Jump to content

Ποιο είναι το καλύτερο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας; (No2)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το ότι η άλλη πετάει στην επαρχία μόνο B20, απλώς δεν ισχύει.

Και ναι, και εκτός αστικών κέντρων, έχει πολύ καλύτερη κάλυψη 4g.

Τόσοι και τόσοι χρήστες που το έχουν αντιληφθεί δεν μπορεί να κάνουν λάθος.

 

This is last year...

Με το που τελειωσε τα αστικα περσυ - προπεσρσυ ξεκινησε να καλυπτει οτι ειχε αφησει οταν περασε η Victus....

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η Cosmote δε μας τα είπε καθόλου καλά (και πάλι) με τον σεισμό. Ήταν η μόνη που είχε σοβαρά προβλήματα και για αρκετό διάστημα. Το volte, για παράδειγμα, ήρθε κάποια στιγμή αργά την νύχτα.

Και δεν είναι μόνον στην περίπτωση του σεισμού.

Γενικά το δίκτυό τους φαίνεται να δουλεύει οριακά, και η οποιαδήποτε αύξηση στις κλήσεις δεν είναι εύκολα διαχειρισιμη.

Ξέχωρα που πλέον άρχισε να είναι επιρρεπές στις "ζημιές".

Εντωμεταξύ, "σιγή ιχθύος" από την εταιρεία. Ούτε μια ανακοίνωση. Μια έστω τυπική εξήγηση με ένα εξίσου τυπικό "συγνώμη".

Δεν ξέρω, κάτι μου φέρνει η όλη στάση τους προς "αλαζονεία του πρώτου" και έχει αρχίσει να μην μου αρέσει καθόλου.

Ας όψεται που ο επόμενος είναι δυστυχώς πολύ πίσω ακόμη.

 

 

Sent from my Huawei P20 Pro, using Tapatalk.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Από την εφαρμογή του speedtest.net, παίρνοντας τις μετρήσεις που κάνουν οι χρήστες μέσω της εφαρμογής.

bf3e710baf9e6f69235f48cb18cce028.jpg890e2ff79bb248a303f23fd4c905e10a.jpg7c4cf5aa9827d18b60fb5f91b8358bc3.jpg

 

Sent from my RN7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα στην Cosmote το VoLTE/VoWiFi επανήλθε το πρωί. Αλλά δεν το θεωρώ τόσο σπουδαίο, από τη στιγμή που λίγη ώρα μετά το σεισμό δούλευε κανονικά για δεδομένα και τηλέφωνο. Με την Vodafone δεν είχα θέμα προσωπικά, αλλά φίλος μου που τον καλούσα μέχρι το βράδυ και ήταν εκτός δικτύου, μου είπε πως μέχρι το πρωί δεν είχε τηλέφωνο καν.

 

Sent from my SM-G970F

Link to comment
Share on other sites

Δούλευα εκείνη την ώρα που έγινε ο σεισμός, στο Μέγαρο του ΟΤΕ. Σχεδόν όλοι οι υπάλληλοι (εγώ είμαι πρακτικάριος, όχι μόνιμος ακόμα) τουλάχιστον για 2 ώρες, δε μπορούσαν να κάνουν κλήση με το κινητό (εγώ που είχα Vodafone μπορούσα)! Δε μπορούσαν ούτε καν να λάβουν τα SMS της εκκένωσης των κτιρίων...

 

 

Εγώ δουλεύω σε εργοστάσιο των Οινοφύτων και για σχεδόν μια ώρα μετά το σεισμό δεν είχα σήμα κινητής η δικτύου.. Τραγικό αν αναλογιστείς ότι σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις θα έπρεπε ο μηχανισμός τηλεφωνίας να είναι έτοιμος. Φανταστείτε σε εκτεταμένη έκτακτη ανάγκη να χρειαζόταν κάποιος βοήθεια και να μην μπορεί να επικοινωνήσει. Πρέπει να το δούνε άμεσα αυτό γιατί δεν είναι όλες οι μέρες βόλτες και παραλίες

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ίσως για αυτό δεν δίνουν οικονομικά πακέτα Internet ομιλία γιατί απλά θα πέφτει το δίκτυο

 

Sent from my MI 9 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ίσως για αυτό δεν δίνουν οικονομικά πακέτα Internet ομιλία γιατί απλά θα πέφτει το δίκτυο

 

Sent from my MI 9 using Tapatalk

Τι πρόβλημα δεν ήταν μονο εκεί αλλά σε ολόκληρη την επαρχία. Την στιγμή που έγινε ο σεισμός μιλούσα με την τεχνική και μετα όταν καλούσα στο πενταψηφιο απο άλλη εταιρία έλεγε ότι το νούμερο δεν υπάρχει.

 

Μπορεί η αρχιτεκτονική που έστησαν τις υποδομές τους να τους δίνει καλύτερο έλεγχο αλλά ο system architect που το σχεδίασε έκανε τεράστιο λάθος που δεν έχει redundancy για τέτοιες περιπτώσεις.

 

Σε χώρα όπως η Ελλάδα που έχει σεισμούς ήθελε άλλο architecture και integration.

 

Τώρα φυσικά είναι αργά που έχουν επενδύσει τόσο χρήμα για αυτή την αρχιτεκτονική.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Τι πρόβλημα δεν ήταν μονο εκεί αλλά σε ολόκληρη την επαρχία. Την στιγμή που έγινε ο σεισμός μιλούσα με την τεχνική και μετα όταν καλούσα στο πενταψηφιο απο άλλη εταιρία έλεγε ότι το νούμερο δεν υπάρχει.

 

Μπορεί η αρχιτεκτονική που έστησαν τις υποδομές τους να τους δίνει καλύτερο έλεγχο αλλά ο system architect που το σχεδίασε έκανε τεράστιο λάθος που δεν έχει redundancy για τέτοιες περιπτώσεις.

 

Σε χώρα όπως η Ελλάδα που έχει σεισμούς ήθελε άλλο architecture και integration.

 

Τώρα φυσικά είναι αργά που έχουν επενδύσει τόσο χρήμα για αυτή την αρχιτεκτονική.

 

Ακόμα και 1,5 ώρα μετά από το σεισμό, προσπαθούσα να επικοινωνήσω με τεχνικούς του ΟΤΕ (που σίγουρα δούλευαν χθες το απόγευμα) για να τους αναθέσω μία εργασία και το κινητό τους έλεγε πως ήταν κλειστό... :wacko: Ευτυχώς, βρήκαμε κάποιους.

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Εύβοια κέντρο βόρεια και στις παραλίες στη μεριά του Αιγαίου (Χιλιαδού, Λιμνιώνας, Σαρακήνικο, Πήλι, Βλαχιά, Πεταλη, Βυθουρη) αλλά και γενικά στο ορεινό οδικό δίκτυο που χρησιμοποιούσαμε για να φτάσουμε στις προαναφερθείσες παραλίες, η cosmote ήταν πρώτη μακράν από την 2η. Μόλις έπιανες να ανέβεις τις πλαγιές της Δίρφυς, αντίο internet από wind.

Δεν είχε κανένας voda στην παρέα, wind και cote είχαμε.

Η cosmote σε όλες τις παραλίες 4G από καλό στα 50Mbps, μέχρι απλά λειτουργικό 4-5Mbps. Η windara Εdge που δεν έδινε internet, μόνο κλήσεις.

Χαώδης η διαφορά ανάμεσα στα δίκτυα.

Ακόμα και στη βάση που ήταν στην περιοχή των ψαχνών, για να πιάσεις 4G με τη wind έπρεπε είτε να είσαι σε εξωτερικό χώρο είτε δίπλα σε παράθυρο.

Link to comment
Share on other sites

Εύβοια κέντρο βόρεια και στις παραλίες στη μεριά του Αιγαίου (Χιλιαδού, Λιμνιώνας, Σαρακήνικο, Πήλι, Βλαχιά, Πεταλη, Βυθουρη) αλλά και γενικά στο ορεινό οδικό δίκτυο που χρησιμοποιούσαμε για να φτάσουμε στις προαναφερθείσες παραλίες, η cosmote ήταν πρώτη μακράν από την 2η. Μόλις έπιανες να ανέβεις τις πλαγιές της Δίρφυς, αντίο internet από wind.

Δεν είχε κανένας voda στην παρέα, wind και cote είχαμε.

Η cosmote σε όλες τις παραλίες 4G από καλό στα 50Mbps, μέχρι απλά λειτουργικό 4-5Mbps. Η windara Εdge που δεν έδινε internet, μόνο κλήσεις.

Χαώδης η διαφορά ανάμεσα στα δίκτυα.

Ακόμα και στη βάση που ήταν στην περιοχή των ψαχνών, για να πιάσεις 4G με τη wind έπρεπε είτε να είσαι σε εξωτερικό χώρο είτε δίπλα σε παράθυρο.

 

Αφού δεν είχε κανείς Vodafone, πως ξέρεις ότι η Cosmote έχει μεγάλη διαφορά από τη 2η; :lol:

 

Εκτός κι αν ανήκεις κι εσύ στους λίγους (δυστυχώς), που παραδεχομαστε ότι η WIND είναι πλέον πανελλαδικά 2ο δίκτυο. :)

Link to comment
Share on other sites

Ε, για να είστε λίγοι...

Πανελλαδικά κιόλας;

Αντικειμενικά αυτό που λες δεν γίνεται. Όσο υπάρχουν περιοχές που καλύπτει 4G με b20 10MHz/b3 5MHz, τουλάχιστον.

Το να μετρήσεις και να βγάλεις την κατάταξη δεν είναι τόσο απλό.

Μπορεί να παίζει πχ καλά η wind εδώ που είμαι, γιατί έχει ελάχιστους συνδρομητές και είναι άδειο το δίκτυο. Χαίρω πολύ...

 

Sent from my SM-G970F

Link to comment
Share on other sites

Μη γελιόμαστε η vodafone ειναι λειτουργικοτητα στο 98% των περιπτωσεων , σε σχεση με την wind που σε κρεμαει ακομα και εκει που εχει b7
Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν είχε κανείς Vodafone, πως ξέρεις ότι η Cosmote έχει μεγάλη διαφορά από τη 2η; :lol:

 

Εκτός κι αν ανήκεις κι εσύ στους λίγους (δυστυχώς), που παραδεχομαστε ότι η WIND είναι πλέον πανελλαδικά 2ο δίκτυο. :)

 

2η (μεταξύ δύο) στην περίπτωση μου ήταν η wind. Δεν υπήρχε 3η.:)

Link to comment
Share on other sites

Εύβοια κέντρο βόρεια και στις παραλίες στη μεριά του Αιγαίου (Χιλιαδού, Λιμνιώνας, Σαρακήνικο, Πήλι, Βλαχιά, Πεταλη, Βυθουρη) αλλά και γενικά στο ορεινό οδικό δίκτυο που χρησιμοποιούσαμε για να φτάσουμε στις προαναφερθείσες παραλίες, η cosmote ήταν πρώτη μακράν από την 2η. Μόλις έπιανες να ανέβεις τις πλαγιές της Δίρφυς, αντίο internet από wind.

Δεν είχε κανένας voda στην παρέα, wind και cote είχαμε.

Η cosmote σε όλες τις παραλίες 4G από καλό στα 50Mbps, μέχρι απλά λειτουργικό 4-5Mbps. Η windara Εdge που δεν έδινε internet, μόνο κλήσεις.

Χαώδης η διαφορά ανάμεσα στα δίκτυα.

Ακόμα και στη βάση που ήταν στην περιοχή των ψαχνών, για να πιάσεις 4G με τη wind έπρεπε είτε να είσαι σε εξωτερικό χώρο είτε δίπλα σε παράθυρο.

 

Βόρεια Εύβοια που επισκέφθηκα πριν 2 εβδομάδες (Αγιόκαμπο, Αιδηψό, Ιστιαία, Λίμνη, Μαντούδι, Ροβιές, Ζωοδόχο Πηγή, Αγία Άννα κλπ.) σε LTE ήταν σχεδόν ίδιες η Vodafone με Cosmote. Υπήρχαν σημεία προβληματικά για Cosmote, οπως και για Vodafone, αλλά σε γενικές γραμμές, σε κάλυψη και ταχύτητες μπορώ να πω ότι ήταν το ίδιο. 4G+ σε αρκετά σημεία, επίσης.

Και φαντάσου να είχαν αναβαθμισει και όλους τους σταθμούς (οι μισοί δεν έχουν αναβαθμιστεί και για τις 2). Η Wind αριθμητικά έχει λιγότερους (παρά την ύπαρξη της Victus).

Edited by kotsianis7
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν είχε κανένας στην παρέα voda να δούμε τι παίζει.:O

Οι περιοχές που αναφέρεις έχουν πιο πολύ κόσμο και είναι και πιο εύκολες να καλυφθούν.

Μερικές από τις παραλίες που ανέφερα είναι προσβάσιμες μόνο από χωματόδρομο και συνήθως έχουν το βουνό και βράχους από πίσω τους. Είναι πολύ πιο δύσκολες σε κάλυψη.

Link to comment
Share on other sites

Βόρεια Εύβοια που επισκέφθηκα πριν 2 εβδομάδες (Αγιόκαμπο, Αιδηψό, Ιστιαία, Λίμνη, Μαντούδι, Ροβιές, Ζωοδόχο Πηγή, Αγία Άννα κλπ.) σε LTE ήταν σχεδόν ίδιες η Vodafone με Cosmote. Υπήρχαν σημεία προβληματικά για Cosmote, οπως και για Vodafone, αλλά σε γενικές γραμμές, σε κάλυψη και ταχύτητες μπορώ να πω ότι ήταν το ίδιο. 4G+ σε αρκετά σημεία, επίσης.

Και φαντάσου να είχαν αναβαθμισει και όλους τους σταθμούς (οι μισοί δεν έχουν αναβαθμιστεί και για τις 2). Η Wind αριθμητικά έχει λιγότερους (παρά την ύπαρξη της Victus).

 

H Victus θα ενσωματώσει όλες τις κεραίες σε κοινό δίκτυο. Αυτό είναι το πλάνο. Από εκεί και πέρα radio planning κάνουν ξεχωριστά.

Η Wind ΔΕΝ έχει αναβαθμίσει ακόμη fully τη βόρεια Εύβοια. Όταν το κάνει, θα έχουμε και άποψη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ε, για να είστε λίγοι...

Πανελλαδικά κιόλας;

Αντικειμενικά αυτό που λες δεν γίνεται. Όσο υπάρχουν περιοχές που καλύπτει 4G με b20 10MHz/b3 5MHz, τουλάχιστον.

Το να μετρήσεις και να βγάλεις την κατάταξη δεν είναι τόσο απλό.

Μπορεί να παίζει πχ καλά η wind εδώ που είμαι, γιατί έχει ελάχιστους συνδρομητές και είναι άδειο το δίκτυο. Χαίρω πολύ...

 

Sent from my SM-G970F

Υπάρχουν ήδη περιοχές με 15MHz B3. Αθήνα δε ξέρω τι κάνουν, είναι τραγικό.

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

H Cosmote είναι πανελλαδικά το καλύτερο δίκτυο και με διαφορά, δυστυχώς τα δοκίμασα όλα σε όλη την Ελλάδα ταξιδεύοντας επαγγελματικά και κατέληξα εκεί ακολουθώντας η Voda και τελευταία και λαχανιασμένη η Wind, προσωπικές μου απόψεις βέβαια όλα τα ανωτέρω και από την δική μου εμπειρία μόνο.
Link to comment
Share on other sites

H Cosmote είναι πανελλαδικά το καλύτερο δίκτυο και με διαφορά, δυστυχώς τα δοκίμασα όλα σε όλη την Ελλάδα ταξιδεύοντας επαγγελματικά και κατέληξα εκεί ακολουθώντας η Voda και τελευταία και λαχανιασμένη η Wind, προσωπικές μου απόψεις βέβαια όλα τα ανωτέρω και από την δική μου εμπειρία μόνο.

 

Κεφαλλονια που ειμαι εγω,συνολικα ειναι η Cosmote αν θες καλυψη γενικα σε θαλασσες και ακτες.Για Αργοστολι και Ληξουρι και γυρω απο εκει καλυτερη ειναι η Vodafone και στα παραθαλασσια παιζει εξισου καλα με κοσμοτε.

Αν θες μετρια-καλη καλυψη με μια καρτα αξιζει η Wind...με το SimpleFi στα περισσοτερα σημεια+πλοιο εχει σημα εκτος απο Μυρτο και Πετανους που για να πας πρεπει να κατεβεις τα βραχια(ειναι ψηλα και παει το αμαξι).

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

H Cosmote είναι πανελλαδικά το καλύτερο δίκτυο και με διαφορά, δυστυχώς τα δοκίμασα όλα σε όλη την Ελλάδα ταξιδεύοντας επαγγελματικά και κατέληξα εκεί ακολουθώντας η Voda και τελευταία και λαχανιασμένη η Wind, προσωπικές μου απόψεις βέβαια όλα τα ανωτέρω και από την δική μου εμπειρία μόνο.

 

Τα δίκτυα αλλάζουν γρήγορα. Σαφέστατα πρώτη είναι η ΚΟΣΜΟΤΕ όμως 2η-3η παίζουν πολλές απόψεις. Σίγουρα αν θες κάλυψη πας σε ΚΟΣΜΟΤΕ, δε το συζητώ. Από εκεί και πέρα υπάρχουν αρκετά σημεία που η ΚΟΣΜΟΤΕ πάσχει σε σχέση με τις άλλες δύο, και θέλει βελτίωση. Έχει επαναπαυθεί αρκετά θα έλεγα και οι άλλοι επίσης τρέχουν...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μακεδονια θρακη καλυψη και οι 3 εχουν ιδια ακριβως εκτος απο καποιες ακρεες περιπτωσεις που μια ειναι η κοσμοτε και μια η βονταφον ...Ταχυτητες ξεκαυαρα ΚΟΣΜΟΤΕ
Link to comment
Share on other sites

Μακεδονια θρακη καλυψη και οι 3 εχουν ιδια ακριβως εκτος απο καποιες ακρεες περιπτωσεις που μια ειναι η κοσμοτε και μια η βονταφον ...Ταχυτητες ξεκαυαρα ΚΟΣΜΟΤΕ

 

Για θρακη συγκεκριμένα Cosmote και Wind σε θέμα κάλυψης εκτός των μεγάλων πόλεων η Vodafone έχει αισθητά λιγότερη γεωγραφική κάλυψη.

 

Edit: Μιλάμε για 4G

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Αν στην Αθηνα ηταν λιγο, εστω, καλυτερη απο τη σημερινη καταταση θα ελεγα οτι η wind κοντραριζεται τη Vodafone επαξια στο lte, δυστυχως ομως στο λεκανοπεδιο, που αναλογικα θα εχει και τους περισσοτερους πελατες, για καποιο λογο δεν τα παει ιδιαιτερα καλα ουτε στην καλυψη ουτε στην σβελταδα του δικτυου.
Link to comment
Share on other sites

Αν στην Αθηνα ηταν λιγο, εστω, καλυτερη απο τη σημερινη καταταση θα ελεγα οτι η wind κοντραριζεται τη Vodafone επαξια στο lte, δυστυχως ομως στο λεκανοπεδιο, που αναλογικα θα εχει και τους περισσοτερους πελατες, για καποιο λογο δεν τα παει ιδιαιτερα καλα ουτε στην καλυψη ουτε στην σβελταδα του δικτυου.

 

Τα έχουμε πει για αθηνα υπάρχουν περιοχές με μεσαιωνικές καταστάσεις ακόμα. Πάντως Παγκράτι έχουν βάλει 4g+ σε αρκετά σημεία αλλά πρέπει να επεκταθούν και στους παράπλευρους δήμους που έχουν σοβαρά προβλήματα. Μην ξεχνάμε πχ Πειραιά, πέραμα, ζωγράφου ψηλά και Παπάγου Ηλιούπολη και αρκετές περιοχές ακόμα.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως Θεσσαλονίκη έχω σχεδόν παντού 4G+.... Λίγο ο δήμος Θερμαϊκού μας τα χαλάει εκεί...

Για Cosmote μιλάω βέβαια.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Πάντως Θεσσαλονίκη έχω σχεδόν παντού 4G+.... Λίγο ο δήμος Θερμαϊκού μας τα χαλάει εκεί...

Για Cosmote μιλάω βέβαια.

 

Ο συγκεκριμενος δημος εχει θεμα με τις κεραιες στην περιοχη Νεων Επιβατων και Περαια...η Wind θυμαμαι πριν ερθει το 4G ειχε εξω 3G και μεσα Edge.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Ποιο είναι το καλύτερο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας; (No2)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...