Jump to content

Ποιο είναι το καλύτερο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας; (No2)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτά έχουν να κάνουν με συμφωνίες μεταξύ της εταιρείας που διαχειρίζεται το μέτρο και την εταιρειών κινητής.

Στο μετρό της Θεσσαλονίκης πάντως παίζουν όλες τέλεια! 😂

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, p_k said:

Αυτά έχουν να κάνουν με συμφωνίες μεταξύ της εταιρείας που διαχειρίζεται το μέτρο και την εταιρειών κινητής.

Στο μετρό της Θεσσαλονίκης πάντως παίζουν όλες τέλεια! 😂

Έχουν ξεκινήσει οι εργασίες από την αρχή της χρονιάς, έλεγαν για πιλοτική φάση το πρώτο τρίμηνο και μετά εξάπλωση με την βέλτιστη λύση ώστε Ιούνιο να έχει πλήρη κάλυψη σε 5 σταθμούς και στις σήραγγες. Περίμενα να είχε έστω στον Άλιμο κάτι λόγω του θα είναι το hub και θα έχει το backhaul εκεί.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, p_k said:

Αυτά έχουν να κάνουν με συμφωνίες μεταξύ της εταιρείας που διαχειρίζεται το μέτρο και την εταιρειών κινητής.

Στο μετρό της Θεσσαλονίκης πάντως παίζουν όλες τέλεια! 😂

Στο μετρό Θεσσαλονίκης έχουν βάλει παντού SA  όλες τις εταιρίες. Πρέπει να πας να μετρήσεις και να μας πεις 😃😂😂😂😂😂

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mobileras said:

Γονάτισε πάλι η βονταφον στη Θεσσαλονίκη. 

Που είσαι ακριβώς είναι πολύ γενικό αυτό που λες .

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Η κοπέλα μου με roaming από Cyta-Voda τώρα στη Θεσσαλονίκη κολλημένη σε 3G. ΠΑΝΤΟΥ. Και με το καρτοκινητό CU που έχει 

Edited by Gv2008
Link to comment
Share on other sites

Τι γενικό φίλε μου, δεινοπαθούν οι πιτσιρικάδες που έχουν cu .Το βλέπω καθημερινά.

Ας κάνουν κάτι, είναι κρίμα.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, p_k said:

Τι γενικό φίλε μου, δεινοπαθούν οι πιτσιρικάδες που έχουν cu .Το βλέπω καθημερινά.

Ας κάνουν κάτι, είναι κρίμα.

Είναι τραγική στη Θεσ/νίκη. Από τις χειρότερες περιοχές της εταιρίας. Έχουν πρόβλημα χοντρό χρόνια τώρα. Είχα έναν φίλο στη vf μέχρι πριν από μερικούς μήνες. Παλεύουν 1 χρόνο τη Θεσσαλονίκη

Link to comment
Share on other sites

Τα βλέπω στις παρέες των παιδιών μου. Είναι έτσι ακριβώς όπως τα λες.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, p_k said:

Τα βλέπω στις παρέες των παιδιών μου. Είναι έτσι ακριβώς όπως τα λες.

Μέσα 2023 ελπίζω να τελειώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Και στον Βόλο είναι πάρα πολύ αργή η vodafone λόγω κίνησης. Το rsrq το έχω δει να φτάνει μέχρι και -20db.

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

Τι φταει όμως και κάνει το δίκτυο να είναι ετσι στην Θεσσαλονίκη; Εγώ όταν ειδα τι γινόταν πραγματικά τα Χριστούγεννα έπαθα πλάκα. Μου φαινόταν λίγο τραγικά αυτά που ακούγονταν εδώ μέσα, αλλά τελικά τα ειδα και με τα Μάτια μου. 

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

Just now, panos.kar said:

Τι φταει όμως και κάνει το δίκτυο να είναι ετσι στην Θεσσαλονίκη; Εγώ όταν ειδα τι γινόταν πραγματικά τα Χριστούγεννα έπαθα πλάκα. Μου φαινόταν λίγο τραγικά αυτά που ακούγονταν εδώ μέσα, αλλά τελικά τα ειδα και με τα Μάτια μου. 

Υπάρχει πρόβλημα με τις κεραίες. Επειδή εμένα στην Τουρκία και είχα δικτυωθει εκεί, είχα μάθει ότι το τουρκικό R&D της εκεί Vodafone θα βοηθούσε τη δική μας Vodafone για να λύσει τα θέματα των εναλλαγών και τα λοιπά της προβλήματα. Μέχρι τα τέλη του 2023 θα έχει τελειώσει φαντάζομαι. Μαθαίνω τώρα και για αναβαθμίσεις της Nova αλλά μένει να το διασταυρώσω και θα απαντήσω σχετικά στο Nova 5G

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δεν χρειάζεται να είναι κανείς ειδικός για να διακρίνει ότι υπάρχει θέμα με το κόκκινο δίκτυο.

Τα γεγονότα, οι αναφορές και οι εμπειρίες μιλούν από μόνα τους.

 

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, p_k said:

Εντάξει δεν χρειάζεται να είναι κανείς ειδικός για να διακρίνει ότι υπάρχει θέμα με το κόκκινο δίκτυο.

Τα γεγονότα, οι αναφορές και οι εμπειρίες μιλούν από μόνα τους.

 

Ακριβώς συμφωνώ απλά δε λέει κανείς σε πιο σημείο έχει πρόβλημα σήμερα για να καταλάβουμε όλοι επιτέλους.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Κέντρο Καλαμάτας. Εδώ και λίγα λεπτά και τα 2 δίκτυα της Victus είναι τέζα. Και η αδερφή μου με Vodafone, επίσης δεν έχει σήμα. 

Screenshot_2023-04-09-19-43-40-121_cz.mroczis.netmonster.jpg

 

Μόλις επανήλθαν όλες. Κάτι παραπάνω από 5 λεπτά κράτησε. Λες και έκαναν restart σε όλες τις κεραίες ταυτόχρονα. 😝

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Just now, panos.kar said:

Απαράδεκτο να υπάρχουν τέτοιες τρύπες σε μια απ τις μεγαλύτερες και ομορφότερες πόλεις της Ελλάδας. 
Βεβαια όπως έχει ειπωθεί,  λόγω αντιδράσεων των κατοίκων η νοβα έχει χάσει πολλές θέσεις για εγκατάσταση κεραιων. 
εγώ όμως απορω για δυο πράγματα. Πρώτον, μόνο οι κεραίες της νοβα ενοχλούν; Γιατί δεν ενοχλούν των άλλων δυο και ενοχλούν συγκεκριμένα της νοβα; Και δεύτερον, η vantage γιατί δεν μεριμνεί να κάνει διασύνδεση της νοβα στις θέσεις της vf εντός της πόλης; 

Όλοι οι πάροχοι έχουν θέμα, υπάρχει κανονικά διαμοιρασμός των εταίρων της Victus. Έχει και η κόκκινη θέματα.

Η πράσινη έχει βάλει πολλά micro αλλά κι εκείνη αντιμετωπίζει θέματα με τους πολίτες. Κατάφερε όμως και μπορεί να παρέχει σωστές υπηρεσίες.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Arinos said:

Όλοι οι πάροχοι έχουν θέμα, υπάρχει κανονικά διαμοιρασμός των εταίρων της Victus. Έχει και η κόκκινη θέματα.

Η πράσινη έχει βάλει πολλά micro αλλά κι εκείνη αντιμετωπίζει θέματα με τους πολίτες. Κατάφερε όμως και μπορεί να παρέχει σωστές υπηρεσίες.

Μαλιστα 

Το ότι εν ετει 2023 αυτό που απασχολεί ορισμενους είναι η αποτροπή αδειοδότησης κεραιων πραγματικά με ξεπερνάει σαν άνθρωπο.

Οι μόνοι που θα μπορούσαν να ασχολούνται και να προσπαθούν να κατεβάσουν κεραιες είναι άνθρωποι οκνηροί και συνάμα αντιδραστικοί που δεν έχουν βρει το νοημα της ζωης, κοινώς ψεκασμένοι…

Edited by panos.kar

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Gv2008 said:

Είναι τραγική στη Θεσ/νίκη. Από τις χειρότερες περιοχές της εταιρίας. Έχουν πρόβλημα χοντρό χρόνια τώρα. Είχα έναν φίλο στη vf μέχρι πριν από μερικούς μήνες. Παλεύουν 1 χρόνο τη Θεσσαλονίκη

Είναι μονίμως πίτα και πολλές εναλλαγές.

Επισης σε εσωτερικό χώρο και εν κινήσει το κινητό κάνει εναλλαγές.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, panos.kar said:

Μαλιστα 

Το ότι εν ετει 2023 αυτό που απασχολεί ορισμενους είναι οι κεραίες πραγματικά με ξεπερνάει σαν άνθρωπο.

Οι μόνοι που θα μπορούσαν να ασχολούνται με κεραίες είναι άνθρωποι οκνηροί και συνάμα αντιδραστικοί που δεν έχουν βρει το νοημα της ζωης, κοινώς ψεκασμένοι…

Στον Βολο υπαρχουν αρκετοι αν κανεις ορισμενες αναζητησεις τα περισσοτερα αρθρα ειτε με διαμαρτυριες κατα των κεραιων ειτε με ξηλωματα αυτων εχουν να κανουν με μπλογκ/σαιτ της Μαγνησιας στουρναρια φιλε μου που τους εχει ριζωθει η αποψη οτι οι κεραιες ειναι εγκατεστημενες για να καταστρεψουν τον πολιτη και να του αλλοιωσουν τον εγκεφαλο κοινως τεχνοταλιμπαν

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Gv2008 said:

Η κοπέλα μου με roaming από Cyta-Voda τώρα στη Θεσσαλονίκη κολλημένη σε 3G. ΠΑΝΤΟΥ. Και με το καρτοκινητό CU που έχει 

Έτσι ήμουν εγώ από τις 25/2 μέχρι 15/3 που ήμουν επάνω. Κολλημένος με 3G σε εσωτερικούς χώρους ή ακόμα και εξωτερικούς. 
 
Wind Unlimited στο σπίτι μου 

Η Vodafone πολλές φορές γυρνούσε σε 3G είτε είχα αυτές τις ταχύτητες. 
 

IMG_4632.thumb.png.d602739564685ec773d5c946947a0678.png

 

 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Τα συμπεράσματα που έβγαλα από μια σημερινή επίσκεψη στον Βόλο.

Σε εξωτερικό χώρο έχουν όλες σήμα 4G+ (5G δεν έχει το κινητό μου) με 4-5 γραμμές σήμα. Και η vodafone και η nova έχουν b1,b3,b7,b20,b28 σε όλη την πόλη. Δεν ξέρω αν ήταν λόγω της ημέρας, αλλά η vodafone είχε πολύ χαμηλές ταχύτητες στο κέντρο και στην παραλία. Συνέχεια κάτω από 5mbps down και πολλές φορές και κάτω από 2mbps down. Η nova κυμαινόταν μεταξύ 20-50mbps down ανάλογα την περιοχή. Και οι δύο συνδύαζαν B7+B1+B3. Η vodafone έχει και μέσα στην πόλη κεραίες, ενώ η nova πιάνει κυρίως από κεραίες εκτός πόλης. Αρκετές εναλλαγές σε 2G η vodafone ενώ η nova δεν είχε καμία.

Σε εσωτερικούς χώρους η κάλυψη ήταν τζόκερ. Αρκετές φορές δεν υπήρχε κάλυψη 4G από καμία απ' τις τρεις εταιρείες. Στα public στο μπροστά μέρος είχαν όλες 4G και στο πίσω μέρος cosmote και nova είχαν 2G και η vodafone εκτός. Στο υπόγειο μόνο η nova είχε σήμα 2G, οι άλλες δύο εκτός. Zara και pull and bear η nova είχε οριακό 4G+ που γυρνούσε όμως σε 2G λόγω σήματος, η vodafone είχε οριακό 2G και η cosmote είχε τέρμα σήμα 4G και 5G από κεραία που υπάρχει ακριβώς απέναντι. Η nova θυμάμαι δεν είχε δείγμα από 4G εκεί οπότε κάτι άλλαξαν για να έπιασε οριακό 4G σε ορισμένα σημεία του καταστήματος. Στα jumbo και οι τρεις χάλια ήταν όταν εμπαίνες προς τα μέσα με καλύτερη από τις τρεις την nova που αρκετές φορές είχε λειτουργικό 4G+.

Γενικά έχω παρατηρήσει πως η cosmote κρατάει το 4G ακόμα και 0 γραμμές να δείχνει το κινητό. Πρέπει να μην υπάρχει καθόλου 4G για να γυρίσει το κινητό σε edge. Η nova και η vodafone ρίχουν πιο εύκολα σε edge. Την vodafone θα την κρατήσω κυρίως λόγω του wifi calling, μιας και μπορώ να συνδεθώ στα δωρεάν wifi των καταστημάτων ώστε να μην έχω προβλήματα με τις κλήσεις (η nova δεν υποστηρίζει ακόμα wifi calling στη συσκευή μου, αν και δεν είναι παλιό μοντέλο).

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, dasnowy said:

Τα συμπεράσματα που έβγαλα από μια σημερινή επίσκεψη στον Βόλο.

Σε εξωτερικό χώρο έχουν όλες σήμα 4G+ (5G δεν έχει το κινητό μου) με 4-5 γραμμές σήμα. Και η vodafone και η nova έχουν b1,b3,b7,b20,b28 σε όλη την πόλη. Δεν ξέρω αν ήταν λόγω της ημέρας, αλλά η vodafone είχε πολύ χαμηλές ταχύτητες στο κέντρο και στην παραλία. Συνέχεια κάτω από 5mbps down και πολλές φορές και κάτω από 2mbps down. Η nova κυμαινόταν μεταξύ 20-50mbps down ανάλογα την περιοχή. Και οι δύο συνδύαζαν B7+B1+B3. Η vodafone έχει και μέσα στην πόλη κεραίες, ενώ η nova πιάνει κυρίως από κεραίες εκτός πόλης. Αρκετές εναλλαγές σε 2G η vodafone ενώ η nova δεν είχε καμία.

Σε εσωτερικούς χώρους η κάλυψη ήταν τζόκερ. Αρκετές φορές δεν υπήρχε κάλυψη 4G από καμία απ' τις τρεις εταιρείες. Στα public στο μπροστά μέρος είχαν όλες 4G και στο πίσω μέρος cosmote και nova είχαν 2G και η vodafone εκτός. Στο υπόγειο μόνο η nova είχε σήμα 2G, οι άλλες δύο εκτός. Zara και pull and bear η nova είχε οριακό 4G+ που γυρνούσε όμως σε 2G λόγω σήματος, η vodafone είχε οριακό 2G και η cosmote είχε τέρμα σήμα 4G και 5G από κεραία που υπάρχει ακριβώς απέναντι. Η nova θυμάμαι δεν είχε δείγμα από 4G εκεί οπότε κάτι άλλαξαν για να έπιασε οριακό 4G σε ορισμένα σημεία του καταστήματος. Στα jumbo και οι τρεις χάλια ήταν όταν εμπαίνες προς τα μέσα με καλύτερη από τις τρεις την nova που αρκετές φορές είχε λειτουργικό 4G+.

Γενικά έχω παρατηρήσει πως η cosmote κρατάει το 4G ακόμα και 0 γραμμές να δείχνει το κινητό. Πρέπει να μην υπάρχει καθόλου 4G για να γυρίσει το κινητό σε edge. Η nova και η vodafone ρίχουν πιο εύκολα σε edge. Την vodafone θα την κρατήσω κυρίως λόγω του wifi calling, μιας και μπορώ να συνδεθώ στα δωρεάν wifi των καταστημάτων ώστε να μην έχω προβλήματα με τις κλήσεις (η nova δεν υποστηρίζει ακόμα wifi calling στη συσκευή μου, αν και δεν είναι παλιό μοντέλο).

Ο Βόλος Έχει περίεργη μορφολογία; Είναι Όπως τα Γιάννενα ας πούμε που έχουν πολυ δύσκολη μορφολογία και είναι δύσκολη πόλη για καλη κάλυψη; 

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, panos.kar said:

Ο Βόλος Έχει περίεργη μορφολογία; Είναι Όπως τα Γιάννενα ας πούμε που έχουν πολυ δύσκολη μορφολογία και είναι δύσκολη πόλη για καλη κάλυψη; 

Το αντίθετο, θεωρώ ότι είναι εύκολη πόλη σε κάλυψη 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, panos.kar said:

Ο Βόλος Έχει περίεργη μορφολογία; Είναι Όπως τα Γιάννενα ας πούμε που έχουν πολυ δύσκολη μορφολογία και είναι δύσκολη πόλη για καλη κάλυψη; 

Εύκολη πόλη είναι αλλά καλύπτεται κυρίως περιμετρικά και αυτό προκαλεί προβλήματα στους εσωτερικούς χώρους.

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...