Jump to content

Samsung Galaxy S22 Ultra


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Message added by MyPhone Admin,

Poll time!
 

 

Recommended Posts

16 minutes ago, drRodiL said:

Την καλημέρα μου. Πάνω που μπήκα για να γράψω τις δικές μου εντυπώσεις διάβασα το post του darklord για την αντικατάσταση (επιτέλους) της συσκευής του και χάρηκα ιδιαίτερα μετά από όλα όσα αντιμετώπιζε. Να το χαρείς φίλε, πρέπει να νιώθεις τεράστια ανακούφιση και ικανοποίηση που επιτέλους πήρες στα χέρια σου άλλη συσκευή.

Στα δικά μου, τελικά "πάτησα και εγώ το κουμπί" της αλλαγής, έκανα την τράμπα που είχα αναφέρει και έτσι πήρα και εγώ στα χέρια μου ένα μαύρο S22 ultra 12/256gb. Ομολογουμένως, και αφού είχα διαβάσει όλες τις σελίδες του θέματος, από την πρώτη στιγμή έτρεμα να το ανοίξω, να το ξεκλειδώσω κοιτώντας κάθε σπιθαμή της οθόνης, να το στήσω, να μπώ στους χάρτες, να μου κάνω κλήση από σταθερό και κινητό και ότι άλλο αναφέρθηκε κατά καιρούς. 

Μετά από 5 μέρες χρήσης, σήμερα τοποθέτησα και την μεμβράνη από το amazon (IMBZBK) με μια σχετική ανακούφιση μπορώ να πω πως η συσκευή είναι πιπίλα, δεν έχω μέχρι στιγμής κανένα θέμα ούτε με οθόνη (adaptive - WQHD+ - έντονη λειτουργία), ούτε με χάρτες/gps (όποτε μπαίνω στους χάρτες από το σπίτι η βούλα είναι ακίνητη στο σπίτι, ενώ και σε πλοήγηση με android auto όλα καλά), δεν έχει χάσει κλήση, και η μπαταρία προς το παρόν κυμαίνεται στα ίδια επίπεδα με του s21 που είχα. Εννοείται τις πρώτες 2 μέρες δεν έδινα σημασία καθώς έκανε τη γνωστή εκμάθηση των μοτίβων, την Κυριακή που ήμουν σχεδόν όλη την ημέρα έξω με δεδομένα (5G) και φουλ φωτεινότητα μου έβγαλε γύρω στις 3,5 ώρες SOT (από τη μια μου ξύνισε το νούμερο από την άλλη ήξερα ότι ήταν λίγο αναμενόμενο, ενώ χθές στην δουλειά (κυρίως wifi αλλά και αρκετές εναλλαγές με δεδομένα) φωτεινότητα αυτόματη και aod στο tap, στο 10% μπαταρίας είχα ένδειξη 8 ωρών SOT. 

Όπως έχει γράψει και ένας φίλος, το βασικό είναι μόλις ξαπλώνω το βράδυ να γράφει 15-20%, δε πα να λειτούργησε ή όχι την ημέρα, εφόσον την βγάζει είμαι οκ. Παρόλα αυτά όμως (ίσως φταίει και λίγο το forum), από το 21 ακόμα, πάντα έμπαινα να τσεκάρω ώρες στην μπαταρία και είτε φούσκωνα με περηφάνια όταν έβλεπα 7+ ώρες ή χαζο-σπαζόμουν όταν ήταν λιγότερο.

Αυτά σε γενικές γραμμές, η μεμβράνη από το amazon μπήκε αρκετά εύκολα, φαίνεται κούκλα (σαν τη μαμά του 21 είναι), μαζί με τη θήκη liquid air της Spigen τολμώ να πώ ότι δεν βλέπω κανένα σημείο ακάλυπτο στις edge άκρες, με ενεργοποιημένη την ευαισθησία αφής από τις ρυθμίσεις, το αποτύπωμα είναι καλύτερο και από πριν (όπου βέβαια είχα αυτό το κάτι σαν μεμβράνη που είχε μόνο του με το αυτάκι επάνω), το Spen (ξέχασα να γράψω για αυτό, δεν είχα χρησιμοποιήσει ποτέ μου note και πενάκι όποτε θέλω όλη την ώρα να χρησιμοποιώ το κινητό μόνο με αυτό, αλλά ας μην αναλωθώ περισσότερο) η αλήθεια είναι ότι έχει μια κάποια αντίσταση στη ροή του πάνω στη μεμβράνη, χωρίς ωστόσο να είναι ενοχλητικό ή δύσκολο - ας πούμε - στην χρήση του.

ΥΓ: Το κινητό που πήρα ήταν από προπαραγγελία (του μαγαζιού, όχι δική μου) συνεπώς έκανα και την αίτηση για τα buds. Επισύναψα στην πλατφόρμα το τιμολόγιο, εκεί που ζητούσε αποδεικτικό προπαραγγελίας έβαλα ένα επιβεβαιωτικό email ότι έγινε η προπαραγγελία με ημερομηνία 11/2, ενώ εκεί που ζητούσε φωτογραφία το IMEI δεν ήξερα τι να βάλω και τράβηξα μια φωτογραφία το κουτί του κινητού στα πλάγια που το γράφει. Θα υπάρχει θέμα; Πότε περιμένω απάντηση; Η αίτηση έγινε Σάββατο πρωί όπου μου ήρθε το αυτοματοποιημένο, μάλλον, email από τη samsung ότι έλαβαν την αίτηση και μόλις την αξιολογήσουν θα ενημερωθώ. 

Ευχαριστώ, και συγγνώμη για το σεντόνι! 

εγώ θα εξακολουθήσω να το αφήνω γυμνό στην οθόνη γι αυτό τον λόγο. το μεν τζάμι έχει άλλα θέματα (αποτύπωμα κλπ), η μεμβράνη κόβει έστω και λίγο την αίσθηση από το πενάκι. Με μια καλή θήκη με raised lips έχεις αρκετή ασφάλεια. Άλλωστε και με μεμβράνη αν σου χτυπήσει σε γωνία της οθόνης,  το πιο πιθανό είναι να ραγίσει το τζάμι

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

31 minutes ago, costsa41 said:

Τη μεμβράνη τη βάζουμε όχι για το χτύπημα αλλά για τις λεγόμενες αραχνιές.... Για το χτύπημα έχω το τανκ θήκη χεχεχε. Όσο για το πενάκι vs μεμβράνη έχω τελείως διαφορετική άποψη. Όταν τελειώσεις και τη σκουπίσεις καλά με το πανάκι που σου δίνει η μεμβράνη μετά πάει βούτυρο το πενάκι πάνω στην οθόνη. Και κάτι άλλο. Δοκιμάστε το Gboard. Νομίζω είναι πάρα πολύ καλό, ειδικά στη γραφή με το πενάκι και έχει πολύ καλή παραμετροποίηση.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ενεργοποιείς κάπως την γραφή με πενάκι στο Gboard? Νόμισα μόνο το πληκτρολόγιο της samsung το κάνει αυτό

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Για οσους χρησιμοποιουν gboard https://www.sammobile.com/news/samsung-galaxy-phones-gboard-audio-issue

εγω παντως επειδη 6 χρονια δουλευα mediamarkt παντα εβαζα την μεμβρανη που ειχαμε της εταιρειας zagg ( το εχει εξελιξει πολυ το θεμα και εχει βγαλει πολλες εκδοσεις απο τοτε που πρωτοκυκλοφορησε) ποτε δεν ειχα κανενα προβλημα.. ακομα  και στο 22 το πενακι και το δαχτυλικο αποτυπωμα δουλευουν αψογα.. εννοειται την μεμβρανη την βαζεις για να αποφυγεις περισσοτερο αμυχες και γενικα γρατζουνιες στην οθονη που μπορει να γινουν απο οτιδηποτε με το παραμικρο

Edited by domigr
Link to comment
Share on other sites

Ναι το παρατήρησα ότι δεν αλλάζει η ένταση από την πρώτη στιγμή αλλά δε με πείραξε ιδιαίτερα. Στο silent όμως είναι silent οπότε όλα οκ

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Όσο υπερυψωμένα και να είναι τα πλαϊνά της θήκης, αν πέσει το τηλέφωνο σε μη ομαλή επιφάνεια, χωρίς τζάμι δεν το σώζει τιποτα

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, costsa41 said:

Ναι φυσικά μέσα από τις ρυθμίσεις του στις γλώσσες έχει για επιλογή πληκτρολογίου κάτω χαμηλά και βάζεις για το πενάκι. Η λειτουργία του, για μένα είναι πάρα πολύ καλή. Κι εγώ στο αθόρυβο το έχω ,κάθε πάτημα και ήχος είναι λίγο εκνευριστικό. 

Πώς αλλάζει από πλήκτρα για γραφή με πενάκι;

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Strofigkas said:

Πώς αλλάζει από πλήκτρα για γραφή με πενάκι;

Όπως αλλάζεις γλώσσες. Θα ήθελα να γίνεται αυτόματα !

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέραα σε όλουυς!! διαβάζω τα σχόλια σας σχετικά με τα προβλήματα όπου παρουσιάζει το s22u..

Παρατηρώ ότι οι περισσότεροι που έχετε αγοράσει τη συσκευή από τις πρώτες μέρες κυκλοφορίας έχετε προβλήματα με την οθόνη , τις κλήσεις ή το σήμα γενικότερα (=gps) .. έχω στα χεριά μου το θρυλικό s7 οπού ζει ακόμα έπειτα από ατέλειωτες ώρες χρήσης...όλα τα ωραία όμως τελειώνουν κάποια στιγμή, έτσι λοιπόν σκέφτομαι να πάω και εγώ στο s22u το οποίο αποτελεί την νέα ναυαρχίδα της Samsung .. αφενός είναι ένα εκπληκτικό τηλέφωνο αφετέρου όμως βλέπω τα προβλήματα που παρουσιάζετε και αυτό με βάζει σε σκέψεις από τη στιγμή που το κόστος του σαν τηλέφωνο είναι μεγάλο για τα δικά μου δεδομένα τουλάχιστον, αλλά η χρήση που προορίζεται να κάνει όμως θεωρώ πως πρέπει να «αντέχει» βάση κόστους και όσων μπορεί να προσφέρει.. το ερώτημα μου όμως είναι ο εξής: ΑΞΙΖΕΙ? Να περιμένω κι άλλο μήπως στο μέλλον λυθούν τα προβλήματα? (μέχρι η γραμμή παραγωγής να αυξηθεί?)

Έχω διαβάσει αρκετά σχόλια και όλα με βάζουν σε σκέψεις.. από τη μια διαβάζω πως διορθώνονται σιγά σιγά δεν παύει όμως να με προβληματίζει η όλη σκέψη του «αν δεν..?»   

 

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, domigr said:

Εγω παντως επειδη 6 χρονια δουλευα mediamarkt παντα εβαζα την μεμβρανη που ειχαμε της εταιρειας zagg ( το εχει εξελιξει πολυ το θεμα και εχει βγαλει πολλες εκδοσεις απο τοτε που πρωτοκυκλοφορησε) ποτε δεν ειχα κανενα προβλημα.. ακομα  και στο 22 το πενακι και το δαχτυλικο αποτυπωμα δουλευουν αψογα.. εννοειται την μεμβρανη την βαζεις για να αποφυγεις περισσοτερος αμυχες και γενικα γρατζουνιες στην οθονη που μπορει να γινουν απο οτιδηποτε με το παραμικρο

Οτι ποιο κορυφαιο σε μεμβρανη εχω βαλει 8 μηνες χρησης και δεν εχει παθει τιποτα λες και ειναι τζαμι Μηδεν αμυχες  Ευχομαι να συνεχιζουν να την βγαζουν εκει στο καταστημα στη συγγρου που με βολευει και παω γιατι μετα το Πασχα θα ξανα αλλαξω συσκευη .

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, s_wind said:

Οτι ποιο κορυφαιο σε μεμβρανη εχω βαλει 8 μηνες χρησης και δεν εχει παθει τιποτα λες και ειναι τζαμι Μηδεν αμυχες  Ευχομαι να συνεχιζουν να την βγαζουν εκει στο καταστημα στη συγγρου γιατι μετα το Πασχα θα ξανα αλλαξω συσκευη .

ακριβως.. οτι καλυτερο ειχα βαλει ποτε σε μεμβρανη.. την συστηνω παντου αν και λιγο ακριβη τουλαχιστον κανει την δουλεια της τελεια

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, domigr said:

ακριβως.. οτι καλυτερο ειχα βαλει ποτε σε μεμβρανη.. την συστηνω παντου αν και λιγο ακριβη τουλαχιστον κανει την δουλεια της τελεια

Υπαρχει περιπτωση να εχουν σταματησει να την βγαζουν βγηκε πριν κανα-δυο μηνες τετοια φημη και πηγα να αρρωστησω αν μπορεις σε παρακαλω στον ελευθερο χρονο σου κανε ενα τηλ.στο σερβις κατι θα ξερεις παραπανω και ενημερωσε με να ησυχασω γιατι οτι αλλο βαλω στην οθονη δεν συγκρινεται.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, s_wind said:

Υπαρχει περιπτωση να εχουν σταματησει να την βγαζουν βγηκε πριν κανα-δυο μηνες τετοια φημη και πηγα να αρρωστησω αν μπορεις σε παρακαλω στον ελευθερο χρονο σου κανε ενα τηλ.στο σερβις κατι θα ξερεις παραπανω και ενημερωσε με να ησυχασω γιατι οτι αλλο βαλω στην οθονη δεν συγκρινεται.

υπευθυνος service ημουν για την ακριβεια 😉 εχω μπροστα μου την αποδειξη που εβαλα στο 22  στις 16/3 και λεει zagg.. 😉 παντα με αυτη συνεργαζομασταν.. εστειλα και ενα μηνυμα να μου πουν αν αλλαξε κατι μεσα σε αυτες τις λιγες μερες που περασαν 😉

Update: μου απαντησαν οτι δεν αλλαξε κατι αυτες βαζουν ακομα

Edited by domigr
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, domigr said:

υπευθυνος service ημουν για την ακριβεια 😉 εχω μπροστα μου την αποδειξη που εβαλα στο 22  στις 16/3 και λεει zagg.. 😉 παντα με αυτη συνεργαζομασταν.. εστειλα και ενα μηνυμα να μου πουν αν αλλαξε κατι μεσα σε αυτες τις λιγες μερες που περασαν 😉

Update: μου απαντησαν οτι δεν αλλαξε κατι αυτες βαζουν ακομα

Σευχαριστω πολυ ετρωγα μεγαλο λουκι καθε φορα που αλλαζα συσκευη .Ωραια Νεα!

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, YA_HARA_ said:

Καλησπέραα σε όλουυς!! διαβάζω τα σχόλια σας σχετικά με τα προβλήματα όπου παρουσιάζει το s22u..

Παρατηρώ ότι οι περισσότεροι που έχετε αγοράσει τη συσκευή από τις πρώτες μέρες κυκλοφορίας έχετε προβλήματα με την οθόνη , τις κλήσεις ή το σήμα γενικότερα (=gps) .. έχω στα χεριά μου το θρυλικό s7 οπού ζει ακόμα έπειτα από ατέλειωτες ώρες χρήσης...όλα τα ωραία όμως τελειώνουν κάποια στιγμή, έτσι λοιπόν σκέφτομαι να πάω και εγώ στο s22u το οποίο αποτελεί την νέα ναυαρχίδα της Samsung .. αφενός είναι ένα εκπληκτικό τηλέφωνο αφετέρου όμως βλέπω τα προβλήματα που παρουσιάζετε και αυτό με βάζει σε σκέψεις από τη στιγμή που το κόστος του σαν τηλέφωνο είναι μεγάλο για τα δικά μου δεδομένα τουλάχιστον, αλλά η χρήση που προορίζεται να κάνει όμως θεωρώ πως πρέπει να «αντέχει» βάση κόστους και όσων μπορεί να προσφέρει.. το ερώτημα μου όμως είναι ο εξής: ΑΞΙΖΕΙ? Να περιμένω κι άλλο μήπως στο μέλλον λυθούν τα προβλήματα? (μέχρι η γραμμή παραγωγής να αυξηθεί?)

Έχω διαβάσει αρκετά σχόλια και όλα με βάζουν σε σκέψεις.. από τη μια διαβάζω πως διορθώνονται σιγά σιγά δεν παύει όμως να με προβληματίζει η όλη σκέψη του «αν δεν..?»   

 

Τα περισσότερα από τα προβλήματα έχουν ήδη λυθεί.εξαλλου δεν τα είχαν όλοι.η πλειοψηφία είχε απροβληματιστα εξ αρχης

Edited by Strofigkas

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, s_wind said:

Οτι ποιο κορυφαιο σε μεμβρανη εχω βαλει 8 μηνες χρησης και δεν εχει παθει τιποτα λες και ειναι τζαμι Μηδεν αμυχες  Ευχομαι να συνεχιζουν να την βγαζουν εκει στο καταστημα στη συγγρου που με βολευει και παω γιατι μετα το Πασχα θα ξανα αλλαξω συσκευη .

Τη βάζουν και στα public αυτή?

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Dark_Lord said:

Τη βάζουν και στα public αυτή?

Δεν ειμαι σιγουρος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.Προσπαθώ να συνδέσω τα Buds2 στο S22 Ultra και με το που γίνεται η σύνδεση μου κατεβάζει αυτόματα το plugin των Galaxy Buds που φυσικά δεν είναι συμβατό. Γνωρίζει κανείς τι μπορώ να κάνω;; Κατέβασα και χειροκίνητα το plugin των buds2 αλλά αυτό συνεχίζει να μου κατεβάζει των buds με το που συνδέονται..

Link to comment
Share on other sites

Μα τα προσθέτει αλλά με το που τα προσθέτει κατεβάζει αυτόματα το plugin για να μπορώ να ρυθμίζω τα ακουστικά αλλά αντί να κατεβάσει των buds2 κατεβάζει των Buds με αποτέλεσμα να μην μπορώ να ρυθμίσω τίποτα. Όταν κατεβάζω το σωστό plugin apk μέσω google δεν με αφήνει να το εγκαταστήσω γιατί λέει η συσκευή μου δεν είναι συμβατή...

Screenshot_20220406-200814_Google Play Store.jpg

Edited by kiriakos_tjet
Link to comment
Share on other sites

Διεγραψε οτι εχει κατεβει και βαλε με την σειρα παλιοτερες εκδοσεις μπας και δουλεψει--->>    https://www.apkmirror.com/apk/samsung-electronics-co-ltd/galaxy-buds2/

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, s_wind said:

Διεγραψε οτι εχει κατεβει και βαλε με την σειρα παλιοτερες εκδοσεις μπας και δουλεψει--->>    https://www.apkmirror.com/apk/samsung-electronics-co-ltd/galaxy-buds2/

Θα το δοκιμάσω τώρα..thanks!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Η ταλαιπωρία και η στεναχώρια που έχω τραβήξει από προχθές που το πήρα, δεν περιγράφεται. Τη συσκευή την πήρα από Γερμανό το μεσημέρι της Δευτέρας. Έβαλα μέσα δύο κάρτες SIM, μία της Cosmote (SIM 1) και μία της Vodafone (SIM 2). Στην SIM της Cosmote, ήταν αδύνατον να δεχτώ κλήσεις (το τηλέφωνο φαινόταν απενεργοποιημένο), ενώ στην SIM της Vodafone δεχόμουν κανονικά. Επιπλέον, και στις δύο γραμμές είχα άθλια ποιότητα κλήσεων. Ενώ το σήμα για ομιλία ήταν τουλάχιστον στις τρεις γραμμές (χωρίς διακυμάνσεις)και στις δύο εταιρείες, όλοι οι συνομιλητές μου (τουλάχιστον δώδεκα άτομα), μου παραπονέθηκαν ότι άκουγαν πολύ έντονο θόρυβο "κχκχκχκχ" μέσα στις κλήσεις. Χθες το απόγευμα, τους το επέστρεψα. Ενώ αρνήθηκαν να μου επιστρέψουν τα χρήματα, δέχτηκαν να μου το πάρουν πίσω και να μου δώσουν άλλο, αλλά μου είπαν να το περιμένω από Δευτέρα. Και τώρα, τρέμει το φυλλοκάρδι μου, για δύο λόγους: 1) Φοβάμαι μήπως μου δώσουν επισκευασμένο τηλέφωνο από το service, αντί για καινούργιο από την αποθήκη. 2) Φοβάμαι μήπως το πρόβλημα οφείλεται στο firmware της Cosmote που είναι ενσωματωμένο στις συσκευές του Γερμανού (π.χ., να λειτουργεί σωστά μόνο με μία SIM της Cosmote, ενώ ως δίκαρτο να παρουσιάζει προβλήματα) και όχι σε ελαττωματική συσκευή. Μήπως γνωρίζει κάποιος που είχε ανάλογη εμπειρία τι συμβαίνει, ώστε να με προϊδεάσει για το τι μου ξημερώνει? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Gm87 said:

Καλησπέρα παιδιά! Η ταλαιπωρία και η στεναχώρια που έχω τραβήξει από προχθές που το πήρα, δεν περιγράφεται. Τη συσκευή την πήρα από Γερμανό το μεσημέρι της Δευτέρας. Έβαλα μέσα δύο κάρτες SIM, μία της Cosmote (SIM 1) και μία της Vodafone (SIM 2). Στην SIM της Cosmote, ήταν αδύνατον να δεχτώ κλήσεις (το τηλέφωνο φαινόταν απενεργοποιημένο), ενώ στην SIM της Vodafone δεχόμουν κανονικά. Επιπλέον, και στις δύο γραμμές είχα άθλια ποιότητα κλήσεων. Ενώ το σήμα για ομιλία ήταν τουλάχιστον στις τρεις γραμμές (χωρίς διακυμάνσεις)και στις δύο εταιρείες, όλοι οι συνομιλητές μου (τουλάχιστον δώδεκα άτομα), μου παραπονέθηκαν ότι άκουγαν πολύ έντονο θόρυβο "κχκχκχκχ" μέσα στις κλήσεις. Χθες το απόγευμα, τους το επέστρεψα. Ενώ αρνήθηκαν να μου επιστρέψουν τα χρήματα, δέχτηκαν να μου το πάρουν πίσω και να μου δώσουν άλλο, αλλά μου είπαν να το περιμένω από Δευτέρα. Και τώρα, τρέμει το φυλλοκάρδι μου, για δύο λόγους: 1) Φοβάμαι μήπως μου δώσουν επισκευασμένο τηλέφωνο από το service, αντί για καινούργιο από την αποθήκη. 2) Φοβάμαι μήπως το πρόβλημα οφείλεται στο firmware της Cosmote που είναι ενσωματωμένο στις συσκευές του Γερμανού (π.χ., να λειτουργεί σωστά μόνο με μία SIM της Cosmote, ενώ ως δίκαρτο να παρουσιάζει προβλήματα) και όχι σε ελαττωματική συσκευή. Μήπως γνωρίζει κάποιος που είχε ανάλογη εμπειρία τι συμβαίνει, ώστε να με προϊδεάσει για το τι μου ξημερώνει? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Δεν χρειαζεσαι να ανησυχεις εαν στην καινουργια συσκευη βλεπεις αμεσα οτι δεν δουλευουν σωστα σοβαρες λειτουργιες πχ.τηλεφωνικες κλησεις και σου κανουν τον νταη δηλαδη δεν σου δινουν τα χρηματα πισω καλεσε την αστυνομια να δεις πως σε χρονο ντε-τε θα σε πληρωσουν.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Gm87 said:

Καλησπέρα παιδιά! Η ταλαιπωρία και η στεναχώρια που έχω τραβήξει από προχθές που το πήρα, δεν περιγράφεται. Τη συσκευή την πήρα από Γερμανό το μεσημέρι της Δευτέρας. Έβαλα μέσα δύο κάρτες SIM, μία της Cosmote (SIM 1) και μία της Vodafone (SIM 2). Στην SIM της Cosmote, ήταν αδύνατον να δεχτώ κλήσεις (το τηλέφωνο φαινόταν απενεργοποιημένο), ενώ στην SIM της Vodafone δεχόμουν κανονικά. Επιπλέον, και στις δύο γραμμές είχα άθλια ποιότητα κλήσεων. Ενώ το σήμα για ομιλία ήταν τουλάχιστον στις τρεις γραμμές (χωρίς διακυμάνσεις)και στις δύο εταιρείες, όλοι οι συνομιλητές μου (τουλάχιστον δώδεκα άτομα), μου παραπονέθηκαν ότι άκουγαν πολύ έντονο θόρυβο "κχκχκχκχ" μέσα στις κλήσεις. Χθες το απόγευμα, τους το επέστρεψα. Ενώ αρνήθηκαν να μου επιστρέψουν τα χρήματα, δέχτηκαν να μου το πάρουν πίσω και να μου δώσουν άλλο, αλλά μου είπαν να το περιμένω από Δευτέρα. Και τώρα, τρέμει το φυλλοκάρδι μου, για δύο λόγους: 1) Φοβάμαι μήπως μου δώσουν επισκευασμένο τηλέφωνο από το service, αντί για καινούργιο από την αποθήκη. 2) Φοβάμαι μήπως το πρόβλημα οφείλεται στο firmware της Cosmote που είναι ενσωματωμένο στις συσκευές του Γερμανού (π.χ., να λειτουργεί σωστά μόνο με μία SIM της Cosmote, ενώ ως δίκαρτο να παρουσιάζει προβλήματα) και όχι σε ελαττωματική συσκευή. Μήπως γνωρίζει κάποιος που είχε ανάλογη εμπειρία τι συμβαίνει, ώστε να με προϊδεάσει για το τι μου ξημερώνει? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

1ον Έχω πάρει δύο συσκευές από Γερμανό και δουλεύουν με δύο sim vodafone και οι δύο απροβλημάτιστα. Οπότε (υποθέτω οτι έχεις κάνει τις ενημερώσεις που έχει δώσει η samsung) ή ενδεχομένως να χρειάζεσαι ή το νέο update που λένε ότι θα έρθει μέχρι την Παρασκευή ή να ακολουθήσεις τη διαδικασία που περιγράφεται σε παλαιότερο ποστ.

Πέραν αυτού.

2ον Εφόσον είσαι μέσα στο όριο DOA είναι υποχρεωμένοι να πάρουν πίσω τη συσκευή και ή να στην αλλάξουν με νέα (όχι επισκευασμένη) ή να σου επιστρέψουν τα χρήματα χωρίς να σε ρωτήσουν καν γιατί (λογικά θα πρέπει να σου έδωσαν μαζί με την απόδειξη και ένα χαρτί που να στα λέει όλα αυτά όπως έδωσαν και σε εμένα).

3ον Εφόσον θες νέα συσκευή μόλις την παραλάβεις ελέγχεις τις ταινίες ασφαλείας αν είναι στη θέση τους χωρίς ίχνη παραβίασης οπότε αν δεν είναι σωστές αρνείσαι να την παραλάβεις.

Επίσης, αν προκύψει θέμα να τους δηλώσεις ότι θα απευθυνθείς στον συνήγορου του καταναλωτή καθώς για όλα τα παραπάνω σε καλύπτει ο νόμος.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, costsa41 said:

Ναι φυσικά μέσα από τις ρυθμίσεις του στις γλώσσες έχει για επιλογή πληκτρολογίου κάτω χαμηλά και βάζεις για το πενάκι. Η λειτουργία του, για μένα είναι πάρα πολύ καλή. Κι εγώ στο αθόρυβο το έχω ,κάθε πάτημα και ήχος είναι λίγο εκνευριστικό. 

Μεσα στις ρυθμίσεις γλώσσας στο πληκτρολόγιο google βαζεις Ελληνικά, Αγγλικά και τι άλλο; γιατί δεν το έχω βρει

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, arxontas2323 said:

Μεσα στις ρυθμίσεις γλώσσας στο πληκτρολόγιο google βαζεις Ελληνικά, Αγγλικά και τι άλλο; γιατί δεν το έχω βρει

Πατάς πάνω στα ελληνικά από τις ρυθμίσεις και αν σύρεις λίγο δεξιά έχει και την γραφή

Edited by Antwny
Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was locked
  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...