Jump to content

Ποιο είναι το καλύτερο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας; (No2)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα έχουμε πει για αθηνα υπάρχουν περιοχές με μεσαιωνικές καταστάσεις ακόμα. Πάντως Παγκράτι έχουν βάλει 4g+ σε αρκετά σημεία αλλά πρέπει να επεκταθούν και στους παράπλευρους δήμους που έχουν σοβαρά προβλήματα. Μην ξεχνάμε πχ Πειραιά, πέραμα, ζωγράφου ψηλά και Παπάγου Ηλιούπολη και αρκετές περιοχές ακόμα.

 

Ηλιούπολη που είχες πρόβλημα;

Η Αθήνα με τη δόμηση που έχει θέλει κάθε 4 τετράγωνα σταθμό για να έχει σωστή κάλυψη σε πολλές περιοχές....

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε πει για αθηνα υπάρχουν περιοχές με μεσαιωνικές καταστάσεις ακόμα. Πάντως Παγκράτι έχουν βάλει 4g+ σε αρκετά σημεία αλλά πρέπει να επεκταθούν και στους παράπλευρους δήμους που έχουν σοβαρά προβλήματα. Μην ξεχνάμε πχ Πειραιά, πέραμα, ζωγράφου ψηλά και Παπάγου Ηλιούπολη και αρκετές περιοχές ακόμα.

 

Και στον Καρεα εχει καλη καλυψη η Wind, κανει και LTE+ ενωνει και τα 3 bands αλλα ειναι χελωνα. Αντιθετα στην ανατολικη αττικη που εργαζομαι εχει μετρια LTE καλυψη, αρκετα κενα, αλλα οπου πιανει lte παει γρηγοροτερα, ακομα και χωρις lte+.

Link to comment
Share on other sites

Ηλιούπολη που είχες πρόβλημα;

 

Η Αθήνα με τη δόμηση που έχει θέλει κάθε 4 τετράγωνα σταθμό για να έχει σωστή κάλυψη σε πολλές περιοχές....

Ναι σε κάποια σημεία έχει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και στον Καρεα εχει καλη καλυψη η Wind, κανει και LTE+ ενωνει και τα 3 bands αλλα ειναι χελωνα. Αντιθετα στην ανατολικη αττικη που εργαζομαι εχει μετρια LTE καλυψη, αρκετα κενα, αλλα οπου πιανει lte παει γρηγοροτερα, ακομα και χωρις lte+.
Γενικά τον τελευταίο χρόνο βελτίωσαν πολλά σημεία αλλά θέλει και άλλη δουλειά μέχρι να κλείσουν όλες οι τρύπες.

 

Αν φτάσουν στην Αθήνα στο επίπεδο που έφτασαν σε κάποιες περιοχές όπως η Θράκη που πηγα πρόσφατα τότε θα είναι στα ίσια ανταγωνιστής και ξέχασα να πω ότι σε όλες τις παραλίες Στην Θράκη ήταν η καλύτερη σε κάλυψη με διάφορα και με ταχύτητες.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Σκετη b7 απο Cosmote στο Πανπελοποννησιακο σταδιο Πατρα...Οχι πολυ κοσμος

 

https://www.speedtest.net/my-result/a/5156211013

 

Αν κανει Ca με την 3 φτανει στα 45

 

Η Vodafone παιζει με σκετη b3 με 40-60 mbps

Link to comment
Share on other sites

Γενικά τον τελευταίο χρόνο βελτίωσαν πολλά σημεία αλλά θέλει και άλλη δουλειά μέχρι να κλείσουν όλες οι τρύπες.

 

Αν φτάσουν στην Αθήνα στο επίπεδο που έφτασαν σε κάποιες περιοχές όπως η Θράκη που πηγα πρόσφατα τότε θα είναι στα ίσια ανταγωνιστής και ξέχασα να πω ότι σε όλες τις παραλίες Στην Θράκη ήταν η καλύτερη σε κάλυψη με διάφορα και με ταχύτητες.

 

Με τα αν και αν ομως δεν γινεται δουλεια, ειμαι στο οριο λογω Αθηνας και συχνων μετακινησεων να τη κοψω τελειως την wind. Παρα την καλη δουλεια που διαπιστωνω και βλεπω οτι εχουν κανει στην επαρχια της χαλαει την συνολικη εικονα η κατασταση στην Αττικη. Ειμαστε στα προθυρα της 5G εποχης και θεωρω αστειο να συζητιεται ποτε και αν θα κλεισουν οι τρυπες καλυψης στην πρωτευουσα της χωρας. Ουτε μονο θεμα καλυψης θεωρω οτι ειναι το προβλημα, η συσκευη μου εχει σχεδον συνεχως αναμμενη την lte-a ενδειξη παντου στην αττικη, αλλα οι ταχυτητες τις περισσοτερες φορες ειναι μιας μετριας adsl σταθερης συνδεσης. Συνολικοτερα κατι δεν παει καλα στην Αττικη.

Link to comment
Share on other sites

Από την εμπειρία μου στη Βόρεια Ελλάδα πρώτη έρχεται η Cosmote, δεύτερη η Wind και τρίτη η Vodafone και σε ομιλία και σε ίντερνετ. Πανελλαδικά δε γνωρίζω οπότε δε θέλω να εκφέρω γνώμη. Πάντως παρόλο που το κύριο νούμερο μου είναι Cosmote η αλήθεια είναι πως θα ήθελα να αλλάξω δίκτυο (και θέλω τις απόψεις για το ποιο δίκτυο να πάω) λόγω του προβλήματος που έχω στην περιοχή μου όπου μου έρχονται μηνύματα ότι είχα κλήσεις. Βέβαια το ξεπέρασα παίρνοντας κινητό με wifi calling αλλά επειδή αλλάζω συχνά κινητά δεν το υποστηρίζουν όλα τα κινητά που αλλάζω.
Link to comment
Share on other sites

Από την εμπειρία μου στη Βόρεια Ελλάδα πρώτη έρχεται η Cosmote, δεύτερη η Wind και τρίτη η Vodafone και σε ομιλία και σε ίντερνετ. Πανελλαδικά δε γνωρίζω οπότε δε θέλω να εκφέρω γνώμη. Πάντως παρόλο που το κύριο νούμερο μου είναι Cosmote η αλήθεια είναι πως θα ήθελα να αλλάξω δίκτυο (και θέλω τις απόψεις για το ποιο δίκτυο να πάω) λόγω του προβλήματος που έχω στην περιοχή μου όπου μου έρχονται μηνύματα ότι είχα κλήσεις. Βέβαια το ξεπέρασα παίρνοντας κινητό με wifi calling αλλά επειδή αλλάζω συχνά κινητά δεν το υποστηρίζουν όλα τα κινητά που αλλάζω.

Μόνος σου έδωσες φίλε μου την απάντηση.

Θεωρω ότι η Wind θα σε καλύψει.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ορεινα της Φωκίδος που πηγα σημερα , θα ελεγα οτι δεν ειδα αμαν διαφορα η μια με την αλλη ...Υπήρχε μια φαση που η cosmote ειχε μια καιρεα που για λιγα λεπτα εδινε καλυτερη καλυψη αλλα οχι κατι διαφορετικο απο vodafone γενικα σε καλυψη ....στα δυσκολα.μερη και οι δυο ανύπαρκτες ..Σε ταχυτηες εχει μια υπεροχη η cosmote ...Και οι δυο ομως refarming με το κουτάλι σε 3G και η vodafone σε 2100 στο 4g
Link to comment
Share on other sites

Γενικά σε θέμα ίντερνετ ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί να πάει κάποιος οπουδήποτε αλλού εκτός της Cosmote. Και δε μιλάω μόνο για τις ταχύτητες αλλά και για το ότι μπορείς να μεταφέρεις τα Mb σου και τον επόμενο μήνα κανοντας μια ανανέωση μια μέρα πριν λήξει το πακέτο που έχεις. Στις άλλες εταιρείες δε γίνεται αυτό απ ότι ξέρω.
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται και στις άλλες δύο. Η Vodafone το είχε αυτό αγοράζοντας το ίδιο πακέτο πολύ πριν την Cosmote, για όλες τις παροχές. Η wind μόνο σε όσα πακέτα έχουν την ένδειξη roll over.

 

Sent from my SM-G970F

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ποιες απο τις δυο αλλες μπορουν να εχουν τετοια δυνατοτητα αλλα.ειδικα στο what's up η cosmote δινει ρεστα ....Ειδικα με το νεο diy. Αυτον το μηνα ξεπερασα τα 200 gb ( με play now κι τα speedtest μεσα)
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω. Τα κομμάτι για video streaming όπως το diy μπορεις να τα βρεις και στην vodafone πανω-κατω. πχ η vodafone έχει το εβδομαδιαίο videopass των 2€ που δίνει 6gb για μια εβδομάδα που αν το δεις αθροιστικά δίνει με τα ίδια χρήματα περισσότερα gb (και που μεταφέρονται απο εβδομάδα σε εβδομάδα) αλλά δεν έχει λεπτά ομιλίας. Επισης έχει και ανάλογα πακέτα και με λεπτα ομιλιας και videopass ή socialpass τα open.

Αλλά με το playnow unlimited των 15€ (που ναι μεν ακούγονται πολλά ως χρήματα) έχει βολευτεί αρκετός κόσμος και η cosmote είναι η μόνη που το δίνει.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Από την εμπειρία μου στη Βόρεια Ελλάδα πρώτη έρχεται η Cosmote, δεύτερη η Wind και τρίτη η Vodafone και σε ομιλία και σε ίντερνετ. Πανελλαδικά δε γνωρίζω οπότε δε θέλω να εκφέρω γνώμη. Πάντως παρόλο που το κύριο νούμερο μου είναι Cosmote η αλήθεια είναι πως θα ήθελα να αλλάξω δίκτυο (και θέλω τις απόψεις για το ποιο δίκτυο να πάω) λόγω του προβλήματος που έχω στην περιοχή μου όπου μου έρχονται μηνύματα ότι είχα κλήσεις. Βέβαια το ξεπέρασα παίρνοντας κινητό με wifi calling αλλά επειδή αλλάζω συχνά κινητά δεν το υποστηρίζουν όλα τα κινητά που αλλάζω.

 

Για βορεια αν θελεις να εχεις μια καρτα...μονο Cosmote αξιζει.

Επισης για Wind...ειναι καλη εκτος Κιλκις και το κομματι Δερβενι-Ασπροβαλτα στην Εγνατια Οδο οπου εχεις μονο παλιο δικτυο και τις περιοχες του Λαγκαδα που ειναι με δικτυο αλλης εποχης...

Σε αυτα τα σημεια η Vodafone εχει 3η γενια τουλαχιστον αν δεν βλεπεις 4G.

Αυτα τα κενα να εφτιαχνε καλα θα ηταν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με τα αν και αν ομως δεν γινεται δουλεια, ειμαι στο οριο λογω Αθηνας και συχνων μετακινησεων να τη κοψω τελειως την wind. Παρα την καλη δουλεια που διαπιστωνω και βλεπω οτι εχουν κανει στην επαρχια της χαλαει την συνολικη εικονα η κατασταση στην Αττικη. Ειμαστε στα προθυρα της 5G εποχης και θεωρω αστειο να συζητιεται ποτε και αν θα κλεισουν οι τρυπες καλυψης στην πρωτευουσα της χωρας. Ουτε μονο θεμα καλυψης θεωρω οτι ειναι το προβλημα, η συσκευη μου εχει σχεδον συνεχως αναμμενη την lte-a ενδειξη παντου στην αττικη, αλλα οι ταχυτητες τις περισσοτερες φορες ειναι μιας μετριας adsl σταθερης συνδεσης. Συνολικοτερα κατι δεν παει καλα στην Αττικη.

 

Η Wind ανεκαθεν δεν εχει σουπερ ταχυτητες...αλλα κατα 90% ειναι ανεκτες για να κανεις τη δουλεια σου.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα στο μοναστήρι Αγίας Αναστασίας στα Βασιλικά Θεσσαλονίκης με τα τρία νούμερα μου... Μαντεψτε πιο είχε φουλ 4G σήμα... η WIND!! Δεύτερη η Cosmote και τελευταία η Vodafone με Η+. Σε ταχύτητα ισοφαρίζουν Cosmote και Wind. Το ωραίο είναι ότι η Wind είναι η μόνη που έχει και μέσα στην εκκλησία σχεδόν φουλ 4G ενώ η Cosmote σε πολύ ανοιχτό χώρο μόνο.
Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα στο μοναστήρι Αγίας Αναστασίας στα Βασιλικά Θεσσαλονίκης με τα τρία νούμερα μου... Μαντεψτε πιο είχε φουλ 4G σήμα... η WIND!! Δεύτερη η Cosmote και τελευταία η Vodafone με Η+. Σε ταχύτητα ισοφαρίζουν Cosmote και Wind. Το ωραίο είναι ότι η Wind είναι η μόνη που έχει και μέσα στην εκκλησία σχεδόν φουλ 4G ενώ η Cosmote σε πολύ ανοιχτό χώρο μόνο.

Στις περιοχές αυτές η Wind είναι ΑΡΙΣΤΗ.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα στο μοναστήρι Αγίας Αναστασίας στα Βασιλικά Θεσσαλονίκης με τα τρία νούμερα μου... Μαντεψτε πιο είχε φουλ 4G σήμα... η WIND!! Δεύτερη η Cosmote και τελευταία η Vodafone με Η+. Σε ταχύτητα ισοφαρίζουν Cosmote και Wind. Το ωραίο είναι ότι η Wind είναι η μόνη που έχει και μέσα στην εκκλησία σχεδόν φουλ 4G ενώ η Cosmote σε πολύ ανοιχτό χώρο μόνο.

 

Mετά κάποιοι ειρωνεύονται για την ποιότητα των vendors... :worry:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στη βόρεια Ελλάδα βάζω πρώτη την Cosmote, δεύτερη τη Wind και τρίτη τη Vodafone. Πανελλαδικά τι ισχύει? Θα ήθελα όσο το δυνατόν περισσότερες απόψεις παρακαλώ.
Link to comment
Share on other sites

Cosmote Vodafone Wind

https://www.speedtest.net/awards/reports/2019/2019_Greece_Cosmote_Mobile.pdf

 

Sent from my XT1580

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Νοτιο Λασιθι wind και Vodafone εχουν ομοια και πολυ καλη LTE καλυψη παντου, πως ειναι δυνατον; σε ταχυτητα ομως η Vodafone ειναι καλυτερη, οχι τιποτα τρελα πραγματα 8-10 χωρις lte-a. Η wind ουτε 5 δεν μου εχει βγαλει σε 4-5 διαφορετικα σημεια που εκανα τεστ. Cosmote λιγο χειροτερη LTE καλυψη αλλα σαφως ταχυτερη.
Link to comment
Share on other sites

Στον Νομό Θεσσαλονίκης το αντίθετο συμβαίνει. Σχεδόν ίδιο σήμα 4G Vodafone-Wind αλλά πολύ υψηλότερες ταχύτητες η Wind. Η Cosmote είναι απλά εκτός ανταγωνισμού καθώς ξεφεύγει κατά πολύ παραπάνω σε ταχύτητες και απο τις άλλες δύο στις περισσότερες περιοχές (οχι σε όλες).
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω πως εξηγούνται όλα πανεύκολα. Ο αριθμός των συνδρομητών παίζει ρόλο. Όπου έχει καλύψει η wind επειδή έχει λιγότερους παίζει σχετικά καλά. Ειδικά στην επαρχία. Στην Αθήνα που έχει πολύ κόσμο, έχει πατώσει.

Η Vodafone από την άλλη όπου αναβαθμίζει το υπάρχον 4G (βάζει band 3 20MHz και παίζει μαζί με την b20) πάει εξαιρετικά καλά. Το βλέπω στην Τήνο που είμαι διακοπές. 70-80mbps σε ώρες αιχμής και 120+ αργά το βράδυ. Πιο καλά και από την Cosmote πάει εδώ.

 

Sent from my XT1580

Link to comment
Share on other sites

Στον Νομό Θεσσαλονίκης το αντίθετο συμβαίνει. Σχεδόν ίδιο σήμα 4G Vodafone-Wind αλλά πολύ υψηλότερες ταχύτητες η Wind. Η Cosmote είναι απλά εκτός ανταγωνισμού καθώς ξεφεύγει κατά πολύ παραπάνω σε ταχύτητες και απο τις άλλες δύο στις περισσότερες περιοχές (οχι σε όλες).

Στο pdf των πανελλαδικών μετρήσεων, στο κάτω μέρος φαίνεται η υπεροχή της Wind σε σχέση με τη Vodafone στη Θεσσαλονίκη.

Και όταν λέμε Θεσσαλονίκη εννοούμε μεγάλο αριθμό κατοίκων, πάνω από 1500000.

Επομένως, το επιχείρημα που διάβασα περί μικρού αριθμού συνδρομητών, στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν ευσταθεί.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχει ο πληθυσμός με το μερίδιο συνδρομητών που έχει το κάθε δίκτυο;

 

 

Sent from my SM-G970F

Link to comment
Share on other sites

Στο pdf των πανελλαδικών μετρήσεων, στο κάτω μέρος φαίνεται η υπεροχή της Wind σε σχέση με τη Vodafone στη Θεσσαλονίκη.

Και όταν λέμε Θεσσαλονίκη εννοούμε μεγάλο αριθμό κατοίκων, πάνω από 1500000.

Επομένως, το επιχείρημα που διάβασα περί μικρού αριθμού συνδρομητών, στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν ευσταθεί.

 

Παντως ο μεγαλος αριθμων κατοικων σε μια περιοχη δεν σημαινει απαραιτητα μεγαλος αριθμος συνδρομητων

Εχω την εντυπωση οτι αν καναμε μια κατανομη τον συνδρομητων της wind ανα περιοχη στην Βορεια Ελλαδα θα ειχε τους λιγοτερους και οχι τυχαια

Μεχρι πριν οχι πολλα χρονια το δικτυο στις περισσοτερες περιοχες εκει ηταν τραγικο σε σημειο συχνα να μην μπορεις να κανεις την δουλεια σου

Τωρα εχει φτιαξει αλλα καλυτερα να σου βγει το ματι παρα τ'ονομα

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Ποιο είναι το καλύτερο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας; (No2)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...