Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Διαβάζοντας τις συμβουλές που δίνετε για τα θέματα της πολυκατοικίας ήθελα να σας πω κι εγώ το δικό μου πρόβλημα μήπως και μπορείτε να με βοηθήσετε.

Έχω ένα διαμέρισμα στο οποίο δεν ζω (είναι άδειο) μέχρι να βρεθεί ενοικιαστής. Αποφάσισα να επισκευάσω κάποια πράγματα και παρατήρησα ότι το διαχωριστικό στο μπαλκόνι είναι σπασμένο και έχει σκουριάσει και η βάση του.Ο διαχειριστής μου είπε ότι είναι δικό μου έξοδο (60ευρώ) ή ότι πρέπει να τα πληρώσω μισα μισά με τον γείτονα μου. Διάβασα το καταστατικό της πολυκατοικίας το οποίο έχει συνταχθεί το 1973!! και λέει ότι οποιαδήποτε διακόσμηση της πρόσοψης της πολυκατοικίας είναι κοινόχρηστη. Άρα τα κάγκελα και τα διαχωριστικά δεν πιάνονται στην διακόσμηση? καθώς όποιον άλλο κι αν ρώτησα που ζει σε πολυκατοικία μου είπε ότι αυτά τα έξοδα τα πληρώνουν όλοι στη πολυκατοικία..

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπέρα,

 

Διαβάζοντας τις συμβουλές που δίνετε για τα θέματα της πολυκατοικίας ήθελα να σας πω κι εγώ το δικό μου πρόβλημα μήπως και μπορείτε να με βοηθήσετε.

Έχω ένα διαμέρισμα στο οποίο δεν ζω (είναι άδειο) μέχρι να βρεθεί ενοικιαστής. Αποφάσισα να επισκευάσω κάποια πράγματα και παρατήρησα ότι το διαχωριστικό στο μπαλκόνι είναι σπασμένο και έχει σκουριάσει και η βάση του.Ο διαχειριστής μου είπε ότι είναι δικό μου έξοδο (60ευρώ) ή ότι πρέπει να τα πληρώσω μισα μισά με τον γείτονα μου. Διάβασα το καταστατικό της πολυκατοικίας το οποίο έχει συνταχθεί το 1973!! και λέει ότι οποιαδήποτε διακόσμηση της πρόσοψης της πολυκατοικίας είναι κοινόχρηστη. Άρα τα κάγκελα και τα διαχωριστικά δεν πιάνονται στην διακόσμηση? καθώς όποιον άλλο κι αν ρώτησα που ζει σε πολυκατοικία μου είπε ότι αυτά τα έξοδα τα πληρώνουν όλοι στη πολυκατοικία..

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Καλησπέρα :)

Εάν δεν κάνω λάθος τα κάγκελα κ τα διαχωριστικα που βρίσκονται σε κοινόχρηστο χώρο - πχ τα κάγκελα στη ταράτσα- όταν αλλάχθουν τα εξοδα βαρυνουν όλουσ τους ένοικους!!!

Εγω που άλλαξα τα κάγκελα του σπιτιού μου - ρετιρέ- το έκανα με δικα μου έξοδα!!!!

Εάν έμενε κάποιος δίπλα μου τότε θα τα μοιραζομασταν τα έξοδα !!

Η απο κάτω που άλλαξε τα διαχωριστικα της- πάλι ρετιρέ - τα πλήρωσε μονη της :)

IPhone pro max /note 10 plus ,ipad pro 11 & MacBook pro :love:
Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

Ναι αλλά όταν λέει οτι οτιδήποτε στην διακόσμηση της πρόσοψης είναι κοινόχρηστο ποια είναι η διακόσμηση???

Link to comment
Share on other sites

Theodore41 : κατ' αρχήν, απαγορεύεται η αλλαγή και μεταβολή των κοινοχρήστων μερών και πραγμάτων..επομένως εδώ εμπίπτει και η φυσική ροή των ομβρίων υδάτων...αναφορικώς με το θέμα της υγρασίας, καλό θα είναι να απευθυνθείτε σε κάποιον μηχανικό που θα γνωματεύσει εγγράφως για την αιτία της...

 

 

dora26 : άλλο θέμα η πρόσοψη της πολυκατοικίας που περιγράφεται ως κοινόχρηστη από τον κανονισμό και την σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας, και άλλο θέμα τα μπαλκόνια και οι κατασκευές που εξυπηρετούν αυτά τα οποία αποτελούν κοινόκτητο χώρο, δηλαδή κοινόχρηστα μέρη της οικοδομής, αλλά με συμφωνία αποκλειστικής χρήσεως ενός συνιδιοκτήτη (βλέπε σύσταση πραγματικής δουλείας)..επομένως φρονώ ότι η δαπάνη αφορά τους συνιδιοκτήτες που εξυπηρετεί το κοινόκτητο μέρος και όχι όλους...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα :)

Αυτο που είδες στο ταβάνι του απο κάτω είναι σαν μούχλα;;;;

Αφου σε ευχαριστήσω,θα πω οτι φαίνεται σαν να έχουν πετάξει μαυρες κλωστές πάνω στο ταβάνι ,που κατεβαίνουν και κάτω προς τους τοίχους.

Ο,γιος του,μου ειπε οτι άμα βάλει το χέρι του πάνω στο ταβάνι,νοιώθει υγρασία,όταν δε τον ρώτησα αν βάζουν ρούχα να στεγνώσουν,μου ειπε οτι ναι βάζουν.

Υπ´ όψιν οτι η πολυκατοικία,δεν χρησιμοποιεί κεντρική θέρμανση απο πέρυσι,λόγω του οτι ειναι πολλοί,που δεν πληρώνουν.

Και κάτι τελευταίο. Ή βεράντα,κοιτάχτηκε ολλές φορές,αλλα,δε δείχνει να εχει ανοιγματα που να δικαιολογούν τόση ζημιά απο κάτω,και υπάρχει και τέντα.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Αφου σε ευχαριστήσω,θα πω οτι φαίνεται σαν να έχουν πετάξει μαυρες κλωστές πάνω στο ταβάνι ,που κατεβαίνουν και κάτω προς τους τοίχους.

Ο,γιος του,μου ειπε οτι άμα βάλει το χέρι του πάνω στο ταβάνι,νοιώθει υγρασία,όταν δε τον ρώτησα αν βάζουν ρούχα να στεγνώσουν,μου ειπε οτι ναι βάζουν.

Υπ´ όψιν οτι η πολυκατοικία,δεν χρησιμοποιεί κεντρική θέρμανση απο πέρυσι,λόγω του οτι ειναι πολλοί,που δεν πληρώνουν.

Και κάτι τελευταίο. Ή βεράντα,κοιτάχτηκε ολλές φορές,αλλα,δε δείχνει να εχει ανοιγματα που να δικαιολογούν τόση ζημιά απο κάτω,και υπάρχει και τέντα.

 

Εάν ήταν υγρασία λόγω κακής μονωσης θα έπρεπε να έχει σκάσει κ το χρωμα!!!Πρέπει να είναι απο τους υδρατμους!!!!και σε εμάς φέτος δεν άναψαν καλοριφέρ-δεν το ήθελαν κάποιοι :( - και χρησιμοποιούμε κάποιες ώρες μια σόμπα kerozan!! Παρατήρησα στη γωνία του ταβάνιου κάτι μαύρα στιγματα!!!!το καθάρισα με ένα πανί αλλα όπως μου είπαν έφταιγε η σόμπα!!!αυτο που κάνω κ δεν μου έχει παρουσιαστεί ξανά είναι να ανοίγω λίγο το παράθυρο στο χώρο που έχω τη σόμπα για να αεριζεται ο χώρος!! :)

IPhone pro max /note 10 plus ,ipad pro 11 & MacBook pro :love:
Link to comment
Share on other sites

Theodore41 : κατ' αρχήν, απαγορεύεται η αλλαγή και μεταβολή των κοινοχρήστων μερών και πραγμάτων..επομένως εδώ εμπίπτει και η φυσική ροή των ομβρίων υδάτων...αναφορικώς με το θέμα της υγρασίας, καλό θα είναι να απευθυνθείτε σε κάποιον μηχανικό που θα γνωματεύσει εγγράφως για την αιτία της...

 

 

dora26 : άλλο θέμα η πρόσοψη της πολυκατοικίας που περιγράφεται ως κοινόχρηστη από τον κανονισμό και την σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας, και άλλο θέμα τα μπαλκόνια και οι κατασκευές που εξυπηρετούν αυτά τα οποία αποτελούν κοινόκτητο χώρο, δηλαδή κοινόχρηστα μέρη της οικοδομής, αλλά με συμφωνία αποκλειστικής χρήσεως ενός συνιδιοκτήτη (βλέπε σύσταση πραγματικής δουλείας)..επομένως φρονώ ότι η δαπάνη αφορά τους συνιδιοκτήτες που εξυπηρετεί το κοινόκτητο μέρος και όχι όλους...

ΚΑΤ αρχας, να σε ευχαριστήσω.

Γι αυτό που λες για την απαγόρευση μεταβολής των κοινόχρηστων μερών,να σε πληροφορήσω οτι πήγα στην πολεοδομία και έκανα αίτηση πραγματογνωμοσύνης,και αφού ήλθαν εδώ,απάντησαν οτι εχει δικαίωμα να φράξει τη φυσική ροή,ή οποία ειχε καθορισθεί απο τον κατασκευαστή,50 χρόνια πριν,επειδή ειναι,λέει,ιδιοκτησία του.

Το κλείσιμο της ροής έγκειται στο οτι έφραξε το ανοιγμα που υπήρχε κάτω απο το διαχωριστικο των διαμ/των στη βεράντα,με ύψος περίπου 7εκ.

Τους είπα οτι μαζεύονται τα νερά,και θα έχω πρόβλημα με τον απο κάτω,και απάντησαν οτι δεν τους νοιάζει αυτό.

Τι άλλο να έκανα πλέον εγω;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Δες εάν υπάρχει λούκι απορροής υδάτων από το δικό σου μπαλκόνι..εάν υπάρχει μόνο ένα, δηλ. από την μεριά του γείτονα, τότε αυτό πρακτικώς σημαίνει ότι ο κατασκευαστής είχε προβλέψει ότι όλα τα ύδατα των μπαλκονιών θα απορρέονται ενιαία και με συγκεκριμένη κλίση από εκεί...από κεί και πέρα τον λόγο έχει η δικαιοσύνη και ας λέει ό,τι θέλει η πολεοδομία...
Link to comment
Share on other sites

Δες εάν υπάρχει λούκι απορροής υδάτων από το δικό σου μπαλκόνι..εάν υπάρχει μόνο ένα, δηλ. από την μεριά του γείτονα, τότε αυτό πρακτικώς σημαίνει ότι ο κατασκευαστής είχε προβλέψει ότι όλα τα ύδατα των μπαλκονιών θα απορρέονται ενιαία και με συγκεκριμένη κλίση από εκεί...από κεί και πέρα τον λόγο έχει η δικαιοσύνη και ας λέει ό,τι θέλει η πολεοδομία...

Η βεραντα,περιπου 12μ μηκους συνολικα,ανηκει,κατα τα 2/3 σε μενα,και κατα το 1/3 στο γειτονα.Δηλαδη και στο περιπου,8μ σε μενα,και 4 σ'αυτον.Οι απορροες ομως,ειναι δυο,μια σε καθε ακρη.

Ετσι,απο τη μεση και δεξια,τα νερα,πανε στην δεξια απορροη,και απο τη μεση και αριστερα,στην αριστερη.

Ομως,κατ αυτον τον τροπο,τα μεν μισα νερα,απο τα 6 μ και δεξια,πανε στη δικη μου απορροη,και στη δικη του πανε,τα νερα απο τα 4μ της δικης του βεραντας,ΣΥΝ τα νερα απο τα 2 υπολοιπα δικα μου μετρα,που βρισκονται προς τη δικη του πλευρα,αφου το κεντρο που κανει το μεγαλυτερο υψομετρο το δαπεδο,και που οριζει προς τα που θα πανε τα νερα,ειναι στα 6μ,που ανηκει σε μενα.

Ετσι,για να πανε τα νερα των 2 δικων μου μετρων να φυγουν απο την αριστερη,δικη του απορροη,πρεπει να μενει ανοιχτη η διοδος που ειχε αφησει ο κατασκευαστης,κατω απο το γυαλινο χωρισμα των διαμ/των.Πραγμα που ο διπλανος,αυθαιρετα, ειχε κλεισει,και η πολεοδομια,τον ειχε δικαιωσει.

Τωρα,μετα απο φασαριες,και απο ηρεμιες,ανοιξε τη διοδο,αλλα κατι εχει γινει απο την εποχη που ηταν κλειστη,και λιμναζαν τα νερα,και κατεβηκε υγρασια προς τον απο κατω.

Τωρα,βρισκομαστε στην κατασταση οπου ο μεν υδραυλικος που εφερα και μονωσε με ελαστομερες ο,τι πιθανη διοδο μπορουσαμε να βρουμε για το νερο,μου λεει οτι αυτο που βεπω στο ταβανι του απο κατω,ειναι μυκητες,που οφειλονται στο οτι δεν αεριζει-θερμαινει το διαμ/μα,συν το οτι απλωνει ρουχα του μωρου μεσα στο δωματιο,ο δε ενοικιαστης ,που μενει εκει,διαμαρτυρεται οτι οφειλεται σε νερα που κατεβαινουν απο μενα.

Εκει,σηκωσα τα χερια,και δεν ξερω τι να κανω.

Και ειναι και Αλβανος βαρεων βαρων .Και φοβαμαι και λιγο.:(

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι εξ αρχής της άποψης, ότι θα έπρεπε να φέρεις μηχανικό να γνωματεύσει..από κει και πέρα κακώς φοβάσαι και να θυμάσαι ότι πολλοί ''μάγκες'' μεταμορφώνονταν σε αρνάκια μπροστά στον δικαστή..
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Θα μπορούσε να μου απαντήσει κάποιος που γνωρίζει, στο παρακάτω πρόβλημα.

Το σπίτι μου «βλέπει» με παράθυρο σε ακάλυπτο στο πίσω μέρος της πολυκατοικίας. Ο ακάλυπτος είναι σαν μία μικρή κλειστή αυλή με πρόσβαση από όλους τους ενοίκους μέσω μίας κοινόχρηστης πόρτας. Το γειτονικό διαμέρισμα ήταν το ίδιο με το δικό μου με την διαφορά πως ο ιδιοκτήτης του χάλασε το παράθυρο και το μετέρεψε σε πόρτα, με αποτέλεσμα να έχει μετατρέψει τον μισό ακάλυπτο σε αυλή του, με έπιπλα και γλάστρες. Μάλιστα δήλωσε πως θέλει να μεταφέρει αλλού, ακόμη και μία κοινόχρηστη βρύση που βρίσκεται τοποθετημένη στον εξωτερικό τοίχο του διαμερίσματός του, στον ακάλυπτο κοινόχρηστο χώρο της «αυλής του», που εξυπηρετεί τις καθαρίστριες.

Πως μπορώ να τον σταματήσω και να του κλείσω την παράνομη πόρτα που έφτιαξε;

Μπορώ να κάνω καταγγελία στην Πολεοδομία;

Δεν θέλω να μπλέξω χρόνια με δικαστήρια και αγωγές.

Edited by aristarhos
Link to comment
Share on other sites

Ασφαλώς και μπορείς να απευθυνθείς με καταγγελία στην πολεοδομία..θα συνιστούσα να συγκαλέσετε και γενική συνέλευση να πάρετε απόφαση για το θέμα και να σταλλεί μία εξώδικη διαμαρτυρία από τον διαχειριστή της πολυκατοικίας ώστε να τον καλέσετε να άρει την παράνομη κατασκευή και να αποκαταστήσει τα πράγματα στην προτέρα κατάσταση...
Link to comment
Share on other sites

Ασφαλώς και μπορείς να απευθυνθείς με καταγγελία στην πολεοδομία..θα συνιστούσα να συγκαλέσετε και γενική συνέλευση να πάρετε απόφαση για το θέμα και να σταλλεί μία εξώδικη διαμαρτυρία από τον διαχειριστή της πολυκατοικίας ώστε να τον καλέσετε να άρει την παράνομη κατασκευή και να αποκαταστήσει τα πράγματα στην προτέρα κατάσταση...

 

Μα αν κάνουμε εξώδικο θα πρέπει να επιβαρυνθούμε με έξοδα δικηγόρου και δικαστικού επιμελητή. Μπορουμε να του επιδώσουμε εμείς το εξώδικο που θα συντάξει δικηγόρος αλλά δεν θα είναι το ίδιο για να τον ταρακουνήσουμε.

Η γενική συνέλευση δεν θα οφελήσει γιατί οι περισσότεροι ιδιοκτήτες δεν πατάνε το πόδι τους στις συνελεύσεις, πόσο μάλλον για κάτι που αφορά έναν κοινόχρηστο χώρο της πολυκατοικόας στον οποίο σπάνια πηγαίνουν. Έχω μπλέξει σε περίεργη πολυκατοικία με ηλικιωμένους και αδιάφορους.

Όσο για τον καταπατητή του κοινόχρηστου χώρου, πρόκειται για περίπτωση. Είναι Βούλγαροι που αγόρασαν το διαμέρισμα πριν ένα χρόνο. Μάλιστα αποφάσισαν πως δεν θέλουν να πληρώνουν κοινόχρηστα και χρωστάνε 12 μήνες τώρα. Είμαι σίγουρος πως θα αγνοήσουν το εξώδικο και θα αναγκαστούμε να πάμε σε αγωγή και επιπλέον δικαστικά έξοδα.

Μια επώνυμη καταγγελία στην Πολεοδομία δεν θα έλυνε το πρόβλημα;

Φυσικά δεν θέλω η Πελεοδομία να τους επιβάλει πρόστιμο αλλά να διορθώσουν τις αυθαιρεσίες τους και να συμμορφωθούν.

Όσο για τα χρωστούμενα κοινόχρηστα γνωρίζω πως πρέπει να κινηθούμε δικαστικά αλλά κανείς δεν είναι διατεθειμένος να πληρώνει δικηγόρους για χρόνια.

Edited by aristarhos
Link to comment
Share on other sites

Ασφαλώς και μπορείς να απευθυνθείς με καταγγελία στην πολεοδομία..θα συνιστούσα να συγκαλέσετε και γενική συνέλευση να πάρετε απόφαση για το θέμα και να σταλλεί μία εξώδικη διαμαρτυρία από τον διαχειριστή της πολυκατοικίας ώστε να τον καλέσετε να άρει την παράνομη κατασκευή και να αποκαταστήσει τα πράγματα στην προτέρα κατάσταση...

Πολεοδομία.Πιο γρήγορα.Συνελευσεις,δε γίνονται εύκολα.Δεν έρχονται.

Στην Ομόνοια ειναι,Σωκρατους.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Η πολεοδομία υποχρεωτικώς θα επιβάλλει ένα πρόστιμο (μάλλον αστείο), αλλά δεν θα τον υποχρεώσει να κτίσει ξανά την πόρτα του...δυστυχώς δεν υπάρχει άλλη λύση..
Link to comment
Share on other sites

Στο λογαριασμό της ΔΕΗ, το ποσό υπέρ ΕΡΤ και Δήμου, ποιός το πληρώνει; Ο ενοικιαστής ή ο ιδιοκτήτης;
Link to comment
Share on other sites

Στο λογαριασμό της ΔΕΗ, το ποσό υπέρ ΕΡΤ και Δήμου, ποιός το πληρώνει; Ο ενοικιαστής ή ο ιδιοκτήτης;

 

Ο ενοικιαστής

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα καλό ερώτημα που με είχε απασχολήσει αρκετά στο παρελθόν..

 

Είθισται τα τέλη αυτά να τα καταβάλλει ο μισθωτής αφού έτσι προβλέπεται στερεοτυπικώς στα μισθωτήρια συμβόλαια...τα τέλη αυτά υποτίθεται ότι έχουν ανταποδοτικό χαρακτήρα, δηλαδή επενδύονται από τον Δήμο και ανταποδίδονται στους δημότες υπό την μορφή παροχής υπηρεσιών και έτσι κατά μία άποψη, αφού έστω και προσωρινώς ο μισθωτής ως οινεί δημότης καρπώνεται τα ωφελήματα που τού παρέχονται ανταποδοτικώς από τον Δήμο, θα πρέπει να τα καταβάλλει ο τελευταίος..

 

Πρόκειται, πάντως, για άποψη που δεν συμμερίζομαι νομικώς, αφού ακόμη κι έτσι, κάποιες από τις ανταποδοτικές παροχές (σχεδόν οι περισσότερες) έχουν τον χαρακτήρα μόνιμης και σταθερής υλικοτεχνικής επένδυσης του Δήμου (π.χ. οχήματα περισυλλογής απορριμάτων, κάδοι, δομές φωτισμού ύδρευσης κ.λ.π.) και άρα, φρονώ ότι ο μισθωτής ως ''περαστικός'' δεν πρόκειται να καρπώνεται τις ανταποδόσεις αυτές με την σταθερότητα και την μονιμότητα που θα συμβαίνει στον Δημότη ή στον ιδιοκτήτη ακινήτου που σε τελική ανάλυση οι αντιπαροχές του Δήμου ''αναβαθμίζουν '' την εμπορική αξία της ακινήτου περιουσίας του...

 

Ψιλά γράμματα θα μου πείτε...

Link to comment
Share on other sites

greece_gus:

 

Όλα καλά και ωραία τα νομικά και τα ψιλά γράμματα και τι συμβαίνει με τους δήμους και που πάνε τα χρήματα όμως στην πράξη είναι τελείως διαφορετικά τα πράγματα.

 

ΕΡΤ: Και νομικά και πρακτικά πρέπει να την πληρώνει ο ενοικιαστής. Δεν νομίζω πως τίθεται αμφιβολία γι αυτό.

Δημοτικά τέλη και Δημοτικό Φόρο ακόμη και νομικά δεν στέκει να πληρώνει ο ιδιοκτήτης. Όπως ανέφερες έχουν ανταποδοτικό χαρακτήρα. Μάζεμα απορριμάτων, φωτισμός και ότι υπηρεσίες προσφέρει ο δήμος σαφώς και πρέπει να τα πληρώσει ο δημότης εφόσον χρεώνονται στον λογαριασμό.

Για το μόνο ίσως που θα μπορούσε να σταθεί νομικά θα ήταν ο ΤΑΠ μιας και αν καταλαβαίνω καλά αφορά "Τέλος Ακίνητης Περιουσίας" δηλαδή κάτι σαν φόρος για το σπίτι στον δήμο. Πρακτικά όμως αφενός μεν δεν είναι τόσο μεγάλο το ποσό αφετέρου δε αν αρχίζει να πληρώνει ο ιδιοκτήτης όλα αυτά (ΤΑΠ, χαράτσια, φόρους κλπ), θα τα χρεώνει στο ενοίκιο μετά αναγκαστικά. Άλλωστε όπως και πάλι ανέφερες έχει συμφωνηθεί και με συμβόλαιο να πληρώνονται από τον ενοικιαστή.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα καλό ερώτημα που με είχε απασχολήσει αρκετά στο παρελθόν..

 

Είθισται τα τέλη αυτά να τα καταβάλλει ο μισθωτής αφού έτσι προβλέπεται στερεοτυπικώς στα μισθωτήρια συμβόλαια...τα τέλη αυτά υποτίθεται ότι έχουν ανταποδοτικό χαρακτήρα, δηλαδή επενδύονται από τον Δήμο και ανταποδίδονται στους δημότες υπό την μορφή παροχής υπηρεσιών και έτσι κατά μία άποψη, αφού έστω και προσωρινώς ο μισθωτής ως οινεί δημότης καρπώνεται τα ωφελήματα που τού παρέχονται ανταποδοτικώς από τον Δήμο, θα πρέπει να τα καταβάλλει ο τελευταίος..

 

Πρόκειται, πάντως, για άποψη που δεν συμμερίζομαι νομικώς, αφού ακόμη κι έτσι, κάποιες από τις ανταποδοτικές παροχές (σχεδόν οι περισσότερες) έχουν τον χαρακτήρα μόνιμης και σταθερής υλικοτεχνικής επένδυσης του Δήμου (π.χ. οχήματα περισυλλογής απορριμάτων, κάδοι, δομές φωτισμού ύδρευσης κ.λ.π.) και άρα, φρονώ ότι ο μισθωτής ως ''περαστικός'' δεν πρόκειται να καρπώνεται τις ανταποδόσεις αυτές με την σταθερότητα και την μονιμότητα που θα συμβαίνει στον Δημότη ή στον ιδιοκτήτη ακινήτου που σε τελική ανάλυση οι αντιπαροχές του Δήμου ''αναβαθμίζουν '' την εμπορική αξία της ακινήτου περιουσίας του...

 

Ψιλά γράμματα θα μου πείτε...

 

Με την ίδια λογική δεν θα πρέπει να πληρώσω φόρους για να πληρωθουν οι δάσκαλοι γιατί δεν έχω παιδιά να στείλω στο σχολείο....

Τα σκουπίδια του ενοικιαστή ποιος θα τα μαζέψει; Αν υπάρχει φωτισμός στο δρόμο το ρεύμα για να ανάψουν οι λάμπες και να μην κυκλοφορεί στα σκοτάδια;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

Σεβαστές όλες οι απόψεις, αλλά όλα έχουν να κάνουν με...το ''λεωφορείο''...αν είσαι μέσα και σταματάει στην στάση λες : κι άλλους θα πάρει...;;;..εάν είσαι έξω λες : μα γιατί δεν σταμάτησε να μας πάρει αφού έχει χώρο...

 

Το να μην πληρώνεις για την παιδεία επειδή δεν έχεις παιδιά είναι άσχετο ως παράδειγμα...εσύ ο ίδιος σπούδασες χρεώνοντας με φόρους κάποιους άλλους...και από την άλλη μιας και δεν έχεις παιδιά πλήρωνε εσύ για τον στρατό μας αφού τα δικά μου παιδιά υπηρετούν ή τις δαπάνες για εκτρώσεις και πάει λέγοντας...

 

Εν προκειμένω αναφερόμαστε σε φόρους που είναι άρρηκτα συνδεδεμένοι με την ιδιωτική περιουσία, φόροι που δεν θα καταβάλλοντο εάν δεν υπήρχε η ακίνητη περιουσία...κατά μία, λοιπόν, άποψη, δεν είναι λογικό να επιβαρύνεται με τέτοιους φόρους ο χρήστης που δεν επέλεξε να έχει επ' ονόματί του ιδιοκτησία...

 

Το τι συμφωνείται στα μισθωτήρια είναι ένα άλλο μεγάλο κεφάλαιο..επιγραμματικώς να πω μόνον, ότι δεν είναι όλοι οι μισθωτικοί όροι σύννομοι και πολλοί από αυτούς κρίνονται δικαστικώς π.χ. καταχρηστικοί και αντικείμενοι στην καλή πίστη..

Link to comment
Share on other sites

Σεβαστές όλες οι απόψεις, αλλά όλα έχουν να κάνουν με...το ''λεωφορείο''...αν είσαι μέσα και σταματάει στην στάση λες : κι άλλους θα πάρει...;;;..εάν είσαι έξω λες : μα γιατί δεν σταμάτησε να μας πάρει αφού έχει χώρο...

 

Το να μην πληρώνεις για την παιδεία επειδή δεν έχεις παιδιά είναι άσχετο ως παράδειγμα...εσύ ο ίδιος σπούδασες χρεώνοντας με φόρους κάποιους άλλους...και από την άλλη μιας και δεν έχεις παιδιά πλήρωνε εσύ για τον στρατό μας αφού τα δικά μου παιδιά υπηρετούν ή τις δαπάνες για εκτρώσεις και πάει λέγοντας...

 

Εν προκειμένω αναφερόμαστε σε φόρους που είναι άρρηκτα συνδεδεμένοι με την ιδιωτική περιουσία, φόροι που δεν θα καταβάλλοντο εάν δεν υπήρχε η ακίνητη περιουσία...κατά μία, λοιπόν, άποψη, δεν είναι λογικό να επιβαρύνεται με τέτοιους φόρους ο χρήστης που δεν επέλεξε να έχει επ' ονόματί του ιδιοκτησία...

 

Το τι συμφωνείται στα μισθωτήρια είναι ένα άλλο μεγάλο κεφάλαιο..επιγραμματικώς να πω μόνον, ότι δεν είναι όλοι οι μισθωτικοί όροι σύννομοι και πολλοί από αυτούς κρίνονται δικαστικώς π.χ. καταχρηστικοί και αντικείμενοι στην καλή πίστη..

 

Προσωπικά έχω υπάρξει και μέσα στο λεωφορείο και απ' έξω (και ενοικιαστής δηλαδή και ιδιοκτήτης που νοικιάζει) οπότε βλέπω και τις 2 πλευρές.

 

Οι συμφωνίες είναι συμφωνίες. Αν ο ενοικιαστής δεν θέλει να πληρώνει τα extra της ΔΕΗ (γιατί πιστεύει ότι είναι του ιδιοκτήτη) να το δηλώσει νωρίτερα να τα "χρεώσει" στο ενοίκιο. Δεν θα έχει καμία διαφορά. Τα γνωστό "χαράτσι" όπως είδες διευκρινίστηκε ότι το πληρώνουν οι ιδιοκτήτες και έτσι είναι το σωστό και έτσι γίνεται.

 

Η φράση "δεν είναι λογικό να επιβαρύνεται με τέτοιους φόρους ο χρήστης που δεν επέλεξε να έχει επ' ονόματί του ιδιοκτησία" δεν έχει νόημα καθώς ο ενοικιαστής επιλέγοντας ένα διαμέρισμα προς ενοικίαση έχει υπολογίσει πολύ καλά και τα κοινόχρηστα που μπορεί να έχει, και το ρεύμα και τα υπόλοιπα της ΔΕΗ. Η περιοχή, τα τετραγωνικά, ο όροφος και λοιπά χαρακτηριστικά δεν τα επιβάλει κανένας στον ενοικιαστή, μόνος του τα επιλέγει (με βάση τα κριτήρια του και την οικονομική/οικογενειακή κατάσταση του).

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Εάν πιστεύεις ότι ''οι συμφωνίες είναι συμφωνίες'' και αυτό δίνει συγχωροχάρτι σε ό,τιδήποτε, τότε δεν έχεις παρά να συμβληθείς σε ένα μισθωτήριο όπου θα σε υποχρεώνει να πληρώνεις το ''χαράτσι'' του ιδιοκτήτου και ..έλα να σου πω πόσο νόμιμο μπορεί να είναι κάτι τέτοιο...

 

Εν πάση περιπτώσει, δεν έχει να κάνει με το τί πιστεύει ο καθένας αλλά πώς το τεκμηριώνει και για όσους με τιμήσουν με την ανοχή τους, εξηγούμαι :

 

Ο Δημοτικός φόρος ΔΕΝ υπόκειται σε ανταποδοτικότητα όπως τα δημοτικά τέλη και ο Ν.1080/1980, ορίζει ότι πράγματι βαρύνει ''...τον υπόχρεο σε πληρωμή του επ` ονόματί του εκδιδομένου λογαριασμού καταναλισκόμενου ηλεκτρικού ρεύματος και συνεισπράττεται μετ` αυτού ενιαίως από τη Δ.Ε.Η...''...τούτο,δε, όμως, γίνεται αποκλειστικώς και μόνον για διευκόλυνση της είσπραξης...ως εδώ, λοιπόν καλώς...

 

Πάμε παρακάτω: με Β.Δ. του 1958 και μετέπειτα με τον Ν. 25/1974 και 429/1976 και 1828/1989, θεσπίσθηκαν τα δημοτικά και κοινοτικά τέλη καθαριότητας και φωτισμού τα οποία είναι όπως προανέφερα ''ανταποδοτικά'' και συνεισπράτονται και πάλι με τον λογαριασμό της ΔΕΗ.....τι περιλαμβάνει λοιπόν αυτή η ανταπόδοση.. :

 

Το τέλος αυτό επιβάλλεται με απόφαση του δημοτικού ή κοινοτικού συμβουλίου για την αντιμετώπιση των δαπανών παροχής υπηρεσιών καθαριότητας και φωτισμού, καθώς και κάθε άλλης δαπάνης από παγίως παρεχόμενες στους πολίτες δημοτικές ή κοινοτικές υπηρεσίες ανταποδοτικού χαρακτήρα..

 

Αυτές, όμως οι πάγιες δαπάνες (έρχομαι εδώ και λέω όχι μόνον εγώ αλλά και οι προϋπολογισμοί των Δήμων και Κοινοτήτων), περιλαμβάνουν όχι μόνον τις αμοιβές εργατοτεχνικού προσωπικού, αλλά και πάγια περιουσιακά στοιχεία που αποδίδονται στους δημότες (όπως προανέφερα : μηχανήματα, φορτηγά-σκουπιδιάρες, κ.λπ.) τα οποία δεν θα έπρεπε κατά την γνώμη μου να επιβαρύνουν τον τουρίστα από την περιοχή μισθωτή...εν μέρει , λοιπόν, αυτά τα τέλη (τα οποία μάλιστα είναι τεράστια και φθάνουν σε μέγεθος ίσως και την τακτική επιχορήγηση των Δήμων) θα έπρεπε να χρεώνονται στον ιδιοκτήτη....

 

Τέλος αναφορικώς με το Τέλος Ακινήτου Περιουσίας...:Πρόκειται για ένα είδος κεφαλικού φόρου που αφορά την ακίνητη ιδιοκτησία, και εισπράττεται είτε ηλεκτροδοτείται το ακίνητο είτε όχι...αυτός είναι και ένας λόγος που όταν μετά από χρόνια πουλάς ακίνητο που ήταν μή ηλεκτροδοτούμενο, σου κόβει ένα ωραίο κουστούμι ο Δήμος για να σου εκδώσει βεβαίωση μη οφειλής ΤΑΠ και πάει λέγοντας...και αυτός ο φόρος, δεν αφορά τον μισθωτή, αφού δεν είναι καταναλωτικός φόρος αλλά πάγιος φόρος που μάλιστα παλαιότερα είχε αντικαταστήσει τον Φ.Α.Π. (φόρο ακινητου περιουσίας)...

Link to comment
Share on other sites

θέλω να υπολογίζω τα κοινόχρηστα θέρμανσης σε τρία διαμερίσματα αλλά δεν έχω καμιά μελέτη από μηχανικό.Υπάρχουν ωρομετρητές σωμάτων αλλά και για μπόιλερ για τα διαμερισματα.Κάθε διαμέρισμα έχει το δικό του μπόιλερ.Πως θα τα υπολογίζω?

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Εφ' όσον υπάρχει σύστημα αυτόνομης θέρμανσης με ωρομέτρηση, χωρίς μελέτη μηχανικού, ό,τι υπολογισμούς και εάν κάνεις δεν θα είναι σωστοί...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...