Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με το ZTE router έχω πρόβλημα στην επανασύνδεση του τηλεφώνου με το wifi όταν γυρίζω πάλι σπίτι. Σχεδόν ποτέ δεν συνδέεται και πρέπει να κάνω επανεκκίνηση για να συνδεθεί. Δεν είναι θέμα ρομ το έχω τσεκάρει. Περίμενα από μια αναβάθμιση που έκανα πριν αρκετό καιρό να λυθεί το πρόβλημα αλλά τίποτα.

Το έχω ρωτήσει και παλιότερα αλλά μήπως έχει άλλος με παρόμοιο πρόβλημα ή ξέρει κάποια λύση;

Link to comment
Share on other sites

Με το ZTE router έχω πρόβλημα στην επανασύνδεση του τηλεφώνου με το wifi όταν γυρίζω πάλι σπίτι. Σχεδόν ποτέ δεν συνδέεται και πρέπει να κάνω επανεκκίνηση για να συνδεθεί. Δεν είναι θέμα ρομ το έχω τσεκάρει. Περίμενα από μια αναβάθμιση που έκανα πριν αρκετό καιρό να λυθεί το πρόβλημα αλλά τίποτα.

Το έχω ρωτήσει και παλιότερα αλλά μήπως έχει άλλος με παρόμοιο πρόβλημα ή ξέρει κάποια λύση;

 

Κάλεσε τους να το αναφέρεις μήπως βρουν κάποια λύση, διαφορετικά ζήτα να σου στείλουν καινούριο.

Και σε laptop συμβαίνει;;; Ή μόνο στο κινητό σού;;; Έχεις δοκιμάσει άλλα κινητά;;;

Πάντως και σε εμένα σε ένα φίλο μου με Xperia Arc και Ray του εμφανίζει κάποια προβλήματα με το ZTE router, ενώ παλιά με το thompson που είχα κανονικά...

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να πας στις ρυθμίσεις και να αλλάξεις το mode του ασύρματου δικτύου στην πρώτη επιλογή δηλαδή μόνο με πρωτόκολλο b, g χωρίς το n. Είχα διαβάσει παλαιότερα στο aDSLgr.com οτι με το 2ο mode κάνει ότι γράφεις και έκανε και σε εμένα και αν θυμάμαι καλά μόλις το άλλαξα συνήλθε...

Αν δεν σοθ φτιάξει πάρε τηλ το 13800 και θα σου στείλουν άλλο δωρεάν :)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Και να στείλουν άλλο δεν θα αλλάξει κάτι.

Δυστυχώς είναι αδυναμία του wireless.

Το κάνει και σε μένα με το κινητό μου, ενώ το laptop πάντα συνδέεται μια χαρά.

Μια στο τόσο σταματάει να το βλέπει το κινητό και πρέπει να αλλάζω κανάλι στο ρουτερ για βα ξεκολλήσει.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα φίλε για τα έξοδα.

Δυστυχώς η γραμμή φαίνεται να είναι περίεργη και μόνο το ΖΤΕ έχω ακούσει να δουλεύει όσο γίνεται καλύτερα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

Πριν 2 βδομάδες πήρα mobile internet από την WIND. Με το ρούτερ HUAWEI E5.

Το αγόρασα με λογαριασμό συμβολαίου. Μένω επαρχία. Παρ''οτι στο χάρτη που έχει στο site h WIND δείχνει full 3G σήμα

το μόνο που καταφέρνω να πιάσω είναι 2G είτε σε εξωτερικό είτε σε εσωτερικό χώρο. Το ίδιο και στη δουλειά μου που απέχει περίπου 10 χλμ από το σπίτι μου. Πήρα τηλέφωνο τη WIND μίλησα με έναν υπάλληλο, κάναμε κάποιες ρυθμίσεις,ευγενέστατος κατατοπιστικότατος, του έδωσα το στίγμα με συντεταγμένες για να το προωθήσει στο τεχνικό τμήμα για έλεγχο και μου είπε να καλέσω πάλι σε μια βδομάδα. Όντως πήρα μετά από μια βδομάδα να δω τι γίνεται (εξακολουθώ να έχω πρόβλημα) και ο υπάλληλος αγενέστατος, προκλητικός...." να πάτε στο κατάστημα που το πήρατε να σας πουν τι μπορείτε να κάνετε....κλπ κλπ"

Υ.Γ. Το royter δούλευε κανονικά σε μεγάλο αστικό κέντρο, κανονικό 3G σήμα.

 

Τι κάνω ρε παιδιά σ'αυτή την περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

Πριν 2 βδομάδες πήρα mobile internet από την WIND. Με το ρούτερ HUAWEI E5.

Το αγόρασα με λογαριασμό συμβολαίου. Μένω επαρχία. Παρ''οτι στο χάρτη που έχει στο site h WIND δείχνει full 3G σήμα

το μόνο που καταφέρνω να πιάσω είναι 2G είτε σε εξωτερικό είτε σε εσωτερικό χώρο. Το ίδιο και στη δουλειά μου που απέχει περίπου 10 χλμ από το σπίτι μου. Πήρα τηλέφωνο τη WIND μίλησα με έναν υπάλληλο, κάναμε κάποιες ρυθμίσεις,ευγενέστατος κατατοπιστικότατος, του έδωσα το στίγμα με συντεταγμένες για να το προωθήσει στο τεχνικό τμήμα για έλεγχο και μου είπε να καλέσω πάλι σε μια βδομάδα. Όντως πήρα μετά από μια βδομάδα να δω τι γίνεται (εξακολουθώ να έχω πρόβλημα) και ο υπάλληλος αγενέστατος, προκλητικός...." να πάτε στο κατάστημα που το πήρατε να σας πουν τι μπορείτε να κάνετε....κλπ κλπ"

Υ.Γ. Το royter δούλευε κανονικά σε μεγάλο αστικό κέντρο, κανονικό 3G σήμα.

 

Τι κάνω ρε παιδιά σ'αυτή την περίπτωση?

 

****Ας μεταφερθεί στο σωστό θέμα "Υπηρεσίες δεδομένων [GPRS/3G/HSDPA]" στο κομμάτι κινητής WIND μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος****

 

Το 1231 που κάλεσες σου ανέφερε τι κάλυψη σήματος έχεις στο σπίτι και στη δουλειά σου;;; Είναι το ίδιο με αυτό που σου είχαν αναφέρει από το κατάστημα;;; Νομίζω μπορείς να ζητήσεις να ελεχθεί για κάποιο διάστημα η γραμμή σου να δούνε το σήμα.

Βέβαια επειδή είναι stick με την προϋπόθεση πως δεν θα το χρησιμοποιείς σε σταθερά σημεία δεν μπορείς να απαιτήσεις και πολλά.

Σίγουρα πήγαινε και στο κατάστημα που το πήρες να το αναφέρεις...

Το καλύτερο σε αυτές τις περιπτώσεις να δοκιμάζεις με ένα κινητό το σήμα στις περιοχές που κινείσαι και μετά να προχωράς στο συμβόλαιο!

Edited by DemetreKre
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα !

 

Θέλω την βοήθειά σας για ένα πρόβλημα που έχω.

Αποφάσισα μετά από επτά χρόνια να αφήσω τον ΟΤΕ για την WIND double play kai κινητό.

Τον Οκτώβριο του 2011 είχα κάνει αναβάθμιση μέσω oteshop, (δέν υπάρχει υπογεγραμένο συμβόλαιο) σήμερα επικοινώνησαν από τον ΟΤε και μου είπαν οτι υπάρχει ρήτρα 75€. Μίλησα με την ΕΕΤΤ και έστειλα και e-mail με όρους καο προηποθέσεις του oteshop, όπως αναφέρονται εκεί (πουθενά δέν αναφέρει ρήτρα). Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

Τα τσιμπάνε πολύ από το τηλέφωνο! Σε φίλο που είχε ανανεώσει Connx στο τηλέφωνο του είπαν 85€ και πήγε από OteShop και ήταν 38€ τελικά!

Είναι για πολλές κλωτσιές κάποια άτομα από το τηλέφωνο...

 

Απλά τα πράγματα! Πας σε ένα OteShop της γειτονιάς σου ρωτάς τί ποσό θα πληρώσεις αν σταματήσεις τώρα το συμβόλαιο, και ζητάς να σου δώσουν/στείλουν το συμβόλαιο της ανανέωσης που έχεις κάνει με την υπογραφή σου. Οτι διαφορά και να σου βγάλει δεν είσαι αναγκασμένος να την πληρώσεις κατευθείαν!

 

Είναι "κόλπα" που έκανε η Forthnet και η Hol, τώρα "ξύπνησε" και ο γερμανικός/δημόσιο ΟΤΕ

 

PS: Ακόμα και η ΔΕΗ έχει αναγκαστεί να κάνει διαφημίσεις τώρα πια! πΟΤΕ δεν συμβαίνουν τέτοια πράματα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι φτιάξανε, πάντως τον τελευταίο καιρό έχω πολύ σπάνιες αποσυνδέσεις στο ασύρματο.Παλιότερα 1 φορά την βδομάδα έπρεπε να αλλάζω κανάλι στο ασύρματο, γιατί έτρωγε κάποιο κόλλημα και δεν συνδεόταν το tablet ή το κινητό με το δίκτυο.

Επίσης, μεγάλη σταθερότητα γενικά.Τυχαίνει να συγχρονίσω με 3,4-4 SNR και το κρατάει για αρκετές μέρες.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Όπως και να έχει θα αλλάξω πάροχο γιατί τα λεφτά είναι πολλά.

Μαζί με το κινητό μιλάμε για 300€ τον χρόνο λιγότερα.

Απλά δέν γουστάρω το νταβατζιλίκη.

Άκου εκεί 75€ χωρίς να το αναφέρει πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Τα τσιμπάνε πολύ από το τηλέφωνο! Σε φίλο που είχε ανανεώσει Connx στο τηλέφωνο του είπαν 85€ και πήγε από OteShop και ήταν 38€ τελικά!

απαράδεκτο, με τι σκεπτικό το κάνουν, λες και θα τα πάρουν αυτοί τα λεφτά

Link to comment
Share on other sites

εκανε καμια αναβαθμιση η wind στη δυτικη θεσσαλονικη;;;πολυ καλες ταχυτητες εχω την τελευταια βδομαδα.....επιτελους δεν κολλαει το youtube!!!
Link to comment
Share on other sites

Τωρα το ειδα,δινει δωρο στικακι με καθε νεα συνδεση double play Μ η L αλλα αγαπητη wind με τοση μικρη επεκταση στο δικτυο 3G τι να το κανεις..στο κιλκις δεν υπαρχει καλυψη ακομη μεσα στη πολη,ετος 2012.
Link to comment
Share on other sites

εκανε καμια αναβαθμιση η wind στη δυτικη θεσσαλονικη;;;πολυ καλες ταχυτητες εχω την τελευταια βδομαδα.....επιτελους δεν κολλαει το youtube!!!

 

στα πόσα κλειδώνεις;

ευοσμο είμαι και ενδιαφέρομαι να κάνω 2play στη wind

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει κανείς γνώμη για την ποιότητα της σταθερής Wind στην Χαλκίδα; Ψαχνει η κοπέλα μου τη θα βάλει στο νέο της σπίτι και η προσφορά της Wind φαίνεται καλή...
Αξεσουάρ για iPhone, iPad, Smartphones και PlayStation στο The iStore.gr
Link to comment
Share on other sites

στα πόσα κλειδώνεις;

ευοσμο είμαι και ενδιαφέρομαι να κάνω 2play στη wind

 

τωρα εγω π ειμαι ασχετος κ δεν καταλαβαινω πειραζει;;τι εννοεις;;ειναι ο συγχρονισμος αυτο π λες;;αν ειναι αυτο τωρα ειμαι στα 17Mb!!

Link to comment
Share on other sites

σε ποια περιοχή είσαι αν επιτρέπεται; και από ποιο dslam παίρνεις γραμμή; (π.χ. εγώ παίρνω από παυλου μελα)

 

έκανα αίτηση μέσω νετ. στα 32-33€/μήνα. θα με δώσουν και ΔΩΡΟ usb modem το οποίο μπορώ να το χρησιμοποιώ με την q card που έχω;

Link to comment
Share on other sites

σε ποια περιοχή είσαι αν επιτρέπεται; και από ποιο dslam παίρνεις γραμμή; (π.χ. εγώ παίρνω από παυλου μελα)

 

έκανα αίτηση μέσω νετ. στα 32-33€/μήνα. θα με δώσουν και ΔΩΡΟ usb modem το οποίο μπορώ να το χρησιμοποιώ με την q card που έχω;

 

Κορδελιο μενω.....απο που παιρνω γραμμη δεν εχω ιδεα!!! :p

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα , απο το καταστημα που το πηρες μπορουν να το κανουν ακυρωση χωρις να πληρωσεις τπτ . αρκει να μην εχει περασει πολυς καιρος αν για καποιο λογο δεν στο κανουν στειλε μια επιστολη στην εεττ θα βρεις εδω πως http://www.dikaiologitika.gr/κινητη-τηλεφωνια/τηλεφωνια-δικαιολογητικά-διαδικασίες-καταγγελίες-εγκατάσταση-τηλεφωνικού-αριθμού.html
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι φτιάξανε, πάντως τον τελευταίο καιρό έχω πολύ σπάνιες αποσυνδέσεις στο ασύρματο.Παλιότερα 1 φορά την βδομάδα έπρεπε να αλλάζω κανάλι στο ασύρματο, γιατί έτρωγε κάποιο κόλλημα και δεν συνδεόταν το tablet ή το κινητό με το δίκτυο.

Επίσης, μεγάλη σταθερότητα γενικά.Τυχαίνει να συγχρονίσω με 3,4-4 SNR και το κρατάει για αρκετές μέρες.

 

Τα ίδια και από εδώ. Μεγάλη σταθερότητα και γενικά μηδενικά προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...