Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν εχουμε κανενα διαχειριστη,,,!!!..ναι συντηρηση γινεται στον ενα γιατι στον αλλο οι περισσοτεροι δεν πληρωνουν!!!

 

Δεν υπάρχει. Δεν δεν υπάρχει κάποιος που να πληρώνει έστω το πετρέλαιο? Πάτε όλοι μαζί και δίνετε χρήματα. Μου φαίνεται αστείο.

Λοιπόν ανέλαβε εσύ διαχειριστής.

Βάσει του νόμου έχεις δικαίωμα για όλα. Αποθεματικό υπάρχει?

Κάνε τις επισκευές και ΧΡΕΩΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΌΛΟΥΣ. Και αυτούς με τον καλό λέβητα. Αυτό που γίνεται είναι παράνομο.

Ο κανονισμός υπάρχει? Λέει κάτι για διαχωρισμό? Δεν το νομίζω. Μάλλον μαϊμουδιά είναι. Μήπως οι άλλοι είναι ιδιοκτήτες? Εννοώ του ακινήτου που δόθηκε αντιπαροχή?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Δεν υπάρχει. Δεν δεν υπάρχει κάποιος που να πληρώνει έστω το πετρέλαιο? Πάτε όλοι μαζί και δίνετε χρήματα. Μου φαίνεται αστείο.

Λοιπόν ανέλαβε εσύ διαχειριστής.

Βάσει του νόμου έχεις δικαίωμα για όλα. Αποθεματικό υπάρχει?

Κάνε τις επισκευές και ΧΡΕΩΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΌΛΟΥΣ. Και αυτούς με τον καλό λέβητα. Αυτό που γίνεται είναι παράνομο.

Ο κανονισμός υπάρχει? Λέει κάτι για διαχωρισμό? Δεν το νομίζω. Μάλλον μαϊμουδιά είναι. Μήπως οι άλλοι είναι ιδιοκτήτες? Εννοώ του ακινήτου που δόθηκε αντιπαροχή?

 

...ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙς τα κοινόχρηστα ....έρχονται σε ονόματα διαφορετικών (το νερό σε άλλου, το ρεύμα σε άλλου).....κανονισμός πολυκατοικίας δεν υπάρχει...:::!!!! όσον αφορά το πετρέλαιο ευτυχώς στον λέβητα που ανήκουμε και εμείς βάζουμε πετρέλαιο και μετά δίνουμε τα στοιχεία σε εταιρεία και εκδίδει τι χρωστά ο καθένας....ευτυχώς έως τώρα πληρώνουν όλοι...!!

LG G4
Link to comment
Share on other sites

...ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙς τα κοινόχρηστα ....έρχονται σε ονόματα διαφορετικών (το νερό σε άλλου, το ρεύμα σε άλλου).....κανονισμός πολυκατοικίας δεν υπάρχει...:::!!!! όσον αφορά το πετρέλαιο ευτυχώς στον λέβητα που ανήκουμε και εμείς βάζουμε πετρέλαιο και μετά δίνουμε τα στοιχεία σε εταιρεία και εκδίδει τι χρωστά ο καθένας....ευτυχώς έως τώρα πληρώνουν όλοι...!!

 

Εντάξει, φώναξε κάποιον να το φτιάξει και βάζεις το ποσό στο πετρέλαιο, ώστε να μοιραστεί όπως όπως. Τώρα από ότι φαίνεται, αν και σίγουρα υπάρχει κανονισμος, το τι λέει ο νόμος είναι το τελευταίο που σας απασχολεί. Πυρ κατά βούληση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες θελω την βοηθεια σας.Ειμαι διαχειρηστης στην πολυκατοικια μου η οποια εχει κεντρικη θερμανση και ειναι κατασκευασμενη απο το 1974. Ο κανονισμος της πολυκατοικιας δεν υπαρχει ή εχει χαθει πολυ καιρο πριν. Ο ιδιοκτητης του τριτου οροφου εχει ξενοικιαση το διαμερισμα του 12 μηνες.Απο τα κοινοχρηστα που βγαζω πρεπει να συμμετεχει στο 100% πλην της θερμανσης που πρεπει να συμμετεχει 30% ??? Και αν ναι βαση ποιανου νομου πρεπει να γινετε αυτο. Ευχαριστω εκ των προτερων.
Link to comment
Share on other sites

Παιδες θελω την βοηθεια σας.Ειμαι διαχειρηστης στην πολυκατοικια μου η οποια εχει κεντρικη θερμανση και ειναι κατασκευασμενη απο το 1974. Ο κανονισμος της πολυκατοικιας δεν υπαρχει ή εχει χαθει πολυ καιρο πριν. Ο ιδιοκτητης του τριτου οροφου εχει ξενοικιαση το διαμερισμα του 12 μηνες.Απο τα κοινοχρηστα που βγαζω πρεπει να συμμετεχει στο 100% πλην της θερμανσης που πρεπει να συμμετεχει 30% ??? Και αν ναι βαση ποιανου νομου πρεπει να γινετε αυτο. Ευχαριστω εκ των προτερων.

Ναι βεβαιωθείτε ότι τα σωματα είναι όντως κλειστά. Να σφραγισθούν και να πληρώσει ανάλογα με τη μελέτη. Το πάγιο εξαρτάται, αν και το 30% φαίνεται λίγο παραπάνω από το φυσιολογικό. Στο υποθηκοφυλακειο πρέπει να υπάρχει κανονισμός, αλλιώς φτιάξτε καινούργιο. Πάνω από τον 3ο,υπάρχει και άλλος όροφος?

Ο ειδικός θα σου πει με ακρίβεια τι λέει ο νόμος.

Link to comment
Share on other sites

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες,

διότι είναι σαν να φωνάζεις, αλλά απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Στο συμβόλαιο οιουδήποτε ιδιοκτήτη, εάν το διαβάσεις προσεκτικά θα βρεις αναφορά στην σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας και κανονισμού πολυκατοικίας και ίσως τον τόμο και αριθμό μεταγραφής του στο αρμόδιο υποθηκοφυλακείο, απ' όπου και θα αιτηθείς αντίγραφο..

 

Όπως έχουμε ξαναπεί, δεν υπάρχει ρητή διάταξη νόμου που να προσδιορίζει τα θέματα συμμετοχής στο πετρέλαιο...επομένως, ισχύει ότι αναφέρει η ιδιωτική βούληση των μερών στον κανονισμό πολυκατοικίας....ελλείψει,δε, τέτοιας συμφωνίας ή αναφοράς ή κανονισμού, ισχύει ότι κανείς δεν απαλλάσσεται και άπαντες πληρώνουν κανονικά σύμφωνα με το ποσοστό συμμετοχής τους στις κοινόχρηστες δαπάνες, ακόμη και εάν παραμένει κλειστή μία ιδιοκτησία, ή αποσυνδεθεί μονίμως από την κεντρική θέρμανση..

Edited by greece_gus
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αποφασιστηκε απο την οικοδομη στην οποια διαμενω να γινουν εργασιες συντηρησης οι οποιες θα πληρωθουν απο κοινου απο ολους τους ιδιοκτητες. Βρηκαμε το συνεργειο που μας ζητησε 10.000 ευρω συν φ.π.α(αν θελαμε αποδειξη).αποφασισαμε να μην ζητησουμε φπα για να γλυτωσουμε τα 2.300 ευρω. Υπογραψαμε με το συνεργειο ιδιωτικο συμφωνητικο οπου περιγραφονται λεπτομερως ολες οι εργασιες που πρεπει να γινουν και σαν κοστος εργασιων φαινεται το ποσο των 10.000 ευρω.σκετο αυτο το ποσο χωρις την παραμικρη αναφορα σε φπα. Κατα την διαρκεια των εργασιων διναμε λεφτα στο συνεργειο για τα οποια περναμε αποδειξης εισπραξης,οχι θεωρημενες απο την εφορια απο ενα απλο μπλοκακι, που απλα αποδυκνειε ποσα λεφτα διναμε στο συνεργειο.οταν δωσαμε τα τελευταια 3.000 ευρω μας εδωσε αποδειξη που εγραφε πανω το ποσο και απο κατω σαν αιτιολογια, ολοσχερης εξοφληση. Εως εδω ολα καλα. Μετα απο μια βδομαδα μας παιρνει ο επικεφαλης του συνεργειου και μας λεει οτι θα μας κοψει τιμολογιο για ολο το ποσο,παροτι δεν συμφωνησαμε και δεν υπογραψαμε κατι τετοιο,και σαν αποτελεσμα του χρωσταμε ακομα 2.300 ευρω,το συνολο του φπα δηλαδη. Υπαρχει καποιος τροπος με τον οποιο μπορουμε να αντιδρασουμε;προφανως μας κοροιδεψε γιατι ηξερε οτι εαν το συνολικο κοστος των εργασιων ηταν 12.300 ευρω δεν θα κλειναμε την δουλεια και τωρα απειλει και προσπαθει να εισραξει τον φπα εκ των υστερων παροτι στο ιδιωτικο συμφωνητικο εχουμε υπογραψει για 10.000 ευρω. Ποια ειναι η συμβουλη σας; τι προτεινετε να κανουμε σαν οικοδομη;

 

Τα πράγματα είναι ξεκάθαρα και άσε τον εργολάβο να ωρύεται...έχεις ένα συμφωνητικό που αναφέρει τελική τιμή 10.000 €. Στην τιμή αυτή υποχρεωτικά συμπεριλαμβάνεται και το Φ.Π.Α. καθ' όσον όλες οι τιμές στην Ελλάδα τόσο οι πωλήσεις όσο και οι παροχή υπηρεσιών, είναι υποχρεωτικώς μετά Φ.Π.Α. και έτσι θα πρέπει να προσφέρονται ως προτάσεις από τους επαγγελματίες. Όταν αγοράζεις τομάτες ή παπούτσια δεν σου λένε στο ταμείο...''ξέρετε η τιμή στο καρτελάκι είναι προ Φ.Π.Α.''...

 

Ακόμη,δε, περισσότερο, όταν έχεις και απόδειξη πλήρους και ολοσχερούς εξοιφλήσεως του ποσού. Επί πλέον,δε, να έχεις υπ' όψιν σου, ότι ακόμη και σε τμηματικές καταβολές έναντι συμφωνηθέντος τιμήματος, θα πρέπει να εκδίδεται απόδειξη παροχής υπηρεσιών κανονικά με Φ.Π.Α....

 

Κατά την γνώμη μου, θα έπρεπε να του αποστείλλετε μία εξώδικο διαμαρτυρία που να του επισημαίνετε την συμφωνία σας και να τον απειλείτε ότι θα προβείτε στις δέουσες καταγγελίες εάν δεν συμμορφωθεί...

 

εναμιση χρονο μετα το δικαστηριο βγηκε επιτελους η αποφαση. δικαιωθηκαμε πανηγυρικα καθως το δικαστηριο εκρινε οτι ο εργολαβος προσπαθησε να μας κοροιδεψει. αξιζε η ολη ταλαιπωρια και αναμονη.

 

μια ερωτηση μονο. στον δικηγορο που μας εκπροσωπησε δωσαμε 500 ευρω χωρις να παρουμε καμια αποδειξη. μας ειχε πει οτι αυτο το ποσο ειναι για τις διαφορες διαδικασιες που απαιτουνται και την αμοιβη του. επισης μας ειχε πει οτι αν δικαιωθουμε, πραγμα το οποιο συνεβη, θα παρουμε πισω ενα ποσο λιγο περισσοτερο απο τα μισα που δωσαμε. αυτο το ποσο απο που προκυπτει? πρεπει να κανουμε καποια επιπλεον κινηση η θα το αναλαβει ο δικηγορος?

 

θα μου πειτε οτι γιατι δεν ρωτας τον ιδιο τον δικηγορο? ειναι στο εξωτερικο και θα επιστρεψει μετα τις γιορτες. για την αποφαση ενημερωθηκαμε απο την βοηθο του.

Edited by pexths
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και καλες γιορτες ...ειμαι ιδιοκτητης ενος διαμερισματος και εχω καποιες αποριες σχετικα με την λειτουργια της πολυκατοικιας..

1ο) ερωτημα αφορα την εκλογη του διαχειριστη(ποιοι εχουν δικαιωμα ψηφου ? )

διαμενω 3 χρονια στην πολυκατοικια και ποτε δεν εχει γινει συνελευση οπως επισης οσες φορες εχει αναρτηθει οτι θα γινει συνελευση ζητανε απο του ιδιοκτητες να πανε το Ε9 για να συμμετεχουν σε αυτη(ποσο νομιμο ειναι αυτο ? ) ..

2ο) ερωτημα διαχειριστης ειναι ενας ηλικιωμενος(περιπου 80-90 χρονων) ο οποιος εχει στην κατοχη του 4 διαμερισματα τι ποσοστο εχει σε ψηφους για να εκλεγεται διαχειριστης αν φυσικα εχουν γινει εκλογες (με ερωτησεις μου σε αλλους ενοικους δεν εχουν γινει εκλογες)

3ο)ερωτημα μετα απο ενημερωση προς εκεινον οτι στους διαδρομους κυκλοφορουν κατσαριδες (δεν εχει γινει απεντομωση τα τελευταια 2 χρονια ) εκεινος δεν εχει κανει για αυτο ...τι λυση μπορει να βρεθει για αυτο ..

4ο) ερωτημα προ ημερων ζητησα εξωτερικη κεραια στην ταρατσα για εγκατασταση Νοva και εκεινος αρνηθηκε με την αιτιολογια οτι υπαρχει κανονισμος της πολυκατοικιας που απαγορευει την εγκατασταση εξωτερικης κεραιας στην ταρατσα (τελικως λυση βρεθηκε παρολα αυτα θα ηθελα μια ενημερωση ως προς το ζητημα αυτο)

5ο) ερωτημα ζηταω κλειδι της ταρατσας και εκεινος δεν μου δινει ενω οι αλλοι ενοικοι εχουν κλειδι..τι να κανω σε αυτη τη περιπτωση?

6ο) ερωτημα η πολυκατοικια εχει ελλειψη θερμανσης ...πως μπορει να βρεθει λυση σε αυτο το προβλημα ??

Σας ευχαριστω εκ των προτερων για το χρονο σας

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και καλες γιορτες ...ειμαι ιδιοκτητης ενος διαμερισματος και εχω καποιες αποριες σχετικα με την λειτουργια της πολυκατοικιας..

1ο) ερωτημα αφορα την εκλογη του διαχειριστη(ποιοι εχουν δικαιωμα ψηφου ? )

διαμενω 3 χρονια στην πολυκατοικια και ποτε δεν εχει γινει συνελευση οπως επισης οσες φορες εχει αναρτηθει οτι θα γινει συνελευση ζητανε απο του ιδιοκτητες να πανε το Ε9 για να συμμετεχουν σε αυτη(ποσο νομιμο ειναι αυτο ? ) ..

2ο) ερωτημα διαχειριστης ειναι ενας ηλικιωμενος(περιπου 80-90 χρονων) ο οποιος εχει στην κατοχη του 4 διαμερισματα τι ποσοστο εχει σε ψηφους για να εκλεγεται διαχειριστης αν φυσικα εχουν γινει εκλογες (με ερωτησεις μου σε αλλους ενοικους δεν εχουν γινει εκλογες)

3ο)ερωτημα μετα απο ενημερωση προς εκεινον οτι στους διαδρομους κυκλοφορουν κατσαριδες (δεν εχει γινει απεντομωση τα τελευταια 2 χρονια ) εκεινος δεν εχει κανει για αυτο ...τι λυση μπορει να βρεθει για αυτο ..

4ο) ερωτημα προ ημερων ζητησα εξωτερικη κεραια στην ταρατσα για εγκατασταση Νοva και εκεινος αρνηθηκε με την αιτιολογια οτι υπαρχει κανονισμος της πολυκατοικιας που απαγορευει την εγκατασταση εξωτερικης κεραιας στην ταρατσα (τελικως λυση βρεθηκε παρολα αυτα θα ηθελα μια ενημερωση ως προς το ζητημα αυτο)

5ο) ερωτημα ζηταω κλειδι της ταρατσας και εκεινος δεν μου δινει ενω οι αλλοι ενοικοι εχουν κλειδι..τι να κανω σε αυτη τη περιπτωση?

6ο) ερωτημα η πολυκατοικια εχει ελλειψη θερμανσης ...πως μπορει να βρεθει λυση σε αυτο το προβλημα ??

Σας ευχαριστω εκ των προτερων για το χρονο σας

 

1.Στο καταστατικο της πολυκατοικιας αναφερει καθε διαμερισμα ποσους ψηφους εχει.καθολου νομιμο να ζητανε Ε9 ,για πιο λογο??

2.το καταστατικο το αναφερει.Με 4 διαμερισματα δυστηχως,κατεχει μεγαλο ποσοστο για εκλογη..

3.να καλεσουν για απεντομωση αλλιως .........

4.Να σου δειξει το καταστατικο

5.Η ταρατσα ειναι κοινοχρηστη...εκτος απο καποιο κομματι της το οποιο συνηθως δινεται σαν δωμα του τελευταιου οροφου.

6.τι εννοεις με αυτο?εχει λεβητα η πολυκατοικια και δεν χρησιμοποιειται?ακομα και για εναν ειναι υποχρεωτικο να δουλεψει.....αλλα δεν βλεπω να βγαζεται ακρη.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

1.Στο καταστατικο της πολυκατοικιας αναφερει καθε διαμερισμα ποσους ψηφους εχει.καθολου νομιμο να ζητανε Ε9 ,για πιο λογο??

2.το καταστατικο το αναφερει.Με 4 διαμερισματα δυστηχως,κατεχει μεγαλο ποσοστο για εκλογη..

3.να καλεσουν για απεντομωση αλλιως .........

4.Να σου δειξει το καταστατικο

5.Η ταρατσα ειναι κοινοχρηστη...εκτος απο καποιο κομματι της το οποιο συνηθως δινεται σαν δωμα του τελευταιου οροφου.

6.τι εννοεις με αυτο?εχει λεβητα η πολυκατοικια και δεν χρησιμοποιειται?ακομα και για εναν ειναι υποχρεωτικο να δουλεψει.....αλλα δεν βλεπω να βγαζεται ακρη.

 

σημερα του ειπα για τις κατσαριδες ,οπως επισης και για το κλειδι αλλα εκεινος στο κοσμο του ..επισης του ζητησα και το καταστατικο της πολυκατοικιας και με παρεπεμψε στο συμβολαιογραφο...φυσικα δεν γνωριζει οτι εγω θα το παρω το καταστατικο απο τον συμβολαιογραφο...καθοτι ξεκιναω μια αντιπαραθεση με τον εν λογω κυριο θελω να ξερω πως να ειμαι καλυμμενος...επισης διαβασα στις ανακοινωσεις της πολυκατοικιας οτι στην Γ.Συνελευση πρεπει να ειναι οι συνδιοκτητες αφοτου προσκομισουν το αναλογο εγγραφο οτι το διαμερισμα σου ανηκει

...και καλα ρωταω εγω μονος μου για διαταραξη κοινης ησυχιας τη δουλεια εχει ο ιδιοκτητης

οχι δεν υπαρχει λεβητας δεν υπαρχει τπτ που να μας ζεσταινει εκτος απο κατι παμπαλαιες θερμαστρες τοιχου οι οποιες φυσικα ειναι χαλασμενες...

Edited by antony191
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά, θα έπρεπε ο εκάστοτε διαχειριστής να έχει στο αρχείο τον κανονισμό της πολυκατοικίας μαζί με τα άλλα έγγραφα, τα οποία θα παραδίδει στον νέο διαχειριστή , αλλά και σε οιονδήποτε αιτηθεί δαπάναις του, αντίγραφα...

 

Εκεί θα σού λυθούν όλες οι απορίες,(ποσοστά συμμετοχής σε δαπάνες και δικαιώματα ψήφου εκάστοτε οριζοντίου ιδιοκτησίας, πλειοψηφίες για έγκυρη συνεδρίαση της Γ.Σ., τυχόν απαγορεύσεις ή και ειδικοί όροι περί της χρήσεως των κοινοχρήστων χώρων κ.λ.π.) Καλό θα ήταν να μην πάρεις αντίγραφο από συμβολαιογράφο, αλλά από το αρμόδιο υποθηκοφυλακείο, όπου θα υπάρχει καταχωρημένος και ο τόμος και αριθμός μεταγραφής της συστάσεως οριζοντίου ιδιοκτησίας μετά του κανονισμού, αλλά επιπλέον θα σού κοστίσει και φθηνότερα (πάντως επειδή συνήθως είναι πολλά φύλλα να ξέρεις ότι δεν είναι και ευκαταφρόνητο το ποσόν, περίπου 2-3 ευρώ ανά φύλλο)...

 

Το να αιτείται ο διαχειριστής τα νομιμοποιητικά έγγραφα εκάστου συνιδιοκτήτη δεν το θεωρώ υπερβολικό μιας και πρέπει να αποδεικνύεται το επικαλούμενο δικαίωμα, αλλά βεβαιώς, όχι το Ε-9, μιας και περιέχει ενδεχομένως και άλλα προσωπικά δεδομένα..αρκεί ένα απλό αντίγραφο συμβολαίου..

 

Η απεντόμωση αποτελεί αναγκαία δαπάνη η οποία αναφορικώς με τους κοινοχρήστους χώρους, άπτεται θέμα υγείας και ασφάλειας, οπότε και εάν ακόμη αδρανεί ο διαχειριστής, έχει δικαίωμα να την καταβάλλει οιοσδήποτε εκ των συνιδιοκτητών μονομερώς και εν συνεχεία να απαιτήσει δικαστικώς την αναλογούσα ενία εκάστη συνιδιοκτησία δαπάνη..

 

Σχετικώς με την κεραία τηλεοράσεως, υπάρχει υπουργική απόφαση που στις νέες οικοδομές απαγορεύει την εγκατάσταση κεχωρισμένης κεραίας, παρά μόνον κεντρικής..εάν δεν υφίσταται ρητή απαγόρευση στον κανονισμό, προχώρα άφοβα στην εγκατάσταση...επιπλέον, αφού δεν νοείται δορυφορική κεραία κοινόχρηστη, ούτως ή άλλως δικαιούσαι να την εγκαταστήσεις ατομικώς...

 

Τέλος, δικαιούσαι να έχεις πρόσβαση σε όλους τους κοινόχρηστους χώρους (συμπεριλαμβανομένου και του δώματος) εκτός από εκείνους αποκλειστικής ευθύνης του εκάστοτε διαχειριστού (λεβητοστάσιο, χώρος μηχανισμού ανελκυστήρος, δεξαμενή πετρελαίου κ.λ.π.)..επομένως μπορείς να αιτηθείς δικαστική προστασία λόγω προσβολής (συγκεκριμένως παρανόμη αποβολή) της συννομής σου στο δώμα, ή προσβολής του δικαιώματος της προσωπικότητός σου συνισταμένης εις το δικαίωμα να απολαμβάνεις τον συγκεκριμένο χώρο κατά τρόπο που δεν θίγει την συννομή και την σύγχρηση των άλλων...

 

ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ..

Edited by greece_gus
Link to comment
Share on other sites

Μενω σε εργατικες κατοικιες σε χωριο στον Εβρο.Ειμαι ενοικιαστης μονο εγω,ενω τα αλλα 3 διαμερισματα στην δικια μου οικοδομη κατοικουνται απο ιδιοκτητηες.Μενω στο ισογειο και υπαρχει ενα διαμερισμα απο πανω μου.Επειτα απο την συγκαταθεση του ιδιοτηητη μου τοποθετησα ξυλοσομπα.Εχω εξωτερικα 6 μπουρια τα οποια καταληγουν 40 εκ. πανω απο την στεγη.Εχουν αποσταση απο τη βεραντα τη δικια μου,αλλλα και την απο πανω μου,περιπου 70 εκ.!Τα μπουρια ομως σταζουν.Ο γειτονας απο πανω δηλωνει οτι θα φερει την πολεοδομια και θα μου ξυλωσει την καμιναδα επειδη του λερωνει τη βεραντα.Εχει δικαιωμα;Εγω υπαρχει καποιος τροπος να νομιμοποιησω την κατασκευη μου;(Εκτος και αν ξερετε καποιο τροπο για να μην μαυρισουν κι σταουν τα μπουρια)
Link to comment
Share on other sites

Μενω σε εργατικες κατοικιες σε χωριο στον Εβρο.Ειμαι ενοικιαστης μονο εγω,ενω τα αλλα 3 διαμερισματα στην δικια μου οικοδομη κατοικουνται απο ιδιοκτητηες.Μενω στο ισογειο και υπαρχει ενα διαμερισμα απο πανω μου.Επειτα απο την συγκαταθεση του ιδιοτηητη μου τοποθετησα ξυλοσομπα.Εχω εξωτερικα 6 μπουρια τα οποια καταληγουν 40 εκ. πανω απο την στεγη.Εχουν αποσταση απο τη βεραντα τη δικια μου,αλλλα και την απο πανω μου,περιπου 70 εκ.!Τα μπουρια ομως σταζουν.Ο γειτονας απο πανω δηλωνει οτι θα φερει την πολεοδομια και θα μου ξυλωσει την καμιναδα επειδη του λερωνει τη βεραντα.Εχει δικαιωμα;Εγω υπαρχει καποιος τροπος να νομιμοποιησω την κατασκευη μου;(Εκτος και αν ξερετε καποιο τροπο για να μην μαυρισουν κι σταουν τα μπουρια)

Καλά λέει ο απο πάνω σου...

 

Η λύση:

Θα πετάξεις αυτά τα μπουριά και να θα βάλεις άλλα, με διπλό τοίχωμα. Είναι σαν 2 μπουριά, το ένα μέσα στο άλλο, με μόνωση ανάμεσά τους.

Στην κάτω μεριά θα βάλεις ενα Τ, και στην κάτω μεριά του Τ θα συνδέσεις ένα σωληνάκι για τις υγροποιήσεις, τις οποίες θα ρίχνεις κάπου εκεί κοντά (σε κάποιο φρεάτιο ή σε κάποιον κουβά τον οποίο καθημερινά θα αδειάζεις).

Απο την διπλή καμινάδα δεν πρόκειται ποτέ να βγεί υγροποίηση. Όλες αυτές θα στάζουν κάτω και μετά θα απομακρύνονται απο το σωλήνα/λάστιχο...

 

ΥΓ: Οι υγροποιήσεις οφείλονται στο οτι τα θερμά αέρια μέσα στο μπουρί παγώνουν μέχρι να ανέβουν επάνω στην σκεπή, πέφτουν κάτω απο τους 100 βαθμούς και υγροποιούνται. Με την διπλή καμινάδα λύνεις αυτό το πρόβλημα γιατί τα καυσαέρια δεν θα κρυώνουν τόσο γρήγορα και θα έχεις λιγότερες υγροποιήσεις...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μενω σε εργατικες κατοικιες σε χωριο στον Εβρο.Ειμαι ενοικιαστης μονο εγω,ενω τα αλλα 3 διαμερισματα στην δικια μου οικοδομη κατοικουνται απο ιδιοκτητηες.Μενω στο ισογειο και υπαρχει ενα διαμερισμα απο πανω μου.Επειτα απο την συγκαταθεση του ιδιοτηητη μου τοποθετησα ξυλοσομπα.Εχω εξωτερικα 6 μπουρια τα οποια καταληγουν 40 εκ. πανω απο την στεγη.Εχουν αποσταση απο τη βεραντα τη δικια μου,αλλλα και την απο πανω μου,περιπου 70 εκ.!Τα μπουρια ομως σταζουν.Ο γειτονας απο πανω δηλωνει οτι θα φερει την πολεοδομια και θα μου ξυλωσει την καμιναδα επειδη του λερωνει τη βεραντα.Εχει δικαιωμα;Εγω υπαρχει καποιος τροπος να νομιμοποιησω την κατασκευη μου;(Εκτος και αν ξερετε καποιο τροπο για να μην μαυρισουν κι σταουν τα μπουρια)

 

Περίμενε. Είναι πολυκατοικία? Εχει κεντρική θέρμανση? Υπάρχει κανονισμός? Υπάρχει διαχειριστής? Οι γείτονες πως ζεσταίνονται?

Κανείς δεν μπορεί να σου βγάλει τα μπουριά σε πρώτη φάση, αλλά χρειάζονται περισσότερες πληροφορίες.

Τεχνικά το θέμα του σταξιματος είναι απλό και δεν χρειάζονται διπλά μπουριά.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Για τα μπουριά, εγκατάσταση a/c, και λοιπές μικροεργασίες, τυπικώς απαιτείται από την πολεοδομία άδεια εργασιών μικρής κλίμακος...κάτι που επ' ουδενί δεν αποκλείει τέτοιες μέρες να ευχηθείς και χρόνια πολλά μαζί με την κοινοποίηση του προβλήματός σου..
Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα

Σκοτωθηκαμε σημερα με την αναλγησια της διαχειρισης.

Εχουμε υπογειο με αντλιακια ομβριων και ενω ειχα επισημανει να καθαριστει και να γινει συντηρηση με γραψανε.αποτελεσμα 15 ποντοι νερο στην αποθηκη μου σκουπες ατμοσκουπες κλπ καναν μπανιο.αυτοι τον χαβα τους.τι να κανω? Να ζητησω αποζημιωση? Να ζητησω συνελευση? Μπορω να παρω την διαχειριση να την παρει αλλος?

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Καλείς την πυροσβεστική λόγω του κατεπείγοντος και σου δίνουν και γνωμάτευση να τους την τριψεις στη μούρη.

Τώρα για αποζημίωση μπορείς να πάρεις αν αποδειχθεί ότι ο διαχειριστής δεν εκτελούσε τις απαραίτητες επισκευές σύμφωνα με τον κανονισμό και ότι εξυπακούεται ως διαχείριση. Χρειάζεται προσπάθεια και έξοδα.

Link to comment
Share on other sites

Καλείς την πυροσβεστική λόγω του κατεπείγοντος και σου δίνουν και γνωμάτευση να τους την τριψεις στη μούρη.

Τώρα για αποζημίωση μπορείς να πάρεις αν αποδειχθεί ότι ο διαχειριστής δεν εκτελούσε τις απαραίτητες επισκευές σύμφωνα με τον κανονισμό και ότι εξυπακούεται ως διαχείριση. Χρειάζεται προσπάθεια και έξοδα.

 

Το νερο το καθαρισα.εβγαλα φωτο βεβαια.η ακαθαρσια υπαρχει ηδη.μεσα στο φρεατιο του υπαρχει 10-15 ποντους χωμα με αποτελεσμα ενω το φλοτερ εδωσε εντολη η αντλια δεν εβρισκε νερο να βγαλει.σε καποια φαση καθαρισε βεβαια και το αδειασε.

Τι να πω εχουμε μπλεξει με αυτους.εργαλεια υλικα σκουπες ολα κολυμπι.......

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω και χρονια πολλα.

Προπερσι,με φωναξε ο συγκατοικος του αμεσως αποκατω οροφου,κα ομυ εδειξε υγρασια στο ταβανι,σε μεγαλη εκταση,απο τη μια ακρη μεχρι την αλλη,και σε βαθος δυο περιπου μετρων.

Φωναξα υδραυλικο,ειδε και γνωματευσε οτι ΙΣΩΣ να προερχεται απο τη μαρκιζα που βρισκεται εξω απο την δικη μου βεραντα,την οποια και μονωσε.

Περυσι,το φαινομενο επαναληφθηκε και παρα το οτι ειχα γινει μονωση,οπότε και φωναξαμε και αλλους δυο υδραυλικους,οι οποιοι ειπαν οτι η υγρασια,δεν προερχεται απ εξω,αλλα απο μεσα,μιας και το διαμ/μα δεν θερμαινεται καθολου,ουτε καλοριφερ,ουτε αλλο τι,και οι υδρατμοι συγκεντρωνονται στο ταβανι.

Παρ'ολα αυτα, ο αποκατω,ζητησε αποκατασταση της βλαβηςς,την οποια και εκαναμε.

Φετος,μετα το τριημερο των βροχων,η υγρασια εμφανιστηκε παλι,ξαναηλθε υδραυλικος,αλλα και παλι δε βρηκε κατι υποπτο για την πιθανη διαρροη.

Υπ'οψιν οτι το δικο μου δια/μα,ειναι ρετιρέ 4ου οροφου,και η υγρασια του αποκατω,ειναι κατω απο τη βεραντα,η οποια δεν εχει την παραμικρη σχισμη,αλλα ουτε και μαζευει νερα κατα τις βροχες,εχει δε και τεντα.

Τι κανω τωρα,μου λετε σας παρακαλω,διοτι ως φαινεται,εχω μπλεξει ασχημα,και απο την αλλη,λυπαμαι και τον απο κατω,που βλεπει το ταβανι εμπριμέ και κρυωνει παραπανω.

Δεν ξερω αν το εβαλα σε σωστο νημα το θεμα.Αν οχι,παρακαλω βαλτε το οπου πρεπει.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω και χρονια πολλα.

Προπερσι,με φωναξε ο συγκατοικος του αμεσως αποκατω οροφου,κα ομυ εδειξε υγρασια στο ταβανι,σε μεγαλη εκταση,απο τη μια ακρη μεχρι την αλλη,και σε βαθος δυο περιπου μετρων.

Φωναξα υδραυλικο,ειδε και γνωματευσε οτι ΙΣΩΣ να προερχεται απο τη μαρκιζα που βρισκεται εξω απο την δικη μου βεραντα,την οποια και μονωσε.

Περυσι,το φαινομενο επαναληφθηκε και παρα το οτι ειχα γινει μονωση,οπότε και φωναξαμε και αλλους δυο υδραυλικους,οι οποιοι ειπαν οτι η υγρασια,δεν προερχεται απ εξω,αλλα απο μεσα,μιας και το διαμ/μα δεν θερμαινεται καθολου,ουτε καλοριφερ,ουτε αλλο τι,και οι υδρατμοι συγκεντρωνονται στο ταβανι.

Παρ'ολα αυτα, ο αποκατω,ζητησε αποκατασταση της βλαβηςς,την οποια και εκαναμε.

Φετος,μετα το τριημερο των βροχων,η υγρασια εμφανιστηκε παλι,ξαναηλθε υδραυλικος,αλλα και παλι δε βρηκε κατι υποπτο για την πιθανη διαρροη.

Υπ'οψιν οτι το δικο μου δια/μα,ειναι ρετιρέ 4ου οροφου,και η υγρασια του αποκατω,ειναι κατω απο τη βεραντα,η οποια δεν εχει την παραμικρη σχισμη,αλλα ουτε και μαζευει νερα κατα τις βροχες,εχει δε και τεντα.

Τι κανω τωρα,μου λετε σας παρακαλω,διοτι ως φαινεται,εχω μπλεξει ασχημα,και απο την αλλη,λυπαμαι και τον απο κατω,που βλεπει το ταβανι εμπριμέ και κρυωνει παραπανω.

Δεν ξερω αν το εβαλα σε σωστο νημα το θεμα.Αν οχι,παρακαλω βαλτε το οπου πρεπει.

 

Η υγρασία είναι κάτι δύσκολο να εντοπισθεί από κάποιον απλό υδραυλικό. Θέλει εξυπνάδα και φαντασία μαζί όμως με σωστή γνώση. Το ότι παρουσιαστηκε μετά από βροχή, είναι σημάδι διαρροής ομβρίων. (ίσως)

Οι υδραυλικοι που έρχονται και παίρνουν αμοιβή, πρέπει να αποκαταστήσουν την βλάβη. Αλλιώς να επιστρέψουν τον αμοιβή.

Τωρα το μόνο που μπορώ να σου προτείνω είναι να έρθω να σου δώσω λύση. Δεν είμαι επαγγελματίας του είδους αλλά έχω εμπειρία σε αυτά. Φιλικά εννοείται.

Δυστυχώς κάθε άλλη πρόταση είναι ράδιο αρβύλα. Η υγρασία αν δεν εντοπιστεί αμέσως, γίνεται αλυτος γρίφος. Το νερό ταξιδεύει στους τοίχους, στις μαρκιζες...... παντού.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση για χρεωση θερμανσης σε πολυκατοικια. Καπως ιδιαζουσα περιπτωση.

 

Το συστημα ειναι ενας καυστηρας πετρελαιου στο υπογειο με ωρομετρητες για καθε διαμερισμα. Βανες σε καθε οροφο με ωρομετρητες (που ολοι τους αγνοουμε) και θερμοστατες σε καθε διαμερισμα.

 

Υπαρχει ενας ενοικιαστης που λειπει για κατι χρονια (αλλα πληρωνει τα κοινοχρηστα κανονικα). Εδω και 2 μηνες γυρισε σπιτι για ιατρικους λογους.

Επειδη ηθελε συνεχη θερμανση λογω της καταστασης του, παρακαμψαμε την συμφωνια της πολυκατοικιας για λιγες ωρες το πρωι και λιγες το βραδυ και το αφησαμε ελευθερο.

Ψιλα το κοστος βεβαια αλλα τουλαχιστον ειναι ο ανθρωπος ανετα.

Το προβλημα που παρουσιαστηκε εχτες (και το προσεξε η εταιρεια διαχειρησης) ειναι οτι ο ωρομετρητης (στον καυστηρα) αυτου του ενοικιαστη δεν δουλευει σωστα.

Τον 1ο μηνα εδειχνε 14 ωρες και τον δευτερο 45 λεπτα. Εγω που ταχα προσεχω την καταναλωση, ειχα 28 ωρες.

Ο θερμοστατης του στο διαμερισμα δουλευει σωστα (το εχει μονιμα σε σταθερη θερμοκρασια και που και που αναβοσβηνει το λαμπακι του) και ο ανθρωπος ειναι πανευτυχης.

Δεν υπαρχει καμμια παραξενια η κολπακι εκ μερους του και η ερωτηση ειναι η εξης:

 

Πως μπορουμε να τον χρεωσουμε (τουλαχιστον για τον τελευταιο μηνα) με καποιο λογικο τροπο;

Υπαρχει καμμια φορμουλα με τις μετρησεις πετρελαιου η απλως βγαζουμε ενα μεσο ορο απο διαμερισματα (με τα ιδια χιλιοστα) που καινε πιο πολυ;

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 3 χρόνια χρειάζεται να ανανεώσω το συμβόλαιό μου ως ενοικιαστής.

Από την άλλη σκέφτομαι να αρχίσω σύντομα να ψάξω για άλλο διαμέρισμα, γιατί έχω πολλά θέματα με υγρασία και το σπίτι δεν με καλύπτει πια στα τετραγωνικά.

Δεν έχω καμία οικονομική εκκρεμότητα. Μπορεί να έχω κάποια σοβαρό πρόβλημα αν υπογράψω και μετά από ένα, δύο μήνες φύγω, φυσικά με προειδοποίηση πρώτα;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...