Jump to content

Samsung Galaxy S22 Ultra


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Message added by MyPhone Admin,

Poll time!
 

 

Recommended Posts

Το GPS διαπιστώνω ότι όταν ανοίγω τους χάρτες μέσα στο σπίτι, το στίγμα δείχνει να μετακινείται αργά γύρω απο το σπίτι και δείχνει ότι έχει χαμηλή ακρίβεια. Βγαίνοντας έξω, η ακρίβεια γίνεται υψηλή και το στίγμα δείχνει σταθερό. Σε πλοήγηση δεν έχω δει κάποιο πρόβλημα. Δουλεύει απροβληματιστα. 

Την επεξεργασία δοκίμασα να την έχω υψηλή και ίσως είδα λίγο πιο smooth το σκρολαρισμα. Μπορεί να είναι και ιδέα μου βέβαια. Όχι κάτι τρομερά διαφορετικό, ούτε ιδιαίτερη διαφορά στην μπαταρία.

Όσον αφορά την μπαταρία, τα έχω όλα ανοιχτά ( bt, GPS, nfc κλπ) ,σκούρα λειτουργία,  και άλλη μέρα είδα μέχρι 4 ωρες , άλλη 5plus. Σήμερα ακόμα καλύτερα. Εξαρτάται το ποιες εφαρμογές χρησιμοποιεί ο καθένας. Δεν νομίζω ότι παίζει κάποιο ρόλο, αφού τη μέρα τη βγάζει άνετα. 

Screenshot_20220403-232906_Device care.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

12 minutes ago, pank said:

Ερώτηση για chrome. Σας το έχει κανει αυτό ποτέ? Επιλέγω κάποια λέξη και κάτω αντί να μου βγάλει τη λέξη αυτή ώστε να γίνει αναζήτηση σε ξεχωριστό παράθυρο, γράφει "Δεν είναι δυνατή η πρόσβαση στο δικτυο".

10f7d1d26b34cb32494c6d52c3fce606.jpg

Δουλεύει κανονικά σε εμένα 

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα έτσι ακριβώς είναι.... Δεν λειτουργεί.
Το έψαξα λίγο στο ίντερνετ δεν είναι θέμα κινητού αλλά chrome. Έκανα reset κτλ. αλλά δεν λέει να φτιάξει. Περίεργο!
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, Dark_Lord said:

https://youtu.be/J6QDLUOunQA

Δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις κάτι. Ακόμη και μετά από τόσα updates, ο 2100 τα πηγαίνει καλύτερα στο gaming από τον 2200. Τώρα προς τι όλη αυτή η διαφήμιση με την amd gpu, είναι απορίας άξιο 

Διαφωνώ προσωπικά,  παίζω το Real Racing 3 ( που είναι πολύ απαιτητικό στα γραφικά ) στον ελεύθερο χρόνο από τότε που βγήκε σε όλες τις ναυαρχίδες της Samsung και ακόμα από S21 Ultra το S22 Ultra τα πάει πολύ καλύτερα.  Απόδοση γραφικών και ταχύτητας. 

Link to comment
Share on other sites

Το GPS διαπιστώνω ότι όταν ανοίγω τους χάρτες μέσα στο σπίτι, το στίγμα δείχνει να μετακινείται αργά γύρω απο το σπίτι και δείχνει ότι έχει χαμηλή ακρίβεια. Βγαίνοντας έξω, η ακρίβεια γίνεται υψηλή και το στίγμα δείχνει σταθερό. Σε πλοήγηση δεν έχω δει κάποιο πρόβλημα. Δουλεύει απροβληματιστα. 
Την επεξεργασία δοκίμασα να την έχω υψηλή και ίσως είδα λίγο πιο smooth το σκρολαρισμα. Μπορεί να είναι και ιδέα μου βέβαια. Όχι κάτι τρομερά διαφορετικό, ούτε ιδιαίτερη διαφορά στην μπαταρία.
Όσον αφορά την μπαταρία, τα έχω όλα ανοιχτά ( bt, GPS, nfc κλπ) ,σκούρα λειτουργία,  και άλλη μέρα είδα μέχρι 4 ωρες , άλλη 5plus. Σήμερα ακόμα καλύτερα. Εξαρτάται το ποιες εφαρμογές χρησιμοποιεί ο καθένας. Δεν νομίζω ότι παίζει κάποιο ρόλο, αφού τη μέρα τη βγάζει άνετα. 
260673178_Screenshot_20220403-232906_Devicecare.thumb.jpg.54d3db5f49afb982a26198c4ea950751.jpg
Άμα βγάζαμε τη μέρα δεν θα συζητούσαμε..εμένα δε τη βγάζει με τίποτε.

Sent from my SM-S908B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, Dark_Lord said:

Αυτό που έχω διαπιστώσει στις φωτό, παρότι προτιμώ τα χρώματα σε σχέση με τα iPhone, είναι ότι σε κινούμενα θέματα όπως τα παιδιά που δε στήνονται για φωτο, είναι πολύ δύσκολο να πετύχεις καλή φωτο. Το είδα που το αναφέρουν και άλλοι χρήστες. Πίστευα ότι είναι ιδέα μου αλλά το τσεκάρω εδώ και καιρό.

Ναι δυστυχως ισχυει αυτο και δεν ξερω αν θα το βελτιωσουν

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχει να κάνει με τον αισθητήρα και τα mp.
Αργεί να κάνει focus σε κινούμενα άτομα όπως παιδιά.
Apple και Sony το έχουν λύσει αυτό!

Στάλθηκε από το XQ-BC52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, domigr said:

Ναι δυστυχως ισχυει αυτο και δεν ξερω αν θα το βελτιωσουν

Νόμιζα πως είναι ιδέα μου στην αρχή. Ακόμη και με το iphone 7 plus τράβαγα καλύτερες φωτο σε κινούμενα θέματα 

4 ώρες πριν, SpeedRacer said:

Διαφωνώ προσωπικά,  παίζω το Real Racing 3 ( που είναι πολύ απαιτητικό στα γραφικά ) στον ελεύθερο χρόνο από τότε που βγήκε σε όλες τις ναυαρχίδες της Samsung και ακόμα από S21 Ultra το S22 Ultra τα πάει πολύ καλύτερα.  Απόδοση γραφικών και ταχύτητας. 

Μπορεί να έχεις δίκιο, δεν είμαι gamer σκληροπυρηνικος να πω την αλήθεια. Απλώς η γενική εικόνα που βλέπω είμαι ότι πολυδιαφημιστηκε χωρίς λόγο η amd gpu ΕΚΤΟΣ αν αλλάξει κάτι δραματικά στο μέλλον 

2 minutes ago, guy_fawkes said:

Αυτό έχει να κάνει με τον αισθητήρα και τα mp.
Αργεί να κάνει focus σε κινούμενα άτομα όπως παιδιά.
Apple και Sony το έχουν λύσει αυτό!

Στάλθηκε από το XQ-BC52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ελπίζω να το διορθώσουν. Είναι πολύ εκνευριστικό για όσους έχουν παιδιά 😆

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, guy_fawkes said:

Αυτό έχει να κάνει με τον αισθητήρα και τα mp.
Αργεί να κάνει focus σε κινούμενα άτομα όπως παιδιά.
Apple και Sony το έχουν λύσει αυτό!

Στάλθηκε από το XQ-BC52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

αυτο ακριβως.. οσοι φιλοι μου εχουν iphone (μεχρι και η κοπελα μου) με δουλευουν για αυτο το θεμα.. μου λενε αμα πρεπει να ειμαι εντελως ακινητος για να με βγαλεις φωτογραφια αστο 😛 στο τελος θα με κανουν να παρω μηλοφωνο 🤣

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο γίνεται και με το expert raw?
Δοκιμάσατε να ενεργοποιήσετε την αυτόματη εστίαση παρακολούθησης?

Όσοι έχετε παιδιά και θέλετε να πιάσετε κάτι σε κίνηση δοκιμάστε να βάλετε την κάμερα σε επαγγελματική, να τα αφήσετε όλα auto , εκτός το speed, που πρέπει να το κατεβάσετε
Δεν λέω ότι είναι λύση αυτή για το κινητό, απλώς αυτό θα σας βοηθήσει να βγάλετε θέματα με κίνηση. Δεν έχετε να χάσετε τίποτα.

Η samsung θέλει οι φωτογραφίες να είναι πιο φωτεινές οπότε θυσιάζει το shutter speed. Η μόνη λύση που βλέπω, την οποία δεν έχει κάνει ποτέ, είναι να βάλει ένα mode για θέματα με κίνηση και ας είναι πιο σκοτεινές οι φώτο ή με θόρυβο αφού θα ανέβει το ISO.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλημέρα έχω πρόβλημα με την εφαρμογή messages την άνοιξα πρώτη κατά λάθος για να στείλω μήνυμα και μου ζήτησε να ορίσω με τι εφαρμογή θα δουλεύει και μου πρότεινε SMS. Από την στιγμή που το επέλεξα δεν μπορώ να το αλλάξω ,δεν μπορώ να την διαγράψω για να την ξαναεγκαταστήσω  ούτε να την ρυθμίσω.

Στο note 20 ultra  έχει την εφαρμογή μόνο μηνύματα δεν την έχει και έτσι μπερδεύτηκα, ενώ στο S22 ultra έχει και τις δύο εφαρμογές.  Η εφαρμογή  messages είναι για τα mms; αν ναι δεν μπορώ να στείλω mms.

Πως θα το διορθώσω:

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, pank said:

Το ίδιο γίνεται και με το expert raw?
Δοκιμάσατε να ενεργοποιήσετε την αυτόματη εστίαση παρακολούθησης?

Όσοι έχετε παιδιά και θέλετε να πιάσετε κάτι σε κίνηση δοκιμάστε να βάλετε την κάμερα σε επαγγελματική, να τα αφήσετε όλα auto , εκτός το speed, που πρέπει να το κατεβάσετε
Δεν λέω ότι είναι λύση αυτή για το κινητό, απλώς αυτό θα σας βοηθήσει να βγάλετε θέματα με κίνηση. Δεν έχετε να χάσετε τίποτα.

Η samsung θέλει οι φωτογραφίες να είναι πιο φωτεινές οπότε θυσιάζει το shutter speed. Η μόνη λύση που βλέπω, την οποία δεν έχει κάνει ποτέ, είναι να βάλει ένα mode για θέματα με κίνηση και ας είναι πιο σκοτεινές οι φώτο ή με θόρυβο αφού θα ανέβει το ISO.
 

ακομα και χειροκινητα να διαλεξεις ταχυτητα κλειστρου , δε γλυτωνεις απο το shutter lag.

Τη καθυστερηση δηλ. που εχει η μηχανη απο τη στιγμη που θα πατησεις το κλειστρο μεχρι τη στιγμη που θα "πιασει"  το θεμα.

Περναει λιγος χρονος και αν το θεμα κινειται , το εχασες...ειναι δυστυχως τομεγαλο μειον των samsung (εκτος του οτι δεν αντιλαμβανεται τη κινηση και δε διαλεγει σωστη ταχυτητα κλειστρου οπως ειπαμε.)

Edited by toxotis70
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, PIT said:

παιδιά καλημέρα έχω πρόβλημα με την εφαρμογή messages την άνοιξα πρώτη κατά λάθος για να στείλω μήνυμα και μου ζήτησε να ορίσω με τι εφαρμογή θα δουλεύει και μου πρότεινε SMS. Από την στιγμή που το επέλεξα δεν μπορώ να το αλλάξω ,δεν μπορώ να την διαγράψω για να την ξαναεγκαταστήσω  ούτε να την ρυθμίσω.

Στο note 20 ultra  έχει την εφαρμογή μόνο μηνύματα δεν την έχει και έτσι μπερδεύτηκα, ενώ στο S22 ultra έχει και τις δύο εφαρμογές.  Η εφαρμογή  messages είναι για τα mms; αν ναι δεν μπορώ να στείλω mms.

Πως θα το διορθώσω:

Ναι για κάποιο λόγο έχει 2 εφαρμογές μυνημάτων και δεν μπορείς να απεγκαταστήσεις καμία από τις 2. Για να ορίσεις την προεπιλεγμένη πας ρυθμίσεις, apps, choose default apps και πατάς στο sms app και επιλέγεις την εφαρμογή που θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, kax said:

Ναι για κάποιο λόγο έχει 2 εφαρμογές μυνημάτων και δεν μπορείς να απεγκαταστήσεις καμία από τις 2. Για να ορίσεις την προεπιλεγμένη πας ρυθμίσεις, apps, choose default apps και πατάς στο sms app και επιλέγεις την εφαρμογή που θέλεις.

Μπορείς να απενεργοποιήσεις  μια από τις δύο αν θες και μετά θα εμφανίζεται στο συρτάρι των εφαρμογών μόνο η μια

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, SpeedRacer said:

Μια από τα ίδια,  το έψαξα όσο δεν γίνεται αλλά είναι θέμα εφαρμογής και τράπεζας 

Ρυθμίσεις / Εφαρμογές / myalpha / Δικαιώματα  και βάζεις να μην επιτρέπεται σε συσκευές σε κοντινή απόσταση. 

Link to comment
Share on other sites

ακομα και χειροκινητα να διαλεξεις ταχυτητα κλειστρου , δε γλυτωνεις απο το shutter lag.
Τη καθυστερηση δηλ. που εχει η μηχανη απο τη στιγμη που θα πατησεις το κλειστρο μεχρι τη στιγμη που θα "πιασει"  το θεμα.
Περναει λιγος χρονος και αν το θεμα κινειται , το εχασες...ειναι δυστυχως τομεγαλο μειον των samsung (εκτος του οτι δεν αντιλαμβανεται τη κινηση και δε διαλεγει σωστη ταχυτητα κλειστρου οπως ειπαμε.)
Κατάλαβα.
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, toxotis70 said:

ακομα και χειροκινητα να διαλεξεις ταχυτητα κλειστρου , δε γλυτωνεις απο το shutter lag.

Τη καθυστερηση δηλ. που εχει η μηχανη απο τη στιγμη που θα πατησεις το κλειστρο μεχρι τη στιγμη που θα "πιασει"  το θεμα.

Περναει λιγος χρονος και αν το θεμα κινειται , το εχασες...ειναι δυστυχως τομεγαλο μειον των samsung (εκτος του οτι δεν αντιλαμβανεται τη κινηση και δε διαλεγει σωστη ταχυτητα κλειστρου οπως ειπαμε.)

Εγώ δεν "βλέπω" ούτε shutter lag, ούτε κουνημένη φωτογραφία. Π.χ. έβγαλα τον σκύλο μου σε κίνηση (μάλλον ταχύτερος από το μέσο παιδί), και δείτε το αποτέλεσμα. Πρέπει να έχει να κάνει με τον φωτισμό. Αν ο περιβάλλον φωτισμός είναι σχετικά χαμηλός, χαμηλώνει την ταχύτητα / μεγαλώνει το ISO και τότε ίσως να βγει κουνημένη η φωτό (και με κόκκο λόγω υψηλότερου ISO. Γενικά η εμπειρία μου από τις φωτογραφίες που βγάζει το κινητό μας είναι πολύ καλή εκτός από το γεγονός ότι σε standard ρυθμίσεις είναι φωτεινότερες απ' ότι "πρέπει" και σε περιπτώσεις χαμηλού φωτισμού το expert raw εμφανίζει αρκετό κόκκο.

sample.jpg

Σωτήρης
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, minarokeftes said:

Ρυθμίσεις / Εφαρμογές / myalpha / Δικαιώματα  και βάζεις να μην επιτρέπεται σε συσκευές σε κοντινή απόσταση. 

Το είχα δοκιμάσει όπως και τώρα που έκανα την αλλαγή πάλι τα ίδια .

Screenshot_20220404-120454_myAlpha Mobile.jpg

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, stsalkit said:

Εγώ δεν "βλέπω" ούτε shutter lag, ούτε κουνημένη φωτογραφία. Π.χ. έβγαλα τον σκύλο μου σε κίνηση (μάλλον ταχύτερος από το μέσο παιδί), και δείτε το αποτέλεσμα. Πρέπει να έχει να κάνει με τον φωτισμό. Αν ο περιβάλλον φωτισμός είναι σχετικά χαμηλός, χαμηλώνει την ταχύτητα / μεγαλώνει το ISO και τότε ίσως να βγει κουνημένη η φωτό (και με κόκκο λόγω υψηλότερου ISO. Γενικά η εμπειρία μου από τις φωτογραφίες που βγάζει το κινητό μας είναι πολύ καλή εκτός από το γεγονός ότι σε standard ρυθμίσεις είναι φωτεινότερες απ' ότι "πρέπει" και σε περιπτώσεις χαμηλού φωτισμού το expert raw εμφανίζει αρκετό κόκκο.

sample.jpg

 

9 minutes ago, costsa41 said:

Ποιο σκύλο. Να δεις πόσο τέλειες είναι οι φωτογραφίες που έβγαλα, μετά από όσα λέγονται εδώ, στο σχολείο που τα παιδιά τρέχουν στο διάλειμμα με ταχύτητα διπλάσια του σκύλου σου. Δυστυχώς δεν μπορώ να τις ανεβάσω. Τι να πω. Εγώ αν δεν είχα καλή μπαταρία, αργούσε στη φωτογραφία ή οποιοδήποτε άλλο πρόβλημα θα το είχα στείλει αδιάβατο και θα είχα πάει σε άλλη μάρκα τηλεφώνου. Το να με βασανίζει ένα τηλέφωνο το θεωρώ το λιγότερο μαζοχισμό!!!

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Χθές τράβηξα αυτή τη φωτογραφία σε micro απόσταση το βίντεο είναι από την προβολή της φωτογραφίας με κίνηση.

Φαίνεται ξεκάθαρα νομίζω πόσο εκπληκτική η σταθεροποίηση της εικόνας.

 

2022-04-03 12.11.25.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις την απενεργοποιησα και δουλεύω τα μηνύματα.

Δεν είναι καλό για μια τοπ συσκευή.

Υπάρχουν και τα γνωστά προβλήματα με το δίκτυο (ενώ φαίνεται να έχει δίκτυο λέει ότι είναι απενεργοποιημένο. Το έχω δει με τα μάτια μου σε άλλο S22 ultra)

Χθες κατέβασα και αναβάθμιση μεγάλη 1,5 GB δεν ξέρω αν το διόρθωσε αυτό.  

Link to comment
Share on other sites

Το lag που μπορει να εχει σε καποιες φωτο ειναι σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου και οταν το προσωπο που φωτογραφιζουμε κινειται αρκετα

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, SpeedRacer said:

Το είχα δοκιμάσει όπως και τώρα που έκανα την αλλαγή πάλι τα ίδια .

Screenshot_20220404-120454_myAlpha Mobile.jpg

Εμένα δούλεψε

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, domigr said:

Το lag που μπορει να εχει σε καποιες φωτο ειναι σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου και οταν το προσωπο που φωτογραφιζουμε κινειται αρκετα

Το shutter lag αναφέρεται στον χρονικό διάστημα που (δεν) μεσολαβεί μεταξύ του πατήματος του πλήκτρου της φωτογραφικής μηχανής και του ανοίγματος του επιλεγμένου διαφράγματος. Τέτοιο πρόβλημα ΔΕΝ έχει το κινητό. Η καθυστέρηση στην λήψη της φωτογραφίας - δηλαδή από την στιγμή που ανοίξει το διάφραγμα μέχρι την ολοκλήρωση της λήψης, ΔΕΝ ονομάζεται lag και οφείλεται σε χαμηλή επιλογή της ταχύτητας (χειροκίνητα ή αυτόματα). Στην περίπτωση της αυτόματης χαμηλής ταχύτητας αυτό συμβαίνει όπως πολύ σωστά αναφέρει ο domigr σε περιπτώσεις χαμηλού φωτισμού ΚΑΙ χαμηλού ISO. Σε αυτή την περίπτωση όταν το αντικείμενο της φωτογραφίας δεν είναι ακίνητο, θα βγει "κουνημένο". (Φυσικά πάντα "παίζει" και το γεγονός αυτός που βγάζει την φωτογραφία να μην έχει σταθερό χέρι).

Edited by stsalkit
Σωτήρης
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα! Κάποιος που να έχει βάλει τις μεμβράνες της IMBZBK, έχω μια απορία επειδή τις περιμένω..στα κυρτά σημεία κολλάει κανονικά; Γιατί έχω βάλει μια άλλη προσωρινά μέχρι να μου έρθουν αυτές και δεν κολλάει ποτέ στα πλάγια..

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, kiriakos_tjet said:

Καλημέρα στην παρέα! Κάποιος που να έχει βάλει τις μεμβράνες της IMBZBK, έχω μια απορία επειδή τις περιμένω..στα κυρτά σημεία κολλάει κανονικά; Γιατί έχω βάλει μια άλλη προσωρινά μέχρι να μου έρθουν αυτές και δεν κολλάει ποτέ στα πλάγια..

Ναι, κολλάει εξαιρετικά. Την έχω βάλει 2-3 εβδομάδες τώρα και είναι άψογη. 

Σωτήρης
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was locked
  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...