Jump to content

Samsung Galaxy S22 Ultra


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Message added by MyPhone Admin,

Poll time!
 

 

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

5 minutes ago, costsa41 said:

Καλορίζικο!!! Για το σκρολινγκ παίζει ρόλο και το σάιτ. Για παράδειγμα στο πλαίσιο είναι πολύ κακό. Αντίθετα στου μίντια είναι βούτυρο!! Πάει σαν τρελό. Άσε που ανοίγει αστραπιαία. Για την κάμερα είναι η ιδέα σου. Όσο γρήγορα και να το κουνάς εστιάζει άμεσα!!! Τόσο γρήγορα δεν έχω ξαναδεί σε τηλέφωνο.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Το παρατηρω κυριως σε εφαρμογες οπως twitter και ισως λιγο youtube.. για την καμερα δεν ξερω ετσι μου φαινεται ειδικα την νυχτα. ( σε σχεση με την προηγουμενη εκδοση εννοω ). σε γενικες γραμμες ειμαι ευχαριστημενος εννοειται!!

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, costsa41 said:

Ευτυχώς!!!! Γιατί θα έκανες 5 κινήσεις να κλείσεις το wifi, δε θα είχες dex στα windows και θα ρωτούσες τη μαμά Apple αν θα πρέπει να ακουμπάς το τηλ σου ή όχι.... άσε που θα σου πουλούσε όλα τα αξεσουάρ στην τιμή που μόνο αυτή πουλάει. Και η εναλλαγή δεν έχει διαφορά. Οι μύθοι για το iPhone έχουν ξεπεραστεί εδώ και καιρό.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Και τις ιδιες κινησεις για να κλεισεις bluetooth και gps.. τραγικοι 😆

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, stsalkit said:

1 - Σβήνεις το κινητό σου

2 - συνδέεις με καλώδιο USB το κινητό με το PC

3 - Κρατάς πατημένο το πλήκτρο αύξησης του ήχου και στην συνέχεια πατάς το πλήκτρο για ενεργοποίηση της συσκευής. Τα κρατάς πατημένα και τα δύο μέχρις ότου ανάψει η συσκευή.

4 - Στην οθόνη που εμφανίζεται, με την χρήση των πλήκτρων του ήχου, πηγαίνεις στην επιλογή Clear partition cache. Την επιλέγεις πατώντας το πλήκτρο ένεργοποίησης της συσκευής.

5 - Στην επόμενη οθόνη επιβεβαιώνεις την επανέναρξη της συσκευής

6 - αφαιρείς το καλώδιο USB

7 - είσαι έτοιμος!

Σε ευχαριστώ για τις οδηγίες, το έκανα. Έχω την εντύπωση πως το μπουτάρισμα μετά και η ενεργοποίηση της συσκευής έγινε πιο γρήγορα. Παίζει κάτι τέτοιο ή είναι η ιδέα μου;

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, soch said:

Σε ευχαριστώ για τις οδηγίες, το έκανα. Έχω την εντύπωση πως το μπουτάρισμα μετά και η ενεργοποίηση της συσκευής έγινε πιο γρήγορα. Παίζει κάτι τέτοιο ή είναι η ιδέα μου;

μπα ιδεα σου μαλλον δεν ειχες κανει restart την συσκευη με την καινουργια ρομ και σου φανηκε 😉

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Antwny said:

Ναι αλλά δεν έχουμε 13pro max

Ούτε s21 ultra έχουμε ούτε note 10 plus αλλά έχουν αναφερθεί συγκρίσεις με το 22ultra. Αναφέρθηκα στο σχόλιο του φίλου Κώστα που έγραψε "δεν έχω ξαναδεί τέτοια ταχύτητα σε αλλο τηλεφωνο. Εγώ έχω δει και το ανέφερα. Πού είναι το κακό?

6 minutes ago, costsa41 said:

Ευτυχώς!!!! Γιατί θα έκανες 5 κινήσεις να κλείσεις το wifi, δε θα είχες dex στα windows και θα ρωτούσες τη μαμά Apple αν θα πρέπει να ακουμπάς το τηλ σου ή όχι.... άσε που θα σου πουλούσε όλα τα αξεσουάρ στην τιμή που μόνο αυτή πουλάει. Και η εναλλαγή δεν έχει διαφορά. Οι μύθοι για το iPhone έχουν ξεπεραστεί εδώ και καιρό.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Κώστα δεν είπα ότι το pro max είναι καλύτερη συσκευή ούτε ότι το ios είναι ανώτερο λειτουργικό. Σε μια συγκεκριμένη λειτουργία της κάμερας αναφέρθηκα επειδή τα έχω δουλέψει και τα 2 σε παρόμοιες συνθήκες back to back. Αν ήθελα το pro max θα αγόραζα αυτό. Δεν ειναι μύθος όμως ότι η εναλλαγη καμερών (ειδικά στο βιντεο) είναι υποδειγματικη σε αυτό. Όπως και η λίγο καλύτερη εστίαση τη νύχτα λόγω lidar scanner. Αν κάποιος είναι κάτοχος και των 2 και τα δουλεύει κάθε μέρα και πει το αντίθετο, η γνώμη του έχει μεγαλύτερη βαρύτητα από τη δική μου προφανώς.

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Dark_Lord said:

Ούτε s21 ultra έχουμε ούτε note 10 plus αλλά έχουν αναφερθεί συγκρίσεις με το 22ultra. Αναφέρθηκα στο σχόλιο του φίλου Κώστα που έγραψε "δεν έχω ξαναδεί τέτοια ταχύτητα σε αλλο τηλεφωνο. Εγώ έχω δει και το ανέφερα. Πού είναι το κακό?

Καθόλου κακό! Ίσα ίσα που τα έχω μαζί και τα 2 και όντως οι εναλλαγές είναι όχι πιο γρήγορες αλλά πιο smooth. Επίσης είναι γνωστό ότι οι βραδινές του μήλου δεν πιάνονται ακόμη. Πάντως μην φανταστείτε ότι δεν έχει τα κολλήματα του το μήλο, μια χαρά τρώει σκαλωματα. Και κλήσεις χάνω , για αυτό επιμένω ότι δεν είναι θέμα κινητού. Επίσης είναι αρκετά δυσκοιλιο σε απλά πράγματα που θεωρούμε εδώ δεδομένα. Αυτά για το οφ τοπικ

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, Diam84 said:

Όσοι πήραν την αναβάθμιση τελικά παρατήρησαν κάποια βελτίωση? Δοκίμασε κανένας na κάνει πλοήγηση? 

 

Η πλοήγηση πάει κανονικά ( όχι πως είχα κάποιο πρόβλημα 

 

16 ώρες πριν, costsa41 said:

Το πρώτο τηλέφωνο που δεν περίμενα κάποια βελτίωση!! Πουθενά!! 

Παρατήρησα βελτιωμένη μπαταρία από την πρώτη κιόλας φόρτιση μετά το update 

16 ώρες πριν, Diam84 said:

Όσοι πήραν την αναβάθμιση τελικά παρατήρησαν κάποια βελτίωση? Δοκίμασε κανένας na κάνει πλοήγηση? 

 

Μετά την πρώτη φόρτιση παρατήρησα καλύτερη μπαταρία ( μετά το update ) , μετά την δεύτερη καλυτερεύει περισσότερο. 

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι φαινεται οπως λενε και στο sammobile το προβλημα του μη συγχρονισμου ηχου με βιντεο υπερχει ακομα "especially with YouTube and Chrome when playing videos embedded on websites."

Λενε οτι εχει δημιουργηθει απο τοτε που βγηκε το gos update

Edited by domigr
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Antwny said:

Καθόλου κακό! Ίσα ίσα που τα έχω μαζί και τα 2 και όντως οι εναλλαγές είναι όχι πιο γρήγορες αλλά πιο smooth. Επίσης είναι γνωστό ότι οι βραδινές του μήλου δεν πιάνονται ακόμη. Πάντως μην φανταστείτε ότι δεν έχει τα κολλήματα του το μήλο, μια χαρά τρώει σκαλωματα. Και κλήσεις χάνω , για αυτό επιμένω ότι δεν είναι θέμα κινητού. Επίσης είναι αρκετά δυσκοιλιο σε απλά πράγματα που θεωρούμε εδώ δεδομένα. Αυτά για το οφ τοπικ

Πιο smooth είναι η μαγική λέξη όντως. Έχεις δίκιο. Και εγώ έχανα κλήσεις ίσως και περισσότερες με το μηλο

45 minutes ago, costsa41 said:

Άστα αυτά φίλε μου και να μας ενημερώνεις για την πορεία του τηλεφώνου σου. Πολύ καλά έκανες και το έγραψες!! Σε θέλουμε εδώ στην παρέα μας!!! Ξέρεις πόσο σου εύχομαι να δεις ένα τηλέφωνο όπως ακριβώς βλέπω το δικό μου!!! Και φυσικά θα πρέπει να αναφέρονται και εντυπώσεις από άλλα τηλέφωνα βοηθούν και κάποιους να αποφασίσουν. Για παράδειγμα αν μου έλεγαν τώρα να διαλέξω ανάμεσα στο διαμάντι 21 που είχα και σε αυτό θα διάλεγα αυτό για πολλούς λόγους. Άσε που πιστεύω ότι το 23 δε θα έχει μεγάλες διαφορές. Πόσο πιο ψηλά να ανέβει ο πήχης πια!!! Κάποτε, ναι υπήρχαν διάφορες τώρα είναι ελάχιστες και ανάξιες λόγου.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Όπως σωστά  έχεις πει ήδη, το ενδιαφέρον πλέον θα μετακυληθει στα foldables..

Edited by Dark_Lord

nokia 3330 - motorola V560 -  sony ericsson K800i - LG KU990 - nokia E5 - huawei ideos x5 pro - sony xperia ray - Lg optimus L7 II - HTC one x- iphone 4- iphone 5 - ipad mini - samsung galaxy note 4 - iphone 6 - ipad air - iphone 7 plus - samsung galaxy s10+ - xiaomi pad 5 - samsung galaxy s22 ultra - samsung galaxy s23 ultra

samsung galaxy watch, samsung galaxy watch 5 pro

Toshiba Satellite L775, Dell Latitude 3420, Asus Zenbook 14 Oled

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, stsalkit said:

Σωστά - αλλά είναι διαφορετική η λειτουργία... το iphone παίρνει μία φωτογραφία, αλλά το S22 πολλές και τις επεξεργάζεται όπως γνωρίζεις. Με άλλα λόγια δεν πρόκειται για bug.

οχι, το proraw του iphone , οπως και το expert raw της samsung ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα.

 

Πολλες φωτο στιγμιαια που ενωνονται μετα σε μια.

Το ιπηονε το κανει σε 1 sec , το s22 σε πολυ περισσοτερο...τσεκαρισμενο.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, costsa41 said:

Ευτυχώς!!!! Γιατί θα έκανες 5 κινήσεις να κλείσεις το wifi, δε θα είχες dex στα windows και θα ρωτούσες τη μαμά Apple αν θα πρέπει να ακουμπάς το τηλ σου ή όχι.... άσε που θα σου πουλούσε όλα τα αξεσουάρ στην τιμή που μόνο αυτή πουλάει. Και η εναλλαγή δεν έχει διαφορά. Οι μύθοι για το iPhone έχουν ξεπεραστεί εδώ και καιρό.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Και το βασικό ούτε wipe cache partition μετά από update.😄

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, toxotis70 said:

οχι, το proraw του iphone , οπως και το expert raw της samsung ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα.

 

Πολλες φωτο στιγμιαια που ενωνονται μετα σε μια.

Το ιπηονε το κανει σε 1 sec , το s22 σε πολυ περισσοτερο...τσεκαρισμενο.

Αυτό νομίζω είναι λογικό, ο επεξεργαστής και το sw του iPhone δουλεύουν σε απίστευτα καλές ταχύτητες.  Τρομερό δέσιμο και υπέρ υψηλές επιδόσεις. Σε αυτό το κομμάτι δε νομίζω ότι θα υπάρξει συσκευή ανδροιδ ποτέ που θα τη φτάσει για 2 λόγους. Γιατί δεν θα  έχει δικό της sw γραμμένο για δικό της hw και μάλιστα με τόσο κουρεμενο λογισμικό ώστε να μην τρώει πόρους. Επειδή έχω ταυτόχρονα και τα 2 κινητά, είναι άλλος κόσμος το ένα άλλος το άλλο.

Πχ η αδερφή μου που δούλευε σε εταιρεία στα Εμιράτα και εφαρμοζαν το σύστημα bim (ή beam)δεν ξέρω πως γράφεται όπου βλέπεις την εξέλιξη του έργου live, έτρεχαν renders πάνω σε ipads και τα έκαναν πιο γρήγορα από υπέρ υπολογιστές που είχαν εκεί. Και αυτό πριν 5 χρόνια, όχι τώρα που έχει ξεφύγει τελείως σε επεξεργαστή και γραφικά. Γιαυτό μην κάνουμε τέτοιες συγκρίσεις, είναι άδικες και ανουσιες 

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Diam84 said:

Εχω branded cosmote. Μέσο Odin μπορώ να περάσω την unbranded Ευρωπαίκη, γενικά μπορώ να το κάνω debrand? Μέσο Odin φυσικά. 

Κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Diam84 said:

Κάνεις?

Μεσω odin εννοειται περνας οποια ρομ θες

Link to comment
Share on other sites

Just now, domigr said:

Μεσω odin εννοειται περνας οποια ρομ θες

Αν κάνω καθαρή εγκατάσταση οχι με home. Θα αλλάξει σε οχι branded? 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Diam84 said:

Αν κάνω καθαρή εγκατάσταση οχι με home. Θα αλλάξει σε οχι branded? 

Με το κανονικο csc οχι το home αλλα πλεον δεν υπαρχει branded firmware cosmote ανηκουν ολες οι ρομ στο europe με λιγα λογια την ιδια στιγμη θα την παρουμε ολοι την αναβαθμιση εκτος αν εχουν φαει καποιο σκαλωμα οι servers

Edited by domigr
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, domigr said:

Με το κανονικο csc οχι το home

OK Αυτό ήθελα να ξέρω αν κατεβάσω δηλαδή την καινούργια αναβάθμιση και την κάνω με το κανονικό OK θα ξαναστείλω από την αρχή αλλά δεν θα είναι cosmote πια.σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Diam84 said:

OK Αυτό ήθελα να ξέρω αν κατεβάσω δηλαδή την καινούργια αναβάθμιση και την κάνω με το κανονικό OK θα ξαναστείλω από την αρχή αλλά δεν θα είναι cosmote πια.σωστα?

Δες τι εγραψα απο πανω

Επισης να κανω μια διορθωση στην εμπειρια μου με την καινουργια αναβαθμιση που ειχα γραψει στις προηγουμενες σελιδες.. η μπαταρια εχει βελτιωθει τελικα

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, domigr said:

Με το κανονικο csc οχι το home αλλα πλεον δεν υπαρχει branded firmware cosmote ανηκουν ολες οι ρομ στο europe με λιγα λογια την ιδια στιγμη θα την παρουμε ολοι την αναβαθμιση εκτος αν εχουν φαει καποιο σκαλωμα οι servers

Δεν είμαι σίγουρος για το τελευταίο. 

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Diam84 said:

OK Αυτό ήθελα να ξέρω αν κατεβάσω δηλαδή την καινούργια αναβάθμιση και την κάνω με το κανονικό OK θα ξαναστείλω από την αρχή αλλά δεν θα είναι cosmote πια.σωστα?

Όχι θα παραμείνει cosmote ,το csc αλλάζει πλέον μόνο με το samkey

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Diam84 said:

Δεν είμαι σίγουρος για το τελευταίο. 

Μπορεις να το δεις και στο sammobile για τα firmwares ποια ειναι πλεον branded... για αυτο τον λογο πηραμε ολοι τις αναβαθμισεις στις περισσοτερες χωρες την ιδια στιγμη

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, dimkit said:

Όχι θα παραμείνει cosmote ,το csc αλλάζει πλέον μόνο με το samkey

Επιβεβαιώνω. 

Το csc δεν αλλάζει πλέων όπως παλιά με odin. 

Το έκανα στο δικό μου A52s με odin και δεν άλλαξε. 

Το άλλαξα μόνο με samkey credits αγορά από eBay. 

Για την αλλαγή csc χρειάζεται μόνο ένα Credit, πουλάνε 2 , 12 ευρώ. 

Μετά την αλλαγή δεν έχασα τίποτα,  δηλαδή δεν έγινε factory reset 

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was locked
  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...