεβαια ειναι πολυ παλιο χαρτι δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι, αλλα τοτε εφαγαν προστιμο εκατομυριων δραχμων και τους εκλεισαν την επομενη μερα!!!

τελος αυτο με τον μηχανικο κοστιζει, ποιος θα το πληρωσει αυτο? :blink::O εδω δεν πληρωνουν λιγοτερα απο 10 ευρω τον μηνα κοινοχρηστα αυτοι που λεμε. Οι αλλοι δεν θελουν να πληρωνουν και για τους υπόλοιπους και πληρωνω εγω το μεριδιο των αλλων!!!

και τα κοινοχρηστα εδω και χρονια ειναι ΜΟΝΟ το κοινοχρηστο ρευμα και τιποτα αλλο!!!

 

και αγωγη να κανεις σε ποιον? ειναι 3 τα ατομα που δεν πληρωνουν κοινοχρηστα οχι μονο τα 2 υπογεια, και δεν εχουμε κανενα χαρτι να δειχνει οτι χρωστανε! οτι υπαρχει ειναι τεφτερια γραμμενα με το χερι.

Γιατι ο δικηγορος μου ειπε οτι δεν γινεται να κανω κατι γιαυτα, διοτι δεν μπορω να αποδειξω οτι χρωστανε!

για να συνταξει αγωγη θελει αποδεικτικα για τα ποσα πχ χαρτια εταιριας διαχειρισης κοινοχρηστων.

Εμενα ετσι μου ειπε οτι δεν γινεται τπτ, μονο απο εδω και περα αμα βαλω για τα επομενα.

Αλλα τι θα πληρωνουμε και εταιρια????

 

Σε περιπτωση που καλεσουμε πολεοδομια τι θα γινει? μονο προστιμο? ή θα τους υποχρεωσουν να βγαλουν πορτα εξω απο την πολυκατοκια?

γιατι ετσι ηταν παλια το μαγαζι και φυσικα δεν ειχε δικαιωμα σε κοινοχρηστα, μονο σε χιλιοστα επι του οικοπεδου και ειχε και θερμανση.

Η θερμανση εννοειτε οτι εχει να αναψει χρονια και ο 3ος εχει αυτονομη στην ταρατσα.

 

Θεωρω οτι ολα αυτα εχουν πολλαπλασιο κοστος και φασαρια απο τα ποσα που μας χρωστανε και μεχρι να γινει οτιδηποτε νομικο τα ποσα θα πολλαπλασιαζονται. Για μενα καλο θα ηταν να μην ξαναπληρωσουμε το ρευμα και αμα θελουν ας το κοψουν....θα βρουμε αλλες λυσεις.

Εξαλου ο λογαριασμος ειναι στο ονομα της αρχικης κατασκευαστριας της πολυκατοικιας και αυτη εχει πεθανει!!

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Χωρις αποδειξεις...δυσκολα τα πραγματα...το οτι πεθανε αυτη που ειχε το ρολοι στο ονομα της δεν σας απαλλασει....επισης αυτη θα ειχε και κληρονομους...επισης μια καταγγελια για να τους αναγκασουν να κλεισουν τις πορτες και να γινουν παλι αυτονομοι σε σχεση με τη πολυκατοικια ισως βοηθουσε αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι αν ερθει η πολεοδομια θα ελεγξει μονο αυτους....πιθανον και αυτοι να κανουν καταγγελια σε εσενα και να ελεγθεις και εσυ...και η πολεοδομια για να βγαλει χρημα δε χαριζει...στο χιλιοστο θα τα ψαξει ολα και θα ριξει καμπανες...ετσι οπως τα λες ολη η πολυκατοικια ειναι μια παρανομια χαχαχα οποτε προσεχε ρωτα μηχανικο πριν κανεις καταγγελια γιατι μπορεις να πεσεις στο λακκο που ανοιγεις για τους αλλους!!!!

Αγαπάτε ΑΛΛΗΛΟΥΣ- Κακο ΔΕΝ κανει...

Samsung Galaxy S2, HTC ONE(Μ7),Iphone6s, Samsung J7(2016),Samsung S9, iphone7,iphone 13pro max
Ipad 3,Ipad 5

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρει η μπάλα και αυτόν στον τρίτο που λες με την αυτόνομη θέρμανση στην ταράτσα.

 

γιατι? δεν εχει κανει κατι αυτος. Εκτος αν εννοεις επειδη ειναι η θερμανση στην ταρατσα και σιγουρα θα εχει παραβασεις αυτο, αλλα αυτος ετσι το αγορασε δεν αλλαξε κατι αυτος. Οταν του το ειχα πει ομως ειχε συμφωνησει να φερουμε πολεοδομια και αυτος μεσα μου ειπε συγκεκριμενα.

 

Χωρις αποδειξεις...δυσκολα τα πραγματα...το οτι πεθανε αυτη που ειχε το ρολοι στο ονομα της δεν σας απαλλασει....επισης αυτη θα ειχε και κληρονομους...επισης μια καταγγελια για να τους αναγκασουν να κλεισουν τις πορτες και να γινουν παλι αυτονομοι σε σχεση με τη πολυκατοικια ισως βοηθουσε αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι αν ερθει η πολεοδομια θα ελεγξει μονο αυτους....πιθανον και αυτοι να κανουν καταγγελια σε εσενα και να ελεγθεις και εσυ...και η πολεοδομια για να βγαλει χρημα δε χαριζει...στο χιλιοστο θα τα ψαξει ολα και θα ριξει καμπανες...ετσι οπως τα λες ολη η πολυκατοικια ειναι μια παρανομια χαχαχα οποτε προσεχε ρωτα μηχανικο πριν κανεις καταγγελια γιατι μπορεις να πεσεις στο λακκο που ανοιγεις για τους αλλους!!!!

 

Να μας απαλασει απο τι πραγμα? δεν σε καταλαβαινω τι θες να πεις.

Αμα δεν πληρωνουμε ρευμα δεν μπορει κανεις να μας κανει τπτ, καθως και δεν φαινεται απο καπου ποιος ειναι ο διαχειριστης, αλλα και οτι το ρευμα ειναι στο ονομα καποιας που εχει πεθανει, υπευθυνοι ειναι οι γιοι της λοιπον και επρεπε να εχουν αλλαξει το ονομα στον λογαριασμο, προβλημα τους....

για την πολεοδομια σωστα τα λες, μπορει να ελεγξει οτιδηποτε αν ο αλλος θελει να στην μπει.

Μπορει να ριξει προστιμο στον μηχανικο που εκανε τις μετατροπες στα υπογεια, στους ιδιοκτητες που τα εχουν τωρα αλλα και σε αυτους που τα ειχαν πριν και τα εκαναν παρανομα.

Λακο προσωπικα εγω δεν ανοιγω σε κανεναν, απλα θελω να μην πληρωνω για την παρτη των αλλωνων. Δεν ειμαστε μ@#$$ εμεις να πληρωνουμε για να ερχονται οι αλλοι να κανουν παρτυ και να αφηνουν ανοιχτα οτι φωτα θελουν!

Μαλιστα καποια στιγμη στο υπογειο ειχαν κανει bypass εναν διακοπτη και η λαμπα εμενε μονιμα αναμενη εκει κατω!!!

το ειδα και τα ξηλωσα ολα και τα πεταξα.....

Επισης τυχανει να καουν λαμπες μπροστα απο καποιον που δεν πληρωνει και ουτε καν την αλλαζουν!!!

πρεπει να τις πληρωνω και αυτες απο την τσεπη μου....εκει φτασαμε!!!

και οχι οτι δεν εχουν! με τσαμπουκαδες δεν πληρωνουν! γιατι εγω βλεπω μια χαρα πανε και αγοραζουν αλλα πραγματα με το τσουβαλι!!!!

 

Για να μην συνεχιστει αυτο, ειδικα τα 2 υπογεια που χρωστανε τα περισσοτερα και με τσαμπουκαδες δεν πληρωνει αυτη, επειδη και καλα δεν αναφερει το συμβολαιο της οτι πρεπει να πληρωνει, αυτο θελουμε να κοψουμε βασικα.

Το ενα ισογειο πληρωνει οταν θυμαται και αυτος στον 1ο δεν πληρωνει που ηταν και ο προηγουμενος διαχειριστης αλλα και ο ενας γιος της κατασκευαστριας της πολυκατοικιας και αυτος που πρεπει να αλλαξει και το ονομα στον λογαριασμο.

 

Οποτε παλι καταληγουμε σε αυτο που ειπα απο την αρχη.

Δεδομενου οτι δεν μπορω να διεκδικησω οτι χρωστανε εφοσον δεν εχουμε αποδειξεις και δεν φαινεται πουθενα ουτε ποιος ειναι ο διαχειριστης. ουτε και ποσα χρωστανε, τοτε η καλυτερη λυση ειναι δεν πληρωνουμε ξανα ρευμα.

Τι θα γινει σε αυτη την περιπτωση το κοβουν ή οχι?

Γιατι αν κοπει για να το ξαναβαλεις θελει ολοκληρη ιστορια ετσι που τα εχουν κανει.

Να τονισω πως το κοινοχρηστο ρευμα ειναι ΜΟΝΟ φωτισμος για τις σκαλες, κουδουνια και η θερμανση που εχει να δουλεψει παρα πολλα χρονια και ασανσερ δεν υπαρχει.

 

Τελος σχετικα προσφατα βουλωσε η αποχευτευση και στον ακαλυπτο (αυλη πλεον ενος παρανομου υπογειου διαμερισματος) εβγαινε σκ#$#$

δεν καναμε απολυτως τιποτα μονο την ειδοποιησαμε.

Τι ειχε να κανει ηρθε αυτη και πληρωσε και κανονισε το ξεβουλωμα.

Τις ειπαμε να φερει αποδειξη και να τα αφαιρεσουμε απο τα κοινοχρηστα και ουδεποτε το εκανε....

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

3 περιπτωσεις υπαρχουν.

-αλλαζεις σπιτι

-συνεχιζεις να κανεις τον μλκ να πληρωνεις για να εχεις μια ποιοτητα ζωης.

-βρισκεις κανα δυο πατε σε ενα δικηγορο και αναλαμβανουν αυτοι.

 

εδω οσες μερες και να το συζητας λυση δεν βρεις.αμα κολλας στα 5€ που παιρνει η εταιρια να βγαλει τα κοινοχρηστα(που και αυτες οι αποδειξεις αστειες ειναι) τι να πω.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

μου φαινεται αδιανοητο ο κατασκευαστης να μην εχει φτιαξει πινακα χιλιοστων των διαμερισματων της πολυκατοικιας! δε μιλαω για τα παρανομα...μηπως να βρεις το φακελο την οικοδομης μεσω της άδεια οικοδομης...και να βρεις τον πινακα χιλιοστων; ΑΝ στον πινακα χιλιοστων ΠΑΛΙ δεν υπαρχουν τα παρανομα μπορεις να κανεις καταγγελια στην πολεοδομια για το μηχανικο....εχει υποχρεωσεις....!το οτι αγορασε καποιος κατι με παρανομιες....δεν τον απαλλασει απο τις νομικες ευθυνες του...δηλαδη αν αγορασεις ενα αυθαιρετο....και δεν το ξερεις δε σημαινει οτι ΔΕΝ ειναι αυθαιρετο και ΔΕΝ εχεις ευθυνες....νομικες κτλπ....δεν εχει σημασια ποιος εκανε την παρανομια...το θεμα ειναι οτι το διαμεριμα τωρα εχει ιδιοκτητες...ο νομος λοιπον θα κυνηγησει τους ιδιοκτητες!!!! οποτε συμφωνω....ειτε συνεχιζεις να πληρωνεις το ρευμα για να εισαι εσυ οκ....ή το αφηνεις απλήρωτο για να κοπει..ΑΛΛΑ επειδη ειναι κοινοχρηστο.... δεν νομιζω να κυνηγαει η ΔΕΗ μονο αυτον που εχει στο ονομα του...ΑΛΛΑ και ολους οσους κανουν χρηση των κοινωχρηστων χωρων που ηλεκτροδοτει το ρολοι....αρα ΠΡΙΝ σταματησεις να το πληρωνεις ρωτα σε μια ΔΕΗ τι συμβαινει σε απληρωτους λογαριασμους κοινοχρηστων χωρων πολυκατοικιας;Αν κοπει μπορει για να επανασυνδεθει να θελει διαδικασια και ΧΡΗΜΑΤΑ...οπως δικαιολογητικα...πιστοποιητικα...κτλπ....ψαξε πριν αποφασεις...ΟΧΙ απο εδω αλλα απο υπηρεσιες!

Αγαπάτε ΑΛΛΗΛΟΥΣ- Κακο ΔΕΝ κανει...

Samsung Galaxy S2, HTC ONE(Μ7),Iphone6s, Samsung J7(2016),Samsung S9, iphone7,iphone 13pro max
Ipad 3,Ipad 5

Link to comment
Share on other sites

αλλαζεις σπιτι? υπερβολικο οταν ειναι δικο μου και μαλιστα εξαρχης χτισμενο!!! σορρυ αλλα οτι νανε....

το να βρεις οτιδηποτε δεν ειναι ευκολο οταν κανεις δεν ειναι συνεργασιμος και αυτοι που τα εκαναν εχουν πεθανει!!!

ακομα και εταιρια να βαλεις θα πληρωνω παλι περισσοτερα (ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΜΟΝΟ 5 ΕΥΡΩ!!!!!!!!)

και ακομα και να το κανουμε και μετα τι? παλι δεν μπορεις να παρεις αυτα που ΗΔΗ χρωστουν!!!!!

ειπαμε εχω ρωτησει δικηγορο δεν γινεται κατι χωρις ΗΔΗ να εχω αποδειξεις οτι χρωστανε!!!

αρα το καλυτερο ειναι ΔΕΝ πληρωνεις ΔΕΗ και το προβλημα SOLVED!!!!

 

Eυχαριστω για τις απαντησεις....:)

Link to comment
Share on other sites

ενταξει η αποφαση ειναι δικη σου αλλα νομιζεις οτι η ΔΕΗ απλα θα κοψει το ρευμα και μετα θα ξεχασει το χρεος; εισαι σιγουρος οτι 1000000% δεν θα παει να παρει τα χρηματα απο τους ιδιοκτητες των διαμερισματων της πολυκατοικιας;λεμε τωρα...καλη συνεχεια οτι και αν αποφασισεις....και καλη τυχη

Αγαπάτε ΑΛΛΗΛΟΥΣ- Κακο ΔΕΝ κανει...

Samsung Galaxy S2, HTC ONE(Μ7),Iphone6s, Samsung J7(2016),Samsung S9, iphone7,iphone 13pro max
Ipad 3,Ipad 5

Link to comment
Share on other sites

αλλαζεις σπιτι? υπερβολικο οταν ειναι δικο μου και μαλιστα εξαρχης χτισμενο!!! σορρυ αλλα οτι νανε....

το να βρεις οτιδηποτε δεν ειναι ευκολο οταν κανεις δεν ειναι συνεργασιμος και αυτοι που τα εκαναν εχουν πεθανει!!!

ακομα και εταιρια να βαλεις θα πληρωνω παλι περισσοτερα (ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΜΟΝΟ 5 ΕΥΡΩ!!!!!!!!)

και ακομα και να το κανουμε και μετα τι? παλι δεν μπορεις να παρεις αυτα που ΗΔΗ χρωστουν!!!!!

ειπαμε εχω ρωτησει δικηγορο δεν γινεται κατι χωρις ΗΔΗ να εχω αποδειξεις οτι χρωστανε!!!

αρα το καλυτερο ειναι ΔΕΝ πληρωνεις ΔΕΗ και το προβλημα SOLVED!!!!

 

Eυχαριστω για τις απαντησεις....:)

 

και ομως 5 ευρω ανα διαμερισμα παιρνουν ανεξαρτητα απο τα τμ δηλ και σε γκαρσονιερα και σε μεγαλο διαμερισμα, ειτε ειναι κλειστο ειτε οχι Δεν ειναι και λιγα 60 το χρονο αν μαλιστα το διαμερισμα δεν κατοικειται ουτε αποφερει εισοδημα και χειροτερο για καποιον που εχει δυο- τρια διαμερισματα ιδιως αν ηταν ο οικοπεδουχος

 

Τωρα οσον αφορα στις αποδειξεις που δινουν οι εταιρειες διαχειρισης δεν ειναι και αδιασειστα αποδεικτικα στοιχεια... η δουλεια γινεται και με τις αποδειξεις οφειλης και εξοφλησης σε συνδιασμο με το κανονισμο που οριζει ποσοστα βαρους ανα ιδιοκτητη Δηλ βρισκεις ακρη για το ορισμενο της αγωγης σου αν υπαρχει θεληση

Link to comment
Share on other sites

αλλαζεις σπιτι? υπερβολικο οταν ειναι δικο μου και μαλιστα εξαρχης χτισμενο!!! σορρυ αλλα οτι νανε....

το να βρεις οτιδηποτε δεν ειναι ευκολο οταν κανεις δεν ειναι συνεργασιμος και αυτοι που τα εκαναν εχουν πεθανει!!!

ακομα και εταιρια να βαλεις θα πληρωνω παλι περισσοτερα (ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΜΟΝΟ 5 ΕΥΡΩ!!!!!!!!)

και ακομα και να το κανουμε και μετα τι? παλι δεν μπορεις να παρεις αυτα που ΗΔΗ χρωστουν!!!!!

ειπαμε εχω ρωτησει δικηγορο δεν γινεται κατι χωρις ΗΔΗ να εχω αποδειξεις οτι χρωστανε!!!

αρα το καλυτερο ειναι ΔΕΝ πληρωνεις ΔΕΗ και το προβλημα SOLVED!!!!

 

Eυχαριστω για τις απαντησεις....:)

υπερβολικο οντως.μακαρι να ημουν οτι να ναι .δεν υπαρχει αλλη λυση στο προβλημα σας .το να μην πληρωσεις την δεη ειναι μια διεξοδος οκ,αποδεκτη.

εχετε μια πολυκατοικια,δεν εχετε καθαριοτητα.δεν θα εχετε φως,ασανσερ;υπαρχει;αυριο θα χαλασει και μια πορτα και δεν θα την φτιαχνει κανεις και τελειωμο δεν εχει...ευχομαι καλα ξεμπερδεματα.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. Ειπα απο την αρχη σχεδον οτι δεν εχουμε ασανσερ, η θερμανση εχει να αναψει παρα πολλα χρονια γιατι κανεις δεν πληρωνε για να παρουμε πετρελαιο, καθαριοτητα κανουμε μονοι μας εναλαξ με δικα μας υλικα ο καθενας. Λαμπες βαζω εγω, οσες φορες δεν εβαλα καμια εμεινε για μεινες ενα σημειο σκοτεινο γιατι κανεις απολυτως δεν φιλοτιμηθηκε και ας ηταν μπροστα στην πορτα του!!!

δλδ τα κοινοχρηστα εδω και πολλα χρονια ειναι μονο κοινοχρηστο ρευμα. Γιαυτο λεω συνεχεια για την ΔΕΗ.

Η ΔΕΗ δεν εχει κανενα δικαιωμα να παρει απο κανεναν ενοικο απο που ακριβως φαινεται οτι ειναι κοινοχρηστος ο λογαριασμος?

ειναι στο ονομα μιας γυναικας που εχει απεβιωσει πριν χρονια, το πολυ πολυ να κυνηγησουν κληρονομους!

επισης αυτος στον 1ο που αυτος χρωσταει τα περισσοτερα μετα απο αυτην στα υπογεια, ειναι ο ενας γιος αυτης που εκανε την πολυκατοικια και χρωσταει ΔΕΗ πανω απο 2500 ευρω....τι να λεμε!!!! και περιμενω να πληρωσει κοινοχρηστα? τουλαχιστον γελοιο....

 

Το ποιο σημαντικο δεν ειπα. Η πολυκατοικια οταν χτιστηκε δεν υπαρχαν τοσα διαμερισματα. Πρεπει να ηταν αρχες του 70 και ειχε κατω υπογειο μαγαζι με εξωτερικη πορτα πολλα χρονια μετα ο ενας γιος της το εκανε διαμερισματα με εσωτερικες πορτες και τα πουλησε.

Το 2ον τον εκανε ο πατερας μου επειδη αγορασε ταρατσα και τον 3ο τον εκανε ο αλλος γιος της αλλα το πουλησε αργοτερα και μετακομισε.

Οποτε οτι ειχαν κανει ηταν επειδη ηταν μια οικογενειακη πολυκατοικια και ετσι δεν ειχαν τπτ σωστο, δλδ το ρευμα στο ονομα της, νερο κοινοχρηστο απλα δεν υπαρχει....

δεν εχει χιλιοστα σωστα δεν τα εχω δει ποτε πουθενα, δεν υπαρχει καταστατικο δεν υπαρχει τπτ.

Ο μονος που ξερει αυτος στον 1ο που ηταν και διαχειριστης παντα, δεν ειναι συζητησιμος επειδη χρωσταει χρηματα.

Οποτε τι ακρη να βγαλω?

 

Μιλαμε για κοινοχρηστα το πολυ 10 τον μηνα και πολλα λεω, ειναι χρονια και μαζευτηκαν και παλια ειχε και αλλα μεσα οπως καθαριοτητα, αποχευτευση, ψεκασμους, θερμανση κτλ. Τωρα τελευταια δεν εχει τπτ απο τα αλλα.

 

Για τις αποδειξεις το ξαναλεω για ΠΟΛΟΣΤΗ φορα, οτι ρωτησα τον δικηγορο μου και ειπε για να συνταξει αγωγη θελει αποδεικτικα στοιχεια οτι χρωστανε τα κοινοχρηστα, με τον λογο θα το αποδειξω? μου λεει ο σωστος και νομιμος τροπος ειναι μεσω εταιριας κοινοχρηστων. Μου ειπε οτι τα απλα μπλοκ αποδειξεων δεν μετρανε καθως μπορεις να γραφεις οτι θες εκει περα.

Δεν ειχαμε ποτε, και τωρα να το κανω ειναι για τα ΕΠΟΜΕΝΑ οχι για τα ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ.

Δδλ με λιγα λογια αυτα πανε τα χασαμε, δεν γινεται κατι.

 

Εννοειτε οτι χαλασει δεν φτιαχνουμε τπτ, αμα φιλοτιμηθει κανεις και εφοσον δεν θελει χρηματα τουλαχιστον οχι πολλα.

Πχ κατσαριδες βλεπω και εχω παρει φαρμακα και ψεκαστηρια και ψεκαζω μονος μου..... τι να λεμε!

Δυστυχως τα προβληματα ειναι σε ΑΠΕΙΡΕΣ πολυκατοικιες οχι μονο στην δικια μου.

 

Αλλο ενα παραδειγμα μην σας κουραζω με την πολυγραφια μου.

τον χειμωνα βουλωσε η υδροροη στον δρομο εκει που κανει γωνια στο πεζοδρομιο, τα νερα βγαινανε στον 1ο μπηκαν μεσα βγηκαν στα σωματα και τρεχανε στο ενα ισογειο διαμερισμα.

Ειδα που ηταν το βουλωμα παιρνω την βαριοπουλα κανω την υδροροη κιμα απο τον τοιχο τα νερα.....ετσι εμεινε.....

του λεω του να μην πω τωρα του 1ου το και το, και λεει δεν μπορω να ερθω εχω δουλεια, δεν με νοιαζει και το κλεινει!

και το σηκωσε επειδη τον πηρα 10 φορες και τον επριξα....

τι αλλο να πω ολοι ειναι για σφαλιαρες....

 

ΑΑΑΑ! και τελος να πω οτι και οι 2 αυτοι οι γιοι της κατασκευαστριας ΔΕΝ ειπαν ποτε οτι θα μετακομισουν!!! μια μερα λενε γεια σας μετακομιζουμε!!!

και ετσι πεδευομαι εγω τωρα να βγαλω ακρη στο μπ#$%$% που εχουν αφησει!!!

οταν ηταν αυτοι εδω και θερμανση δουλευε και απο ολα! αρα ποιος τα φταιει ολα και ποιος τα δημιουργησε?

 

Υ.Γ οι εταιριες κοινοχρηστων δεν θελουν αποθεματικο? αυτο και αν ειναι απλα ανεκδοτο....

 

Το οτι νανε που ειπα παει στο να μετακομισω, το θεωρω ατυχες σχολιο. Δεν μετακομιζεις για τετοιο λογο οταν ειναι ΔΙΚΟ σου το σπιτι!!!!

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις και τα υπολοιπα, θα μιλησω με τους αλλους που πληρωνουν να αποφασισουμε ολοι μαζι. Νομιζω αυτο ειναι το σωστοτερο.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

κατι να κοβει τον αερα στην τεντα δεν υπαρχει.Αν εχει τους βραχιονες με τα ελατηρια τοτε μπορει να μπει ενας αυτοματισμος να τις μαζευει αν φυσαει πολυ.Αν κρατησανε <7 χρονια τοτε θελει λιγο προσοχη να τις μαζευεται.Δεν νομιζω κατι αλλο να βοηθησει.

 

Καταρχην δεν θα περασει καμια σωληνα μεσα απο το διαμερισμα σας.

Κατοπιν για να καταργηθει η ηδη υπαρχων θερμανση θελει 100% αποφαση(για το νομιμο του θεματος το λεω αν και πλεον για 1-2 διαμερισματα το κοστος θα ειναι μεγαλο για θερμανση)

Οταν λετε παρανομη η απαλλαγη αποτο κοστος θερμανσης?διαφωνειται να καταργηθει η αυτονομη και θελετε να την χρησιμοποιησετε και να πληρωνουν οτι αναλογει στον καθενα?

Αυτοι που δεν πληρωνουν?ποιος τους φορτωνεται?

 

Απ οτι μου ειπαν λενε οι σωληνωσεις θα περασουν απο το μπαλκονι της κουζινας μου Πιστευω οτι και η αποφαση για καταργηση της κεντρικης ειναι παρανομη και η αποφαση περι απαλλαγης στο μελλον εντελως απο τα κοινοχρηστα θερμανσης οσων αυτονομηθουν ειναι παρανομη αποφαση

Το σκεπτικο της αποφασης της ΓΣ ειναι οτι οι δυο ιδιοκτητες που δεν πληρωναν δεν θα ζητησουν διαμαρτηρυθουν Το θεμα ειναι οτι εμεις που πληρωναμε θα βρεθουμε στο μελλον να οφειλουμε σ αυτους Μπορουν να με υποχρεωσουν να κανω ολοκληρο ταξιδι για να περασουν απο το μπαλκονι της κουζινας μου τους σωληνες ? Οπωε λετε και σεις πραγματι η κεντρικη προβλεπεται απο τον κανονισμο και η καταργηση επρεπε να γινει με ομοφωνια /τροποποιηση του κανονισμου πολυκατοικιας

Link to comment
Share on other sites

Εαν η φθορα Πετρο δεν προερχεται απο δικη σου κακη χρηση, ειναι ευθυνη του ιδιοκτητη να την επισκευασει.

 

Μιας και το προσδοκιμο ζωής της τέντας ξεπερνά κατά πολύ τα δέκα έτη, θεωρώ ότι είναι ευθύνη του ιδιοκτήτη να τις επισκευάσει (και υπό τον όρο, βεβαίως ότι δεν έγινε κακή χρήση τους από τον μισθωτή..

Ήρθε το παλικάρι για τις τέντες, μου είπε φυσιολογική φθορά οι ραφές, και ότι και κάτω να τις έχω δε παθαίνουν τίποτα λόγω μικρού σχετικά μήκους (αναρωτιέμαι τι θεωρείται μεγάλο :p )

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. Ειπα απο την αρχη σχεδον οτι δεν εχουμε ασανσερ, η θερμανση εχει να αναψει παρα πολλα χρονια γιατι κανεις δεν πληρωνε για να παρουμε πετρελαιο, καθαριοτητα κανουμε μονοι μας εναλαξ με δικα μας υλικα ο καθενας. Λαμπες βαζω εγω, οσες φορες δεν εβαλα καμια εμεινε για μεινες ενα σημειο σκοτεινο γιατι κανεις απολυτως δεν φιλοτιμηθηκε και ας ηταν μπροστα στην πορτα του!!!

δλδ τα κοινοχρηστα εδω και πολλα χρονια ειναι μονο κοινοχρηστο ρευμα. Γιαυτο λεω συνεχεια για την ΔΕΗ.

Η ΔΕΗ δεν εχει κανενα δικαιωμα να παρει απο κανεναν ενοικο απο που ακριβως φαινεται οτι ειναι κοινοχρηστος ο λογαριασμος?

ειναι στο ονομα μιας γυναικας που εχει απεβιωσει πριν χρονια, το πολυ πολυ να κυνηγησουν κληρονομους!

επισης αυτος στον 1ο που αυτος χρωσταει τα περισσοτερα μετα απο αυτην στα υπογεια, ειναι ο ενας γιος αυτης που εκανε την πολυκατοικια και χρωσταει ΔΕΗ πανω απο 2500 ευρω....τι να λεμε!!!! και περιμενω να πληρωσει κοινοχρηστα? τουλαχιστον γελοιο....

 

Το ποιο σημαντικο δεν ειπα. Η πολυκατοικια οταν χτιστηκε δεν υπαρχαν τοσα διαμερισματα. Πρεπει να ηταν αρχες του 70 και ειχε κατω υπογειο μαγαζι με εξωτερικη πορτα πολλα χρονια μετα ο ενας γιος της το εκανε διαμερισματα με εσωτερικες πορτες και τα πουλησε.

Το 2ον τον εκανε ο πατερας μου επειδη αγορασε ταρατσα και τον 3ο τον εκανε ο αλλος γιος της αλλα το πουλησε αργοτερα και μετακομισε.

Οποτε οτι ειχαν κανει ηταν επειδη ηταν μια οικογενειακη πολυκατοικια και ετσι δεν ειχαν τπτ σωστο, δλδ το ρευμα στο ονομα της, νερο κοινοχρηστο απλα δεν υπαρχει....

δεν εχει χιλιοστα σωστα δεν τα εχω δει ποτε πουθενα, δεν υπαρχει καταστατικο δεν υπαρχει τπτ.

Ο μονος που ξερει αυτος στον 1ο που ηταν και διαχειριστης παντα, δεν ειναι συζητησιμος επειδη χρωσταει χρηματα.

Οποτε τι ακρη να βγαλω?

 

Μιλαμε για κοινοχρηστα το πολυ 10 τον μηνα και πολλα λεω, ειναι χρονια και μαζευτηκαν και παλια ειχε και αλλα μεσα οπως καθαριοτητα, αποχευτευση, ψεκασμους, θερμανση κτλ. Τωρα τελευταια δεν εχει τπτ απο τα αλλα.

 

Για τις αποδειξεις το ξαναλεω για ΠΟΛΟΣΤΗ φορα, οτι ρωτησα τον δικηγορο μου και ειπε για να συνταξει αγωγη θελει αποδεικτικα στοιχεια οτι χρωστανε τα κοινοχρηστα, με τον λογο θα το αποδειξω? μου λεει ο σωστος και νομιμος τροπος ειναι μεσω εταιριας κοινοχρηστων. Μου ειπε οτι τα απλα μπλοκ αποδειξεων δεν μετρανε καθως μπορεις να γραφεις οτι θες εκει περα.

Δεν ειχαμε ποτε, και τωρα να το κανω ειναι για τα ΕΠΟΜΕΝΑ οχι για τα ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ.

Δδλ με λιγα λογια αυτα πανε τα χασαμε, δεν γινεται κατι.

 

Εννοειτε οτι χαλασει δεν φτιαχνουμε τπτ, αμα φιλοτιμηθει κανεις και εφοσον δεν θελει χρηματα τουλαχιστον οχι πολλα.

Πχ κατσαριδες βλεπω και εχω παρει φαρμακα και ψεκαστηρια και ψεκαζω μονος μου..... τι να λεμε!

Δυστυχως τα προβληματα ειναι σε ΑΠΕΙΡΕΣ πολυκατοικιες οχι μονο στην δικια μου.

 

Αλλο ενα παραδειγμα μην σας κουραζω με την πολυγραφια μου.

τον χειμωνα βουλωσε η υδροροη στον δρομο εκει που κανει γωνια στο πεζοδρομιο, τα νερα βγαινανε στον 1ο μπηκαν μεσα βγηκαν στα σωματα και τρεχανε στο ενα ισογειο διαμερισμα.

Ειδα που ηταν το βουλωμα παιρνω την βαριοπουλα κανω την υδροροη κιμα απο τον τοιχο τα νερα.....ετσι εμεινε.....

του λεω του να μην πω τωρα του 1ου το και το, και λεει δεν μπορω να ερθω εχω δουλεια, δεν με νοιαζει και το κλεινει!

και το σηκωσε επειδη τον πηρα 10 φορες και τον επριξα....

τι αλλο να πω ολοι ειναι για σφαλιαρες....

 

ΑΑΑΑ! και τελος να πω οτι και οι 2 αυτοι οι γιοι της κατασκευαστριας ΔΕΝ ειπαν ποτε οτι θα μετακομισουν!!! μια μερα λενε γεια σας μετακομιζουμε!!!

και ετσι πεδευομαι εγω τωρα να βγαλω ακρη στο μπ#$%$% που εχουν αφησει!!!

οταν ηταν αυτοι εδω και θερμανση δουλευε και απο ολα! αρα ποιος τα φταιει ολα και ποιος τα δημιουργησε?

 

Υ.Γ οι εταιριες κοινοχρηστων δεν θελουν αποθεματικο? αυτο και αν ειναι απλα ανεκδοτο....

 

Το οτι νανε που ειπα παει στο να μετακομισω, το θεωρω ατυχες σχολιο. Δεν μετακομιζεις για τετοιο λογο οταν ειναι ΔΙΚΟ σου το σπιτι!!!!

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις και τα υπολοιπα, θα μιλησω με τους αλλους που πληρωνουν να αποφασισουμε ολοι μαζι. Νομιζω αυτο ειναι το σωστοτερο.

το χειριζεσαι τελειως λαθος,αυτη ειναι η αποψη μου.για να βγαλει μια εταιρια κοινοχρηστα δεν θελει αποθεματικο.την παιρνεις τηλ.της λες τα εξοδα και τα τυπωνει σε χαρτι.

τα προηγουμενα ξεχασε τα.αφου τωρα εχετε μαζευτει 2-3 αρχιστε απο τωρα,και για την επισκευη της σωληνας και για τις λαμπες και για τα ραντισματα.εχεις αναλογιστει αν παθει κανενα παιδακι τιποτα που ψεκαζεις φαρμακα τι θα συμβει;

 

Απ οτι μου ειπαν λενε οι σωληνωσεις θα περασουν απο το μπαλκονι της κουζινας μου Πιστευω οτι και η αποφαση για καταργηση της κεντρικης ειναι παρανομη και η αποφαση περι απαλλαγης στο μελλον εντελως απο τα κοινοχρηστα θερμανσης οσων αυτονομηθουν ειναι παρανομη αποφαση

Το σκεπτικο της αποφασης της ΓΣ ειναι οτι οι δυο ιδιοκτητες που δεν πληρωναν δεν θα ζητησουν διαμαρτηρυθουν Το θεμα ειναι οτι εμεις που πληρωναμε θα βρεθουμε στο μελλον να οφειλουμε σ αυτους Μπορουν να με υποχρεωσουν να κανω ολοκληρο ταξιδι για να περασουν απο το μπαλκονι της κουζινας μου τους σωληνες ? Οπωε λετε και σεις πραγματι η κεντρικη προβλεπεται απο τον κανονισμο και η καταργηση επρεπε να γινει με ομοφωνια /τροποποιηση του κανονισμου πολυκατοικιας

 

για καταργηση της θελει ομοφωνη αποφαση.για να περασουν οι σωληνες απο την ιδιοκτησια σας θελει δικη σας αποφαση ,δεν θα αποφασισει αλλος για εσας και εννοειται δεν μπορουν να σας υποχρεωσουν.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

για να γινει εκδοση κοινοχρηστων πρεπει να δωσεις και πικανα χιλιοστων στην εταιρια κοινοχρηστων....αλλιως πως θα χωρισει τα εξοδα;σε ισα μερη....δε νομιζω...

Αγαπάτε ΑΛΛΗΛΟΥΣ- Κακο ΔΕΝ κανει...

Samsung Galaxy S2, HTC ONE(Μ7),Iphone6s, Samsung J7(2016),Samsung S9, iphone7,iphone 13pro max
Ipad 3,Ipad 5

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, μην λεμε τα ιδια παλι, εταιρια δεν βαζω δεν δινω αλλα λεφτα τσαμπα και εκτος αυτου δεν γινεται γιατι δεν εχω χιλιοστα, θελει μηχανικο και δεν πληρωνω κατι τετοιο, υπαρχουν απειρες παρανομιες των κατασκευαστων που δεν φταιω εγω.

Ειναι απλα τα πραγματα, δεν πληρωνουν αυτοι που εχουν τα περισσοτερα, χρωστουν τα περισσοτερα, δεν ειναι τπτ σωστο απο την αρχη γιατι ηταν οικογενειακη η πολυκατοικια. Δεν υπαρχουν χιλιοστα πουθενα, δεν εχουμε αποθεματικο, δεν εχουμε Γ.Σ, δεν εχουμε απολυτως τπτ ουτε καν καταστατικο.

Δεν βγαζει ετσι κοινοχρηστα καμια εταιρια, και να βγαλει τι? να χωρισει εναν λογαριασμο ρευματος σε 7 διαμερισματα? δεν εχει κατι αλλο στα κοινοχρηστα. Για να κανεις οτιδηποτε θελει λεφτα, χρονο , κοπο και τπτ απο αυτα δεν υπαρχει.

Τα φαρμακα που ριχνω δεν ειναι τοσο δυνατα ελεος το ιδιο ριχνω μεσα στο σπιτι μου και στα μπαλκονια μου....και παιδακια δεν υπαρχουν πουθενα εκει περα....

Επισης ξεχασα να πω πως εχουμε και αρκετα αδεια διαμερισματα, γιαυτο και δεν πληρωνουν αλλα και δεν τους βρισκω.

1ος οροφος αδειο εδω και χρονια, δεν ερχετε καν να δει τι κανει, 1ο ισογειο επισης αδειο χρονια τωρα, 2ο υπογειο επισης αδειο, και στο 1ο υπογειο μενει μαλλον μια εγγονη της ιδιοκτητριας που δεν την βλεπω ποτε....

και παλι καλα γιατι και οταν ηταν γεματα ηταν ολο μαυρους και ερχοταν η αστυνομια, εισαγγελεις κτλ, και τους μαζεψαν, και στο διπλα ειχε μια αλοδαπη και ερχοντουσαν μαυροι και καταλαβαινετε.....απο τις διπλα πολυκατοικιες μας εκαναν παραπονα καθε μερα, για ηχητικα εφε......

και ομως ΟΛΟΙ αυτοι πληρωναν τοτε!!!!! και η ιδιοκτητρια που ειναι Ελληνιδα δεν πληρωνει!

Δλδ ενταξει λιγο φιλοτιμο επρεπε να εχουν τι αλλο να πω....

ειπαμε θα μιλησω και στους αλλους και αμα βρω κανεναν που δεν πληρωνει να δουμε τι θα γινει.

Επισης σκεφτηκα να βαλω λαμπες με leds να καινε οσο γινεται ποιο λιγο, και καταργηση εντελως εξωτερικων λαμπων γιατι τις αφηνουν ανοιχτες ολο το βραδυ και μαλιστα καποιοι που δεν πληρωνουν!

Λες και δεν εχουμε αλλα προβληματα στην ζωη μας πρεπει να ασχολουμαστε με αυτους τους #$%#@$@#$@$

 

για να γινει εκδοση κοινοχρηστων πρεπει να δωσεις και πικανα χιλιοστων στην εταιρια κοινοχρηστων....αλλιως πως θα χωρισει τα εξοδα;σε ισα μερη....δε νομιζω...

 

πολυ σωστος! ετσι ακριβως ειναι! και φυσικα εκαναν παρανομες μετατροπες και δεν εχει δηλωθει τπτ και δεν ειχαν και αδειες....

και μετα οτι και να κανεις θες μηχανικο, θες λεφτα και αν πεσει προστιμο ποιος θα το φαει?

πολεοδομικες παραβασεις συνεφο οι ιδιοκτητες....

 

Λοιπον θα τα δω ποιο αναλυτικα με τις χρεωσεις στο ρευμα, γιατι βαζουν και τα αλλα μεσα.

Μιλαω και με τους αλλους και θα δουμε.

Και παλι ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

εχω μια ερωτηση....εσυ πως εμπλεξες σε τετοια "πολυκατοικια" οικογενειακη...γιατι αν κληρονόμησες ....παει καλα..αν αγόρασες;;;;;;:):):):):)

Αγαπάτε ΑΛΛΗΛΟΥΣ- Κακο ΔΕΝ κανει...

Samsung Galaxy S2, HTC ONE(Μ7),Iphone6s, Samsung J7(2016),Samsung S9, iphone7,iphone 13pro max
Ipad 3,Ipad 5

Link to comment
Share on other sites

εχω μια ερωτηση....εσυ πως εμπλεξες σε τετοια "πολυκατοικια" οικογενειακη...γιατι αν κληρονόμησες ....παει καλα..αν αγόρασες;;;;;;:):):):):)

 

ο πατερας μου το 1977 αγορασε αερα δλδ ταρατσα και εκτισε εκει. Τοτε δεν ηταν τα υπογεια διαμερισματα ηταν αποθηκη, και δεν ειχε 3ο οροφο εγινε πολλα χρονια μετα.

Τοσο παλια αλλα και για πολλα χρονια μεχρι πριν ακομα απο την οικονομικη κριση ηταν ολα ροδινα.

Αυτα τα χαλια εγιναν τωρα με την κριση σχεδον και ισως λιγακι ποιο πριν ακομα.

Δεν μπορεις να ξερεις απο πριν τι θα γινει.

Εκεινη την εποχη οταν αγοραζες και εκτιζες κιολας ησουν αρχοντας.

Link to comment
Share on other sites

ο πατερας μου το 1977 αγορασε αερα δλδ ταρατσα και εκτισε εκει. Τοτε δεν ηταν τα υπογεια διαμερισματα ηταν αποθηκη, και δεν ειχε 3ο οροφο εγινε πολλα χρονια μετα.

Τοσο παλια αλλα και για πολλα χρονια μεχρι πριν ακομα απο την οικονομικη κριση ηταν ολα ροδινα.

Αυτα τα χαλια εγιναν τωρα με την κριση σχεδον και ισως λιγακι ποιο πριν ακομα.

Δεν μπορεις να ξερεις απο πριν τι θα γινει.

Εκεινη την εποχη οταν αγοραζες και εκτιζες κιολας ησουν αρχοντας.

εχεις δικιο...η κριση άλλαξε πολυ τα δεδομενα..και σιγουρα τωρα οι καΚΟπληρωτες εχουν δικαιολογια...τι να πω..παντως αν σταματησεις να το πληρωνεις δε νομιζω οτι η ΔΕΗ απλα θα σας αφησει υσηχους. προκειται για κοινοχρηστο ρολοι.... μιλα με ΔΕΗ πριν κανεις κινηση...99% θα σου πουν οτι εχουν ευθυνη αυτοι που χρησιμοποιουν το ρολοι...ασχετα με το ονομα που ανηκει...σιγα να μη χαρισει χρημα η δΕΗ χαχααχαχ

Αγαπάτε ΑΛΛΗΛΟΥΣ- Κακο ΔΕΝ κανει...

Samsung Galaxy S2, HTC ONE(Μ7),Iphone6s, Samsung J7(2016),Samsung S9, iphone7,iphone 13pro max
Ipad 3,Ipad 5

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...