Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προκειμενου να αποφυγει πιθανη κατασχεση ο μισθωτης διαμερισματος, μισθωμενο το 2010 (πανω απο 50 τμ) μου προτεινε να κανουμε νεο μισθωτηριο στο ονομα συγγενους του , με τους ιδιους ορους Να το δεχτω? Αν ναι, ποιος επιβαρυνεται για τα εξοδα του ενεργειακου πιστοπιοητικου? η Εφορια για την καταχωρηση της μισθωσης το ζητάει?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλύτερα να ρωτήσεις δικηγόρο για το 1ο ζήτημα. Το ενεργειακό πιστοποιητικό το επιβαρύνεται ο ιδιοκτήτης και εννοείται ότι το ζητά η Εφορία...

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ο μισθωτής τι φοβάται...μην έρθουν και κατασχέσουν δύο καναπέδες μία τηλεόραση και 4 καρέκλες κουζίνας..τα οποία θα βγουν στον πλειστηριασμό και μάλιστα θα βρεθεί και πλειοδότης με αξιώσεις που από το εκπλειστηρίασμα θα καλυφθούν πρώτα τα έξοδα του Δικ.Επιμελητή, αμοιβή Δικηγόρου, συμβολαιογράφου και τέλος θα μείνει και για το κεφάλαιο...τέλος πάντων...το ενεργειακό πιστοποιητικό δεν απαιτείται μόνον όταν πρόκειται περί παρατάσεως μισθώσεως...

 

Εάν το ''συγγενικό του πρόσωπο'' δεν συμβληθεί πραγματικά στο μισθωτήριο υπάρχει ο κίνδυνος να μην μπορείς να εισπράξεις το μίσθωμα...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ο μισθωτής τι φοβάται...μην έρθουν και κατασχέσουν δύο καναπέδες μία τηλεόραση και 4 καρέκλες κουζίνας..τα οποία θα βγουν στον πλειστηριασμό και μάλιστα θα βρεθεί και πλειοδότης με αξιώσεις που από το εκπλειστηρίασμα θα καλυφθούν πρώτα τα έξοδα του Δικ.Επιμελητή, αμοιβή Δικηγόρου, συμβολαιογράφου και τέλος θα μείνει και για το κεφάλαιο...τέλος πάντων...το ενεργειακό πιστοποιητικό δεν απαιτείται μόνον όταν πρόκειται περί παρατάσεως μισθώσεως...

 

Εάν το ''συγγενικό του πρόσωπο'' δεν συμβληθεί πραγματικά στο μισθωτήριο υπάρχει ο κίνδυνος να μην μπορείς να εισπράξεις το μίσθωμα...

 

Ο συγκεκριμενος μισθωτης ειναι εμπορος και μπορει -υποθεσεις κανω- να εχει εμπορευμα στο διαμερισμα Το μισθωτηριο μου προτεινε να γινει στο ονομα του πατερα του Εν προκειμενω θα υπογραψει ο πατερας του αλλιως δεν εχει νοημα αν δεν αλλαξει τυπικα το ονομα στο μισθωτηριο Εν προκειμενω η μισθωση ειναι νεα αφου ο υφιαταμενος μισθωτης θα αλλαξει και επομενως πρεπει να βγαλω το πιστοποιητικο ,,, αν καταλαβα καλα, ετσι δεν ειναι ?

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχεις ήδη πιστοποιητικό δεν χρειάζεται να βγάλεις νέο.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχεις ήδη πιστοποιητικό δεν χρειάζεται να βγάλεις νέο.

 

η μισθωση ηταν του 2010 οποτε δεν υπηρχε τοτε υποχρεωση πρασινου πιστοποιητικου για συναψη μισθωσης

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας , δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί κάτι παρόμοιο αλλά είναι 188 σελίδες ..

έχουμε και λέμε , είμαστε ένοικοι σε μια πολυκατοικία εδω και 2 χρόνια ..

2 χρόνια τώρα αυθαίρετα η διαχειρίστρια δεν κάνει ποτέ συνέλευση για το πετρέλαιο και ώρες λειτουργιάς της θέρμανσης ..

 

κάθε μήνα βάζουμε 1300 ευρο πετρέλαιο , χωρίς να έχουμε συμφωνήσει σε κάτι , σαν κάτοικοι όλοι μαζί ..

ένα παράδειγμα για το πετρέλαιο .. στα κοινόχρηστα Ιανουαρίου ( εκδόθηκαν 21/1 ) έχει χρεώσει 1300 ευρο πετρέλαιο το οποίο μπήκε 9/2 !! και χθες 21/2 αλλα 1300 ευρο τα οποία δεν ξέρω πότε θα μπουν . ( η θέρμανση από 9/2 μέχρι και χθες 21/2 είχε ανάψει 8 φορές από 2 ώρες ) . μου φαίνεται υπερβολικά μεγάλη κατανάλωση ..

πως βγάζει αυθαίρετα τα κοινόχρηστα ? το γράφοι που τα βγάζει πως κάνει της χρέωσης χωρίς να έχει τα τιμολόγια στα χέρια του ?

και τα τιμολόγια ΔΕΙ , πετρελαίου , καθαρισμός πως δεν τοιχοκολλούνται ποτέ ?!?!

 

όποτε της ζητάμε εξηγήσεις για οτιδήποτε μας λέει μιλήστε στον ιδιοκτήτη !!!

χθες μάλιστα τον πείρε και τηλέφωνο ..

τι δικαιώματα έχουμε σαν ένοικοι και τι μπορούμε να κάνουμε για τα παραπάνω ?

Galaxy Note 3

Lumia 1520 - Win10

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας , δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί κάτι παρόμοιο αλλά είναι 188 σελίδες ..

έχουμε και λέμε , είμαστε ένοικοι σε μια πολυκατοικία εδω και 2 χρόνια ..

2 χρόνια τώρα αυθαίρετα η διαχειρίστρια δεν κάνει ποτέ συνέλευση για το πετρέλαιο και ώρες λειτουργιάς της θέρμανσης ..

 

κάθε μήνα βάζουμε 1300 ευρο πετρέλαιο , χωρίς να έχουμε συμφωνήσει σε κάτι , σαν κάτοικοι όλοι μαζί ..

ένα παράδειγμα για το πετρέλαιο .. στα κοινόχρηστα Ιανουαρίου ( εκδόθηκαν 21/1 ) έχει χρεώσει 1300 ευρο πετρέλαιο το οποίο μπήκε 9/2 !! και χθες 21/2 αλλα 1300 ευρο τα οποία δεν ξέρω πότε θα μπουν . ( η θέρμανση από 9/2 μέχρι και χθες 21/2 είχε ανάψει 8 φορές από 2 ώρες ) . μου φαίνεται υπερβολικά μεγάλη κατανάλωση ..

πως βγάζει αυθαίρετα τα κοινόχρηστα ? το γράφοι που τα βγάζει πως κάνει της χρέωσης χωρίς να έχει τα τιμολόγια στα χέρια του ?

και τα τιμολόγια ΔΕΙ , πετρελαίου , καθαρισμός πως δεν τοιχοκολλούνται ποτέ ?!?!

 

όποτε της ζητάμε εξηγήσεις για οτιδήποτε μας λέει μιλήστε στον ιδιοκτήτη !!!

χθες μάλιστα τον πείρε και τηλέφωνο ..

τι δικαιώματα έχουμε σαν ένοικοι και τι μπορούμε να κάνουμε για τα παραπάνω ?

 

Να της ζητησεις πρακτικα της τελευταιας Γενικης συνελευσης να δεις τι λενε για την θερμανση...Πιθανολογω οτι δεν θα υπαρχουν οποτε πες της οτι αν δεν κανει αμμεσα συνελευση δεν της δινεις μια για ολα τα κοινοχρηστα..

 

Πολλοι διαχειρστες βγαζουν λεφτα απο τετοια...Ποιος εκδιδει τα κοινοχρηστα ?

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

μια εταιρία , επικοινώνησα μαζί τους και μου είπαν ότι είχαν προτείνει στην διαχειρίστρια να βάζουν πιο φτηνά πετρέλαιο και αυτή αρνήθηκε ..

η διαχειρίστρια δεν δέχεται να μιλήσει με κανέναν , όταν την ρωταω γιατί δεν τοιχοκολλεί τα παραστατικά απλά κλείνει την πόρτα ..

το ξέρω ότι μπορεί να βγάζουν πολλά λεφτά από τέτοιες απάτες , το θέμα είναι πως μπορώ να κινηθώ ..

της δήλωσα ότι αν δεν τοιχοκολλήσει τα παραστατικά μην κατέβει να πληρωθεί ..

αλλά περά από αυτό , δεν δέχεται έλεγχο σε τπτ , ούτε να είναι κάποιος παρών στην παραλαβή του πετρελαίου ..

Edited by machariel

Galaxy Note 3

Lumia 1520 - Win10

Link to comment
Share on other sites

μια εταιρία , επικοινώνησα μαζί τους και μου είπαν ότι είχαν προτείνει στην διαχειρίστρια να βάζουν πιο φτηνά πετρέλαιο και αυτή αρνήθηκε ..

η διαχειρίστρια δεν δέχεται να μιλήσει με κανέναν , όταν την ρωταω γιατί δεν τοιχοκολλεί τα παραστατικά απλά κλείνει την πόρτα ..

το ξέρω ότι μπορεί να βγάζουν πολλά λεφτά από τέτοιες απάτες , το θέμα είναι πως μπορώ να κινηθώ ..

της δήλωσα ότι αν δεν τοιχοκολλήσει τα παραστατικά μην κατέβει να πληρωθεί ..

αλλά περά από αυτό , δεν δέχεται έλεγχο σε τπτ , ούτε να είναι κάποιος παρών στην παραλαβή του πετρελαίου ..

 

απορω γιατι δυο χρονια ανεχεστε να σας κλεβει. μην ξαναπληρωσεις τιποτα αν δεν δεις παραστατικα. ειναι υποχρεωση της να δειχνει τα παραστατικα οποιασδηποτε συναλλαγης αφορα την οικοδομη οπως ειναι υποχρεωση της να σας ενημερωνει για οτι αφορα την οικοδομη. διαχειριστρια ειναι οχι νταβατζης που κανει οτι γουσταρει

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι πως μπορώ να κινηθώ ..

της δήλωσα ότι αν δεν τοιχοκολλήσει τα παραστατικά μην κατέβει να πληρωθεί ..

αλλά περά από αυτό , δεν δέχεται έλεγχο σε τπτ , ούτε να είναι κάποιος παρών στην παραλαβή του πετρελαίου ..

 

Απαντησες μονο στο ερωτημα σου...

 

απορω γιατι δυο χρονια ανεχεστε να σας κλεβει. μην ξαναπληρωσεις τιποτα αν δεν δεις παραστατικα. ειναι υποχρεωση της να δειχνει τα παραστατικα οποιασδηποτε συναλλαγης αφορα την οικοδομη οπως ειναι υποχρεωση της να σας ενημερωνει για οτι αφορα την οικοδομη. διαχειριστρια ειναι οχι νταβατζης που κανει οτι γουσταρει

 

Ετσι ακριβως αλλα καποιοι την βλεπουν...νταβατζηδες

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Διαχειριστής ο οποίος δεν έχει εκλεγεί από Γ.Σ. συνιδιοκτητών αλλά λειτουργεί ως τέτοιος με την ανοχή των υπολοίπων, ασκεί νομίμως τα καθήκοντά του, αφού αναγνωρίζεται ως ''εν τοις πράγμασι'' διαχειριστής...

 

Πάμε παρακάτω : υπόχρεως προς καταβολή των κοινοχρήστων έναντι της διαχειρίσεως, τυγχάνει πάντοτε ο ιδιοκτήτης, ο δε, μισθωτής απλώς έχει υποχρέωση καταβολής βάσει μισθωτηρίου , υποχρέωση που εξαντλείται όμως, απέναντι μόνον στον ιδιοκτήτη και τους όρους της μισθωτικής συμβάσεως..

 

Ο διαχειριστής είναι υπόχρεως να παραδίδει δαπάναις του αιτούντος, αντίγραφα όλων των παραστατικών των κοινοχρήστων δαπανών...ο μισθωτής για να είναι κατοχυρομένος έναντι του ιδιοκτήτη και για να μην καταστεί υπερήμερος σχετικώς με την μίσθωση, καλό θα είναι να αποστείλλει μία εξώδικη διαμαρτυρία προς τον ιδιοκτήτη στην οποία να εφιστά την προσοχή, ότι εις το εξής, δεν πρόκειται να καταβάλλει ουδεμία δαπάνη εάν δεν του εγχειρίζονται πρώτα τα ανωτέρω αντίγραφα...εξυπακούεται ότι εάν πρόκειται περί ιδιοκτήτου το εξώδικο θα αποσταλλεί προς τον διαχειριστή...

 

Σχετικώς τέλος με το θέμα των δαπανών, καλό θα είναι να δούμε τι λέει το καταστατικό και ο κανονισμός της πολυκατοικίας..δικαίωμα συγκλήσεως Γενικής Συνελεύσεως προβλέπεται να έχει και η μειοψηφία συνήθως..

Link to comment
Share on other sites

η διαχειρίστρια δεν νομίζω να εργάζεται πάντως. μια χαρά μηνιάτικο βγάζει από εσάς.

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας,

Θελω να σας ρωτησω εαν εχει το δικαιωμα ο διαχειριστης της πολυκατοικιας να προχωρα (με την εγκριση μας) στην αντικατασταση του λεβητα πετρελαιου με φυσικου αεριου αλλα να μην εχει βαλει την συνολικη ή τμηματικη δαπανη στα κοινοχρηστα που μας ερχονται καθε μηνα, οταν ζητησαμε να μας δειξει τα παραστατικα (παροχη υπηρεσιων, πωληση λεβητα, δαπανη εγκαταστασης κ.τ.λ) μας εδειχνε τις καταθεσεις που εκανε στην τραπεζα ΜΟΝΟ, πραγμα που γνωριζουμε οτι δεν μας λεει κατι! Εμεις εχουμε δικαιωμα να αρνηθουμε την καταβολη των ποσων εαν δεν μας δειξει τα παραστατικα;

 

Σας ευχαριστω,

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας,

Θελω να σας ρωτησω εαν εχει το δικαιωμα ο διαχειριστης της πολυκατοικιας να προχωρα (με την εγκριση μας) στην αντικατασταση του λεβητα πετρελαιου με φυσικου αεριου αλλα να μην εχει βαλει την συνολικη ή τμηματικη δαπανη στα κοινοχρηστα που μας ερχονται καθε μηνα, οταν ζητησαμε να μας δειξει τα παραστατικα (παροχη υπηρεσιων, πωληση λεβητα, δαπανη εγκαταστασης κ.τ.λ) μας εδειχνε τις καταθεσεις που εκανε στην τραπεζα ΜΟΝΟ, πραγμα που γνωριζουμε οτι δεν μας λεει κατι! Εμεις εχουμε δικαιωμα να αρνηθουμε την καταβολη των ποσων εαν δεν μας δειξει τα παραστατικα;

 

Σας ευχαριστω,

 

Χωρις παραστατικα αγορων και παροχης υπηρεσιων δεν πληρωνεις μια !!!!

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλώς και πρέπει να απαιτηθούν τα παραστατικά..αλλά : εάν πράγματι έχει καταβληθεί η δαπάνη και ο εργολάβος του έργου αρνείται ή αδρανεί να εκδώσει παραστατικά τίθεται ένα θέμα...πολλές φορές ή μή έκδοση των παραστατικών συμφωνείται από κοινού για να εκπίψει ο Φ.Π.Α...
Link to comment
Share on other sites

Ασφαλώς και πρέπει να απαιτηθούν τα παραστατικά..αλλά : εάν πράγματι έχει καταβληθεί η δαπάνη και ο εργολάβος του έργου αρνείται ή αδρανεί να εκδώσει παραστατικά τίθεται ένα θέμα...πολλές φορές ή μή έκδοση των παραστατικών συμφωνείται από κοινού για να εκπίψει ο Φ.Π.Α...

 

Αυτο σε πολυκατοικιες ειναι τραγικο να συμβει γιατι δημιουργουντε παρατραγουδα..

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχεις φροντίσει να μαζευτούν τα χρήματα πρώτα, δεν βλέπω κάποιο παρατράγουδο...όμως δυστυχώς υπάρχει τεράστια οικονομική ένδοια σήμερα και ο κόσμος προσπαθεί να εξοικονομίσει απ' όπου βρει...
Link to comment
Share on other sites

Αφενος η δαπανη ολοκληρη δεν εχει καταβληθει δι'οτι εγω αρνουμε να καταβαλω χρηματα χωρις να ξερω, το τελικο υψος του ποσου του εργου, τι εγκατασταση εκανε και πανω απ'ολα τι αντιστοιχει στο καθε διαμερισμα (βαση χιλιοστων) ειναι σαν να μου ερχεται καποιος και να μου λεει μου χρωστας 500 ευρω αλλα δεν εχω στοιχεια να αποδειξω οτι μου τα χρωστας! Αφετερου δεν συμφωνησαμε τιποτα οσο αφορα το ΦΠΑ και ειδικα εγω σε τετοια εργα τετοιου μεγεθους δεν διανοουμε να μην ζητησω ΦΠΑ. Ειμαι εγκαταστατης δομημενης καλωδιωσης - δικτυων εδω και 5 χρονια και οσο και αν σας φαινετε περιεργο δεν υπηρξε ουτε μια φορα που να μην κοψω τιμολογιο 'η αποδειξη παροχης υπηρεσιων, εστω ενα δελτιο αποστολης επι πιστωση βρε παιδι μου! τα λεφτα ο εγκαταστατης "μας" τα επαιρνε με δοσεις (και που ξερω εγω εαν ο διαχειριστης τα εχει κανει πλακακια με τον εγκαταστατη και εχουν χρεωσει οτι θελουν?) και μαλιστα τις καταθεσεις ο διαχειριστης τις εκανε στον λογαριασμο της αδερφης του εγκαταστατη (αυτο δεν ειναι υπερβολη, μας το ειπε ο ιδιος)!
Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχυρίσθηκε κανείς να μην ζητήσεις παραστατικά δαπανών, ούτε αναλυτική χρέωση βάσει ποσοστών συμμετοχής εκάστης οριζοντίου ιδιοκτησίας...επειδή όμως αναφέρθηκες ότι η διαχειρίστρια προχώρησε στην υλοποίηση του έργου με την έγκρισή σας, πράγμα που πρακτικώς σημαίνει ότι συγκαλέσατε Γ.Σ. το συζητήσατε, ενημερωθήκατε και για το κόστος το είδος και την φύση των εργασιών, θεωρώ ότι καταχρηστικώς επικαλείσαι ότι τα έκανε ''πλακάκια'' ή ότι κατατέθηκαν τα χρήματα σε λογαριασμό της αδελφής του εγκαταστάτη...(αυτό από μόνο του δεν σημαίνει κάτι)..

 

Όπως ομοίως, δεν σημαίνει ότι εάν έχει κοπεί τιμολόγιο ή ΑΠΥ, δεν υπάρχει ''πλακάκι'' εν όψει...εάν , πάλι προχωρήσατε σε ένα τέτοιο έργο αρκετά μεγάλου προϋπολογισμού άνευ Γενικής Συνελεύσεως, τότε φρονώ ότι πράξατε κάκιστα...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλημέρα,

είμαι ενοικιάστρια και αποχωρώ από το διαμέρισμα. Στην εκκαθάριση που πήγα να κάνω στην εταιρεία εκδόσεως κοινοχρήστων με ενημέρωσαν ότι πρέπει να λάβω πίσω από την ιδιοκτήτρια το αποθεματικό, που είναι γύρω στα 100 ευρώ. Η ιδιοκτήτρια αρνείται και ωρύεται και κανονισμός της πολυκατοικίας δεν υπάρχει.

Υπάρχει περίπτωση να πάρω αυτά τα χρήματα πίσω; Και από ποιον πρέπει να τα διεκδικήσω;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας, εχω μια ερωτηση σχετικα με ενα διαμερισμα το οποιο δεν πληρωνει για μια δαπανη στην πολυκατοικια...

υπαρχει ενα διαμερισμα στην πολυκατοικια οπου μενουν δυο ανεργοι νεοι (ζευγαρι), η ιδιοκτητρια του διαμερισματος ειναι η μητερα των παιδιων που μενει μονιμα πλεον στο εξωτερικο (Αυστραλια) και ουτε και αυτη μπορει να πληρωσει, να σημειωθει οτι η δαπανη δεν εχει αναφερθει στα κοινοχρηστα! γνωριζω οτι τα παιδια δεν λενε ψεματα οσο αφορα το οτι ειναι ανεργοι αλλα ο διαχειριστης εχει βαλει εναν δικηγορο που μενει στην πολυκατοικια που ειχε το θρασσος να τους πει να πανε να δουλεψουν στα φαναρια για να βρουν τα λεφτα αλλιως θα τους παρει το σπιτι... τα παιδια προσφερθηκαν να ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ 100 ευρω καθε μηνα (απο την στιγμη που η δαπανη ειναι 520 ευρω και αλλα κοινοχρηστα δεν χρωστανε) αλλα ο διαχειριστης τα θελει εδω και τωρα! δεν μπορω να πω οτι τα παιδια δεν κανουν προσπαθειες για να βρουν μια λυση... η ερωτηση μου ειναι, μπορει να εκδοθει διαταγη πληρωμης για αυτην την οφειλη στην ιδιοκτητρια που μενει στο εξωτερικο; τι μπορουν να κανουν τα παιδια για να προστατευθουν προς το παρον;

Σας ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

είμαι ενοικιάστρια και αποχωρώ από το διαμέρισμα. Στην εκκαθάριση που πήγα να κάνω στην εταιρεία εκδόσεως κοινοχρήστων με ενημέρωσαν ότι πρέπει να λάβω πίσω από την ιδιοκτήτρια το αποθεματικό, που είναι γύρω στα 100 ευρώ. Η ιδιοκτήτρια αρνείται και ωρύεται και κανονισμός της πολυκατοικίας δεν υπάρχει.

Υπάρχει περίπτωση να πάρω αυτά τα χρήματα πίσω; Και από ποιον πρέπει να τα διεκδικήσω;

 

Φυσικα και πρεπει να τα πατεις πισω ....Αν αρνειται πες στον ιδιοκτητη και αν δεν βγαλεις ακρη ασε απληρωτο καποιο λογαριασμο που δεν ειναι στο ονομα σου.Συνηθως η ΕΥΔΑΠ ειναι στο ονομα του ιδιοκτητη.Αν βεβαια χρωστας και κοινοχρηστα αυτονητο οτι δεν θα τα πληρωσεις

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

maryvae : έχεις δικαίωμα να συμψηφίσεις το αποθεματικό με οιαδήποτε άλλη οφειλή σου, (είτε μίσθωμα, είτε κοινόχρηστα κ.λ.π..)...

Όμως : εάν το ποσό του αποθεματικού (που κατά την γνώμη μου κακώς κατέβαλες την πρώτη φορά αφού δεν αφορά τους μισθωτές αλλά τους ιδιοκτήτες) το κατέβαλλες εσύ στον διαχειριστή, θα πρέπει να σου επιστραφεί από αυτόν και εκείνος με την σειρά του να το αναζητήσει από τον ιδιοκτήτη...

 

savaspl : ο διαχειριστής δεν έχει δικαίωμα να αρνηθεί καταβολή ακόμη και μερική άλλως μπορεί να υπόκειται και σε ποινική ευθύνη περί απιστίας...μπορείς να προσφέρεις οιοδήποτε ποσόν και αν αρνηθεί το προσφέρεις με εξώδικη πρόσκληση και εν συνεχεία παρακατάθεση επ ονόματί του στο Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων..

Link to comment
Share on other sites

maryvae : έχεις δικαίωμα να συμψηφίσεις το αποθεματικό με οιαδήποτε άλλη οφειλή σου, (είτε μίσθωμα, είτε κοινόχρηστα κ.λ.π..)...

Όμως : εάν το ποσό του αποθεματικού (που κατά την γνώμη μου κακώς κατέβαλες την πρώτη φορά αφού δεν αφορά τους μισθωτές αλλά τους ιδιοκτήτες) το κατέβαλλες εσύ στον διαχειριστή, θα πρέπει να σου επιστραφεί από αυτόν και εκείνος με την σειρά του να το αναζητήσει από τον ιδιοκτήτη...

 

savaspl : ο διαχειριστής δεν έχει δικαίωμα να αρνηθεί καταβολή ακόμη και μερική άλλως μπορεί να υπόκειται και σε ποινική ευθύνη περί απιστίας...μπορείς να προσφέρεις οιοδήποτε ποσόν και αν αρνηθεί το προσφέρεις με εξώδικη πρόσκληση και εν συνεχεία παρακατάθεση επ ονόματί του στο Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων..

 

Σε ευχαριστω πολυ greece_gus για την απαντηση σου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...