Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν ειναι κατι φαντασμαγορικο.Ιατρειο ειμαι στον ημιοροφο.Τσακ και προσγειώθηκε!!!

παντως ενω ειχαμε πει το απογευμα μετα τις 5 για εκ νεου συνελευση, δεν εχει βγει ΚΑΝΕΙΣ.

τζαμπα ακυρωσα τα ραντεβου μου φαινεται...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Αυτα που γραφω ειναι περα για περα αληθινα.Μέλος του φορουμ εμενε στην πολυκατοικια αυτη και μπορει να τα επιβεβαιωσει(αν το διαβασει ντε)

pavlitaki αν εκατσες και διαβασες ολα τα μνματα μου στο φορουμ απο τα τελευταια 11 χρονια που ειμαι μελος!ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ!

 

Σου είπα το χομπι μου είναι η διαχείρηση κρίσεων. Αυτό γίνεται μόνο με μελέτη του ψυχολογικού προφίλ των εμπλεκομένων.....δεν χρειάστηκε να διαβάσω όλα τα μηνύματα....δειγματοληπτικά μερικά μόνον.

Τελικά δεν υπάρχει πρόβλημα σοβαρό. Απλώς η πολυκατοικία είναι ακέφαλη.

Αν υπάρξει κάποιος διαχειριστής και κινηθεί σωστά, όλα θα λυθούν. Αλλιώς όπου λαλούν πολλοί...

Link to comment
Share on other sites

Χα χα χα χα με συγχωρείς που το λέω φιλέ μου αλλά αν μπλέξεις με παλαβούς σε πολυκατοικία δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη ούτε ο καλύτερος ψυχολόγος να είσαι η διαχειριστής κρίσεων.

Οι παλαβοί/παράξενοι/αντιρρησίες θα σε ρίξουν στο επίπεδο τους και θα χάσεις.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Χα χα χα χα με συγχωρείς που το λέω φιλέ μου αλλά αν μπλέξεις με παλαβούς σε πολυκατοικία δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη ούτε ο καλύτερος ψυχολόγος να είσαι η διαχειριστής κρίσεων.

Οι παλαβοί/παράξενοι/αντιρρησίες θα σε ρίξουν στο επίπεδο τους και θα χάσεις.

Εννοείται ότι αν πέσεις θα σε πατήσουν. Αλλά αν σταθείς στο ύψος σου, απλά θα επιβληθείς. Αλλιώς ακόμα με τα τσαρούχια θα είμαστε.

Οι παλαβοί στο τρελλάδικο....φίλε μου, ο νόμος είναι υπεράνω όλων...ακόμα κι αν γίνονται κόλπα καμμιά φορά.

Χρειάζεται βέβαια λίγος κόπος....η ατυχία καμμιά φορά είναι επιλεκτική στο ποιούς στοχεύει.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι αν πέσεις θα σε πατήσουν. Αλλά αν σταθείς στο ύψος σου, απλά θα επιβληθείς. Αλλιώς ακόμα με τα τσαρούχια θα είμαστε.

Οι παλαβοί στο τρελλάδικο....φίλε μου, ο νόμος είναι υπεράνω όλων...ακόμα κι αν γίνονται κόλπα καμμιά φορά.

Χρειάζεται βέβαια λίγος κόπος....η ατυχία καμμιά φορά είναι επιλεκτική στο ποιούς στοχεύει.

 

Στην θεωρία όλα καλά είναι φίλε μου. Στην πράξη όμως τα πράγματα δεν είναι έτσι. Και δεν σου λέω για μεγάλες πολυκατοικίες με πολλά διαμερίσματα (30-40) που εκεί φυσικά χάνεις την μπάλα κυριολεκτικά. Ακόμη και 10 διαμερίσματα να υπάρχουν (13 σε εμάς, 12 κατοικούνται το 1 αγνώστων ιδιοκτητών λόγω κληρονομιάς) η συνεννόηση ή η επιβολή είναι εξαιρετικά δύσκολη. Έχω κάνει διαχειριστής και ξέρω. Έχω πάει σε πάνω από 20 συνελεύσεις (και καμιά 15αρία στην άλλη πολυκατοικία που έχω ένα μικρό διαμέρισμα) και τα έχω δει όλα. Ακόμη και για το χαλάκι της πόρτας διαφωνία, ο καθένας κάνει ότι γουστάρει, ο άλλος έχει 2 γκαράζ και τα έχει κάνει αποθήκη και παρκάρει ακριβώς απ' έξω που είναι κοινόχρηστος χώρος, κλίκες μεταξύ 2 και 3 διαμερισμάτων. Στη δε άλλη πολυκατοικία είχαμε τσακωμούς, αστυνομίες, πολεοδομίες και ότι δεν μπορείς να φανταστείς, έτρεχαν τόσοι άνθρωποι γιατί ένας μ@#@#@ς μισούσε τον από πάνω του (τι στο καλό είχαν να χωρίσουν δεν κατάλαβε κανείς).

 

Γι αυτό σου λέω, ΔΕΝ βρίσκεις άκρη ότι και να γίνει.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Εξελιξεις!!!

χτες στη συγκεντρωση δεν ηρθε ΚΑΝΕΙΣ.

Βγηκα και αρχισα να χτυπαω θυροτηλεφωνα στα οποια μαλιστα μου ανοιγαν :p

Ετσι,αφου βγηκε μόνο η διπλανή μου αρχισα να χτυπαω και πόρτες και ωωωω!!ΞΑΦΝΙΚΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΜΕΣΑ.θα διακτινίστηκαν!

Τεσπα, μετά απο μιση ωρα βγηκανε ακομα 2-3.

Πήρα τηλεφωνο τους 3 ιδιοκτητες των υπογειων οπου απο εκει εβγαιναν τα νερα και η μποχα.

Ο ενας μου ειπε πως δεν τον ενδιαφερει, εχει βαρεθει να δινει λεφτα(?!!?) και πως τα νερα έρχονται απο το σπιτι της Σουλας.Πως το ξερει αυτο δε μου το απαντησε.Του ειπα πως αν δεν ερθει να ανοιξει το σπιτι του μεχρι αυριο το μεσημερι, θα βγαλω εισαγγελικη δδιαταγη να σπασουμε την πορτα του για να γινει αντληση των υδατων.

Απο εκεινη τη στιγμη και επειτα, 4 φορες με πηρε τηλεφωνο και μου ειπε μαλιστα πως ο δικος του υδραυλικος μας κανει σπεσιαλ τιμη 150 ευρω χ.α (χωρίς αποδειξη)για να το φτιαξει.

Πήρα μετά την Σουλα τηλεφωνο η οποία μου είπε πως πήγε τη δευτερα στο σπίτι, είδε τα νερά αλλα επειδή δεν ήταν απο το δικό της σπίτι η "εξοδος" δεν σκέφτηκε να ειδοποιήσει κανένα και πως δεν μπορεί να ξαναρχεται.

Τα ίδια και σε αυτή, σε μισή ώρα ήρθε ο άντρας της και άνοιξε το σπίτι για να δούμε πως δεν είναι απο αυτούς τα νερά.

Κατόπιν πήρα το 3ο διαμέρισμα η οποία αρνήθηκε να έρθει, με ρώτησε τί είπε η σούλα(αυτή μάλλον κάνει κάποιο κουμάντο στα υπόγεια)και όταν της είπα και αυτης πως αν δεν έρθει μέχρι αύριο το μεσήμερι(μπλα μπλα μπλα) και μου απάντησε πως δουλευει το πρωί και το μεσημέρι ξεκουράζεται!

Της είπα πως κι εμείς εργαζόμαστε όσοι μαζευτήκαμε και διευκρίνησα πως καλώ παρουσία όλων των ενοίκων.Μου το έκλεισε στα μούτρα.Δεν ξέρω αν θα έρθει σήμερα.

Στο ενδιάμεσο οι υπόλοιποι συγκεντρωμένοι άρχισαν το ξεκατίνιασμα.Το 1970 εσύ μου τίναξες πάνω στα απλωμένα, το 65 δε με άφησες να πάω στο πλυσταριο...

Τελικά πήρα τηλέφωνο τον δικό μου υδραυλικό να έρθει για μια εκτίμηση.Εκεί λίγο αντέδρασαν, αλλά ηρέμησαν όταν τους είπα πως δε θα μας πάρει λεφτά, να δει έρχεται.

Ο άνθρωπος ήρθε, είδε και μας είπε πως πρέπει άμεσα να γίνει γτ η κατάσταση θα χειροτερέψει.Επι τόπου του είπα να αρχίσει,(μου είπε πως επειδή μου έχει μια υποχρέωση θα μου πάρει 100 μόνο) και στους άλλους είπα πως δίνουμε ΟΛΟΙ απο ενα 10ρικο.

Τα δώσανε όλοι οι συγκεντρωμένοι (4-5 γίναμε στο ενδιάμεσο)εκτός απο μια που όλως τυχαίως εκείνη την ώρα της ήρθε να κατουρήσει, ενας άλλος θυμήθηκε πως έχει να πάει σε μια δουλίτσα και εχει καθυστερήσει, η αλλη δεν ειχε λεφτα πανω της (προφανώς ουτε και στο σπίτι γιατι μένει 2 ορόφους πιο πανω).

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Πάντως φωτογραφίες του ΠΡΙΝ εχω βγάλει.

 

Θα επανέλθω σίγουρα με κάποιο άλλο προβλημα :p

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Αυτα που γραφω ειναι περα για περα αληθινα.Μέλος του φορουμ εμενε στην πολυκατοικια αυτη και μπορει να τα επιβεβαιωσει(αν το διαβασει ντε)

pavlitaki αν εκατσες και διαβασες ολα τα μνματα μου στο φορουμ απο τα τελευταια 11 χρονια που ειμαι μελος!ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ!

 

Επιβεβαιώνω και χαίρομαι που έφυγα από εκεί.

Αλλά βλέπω εξελίσσετε. Προχωρημένα χρώματα, ιδιαίτεροι αρωματισμοί στο χώρο και... πισίνα στο υπόγειο !!! Μπράβο !!!

:lol:

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

@freak...etc

καλή εξέλιξη....αρκεί να είσαι ήρεμη στις διαταγές. ενημέρωσε ότι μια σωστή επισκευή θα τους γλυτώσει λεφτά στο τέλος.

Και την επομένη φορά ο αδελφός παρών και η αστυνομια επίσης.

Άντε και θα τους νικήσουμε.

venceremos (η κάπως έτσι)

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω και χαίρομαι που έφυγα από εκεί.

Αλλά βλέπω εξελίσσετε. Προχωρημένα χρώματα, ιδιαίτεροι αρωματισμοί στο χώρο και... πισίνα στο υπόγειο !!! Μπράβο !!!

:lol:

Σημερα μυρίζουμε χλωρίνη!Μπορεις να ερθεις οσο διαρκει, να σου βγάλουμε και καφέ στην είσοδο!!

Χρωματισμους οκ.ειπαμε θα αλλαξουμε.

Εγω θα βαψω το ιατρειο απο εξω(καγκελα και τοιχο) και μετα με τα ιδια χρωματα θα κανω και το καγκελο της σκαλας στην εισοδο.Τα ντουβαρια θα βαλουμε απο λιγα χρηματα(οσοι συμφωνησαν) και θα τα κανουμε μονοι μας.Στους υπολοιπους ή φασκελο ή εξώδικο, δε ξερω.

 

 

Παντως δεν ξερω αν είναι τυχαιο ή δολιοφθορά..Σήμερα δε λειτουργει το θυροτηλέφωνο και το κουδούνι της εξώπορτας μου

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Ωραία εξέλιξη!

 

Αν γενικά τους μάθεις/βάλεις σε ένα σύστημα, πιστεύω οτι αργά η γρήγορα θα φτιάξουν τα πράγματα.

Καθιέρωσε αν μπορείς κάθε τόσο μια συνάντηση/συνέλευση ωστε να μιλάτε όλοι μαζί για να λύνονται σιγά σιγά και οι παρεξηγήσεις που όπως κατάλαβα έχουν κάποιοι μεταξύ τους.

 

ΤΙΡ: Σε κάποιες συναντήσεις που θα κάνετε όλοι μαζί, καλό θα ήταν να μην αναφέρεις τίποτα για έξοδα και λεφτά ωστε να μην τους δημιουργηθεί η συσχέτιση "Γενική συνέλευση = πάλι θα μας ζητάει λεφτά".

 

και μου απάντησε πως δουλευει το πρωί και το μεσημέρι ξεκουράζεται!

Λογικό! :happy::p

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

τωρα θέλει συγκεντρωση ο απο πάνω που ο οποιος ενοχλείται απο τον διπλανό του.

Ο διπλανός του (μου το εχουν πει και αλλοι ένοικοι) σπάει πράγματα, χτυπάει την γυναικα του, κανει δυνατα σεξ(αυτο το τελευταιο το εχω ακουσει κι εγω), καλεί μερα παρα μέρα φιλους και κανουν παρτυ.

Ο απο πανω ομως που θελει την συγκεντρωση με την σειρά του ενοχλεί την δική του απο πάνω και την διπλανη μου γιατι λεει καθε βραδυ σερνει επιπλα(προφανως εχει καποιο καναπε-κρεβατι και το στρωνει και το ξεστρωνει) και τσιγαριζει διαρκως κρεμμυδια...

agiorgitis κι εμεις δουλευουμε πρωι-βραδυ καθε μερα και λογικο ειναι να θελουμε κι εμεις να ξεκουραστουμε.

Αλλα αν μας παρουν τηλεφωνο πως το σπιτι μας πλημμυρισε, δε θα βαλουμε τον υπνο πάνω απο την προστασια της περιουσιας μας και την διασφάλιση της υγειας στους συνενοικους μας. ;)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

μήπως τελικά να έπαιρνες το ρίσκο να αλλάξεις επαγγελματική στέγη;;

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

agiorgitis κι εμεις δουλευουμε πρωι-βραδυ καθε μερα και λογικο ειναι να θελουμε κι εμεις να ξεκουραστουμε.

Αλλα αν μας παρουν τηλεφωνο πως το σπιτι μας πλημμυρισε, δε θα βαλουμε τον υπνο πάνω απο την προστασια της περιουσιας μας και την διασφάλιση της υγειας στους συνενοικους μας. ;)

Βρε όταν λέω "Λογικό :happy::p" εννοώ "Εχει δίκιο! Μη μου την απασχολείς εν ώρα αναπαύσεως :happy::p"

 

πιο απλά: πλάκα κάνω! (αφού εχω βάλει και το smilie -> :p )

Edited by agiorgitis
http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ηλθε μια ιδιοκτητρια και μου ειπε οτι θελει να βαλει ηλιακο.

Εγω,σ αυτο το ζητημα ειμαι πολυ επιφυλακτικος διοτι και φοβαμαι τιας διαρροες απο τα σημεια στηριξεως του ηλιακου στην ταρατσα,αλλα και η πολυκατοικια ειναι του 1962,αρα με τον πρωτο αντισεισμικο κανονισμο,αρα ευαλωτη πολυ,ιδιως σε μακρινούς σεισμους,και γι αυτο,δεν θελω να τη βαρύνω γιατι χειροτερευει την ηδη επικινδυνη κατασταση της,μιας και εχει φαει ηδη δυο μεγαλους σεισμους,το 81 και το 99.

Στην πολυκατοικια μπηκε ενας μονον, πανω στο δωμα,και οχι απο μενα,για να μην ακουσω διαφορα...

Τι λετε επ'αυτου;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Ηλθε μια ιδιοκτητρια και μου ειπε οτι θελει να βαλει ηλιακο.

Εγω,σ αυτο το ζητημα ειμαι πολυ επιφυλακτικος διοτι και φοβαμαι τιας διαρροες απο τα σημεια στηριξεως του ηλιακου στην ταρατσα,αλλα και η πολυκατοικια ειναι του 1962,αρα με τον πρωτο αντισεισμικο κανονισμο,αρα ευαλωτη πολυ,ιδιως σε μακρινούς σεισμους,και γι αυτο,δεν θελω να τη βαρύνω γιατι χειροτερευει την ηδη επικινδυνη κατασταση της,μιας και εχει φαει ηδη δυο μεγαλους σεισμους,το 81 και το 99.

Στην πολυκατοικια μπηκε ενας μονον, πανω στο δωμα,και οχι απο μενα,για να μην ακουσω διαφορα...

Τι λετε επ'αυτου;

Η επιβάρυνση του κτιρίου από 250 κιλά δεν είναι επικίνδυνη. 3 ενήλικες κι ένα παιδί.

δλδ αν γίνει σεισμός και σ ένα σπίτι έχουν γιορτή με 20 (20Χ75κ.=1,5 τόνος) άτομα καλεσμένους, κινδυνεύει να πέσει η πολυκατοικία? Δεν νομίζω λογω παρτι.....χωρίς να αποκλείεται βέβαια..(ποτέ δεν θα το μάθουμε)

Τεχνική λύση στη στεγανοποίηση υπάρχει με ασφάλεια 100%.

Τώρα θα μου πείς τι γίνεται αν όλοι θελήσουν να βάλουν? Εκεί είναι το πρόβλημα, αλλά αφού ένας τοκανε ήδη, υπάρχει πρόβλημα τυπικό στην πράξη.

ΥΠΑΡΧΕΙ τεχνική λύση με εγκατάσταση κοινού συλλέκτη στην ταράτσα και με κυκλοφορητή τις ώρες της ηλιοφάνειας και τα boiler στην θέση των συμβατικών θερμοσιφώνων. Κάτι που έπερεπε να γινότανε απ τον οικοδομικό κανονισμό.

Λυση με 30% οικονομία στην κατασκευή αλλά και σημαντική οικονομία στη χρήση.

Δυστυχώς σ αυτή τη χώρα η τεχνογνωσία είναι ανύπαρκτη στους τομείς της καθημερινής ζωής....δλδ εκεί που είναι άκρως απαραίτητη.

 

EDIT

θα μπορούσες να κάνεις πρόταση για εγκατάσταση κοινού ηλιακού και όπου είναι δυνατόν να διατηρηθούν οι συμβατικοί θερμοσίφωνες με μια μετατροπή ώστε να προστεθεί ο εναλλάκτης.

Λύση οικονομική που συνάδει με την εποχή μας.

Edited by pavlitakis1
+κατι
Link to comment
Share on other sites

Η επιβάρυνση του κτιρίου από 250 κιλά δεν είναι επικίνδυνη. 3 ενήλικες κι ένα παιδί.

δλδ αν γίνει σεισμός και σ ένα σπίτι έχουν γιορτή με 20 (20Χ75κ.=1,5 τόνος) άτομα καλεσμένους, κινδυνεύει να πέσει η πολυκατοικία? Δεν νομίζω λογω παρτι.....χωρίς να αποκλείεται βέβαια..(ποτέ δεν θα το μάθουμε)

Τεχνική λύση στη στεγανοποίηση υπάρχει με ασφάλεια 100%.

Τώρα θα μου πείς τι γίνεται αν όλοι θελήσουν να βάλουν? Εκεί είναι το πρόβλημα, αλλά αφού ένας τοκανε ήδη, υπάρχει πρόβλημα τυπικό στην πράξη.

ΥΠΑΡΧΕΙ τεχνική λύση με εγκατάσταση κοινού συλλέκτη στην ταράτσα και με κυκλοφορητή τις ώρες της ηλιοφάνειας και τα boiler στην θέση των συμβατικών θερμοσιφώνων. Κάτι που έπερεπε να γινότανε απ τον οικοδομικό κανονισμό.

Λυση με 30% οικονομία στην κατασκευή αλλά και σημαντική οικονομία στη χρήση.

Δυστυχώς σ αυτή τη χώρα η τεχνογνωσία είναι ανύπαρκτη στους τομείς της καθημερινής ζωής....δλδ εκεί που είναι άκρως απαραίτητη.

 

EDIT

θα μπορούσες να κάνεις πρόταση για εγκατάσταση κοινού ηλιακού και όπου είναι δυνατόν να διατηρηθούν οι συμβατικοί θερμοσίφωνες με μια μετατροπή ώστε να προστεθεί ο εναλλάκτης.

Λύση οικονομική που συνάδει με την εποχή μας.

Εδω οι ιδιοκτητες ειναι αορατοι,και ειτε πεθαναν,ειτε εχουν ξενοικιαστα διαμ/τα ,ειτε ψαξε βρες τους,και προσπαθουν να μην πληρωσουν και ο,τι εξοδα υπαρχουν.

Ευτυχως και εχω κατι λιγα απο το ενοικιο του υπογειου,κατοικιας του τεως θυρωρου.Αμα τελειωσουν κι αυτα,θα πιασουμε πατο.

Αρα το προβλημα ειναι αυτο που εβαλα,στεγανοποιηση,και επιβαρυνση σε σεισμο.

Ευχαριστω για την απαντηση.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Κατά κανόνα, όταν πρόκειται περί επεμβάσεων ή κατασκευών σε κοινόχρηστους χώρους, προστρέχουμε στον κανονισμό...έχει κριθεί, όμως, νομολογιακώς, ότι δικαιούσαι να προβείς σε κατασκευή ή σε έργο που συνηθίζεται κατά την κοινή λογική και τις σημερινές συνθήκες ζωής..μία από αυτές τις εξαιρέσεις αποτελεί και η τοποθέτηση ηλιακού θερμοσίφωνος σε περίπτωση που δεν έχει προβλεφθεί ρητώς η απαγόρευσή του από τον κανονισμό...
Link to comment
Share on other sites

Στην πολυκατοικια μπηκε ενας μονον, πανω στο δωμα,και οχι απο μενα,για να μην ακουσω διαφορα...

Τι λετε επ'αυτου;

 

Μπορεί να φτιάξει ένα μίνι δώμα και να το στερεώσει πάνω σ' αυτό. ;)

Να χτίσει δηλαδή με μπετό και τούβλα πάνω στην ταράτσα ένα σκαλοπάτι, και να το στερεώσει εκεί χωρίς να τρυπά την πλάκα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Κατά κανόνα, όταν πρόκειται περί επεμβάσεων ή κατασκευών σε κοινόχρηστους χώρους, προστρέχουμε στον κανονισμό...έχει κριθεί, όμως, νομολογιακώς, ότι δικαιούσαι να προβείς σε κατασκευή ή σε έργο που συνηθίζεται κατά την κοινή λογική και τις σημερινές συνθήκες ζωής..μία από αυτές τις εξαιρέσεις αποτελεί και η τοποθέτηση ηλιακού θερμοσίφωνος σε περίπτωση που δεν έχει προβλεφθεί ρητώς η απαγόρευσή του από τον κανονισμό...

Καθως καταλαβαινεις,το 62,δεν υπηρχαν ηλιακοι,αρα τι να γραφει ο έρμος ο κανονισμός;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Καθως καταλαβαινεις,το 62,δεν υπηρχαν ηλιακοι,αρα τι να γραφει ο έρμος ο κανονισμός;

 

Επομένως προχωράς όπως είπε και ο ειδικός μας. Δεν είναι παράνομη η απαιτηση της κυρίας, Για να χτιστεί οτιδήποτε να μην περνάει απ το μυαλό σου καθόλου.

 

 

Μπορεί να φτιάξει ένα μίνι δώμα και να το στερεώσει πάνω σ' αυτό.

Να χτίσει δηλαδή με μπετό και τούβλα πάνω στην ταράτσα ένα σκαλοπάτι, και να το στερεώσει εκεί χωρίς να τρυπά την πλάκα.

Αυτό δεν γίνεται τεχνικά.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Επομένως προχωράς όπως είπε και ο ειδικός μας. Δεν είναι παράνομη η απαιτηση της κυρίας, Για να χτιστεί οτιδήποτε να μην περνάει απ το μυαλό σου καθόλου.

 

 

Αυτό δεν γίνεται τεχνικά.

 

Όλα γίνονται.

Κάνεις ένα καλούπι διαστάσεων π.χ. 1,5*1,5*0,15 = 0,3375 κυβικά μετρα. Το γεμίζεις με μπετόν που έχει ειδικό βάρος 2400kg/t και έχεις μια βάση βάρους 2400*0,3375=810kg η οποία δεν κουνιέται με τίποτα.

Edited by siciliano

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Όλα γίνονται.

Κάνεις ένα καλούπι διαστάσεων π.χ. 1,5*1,5*0,15 = 0,3375 κυβικά μετρα. Το γεμίζεις με μπετόν που έχει ειδικό βάρος 2400kg/t και έχεις μια βάση βάρους 2400*0,3375=810kg η οποία δεν κουνιέται με τίποτα.

 

δεν διαβασες τι έγραψε ο φίλος που θεωρεί πολύ το βάρος ενός θερμοσίφωνα μόνο.

Επίσης αυτό που προτείνεις είναι παράνομο, εκτός του ότι φορτίζει την πλάκα με ένα άχρηστο βάρος.

το δε κόστος και εργασία δεν το συζητώ.

αν γινει με προσοχή να μην κοπεί οπλισμός δεν υπάρχει κανένα προβλημα με την στεγανοποιηση.

η λύση που προτείνεις είναι για χώμα.

Link to comment
Share on other sites

Επομένως προχωράς όπως είπε και ο ειδικός μας. Δεν είναι παράνομη η απαιτηση της κυρίας, Για να χτιστεί οτιδήποτε να μην περνάει απ το μυαλό σου καθόλου.

 

 

Ας τραβηξω λιγο τη λογικη υποθετικα.

Αν αυριο,πλακωσουν και οι αλλοι,που λεει ο λογος,και ζητησουν κι αυτοι να βαλουν ηλιακο,θεωρεις οτι θα ειναι και παλι λιγο το βαρος στην οικοδομη;

Για ενα @ωλοηλιακό,να βαλω σε κινδυνο το κτιριο,οταν υπαρχουν παντα ενεργα ρηγματα στη γειτονια μας,ετοιμα να μας ταρακουνησουν,μεχρι τελικης... πτωσεως;:(

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Ας τραβηξω λιγο τη λογικη υποθετικα.

Αν αυριο,πλακωσουν και οι αλλοι,που λεει ο λογος,και ζητησουν κι αυτοι να βαλουν ηλιακο,θεωρεις οτι θα ειναι και παλι λιγο το βαρος στην οικοδομη;

Για ενα @ωλοηλιακό,να βαλω σε κινδυνο το κτιριο,οταν υπαρχουν παντα ενεργα ρηγματα στη γειτονια μας,ετοιμα να μας ταρακουνησουν,μεχρι τελικης... πτωσεως;:(

 

Επειδη πιστευω οτι αδικα φοβασαι...γιατι δεν πας σ ενα μηχανικο να δω δωσει γνωμη. Και με αυτη τη γνωμη αποφασιζεις.

Ετσι η Βαζετε ολοι ηλιακο η το απαγορευεις χωρις να παρανομεις, εχοντας την πραγματογνωμοσυνη στα χερια σου.

Αν πραγματικα τα πραγματα ειναι τοσο οριακα....να βγαλετε κι αυτον τον ηλιακο και να κατεδαφισετε και το δωμα, ωστε να μειωθει κι αλλο το βαρος.

Μαλλον υπερβαλλεις, εκτος αν η πολυκατοικια ειχε κριθει ακατοικητη κι εσεις μενετε μεσα ακομη.

Σου εδωσα τη λυση με συλλεκτες μονο στην οροφη....οπου ολοι μπορειτε νσ βολευτειτε.

Φιλικα παντα και με διαθεση να βοηθησω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...