Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και που να το βάλω το ποδήλατο δηλαδή, στον δρόμο? Η πολυκατοικία είναι παλιά κα δεν έχει πυλωτή, ούτε υπόγειο. Αντιθέτως, ο χώρος της είσόδου είναι αρκετά μεγάλος, και το μέρος που βάζω το ποδήλατο δεν ενοχλεί κανέναν ίσα ίσα που είναι και δίπλα στο σπίτι μου.

Τι ισχύει σ'αυτήν την πέρίπτωση? Δεν φταίω εγώ που δεν έχει προβλεφτει χώρος για ποδήλατα.

 

Χωρίς να παρεξηγηθώ όπως σου εξήγησε ο φίλος grece_gus πιο πάνω ο νόμος είναι σαφής. Αν αφηνότανε στη κρίση του καθενός θα υπήρχαν περισσότερα προβλήματα.

Η ενόχληση μπορεί να είναι και αισθητική. Επίσης αν βρεθούν και κάποιοι άλλοι με ποδήλατα η μικρά μηχανάκια και θέλουν να παρκάρουν κι αυτοί μέσα?????.

Στο εξωτερικό κουβαλάνε όλοι τα ποδήλατα στα διαμερίσματά τους αν δεν υπάρχει κοινόχρηστος χώρος.

Τώρα στην πράξη.

μπορείς να συνεχίσεις να το βάζεις εκεί και όταν γίνει θέμα στη γεν. συνέλευση, λές αυτά που λες κι εδώ και τους ζητάς να σου επιτρέψουν να το βάζεις το ποδήλατο έξω απτο διαμέρισμά σου, πάντα στην έννοια της "καλής γειτονίας". Δηλ αμοιβαίες μικρουποχωρήσεις..,,,

Τώρα τ αφήνεις και περιμένεις πλέον την νομική τους αντίδραση..(εξώδικα κλπ)...και αν φτάσει ο κόμπος στο χτένι, βλεπεις τι βολεύει. Γίνονται σ όλες τις χώρες αυτά.

Πάντως επειδή φαίνεται λίγο ακραίο να στην πουν για το ποδήλατο, μήπως κι εσύ απ τη μεριά σου, είσαι όχι και τόσο φιλικός? Λίγη διπλωματία δεν μας χαλάει. Αντί για γκρίνια, λίγη κουβεντούλα και βάλε και το θέμα σε μια συνέλευση, ωστε να δουν ότι είσαι καλό παιδί και να σ αφήσουν. Αν μιλήσεις σε κάποιον που σε συμπαθεί (διαχειριστή π.χ.) κάνεις και μερικές συμμαχίες.

Η συνεργασία/συγκατοίκηση απαιτεί απ όλους κάποιες θυσίες.

ΥΓ.

Στην ερώτηση "και που να το βάλω το ποδήλατο δηλαδή, στον δρόμο?" Η σωστή/τυπική απάντηση είναι ΝΑΙ

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Αν κατάλαβα καλά είσαι ισόγειο ε?

Γιατί δεν το βάζεις στο μπαλκόνι σου? 'Η σε κάποιον άλλο χώρο του σπιτιού που δε θα σε ενοχλεί...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά είσαι ισόγειο ε?

Γιατί δεν το βάζεις στο μπαλκόνι σου? 'Η σε κάποιον άλλο χώρο του σπιτιού που δε θα σε ενοχλεί...

 

Το μπαλκόνι είναι πολύ στενό για να χωρέσει ποδήλατο. και να χώραγε, δεν ρισκάρεις να βάλεις ποδήλατο σε ισόγειο μπαλκόνι και κλειδωμένο διότι είναι άπειρα τα περιστατικά κλοπής από μπαλκόνια. δεν διατίθεται άλλος χώρος, όπως στο σαλόνι δλδ? Να βάζεις ποδήλατο στο χώρο της είσόδου είναι πάρα πολύ καθιερωμένο και το έχω εκεί εδώ και δύο χρόνια. Ο συγκεκριμένος ένοικος που έχει θέσει το θέμα είναι ο στερεοτυπικός σπαστικός γείτονας που μισούν όλοι και αφού τα έβαλε με όλους τους υπολοίπους, τώρα έκανε και συμβούλιο για το δικό μου ποδήλατο. Με την φιλική αντιμετώπιση δεν ξέρω τι ακριβώς μπορώ να πετύχω μιάς και δεν είναι και πολύ της συζήτησης παρά του γαβγίσματος. Ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι ιδιοκτήτης η ενοικιαστής? Ο κανονισμός εφαρμόζεται? Μάλλον όχι.

Θα σου δώσει κατευθυνση ο greece_gus αλλά σκέψου και τη λύση ν αλλάξεις χώρο εκτός αν σε ξέρουν εκεί και δεν σε συμφέρει.

Πάντως φαίνεται ότι αν κινηθείς σύμφωνα με τον νόμο, εύκολα θα βρείς λύση.

Αν αυτοί δεν συμφωνούν στα βασικά, αναλαμβάνεις εσύ διαχειριστής και τα φτιάχνεις όλα. Αν αδυνατουν να συνεργαστούν με τη θέλησή τους θα συνεργαστούν με το ζόρι.

Η συγκατοίκηση εκτός απο υποχρεώσεις έχει και δικαιώματα.

Ιδιοκτήτρια είμαι και δεν με συμφερει να φύγω.

Κανονισμος??χα-χα-χα!Δεν υπαρχει και δεν θελουν να κανουμε!

Εδω την οικοδομη ειπαμε να βαψουμε μεσα εξω και συμφωνησαν, αλλα οταν ηρθε η ωρα της πληρωμης κανεις δεν εδωσε περα απο 2 ατομα.

Μετα εβαψε ο καθενας τον οροφο του και τωρα η πολυκατοικια ειναι μεν τρικολορε, με αβαφη δε την εισοδο!!!

Ειχα αναλαβει την διαχειρηση για 10 μηνες περιπου.Αποτελεσμα?Πληρωνα ρευμα,καθαριστρια κτλ απο την τσεπη μου μεχρι που αγανακτησα.Τωρα εχει "αναλαβει" ενας ενοικιαστης που μαζευει μονο για το ρευμα και επειδη δεν τα μαζευει ολα,πληρωνει λιγα λιγα.

Και εκει ομως η υποθεση βρωμαει, γιατι ενω ο λογαριασμος ειναι 25 ευρω περιπου, αυτος βαζει να δωσει καθε διαμερισμα 10ευρω, δινουν (τα σημειωνει σε ενα χαρτι στην εισοδο της πολυκατοικιας) περιπου 8/12 και παλι το ποσο ποτε δεν εξοφλειται.

 

Νομικα να το κυνηγησω ακομα και με μηδενικα εξοδα για αμοιβη δικηγορου,παλι δεν συμφερει.Πολλα λεφτα απο την μια, αγνωστο αν θα βγει κατι απο την αλλη και χρονοβορο....

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Νομικα να το κυνηγησω ακομα και με μηδενικα εξοδα για αμοιβη δικηγορου,παλι δεν συμφερει.Πολλα λεφτα απο την μια, αγνωστο αν θα βγει κατι απο την αλλη και χρονοβορο....

 

Λάθος αυτή η σκέψη σου.Ολοι αυτοί μολις τους ζορίσεις λίγο γίνονται αρνάκια.

Κανονισμός υπάρχει και είναι ο νόμος. Περίμενε να μας πεί ο ειδικός, αλλά με τα πρώτα εξώδικα που θα πάρουν, μάλον θα λύσεις το θέμα.

Ακόμα και αποζημίωση μπορείς να ζητήσεις. Και την αμοιβή του δικηγόρου θα την πληρώσουν επίσης.

Link to comment
Share on other sites

Το μπαλκόνι είναι πολύ στενό για να χωρέσει ποδήλατο. και να χώραγε, δεν ρισκάρεις να βάλεις ποδήλατο σε ισόγειο μπαλκόνι και κλειδωμένο διότι είναι άπειρα τα περιστατικά κλοπής από μπαλκόνια. δεν διατίθεται άλλος χώρος, όπως στο σαλόνι δλδ? Να βάζεις ποδήλατο στο χώρο της είσόδου είναι πάρα πολύ καθιερωμένο και το έχω εκεί εδώ και δύο χρόνια. Ο συγκεκριμένος ένοικος που έχει θέσει το θέμα είναι ο στερεοτυπικός σπαστικός γείτονας που μισούν όλοι και αφού τα έβαλε με όλους τους υπολοίπους, τώρα έκανε και συμβούλιο για το δικό μου ποδήλατο. Με την φιλική αντιμετώπιση δεν ξέρω τι ακριβώς μπορώ να πετύχω μιάς και δεν είναι και πολύ της συζήτησης παρά του γαβγίσματος. Ευχαριστώ για τις συμβουλές.

 

Τώρα να με συγχωρέσεις αλλά δεν μπορείς να πεις κάποιον σπαστικό γείτονα επειδή δεν θέλει να βάλεις το ποδήλατο σου στην είσοδο της πολυκατοικίας. Νομίζω ότι έχουμε χάσει τη μπάλα σε ορισμένα θέματα. Το ότι κάτι μπορεί να το νομίζεις εσύ σωστό δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό.

 

Όπως είπε και ο greece_gus οι κοινόχρηστοι χώροι δεν αποτελούν θέση στάθμευσης. Πόσο μάλλον η είσοδος της πολυκατοικίας που είναι και η βιτρίνα της. Όποιος επισκέπτης μπει αυτή βλέπει πρώτη. Φαντάσου να μπαίνει και να βλέπει μέσα ποδήλατα, στρώματα ή ότι του καπνίσει κάποιου να βάλει. Μόνο γλάστρες μπορείς να βάλεις και λουλούδια και αυτό μόνο με απόφαση της συνέλευσης ή αν το λέει ο κανονισμός.

 

Μπορεί εσύ να σκέφτεσαι ότι πρακτικά δεν εμποδίζει κάποιον αλλά τα προβλήματα είναι δύο: αισθητική της εισόδου και δεδικασμένο ότι αφού έβαλε ο Α θα βάλω και εγώ αυτό, ο άλλος κάτι άλλο και πάει λέγοντας. Εδώ με νύχια και με δόντια προσπαθούν πολλές φορές σε πολυκατοικίες να κρατήσουν καθαρούς τους διαδρόμους των αποθηκών και πάλι χωρίς επιτυχία.

 

Τέλος, με αφορμή αυτό το περιστατικό θα ήθελα να πω ότι δεν μπορούμε να λέμε κάποιο "αυτός είναι παράξενος" επειδή απλά υποδεικνύει το σωστό και το δίκιο. "Παράξενος" είναι αυτός που ασχολείται συνέχεια με τους άλλους και ψάχνει αφορμές να δημιουργήσει προβλήματα ή φασαρία. Αυτός που θα δει κάτι που θα τον ενοχλεί και θα είναι μη σύννομο ή εκτός κανονισμού γιατί είναι παράξενος;

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Το μπαλκόνι είναι πολύ στενό για να χωρέσει ποδήλατο. και να χώραγε, δεν ρισκάρεις να βάλεις ποδήλατο σε ισόγειο μπαλκόνι και κλειδωμένο διότι είναι άπειρα τα περιστατικά κλοπής από μπαλκόνια. δεν διατίθεται άλλος χώρος, όπως στο σαλόνι δλδ? Να βάζεις ποδήλατο στο χώρο της είσόδου είναι πάρα πολύ καθιερωμένο και το έχω εκεί εδώ και δύο χρόνια. Ο συγκεκριμένος ένοικος που έχει θέσει το θέμα είναι ο στερεοτυπικός σπαστικός γείτονας που μισούν όλοι και αφού τα έβαλε με όλους τους υπολοίπους, τώρα έκανε και συμβούλιο για το δικό μου ποδήλατο. Με την φιλική αντιμετώπιση δεν ξέρω τι ακριβώς μπορώ να πετύχω μιάς και δεν είναι και πολύ της συζήτησης παρά του γαβγίσματος. Ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Απ ότι είπες ζήτησε συνέλευση...επομένως αν είναι μόνος του και σπαστικός, οι άλλοι μπορεί να τον απομονώσουν και να έλθουν και μάρτυρες υπέρ σου, εστω και αν ο νόμος είναι ξεκάθαρος και δεν αφήνει παράθυρα.

Αν όμως έχουν συμφωνήσει όλοι, δεν είναι ο "σπαστικος" που κάνει μανούρα μόνος του.

Ολα πάντως γίνονται με καλή θέληση. Αλλιώς το παίρνουμε απόφαση ότι δεν γινεται τπτ.

Δεν γενικά καλό να ψάχνουμε τον νόμο όταν μας βολεύει και την ανοχή να τη θεωρούμε δικαίωμα μας. Κάνε μια προσπάθεια αν έχεις συμπαθούντες στην πολυκατοικία να αλλάξετε κάτι στον κανονισμό, ωστε προσωρινά να επιτρέπεται η τοποθέτηση αντικειμένων στην είσοδο. (μια σκέψη είναι):)

Πάντως στο μπαλκόνι μ ένα αντικραδασμικο συνεγερμό, είναι ασφαλές 100% ειδικά με μια καλή κλειδαρια που να πιάνει σκελετό/ρόδες και γραφτους όλους. Και τους έχεις και στη τσίτα να τους βγείς κι εσύ.

Εχω κι εγω ποδήλατο και όσα γράφω το κάνω πάντα με φιλική διάθεση.

Link to comment
Share on other sites

FREAK_OF_NATURE : αντιλαμβάνομαι πως ευρίσκεσαι στην μέση μίας χαώδους καταστάσεως, αλλά δυστυχώς φρονώ ότι κάποτε θα πρέπει να μπει μία τάξη ξεκινώντας από κάπου...

 

Π.χ. κανονισμός ίσως να μην υπάρχει (θα σε προέτρεπα , πάντως, να το ψάξεις επισταμένως στο αρμόδιο υποθηκοφυλακείο, μιας και μού φαίνεται παράδοξο), αλλά τόσο καιρό τα κοινόχρηστα έβγαιναν με κάποιο πίνακα ποσοστών συμμετοχής στις δαπάνες ενός εκάστου διαμερίσματος...επομένως, ισχύει και εδώ ότι έχω αναφέρει πολλάκις : τουλάχιστον για τις αναγκαίες δαπάνες, μπορείς να τις καταβάλλεις εσύ (ή οιοσδήποτε ιδιοκτήτης) και να τις αναζητήσεις δικαστικώς..

 

Το ίδιο μπορεί να κάνει και ο διαχειριστής της πολυκατοικίας, ο οποίος και εάν ακόμη δεν έχει εκλεγεί καταστατικώς, δικαιούται να παρίσταται στα δικαστήρια υπό την ιδιότητά του αυτή, ως ''εν τοις πράγμασι'' διαχειριστής...

 

Καταλαβαίνω ότι είναι μεγάλο το κόστος, ειδικά όταν έχεις να κάνεις με αρκετούς συνιδιοκτήτες και πολλές κοινοποιήσεις, αλλά τουλάχιστον όταν θα βγει η πρώτη απόφαση που θα σε δικαιώνει, να ξέρεις ότι θα μπει το νερό στ' αυλάκι και μετά θα καταλάβουν και οι υπόλοιποι ότι δεν χωρουν πλέον αστεϊσμοί...

Link to comment
Share on other sites

FREAK_OF_NATURE : αντιλαμβάνομαι πως ευρίσκεσαι στην μέση μίας χαώδους καταστάσεως, αλλά δυστυχώς φρονώ ότι κάποτε θα πρέπει να μπει μία τάξη ξεκινώντας από κάπου...

 

Π.χ. κανονισμός ίσως να μην υπάρχει (θα σε προέτρεπα , πάντως, να το ψάξεις επισταμένως στο αρμόδιο υποθηκοφυλακείο, μιας και μού φαίνεται παράδοξο), αλλά τόσο καιρό τα κοινόχρηστα έβγαιναν με κάποιο πίνακα ποσοστών συμμετοχής στις δαπάνες ενός εκάστου διαμερίσματος...επομένως, ισχύει και εδώ ότι έχω αναφέρει πολλάκις : τουλάχιστον για τις αναγκαίες δαπάνες, μπορείς να τις καταβάλλεις εσύ (ή οιοσδήποτε ιδιοκτήτης) και να τις αναζητήσεις δικαστικώς..

 

Το ίδιο μπορεί να κάνει και ο διαχειριστής της πολυκατοικίας, ο οποίος και εάν ακόμη δεν έχει εκλεγεί καταστατικώς, δικαιούται να παρίσταται στα δικαστήρια υπό την ιδιότητά του αυτή, ως ''εν τοις πράγμασι'' διαχειριστής...

 

Καταλαβαίνω ότι είναι μεγάλο το κόστος, ειδικά όταν έχεις να κάνεις με αρκετούς συνιδιοκτήτες και πολλές κοινοποιήσεις, αλλά τουλάχιστον όταν θα βγει η πρώτη απόφαση που θα σε δικαιώνει, να ξέρεις ότι θα μπει το νερό στ' αυλάκι και μετά θα καταλάβουν και οι υπόλοιποι ότι δεν χωρουν πλέον αστεϊσμοί...

 

Στο υποθηκοφυλακειο εχει ψαξει ο δικηγορος μου και δεν υπαρχει κανονισμος.Επίσης μαθαμε πως ο τελευταιος οροφος ειναι καταχωρημενος σαν 1 διαμερισμα, ενω στην πραγματικοτητα ειναι 2...Κοινως ειναι δηλωμενο το ενα, και με καποιο τροπο τα διαχωρισε σε 2.

Τα κοινοχρηστα δε βγαινουν βαση ποσοστων αλλα με την απλη λογικη του :κανουμε την σουμα των εξοδων(δε χρειαζεται, μονο η ΔΕΗ ειναι) και το διαιρουμε με τον αριθμο των διαμερισματων.Οχι του συνολου των διαμερισματων αλλα με οσα κατοικουνται...

Οσο για τον "διαχειριστη", οπως αναφερει και ο ιδιος σε ενα(θα μου επιτραπει ο χαρακτηρισμος) κwλ0χαρτο που κολλαει στην εισοδο με τις οφειλες του καθενα, ειναι "ατυπα διαχειριστης"

Ετσι υπογραφει!!:lol::lol:

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Στο υποθηκοφυλακειο εχει ψαξει ο δικηγορος μου και δεν υπαρχει κανονισμος.....'..............ι στην εισοδο με τις οφειλες του καθενα, ειναι "ατυπα διαχειριστης"

Ετσι υπογραφει!!:lol::lol:

κατ αρχας,

Σε τι οικονομικη κατασταση βρισκονται οι υπολοιποι;

Εννοω αν ειναι ανεργοι κλπ και μηπως εχουν πραγματικη οικονομικη αδυναμια. Εχουν αυτοκινητα κλπ που να δειχνουν οτι υπαρχει καποιο εισοδημα, γιατι αλλιως «ουκ αν λαβεις παρα του μη εχοντος». Παει αυτο.

Μηπως να αρχιζες προσωπικη ενημερωση με καποια εγραφα συστημενα. Ναι μεν δεν ειναι νομικως σωστο, αλλα θα εισαι σιγουρη οτι τα διαβασαν (ειναι πολυ φτηνοτερα απο εξωδικα) σε πρωτη φαση και σε αλλους καποιο γραμμα κατω απ την πορτα τους.

Επισης να ζητησεις τα πληρη στοιχεια τους για το δικηγορο σου.

Να ξερεις τι γινεται τουλαχιστον.

Δεν θα κερδισεις τπτ με την αδρανεια.

Σε ποια περιοχη βρισκεσαι; αν εισαι κεντρο, υπαρχουν ενωσεις ιδιοκτητων, οπου μπορουν να σε κατευθυνουν οργανωμενα και επισημα και με νομικη καλυψη.

Κοιταξε το. Ξεκινα απ την ενημερωση τους πρωτα, γιατι πολλες φορες αυτο βοηθαει πολυ.

Link to comment
Share on other sites

εχω στειλει προ τριετιας συστημενη επιστολη μεσω του δικηγορου μου.ΤΖΙΦΟΣ.

Οι περισσοτεροι στην πολυκατοικια ειναι ενοικιαστες.Ιδιοκτήτες ειναι μονο μια συνενοήσιμη, μια κοπελα 3 λαλουν και 2 χορευουν και ενας γερος(αυτος που παιρνει το πατακι, ανοιγει την ξενη αλληλογραφια κτλ)

Ολοι οι αλλοι ενοικιαστες.

Αλλα τι θα πει"αναλογα την οικ. κατασταση του καθενος?"

Μιλαμε για τα αυτονοητα, δεν ειπα να βαλουμε φωτοκυτταρα στην είσοδο ή κατι εξτριμ.

Γενικοτερα ακρη δε θα βγει.Οταν είπαμε να φτιαξουμε τους σοβαδες γτ πεφτουν στα κεφαλια περαστικων, ενας εκ των ιδιοκτητων ειπε "κι εμενα τι με νοιαζει?στο δικο μου κεφαλι θα πεσει?" και ενας αλλος " εγω ποσο ακομα θα ζήσω?"

ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΚΡΗ.ουτε με το καλο, ουτε με τπ αγριο.

Τον αλλον τον εχουν παει ποσες φορες στην αστυνομια και συνεχιζει τα ιδια...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

εχω στειλει προ τριετιας συστημενη επιστολη μεσω του δικηγορου μου.ΤΖΙΦΟΣ.

Τον αλλον τον εχουν παει ποσες φορες στην αστυνομια και συνεχιζει τα ιδια...

Η συστημένη επιστολή είναι η αρχή και όχι το τελος.

Η αστυνομία δεν έχει δικαιώματα δικαστή. Ούτε να εφαρμόσει κάποια απόφαση ανευ διαταγής απο τον δικαστή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας, θα μπω κατευθειαν στο θεμα διοτι ειμαι ιδιοκτητρια ενος διαμερισματος στην οποια πολυκατοικια εχουμε πολλα .πολλα προβληματα.

1)σε προσφατη γενικη συνελευση για εκλογη διαχειριστη στη πολυκατοικια μου εγιναν τα εξης:

βαση κανονισμου καθε χρονο γινεται κληρωση μεταξυ των διαμερισματων(ασχετα αν κατοικουν στη πολυκατοικια ιδιοκτητες-ενοικιαστες ή κλειστα διαμερισματα)και μενουν εκτος οι διαχειριστες των τελευταιων 5 ετων.δηλαδη σε εμας απο τα 30 διαμερισματα στη κληρωση επρεπε να μπουν τα 25.Ετυχε και βγηκα εγω (ειμαι ιδιοκτητης) και δεν δεχτηκα να αναλαβω διοτι στην κληρωση δεν μπηκαν βαση κανονισμου 25 διαμερισματα αλλα 10 με την αιτιολογια οτι αλλοι λειπουν εξωτερικο, αλλοι εχουν βγει 2 φορες μεσα στα 10 χρονια,αλλοι εχουν προβληματα υγειας κ.τ.λ.π.Εγω απαιτησα επαναληψη της κληρωσης με τα σωστα διαμερισματα( εφοσον οποιος βγει μπορει να βαλει καποιο τριτο προσωπο να αναλαβει ή αντιπροσωπο).και ο διαχειριστης εγραψε στα πρακτικα οτι αρνηθηκα και πηγε και παρεδωσε τα παντα στο παρακαταθηκων και δανειων με δικηγορο , του οποια εξοδα ζητα να τα πληρωσω εγω ως αρνηση παραλαβης διαχειρησης.Τι κανω εγω απο εδω και μερα? ο κανονισμος της πολυκατοικιας ειναι ξεκαθαρος.Επισης εαν διαπιστωθουν οτι εχουν "χαθει'καποια απο τα βιβλια με τα πρακτικα δεν ειναι υποχρεωμενος ο εκαστοτε διαχειριστης να το σημειωσει κατα την παραλαβη? οτι παρελαβα τα ταδε με την αλλαγη της διαχειρησης?

2)συμφωνα επισης με το καταστατικο της πολυκατοικιας διαπιστωσα οτι ενω στο καταστικο αναφερονται τα αναλογα χιλιοστα στη συμμετοχη του δωματος στη θερμανση, στον αναλυτικο πινακα των κοινοχρηστων τα χιλιοστα ειναι μηδενικα.σε ερωτηση μου προς τη διαχειριστρια η απαντηση ηταν: εχει γινει συνελευση πριν 30 χρονια και αποφασιστηκε υστερα απο προταση του ιδιοκτητη του δωματος να αφαιρεθουν ολα τα σωματα απο το δωμα και να μη συμμετεχει καθολου στα χιλιοστα της θερμανσης.Ερωτω δεν ειναι παρανομο κατι τετοιο και εναντια στο κανονισμο ο οποιος αναφερει επισης οτι για να γινει τροποποιηση του καταταστικου πρεπει να γινει με συμβολαιογραφο και να υπαρχει σαν παραρτημα στον ηδη κανονισμο?(εγω αναζητωντας τον κανονισμο στο υποθηκοφυλακειο δεν μου δωθηκε κανενα παραρτημα διοτι δεν υπαρχει).Επισης προσθετωντας ολα τα χιλιοστα της πολυκατοικιας δεν βγαινουν 1000% για τη θερμανση εξαιτιας του μη καταλογισμου των χιλιοστων του δωματος(και η εταιρια τα προσθετει στα κλειστα διαμερισματα).Μπορει ο νεος διαχειριστης να βαλει παλι χιλιοστα θερμανσης στο δωμα(εχει δεν εχει σωματα καλοριφερ) βαση του κανονισμου που του δινει χιλιοστα?

3)Με αποφαση γενικης συνελευσης ,αποφασιστηκε η επισκευη της ταρατσας λογω προβληματος σε διαμερισμα του 4ου οροφου.Ενω εχει γινει η αποπληρωμη των 25 απο τους ιδιοκτητες, οι υπολοιποι 5 αρνουνται πεισματικα να πληρωσουν(λεγοντας να μας πατε δικαστικως) με αποτελεσμα να μην εχει γινει η εναρξη των εργασιων.Ο ιδιοκτητης του διαμερισματος που παρουσιασε το προβλημα, εστειλε εξωδικο προς ολη τη πολυκατοικια , οτι ειμαστε υπαιτιοι για οποιοδηποτε προβλημα προκυψει (λογω των βροχων του προσεχη χειμωνα και οποιου ατυχηματος).εγω αναρωτιεμαι εμεις οι 25 που εξαρχης ειχαμε συμφωνησει και πληρωσει για την αποκατασταση του κοινοχρηστου προβληματος τι φταιμε να μας παει στα δικαστηρια? και οτι εξοδα γινουν θα αφορουν ολους μας? οι τους 5 ιδιοκτητες οι ο οποιοι δεν πληρωνουν?Σημειωση:υπαρχει και εκθεση απο τη πολεοδομια η οποια αναφερει οτι πρεπει να γινει η επισκευη.

Χιλια συγγνωμη για το κατεβατο αλλα δεν μπορειτε να φανταστειτε που εχω μπλεξει.Ευχαριστω για την αφιερωση της ωρας σας στο να το διαβασετε και για τις οποιες απαντησεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν αναλαμβάνεις διαχειρίστρια και να κάνεις όλα όπως πρέπει? Δεν βλέπω πιο "έξυπνη" λύση.

Πές ότι σου έτυχε να βγεις εσύ. Και κάνε ασφαλιστικά μέτρα για την επισκευή σαν διαχειρίστρια, λόγω του επείγοντος.

Υπάρχει αποθεματικό στο ταμείο? Βλέπω σαν λάθος τακτική την άρνησή σου με τον τρόπο που έγινε τελικά, έστω και αν νομικά έχεις δίκιο. Καμμιά φορά η προσπαθεια του να αποφύγουμε κάτι μας ταλαιπωρει περισσότερο.

Να μην μπορούμε να συνεννοηθούμε για τόσο απλά πράγματα. Ατυχη είσαι.

Ο νομικός μας βρήκε δουλεια σήμερα.:)

Link to comment
Share on other sites

ενας γερος(αυτος που παιρνει το πατακι, ανοιγει την ξενη αλληλογραφια κτλ)

Γιατί κάθε φορά που στο κάνει δεν τον βάζεις κάτω να τον κατσαδιάσεις μπάς και βάλει μυαλό;

Άλλες λύσεις είναι:

-Να σου στέλνουν τα γράμματα σε άλλη διεύθυνση (συννονόηση με το ταχυδρομείο χωρίς να είναι απαραίτητο να αλλάξει η διεύθυνση που σου στέλνουν τα γράμματα. Απλά ο ταχυδρόμος θα στα φέρνει αλλου π.χ. σπίτι)

-Να ανοίγεις κι εσύ τα δικά του μήπως και καταλάβει

-Να φτιάξεις ενα ψεύτικο γράμμα για τον εαυτό σου, να το αφήσεις κάτω και μέσα να λέει "έχετε κερδίσει 100.000 ευρω". Να τον χτυπήσουν 50 εγκεφαλικά απο τη ζήλια. :p

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν αναλαμβάνεις διαχειρίστρια και να κάνεις όλα όπως πρέπει? Δεν βλέπω πιο "έξυπνη" λύση.

Πές ότι σου έτυχε να βγεις εσύ. Και κάνε ασφαλιστικά μέτρα για την επισκευή σαν διαχειρίστρια, λόγω του επείγοντος.

Υπάρχει αποθεματικό στο ταμείο? Βλέπω σαν λάθος τακτική την άρνησή σου με τον τρόπο που έγινε τελικά, έστω και αν νομικά έχεις δίκιο. Καμμιά φορά η προσπαθεια του να αποφύγουμε κάτι μας ταλαιπωρει περισσότερο.

Να μην μπορούμε να συνεννοηθούμε για τόσο απλά πράγματα. Ατυχη είσαι.

Ο νομικός μας βρήκε δουλεια σήμερα.:)

 

Δεν αναλαμβανω γιατι, νομιζαν οτι σαν καινουργια θα συνεχιζα την δικια τους ''ιστορια'', οσο για το θεμα του αποθεματικου, υπαρχει αλλα ειναι αγραφος νομος οτι δεν το πειραζουμε για τιποτα.Δυστυχως θα συμβουλευτω δικηγορο για το τι θα γινει.Αρνηθηκα να αναλαβω διοτι δεν βγηκα με το νομιμο τροπο και ξερω πολυ καλα οτι αν δεν παω με τα νερα τους ,θα εβρισκαν το τροπο να ακυρωναν τη ψηφοφορια και να με πηγαιναν νομικα πλεον αυτοι.Αστα πολυ μπερδεμα, γενικα εμπλεξα με μια πολυκατοικια που απο τους 30 η κλικα ειναι οι 15 οπου δεν πληρωνουν ποτε και τα πληρωνουν ολα οι αλλοι.

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναλαμβανω γιατι, νομιζαν οτι σαν καινουργια θα συνεχιζα την δικια τους ''ιστορια'', οσο για το θεμα του αποθεματικου, υπαρχει αλλα ειναι αγραφος νομος οτι δεν το πειραζουμε για τιποτα.Δυστυχως θα συμβουλευτω δικηγορο για το τι θα γινει.Αρνηθηκα να αναλαβω διοτι δεν βγηκα με το νομιμο τροπο και ξερω πολυ καλα οτι αν δεν παω με τα νερα τους ,θα εβρισκαν το τροπο να ακυρωναν τη ψηφοφορια και να με πηγαιναν νομικα πλεον αυτοι.Αστα πολυ μπερδεμα, γενικα εμπλεξα με μια πολυκατοικια που απο τους 30 η κλικα ειναι οι 15 οπου δεν πληρωνουν ποτε και τα πληρωνουν ολα οι αλλοι.

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.

 

Πιστεύω ότι αδικα φοβάσαι και σαφώς η συμβουλή του δικηγόρου βοηθάει και στον ψυχολογικό τομέα.

Επίσης μια στρατηγική βοηθάει. Αφού οι 15 έιναι εντάξει, εύκολα θα γίνουν εντάξει και οι υπόλοιποι. Θέμα σωστής πίεσης και ενημέρωσης είναι, στην εφαρμογή του νόμου.

Μια νομική προστασία σε κάποια εταιρεια δεν είναι κακό και χρεώνεται στα έξοδα.

Για άλλη μια φορά επιμένω....γίνε διαχειρίστρια γιατί μόνον τότε έχεις δικαίωμα να τους βάλεις τα δυο πόδια σ ένα παπούτσι. Δλδ απ την άμυνα να περάσεις στην επίθεση. Πάντα σύμφωνα με τον νόμο και τα δικαστικά θα χρεώνονται στα κοινόχρηστα. Και το αποθεματικό μπορείς να χρησιμοποιήσεις κλπ κλπ.

Ο εκλεγμένος διαχειριστης αν ακολουθει τον κανονισμό και τον νόμο δεν έχει να φοβηθεί τπτ. Δέξου τελικά την εκλογή. Αποψή μου πάντα....ασε να δούμε τι θα προτείνει και ο greece_gus

Τώρα σε βλέπω με τεχνικό knock-down:)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί κάθε φορά που στο κάνει δεν τον βάζεις κάτω να τον κατσαδιάσεις μπάς και βάλει μυαλό;

Άλλες λύσεις είναι:

-Να σου στέλνουν τα γράμματα σε άλλη διεύθυνση (συννονόηση με το ταχυδρομείο χωρίς να είναι απαραίτητο να αλλάξει η διεύθυνση που σου στέλνουν τα γράμματα. Απλά ο ταχυδρόμος θα στα φέρνει αλλου π.χ. σπίτι)

-Να ανοίγεις κι εσύ τα δικά του μήπως και καταλάβει

-Να φτιάξεις ενα ψεύτικο γράμμα για τον εαυτό σου, να το αφήσεις κάτω και μέσα να λέει "έχετε κερδίσει 100.000 ευρω". Να τον χτυπήσουν 50 εγκεφαλικά απο τη ζήλια. :p

το εχω κανει.οχι για το πατακι αλλα επειδη ανοιγε την αλληλογραφια μου.

Εχω καμερα, τον βλεπω και μαλιστα εχω βαλει κατι το χαρτι "ο χωρος παρακολουθειται κτλ κτλ

ΚΑΙ ΟΜΩΣ.

τα ανοιγε κανονικοτατα!!!

Σταματησε να ανοιγει τους φακελους μου(λογαριασμους και τευχη ιατρικων περιοδικων-λες και καταλαβαινει τπτ) οταν ειπα στον ταχυδρομο να μου τα πεταει στο μπαλκονι.Σταματησε δλδ επειδη δε τα βρισκει.

Τωρα απλα, οταν φυγει απο το σπιτι του και του εχουν αφησει διαφημιστικα εξω απο την πορτα του, τα φερνει και τα αφηνει στην δικη μου.Τον εχω δει πολλες φορες απο την καμερα, μονο 3 μπορεσα να βγω επειδη δεν ειχα δουλεια, του ειπα "σα δε ντρεπεσαι πετας τα σκουπιδια σου εδω, τι πραγματα ειναι αυτα κτλ κτλ αλλα δεν μου ειπε τιποτα και αταραχος συνεχισε να κατεβαινει τις σκάλες.

Σημερα η απο πανω μου, μου ελεγε πως αυτος πιανει ολους τους επισκεπτες και ενοικους της οικοδομης και τους λεει πως ενας αλλος ενοικος στον 1ο, γυριζει ταινιες πορνο στο σπιτι του.Το ειδε λεει αυτος, γιατι του χτυπησε να του κανει παρατηρηση ενα βραδυ και ειδε ΠΟΛΛΑ ΚΑΛΩΔΙΑ στους τοιχους.

 

:lol:

Για γελια και για κλαματα...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

το εχω κανει.οχι για το πατακι αλλα επειδη ανοιγε την αλληλογραφια μου.

Εχω καμερα, τον βλεπω και μαλιστα εχω βαλει κατι το χαρτι "ο χωρος παρακολουθειται κτλ κτλ

ΚΑΙ ΟΜΩΣ.

τα ανοιγε κανονικοτατα!!!

Σταματησε να ανοιγει τους φακελους μου(λογαριασμους και τευχη ιατρικων περιοδικων-λες και καταλαβαινει τπτ) οταν ειπα στον ταχυδρομο να μου τα πεταει στο μπαλκονι.Σταματησε δλδ επειδη δε τα βρισκει.

Τωρα απλα, οταν φυγει απο το σπιτι του και του εχουν αφησει διαφημιστικα εξω απο την πορτα του, τα φερνει και τα αφηνει στην δικη μου.Τον εχω δει πολλες φορες απο την καμερα, μονο 3 μπορεσα να βγω επειδη δεν ειχα δουλεια, του ειπα "σα δε ντρεπεσαι πετας τα σκουπιδια σου εδω, τι πραγματα ειναι αυτα κτλ κτλ αλλα δεν μου ειπε τιποτα και αταραχος συνεχισε να κατεβαινει τις σκάλες.

Σημερα η απο πανω μου, μου ελεγε πως αυτος πιανει ολους τους επισκεπτες και ενοικους της οικοδομης και τους λεει πως ενας αλλος ενοικος στον 1ο, γυριζει ταινιες πορνο στο σπιτι του.Το ειδε λεει αυτος, γιατι του χτυπησε να του κανει παρατηρηση ενα βραδυ και ειδε ΠΟΛΛΑ ΚΑΛΩΔΙΑ στους τοιχους

:lol:

Για γελια και για κλαματα...

ενταξει...πήγαινε στην αστυνομία...αναφερε το προβλημα και ζήτησε να βάλουν κάμερα...το αδίκημα που διαπράττει με την αλληλογραφία είναι σοβαρό.

Μόλις πάει αυτοφωρο θα τα δεί όλα. Απλώς υπάρχει πιθανότητα να μην καταδικαστει λόγω ακαταλόγιστου. Κάνε μια καταγγελία επώνυμη στην αστυνομία πάντως.

Τη λύση καράτε τη σκέφτηκες? Να κάνεις κανα μάθημα....το μόνο που σίγουρα πιάνει.:mad:

Link to comment
Share on other sites

uvaba : νομικώς μιλώντας, κάθε αντικείμενη στον νόμο και τον κανονισμό απόφαση Γ.Σ., μπορεί να προσβληθεί εντός εξαμήνου στο αρμόδιο κατά τόπον Ειρηνοδικείο...βεβαίως, κάτι τέτοιο δεν αποτελεί πάντοτε λύση, γιατί εν πάση περιπτώσει η μή ανάληψη της διαχείρισης από κάποιον , αποδιοργανώνει παντελώς την εύρυθμη λειτουργία της πολυκατοικίας και συσσωρεύει πολλά προβλήματα...

 

Αναφορικώς με το θέμα της αφαίρεσης των σωμάτων, η κάθε συνιδιοκτησία υποχρεούται σε πλήρη καταβολή των δαπανών θέρμανσης και σύντήρησης εκτός εάν ρητώς ορίζεται άλλως στον κανονισμό...εάν υπάρχει ιδιοκτησία που ετσιθελικώς δεν συμμετέχει στις δαπάνες αυτές και μάλιστα με την ανοχή της διαχείρισης, στην θέση σου θα έφιαχνα έναν πίνακα με τα πραγματικά ποσοστά και θα κατέβαλα κάθε φορά αυτά που αληθώς μού αναλογούν, ώστε να μην θεωρηθώ υπερήμερος για όλο το ποσό των κοινοχρήστων...

 

Στο τελευταίο σου ερώτημα, θα καλύψετε την δαπάνη που αναλογεί και στους αρνουμένους να πληρώσουν, και θα στραφείτε δικαστικώς, αφού όμως πρώτα λάβετε έγγραφες γνωματεύσεις από μηχανικό ότι πρόκειται περί αναγκαίας δαπάνης που αφορά ζημία δυνάμενη να βλάψει την στατικότητα, ασφάλεια και υγιεινή των συνιδιοκτητών και της πολυκατοικίας...

Edited by greece_gus
Link to comment
Share on other sites

uvaba : νομικώς μιλώντας, κάθε αντικείμενη στον νόμο και τον κανονισμό απόφαση Γ.Σ., μπορεί να προσβληθεί εντός εξαμήνου στο αρμόδιο κατά τόπον Ειρηνοδικείο...βεβαίως, κάτι τέτοιο δεν αποτελεί πάντοτε λύση, γιατί εν πάση περιπτώσει η μή ανάληψη της διαχείρισης από κάποιον , αποδιοργανώνει παντελώς την εύρυθμη λειτουργία της πολυκατοικίας και συσσωρεύει πολλά προβλήματα...

 

Αναφορικώς με το θέμα της αφαίρεσης των σωμάτων, η κάθε συνιδιοκτησία υποχρεούται σε πλήρη καταβολή των δαπανών θέρμανσης και σύντήρησης εκτός εάν ρητώς ορίζεται άλλως στον κανονισμό...εάν υπάρχει ιδιοκτησία που ετσιθελικώς δεν συμμετέχει στις δαπάνες αυτές και μάλιστα με την ανοχή της διαχείρισης, στην θέση σου θα έφιαχνα έναν πίνακα με τα πραγματικά ποσοστά και θα κατέβαλα κάθε φορά αυτά που αληθώς που αναλογούν, ώστε να μην θεωρηθώ υπερήμερος για όλο το ποσό των κοινοχρήστων...

 

Στο τελευταίο σου ερώτημα, θα καλύψετε την δαπάνη που αναλογεί και στους αρνουμένους να πληρώσουν, και θα στραφείτε δικαστικώς, αφού όμως πρώτα λάβετε έγγραφες γνωματεύσεις από μηχανικό ότι πρόκειται περί αναγκαίας δαπάνης που αφορά ζημία δυνάμενη να βλάψει την στατικότητα, ασφάλεια και υγιεινή των συνιδιοκτητών και της πολυκατοικίας...

 

Υπερευχαριστω,

τελικα θα ξαναγινει Γ.Σ και εκ νεου εκλογη διαχειριστη με το σωστο τροπο, και αν τελικως βγω(αν με ξαναβγαλει η κληρωτιδα για 2η φορα , θα παω να παιξω και κανα λοττο :P) θα ξερω πως θα κινηθω.ευχαριστω επισης πολυ και για την απαντηση σας στο τελευταιο μου ερωτημα.Θα το θεσω ως λυση στην νεα Γ.Σ και ο θεος βοηθος.

Καλη συνεχεια σε ολους.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να σας πω και εγώ την απορία μου, σε ένα διαμέρισμα έχει πετάξει σκουριά στον τοίχο από τους εσωτερικούς σωλήνες του καλοριφέρ, σε σημείο που να μη βάζουμε πετρέλαιο το χειμώνα, την επισκευή ποιος την πληρώνει;

Πιθανόν είναι και σε άλλα διαμερίσματα απλά δεν έχει εμφανιστεί το πρόβλημα.

Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να σας πω και εγώ την απορία μου, σε ένα διαμέρισμα έχει πετάξει σκουριά στον τοίχο από τους εσωτερικούς σωλήνες του καλοριφέρ, σε σημείο που να μη βάζουμε πετρέλαιο το χειμώνα, την επισκευή ποιος την πληρώνει;

Πιθανόν είναι και σε άλλα διαμερίσματα απλά δεν έχει εμφανιστεί το πρόβλημα.

 

Εννοείς ότι οι σωλήνες είναι εντοιχισμένοι? Περνάνε μεσα στους τοίχους? Εχουν διαρροή επίσης? Ειναι παλιά η πολυκατοικία?

Θεωρητικά όλοι οι ιδιοκτήτες πληρώνουν την επισκευή, ανεξάρτητα σε ποιό διαμέρισμα βγήκε η ζημιά.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να σας πω και εγώ την απορία μου, σε ένα διαμέρισμα έχει πετάξει σκουριά στον τοίχο από τους εσωτερικούς σωλήνες του καλοριφέρ, σε σημείο που να μη βάζουμε πετρέλαιο το χειμώνα, την επισκευή ποιος την πληρώνει;

Πιθανόν είναι και σε άλλα διαμερίσματα απλά δεν έχει εμφανιστεί το πρόβλημα.

 

Αν ειναι συστημα με ηλεκτροβανα και ωρομετρητες,συστημα μονοσωληνιο δηλ.απο την ηλεκτροβανα και μετα ειναι του καθε διαμερισματος.

Σε δισωληνιο κοινοι ειναι οι καθετοι σωληνες και ολοι οι αλλοι του διαμερισματος.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...