Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα ίδια ισχύουν παντού

 

Διαφωνώ. Στον ΟΤΕ δεν είχε ΔΥΟ πάγια "μπροστά", τουλάχιστον δεν είχε πριν... 7 χρόνια, όταν πρωτοπήγα στον ΟΤΕ τότε.

Link to comment
Share on other sites

Σε όλες τις εταιρείες στον πρώτο λογαριασμό που ενδίδεται σε νέα σύνδεση πληρώνεις το πάγιο που αντιστοιχεί στο διάστημα από την ημερομηνία ενεργοποίησης της σύνδεσης μέχρι την ημέρα έκδοσης του λογ/μού συν το πάγιο (προκαταβολικά) του επόμενου διαστήματος τιμολόγησης (ένας μήνας σε όλους πλην ΟΤΕ που είναι δίμηνο). Και στον ΟΤΕ ισχύει αυτό!

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από την ημερομηνία έκδοσης.

Σίγουρα θα προπληρώσεις ένα ολόκληρο πάγιο! Αν εκδόσει λογαριασμό 3-4 μέρες μετά την ενεργοποιήση θα είναι τόσο μικρή η αναλογία που δεν θα σου φανεί.

Αν πάρει 25 ημέρες θα τσίμπησει λίγο σαν τιμή το πρώτο τιμολόγιο.

 

Ποτέ δεν πληρώνεις, παραπάνω λεφτά από τις ημέρες που έχεις ενεργοποιηθεί. Απλώς το "μπέρδεμα" είναι πως μπαίνει αναλογικά και ο εσωματωμένος χρόνος, έτσι είναι εύκολο να το ξεπεράσεις μέχρι να εκδόσει λογαριασμό!

π.χ ένα πρόγραμμα με 100 λεπτά πρός όλους με 20€ πάγιο στο πρώτο λογαριασμό αν εκδόσει λογαριασμό 15 ημέρες μετά την ενεργοποίηση θα πληρώσεις αναλογικά 10€ αλλά θα έχεις και 50 λεπτά! Ο πρώτος λογαριασμός θα έρθει 20 + 10 = 30€ Λογικό αν και μερικοί μπερδεύονται!

Με το προπληρωμένο πάγιο ουσιαστικά γλιτώνεις τον τελευταίο μήνα όταν θα φύγεις...

Link to comment
Share on other sites

Αφου έτσι γίνεται σε όλους τους παρόχους στον 1ο λογαριασμό. :p

 

Στον 2ο λογαριασμό θα χρεωθείς το πάγιο του 3ου μήνα, στον 3ο το πάγιο του 4ου μήνα κ.ο.κ

Link to comment
Share on other sites

παιδια μολισ χθες μεταφερα και εγω το σταθερο μου στη wind αλλα παρουσιαστηκε το εξης προβλημα.

το ιντερνετ ειναι οκ..οι εξερχομενες οκ...οι εισερχομενες απο κινητο οκ.......Οταν ομως με καλουν απο σταθερο στο δικο μου σταθερο το τηλεφωνο δεν χτυπαει καθολου και χανονται οι κλησεις.

καποιος που ειχε παρομοιο προβλημα?

 

edit:εντος 24ωρου το προβλημα λυθηκε!

Edited by saltofx_v
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που με προβληματιζει στη wind ειναι οτι δε φημηζεται για την εταιρια με μεγαλες επενδυσεις,δεν σκαει φραγκα για αναβαθμισεις δικτυου....
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα.

Σκέφτομαι κυρίως λόγω κόστους να φύγω από ote και να πάω σε άλλο πάροχο.

Μια από τις επιλογές μου είναι η Wind - Tellas.

Μένω Άνω καλαμάκι και λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων θέλω σταθερό internet.

Μένει κανένας στην περιοχή μου, που να έχει wind, να μου πει την γνώμη του;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

για να μάθεις καλυτερα τι παίζει στη περιοχή σου είναι να ρωτήσεις κάποιον γείτονα τι εταιρία έχει και πως τα πάει...

από σταθερότητα δεν ξέρω πολλά για τη wind (αν και έχω παρατηρήσει λίγες αποσυνδέσεις σε έναν φίλο) αλλά έχει ένα πρόβλημα με το youtube (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=266381&page=221)

Link to comment
Share on other sites

Και στην περιοχή να ρωτήσει, το νόημα θα βγάλει; Ακόμα και σπίτια σε διπλανά κτιρια έχουν σημαντικές διάφορες.

Μια γνώμη μπορεί να έχει τουλάχιστον για την ταχύτητα που να περιμένει με βάση το πού συγχρονίζει τώρα.

Πάντως σε ping η wind είναι χειρότερη από τον ΟΤΕ.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα.

Σκέφτομαι κυρίως λόγω κόστους να φύγω από ote και να πάω σε άλλο πάροχο.

Μια από τις επιλογές μου είναι η Wind - Tellas.

Μένω Άνω καλαμάκι και λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων θέλω σταθερό internet.

Μένει κανένας στην περιοχή μου, που να έχει wind, να μου πει την γνώμη του;

Ευχαριστώ.

 

H μάνα μου μένει Α.Καλαμάκι (απέναντι απ' το 2ο Λύκειο) και έχουν Forthnet. Οι διπλανοί τους, ένα νεαρό ζευγάρι, έχουν WIND (Tellas) και είναι μια χαρά απ' ό,τι μου 'παν.

Βασικά, ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΡΙΣΚΟ!!! Όλοι λένε πχ. ότι ο ΟΤΕ/ConnX είναι ο κορυφαίος πάροχος και μετά όλοι οι άλλοι, έτσι; Εγώ μένω 2 στενά απ' την Μεσσογείων, δίπλα απ' τον σταθμό του Μετρό, με ένα σορό εταιρείες δεξιά-αριστερά και το Νομισματοκοπείο απέναντι. Ε, με τον ΟΤΕ ήταν ΣΚΑΤΑ!!! Έβαλα Forthnet, ήταν μέτρια. Έβαλα τώρα WIND και είναι ΣΟΥΠΕΡ-ΝΤΟΥΠΕΡ τέλεια η σύνδεση!!!

Διπλανός μου, έχει κι αυτός WIND, μια χαρά σούπερ ήταν. ΠΗΓΕ CYTA (που ο γαμπρός του έχει CYTA στο Γουδί και είναι τέλεια!) και τώρα... βλαστημά την ώρα που το αποφάσισε!

 

Στην Ελλάδα, όπως ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ (!!!), όλα είναι στο... έλεος Του Θεού! Άμα "σου κάστει", δεν θα 'χεις πρόβλημα. Αν είσαι γκαντέμης, θα κλαις.

Link to comment
Share on other sites

Όλοι λένε πχ. ότι ο ΟΤΕ/ConnX είναι ο κορυφαίος πάροχος.

 

μάλλον δεν έχουν δει τους ανθρώπους τους στην τεχνική υποστήριξη και τη συμπεριφορά τους όταν πηγαίνουν στα σπίτια

Link to comment
Share on other sites

μάλλον δεν έχουν δει τους ανθρώπους τους στην τεχνική υποστήριξη και τη συμπεριφορά τους όταν πηγαίνουν στα σπίτια

 

Συμφωνώ και επ' αυξάνω!

Ένα σορό φορές είχαν πει ότι "έχουμε έρθει" (ποτέ δεν είχαν έρθει) και ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΑΠΕΙΛΗΣΑ, ήρθαν τελικά μεν... αλλά ΔΕΝ με ειδοποίησαν και κατέβηκα τυχαία κάτω και τους είδα να ΦΕΥΓΟΥΝ (!), τους σταμάτησα και τους ανάγκασα με απειλές να 'μαι μπροστά και να μου δείξουν τί έκαναν και τελικά ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ και αναγκάστηκαν ΤΟΤΕ, να κάτσουν να ελέγξουν τα πάντα και να τα φτιάξουν!

Διότι, όπως μου 'πε και γνωστός μου που δουλεύει στον ΟΤΕ, ναι μεν αγοράστηκε ο ΟΤΕ από ιδιώτες αλλά ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ "στην φιλοσοφία" του ΔΗΜΟΣΙΟΥ (η νοοτροπία των εργαζομένων)!

Link to comment
Share on other sites

αφού οι άνθρωποι πρέπει να τους κεράσεις και καφέ για να κάτσουν και να σου φτιάξουν τη βλάβη αλλιώς λένε ότι βιάζονται και ότι έχουν να φτιάξουν 100 σπίτια μέσα σε μια μερα....:mad:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα κ απο εμένα. Υπάρχει κάποιος από Ίλιον που να έχει το double play για να μου πεί τι ταχύτητα έχει κ αν κάνει διακοπές; Δεκτές κ απόψεις από οποιαδήποτε περιοχή (για να δω τι παίζει)!Σας ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα κ απο εμένα. Υπάρχει κάποιος από Ίλιον που να έχει το double play για να μου πεί τι ταχύτητα έχει κ αν κάνει διακοπές; Δεκτές κ απόψεις από οποιαδήποτε περιοχή (για να δω τι παίζει)!Σας ευχαριστώ!

 

Σεπόλια πολύ καλά 14-15 Mbps

Αγ Ανάργυροι 8-9 Mbps δοκιμασμένα από σπίτια φίλων

Νομίζω καλά είναι στην περιοχή, αν και υπάρχουν παλιά σπίτια (καλωδιώσεις κτλ)

Βέβαια αν βρεθεί κάποιος πιο κοντά θα ήταν καλά!

 

Εγώ Ν.Φιλαδέλφεια είμαι πιο κάτω σε ταχύτητες αλλά δεν έχω αποσυνδέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πάτρα, Αγυιά, Οδός Λευκωσίας τι παίζει περίπου;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

μένω Πετράλωνα και έχω forthnet και είμαι πολύ ικανοποιημένος. μετακομίζω όμως σύντομα στο χαιδαρι κοντά στη Καραΐσκάκη για οσουν γνωρίζουν.

επίσης εντός ημερών μετακομίζω από κοσμοτε σε wind. να βάλω double play wind να έχω κι έκπτωση η να κοιτάξω πάλι forthnet η hol η οτενετ η κάτι άλλο;

 

η wind απαιτεί να δουλεύουμε με το δικό της router η μπορούμε και με router που ήδη έχουμε. πχ με το zyxel P-660HW-T1 v2 η το 3com US Robotics USR9108 Wireless MAXg ADSL2+ Gateway θα συνεργαστεί καλά?

HUAWEI NEXUS 6P 32GB GREY

LENOVO MIX 3 10"

NOKIA LUMIA 920 White WIN10 SAMSUNG NEXUS S ANDROID 4.1.2 JELLY BEAN

SAMSUNG GALAXY TAB 10.1 3G ANDROID 4.0.4 ICE CREAM SANDWICH

NOKIA 2700 CLASSIC HTC TOUCH HD, SONY ERICSSON P910I-P900I, SIEMENS SL45,NOKIA 7110-5110

Link to comment
Share on other sites

μένω Πετράλωνα και έχω forthnet και είμαι πολύ ικανοποιημένος. μετακομίζω όμως σύντομα στο χαιδαρι κοντά στη Καραΐσκάκη για οσουν γνωρίζουν.

επίσης εντός ημερών μετακομίζω από κοσμοτε σε wind. να βάλω double play wind να έχω κι έκπτωση η να κοιτάξω πάλι forthnet η hol η οτενετ η κάτι άλλο;

 

η wind απαιτεί να δουλεύουμε με το δικό της router η μπορούμε και με router που ήδη έχουμε. πχ με το zyxel P-660HW-T1 v2 η το 3com US Robotics USR9108 Wireless MAXg ADSL2+ Gateway θα συνεργαστεί καλά?

 

Με συνδυασμό σταθερού και κινητού wind γλυτώνεις 5-10€.

Αυτό είναι το πιο βασικό κίνητρο για μένα.

Στο θέμα ρουτερ και άλλα παίζουν, αλλά το ΖΤΕ που δίνουν συγχρονίζει καλύτερα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια επειδη αγορασα δυο media players wd wifi και βλεπω αρκετα κολληματα ακομα και απλα avi,ψαχνω να βρω τι ταχυτητα-θεωρητικη- πιανει το ρουτερ της wind ΖΤΕ.ξερει κανενας?
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια επειδη αγορασα δυο media players wd wifi και βλεπω αρκετα κολληματα ακομα και απλα avi,ψαχνω να βρω τι ταχυτητα-θεωρητικη- πιανει το ρουτερ της wind ΖΤΕ.ξερει κανενας?

4 x Ethernet θύρες (RJ-45 10/100)

 

http://www.wind.com.gr/gr/wind/upostirixi/statheri-internet/parehomenos-exoplismos/

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα κ απο εμένα. Υπάρχει κάποιος από Ίλιον που να έχει το double play για να μου πεί τι ταχύτητα έχει κ αν κάνει διακοπές; Δεκτές κ απόψεις από οποιαδήποτε περιοχή (για να δω τι παίζει)!Σας ευχαριστώ!

 

Καλησπέρα φίλε μου. Ο κολλητός μου μένει Ίλιον και έχει γραμμή στα 12Mbps χωρίς καθόλου αποσυνδέσεις. Γενικά η γραμμή του με τη Wind παίζει άψογα :)

Link to comment
Share on other sites

η wind τι γραμμη δινει ? ιντερνετική (μεσω ρουτερ) η κανονική?

 

;;;;

Τι θα πει ιντερνετικη η κανονική;

Όλες οι εταιρίες τα ίδια δίνουν.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...