Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτο θα ηταν βολικο ,να μην κατεβαίνω κάτω να ανοιγω να έρχονται η δικοί μου ανθρωποι ..

αν & 2 λύσεις μου έδωσε αυτος και η τελευταια ειναι αν δεν κανω λάθος κλειδαριές σε καθε όροφό & κλειδια στον καθε ιδιοκτήτη,,

άλλα δεν το θυμάμαι 100% θέλουμε κάτι αρκετά οικονομικό & να μην μπωρει να το χρησιμοποιήσει αυτός που δεν πληρώνει

 

με κλειδαριες σε καθε οροφο αυτο δεν μπορει να γινει.Ηλεκτρικα αυτο που μου ερχεται στο μυαλο μπορει να γινει με ελεγχο σε καθε οροφο.Αναγκαστικα θα βγαινεις μεχρι το ασανσερ για να το ενεργοποιεις.Ενναλακτικα μπορει να γινει και με τηλ/χερισμο,αρκει να μπορει ο συντηρητης να τραβηξει γραμμη απο το φρεατιο.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Θα ηθελα να ρωτησω κατα ποσο ειναι νομιμο να μου ζητανε εκκαθαριστικο εφοριας για να νοικιαζω σπιτι?Μερικες σελιδες πριν σε σθζητηση για κακοπληρωτες καποις συμφορουμιτης αναφερε για εκαθαριστικο?

Εκτος απο το νομιμο του πραγματος, κατα ποσο ειναι και πρακτικο εκ μερους του μισθωτη.Αν ο αλλος ειναι κακοπληρωτης ειναι κακοπληρωτης.

Καταλαβαινω οτι το θελει για credit check αλλα να στειλω με email το εκαθαρστικο στην μεσιτρια για να το δωσει στην ιδιοκτητρια για να το δωσει στον λογιστη της ε δεν το δινω,ειναι και θεμα προσωπικοων δεδομενων

Η πλακα ειναι οτι για να μου ριξει το ενοικια απο 500ε σε 470 μου ζητησε και 5 ενοικια μπροστα+εγγυηση και προτεινα στο συμβολαιο να δηλωσει οτι την βολευει.

Απλα να αναφερω οτι παντα πληρωνω στον τωρινο μου σπιτονοικοκυρη στην ωρα του και ειμαι τυπικοτατος στις υποχρεωσεις μου ως ανθρωπος.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω κατα ποσο ειναι νομιμο να μου ζητανε εκκαθαριστικο εφοριας για να νοικιαζω σπιτι?Μερικες σελιδες πριν σε σθζητηση για κακοπληρωτες καποις συμφορουμιτης αναφερε για εκαθαριστικο?

Εκτος απο το νομιμο του πραγματος, κατα ποσο ειναι και πρακτικο εκ μερους του μισθωτη.Αν ο αλλος ειναι κακοπληρωτης ειναι κακοπληρωτης.

Καταλαβαινω οτι το θελει για credit check αλλα να στειλω με email το εκαθαρστικο στην μεσιτρια για να το δωσει στην ιδιοκτητρια για να το δωσει στον λογιστη της ε δεν το δινω,ειναι και θεμα προσωπικοων δεδομενων

Η πλακα ειναι οτι για να μου ριξει το ενοικια απο 500ε σε 470 μου ζητησε και 5 ενοικια μπροστα+εγγυηση και προτεινα στο συμβολαιο να δηλωσει οτι την βολευει.

Απλα να αναφερω οτι παντα πληρωνω στον τωρινο μου σπιτονοικοκυρη στην ωρα του και ειμαι τυπικοτατος στις υποχρεωσεις μου ως ανθρωπος.

Καλημερα. Εγω το ειχα αναφερει. Δεν ειναι παρανομο να στο ζητησει. Αν δεν θελεις, δεν εισαι υποχρεωμενος.Οπως και εκεινος δεν ειναι υποχρεωμενος να στο νοικιασει.

Αντιλαμβανομαι παντως τον προβληματισμο σου, και εμενα θα με ενοχλουσε.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση.Πιο πολυ ηταν προβληματισμος ,food for thought.Επισης μια ερωτηση:jξερω οτι εκ του νομου η μισθωση ειναι για τρια χρονια.Αλλα σε περιπτωση που αλλαξουν οι καταστασεις πχ λογω ανεργιας.μειωσης αποδοχων ή ακομα και να με στειλει η εταιρια μου εκτος αθηνων,με την μισθωση τι γινεται?μπορει να λυθει?χανεται η εγγυηση?

Το ρωταω γιατι εχει αλλαξει η ζωη μας αρκετα και αλλαζει απο μερα σε μερα.Αλλα τα δεδομενα εκεινης της εποχης και αλλα τωρα.

Ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

Φίλε dalton114: για μία ακόμη φορά η σωστή διατύπωση είναι πως είναι παράνομο να στο ζητήσει, αλλά όχι να το προσφέρεις οικειοθελώς, αφού όπως ορθώς επισημαίνεις αποτελεί προσωπικό δεδομένο..για την μείωση που σου κάνει με τέτοιους όρους, ασφαλώς και ΔΕΝ θα το αποδεχόμουν..

 

Αναφορικώς με την διάρκεια της μισθώσεως : η νομολογία μας έχει κρίνει ότι οιαδήποτε μισθωτική διάρκεια , είτε συμβατική είτε εκ του νόμου, υποχωρεί μπροστά σε ζητήματα ανωτέρας βίας. Ως τέτοια έχει κριθεί η μετάθεση δημ.ή ιδιωτικού υπαλλήλου, η μετοίκηση σε άλλο μέρος μακριά από τον τόπο διαμονής, ο γάμος η γέννηση κ.λ.π. Σε μία τέτοια περίπτωση η εγγύηση δεν χάνεται , αφού δεν συντρέχει υπαιτιότητά σου διά την λύσιν της μισθώσεως..(αφήνω στην άκρη το γεγονός ότι κατά την άποψή μου η κατάπτωση της εγγύησης αφ' εαυτής υπέρ του εκμισθωτού, τυγχάνει παράνομος ασχέτως του τι προβλέπει το μισθωτήριο..)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.Τωρα το "οικειοθελως" ειναι σχετικο οταν σου λεει η μεσιτρια "αν σας ενδιαφερει και θελετε να προχωρησετε στην μισθωση,να στειλετε ενα εκαθαριστο"Αν δεν εκρινε επαρκη το εκαθαθαριστικο ειναι αλλο θεμα.

Για την ιστορια να σας πω οτι το συγκεκριμενο ακινητο το εχουν αναλαβει 3-4 μεσιτητα εδω και ενα μηνα και τιποτα.

Ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

Για μια ακόμη φορά, παράνομο δεν είναι να σου ζητήσει κάποιος ένα προσωπικό σου δεδομένο. Άλλως, θα ήταν παράνομο να σε ρωτάει κάποιος ακόμη και το ονοματεπώνυμό σου.

Παράνομο είναι να επεξεργάζεται προσωπικά σου δεδομένα, χωρίς την συγκατάθεσή σου.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως τρέχεις μακριά...φαντάσου ΠΟΣΟ περίεργος ιδιοκτήτης είναι. Έχει πολλά σπίτια εκεί έξω (εκτός αν το συγκεκριμένο είναι των ονείρων σου! )
Link to comment
Share on other sites

Για όσους θέλουν να μαθαίνουν πραγματικά :

Προσωπικά δεδομένα είναι κάθε πληροφορία που αναφέρεται σε και περιγράφει ένα άτομο, όπως: στοιχεία αναγνώρισης (ονοματεπώνυμο, ηλικία, κατοικία, επάγγελμα, οικογενειακή κατάσταση κλπ.), φυσικά χαρακτηριστικά, εκπαίδευση, εργασία (προϋπηρεσία, εργασιακή συμπεριφορά κλπ), οικονομική κατάσταση (έσοδα, περιουσιακά στοιχεία, οικονομική συμπεριφορά), ενδιαφέροντα, δραστηριότητες, συνήθειες.

 

Άρθρο 5 Ν.2472/1997

 

1. Επεξεργασία δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα επιτρέπεται μόνον όταν το υποκείμενο των δεδομένων έχει δώσει τη συγκατάθεσή του.

 

2. Κατ’ εξαίρεση επιτρέπεται η επεξεργασία και χωρίς τη συγκατάθεση, όταν:

 

α) Η επεξεργασία είναι αναγκαία για την εκτέλεση σύμβασης, στην οποία συμβαλλόμενο μέρος είναι υποκείμενο δεδομένων ή για τη λήψη μέτρων κατόπιν αιτήσεως του υποκειμένου κατά το προσυμβατικό στάδιο. .......

 

Αρθρο 2

 

“Επεξεργασία δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα” (“επεξεργασία”), κάθε εργασία ή σειρά εργασιών που πραγματοποιείται, από το Δημόσιο ή από νομικό πρόσωπο δημοσίου δικαίου ή ιδιωτικού δικαίου ή ένωση προσώπων ή φυσικό πρόσωπο με ή χωρίς τη βοήθεια αυτοματοποιημένων μεθόδων και εφαρμόζονται σε δεδομένα προσωπικού χαρακτήρα, όπως η συλλογή, η καταχώριση, η οργάνωση, η διατήρηση ή αποθήκευση, η τροποποίηση, η εξαγωγή, η χρήση, η διαβίβαση, η διάδοση ή κάθε άλλης μορφής διάθεση, η συσχέτιση ή ο συνδυασμός, η διασύνδεση, η δέσμευση (κλείδωμα), η διαγραφή, η καταστροφή.....''

 

Η μίσθωση πουθενά στον νόμο δεν υπάγεται στις συμβάσεις εκείνες όπου είναι αναγκαίο προαπαιτούμενο η επεξεργασία δεδομένων οικονομικού χαρακτήρα...επομένως η αναζήτηση εκκαθαριστικού είναι παράνομη..(εκτός εάν κάποιος πιστεύει αφελώς, ότι το εκκαθαριστικό δεν θα διατηρηθεί αλλά θα αυτοκαταστραφεί άμα τη μελέτη του ωσάν τα μηνύματα αστυνόμου Σαΐνη...)

Link to comment
Share on other sites

γιατι σου μοιαζει για ανεκδοτο;

θεωρεις πιο σωστο να πηγαινει να πληρωνει ο διαχειριστής απο την τσεπη του;

 

Εγώ ρωτάω για την περίπτωση που δεν φτάνει το αποθεματικό , θα βάλει απο την τσέπη του;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.Τωρα το "οικειοθελως" ειναι σχετικο οταν σου λεει η μεσιτρια "αν σας ενδιαφερει και θελετε να προχωρησετε στην μισθωση,να στειλετε ενα εκαθαριστο"Αν δεν εκρινε επαρκη το εκαθαθαριστικο ειναι αλλο θεμα.

Για την ιστορια να σας πω οτι το συγκεκριμενο ακινητο το εχουν αναλαβει 3-4 μεσιτητα εδω και ενα μηνα και τιποτα.

Ευχαριστω και παλι.

 

Για μια ακόμη φορά, παράνομο δεν είναι να σου ζητήσει κάποιος ένα προσωπικό σου δεδομένο. Άλλως, θα ήταν παράνομο να σε ρωτάει κάποιος ακόμη και το ονοματεπώνυμό σου.

Παράνομο είναι να επεξεργάζεται προσωπικά σου δεδομένα, χωρίς την συγκατάθεσή σου.

 

χωρις να συμφωνω και εγω ..απλα να αναφερω οτι σε ορισμενες χωρες του εξωτερικου ειναι απαραιτητο το που δουλευειες και ποσα βγαζεις για την μισθωση σπιτιου.απλα εκει ειναι ο κανονας και δεν συ κανει εντυπωση.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,οπως στης περισσότερες πολυκατοικίες ,ετσι & στην δίκη μας έχουμε θέματά με ιδιοκτήτη ,χρωστάει πολλά χρήματά κοντά στα 1200 ευρω,& να πληρώσει ουτε κουβέντα,,πήγαμε όλοι η ιδιοκτήτες σε δικηγόρο & θα τρέξουμε έτσι το θέμα,Άλλα η δικηγόρος μας πρότεινε 1 λύση είναι να βάλουμε μέσα στο ασανσέρ ειδική κλειδαριά στον πινάκα με τα κουμπιά των οροφών & να έχουμε από ενα κλειδί & να μπορούμε να ανεβαίνουμε στα διαμερίσματά μας .Και ο ιδιοκτήτης του 5 ορόφου μην μπορεί να χρησιμοποιήσει καθόλου το ασανσέρ ,,το ψάχνω με κάποιες λέξεις στο google Άλλα δεν μου βγάζει κάτι,

Γνωρίζουμε πόσο κοστίζει .?

Και που θα το βρούμε ..?

ευχαριστώ

εκ

των

πρότερων

 

Βρείτε άλλο δικηγόρο

Το ασανσέρ αν το κόψετε να μην πάει στον όροφο του αν έχει όρεξη θα σας τρέχει και δεν θα φτάνετε, τα δικαστήρια το θεωρούν είδος πρώτης ανάγκης πλέον, μόνο να κάνει ότι πονάει η καρδιά του και να μην μπορούν να τον κατεβάσουν οι τραυματιοφορεις με το χαρτί που θα πάρει ότι δεν πήγαινε το ασανσέρ θα τρέχετε και θα τον πληρώσετε κιόλας

Νόμιμος τρόπος να το κλείσεις δεν υπάρχει αναγκαστικά περιμένεις το δικαστήριο

Αν θες να σου δώσω μια λύση στείλε μου ένα προσωπικό μυνημα

 

Είμαι συντηρητής και έχω μπλέξει σε παρόμοιο πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

χωρις να συμφωνω και εγω ..απλα να αναφερω οτι σε ορισμενες χωρες του εξωτερικου ειναι απαραιτητο το που δουλευειες και ποσα βγαζεις για την μισθωση σπιτιου.απλα εκει ειναι ο κανονας και δεν συ κανει εντυπωση.

 

Έχω προσωπική εμπειρία από μίσθωση στο Παρίσι.

Αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι δεν μιλάμε για επεξεργασία προσωπικών δεδομένων, χωρίς τη συγκατάθεση του υποκειμένου.

Οικειοθελώς καλείται να δώσει τα φορολογικά του στοιχεία. Αν δεν θέλει, δεν τα δίνει.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα να αναφέρω και εγώ το πρόβλημα που αντιμετωπίζω να μου πείτε την γνώμη σας.Απο τον Ιούνιο του 2010 νοικιάζω ένα σπίτι,στον ιδιοκτήτη έδωσα προκαταβολή 1000 ευρώ συν προκαταβολή πετρελαίου 200 σύνολο 1200,το ενοίκιο τότε ήταν στα 500 ευρώ,μετά από 3 χρόνια μου το έριξε στα 400,τον ενημέρωσα πριν λίγες μέρες ότι θα φύγω από το σπίτι 1 Οκτωβρίου και ότι ζητάω να συμψηφισμό της εγγύησης 1200ευρω 3 μήνες από 400ευρω συν ότι θα του παραδώσω το σπίτι βαμμένο όπως το παρέλαβα και ότι άλλες εκκρεμότητες υπάρχουν(κοινόχρηστα).Να αναφέρω πώς όλα τα χρόνια ήμουν συνεπης στις υποχρεώσεις μου,ο τύπος όμως δεν δέχεται συμψηφισμό, και με απειλει με δικαστήρια και εφοριες,τι μπορώ να κάνω, είμαι σίγουρος ότι την εγγύηση δεν θα μου την επιστρέψει,να σημειωθεί ότι η ΔΕΗ και η ΕΥΔΑΠ είναι στο όνομα του,και φυσικά καί αυτά πληρωμένα κανονικά,σε αντίθεση με άλλα διαμερίσματα που ούτε καν πληρώνουν.τι μπορώ να κάνω σε αυτή την περίπτωση;

 

Sent from my Le X822 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

με ποια δικαιολογια δεν δεχεται να επιστρέψει την εγγυηση;

εχουν γινει ζημιες;

να μην πληρωσεις τους δυο μηνες που αναλογουν και το ποσοστο απο τον τριτο εφοσον δεν υπαρχουν ζημιες και ας κανει οτι θελει με τις εφοριες και τα δικαστηρια.εσυ θα τραβηξεις Φωτογραφίες πως παραδιδεις το σπιτι να μην εχει να λεει τιποτα αύριο.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Καμία ζημιά ίσα ίσα που του είπα ότι το σπίτι θα του το παραδώσω βαμμένο όπως το παρέλαβα,απλά δεν δέχεται τον συμψηφισμό απειλώντας, κρίμα πάντως γιατί δεν του καθυστέρησα ποτέ πληρωμή ούτε μέρα για 7 χρόνια και φυσικά πληρωμένοι και οι λογαριασμοί ΔΕΚΟ που είναι στο όνομα του,,η μόνη δικαιολογία που έχει είναι ότι δεν το γράφει στο συμβόλαιο για συμψηφισμό,το συμβόλαιο είναι αορίστου χρόνου.

 

Sent from my Le X822 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι και διαχειριστής,φώναξε το διαχειριστή να δει το σπίτι, για να εχεις και μια μαρτυρία από μη έχον ίδιον συμφέρον άτομο.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Η σωστή διαδικασία είναι: πληρώνεις μέχρι και τον τελευταίο μήνα που είσαι μέσα. Όταν φεύγεις, κάνετε μαζί έλεγχο ότι όλα είναι οκ και δεν μένουν ζημιές. Του δίνεις αποδείξεις ότι έχεις τακτοποιήσει όλα τα κοινόχρηστα, λογαριασμούς κλπ και σου δίνει πίσω την εγγύηση τότε.

 

Αν κάνεις αυτό που λες και για 4 μήνες από σήμερα μέχρι τον Οκτώβριο πιστολιάσεις κοινόχρηστα, νερά, ρεύματα κλπ και σου έχει δώσει πίσω και την εγγύηση (μη έχοντας εσύ πληρώσει ενοίκιο), δεν έχει πώς να εξασφαλιστεί. Εσύ θα το δεχόσουν;

Link to comment
Share on other sites

Η σωστή διαδικασία είναι: πληρώνεις μέχρι και τον τελευταίο μήνα που είσαι μέσα. Όταν φεύγεις, κάνετε μαζί έλεγχο ότι όλα είναι οκ και δεν μένουν ζημιές. Του δίνεις αποδείξεις ότι έχεις τακτοποιήσει όλα τα κοινόχρηστα, λογαριασμούς κλπ και σου δίνει πίσω την εγγύηση τότε.

 

Αν κάνεις αυτό που λες και για 4 μήνες από σήμερα μέχρι τον Οκτώβριο πιστολιάσεις κοινόχρηστα, νερά, ρεύματα κλπ και σου έχει δώσει πίσω και την εγγύηση (μη έχοντας εσύ πληρώσει ενοίκιο), δεν έχει πώς να εξασφαλιστεί. Εσύ θα το δεχόσουν;

Ας μην πληρώσει,τι θα του κάνουν;Ωσπου να τον πάει σε διαστήριο ότι δεν πληρωνει,θα έχει φύγει.Ετσι κι αλλοιώς,θέλει λεφτά για να ξεκινήσει δικαστήρια,οπότε θα το ξανασκεφτεί..

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Όχι αυτά τα έχω πληρώμενα και ότι άλλες εκκρεμότητες υπάρχουν θα τις πληρώσω εννοείται,αλλά επειδή και σε διπλανό διαμέρισμα δεν τούς επέστρεψε την εγγύηση αλλά τούς είπε να μείνουν δύο μήνες παραπάνω οι άνθρωποι δεν πήραν ποτέ τα λεφτά τους, οπότε τίθεται θέμα εμπιστοσύνης, είμαι σίγουρος ότι θα μου πει το ίδιο.

 

Sent from my Le X822 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όχι αυτά τα έχω πληρώμενα και ότι άλλες εκκρεμότητες υπάρχουν θα τις πληρώσω εννοείται,αλλά επειδή και σε διπλανό διαμέρισμα δεν τούς επέστρεψε την εγγύηση αλλά τούς είπε να μείνουν δύο μήνες παραπάνω οι άνθρωποι δεν πήραν ποτέ τα λεφτά τους, οπότε τίθεται θέμα εμπιστοσύνης, είμαι σίγουρος ότι θα μου πει το ίδιο.

 

Sent from my Le X822 using Tapatalk

Του έδωσα 1200 ευρώ εγγύηση,το ενοίκιο είναι 400 το μήνα οπότε του είπα Ιούλιο Αύγουστο Σεπτέμβριο κάνουμε συμψηφισμό και σου παραδίδω το σπίτι βαμμένο,συν ότι αποδείξεις για κοινόχρηστα έχει.

 

Sent from my Le X822 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ακου άνθρωπε μου,εφάρμοσε την κυβερνητική φιλοσοφία,τουλάχιστον αυτή την προ του 2015,δηλαδή δεν πληρώνω δεν πληρώνω.:lol:

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Η σωστή διαδικασία είναι: πληρώνεις μέχρι και τον τελευταίο μήνα που είσαι μέσα. Όταν φεύγεις, κάνετε μαζί έλεγχο ότι όλα είναι οκ και δεν μένουν ζημιές. Του δίνεις αποδείξεις ότι έχεις τακτοποιήσει όλα τα κοινόχρηστα, λογαριασμούς κλπ και σου δίνει πίσω την εγγύηση τότε.

 

Αν κάνεις αυτό που λες και για 4 μήνες από σήμερα μέχρι τον Οκτώβριο πιστολιάσεις κοινόχρηστα, νερά, ρεύματα κλπ και σου έχει δώσει πίσω και την εγγύηση (μη έχοντας εσύ πληρώσει ενοίκιο), δεν έχει πώς να εξασφαλιστεί. Εσύ θα το δεχόσουν;

επισης η σωστη διαδικασια ειναι να του συζητησει ο ιδιοκτήτης αυτο και όχι να κάνει το παπι.Μην τα βλεπουμε μονοπλευρα.
Ακου άνθρωπε μου,εφάρμοσε την κυβερνητική φιλοσοφία,τουλάχιστον αυτή την προ του 2015,δηλαδή δεν πληρώνω δεν πληρώνω.:lol:
δεν είναι ολοι τουφεκαδες.υπαρχουν και κυριοι.
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Αρχικώς να πω ότι κανονικά η εγγύηση ΔΕΝ συμψιφίζεται με μισθώματα, αφού έτσι καταστρατηγείται ο σκοπός για τον οποίον εδώθη....

 

Επιπλέον: πρέπει να ληφθεί υπ΄όψιν ποια είναι η διάρκεια της μίσθωσης βάσει συμβολαίου, ειδάλλως μπορεί να διεκδικήσει ο εκμισθωτής τα μισθώματα μέχρις λήξεως της μισθώσεως..

Link to comment
Share on other sites

επισης η σωστη διαδικασια ειναι να του συζητησει ο ιδιοκτήτης αυτο και όχι να κάνει το παπι.Μην τα βλεπουμε μονοπλευρα.δεν είναι ολοι τουφεκαδες.υπαρχουν και κυριοι.

Έτσι ακριβώς φίλε μου, σεβάστηκα την περιουσία του όπως έκανα και στο πρώτο σπίτι που νοίκιασα όπου ο ιδιοκτήτης εκεί από μόνος του μου είπε για συμψηφισμό,και το ληξαμε χωρίς κανένα θέμα.Ειναι λεφτά που τα έχω δουλέψει και δεν θέλω να τα χαρίσω σε κανέναν.ουτε να τρέχω εγώ μετά σε δικηγόρους και δικαστήρια.

 

Sent from my Le X822 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αρχικώς να πω ότι κανονικά η εγγύηση ΔΕΝ συμψιφίζεται με μισθώματα, αφού έτσι καταστρατηγείται ο σκοπός για τον οποίον εδώθη....

 

Επιπλέον: πρέπει να ληφθεί υπ΄όψιν ποια είναι η διάρκεια της μίσθωσης βάσει συμβολαίου, ειδάλλως μπορεί να διεκδικήσει ο εκμισθωτής τα μισθώματα μέχρις λήξεως της μισθώσεως..

Το τελευταίο συμβόλαιο ήταν 2012 από τότε δεν ξανακαναμε και μου είπε ότι έγινε αορίστου χρόνου,τώρα δεν ξέρω τι ακριβώς γίνεται.

 

Sent from my Le X822 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το συμβολαιο σε ενοικιαση σπιτιου, ποιον καλύπτει?

Ερωτω: νοικιαζω σπιτι και θέλω να φυγω πριν την ληξη. Υπάρχουν καποιες ποινές? Στο συμβολαιο αναφερει οτι μπορω να φυγω οποτε θελω, αρκει να ενημερωσω 2 μήνες πριν.

Λογαριασμοι ολα στο ονομα μου και φυσικα ολα πληρωμενα, κοινοχρηστα οκ.

Καλοπληρωτης στο νοικι

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...