Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορείς άφοβα να προσκομίζεις σε δικαστική διαμάχη φωτογραφίες που αποδεικνύουν τους ισχυρισμούς σου...(αρκεί να μην απεικονίζονται πρόσωπα)...

 

ok σε ευχαριστώ..!!!!:heat:..πολύ σημαντική πληροφορία..!!!

LG G4
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπέρα σε όλους! Έχω και εγώ δυστυχώς ένα πρόβλημα με την πολυκατοικία μου, νοικιάζουμε με την μητέρα μου ένα δίκλινο 200 ευρω απτό καλοκαίρι του 2011. Τον χειμώνα 2011-2012 συμφωνήσαμε όλοι να μην βάλουμε πετρέλαιο και δεν βάλαμε όπως και το χειμώνα 2012-2013. Άνθρωπος του μεροκάματου εγώ, η μητέρα μου βγάζει ούτε 600 ευρώ το μήνα πλέον σχεδόν πάντα δουλεύουμε για τις βασικές μας ανάγκες. Φέτος επειδή δίνουν αυτό το επίδομα θέρμανσης ξαφνικά οι μισοί θέλουν να βαλουν πετρέλαιο (με 1,40 το λίτρο φετος), το πρόβλημα είναι ότι εγώ σταμάτησα να δουλεύω απ τον σεπτέμβριο και όχι το 30% ούτε το 3% δεν μπορω να πληρώσω!! φυσικά τους υπόλοιπους συνιδιοκτητες ούτε τους νοιάζει αφού ως γνωστόν στην σημερινή Ελλάδα μας, ο καθένας κοιτάει την πάρτη του όπως ακριβώς κάνουν οι πολιτικοί μας, θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν ποτέ κανένας αντιμετώπισε το αντίστοιχο πρόβλημα και έχει βρει λύση να μας πει η αν μπορεί κάποιος να με συμβουλέψει για να αποφύγω την θέρμανση με οποιονδήποτε τρόπο . ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

κεντρικη η αυτονομη θερμανση?

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή θα πρέπει να δεις τι προβλέπει σχετικώς ο κανονισμός της πολυκατοικίας σχετικώς με τις ιδιοκτησίες που θέλουν να αποσυνδεθούν από την κεντρική θέρμανση...

 

Εν δευτέροις, και εφ' όσον πρόκειται περί αυτονόμου θερμάνσεως, είσαι υπόχρεως να καταβάλλεις ένα ποσό ανά δαπάνη αγοράς πετρελαίου που ονομάζεται ας πούμε..''πάγιο''..το ποσόν τούτο το καταβάλλεις είτε έχεις καταναλώσει είτε όχι πετρέλαιο (σύμφωνα με την ωρομέτρηση )...εάν επομένως θες οικονομία, το περισσότερο που μπορείς να κάνεις είναι να μην ανάψεις καθόλου τον πίνακά σου και να πληρώσεις μόνον το πάγιο...

 

Να θυμάσαι ότι στην αυτόνομη θέρμανση, δεν πληρώνεις σύμφωνα με την δαπάνη αγοράς του πετρελαίου (τούτο γίνεται μόνον μία φορά στην αρχή κατά τον σχηματισμό αποθεματικού για πετρέλαιο), αλλά σύμφωνα με την κατανάλωση κατά την λήξη της ποσότητος και την αντίστοιχη ωρομέτρηση...

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή θα πρέπει να δεις τι προβλέπει σχετικώς ο κανονισμός της πολυκατοικίας σχετικώς με τις ιδιοκτησίες που θέλουν να αποσυνδεθούν από την κεντρική θέρμανση...

 

Εν δευτέροις, και εφ' όσον πρόκειται περί αυτονόμου θερμάνσεως, είσαι υπόχρεως να καταβάλλεις ένα ποσό ανά δαπάνη αγοράς πετρελαίου που ονομάζεται ας πούμε..''πάγιο''..το ποσόν τούτο το καταβάλλεις είτε έχεις καταναλώσει είτε όχι πετρέλαιο (σύμφωνα με την ωρομέτρηση )...εάν επομένως θες οικονομία, το περισσότερο που μπορείς να κάνεις είναι να μην ανάψεις καθόλου τον πίνακά σου και να πληρώσεις μόνον το πάγιο...

 

Να θυμάσαι ότι στην αυτόνομη θέρμανση, δεν πληρώνεις σύμφωνα με την δαπάνη αγοράς του πετρελαίου (τούτο γίνεται μόνον μία φορά στην αρχή κατά τον σχηματισμό αποθεματικού για πετρέλαιο), αλλά σύμφωνα με την κατανάλωση κατά την λήξη της ποσότητος και την αντίστοιχη ωρομέτρηση...

 

Ποιος έχει τους κανονισμούς αυτούς και ποιος τους βγάζει,θεωρείται σωστό να πληρώσω 30% χωρίς να κάψω ούτε ένα λίτρο? και γιατί 30% και όχι 80 η 10, σε περίπτωση που δεν πληρώσω τι μπορεί να γίνει? δηλαδή αν ο άλλος το κάψει όλο το πετρέλαιο μόνος του το χειμώνα θα πληρώσει + το πάγιο + αυτό που έκαψε και ο διαχειριστής θα βάλει το 30% στην τσέπη του

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν θα βοηθησω στην απορια σου...εμεις εχουμε αυτονομη θερμανση στον καθε οροφο...στον δικο μου ειμαστε 2 διαμερισματα.στο ενα εχει 7 σωματα,στο αλλο 3.συνολο 7+3 = 10.το ενα δλδ.με 7 σωματα πληρωνει αφου ειναι 7/10 το 70% και το αλλο αφου εχει 3/10 πληρωνει 30%.αυτο το πληρωνει καθε φορα που γεμιζουμε μια ποσοτητα στον λεβητα.το ποσο καιει ο καθενας δεν το λογαριαζουμε.γιατι η θερμανση ανοιγοκλεινει και απο τα 2 διαμερισματα.αν καποιος πληρωσει και δεν θελει να καψει(κλεινει τα σωματα του) τοτε δικαιωμα του.αλλα θα πληρωσει το ποσοστο του οταν μπει πετρελαιο στον λεβητα του οροφου.
Link to comment
Share on other sites

Ποιος έχει τους κανονισμούς αυτούς και ποιος τους βγάζει,θεωρείται σωστό να πληρώσω 30% χωρίς να κάψω ούτε ένα λίτρο? και γιατί 30% και όχι 80 η 10, σε περίπτωση που δεν πληρώσω τι μπορεί να γίνει? δηλαδή αν ο άλλος το κάψει όλο το πετρέλαιο μόνος του το χειμώνα θα πληρώσει + το πάγιο + αυτό που έκαψε και ο διαχειριστής θα βάλει το 30% στην τσέπη του

 

Θεωρείται ότι ζεσταίνεται το κτίριο, αφού έχουν θέρμανση τα διπλανα διαμερίσματα και ζεσταίνονται και αυτά κατά κάποιο ποσοστό.

Μελέτη έχει γίνει και υπάρχει κανονισμός βασισμένος σε αυτή την μελέτη, έστω κι αν δεν είναι απόλυτα σωστός.

Ρίξε μια ματιά στον κανονισμό να δεις τι λέει ακριβώς.

Μερικές φορές έστω κι αν κάτι δεν είναι δίκαιο και ο νόμος δεν έχει προβλέψει για αυτό, πρέπει να εφαρμοστεί.

Συνήθως αν δεν πληρώσεις, δεν θα σου κάνουν τπτ, εκτός κι αν ο διαχειριστής το πάρει προσωπικά.

Αφού έχεις οικονομική αδυναμία που αποδεικνύεται, δύσκολα να στραφούν δικαστικά εναντίον σου.

το ποσο καιει ο καθενας δεν το λογαριαζουμε.γιατι η θερμανση ανοιγοκλεινει και απο τα 2 διαμερισματα.αν καποιος πληρωσει και δεν θελει να καψει(κλεινει τα σωματα του) τοτε δικαιωμα του.αλλα θα πληρωσει το ποσοστο του οταν μπει πετρελαιο στον λεβητα του οροφου.

Μα η έννοια της αυτόνομης θέρμανσης, είναι το ότι πληρώνεις όσο καις.

Δλδ δεν κοιτάτε τους μετρητές να δείτε πόσο κατανάλωση έγινε?

Μας μπερδεύεις με το σύστημα αυτό.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν θα βοηθησω στην απορια σου...εμεις εχουμε αυτονομη θερμανση στον καθε οροφο...στον δικο μου ειμαστε 2 διαμερισματα.στο ενα εχει 7 σωματα,στο αλλο 3.συνολο 7+3 = 10.το ενα δλδ.με 7 σωματα πληρωνει αφου ειναι 7/10 το 70% και το αλλο αφου εχει 3/10 πληρωνει 30%.αυτο το πληρωνει καθε φορα που γεμιζουμε μια ποσοτητα στον λεβητα.το ποσο καιει ο καθενας δεν το λογαριαζουμε.γιατι η θερμανση ανοιγοκλεινει και απο τα 2 διαμερισματα.αν καποιος πληρωσει και δεν θελει να καψει(κλεινει τα σωματα του) τοτε δικαιωμα του.αλλα θα πληρωσει το ποσοστο του οταν μπει πετρελαιο στον λεβητα του οροφου.

 

Στην αυτόνομη θέρμανση υπάρχει πάντοτε μία μελέτη από μηχανολόγο-μηχανικό, η οποία καθορίζει την επιβάρυνση εκάστης ιδιοκτησίας..

 

. Ο Μηχανικός έχει υπολογίσει στην μελέτη του τις σχετικές μεταβλητές οι οποίες χρησιμοποιούνται στον παρακάτω τύπο σε συνάρτηση με τον χρόνο που κάθε ιδιοκτησία χρησιμοποιεί την θέρμανση, ως ακολούθως:

 

Κ = Π * [ fi * εi + (( Ωδ * εi ) / ( Σ Ωδ * εi ))* ( 1 - Σ fi * εi)]

Όπου:

Κ = η ζητούμενη κατανάλωση του διαμερίσματος σε Ευρώ.

Π = η συνολική κατανάλωση πετρελαίου της πολυκατοικίας σε Ευρώ.

εi = ο συντελεστής επιβάρυνσης του διαμερίσματος.

fi = ο συντελεστής παραμένουσας επιβάρυνσης του διαμερίσματος.

Ωδ = ή μέτρηση του διαμερίσματος το διάστημα πού μας ενδιαφέρει.

= Το άθροισμα των γινωμένων των ωρών επί συντελεστές επιβάρυνσης όλων των διαμερισμάτων.

 

Και όπως έχω αναφέρει και σε παλαιότερες αναρτήσεις :

 

''Ακόμα και στις πολυκατοικίες με αυτονομία θέρμανσης, ένα μέρος του πετρελαίου κατανέμεται όχι λαμβάνοντας υπ΄ όψιν την κατανάλωση και τα χιλιοστά θέρμανσης, όπως φαίνεται από τον παραπάνω τύπο, αλλά αποκλειστικά ανάλογα με τα χιλιοστά θέρμανσης κάθε διαμερίσματος. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι ένα διαμέρισμα θα χρεωθεί με ένα (μικρό) μέρος του πετρελαίου πού καταναλώθηκε ακόμα και αν δεν έχει χρησιμοποιήσει καθόλου την θέρμανση του. Αυτό συμβαίνει για δύο λόγους:

 

Πρώτον το σύστημα θέρμανσης μιας πολυκατοικίας έχει βελτιστοποιηθεί για την θέρμανση χώρων συγκεκριμένου όγκου. Αν χρησιμοποιείται για μικρότερους χώρους δεν λειτουργεί με τους βέλτιστους όρους και άρα υπάρχει σπατάλη καυσίμου.

 

Δεύτερο και σημαντικότερο: Ένας χώρος πού δεν θερμαίνεται λειτουργεί σαν μια ψυχρή μάζα πού απορροφά θερμότητα από τις γειτονικές ιδιοκτησίες με αποτέλεσμα αυτές να χρειάζονται περισσότερο καύσιμο για να θερμανθούν...''

 

Επομένως, ο υπολογισμός που αναφέρεις είναι λανθασμένος και παράνομος...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλησπερα ....ανελαβα την διαχειριση της πολυκατοικιας πριν λιγες μερες απασχολουμε μια καθαριστρια με ΙΚΑ ο προηγουμενος διαχειριστης εκανε απδ και τα σχετικα ομως με ενημερωσε οτι πρεπει να βγαλω ΑΦΜ στην πολυκατοικια και να εκδοσω και εργοσημο για την καθαριστρια.....γνωριζει καποιος λεπτομεριες? Edited by knossos
Link to comment
Share on other sites

Θα χρειασθει το ΑΦΜ και τραπεζικος λογαριασμός του διαχειριστή για την έκδοση εργοσήμου...νομίζω ότι δεν είναι αναγκαία η ΑΠΔ στην πληρωμή διά εργοσήμου..
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ....ανελαβα την διαχειριση της πολυκατοικιας πριν λιγες μερες απασχολουμε μια καθαριστρια με ΙΚΑ ο προηγουμενος διαχειριστης εκανε απδ και τα σχετικα ομως με ενημερωσε οτι πρεπει να βγαλω ΑΦΜ στην πολυκατοικια και να εκδοσω και εργοσημο για την καθαριστρια.....γνωριζει καποιος λεπτομεριες?

 

ειναι δυσκολο να βγαλω ΑΦΜ και τι χρειαζεται?

 

υπαρχει τραπεζικος λογαριασμος στον ονομα του παλαιου διαχειρστη φανταζομαι οτικανει?

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας,

μια ερώτηση και από μένα αν μπορεί κάποιος να απαντήσει.

 

Εγώ είμαι ενοικιαστής. Πριν ένα χρόνο στην πολυκατοικία, αλλάξαν την εξωτερική πόρτα (με χρέωση των ιδιοκτητών).

Λόγω κάποιας παρεξήγησης (σχετικά με το τι συμφωνήθηκε για την πόρτα κλπ., δεν έχει πολύ σημασία), ο ιδιοκτήτης μου, αρνείται να πληρώσει το τμήμα των κοινοχρήστων που αφορά στην πόρτα (αναφερόταν στα κοινόχρηστα ως έξοδα ιδιοκτητη).

Εγώ πλήρωσα μόνο τα υπόλοιπα κοινόχρηστα (ΕΞΟΔΑ ΕΝΟΙΚΙΑΣΤΗ) και πήρα την αντίστοιχη εξοφλητική απόδειξη των κοινοχρήστων. Το πρόβλημα είναι τώρα οτι οι υπόλοιποι συνιδιοκτήτες στην πολυκατοικία και ένοικοι, με πιέζουν να κρατήσω το χρέος του ιδιοκτήτη από το ενοίκιο που του καταβάλλω, αλλιώς θα έχω και γω κυρώσεις (είτε νομικές είτε ο διαχειριστής απειλεί οτι θα αλλάξει κλειδαριά στην εξώπορτα).

Νομίζω οτι σε κάθε περίπτωση δεν μπορώ να έχω κάποια ευθύνη για αυτή την κατάσταση που έχει δημιουργηθεί. Πως μπορώ όμως να κινηθώ σε περίπτωση πχ. που γυρίσω μια μέρα και βρω την κλειδαριά της πολυκατοικίας αλλαγμένη?? μπορώ να φωνάξω την αστυνομία??

Link to comment
Share on other sites

Όπως θα έλεγε και ο φίλος μου ο greece_gus, νομικά, τα κοινόχρηστα ενός διαμερίσματος βαρύνουν ΠΑΝΤΑ τον ιδιόκτητη απλά υπάρχει συμφωνία στο συμβόλαιό ενοικίασης για το ποιες δαπάνες πληρώνει ο ιδιόκτητης και ποιες ο ενοικιαστής.

 

Συνεπώς οποίος τολμήσει να αλλάξει κλειδαριά γιατί εσύ δεν πληρώνεις έξοδα του ιδιόκτητη μπορείς άνετα να μου κόψεις τον κ@λ@. Σαφέστατα μπορείς να φωνάξεις και την αστυνομία και να κάνεις και μήνυση ακόμη. Για καλό και για κακό, κράτα ένα αντίγραφο του συμβολαίου η της ΔΕΗ μαζί σου για να αποδείξεις ότι μένεις εκεί just in case.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Όπως θα έλεγε και ο φίλος μου ο greece_gus, νομικά, τα κοινόχρηστα ενός διαμερίσματος βαρύνουν ΠΑΝΤΑ τον ιδιόκτητη απλά υπάρχει συμφωνία στο συμβόλαιό ενοικίασης για το ποιες δαπάνες πληρώνει ο ιδιόκτητης και ποιες ο ενοικιαστής.

 

Συνεπώς οποίος τολμήσει να αλλάξει κλειδαριά γιατί εσύ δεν πληρώνεις έξοδα του ιδιόκτητη μπορείς άνετα να μου κόψεις τον κ@λ@. Σαφέστατα μπορείς να φωνάξεις και την αστυνομία και να κάνεις και μήνυση ακόμη. Για καλό και για κακό, κράτα ένα αντίγραφο του συμβολαίου η της ΔΕΗ μαζί σου για να αποδείξεις ότι μένεις εκεί just in case.

 

καλησπέρα και πάλι και ευχαριστώ για την απάντηση... δεν αμφισβητεί κανείς οτι τα έξοδα είναι του ιδιοκτήτη, απλά θεωρούν οτι συνολικά είναι του διαμερίσματος και προσπαθούν να ρίξουν σε μένα το μπαλάκι για να βγάλω εγώ το φύδι από την τρύπα. Εγώ τους λέω οτι ούτε δικαιούμαι να κρατήσω χρήματα από το ενοίκιο αφού ο ιδιοκτήτης δεν αναγνωρίζει την οφειλή κλπ. αλλά δεν μπορώ να αναλάβω εγώ την ευθύνη να ανοίξω θέματα με τον ιδιοκτήτη...

πιστεύω οτι δεν θα κινηθεί ο διαχειριστής νομικά (αφού λογικά καταλαβαίνει και αυτός οτι δεν στέκει σε καμία περίπτωση νομικά δική μου ευθύνη κλπ.), αλλά με απασχολεί περισσότερο τι θα γίνει αν αλλάξει κλειδαριά (προφανώς ούτε και γω έχω καμια όρεξη και λεφτά να τραβάω μηνύσεις, θα ήθελα απλά αν χρειαστεί να έρθει κάποιος άμεσα και να του πει οτι αυτό που έχει κάνει δεν στέκει καθόλου κλπ., υποθέτω οτι μπορεί να το κάνει αυτό η αστυνομία και δεν θα μου πουν απλά "κάντε του μήνυση")

Link to comment
Share on other sites

Να εύχεσαι να αλλάξει την κλειδαριά και να σου απαγορεύσει την είσοδο στο σπίτι σου.

Έχει και ποινικές ευθύνες, πέρα από την αστική.

Να δούμε και την άποψη του ειδικού για το τι πρέπει να κάνεις ακριβώς, όταν γίνει.

Εγώ απλώς σε καθησυχαζω, ότι το σπίτι του καθενός και η οικογένειά του, είναι ιερό για το δίκαιο μας.

Κανείς ιδιώτης δεν έχει δικαίωμα αυτοδικιας για τέτοια θέματα αντίθετα με σένα που έχεις δικαίωμα.

Χαλάρωσε.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ πολύ σωστά πληρώνεις τα δικά σου και δεν θα κάνεις το μεσάζοντα για κανένα. Αν συμφωνεί ο ιδιόκτητης με την δαπάνη είθισται να τα πληρώνεις εσύ όλα και να κρατάς από το ενοίκιο μετά το πόσο που αφορά δαπάνες ιδιόκτητη. Από την στιγμή που δεν υπάρχει συμφωνία, το θέμα πρέπει να λυθεί μεταξύ διαχειριστή και ιδιόκτητη.

 

Όπως είπε και ο φίλος, κανείς δεν έχει το δικαίωμα να σε κλείσει απέξω. Το ξέρει ο διαχειριστής και δεν θα το κάνει. Δεν μπορεί να απαγορεύσει την είσοδο στην νόμιμη οικία σου ακόμη και ένα χρόνο να έχεις να πληρώσεις κοινόχρηστα. Γιατί έχει και αυτεπάγγελτη ποινική ευθύνη μετά. Το ποινικό μέρος θα μας το πει ο ειδικός όταν δει το μήνυμα σου.

Αν ήμουν στη θέση σου και άλλαζε κλειδαριά ο τύπος, θα φώναζα αστυνομία φυσικά και πολύ φοβάμαι ότι δεν θα γλυτώνε το αυτόφωρο.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Εσύ πολύ σωστά πληρώνεις τα δικά σου και δεν θα κάνεις το μεσάζοντα για κανένα. Αν συμφωνεί ο ιδιόκτητης με την δαπάνη είθισται να τα πληρώνεις εσύ όλα και να κρατάς από το ενοίκιο μετά το πόσο που αφορά δαπάνες ιδιόκτητη. Από την στιγμή που δεν υπάρχει συμφωνία, το θέμα πρέπει να λυθεί μεταξύ διαχειριστή και ιδιόκτητη.

 

Όπως είπε και ο φίλος, κανείς δεν έχει το δικαίωμα να σε κλείσει απέξω. Το ξέρει ο διαχειριστής και δεν θα το κάνει. Δεν μπορεί να απαγορεύσει την είσοδο στην νόμιμη οικία σου ακόμη και ένα χρόνο να έχεις να πληρώσεις κοινόχρηστα. Γιατί έχει και αυτεπάγγελτη ποινική ευθύνη μετά. Το ποινικό μέρος θα μας το πει ο ειδικός όταν δει το μήνυμα σου.

Αν ήμουν στη θέση σου και άλλαζε κλειδαριά ο τύπος, θα φώναζα αστυνομία φυσικά και πολύ φοβάμαι ότι δεν θα γλυτώνε το αυτόφωρο.

 

 

σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις κατατοπιστικές απαντήσεις. Χαίρομαι που μου επιβεβαιώνετε αυτά που έτσι και αλλιώς μου φαίνονται αυτονόητα...

μιας και εμβαθύνατε τόσο: μπορεί αυτός να κινηθεί νομικά και ταυτόχρονα να αλλάξει κλειδαριά, ή σε κάθε περίπτωση αυτό είναι κάτι που μόνο ένας ιδιοκτήτης μπορεί να το κάνει προς τον ενοικιαστή του? (σαν έξωση)

Link to comment
Share on other sites

Όχι, ούτε ο ιδιοκτήτης μπορεί ναλλαξει κλειδαριά όσο ζεις στο σπίτι. Η έξωση γίνεται παρουσία δικ. κλητηρα, αφού προηγηθεί τελεσίδικη δικαστική απόφαση, γίνεται καταγραφή των υπαρχόντων σου και είσαι ενήμερος ακόμα κι αν δεν μένεις στο σπίτι πλεον.

Στις δίκες απαραίτητα είσαι παρών, ώστε να υπερασπιστείς το δίκιο σου και έχεις κληθεί νόμιμα, με χαρτιά.

Θα λυθεί το πρόβλημα, αλλά απλώς είναι λίγο ψυχοφθόρο.

Link to comment
Share on other sites

Από τα λίγα που ξέρω μπορώ να σου πω ότι:

Όσον αφορά εξωτερική κεντρική πόρτα πολυκατοικίας, αν ο διαχειριστής κρίνει ότι θέλει αλλαγή και το κόστος δεν είναι μεγάλο μπορεί να το κάνει χωρίς να χρειάζεται συνέλευση πρέπει όμως ΟΠΩΣΔΉΠΟΤΕ να ενημερώσει τους ενοίκους να παραλάβουν τα νέα κλειδιά. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΊ ΝΑ ΑΛΛΆΞΕΙ ΚΛΕΙΔΑΡΙΆ για να απειλήσει η να εκβιάσει κάποιον.

 

Σε διαμέρισμα τώρα, ο ιδιόκτητης δεν μπορεί αυθαίρετα να αλλάξει κλειδαριά γιατί δεν του πληρώνει κάποιος το ενοίκιο. Θα θεωρηθεί παράνομη πράξη. Πρέπει να προβεί σε νομικές διαδικασίες, aka έξωση. Νομίζω κάτι άλλαξε στο νόμο τώρα και είναι πιο γρήγορες οι διαδικασίες και το χρονικό διάστημα σε ασυνεπής ενοικιαστές.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι απλό..: κανείς δεν έχει δικαίωμα να αλλάξει κλειδαριά με το αιτιολογικό ότι δεν έχει καταβληθεί η αναλογούσα δαπάνη από συγκεκριμένο ιδιοκτήτη...

 

Όταν κάποιος οφείλει π.χ. δαπάνες ανελκυστήρος, δεν του αφαιρούμε την πρόσβαση σε αυτόν, ούτε όταν οφείλει δαπάνες ρεύματος του κόβουμε το ρεύμα στον όροφο κ.ο.κ...

 

Όποιος οφείλει ενάγεται δικαστικώς και πληρώνει ό,τι διαγνωσθεί από την δικαστική απόφαση..

 

Εάν , επομένως, κάποιος αλλάξει κλειδαριά, έχεις δικαίωμα να τον μηνύσεις για αυτοδικία με την αυτόφωρη διαδικασία, αλλά ακόμη και να διαρρήξεις διά της βίας την εξώθυρα, αφού τούτο είναι νομικώς επιτρεπτό στα πλαίσια της αυτοδύναμης προστασίας της νομής και της κατοχής σε περίπτωση παράνομης προσβολής της..

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανον ειναι οτι ο διαχειριστης δεν μπορει να συνεννοηθει με τον ιδιοκτητη του διαμερισματος σου και προσπαθει να ψαρεψει εσενα να βγαλεις το φιδι απο την τρυπα. Αγνοησε τον και την επομενη φορα που θα τον συναντησεις απλως δωσε του κατευθειαν το τηλ του ιδιοκτητη, χωρις πολλες κουβεντες και πες του οτι δεν ειναι δικο σου θεμα αλλα του ιδιοκτητη.
Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανον ειναι οτι ο διαχειριστης δεν μπορει να συνεννοηθει με τον ιδιοκτητη του διαμερισματος σου και προσπαθει να ψαρεψει εσενα να βγαλεις το φιδι απο την τρυπα. Αγνοησε τον και την επομενη φορα που θα τον συναντησεις απλως δωσε του κατευθειαν το τηλ του ιδιοκτητη, χωρις πολλες κουβεντες και πες του οτι δεν ειναι δικο σου θεμα αλλα του ιδιοκτητη.

 

γνωρίζω ακριβώς τι συμβαίνει, και η αλήθεια είναι οτι έπρεπε να το έχω ξεκόψει από την αρχή... ο διαχειριστής οι επιλογές που είχε είναι ή να κινηθεί νομικά κατά του διαχειριστή ή να προσπαθήσει να πάρει τα χρήματα μέσω εμού που είμαι ο μόνος που συναλλάσομαι με τον ιδιοκτήτη...

το θέμα είναι οτι ακόμα και αν ο διαχειριστής είχε 100% δίκιο, και ακόμα και αν μπορούσα να το γνωρίζω επακριβώς αυτό (γιατί εκτός των άλλων, δεν έχω παρακολουθήσει ο ίδιος την υπόθεση της διαφωνίας τους), ακόμα και τότε δε νομίζω οτι θα δικαιούμουν να παρέμβω σε αυτό κρατώντας κάτι από το ενοίκιο...

Link to comment
Share on other sites

Εσυ εχεις να κανεις με τον ιδιοκτητη μονο και καλο ειναι να μην χαλασεις τις σχεσεις σου με αυτον και ασε τον διαχειριστη να λεει οτι θελει.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...