Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

greece_gus και Γιάννης ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

 

Η εταιρεία κοινοχρήστων δηλώνει ότι δεν μπορεί να μου επιστρέψει χρήματα, δεδομένου ότι αυτά τα χρήματα είναι της πολυκατοικίας και η ίδια δεν μπορεί να επεμβαίνει αυτόματα. Να σημειώσω ότι η συγκεκριμένη εταιρεία είναι του ξαδέρφου της ιδιοκτήτριας και η υπάλληλος που με ενημέρωσε φοβάται τώρα ότι μπορεί και να απολυθεί.

Η ιδιοκτήτρια, που μένει και στην ίδια γειτονιά και όπου σταθεί και όπου βρεθεί με βρίζει και αγανακτεί με την κακή ενοικιάστριά της, την οποία πλήρωνα κάθε μήνα στις 27 προκαταβολικά το ενοίκιο του επόμενου μήνα, δεν δέχεται με κανένα τρόπο να κάνουμε κάποιο συμφηφισμό με το επόμενο ενοίκιο. Όλοι οι λογαριασμοί είναι πληρωμένοι και ακόμη και ο λογαριασμός του νερού να μείνει απλήρωτος δεν νομίζω να φτάνει τα 100 ευρώ.

Ελπίζω ότι κάποια στιγμή θα καταλάβει το δίκαιο της υπόθεσης...

Edited by maryvae
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Δεν υπάρχει δεν δέχεται. Απλά δώσε 100 ευρώ λιγότερα. Έχεις απόδειξη ότι έδωσες αποθεματικό; Όπως και να έχει δεν θα σε κυνηγήσει και εσύ πρακτικά και ηθικά δεν έκανες κάτι κακό.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

στην πολυκατοικία μας για τον κοινόχρηστο λογαριασμό του νερού αρνούνται να πληρώσουν όσοι έχουν φυσικό αέριο για θέρμανση με την δικαιολογία ότι δεν το χρειάζονται...ενώ ακόμη οι ελάχιστοι που θερμαίνονται με πετρέλαιο... αναγκαστικά για να μην κοπεί το νερό ...πληρώνουν κανονικά......

1) η εγκατάσταση φυσικού αερίου χρησιμοποιεί το κοινόχρηστο νερό...???

2) για να αποφύγουμε εξώδικα και λοιπά (χρηματική επιβάρυνση) υπάρχει τρόπος για επίλυση...???

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Εάν υπάρχει απόφαση γενικής συνέλευσης με 50% +1 που απεφάσισε την διακοπή κεντρικής θέρμανσης με υγρό καύσιμο και την σύνδεση με φυσικό αέριο, νομίμως οι χρήστες του τελευταίου αρνούνται την πληρωμή της κατανάλωσης, όχι όμως και του παγίου, μιας και δεν είναι υποχρεωτική η διακοπή της σύνδεσης, αφού κοινόχρηστο νερό μπορεί να χρειάζεται και αλλού (π.χ. πότισμα, καθαριότητα κ.λπ.)

 

Εάν , πάλι, ο καθένας αυθαιρέτως συνδέθηκε με το φυσικό αέριο άνευ δεσμευτικής αποφάσεως της Γ.Σ., τότε άπαντες εξακολουθούν να επιβαρύνονται με το αναλογούν ενί εκάστω ποσοστό συμμετοχής στις κοινόχρηστες δαπάνες...

 

Τρόποι επιλύσεως---> διαλέγεσθαι και πειθώ ή δικαστικώς...αμφότερα τα θεωρώ αυτονόητα..

Link to comment
Share on other sites

Εάν υπάρχει απόφαση γενικής συνέλευσης με 50% +1 που απεφάσισε την διακοπή κεντρικής θέρμανσης με υγρό καύσιμο και την σύνδεση με φυσικό αέριο, νομίμως οι χρήστες του τελευταίου αρνούνται την πληρωμή της κατανάλωσης, όχι όμως και του παγίου, μιας και δεν είναι υποχρεωτική η διακοπή της σύνδεσης, αφού κοινόχρηστο νερό μπορεί να χρειάζεται και αλλού (π.χ. πότισμα, καθαριότητα κ.λπ.)

 

Εάν , πάλι, ο καθένας αυθαιρέτως συνδέθηκε με το φυσικό αέριο άνευ δεσμευτικής αποφάσεως της Γ.Σ., τότε άπαντες εξακολουθούν να επιβαρύνονται με το αναλογούν ενί εκάστω ποσοστό συμμετοχής στις κοινόχρηστες δαπάνες...

 

Τρόποι επιλύσεως---> διαλέγεσθαι και πειθώ ή δικαστικώς...αμφότερα τα θεωρώ αυτονόητα..

στην πολυκατοικία δεν έχουν γίνει ποτέ συνελεύσεις...!!! και δεν υπάρχει καταστατικό (λειτουργεί στον αυτόματο :X)...και κάτι άλλο ο κοινόχρηστος λογαριασμός του νερού εκδίδεται σε ένα ιδιοκτήτη....ρεύματος σε άλλον...καθαριότητα σε άλλον..κοινώς μπάχαλο...

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Εάν υπάρχει απόφαση γενικής συνέλευσης με 50% +1 που απεφάσισε την διακοπή κεντρικής θέρμανσης με υγρό καύσιμο και την σύνδεση με φυσικό αέριο, νομίμως οι χρήστες του τελευταίου αρνούνται την πληρωμή της κατανάλωσης, όχι όμως και του παγίου, μιας και δεν είναι υποχρεωτική η διακοπή της σύνδεσης, αφού κοινόχρηστο νερό μπορεί να χρειάζεται και αλλού (π.χ. πότισμα, καθαριότητα κ.λπ.)

 

Εάν , πάλι, ο καθένας αυθαιρέτως συνδέθηκε με το φυσικό αέριο άνευ δεσμευτικής αποφάσεως της Γ.Σ., τότε άπαντες εξακολουθούν να επιβαρύνονται με το αναλογούν ενί εκάστω ποσοστό συμμετοχής στις κοινόχρηστες δαπάνες...

 

Τρόποι επιλύσεως---> διαλέγεσθαι και πειθώ ή δικαστικώς...αμφότερα τα θεωρώ αυτονόητα..

Για κατσε γιατι θα με τρελανεις.Εγω καταλαβαινω οτι το καλοριφερ,με οποιονδηποτε τροπο και αν θερμαινεται,ο καυστηρας δηλαδη,τι καυσιμο χρησιμοποιει,το νερο στο καζανι,ειναι παντα το ιδιο.Δεν εχει δηλαδη σχεση το καυσιμο με το προς θερμανση νερο.Το ενα ,το νερο δηλαδη,ειναι μονιμως μεσα στο καζανι,στο λεβητα δηλαδη,και απο κει,παει στα σωματα και τα θερμαινει,ενω το καυσιμο κυκλοφορει απο τη σωληνα και παει στον καυστηρα.Πουθενα αλλού.

Αρα,αυτοι που λενε οτι δεν πληρωνουν θελουν εξωδικο τουλαχιστον,για να μην πω τιποτ αλλο...

Και κατι αλλο,καθαριοτητα,δεν γινεται στην πολυκατοικια;Ποιος θα χρεωθει το νερο αυτο;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Για κατσε γιατι θα με τρελανεις.Εγω καταλαβαινω οτι το καλοριφερ,με οποιονδηποτε τροπο και αν θερμαινεται,ο καυστηρας δηλαδη,τι καυσιμο χρησιμοποιει,το νερο στο καζανι,ειναι παντα το ιδιο.Δεν εχει δηλαδη σχεση το καυσιμο με το προς θερμανση νερο. Το ενα ,το νερο δηλαδη,ειναι μονιμως μεσα στο καζανι,στο λεβητα δηλαδη,και απο κει,παει στα σωματα και τα θερμαινει,ενω το καυσιμο κυκλοφορει απο τη σωληνα και παει στον καυστηρα.Πουθενα αλλού.

Αρα,αυτοι που λενε οτι δεν πληρωνουν θελουν εξωδικο τουλαχιστον,για να μην πω τιποτ αλλο...

Και κατι αλλο,καθαριοτητα,δεν γινεται στην πολυκατοικια;Ποιος θα χρεωθει το νερο αυτο;

Σας ευχαριστω για τις απαντήσεις..!!!! οσον αφορα τους λογαριασμους ....ο καθενας που εχει και καποιον λογαριασμο στο ονομα του ...τρεχει και χτυπαπορτες για να μαζεψει τα μεριδια που αναλογουν στους υπολοιπους....ασε ..ουτε σε ελληνικες ταινιες,...!!!

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Πολύ απλά, θα συγκαλούσα μόνος μου Γ.Σ. σύμφωνα με το καταστατικό, και εν συνεχεία όποια απόφαση και να ελάμβανα θα ήταν νόμιμη και με βάση αυτήν θα πορευόμουν..
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω.

Να ρωτησω κι εγω με τη σειρα μου κατι.

Με φωναξε ο διπλανος μου,μιας και ειμαι διαχ/στης για πολλαα χρονια,οτι η κατακορυφη στηλη για την αποχετευση στο φωταγωγο του,ειχε σκιστει,μαντεμενια γαρ,και επρεπε να αλλαχθει.

Φωναξα λοιπον τον γνωστο υδραυλικο,και μου ειπε οτι θελει αλλαγμα ολη,και οτι κανει ενα χιλιαρικο.

Μου ειπε ομως ακομη οτι η στηλη αυτη,περιεργως,αφορα μονον το διαμ/μα αυτο,και κανενα αλλο,απο κατω.

Ετσι,μπαινει το ερωτημα,ποιος θα πρεπει να πληρωσει;Ο ιδιοκτητης του διαμ/τος αυτου,ή η πολυκατοικια;

Και πως να δωσει ο αλλος τοσα λεφτα;

Αλλα και κατι αλλο.

Για να δωσω τα λεφτα,πρεπει να κανω συνελευση;Και ποιος να ελθει;Εδω γινεται της κακομοιρας πλεον,και δεν γνωριζει ο σκυλος τον αφεντη.Πυργος της Βαβελ ειμαστε.Ασε που αλλοι ειναι πεθαμενοι και δεν ξερουμε που ειναι οι κληρονομοι τους,και αλλοι μς χρωστανε λεφτα και δεν μας τα δινουνε με το ετσι θελω.

Τι να κανω ο τάλας;Ουτε και να τα παρατησω δεν μπορω,μιας και δεν υπαρχει κανεις αλλος ιδιοκτητης, αρτιμελης,που να κατοικει πλεον εδω.:(

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Εάν το κομμάτι που έχει πρόβλημα εξυπηρετεί την ένωση του συγκεκριμένου διαμερίσματος με την κεντρική αποχέτευση, τότε αφορά μόνο το συγκεκριμένο διαμέρισμα.

Εάν όμως εξυπηρετεί περισσότερα διαμερίσματα, δηλαδή είναι μέρος της κεντρικής αποχέτευσης, τότε είναι κοινόχρηστο και το κομμάτι και το έξοδο. Το ίδιο ισχύει και στην περίπτωση που είναι τελευταίος όροφος, διότι από εκεί ξεκινάει η κεντρική αποχέτευση και αναγκαστικά δε μπορεί να εξυπηρετεί άλλους. Αν συνεχίζει δηλαδή ευθεία κάτω (η όπου αλλού πάει) και στη συνέχεια αυτού καταλήγουν και τα υπόλοιπα διαμερίσματα, τότε είναι η κεντρική αποχέτευση.

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Πριν το κριτήριο του ποιες ιδιοκτησίες εξυπηρετεί ο συγκεκριμένος αγωγός, διερευνούμε τι ορίζει ο κανονισμός και η σύσταση...εάν ορίζει ρητώς το κοινόχρηστο του πράγματος, τότε έτσι θα αντιμετωπισθεί ασχέτως του ποιες ιδιοκτησίες επωφελούνται..

 

Εάν πάλι, δεν αναφέρει κάτι ρητώς, τότε και πάλι αποτελεί κοινόχρηστο πράγμα (εφ' όσον βεβαίως υφίσταται εκ κατασκευής ) και υποχρεούται ο διαχειριστής να επιληφθεί αλλά με χρέωση της ιδιοκτησίας που εξυπηρετείται...επομένως θα πρέπει να ληφθούν προσφορές και στην πρώτη περίπτωση να τεθεί το θέμα στην κρίση της Γ.Σ. στην δεύτερη περίπτωση να αποφασίσει ο εξυπηρετούμενος εκ της κατασκευής, αφού θα επωμισθεί και το κόστος αποκλειστικώς ο ίδιος.....

Link to comment
Share on other sites

Είναι τηλεφανές, ότι πρόκειται για άλλη μία ανεφάρμοστη διάταξη από ανθρώπους που έχουν σχέση με την πραγματικότητα όση και η πιθανότητα ανακάλυψης ζωής σε άλλον πλανήτη..ποιος θα πιστοποιεί άραγε την παράβαση..και ποιος ότι τα παραστατικά τα πήρε ο αέρας ή ο κακόβουλος συνιδιοκτήτης...
Link to comment
Share on other sites

Είναι τηλεφανές, ότι πρόκειται για άλλη μία ανεφάρμοστη διάταξη από ανθρώπους που έχουν σχέση με την πραγματικότητα όση και η πιθανότητα ανακάλυψης ζωής σε άλλον πλανήτη..ποιος θα πιστοποιεί άραγε την παράβαση..και ποιος ότι τα παραστατικά τα πήρε ο αέρας ή ο κακόβουλος συνιδιοκτήτης...

 

Ε όχι... διαφωνώ κάθετα !!!

Η πιθανότητα ανακάλυψης ζωής σε άλλο πλανήτη είναι πάρα πολύ μεγάλη συγκριτικά με τη σχέση αυτών με την πραγματικότητα !!! :lol:

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Εάν το κομμάτι που έχει πρόβλημα εξυπηρετεί την ένωση του συγκεκριμένου διαμερίσματος με την κεντρική αποχέτευση, τότε αφορά μόνο το συγκεκριμένο διαμέρισμα.

Εάν όμως εξυπηρετεί περισσότερα διαμερίσματα, δηλαδή είναι μέρος της κεντρικής αποχέτευσης, τότε είναι κοινόχρηστο και το κομμάτι και το έξοδο. Το ίδιο ισχύει και στην περίπτωση που είναι τελευταίος όροφος, διότι από εκεί ξεκινάει η κεντρική αποχέτευση και αναγκαστικά δε μπορεί να εξυπηρετεί άλλους. Αν συνεχίζει δηλαδή ευθεία κάτω (η όπου αλλού πάει) και στη συνέχεια αυτού καταλήγουν και τα υπόλοιπα διαμερίσματα, τότε είναι η κεντρική αποχέτευση.

Τα σκισιματα ειναι στο κατακορυφο τμημα,και οχι στη διακλαδωση,αλλα το περιεργο ειναι οτι ΟΛΟ το κατακορυφο τμημα,ολη δηλαδη η στηλη αυτη,στο φωταγωγο αυτο,αφορα μονον και αποκλειστικα,ενα διαμ/μα.:confused:

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Πριν το κριτήριο του ποιες ιδιοκτησίες εξυπηρετεί ο συγκεκριμένος αγωγός, διερευνούμε τι ορίζει ο κανονισμός και η σύσταση...εάν ορίζει ρητώς το κοινόχρηστο του πράγματος, τότε έτσι θα αντιμετωπισθεί ασχέτως του ποιες ιδιοκτησίες επωφελούνται..

 

Εάν πάλι, δεν αναφέρει κάτι ρητώς, τότε και πάλι αποτελεί κοινόχρηστο πράγμα (εφ' όσον βεβαίως υφίσταται εκ κατασκευής ) και υποχρεούται ο διαχειριστής να επιληφθεί αλλά με χρέωση της ιδιοκτησίας που εξυπηρετείται...επομένως θα πρέπει να ληφθούν προσφορές και στην πρώτη περίπτωση να τεθεί το θέμα στην κρίση της Γ.Σ. στην δεύτερη περίπτωση να αποφασίσει ο εξυπηρετούμενος εκ της κατασκευής, αφού θα επωμισθεί και το κόστος αποκλειστικώς ο ίδιος.....

Τωρα το ειδα το ποστ σου και σε ευχαριστω.

Ο σωληνας αυτος της αποχετευσης,αφορα ενα διαμ/μα μονον,αλλα γραφω εδω τωρα,για να πω τον πονο μου.

Επι 20+ χρονια,που εχουμε τη διαχ/ση,εχουμε ενα μονιμο προβλημα,οτι δεν μπορουμε να κανουμε συνελευσεις,γιατι οι ιδιοκτητες,δεν μενουν πια εδω,και καποιοι μενουν σε επαρχια,ειτε εχουν πεθανει,και δεν ξερουμε που μενουν οι κληρονομοι τους,συσσωρευοντας χρεη στα διαμ/τα τους.

Τωρα,για το τι γραφει ο κανονισμος για το αν η κατακορυφη στηλη ειναι κοινοχρηστη ή οχι,θα το κοιταξω.

Ευχαριστω και παλι.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, όποιος μπορεί να βοηθήσει μου λύνει τα χέρια, όλες οι απόψεις δεκτές.

Πολυκατοικία 6 διαμερισμάτων και 1 ακόμα στα χαρτιά(αέρας). μέχρι πρότινος ιδιοκτησία ενός. Πουλήθηκαν 3 διαμερίσματα από τα 6 και ένα τέταρτο διαμέρισμα είναι σε καθεστώς επικαρπίας, με τον αρχικό πολυιδιοκτήτη να έχει υψηλή κυριότητα. Το άθροισμα των χιλιοστών των 3+1 διαμερισμάτων είναι <500 γεγονός που καθιστά τον αρχικό ιδιοκτήτη πλειοψηφία. Το πρόβλημα είναι ότι εμείς οι 4 διαμένουμε μόνιμα στην πολυκατοικία, ενώ εκείνος μόνιμα στο εξωτερικό. Απαιτούνται παρεμβάσεις και από αισθητικής άποψης αλλά και ουσίας και ποτέ δε συμφωνεί γιατί δεν τον απασχολεί αφού έρχεται 20 μέρες κάθε ένα ή δύο χρόνια, ακόμα και στο θέμα της διαχείρισης, την έχει αναθέσει σε γραφείο το οποίο κυριολεκτικά μας ξεζουμίζει...Το γεγονός της μόνιμης κατοικίας του στην αλλοδαπή καθιστά διαβλητό το σύστημα αποφάσεων βάσει των χιλιοστών ή την έχουμε κάτσει?

Link to comment
Share on other sites

Να δεις τι προβλέπει ο κανονισμός της πολυκατοικίας σχετικώς με την λήψη αποφάσεων των Γ.Σ...συνήθως προβλέπεται επαναληπτική συνέλευση και λήψη αποφάσεως με όσους παρίστανται και σχετική ή απόλυτο πλειοψηφία..απλώς να θυμάσαι ότι οι δαπάνες διακρίνονται σε αναγκαίες, επωφελείς και πολυτελείς...για τις δύο τελευταίες μπορεί να προβληθούν νόμιμες αντιρρήσεις ανεξαρτήτως της αποφάσεως της Γ.Σ...για τις πρώτες μπορεί να τις εκτελέσει ακόμη και ένας των συνδιοκτητών και να απαιτήσει την αναλογία των λοιπών στην δαπάνη αυτή...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα και καλη εβδομαδα

Εχω δυο θεματα που αφορουν μισθωματα

 

Ο μισθωτης μου εκανε απο μονος του μειωση του μισθωματος κατα 10% και το καταλαβα τωρα που ολοκληρωθηκε η πληρωμη του χαρατσιου, τη καταβολη του οποιου νομιζα οτι η μειωση απο το μισθωμα αφορουσε Λογω κρισης μου λεει ολοι ετσι κανουν

 

Η αλλη περιπτωση αφορα μισθωση διαμερισματος της μητερας μου οπου η μισθωτρια εφυγε στο εξωτερικο για παντα -φυσικα με απληρωτα 3 ενοικια και εδωσε το διαμερισμα στο πρωην φιλο της, ο οποιος δεν απαντα στο κινητο και γενικα κρυβεται και απο το διαχειριστη και απο εμας που θελουμε να εξηγηθουμε αν θα πληρωσει ο ιδιος αν θα φυγει η θα το κρατησει Τι γινεται τωρα Να παμε στον εισαγγελεα η τι αλλο μπορει να γινει

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη εβδομαδα

Εχω δυο θεματα που αφορουν μισθωματα

 

Ο μισθωτης μου εκανε απο μονος του μειωση του μισθωματος κατα 10% και το καταλαβα τωρα που ολοκληρωθηκε η πληρωμη του χαρατσιου, τη καταβολη του οποιου νομιζα οτι η μειωση απο το μισθωμα αφορουσε Λογω κρισης μου λεει ολοι ετσι κανουν

 

Η αλλη περιπτωση αφορα μισθωση διαμερισματος της μητερας μου οπου η μισθωτρια εφυγε στο εξωτερικο για παντα -φυσικα με απληρωτα 3 ενοικια και εδωσε το διαμερισμα στο πρωην φιλο της, ο οποιος δεν απαντα στο κινητο και γενικα κρυβεται και απο το διαχειριστη και απο εμας που θελουμε να εξηγηθουμε αν θα πληρωσει ο ιδιος αν θα φυγει η θα το κρατησει Τι γινεται τωρα Να παμε στον εισαγγελεα η τι αλλο μπορει να γινει

Ευχαριστω

 

1.Μείωση ενοικίου γίνεται μετά από συνεννόηση, δεν αποφασίζει ότι του καπνίσει ο ενοικιαστής... Αλλά 10 % είναι μια νορμάλ μείωση. Αν πληρώνει, εγώ θα τον άφηνα...

 

2.Πας σε δικηγόρο και του κάνεις έξωση.

Link to comment
Share on other sites

Για το πρωτο θεμα εχω κατανοηση αλλα οχι και οτι του καπνισει του καθενος οπως λες να κανει επειδη υπαρχει η κριση στο φιναλε για ολους ειναι Δυστυχως για μενα τα δηλωσα στην εφορια σα να τα πηρα γιατι δεν μου ειπε οτι εκοψε το ενοικιο και ειχα την εντυπωση οτι πληρωνει χαρατσι η τιποτε απο τα κοινοιχρηστα που μου αναλογουν

 

Οσο για τον δευτερο θεμα μου λες κατα ποιου θα ασκηθει η αγωγη αφου δε γνωριζω το ατομο που κατεχει το ακινητο -μισθιο καν Διαμενει παρανομα σα να εκανε καταληψη και εν προκειμενω αντι για εξωστικη αγωγη ελεγα μηπως η Αστυνομια - Εισαγγελεας μπορει να επεμβει

Link to comment
Share on other sites

Η αυθαίρετη μείωση μισθώματος ισοδυναμεί με μερική δυστροπία καταβολής...επομένως χωρεί κανονικά έξωση...(εάν κάποιος νομίζει ότι δικαιούται τέτοιας μειώσεως θα πρέπει να το διεκδικήσει δικαστικώς - αν και εν προκειμένω έχουν εκδοθεί τέτοιες αποφάσεις μόνον για εμπορικές μισθώσεις εξ όσων γνωρίζω- καταβάλλων εμπρόθεσμα ολόκληρο το μίσθωμα)..

 

Στο επόμενο θέμα σου : η έξωση γίνεται κατά του συμβληθέντος ως μισθωτού στην μισθωτική σύμβαση..επομένως δεν μας ενδιαφέρει ποιος κατέχει το μίσθιο..ούτως ή άλλως, η εξωστική απόφασις είναι εκτελεστή έναντι παντός τρίτου...με εισαγγελική παρέμβαση δεν θα καταφέρεις κάτι, μιας και μάλλον ο ''νέος κάτοχος'' θα ισχυρισθεί ότι κατέχει το μίσθιο δυνάμει συμφωνίας με την μισθώτρια και όχι αυθαιρέτως...

Edited by greece_gus
Link to comment
Share on other sites

Η αυθαίρετη μείωση μισθώματος ισοδυναμεί με μερική δυστροπία καταβολής...επομένως χωρεί κανονικά έξωση...(εάν κάποιος νομίζει ότι δικαιούται τέτοιας μειώσεως θα πρέπει να το διεκδικήσει δικαστικώς - αν και εν προκειμένω έχουν εκδοθεί τέτοιες αποφάσεις μόνον για εμπορικές μισθώσεις εξ όσων γνωρίζω- καταβάλλων εμπρόθεσμα ολόκληρο το μίσθωμα)..

 

Στο επόμενο θέμα σου : η έξωση γίνεται κατά του συμβληθέντος ως μισθωτού στην μισθωτική σύμβαση..επομένως δεν μας ενδιαφέρει ποιος κατέχει το μίσθιο..ούτως ή άλλως, η εξωστική απόφασις είναι εκτελεστή έναντι παντός τρίτου...με εισαγγελική παρέμβαση δεν θα καταφέρεις κάτι, μιας και μάλλον ο ''νέος κάτοχος'' θα ισχυρισθεί ότι κατέχει το μίσθιο δυνάμει συμφωνίας με την μισθώτρια και όχι αυθαιρέτως...

 

Αυτο λεγεται υπεκμισθωση και τα πιο πολλα συμβολαια την απαγορευουν ρητα.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Στη πρωτη περιπτωση συμφωνησα να μου καταβαλει σταδιακα αυτα που εκοψε απο το μισθιο χωρις συμφωνια και εφεξης να κανω τη μειωση που ηθελε

για τη δευτερη περιπτωση τα εξοδα επιδοσης και εκτελεσης εξωστικης αποφασης φανταζομαι θα ειναι πολλαπλασια αφου η μισθωτρια απεχωρησε απο το μισθιο για τη πατριδα της σε αγνωστο διευθυνση Η υπεκμισθωση οντως απαγορευεται ρητα αν κατι τετοιο ισχυρισθει ο τριτος (σε ποιον?) ο οποιος διαμενει στο διαμερισμα και κρυβεται επιμελως απο ολους , γειτονες, διαχειριστη, το κινητο του εχει φραγη κλησεων κτλ Μηπως να εχει παθει και τιποτε και να ειναι μεσα, ξερω και εγω Η αστυνομια να επεμβει τουλαχιστον για να το καλεσει για εξηγησεις, ποιος ειναι αυτος που κατοικει στο σπιτι μας ουτε ξερουμε

Link to comment
Share on other sites

Οι κοινοποιήσεις θα γίνουν διά θυροκολλήσεως στην διεύθυνση του μισθίου, επομένως τα έξοδα θα είναι τα συνήθη...αλλά ακόμη και εάν δεν έμενε κανείς στο μίσθιο, μόνο με δικαστική απόφαση θα μπορέσεις να μπεις μέσα...(εάν βεβαίως θέλεις να είσαι νομοταγής..)

 

Απλώς θεωρώ υποχρέωσή μου να σου υπενθυμίσω ότι εάν εισέλθεις αυθαιρέτως στο μίσθιο, κινδυνεύειες να βρεθείς αντιμέτωπη με κατηγορίες αυτοδικίας, παρανόμου εισόδου, διατάραξη οικιακής ειρήνης κ.ο.κ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...