Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Θα είχε πλάκα να μπει ο δίπλα ιδιόκτητης και να γράψει "παιδιά SOS! Έχω βγάλει έξω στο μπαλκόνι μία φιάλη υγραερίου και μία πλαστική τέντα, και οι γείτονες φωνάζουν. Τι να κάνω?"

:)

 

Εγώ πιστεύω ότι μία καλή λύση, αφού θέλει να τηγανίζει έξω, είναι δύσκολο να κάνεις κάτι νομικά κλπ, είναι να τους πεις τουλάχιστον να καλύψουν τη φιάλη με κάτι ώστε να μην τη χτυπάει ο ήλιος και ανεβάζει πίεση...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αυτο λεγεται ζουγκλα. Και περικλειει και λιγο εγωισμο.

Γι αυτο υπαρχουν οι νομοι που ειμαστε υποχρεωμενοι ''να υπακουομεν".

Αυτο που εγω το λεω σεβασμο και το απαιτω απο καποιον αλλον, μπορει απλα να μην ειναι εφικτο.

Το να τιναξεις τα χαλια στο μπαλκονι ενω ο αποκατω εχει απλωσει ρουχα και ο παρακατω τρωει το παγωτο στη βεραντα, οποιαδηποτε ωρα γουσταρεις......δεν δειχνει σεβασμο βεβαια για κανενα.

Οι κανονισμοι των πολυκατοικιων, εχουν αναφορες για τις λεπτομερειες αυτες....ποιος τους εχει διαβασει η εχει ενημερωθει;

Οτι γουσταρει ο καθενας κανει και τον νομο τον επικαλειται επιλεκτικα. Οταν συμφερει παντα.

 

Να κάνω λίγο το δικηγόρο του διαβόλου. Εμάς ο κανονισμός λέει το τίναγμα επιτρέπεται μέχρι τις 10.30 το πρωί στον ακάλυπτο. Εγώ μένω μονός, δουλεύω τα πρωινά και πες θέλω να τινάξω κάτι καθημερινή. Τι θα κάνω; Θα περιμένω την Κυριακή που είμαι σπίτι το πρωί; Καλοί οι κανονισμοί, τους αποδέχεσαι με την αγορά διαμερίσματος αλλά δεν προκαλεί ζούγκλα αν τινάξω κουβέρτα στις 5 το απόγευμα πχ.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Καλή η φιλοσοφία, όταν μένεις σε μονοκατοικία ή όταν είσαι αδιάφορος για την κατάσταση του σπιτιού σου ή όταν απλώς, δίνεις μία απάντηση σε θέμα που δεν σε αφορά.
Link to comment
Share on other sites

Καλή η φιλοσοφία, όταν μένεις σε μονοκατοικία ή όταν είσαι αδιάφορος για την κατάσταση του σπιτιού σου ή όταν απλώς, δίνεις μία απάντηση σε θέμα που δεν σε αφορά.

 

Φιλοσοφεις δηλαδη οταν επικαλεισε τον νομο; Ενδιαφερουσα λογικη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω λίγο το δικηγόρο του διαβόλου. Εμάς ο κανονισμός λέει το τίναγμα επιτρέπεται μέχρι τις 10.30 το πρωί στον ακάλυπτο.

 

Να κανω κι εγω μια σκεψη.

Λες μεχρι τις 10:30....οχι στις 10:30 ακριβως. Αρα το πρωι που σηκωνεσαι, βγες στο μπαλκονι και τιναξε την κουβερτα. Μια σκεψη λεω. Μη πουμε οτι το πρωι δεν εχω χρονο κλπ. αν υπαρχει διαθεση για προσαρμογη.

Και κατι αλλο....ποιος μαζευει τις τριχες, ακαρεα, βακτηριδια κλπ σκουπιδια απ τον ακαλυπτο, που πεφτουν απ τα τιναγματα μας;

Κανενας!!! Τ αναπνεουμε ολοι μας.

Αυτο θα επρεπε ν απαγορευτει.

Με ηλεκτρικη σκουπα θα επρεπε να καθαριζονται κλινοσκεπασματα και χαλια, για λογους υγιεινης.

Οπως και να το κανουμε ειμαστε πισω σε κοινωνικη συνεργασια.

Κυτταμε τι μας βολευει τωρα και μετα ψαχνουμε να βρουμε τροπους και δικαιολογιες να το κανουμε.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με την ηλεκτρική κουζίνα ή το γκάζι στον εξώστη έχει ήδη απαντηθεί... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4764405#post4764405 και μάλιστα το εξειδίκευσε ορθώς ο pavlitakis1...υπάρχει πληθώρα αποφάσεων που έχει κρίνει νομολογιακώς, όχι μόνον για οριζόντιες ιδιοκτησίες αλλά ακόμη και για γειτονικά ακίνητα και υπάρχουν τρεις νομικές οδοί: προσβολή προσωπικότητος (που αφορά και το δικαίωμα στην υγεία, ασφάλεια και ποιότητα ζωής), προσβολή νομής και προσωρινή ρύθμιση καταστάσεως...

 

Αυτά προβλέπει ο Αστικός Κώδικας...από κει και πέρα εξωδικαστικώς υπάρχουν κάμποσοι τρόποι να αντιμετωπισθεί το πρόβλημα, αλλά προσωπικώς δεν με αφορά...

Link to comment
Share on other sites

Να κανω κι εγω μια σκεψη.

Λες μεχρι τις 10:30....οχι στις 10:30 ακριβως. Αρα το πρωι που σηκωνεσαι, βγες στο μπαλκονι και τιναξε την κουβερτα. Μια σκεψη λεω. Μη πουμε οτι το πρωι δεν εχω χρονο κλπ. αν υπαρχει διαθεση για προσαρμογη.

Και κατι αλλο....ποιος μαζευει τις τριχες, ακαρεα, βακτηριδια κλπ σκουπιδια απ τον ακαλυπτο, που πεφτουν απ τα τιναγματα μας;

Κανενας!!! Τ αναπνεουμε ολοι μας.

Αυτο θα επρεπε ν απαγορευτει.

Με ηλεκτρικη σκουπα θα επρεπε να καθαριζονται κλινοσκεπασματα και χαλια, για λογους υγιεινης.

Οπως και να το κανουμε ειμαστε πισω σε κοινωνικη συνεργασια.

Κυτταμε τι μας βολευει τωρα και μετα ψαχνουμε να βρουμε τροπους και δικαιολογιες να το κανουμε.

 

Καλή η σκέψη σου αλλά πρακτικά μη εφαρμόσιμη. Σκέψου ότι προσωπικά (και πολλοί άλλοι) ξυπνάμε νωρίς, συγκεκριμένα 6 το πρωί. Βρίσκεις εφικτό 6 το πρωί να τινάζεις κουβέρτα στο μπαλκόνι; Άσε που οι διπλές θέλουν 2 άτομα. Να μην πω για το θόρυβο που κάνουν ειδικά οι χειμωνιάτικες κουβέρτες. Να μην πω ότι δεν έχω χρόνο το πρωί. Μην μου πεις "ξυπνά νωρίτερα", δεν παίζει. Μην πεις επίσης "βάλε την γκομενα", επίσης δεν παίζει (άσε που ξυπνάει κ αυτή 6 παρά).

Ο ακάλυπτος καθαρίζεται 2 φορές την εβδομάδα από την καθαρίστρια.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Καλή η σκέψη σου αλλά πρακτικά μη εφαρμόσιμη.

Εφαρμοζεται σε πολλες πολυκατοικιες.

Βρίσκεις εφικτό 6 το πρωί να τινάζεις κουβέρτα στο μπαλκόνι;

Ναι ειναι εφικτο. Παιρνει 2' και αν καμμια μερα βρεχει αφηνω τα τζαμια ανοιχτα, ν αεριστει το δωματιο.

Άσε που οι διπλές θέλουν 2 άτομα.

2 ατομα θελουν οποιαδηποτε ωρα ετσι κι αλλιως αν ειναι τοοοσο βαριες

Να μην πω για το θόρυβο που κάνουν ειδικά οι χειμωνιάτικες κουβέρτες.

Δεν κανουν θορυβο. Αν τις τιναζεις καθε μερα, δεν χρειαζεται πολυ ωρα τιναγμα. Πιο πολυ αερισμο θα ελεγα. Επισης το χειμωνα που ειναι κλειστα τα παραθυρα, δεν ακουγεται τιποτα.

Να μην πω ότι δεν έχω χρόνο το πρωί. Μην μου πεις "ξυπνά νωρίτερα"

Αφου δεν το λες, δεν σου απαντω.

Αρα θεωρειται δεδομενο οτι μπορεις να διαθεσεις 2 λεπτα για να βγαλεις τα ρουχα στο μπαλκονι, να πας τουαλεττα, πρωινο κλπ και μετα 1' να τα βαλεις μεσα.

Θεμα συνηθειας ειναι και προσαρμογης σε καποιους κανονες που κανουν τη συμβιωση των ανθρωπων ευκολη.

Αλλιως δεν βγαζουμε ακρη οταν απαιτουμε απ τους αλλους να προσαρμοστουν με εμας.

Γιατι κι αυτοι αυτο θελουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ώς ιδιοκτητρια διαμερισματος πολυκατοικιας στην οποια αλλη ιδιοκτητρια δεν πληρωνει τα κοινοχρηστα νομιμοποιουμαι να ζητησω εκδοση διαταγης πληρωμης εναντιον της? δεν ειμαι διαχειριστρια της πολυκατοικιας απλα ιδιοκτητρια διαμερισματος Αποτελεσμα της μη πληρωμης ειναι και οι υπολοιποι να σταματησουν να πληρωνουν το ρευμα και διακοπηκε η χρηση του ασανσερ Η μισθωτρια μου αναγκαζεται να χρησιμοποιει τη σκαλα και ειναι και ατομο ηλικιας Τι αλλες αξιωσεις ,μπορει να εχω? Θετω το ερωτημα προσωπικα για το τι μπορω να κανω εγω διοτι διαχειριστης στην ουσια δεν υπαρχει σ αυτη τη πολυκατοικια
Link to comment
Share on other sites

Ώς ιδιοκτητρια διαμερισματος πολυκατοικιας στην οποια αλλη ιδιοκτητρια δεν πληρωνει τα κοινοχρηστα νομιμοποιουμαι να ζητησω εκδοση διαταγης πληρωμης εναντιον της? δεν ειμαι διαχειριστρια της πολυκατοικιας απλα ιδιοκτητρια διαμερισματος Αποτελεσμα της μη πληρωμης ειναι και οι υπολοιποι να σταματησουν να πληρωνουν το ρευμα και διακοπηκε η χρηση του ασανσερ Η μισθωτρια μου αναγκαζεται να χρησιμοποιει τη σκαλα και ειναι και ατομο ηλικιας Τι αλλες αξιωσεις ,μπορει να εχω? Θετω το ερωτημα προσωπικα για το τι μπορω να κανω εγω διοτι διαχειριστης στην ουσια δεν υπαρχει σ αυτη τη πολυκατοικια

 

Μπορεις να κανεις πολλα....καποιος διαχειριστης θα υπαρχει.

Μπορεις να τον καταγγειλεις, μπορεις να παρεις ασφαλιστικα μετρα...πολλα μπορεις να κανεις γιατι θιγεται η προσωπικοτητα σου και η ποιοτητα ζωης σου, που την προστατευει το συνταγμα, οπως επισης και να στραφεις και στους υπολοιπους ιδιοκτητες που δεν πληρωνουν κι αυτοι.

Να δεις πρωτα, τι γραφει ο κανονισμος της πολυκατοικιας.

Το θεμα ομως δεν μπορει να εξαντληθει σωστα σε ποστς.

Αν θελεις περισσοτερα με πμ.

Link to comment
Share on other sites

Για να ειμαστε αντικειμενικοι, η προσωπικοτητα μου δε θιγεται ουτε βλαπτεται η ποιοτητα ζωης μου καθοτι δε κατοικω στην εν λογω πολυκατοικια Ειμαι ιδιοκτητρια και εχω το διαμερισμα - σε τεταρτο οροφο χωρις να λειτουργει το ασανσερ, και ρευμα. με αποτελεσμα η μισθωτρια του διαμερισματος μου να ταλαιπωρειται Η ζημια που υφισταμαι ειναι εμμεση - ητοι σε περιπτωση που η μισθωτρια μου ζητησει καποιοα περαιτερω μειωση μισθωματος Για τουτο ερωτησα αν νομιμοποιουμαι -εχουσα εννομο συμφερον να κανω διαταγη πληρωμης κατα του ιδιοκτητη που δεν πληρωνει Κανονισμος υπαρχει αλλα δε λεει τιποτα για εκλογη διαχειριστη, βεβαια παλαιοτερα υπηρχε καποιος που ειχε αναλαβει τωρα ομως ολοι οι κατοικοι -ειναι μικρη πολυκατοικια - εχουν επιμερισθει τα καθηκοντα καθαριοτητας και διαχειρισης Τυπικα δεν υπάρχει ενα ατομο που να θεωρειται διαχειριστης
Link to comment
Share on other sites

Για να ειμαστε αντικειμενικοι, η προσωπικοτητα μου δε θιγεται ουτε βλαπτεται η ποιοτητα ζωης μου καθοτι δε κατοικω στην εν λογω πολυκατοικια Ειμαι ιδιοκτητρια και εχω το διαμερισμα - σε τεταρτο οροφο χωρις να λειτουργει το ασανσερ, και ρευμα. με αποτελεσμα η μισθωτρια του διαμερισματος μου να ταλαιπωρειται Η ζημια που υφισταμαι ειναι εμμεση - ητοι σε περιπτωση που η μισθωτρια μου ζητησει καποιοα περαιτερω μειωση μισθωματος Για τουτο ερωτησα αν νομιμοποιουμαι -εχουσα εννομο συμφερον να κανω διαταγη πληρωμης κατα του ιδιοκτητη που δεν πληρωνει Κανονισμος υπαρχει αλλα δε λεει τιποτα για εκλογη διαχειριστη, βεβαια παλαιοτερα υπηρχε καποιος που ειχε αναλαβει τωρα ομως ολοι οι κατοικοι -ειναι μικρη πολυκατοικια - εχουν επιμερισθει τα καθηκοντα καθαριοτητας και διαχειρισης Τυπικα δεν υπάρχει ενα ατομο που να θεωρειται διαχειριστης

Τότε η ενοικιάστρια μπορεί να επικαλεστεί αυτά που ανέφερα, καθότι σαν ενοικιάστρια έχει δικαιώματα. Εσύ βέβαια σαν ιδιοκτήτρια μπορείς βέβαια να επικαλεστείς μείωση αξίας ακινήτου σου, διαφυγόντα κέρδη κλπ...

ΑΛΛΑ το ζουμί της υπόθεσης είναι το υψος του ποσού που μιλάμε....γιατί οι δικηγόροι κοστίζουν πολλά και κανείς δεν μπορεί να πεί με σιγουριά ότι θα γίνει κάτι σε εύλογο χρόνο.

Η μισθώτρια πάντως μπορεί να πάρει ασφαλιστικά μέτρα με άμεσο αποτέλεσμα.

Μπορείς επίσης να τροφοδοτήσεις με ρεύμα το ασανσέρ από το δικό σου και να βάλεις κλειδαριά ώστε να το χρησιμοποιεί μόνον όποιος έχει τα κλειδιά με ταυτόχρονη ενημέρωση και ανακοίνωση στην πόρτα του ασανσέρ.

Link to comment
Share on other sites

Τότε η ενοικιάστρια μπορεί να επικαλεστεί αυτά που ανέφερα, καθότι σαν ενοικιάστρια έχει δικαιώματα. Εσύ βέβαια σαν ιδιοκτήτρια μπορείς βέβαια να επικαλεστείς μείωση αξίας ακινήτου σου, διαφυγόντα κέρδη κλπ...

ΑΛΛΑ το ζουμί της υπόθεσης είναι το υψος του ποσού που μιλάμε....γιατί οι δικηγόροι κοστίζουν πολλά και κανείς δεν μπορεί να πεί με σιγουριά ότι θα γίνει κάτι σε εύλογο χρόνο.

Η μισθώτρια πάντως μπορεί να πάρει ασφαλιστικά μέτρα με άμεσο αποτέλεσμα.

Μπορείς επίσης να τροφοδοτήσεις με ρεύμα το ασανσέρ από το δικό σου και να βάλεις κλειδαριά ώστε να το χρησιμοποιεί μόνον όποιος έχει τα κλειδιά με ταυτόχρονη ενημέρωση και ανακοίνωση στην πόρτα του ασανσέρ.

 

Εδω,κανεις λαθος,διοτι ο κινητηρας του ασανσερ,ειναι τριφασικος,ενω το δικτυο των διαμ/των μονοφασικο.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Εδω, λαθος,διοτι ο κινητηρας του ασανσερ,ειναι τριφασικος,ενω το δικτυο των διαμ/των μονοφασικο.

 

Αν ειναι παλια η πολυκατοικια ναι.

Τα συγχρονα διαμερισματα με κλιματιστικα σε καθε δωματιο, ηλεκτρικες συσκευες κλπ. εχουν παντα τριφασικο.

Αλλα αν κανεις αιτηση, η Δεη βαζει τριφασικο.

Βεβαια υπαρχει και η παρανομη συνδεση, που αφου δεν υπαρχει υπευθυνος, ..................

Link to comment
Share on other sites

Η παραπομπη σε παλαιοτερη αναρτηση ειναι ασχετη με το ερωτημα που ετεθη

 

''...οι δαπάνες διακρίνονται σε αναγκαίες, επωφελείς και πολυτελείς...για τις δύο τελευταίες μπορεί να προβληθούν νόμιμες αντιρρήσεις ανεξαρτήτως της αποφάσεως της Γ.Σ...για τις πρώτες μπορεί να τις εκτελέσει ακόμη και ένας των συνδιοκτητών και να απαιτήσει την αναλογία των λοιπών στην δαπάνη αυτή... ''

 

Το ότι μπορείς να καταβάλλεις εσύ ως συνιδιοκτήτης την αναγκαία δαπάνη και να απαιτήσεις την καταβολή της αναλογίας των υπολοίπων, δεν είναι άσχετο..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις αποψεις και συμμετοχη στο θεμα αλλα απαντηση δε βρηκα στο ερωτημα που εθεσα Το οποιο ειναι εαν εγω σαν ιδιοκτητρια μπορω να στραφω κατα του ετερου ιδιοκτητη και να απαιτησω τη πληρωμη των κοινοχρηστων που δεν καταβαλει, ειτε ατομικα ειτε σαν εκπροσωπουσα και τους λοιπους ιδιοκτητες Η ζημια που υφισταμαι δεν ειναι προσδιορισιμη στο παρον αλλα μελλοντικη Στη περιπτωση δηλαδη που ειτε μου ςητησει η μισθωτρια να μειωσω το ενοικιο ειτε αποχωρησει Το να πληρωσω εγω προσωπικα το ρευμα της πολυκατοικιας και να στραφω μετα κατα των λοιπων ωστε να απαιτησω τισ αναγακαιες δαπανες το θεωρω ως εξωπραγματικη λυση
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις αποψεις και συμμετοχη στο θεμα αλλα απαντηση δε βρηκα στο ερωτημα που εθεσα Το οποιο ειναι εαν εγω σαν ιδιοκτητρια μπορω να στραφω κατα του ετερου ιδιοκτητη και να απαιτησω τη πληρωμη των κοινοχρηστων που δεν καταβαλει, ειτε ατομικα ειτε σαν εκπροσωπουσα και τους λοιπους ιδιοκτητες Η ζημια που υφισταμαι δεν ειναι προσδιορισιμη στο παρον αλλα μελλοντικη Στη περιπτωση δηλαδη που ειτε μου ςητησει η μισθωτρια να μειωσω το ενοικιο ειτε αποχωρησει Το να πληρωσω εγω προσωπικα το ρευμα της πολυκατοικιας και να στραφω μετα κατα των λοιπων ωστε να απαιτησω τισ αναγακαιες δαπανες το θεωρω ως εξωπραγματικη λυση

 

Οχι. Προσωπικα μονο ο μισθωτης μπορει να στραφει σε αλλους, για δαπανες που τον αφορουν.

Εσυ μπορει να στραφεις για αναγκαιες δαπανες που αφορουν το ακινητο. Πχ βλαβη στην αποχετευση του κτιριου. Εκει πληρωνεις και ζητας τα μεριδια.

 

Αν ομως φυγει ο μισθωτης και δεν πληρωσει κοινοχρηστα, τοτε οι αλλοι δεν μπορουν να τα απαιτησουν απο εσενα. Επομενως δεν ειναι θεμα εννομου συμφεροντος αλλα αστικου κωδικα και θεμα επενεργειων κλπ.

 

Σε χοντρες γραμμες δεν μπορεις να κανεις τπτ και το κυριωτερο δεν μπορεις να παρεις ασφαλιστικα μετρα, ωστε να υπαρχουν αμεσα απιτελεσματα. Οι αστικες αγωγες θελουν χρονια και χρηματα.

 

Μπορεις ομως να μεθοδευσεις πολλα, αλλα ολα ειναι θεμα του αν αξιζει τον κοπο... δλδ εσοδα-εξοδα=κερδος

Απλα μαθηματικα

Link to comment
Share on other sites

Αναγκαία είναι σίγουρα η καθαριότητα (για να μην αρρωστήσουμε).

Επίσης αναγκαία είναι η ασφάλεια, όπου ίσως να μπορεί να εννοηθεί το ρεύμα, για να μην πέφτουμε στις σκάλες στο σκοτάδι.

Αν ένας (συντηρημένος ??? ) ανελκυστήρας μπορεί να χαρακτηριστεί αναγκαία δαπάνη, δεν το γνωρίζω.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Argylena : καλά θα κάνεις να διαβάσεις τον κανονισμό της πολυκατοικίας, όπως άπειρες φορές έχουμε παροτρύνει στο παρόν νήμα...υπάρχει η δυνατότητα να συγκαλέσεις Γενική συνέλευση και να διορίσετε διαχειριστή της πολυκατοικίας, είτε με την πρώτη είτε με επαναληπτική συνέλευση όπου συνήθως λαμβάνεται έγκυρη απόφαση με όσους ψήφους και αν είναι παρόντες...

 

Επι πλέον, τα δικαστήρια έχουν δεχθεί ότι εάν δεν υφίσταται εκλεγμένος διαχειριστής, λειτουργεί ως τέτοιος οιοσδήποτε ενεργεί ως διαχειριστής ''εν τοις πράγμασι'', γεγονός που διευκολύνει την λειτουργία μιας πολυκατοικίας...

 

pavlitakis1 : οι κονόχρηστες δαπάνες εάν δεν το γνωρίζεις, όταν ενάγει ο διαχειριστης, αναζητούνται πάντοτε από τον ιδιοκτήτη και όχι από τον μισθωτή..επομένως δεν ισχύουν όσα αναφέρεις περί του ότι δεν μπορούν να τα αναζητήσουν από εκείνον...αναφορικά με την σύνδεση του ανελκυστήρος με ρεύμα τριφασικό από άλλο διαμέρισμα και κλείδωμα της πόρτας των φρεατίων και αποκλεισμό των υπολοίπων...ελπίζω να αστειεύεσαι...

Link to comment
Share on other sites

pavlitakis1 : οι κονόχρηστες δαπάνες εάν δεν το γνωρίζεις, όταν ενάγει ο διαχειριστης, αναζητούνται πάντοτε από τον ιδιοκτήτη και όχι από τον μισθωτή..επομένως δεν ισχύουν όσα αναφέρεις περί του ότι δεν μπορούν να τα αναζητήσουν από εκείνον...αναφορικά με την σύνδεση του ανελκυστήρος με ρεύμα τριφασικό από άλλο διαμέρισμα και κλείδωμα της πόρτας των φρεατίων και αποκλεισμό των υπολοίπων...ελπίζω να αστειεύεσαι...

εξαρταται απο το συμβολαιο που υπογραφει με τον μισθωτη και το υψος της εγγυησης.

Αν ο ιδιοκτητης εισπραττει εγγυηση γι αυτους τους λογους τοτε πρεπει σαφως να πληρωσει.

Αν ο ιδιοκτητης δωσει την εγγυηση εξ αρχης στον διαχειριστη και εχει υποβαλλει αγωγη εξωσης, τοτε δεν εχει ευθυνη.

Μπορει βεβαιως ο διαχειριστης να τον εναγει, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι θα παρει και τπτ. Αλλο εναγω και πληρωνω δικηγορους κι αλλο κανω σωστα τη δουλεια μου.

Στην Ελλαδα ολοι εναγουν ολους ετσι κι αλλιως.

Στη συγκεκριμενη περιπτωση μας ενδιαφερει η δυνατοτητα αμεσης ενεργειας για να λυθει το προβλημα.

Οσο κι αν σου φαινεται αστειο υπαρχουν ανελκυστηρες με μηχανισμο οπου πηγαινουν σε συγκεκριμενους οροφους και λειτουργουν με ειδικο κλειδι.

Edit

Μαλιστα η χρεωση γινεται αναλογα με τη χρηση και σε περιπτωση γραφειων, δινουν κωδικο προσβασης σε πελατες.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

 

Είναι τοις πάσης γνωστό ότι "οι κοινόχρηστες δαπάνες βαρύνουν τον ιδιόκτητη κάθε διαμερίσματος". Αυτό ΔΕΝ δέχεται αμφισβήτηση. Ο ιδιόκτητης μετά κάνει συμφωνία με τον ενοικιαστή να πληρώνει τις κοινόχρηστες δαπάνες οι οποίες τον αφορούν και αναγράφεται και στο μισθωτήριο.

 

(καλά greece_gus πως με βλέπεις; κάνω για δικηγόρος; :-P )

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...