Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στην δικη μου περιπτωση, η αυξηση ειναι 3ε προ φορων, ενω συγκρινοντας με αφορμη αυτο, τα pdfs των λογαριασμων, ειδα οτι μειωσαν απο 16,93 σε 16,12ε την "εκπτωση" παγιου πριν απο ~3 μηνες (ομολογω οτι σημερα το πηρα χαμπαρι).

Το συνολο της αυξησης, μετα τελους κ φορων, προσεγγιζει το 5ε, μηνιαιως.

 

Συμφωνοι, σε απολυτα ποσα μπορει να μην ειναι τοσο μεγαλα, αλλα βαλτα σαν % επι του συμφωνηθεντος:

Τα +2ε (μετα φορων) ειναι χοντρικα αυξηση 10% στα 20ε, τα 5ε ~16% στα 30ε.

Στον Αρειο Παγο δεν χρειαζεται να φτασεις, αλλα ο τροπος ανακοινωσης των αυξησεων, ιδιαιτερα αν εχεις ebill, οφειλει να αλλαξει.

 

Πόσο ονομαστικό πάγιο έχεις; 29€ ?

Μήπως εμπίπτεις σε αυτό;

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7363694#post7363694

Wind_2017.jpg

Edited by jimmiss
Link to comment
Share on other sites

Πόσο ονομαστικό πάγιο έχεις; 29€ ?

Μήπως εμπίπτεις σε αυτό;

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7363694#post7363694

 

Πιθανοτατα, αν κ εχω χασει την μπαλα.

Εχω double play +vdsl -εκπτωση triple play (απο αποτυχημενη φορητοτητα κ κινητου σε αυτους).

Στην αλλη συνδεση στο πατρικο βεβαια (κ οι 2 στο ονομα μου), με τις ιδιες ακριβως παροχες/εκπτωσεις, η εκπτωση παραμενει 16.93 (αλλα η vdsl εκει ενεργοποιηθηκε πριν απο 6+ μηνες, οποτε ισως συντονιστηκαν οι αλλαγες).

 

Γενικα ικανοποιημενος ειμαι για να πω την αληθεια, αλλα οι τελευταιοι λογαριασμοι ειναι λιγο σαν την γεφυρα Ριου-Αντιριου (καθε φορα που περναω, ακριβαινει :X)

 

Edit: Εχω προχωρησει σε καταγγελια με αφορμη το οτι δεν ενημερωθηκα ποτε για τις αυξησεις, οποιος ενδιαφερεται μπορει να χρησιμοποιησει σαν "μπουσουλα", ενα κειμενο που εχει δημοσιευσει μελος σε διπλανο forum.

Edited by TgE
Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου ο λογαριασμός μετά την απενεργοποίηση των υπηρεσιών που δε χρησιμοποιώ, και αφήνοντας μόνο την αναγνώριση ήρθε 18,72. Έχει και μια κλήση εκτός παγίου που χρεώνεται 2€, οπότε βγάζοντας την υπολογίζω πως το πάγιο έρχεται στα 16,53€ περίπου. Πριν πλήρωνα 15,21€. Η δε έκπτωση στο πάγιο του double play έχει μεγαλώσει κατά 1€ και κάτι(22,41 αντί 21,37), οπότε μάλλον ισχύει το ότι είναι ποσοστό και όχι σταθερός αριθμός.

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου ο λογαριασμός μετά την απενεργοποίηση των υπηρεσιών που δε χρησιμοποιώ, και αφήνοντας μόνο την αναγνώριση ήρθε 18,72. Έχει και μια κλήση εκτός παγίου που χρεώνεται 2€, οπότε βγάζοντας την υπολογίζω πως το πάγιο έρχεται στα 16,53€ περίπου. Πριν πλήρωνα 15,21€. Η δε έκπτωση στο πάγιο του double play έχει μεγαλώσει κατά 1€ και κάτι(22,41 αντί 21,37), οπότε μάλλον ισχύει το ότι είναι ποσοστό και όχι σταθερός αριθμός.

 

 

Μιας και έχουμε την ίδια προσφορά, σκέφτηκα να (ξανα)κοιτάξω τους λογαριασμούς από τον ΑΠΡ 2017 που βγήκε καθαρός με τις αντίστοιχες χρεώσεις.

Μέχρι και το λογαριασμό ΟΚΤ, οι χρεώσεις είναι ίδιες και συγκεκριμένα 1) μηνιαίο πάγιο DPlay 33,06, 2) μηνιαίο πάγιο vdsl 16,26€, 3) έκπτωση λόγω προσφοράς -21,37€, 4) έκπτωση vdsl -16,26€, και σύνολο 11,69€.

Σ' αυτό προστίθεται το τέλος σταθερής 0,58€ και το νέο σύνολο είναι 12,27€ και με ΦΠΑ 2,94 έβγαινε 15,21€.

 

Στον τελευταίο (ΔΕΚ), και μετά την αφαίρεση μερικών ψηφιακών χρεώσεων, οι αντίστοιχες είναι 1) 34,67 (αύξηση 1,61), 1α) αναγνώριση κλήσεων 0,40 (νέα), 2) 16,60 (αύξηση 0,14), 2α) αναλογία στις βασικές -0,03, 2β) αναλογία στις λοιπές -0,02, 3) -22,41 (αύξηση 1,04), 4) -16,26 (χωρίς αύξηση) και σύνολο 12,61 (αύξηση 0,92) και αν αφαιρέσουμε τις αναλογίες, που αφορούσαν σε διαφορές του προηγούμενου, σύνολο 12,66 (αύξηση 0,97).

Σ' αυτό προστίθεται το τέλος σταθερής 0,79€ (αύξηση 0,21) και το νέο σύνολο είναι 13,45€ και με ΦΠΑ 3,23 (αύξηση 0,29) βγαίνει 16,68€ (αύξηση 1,47€).

 

Στους υπολογισμούς δεν πρόσθεσα τις χρεώσεις εκτός παγίου για να είναι καθαρή χρήση τηλεφωνίας και vdsl.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7

Καλησπέρα παιδιά. Έχει βάλει κανείς την 100άρα της wind να μας πεί εντυπώσεις? Κι αν είμαι σούπερ τυχερός, να είναι στον Πειραιά? :) Σκέφτομαι να τη βάλω, αλλά δεν έχω βρεί κάποιον, να μου πει αν αξίζει.

 

Αν βοηθά, είμαι περίπου στα 1.700 μέτρα απ' το dslam αν αυτό έχει σχέση. Και λογικά, καταλήγει σε χαλκό! Τώρα αν υπάρχει στη γειτονιά κουτί, δεν το γνωρίζω! Αν κάποιος μπορεί να μου δώσει λίνκ, για να δώ τα κουτιά που είναι κοντά μου, θα ήταν ότι καλύτερο.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Έχει πάρει κανείς προσφορά τον τελευταίο καιρό από εξωτερικό συνεργάτη για ιντερνέτ έως 24 και τηλεφωνία με αστικά υπεραστικά

Και όσο το δυνατόν περισσότερα κινητά με τιμή κατά τι μικρότερη έστω από αυτήν που δίνει το σάιτ της wind;

Δηλαδή κάτω από 25 ευρώ τελική με όλους τους φορους;

Μιλάμε για φορητότητα από ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Έχει πάρει κανείς προσφορά τον τελευταίο καιρό από εξωτερικό συνεργάτη για ιντερνέτ έως 24 και τηλεφωνία με αστικά υπεραστικά

Και όσο το δυνατόν περισσότερα κινητά με τιμή κατά τι μικρότερη έστω από αυτήν που δίνει το σάιτ της wind;

Δηλαδή κάτω από 25 ευρώ τελική με όλους τους φορους;

Μιλάμε για φορητότητα από ΟΤΕ.

 

Αυτή:

Δε στη δίνουν;

https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/statheri-internet/wind-double-play-basic

 

Wind_2ble_play_21_1_2018.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φίλε σε ευχαριστώ πολύ δεν είχα δει την συγκεκριμένη προσφορά. Είχα μόνο υποψην μου αυτή που ανέφερα πριν. Η δέσμευση μου στον ΟΤΕ ληγει 21 Ιανουαρίου οπότε 15 του μήνα θα κάνω την αίτηση και για αυτό άρχισα να ψαχνομαι από τώρα. Ελπίζω να ισχύει μέχρι τότε η προσφορά.
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι στους τελευταίους 2 λογαριασμούς ήρθε αυξημένο το ποσό που πληρώνω...Τηλεφωνώ στην wind και μου λέει ναι, το έγραφε στον λογαριασμό του ΤΑΔΕ μήνα...τώρα θα πρέπει να πληρώνεται ψηφιακές ευκολίες κ.τ.λ και αν δεν θέλετε μπορείτε να πάτε στο τάδε πάγιο με 3-4 ευρώ πιο πάνω από αυτά που πληρώνω...της λέω όχι δεν θέλω...μου λέει μισό να δω αν μπορώ να κάνω αίτημα να μην ισχύσει η αύξηση για εσάς, να βγάλετε τις ψηφιακές ευκολίες (πως στο καλό τις λένε), δώστε μου 2 λεπτά, αναμονή...και μετά μου λέει το αίτημα σας έγινε δεκτό και θα πληρώνετε 2 ευρώ επιπλέον...ΤΙ ΕΓΙΝΕ τώρα, αφού υποτίθεται ότι έχουμε συμφωνία για 2 χρόνια, ότι θέλουν κάνουν ;
Link to comment
Share on other sites

Έχει συζητηθεί αρκετά το θέμα των χρεώσεων στις ψηφιακές υπηρεσίες που μέχρι τον ΣΕΠ 2017 ήταν δωρεάν.

Μπορείς να ζητήσεις την αφαίρεση μερικών από τις 3 και μάλλον αυτό έγινε στην περίπτωσή σου.

Link to comment
Share on other sites

οι ψηφιακες ευκολιες δεν πανε πανω απο 1 ευρω. Απλα του κάνανε μια εκπτωση...
Link to comment
Share on other sites

Είμαι κ εγω τελικά 1.51€ πάνω απο τα συμφωνημένα. Θα κινήσω αρχικά εσωτερικές διαδικασίες με wind και βλέπουμε.

 

Παρέθεσα ολα τα στοιχεια στη wind. Απο τις μαγντοφωνημενες συνομιλίες αλλα και απο τη γραπτη προσφορά τους. Αρχικα αφαιρεσαν το κοστος των ψηφιακών ευκολιων αλλα υποστηριξαν οτι συμφωνησα μισο ευρω παραπανω. Ξανα εστειλα το γραπτο εμαιλ με την προσφορά όπου εγινε τελικα η αναπροσαρμογή στα συμφωνηθέντα και με πιστωση των χρεώσεων.

 

Διεκδικείτε τα συμφωνημένα με στοιχεία.

Οσοι βρίσκονται εδω γνωρίζουν για το ελληνικό χάος (οχι μονο της wind), κρατήστε στοιχεια, ημερομηνιες, ώρες συνομιλιών.

Link to comment
Share on other sites

Οσοι βρίσκονται εδω γνωρίζουν για το ελληνικό χάος (οχι μονο της wind), κρατήστε στοιχεια, ημερομηνιες, ώρες συνομιλιών.

έτσι ακριβώς θέλει. Να σου λένε η κλήση σου ηχογραφείτε και να απαντάς "και εγώ σας ενημερώνω ότι σας ηχογραφώ" (αν μπορείς να το κάνεις δλδ πχ κάτι xiaomi το έχουν στην οθόνη το rec).

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

έτσι ακριβώς θέλει. Να σου λένε η κλήση σου ηχογραφείτε και να απαντάς "και εγώ σας ενημερώνω ότι σας ηχογραφώ" (αν μπορείς να το κάνεις δλδ πχ κάτι xiaomi το έχουν στην οθόνη το rec).

 

Το'χεις όντως κάνει;

Να τους το πεις;

Να δεις τι απαντάνε τότε;

 

Εγώ το κάνω ΠΑΝΤΑ σε τέτοιες περιπτώσεις. Χωρίς να το δηλώσω, όμως.:)

Link to comment
Share on other sites

Και ολα αυτα τα αξιολογα παραπανω , γινονται για ΜΙΣΟ ευρω παραπανω , οπως αναφερει ο φιλος . Πολυ ωραια .

 

Α το τρολ δεν μπανιαριστηκε ακόμα;

 

1.51€ ειναι και γίνεται για πολλαπλούς λόγους και οχι μονο για τα χρήματα. Υπαρχει κατι που λέγεται ΛΟΓΟΣ οπως και ΣΥΜΦΩΝΙΑ. Αν δεν θες να το καταλάβεις καλώς. Μηπως εισαι απο τη wind;

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως με το που πηγα και εκανα διακοπη των ψηφιακων ευκολιων, μου ηρθε ο λογαριασμος 35 ευρω πιο πανω. Μου χρεωσαν κλησης που δεν εχω κανει. Μια κληση σε μη γεωγραφικο αριθμο διαρκειας μιας ωρας που δεν εκανα ποτε βεβαια, καθως και 4 κλησης που εκανα στα Ελτα για δεμα που περιμενα σε νουμερο που αρχιζει απο 800... το οποιο γραφει οτι δεν εχει χρεωση απο σταθερο τηλεφωνο. Εχω ζητησει αναλυση λογαριασμου και περιμενω να δω τη θα μου στειλουν.

Εχει κανενας αναλογη εμπειρια να μου πει πως κινηθηκε?

Edited by orestis28
Link to comment
Share on other sites

δεν εχουν σχεση οι ψηφιακες ευκολιες με τις χρεωσεις που λες. Για να βγει συμπερασμα πρεπει να δεις την αναλυση. Ο μη γεωγραφικος που σε χρεωσε ποιος ηταν? Μη γεωγραφικος ειναι οποιος (εντος Ελλάδος) δεν αρχιζει απο 2.Πενταψηφιοι κλπ οπως νουμερα ασφαλιστικων,τραπεζων,οδικης βοηθειας χρεωνονται κανονικα. Το 800 κανονικα δεν χρεωνεται.
Link to comment
Share on other sites

δεν εχουν σχεση οι ψηφιακες ευκολιες με τις χρεωσεις που λες. Για να βγει συμπερασμα πρεπει να δεις την αναλυση. Ο μη γεωγραφικος που σε χρεωσε ποιος ηταν? Μη γεωγραφικος ειναι οποιος (εντος Ελλάδος) δεν αρχιζει απο 2.Πενταψηφιοι κλπ οπως νουμερα ασφαλιστικων,τραπεζων,οδικης βοηθειας χρεωνονται κανονικα. Το 800 κανονικα δεν χρεωνεται.

 

Δεν ξερω ποιος ειναι ο μη γεωγραφικος αριθμος. Στον λογαριαμο δεν τον γραφει. Περιμενω κι εγω την αναλυση λογαριασμου για να δω.

Στο λογαριασμο εκτος απο τα 20 ευρω που θα πληρωνα κανονικα, μου εχει χρεωσει εκτος παγιου 4 κλησης διαρκειας 44 λεπτα, προς 11 ευρω και μια κληση σε μη γεωγραφικο αριθμο διαρκειας 1 ωρας προς 15,50 ευρω. Συνολο 26,50 που με το ΦΠΑ παει στα 34 ευρω,συν τα 20 ευρω του παγειου συνολο λογαριασμου 54,80.

Οι 4 κλησης λογικα ειναι στα ελτα στο 800.... μιας και εκει ειχα παρει. Οι υπολοιπες που εχω κανει ειναι σε σταθερα που αρχιζουν απο 2.

 

Τις ψηφιακες ευκολιες τις ανεφερα γιατι εκει που τις εκοψα για να μειωσω το λογαριασμο, μου ηρθε παραφουσκωμενος.

Edited by orestis28
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ποιος ειναι ο μη γεωγραφικος αριθμος. Στον λογαριαμο δεν τον γραφει. Περιμενω κι εγω την αναλυση λογαριασμου για να δω.

Στο λογαριασμο εκτος απο τα 20 ευρω που θα πληρωνα κανονικα, μου εχει χρεωσει εκτος παγιου 4 κλησης διαρκειας 44 λεπτα, προς 11 ευρω και μια κληση σε μη γεωγραφικο αριθμο διαρκειας 1 ωρας προς 15,50 ευρω. Συνολο 26,50 που με το ΦΠΑ παει στα 34 ευρω,συν τα 20 ευρω του παγειου συνολο λογαριασμου 54,80.

Οι 4 κλησης λογικα ειναι στα ελτα στο 800.... μιας και εκει ειχα παρει. Οι υπολοιπες που εχω κανει ειναι σε σταθερα που αρχιζουν απο 2.

 

Τις ψηφιακες ευκολιες τις ανεφερα γιατι εκει που τις εκοψα για να μειωσω το λογαριασμο, μου ηρθε παραφουσκωμενος.

 

πόσα γλύτωσες από την αφαίρεση των ψηφιακών ευκολιών;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ποιος ειναι ο μη γεωγραφικος αριθμος. Στον λογαριαμο δεν τον γραφει. Περιμενω κι εγω την αναλυση λογαριασμου για να δω.

Στο λογαριασμο εκτος απο τα 20 ευρω που θα πληρωνα κανονικα, μου εχει χρεωσει εκτος παγιου 4 κλησης διαρκειας 44 λεπτα, προς 11 ευρω και μια κληση σε μη γεωγραφικο αριθμο διαρκειας 1 ωρας προς 15,50 ευρω. Συνολο 26,50 που με το ΦΠΑ παει στα 34 ευρω,συν τα 20 ευρω του παγειου συνολο λογαριασμου 54,80.

Οι 4 κλησης λογικα ειναι στα ελτα στο 800.... μιας και εκει ειχα παρει. Οι υπολοιπες που εχω κανει ειναι σε σταθερα που αρχιζουν απο 2.

 

Τις ψηφιακες ευκολιες τις ανεφερα γιατι εκει που τις εκοψα για να μειωσω το λογαριασμο, μου ηρθε παραφουσκωμενος.

 

 

 

Με υποθέσεις δεν βγαίνει άκρη. Θα περιμένεις να δεις την ανάλυση κλήσεων.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

πόσα γλύτωσες από την αφαίρεση των ψηφιακών ευκολιών;;

 

Τι σημασια εχει ποσα γλυτωσα. Οσα δεν ειχα συμφωνησει οταν εκανα το συμβολαιο. Οσα κι αν ειναι δεν καταλαβαινω γιατι να τα πληρωνω, απο τη στιγμη που ποτε δεν εχω κανει χρηση σε αυτες τις ευκολιες , αλλα ουτε προκειτε να κανω.

Το ζητουμενο ειναι γιατι ξαφνικα βρισκομαι με 35 ευρω συν στο λογαριασμο μου , οταν το σταθερο το χρησιμοποιω ελαχιστα και παντα ξερω σε ποια τηλεφωνα περνω.

Απλα θα περιμενω να ερθει η αναλυση λογαριασμου, μιας και δεν μπορω να κατω κατι μεχρι τοτε και θα πραξω αναλογα.

Link to comment
Share on other sites

Τι σημασια εχει ποσα γλυτωσα. Οσα δεν ειχα συμφωνησει οταν εκανα το συμβολαιο. Οσα κι αν ειναι δεν καταλαβαινω γιατι να τα πληρωνω, απο τη στιγμη που ποτε δεν εχω κανει χρηση σε αυτες τις ευκολιες , αλλα ουτε προκειτε να κανω.

Το ζητουμενο ειναι γιατι ξαφνικα βρισκομαι με 35 ευρω συν στο λογαριασμο μου , οταν το σταθερο το χρησιμοποιω ελαχιστα και παντα ξερω σε ποια τηλεφωνα περνω.

Απλα θα περιμενω να ερθει η αναλυση λογαριασμου, μιας και δεν μπορω να κατω κατι μεχρι τοτε και θα πραξω αναλογα.

Μην αρπάζεσαι δεν ηταν ειρωνική η ερώτηση θέλω και εγώ να κάνω το ίδιο για αυτό σε ρώτησα λεπτομέριες ώστε να ξέρω πόσα ευρώ θα γλιτώσω αν το κάνω.

 

Αν θέλεις μου απαντάς πόσα ευρώ γλίτωσες και ποιές συγκεκριμένα ευκολίες κατήργησες;

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν 2 ομαδες υπηρεσιων και αυτο που γλυτωνεις ειναι 0,20-0,50 ευρω. Αν καταργησεις και την αναγνωριση κλησεων γλυτώνεις άλλα 0,50.
Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...