Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τεχνικός στον χώρο έχει έρθει να δει την γραμμή σου?

Είσαι 100% σίγουρος ότι το πρόβλημα δεν προέρχεται από κάποια εσωτερική καλωδίωση κλπ?

Μου κάνει εντύπωση που λες ότι βλέπουν την γραμμή σου ενεργή.

 

όπως είπε και ο junglist, μήπως υπάρχει πρόβλημα από το σπίτι σου? τα φιλτράκια τα έχεις βάλει σωστά?

η αλήθεια είναι πως να μην περιμένεις και πολλά απότ ους τεχνικούς της wind

 

Παιδιά... εγώ είχα (και παρέμεινε το πρόβλημα) με τον ΟΤΕ - και γι' αυτό και ΕΦΥΓΑ απ' τον ΟΤΕ και πήγα WIND, αλλά αποδείχτηκε ότι ΚΑΙ ΕΓΩ (το σπίτι μου) ΕΙΧΕ/ΕΧΕΙ ΜΕΓΙΣΤΟ πρόβλημα με τις καλωδιώσεις, αφού μετά τον ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΕΛΕΓΧΟ που μου έκαναν του ΟΤΕ (γιατί με "παραμύθιαζαν" επί μήνες ότι έκαναν), αφού τελικά άλλαξαν ΤΑ ΠΑΝΤΑ στο "καφάο", στο κουτί μου κάτω, σ' όλους τους χαλκούς, σ' όλες τις συνδεσμολογίες μου,... μέτρησαν την ΠΡΩΤΗ πρίζα μου (δίπλα απ' την εξώπορτα) στο διαμέρισμα και ήταν μια χαρά... και μετά, από 'κεί και πέρα... το ΧΑΟΣ! ΕΧΑΝΑ ΠΑΝΩ από 1.5 ΜΒ... στην αμέσως επόμενη πρίζα! Δεν συζητώ ΚΑΝ ΠΟΣΟ έχανα στην μέσα πρίζα, στο μέσα υπνοδωμάτιο (απόσταση 10 μ. απ' την εξώπορτα)!!!

 

Και αναγκάστηκα και ΑΠΟΔΕΣΜΕΥΣΑ ΟΛΑ τα τηλέφωνα του σπιτιού, σύνδεσα ΑΠ' ΕΥΘΕΙΑΣ το μόντεμ στην πρώτη πρίζα δίπλα απ' την εξώπορτα και σύνδεσα κι εκεί (αφού το αγόρασα) κι ένα Panasonic ασύρματο τηλέφωνο με ΤΡΙΑ ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ, για να 'χω... τηλέφωνα... στα επιθυμητά δωμάτια!!!

 

Άρα, φίλοι, ψάξτε το ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για το κατά πόσον το ΣΠΙΤΙ ΣΑΣ είναι άρτιο, όσο αφορά την δικτύωση.

Οχι παιδια,δεν προκειται για εσωτερικες καλωδιωσεις,ειμαι ηλεκτρονικος εκτος απο την τωρινη μου ασχολια και ξερω.Εξαλου και οι ιδιοι μου λενε (παρ ολο το περιεχομενο του μυνηματος που ανεφερα) οτι η γραμμη μου ειναι εκτος γιατι κατεργησαν τον βρογχο και προσπαθουν να μου κανουν νεα συνδεση,το ποτε φυσικα αγνωστο.Σημερα παραδεχθηκαν οτι μαλον εχει γινει λαθος και απο αυτο το λαθος συμβαινουν ολα αυτα.Δεκτο το λαθος και το καθε προβλημα ειτε ειναι στο συστημα ειτα σε υπαλληλο αλλα το θεμα ειναι οτι εγω εχω πληρωσει κανονικα την συνδρομη μου και πρεπει να αναλαβουν τις ευθυνες τους και με ολο το δικιο,νομιζω,στο μερος μου.Εχουμε υπογραψει συμβαση με την wind ,οπως κι εσεις,και εχουν υποχρεωσεις και οι δυο πλευρες,σε καθε στραβη ο καθενας αναλαμβανει τις δικες του.Περιμενω να δω τις κινησεις τους απεναντι μου,για να δω το ποσο αξιοπιστη εταιρεια ειναι (και για τις περαιτερω κινησεις μου φυσικα) και αν αξιζει να συνεχισω να συνεργαζομαι μαζι τους γιατι,κακα τα ψεματα,φοβαμαι πλεον μην τυχει η ιδια ιστορια και σε καποια απο τις γραμμες των κινητων που εχω εκει και τοτε θα παθω ανεπανορθωτη ζημια.Νομιζω οτι κανεις δεν θα θελησει (και ενας λογος παραπανω αν ειναι επαγγελματιας) να συνεργαστει με μια εταιρεια που θα αποδειχθει στην πορεια αναξιοπιστη σε εναν τοσο βασικο τομεα.Δεν θελω ομως να προτρεχω,θα δειξουν οι εξελιξεις... Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο να τα λες αυτά . Και πολύ περισσότερο όταν είσαι επαγγελματίας . Χωρίς όμως να υποστηρίζω την wind να σου πω ότι αυτά μπορουν να συμβούν σε οποιαδήποτε εταιρεία .Σου εύχομαι να βρεις το δίκιο σου .
London for ever
Link to comment
Share on other sites

ΣΕ εμένα έκαναν τρεις μέρες μέχρι να διαπιστώσουν ότι στην περιοχή μου δεν τους

έχει δώσει γραμμές ο ΟΤΕ, Φαντάσου αν δεν μπορούν να συντονιστούν σε τέτοια

θέματα τι πελάγωμα μπορεί να φάνε σε πιο πολύπλοκα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Οχι παιδια,δεν προκειται για εσωτερικες καλωδιωσεις,ειμαι ηλεκτρονικος εκτος απο την τωρινη μου ασχολια και ξερω.Εξαλου και οι ιδιοι μου λενε (παρ ολο το περιεχομενο του μυνηματος που ανεφερα) οτι η γραμμη μου ειναι εκτος γιατι κατεργησαν τον βρογχο και προσπαθουν να μου κανουν νεα συνδεση,το ποτε φυσικα αγνωστο.Σημερα παραδεχθηκαν οτι μαλον εχει γινει λαθος και απο αυτο το λαθος συμβαινουν ολα αυτα.Δεκτο το λαθος και το καθε προβλημα ειτε ειναι στο συστημα ειτα σε υπαλληλο αλλα το θεμα ειναι οτι εγω εχω πληρωσει κανονικα την συνδρομη μου και πρεπει να αναλαβουν τις ευθυνες τους και με ολο το δικιο,νομιζω,στο μερος μου.Εχουμε υπογραψει συμβαση με την wind ,οπως κι εσεις,και εχουν υποχρεωσεις και οι δυο πλευρες,σε καθε στραβη ο καθενας αναλαμβανει τις δικες του.Περιμενω να δω τις κινησεις τους απεναντι μου,για να δω το ποσο αξιοπιστη εταιρεια ειναι (και για τις περαιτερω κινησεις μου φυσικα) και αν αξιζει να συνεχισω να συνεργαζομαι μαζι τους γιατι,κακα τα ψεματα,φοβαμαι πλεον μην τυχει η ιδια ιστορια και σε καποια απο τις γραμμες των κινητων που εχω εκει και τοτε θα παθω ανεπανορθωτη ζημια.Νομιζω οτι κανεις δεν θα θελησει (και ενας λογος παραπανω αν ειναι επαγγελματιας) να συνεργαστει με μια εταιρεια που θα αποδειχθει στην πορεια αναξιοπιστη σε εναν τοσο βασικο τομεα.Δεν θελω ομως να προτρεχω,θα δειξουν οι εξελιξεις...

Τι σχέση έχει ο ηλεκτρολόγος με τον ηλεκτρονικό???:blink:

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχει ο ηλεκτρολόγος με τον ηλεκτρονικό???:blink:
Γνωριζω παρα πολυ καλα πως να κανω μετρηση στην γραμμη μου για να δω αν εχει προβλημα η οχι ;),το θεμα ειναι οτι η δικη μου γραμμη δεν φερνει πλεον σημα στο κεντρικο κουτι απο τον οτε.Εξαλου οπως ανεφερα,μου λενε και οι ιδιοι οτι εχουν διακοψει το βρογχο μου.Να σε ρωτησω κατι φιλε μου και με συγχωρεις κιολας,αλλα μηπως εισαι υπαλληλος της wind?(οχι οτι ειναι κακο βεβαια).Σε ρωτω γιατι απο τα ποστ σου βλεπω οτι υποστηριζεις την εν λογω εταιρεια,αν οχι σου ζητω συγγνωμη και παλι. Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να διαβάσεις περισσότερα post μου για να σιγουρευτεις. :-P

Σαν ηλεκτρονικός που είσαι, θα καταλάβεις. ;-)

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να διαβάσεις περισσότερα post μου για να σιγουρευτεις. :-P

Σαν ηλεκτρονικός που είσαι, θα καταλάβεις. ;-)

Σορυ και παλι,ελπιζω να μην με παρεξηγησες.
Link to comment
Share on other sites

Έχει προσέξει κανείς ποτέ αύξηση της ταχύτητας συγχρονισμού, χωρίς να πειραχτεί SNR?

Από χτες έχω πάρει άλλα 300kbps και έφτασα τα 16.100kbps, ενώ ποτέ δεν είχα συγχρονίσει πάνω από τα 15.800 εδώ και μερικούς μήνες που έβαλα την νέα γραμμή.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έχει προσέξει κανείς ποτέ αύξηση της ταχύτητας συγχρονισμού, χωρίς να πειραχτεί SNR?

Από χτες έχω πάρει άλλα 300kbps και έφτασα τα 16.100kbps, ενώ ποτέ δεν είχα συγχρονίσει πάνω από τα 15.800 εδώ και μερικούς μήνες που έβαλα την νέα γραμμή.

 

Κατά διαστήματα το παρατηρώ και εγώ αυτό που γράφεις .

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Εδω και 3 μερες ειμαστε κι εμεις στο δικτυο της Wind, σε σταθερο, κινητο και internet, με το προγραμμα Wind double play Medium. Μεχρι στιγμης ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Η ποιοτητα επικοινωνιας ειναι καλη, και οι ταχυτητες στο internet ειναι πολυ καλες! Και με την επιπλεον εκπτωση 10Ε στο παγιο το πακετο αξιζει και με το παραπανω!

 

Link Status Connected

Rate (Up/Down) 1020/14390 kbps

Noise Margin (Up/Down) 13.7/8.6 dB

Modulation Type ADSL_2plus

Line Attenuation (Up/Down) 11.4/15.6 dB

Output Power (Up/Down) 12.4/19.3 dBm

Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved

Max Rate(Up/Down) 1168/15400 kbps

Interleave depth 8

Annex Type AnnexA

CRC errors 11

 

Και πρεπει να πω πως σχετικα με το θεμα του ρουτερ που αναφερθηκε παραπανω, παιζει τελικα ρολο στην ταχυτητα, αφου στην αρχη συνδεθηκα με το linksys που ειχα και οι ταχυτητες ηταν στο μισο. Τωρα με το ρουτερ της wind η συνδεση ειναι πολυ καλη! 1000-1400kbps!

Edited by b744pilot
Link to comment
Share on other sites

Την παλευετε καθολου εκει στη Wind? Τι παραμυθια πουλατε στον κοσμο? Ε ρε και να παιρνατε εμενα...

Γιατι, τι εγινε;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έφυγε από οτε λόγω πολλών αποσυνδεσεων και πηγα wind και πλέον στους 5 μήνες έχω 1 αποσύνδεση και γύρω στα 16 κλειδωνω, πιο πολύ και από τον οτε
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα πρόβλημα με το σταθερό μου . Ορισμένες ώρες της ημέρας η γραμμή μου μπορεί να μην έχει σήμα .Αυτό μπορεί να γίνει το βράδυ ή το πρωϊ . Ποτέ μεσα στην ημέρα . Στην γραμμή μου έχω το ασύρματο τηλέφωνο μου , το fax μου και το συναγερμό μου . Στο router μου έχω δύο γραμμές VOIP τηλεφωνία με τα αντίστοιχα τηλέφωνα τους . Σε συνομιλία με τους τεχνικούς της Wind μου είπανε να βγάλω τα τηλέφωνα με τα VOIP γιατί δεν δουλεύον στην γραμμή της wind . Αν και αμφιβάλω γιαυτό που μου είπε θα ήθελα και την δική σας γνώμη .

 

Ευχαριστώ

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα πρόβλημα με το σταθερό μου . Ορισμένες ώρες της ημέρας η γραμμή μου μπορεί να μην έχει σήμα .Αυτό μπορεί να γίνει το βράδυ ή το πρωϊ . Ποτέ μεσα στην ημέρα . Στην γραμμή μου έχω το ασύρματο τηλέφωνο μου , το fax μου και το συναγερμό μου . Στο router μου έχω δύο γραμμές VOIP τηλεφωνία με τα αντίστοιχα τηλέφωνα τους . Σε συνομιλία με τους τεχνικούς της Wind μου είπανε να βγάλω τα τηλέφωνα με τα VOIP γιατί δεν δουλεύον στην γραμμή της wind . Αν και αμφιβάλω γιαυτό που μου είπε θα ήθελα και την δική σας γνώμη .

 

Ευχαριστώ

Voip απ'οσο ξερω η Cyta εχει! Η wind απλη pstn δεν ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Pstn είναι η γραμμή μου, απλά στο router μου έχω βάλει και δύο νούμερα voip . Το πρόβλημμα μου το κάνει στην pstn γραμμή της wind που όμως και ξέχασα να το πω αυτό στο αρχικό μου post ότι άμα καλέσω από άλλο τηλέφωνο την προβλημματική γραμμή μετά όλα καλά . Για πεςτε μου την γνώμη σας .

Ευχαριστώ

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, μπορείτε να με διαφωτήσετε;

Έκανα πρόσφατα συμβόλαιο DoublePlay M, μαζί με Wind to all 30 & Wind to all 20 (δηλαδή, σταθερή, ίντερνετ και δύο τηλέφωνα).

Σύνολο,... όπως μου είχε πει ο υπάλληλος (μαζί με όλες τις εκπτώσεις και σύνολο με το ΦΠΑ)... 70 ευρώ το μήνα, όλα.

Προχθές μου ήρθε ο πρώτος λογαριασμός του DoublePlay M στα... 76 ευρώ, ο πρώτος λογαριασμός του δικού μου κινητού στα 35 ευρώ... και αναμένω και το δεύτερο κινητό!

ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ;

 

Πήγα στο κατάστημα, μου είπαν ότι "είναι τα τέλη, η ενεργοποίηση του συμβολαίου" κτλ..., αλλά θεωρώ ότι ακόμα κι έτσι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ;

Που... τα 70 ευρώ όλα μαζί, που... τα ΗΔΗ 111 ευρώ ΔΙΧΩΣ το δεύτερο κινητό!

Link to comment
Share on other sites

Στον 1ο λογαριασμό πληρώνεις πάντα εκτός από 1 ολόκληρο πάγιο(αυτό του 2ου μήνα) και μία αναλογία απ'το πάγιο του 1ου μήνα,από την ημερομηνία ενεργοποίησης έως και την ημερομηνία έκδοσης του λογαριασμού.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, μπορείτε να με διαφωτήσετε;

Έκανα πρόσφατα συμβόλαιο DoublePlay M, μαζί με Wind to all 30 & Wind to all 20 (δηλαδή, σταθερή, ίντερνετ και δύο τηλέφωνα).

Σύνολο,... όπως μου είχε πει ο υπάλληλος (μαζί με όλες τις εκπτώσεις και σύνολο με το ΦΠΑ)... 70 ευρώ το μήνα, όλα.

Προχθές μου ήρθε ο πρώτος λογαριασμός του DoublePlay M στα... 76 ευρώ, ο πρώτος λογαριασμός του δικού μου κινητού στα 35 ευρώ... και αναμένω και το δεύτερο κινητό!

ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ;

 

Πήγα στο κατάστημα, μου είπαν ότι "είναι τα τέλη, η ενεργοποίηση του συμβολαίου" κτλ..., αλλά θεωρώ ότι ακόμα κι έτσι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ;

Που... τα 70 ευρώ όλα μαζί, που... τα ΗΔΗ 111 ευρώ ΔΙΧΩΣ το δεύτερο κινητό!

 

Πάγιο Douple Play M 34€

Πάγιο κινητών 30€ + 20€

 

Εκπτώσεις στα κινητά -10,33€ λόγω σταθερού, 10% αν έχεις λόγω οικογενειακού (-5€) και αφαιρείς όποια πίστωση αν δεν πήρες συσκευή.

Στα κινητά μετά τις εκπτώσεις υπολογίζεις ένα 12% τέλη κινητής (περίπου +2€ στο κάθε κινητό δηλαδή) ενώ το πάγιο σταθερού είναι τελικό!

 

Είναι αυτό που ανέφερε πιο πάνω ο φίλος! Πήγαινε στο κατάστημα με το λογαριασμό να στα εξηγήσουν αν θες!

Προπληρώνεις 1 ολόκληρο πάγιο και όποιες αναλογίες μέχρι την έκδοση! +35€ τέλη φορητότητας του σταθερού!

 

Απλώς στα ανέφερα για να δεις αν έχουν μπει όλες οι εκπτώσεις ώστε στον 2ο λογαριασμό να έρθουν όλα κανονικά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι, τι εγινε;

 

Πήρανε ένα φίλο μου, και το σήκωσε η μητέρα του...της λέγανε λοιπόν ότι η Cyta έχει ασύρματο internet και η ακτινοβολία δημιουργεί προβλήματα στον οργανισμό...

 

 

Σε άλλους στο παρελθόν λέγανε για δορυφορικό internet...και ότι τις μέρες που θα έχει συννεφιά δεν θα έχεις τηλέφωνο και internet

Link to comment
Share on other sites

Πήρανε ένα φίλο μου, και το σήκωσε η μητέρα του...της λέγανε λοιπόν ότι η Cyta έχει ασύρματο internet και η ακτινοβολία δημιουργεί προβλήματα στον οργανισμό...

 

 

Σε άλλους στο παρελθόν λέγανε για δορυφορικό internet...και ότι τις μέρες που θα έχει συννεφιά δεν θα έχεις τηλέφωνο και internet

 

Αν έχει αποθηκεύσει η συσκευή την εισερχόμενη κλήση μπορείς να καλέσεις τον τηλεφωνικό dealer και εσύ ο ίδιος πίσω!

Link to comment
Share on other sites

Πήρανε ένα φίλο μου, και το σήκωσε η μητέρα του...της λέγανε λοιπόν ότι η Cyta έχει ασύρματο internet και η ακτινοβολία δημιουργεί προβλήματα στον οργανισμό...

 

 

Σε άλλους στο παρελθόν λέγανε για δορυφορικό internet...και ότι τις μέρες που θα έχει συννεφιά δεν θα έχεις τηλέφωνο και internet

χαχαχαχα πλακα κανεις..!

 

Παντως ισχυει οτι στη Cyta με voip δεν εχεις τηλεφωνο σε διακοπη ρευματος...

Link to comment
Share on other sites

Πάγιο Douple Play M 34€

Πάγιο κινητών 30€ + 20€

 

Εκπτώσεις στα κινητά -10,33€ λόγω σταθερού, 10% αν έχεις λόγω οικογενειακού (-5€) και αφαιρείς όποια πίστωση αν δεν πήρες συσκευή.

Στα κινητά μετά τις εκπτώσεις υπολογίζεις ένα 12% τέλη κινητής (περίπου +2€ στο κάθε κινητό δηλαδή) ενώ το πάγιο σταθερού είναι τελικό!

 

Είναι αυτό που ανέφερε πιο πάνω ο φίλος! Πήγαινε στο κατάστημα με το λογαριασμό να στα εξηγήσουν αν θες!

Προπληρώνεις 1 ολόκληρο πάγιο και όποιες αναλογίες μέχρι την έκδοση! +35€ τέλη φορητότητας του σταθερού!

 

Απλώς στα ανέφερα για να δεις αν έχουν μπει όλες οι εκπτώσεις ώστε στον 2ο λογαριασμό να έρθουν όλα κανονικά!!!!

 

Eυχαριστώ. Ναι, τα γνωρίζω - άλλωστε με γνώση όλων των παραπάνω έκανα το νέο συμβόλαι. Απλά, δεν ήξερα για ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΔΥΟ ΠΑΓΙΑ (1ου/2ου) ότι τα προπληρώνεις. Δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο μ' άλλον πάροχο.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ. Ναι, τα γνωρίζω - άλλωστε με γνώση όλων των παραπάνω έκανα το νέο συμβόλαι. Απλά, δεν ήξερα για ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΔΥΟ ΠΑΓΙΑ (1ου/2ου) ότι τα προπληρώνεις. Δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο μ' άλλον πάροχο.

 

Τα ίδια ισχύουν παντού

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...