Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έ, σε συνδυασμό με τις χαμηλές τιμές βλέπω να σαρώνουν τον ανταγωνισμό :)

 

δυστυχως μέχρι στιγμής δεν παίζει και μεγάλος ανταγωνισμός. (ο οτε ακόμα προσπαθει να δωσει και η cyta δίνει μόνο σε κοντινη απόσταση) οπότε είναι ακόμα άγνωστο το επίπεδο τιμών. μακάρι φυσικά να είναι χαμηλό. ελπίζω τουλάχιστον το support της wind αυτή τη φορά να είναι προετοιμασμένο

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Σε λίγες μέρες πλέον και εγώ συνδρομητής της Wind σταθερό/ίντερνετ. Για να δούμε, χρόνια στον ΟΤΕ και είναι η πρώτη φορά που θα έχουμε τηλέφωνο από άλλη εταιρία (ίντερνετ είχαμε στο παρελθόν από άλλους...)
Link to comment
Share on other sites

δυστυχως μέχρι στιγμής δεν παίζει και μεγάλος ανταγωνισμός. (ο οτε ακόμα προσπαθει να δωσει και η cyta δίνει μόνο σε κοντινη απόσταση) οπότε είναι ακόμα άγνωστο το επίπεδο τιμών. μακάρι φυσικά να είναι χαμηλό. ελπίζω τουλάχιστον το support της wind αυτή τη φορά να είναι προετοιμασμένο

 

Οι τιμές που δίνουν οι άλλοι πάροχοι για το vdsl είναι αρκετά χαμηλές και πολύ ανταγωνιστικες.

Οπότε η τιμή δεν είναι θέμα.

Η απόδοση μας καίει.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Σε κανένα συμβόλαιο, είτε από κατάστημα είτε online δεν αναφέρονται οι όροι προσφοράς.Και αυτό γιατί αλλάζουν συνέχεια.

Επίσης, στην πράξη μετράει το πότε ενεργοποιείται η γραμμή σου και όχι πότε υπόγραψες.

Οι προσφορές που ισχύουν όταν υπέγραψες το συμβόλαιο ισχύουν. Όσα καταστήματα έπραξαν διαφορετικά ή το online κανάλι πωλήσεων είναι λάθος και τελικά διορθώνεται όταν γίνει η ενεργοποίηση αφού κάνεις παράπονο...

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Σε κανένα συμβόλαιο, είτε από κατάστημα είτε online δεν αναφέρονται οι όροι προσφοράς.Και αυτό γιατί αλλάζουν συνέχεια.

Επίσης, στην πράξη μετράει το πότε ενεργοποιείται η γραμμή σου και όχι πότε υπόγραψες.

 

Μετράει το πότε περάστηκε η αίτησή σου! Η ενεργοποίηση δεν παίζει κανένα ρόλο... Σε κάθε περίπτωση είτε τηλεφωνικά είτε από κατάστημα να ζητάς να στα δώσουν κάπου γραμμένα. Δύσκολα να γίνει λάθος από κατάστημα και να μην στο διορθώσουν, τουλάχιστον θα ήξερες με ποιον είχες μιλήσει.

 

Τηλεφωνικά κράτα το όνομα υπαλλήλου, ζήτα να σου δώσουν πρώτα γραπτά την προσφορά με την επωνυμία του call center και μετά προχώρα

Τώρα γιαγιάδες και παππούδες που π.χ τους είπαν θα έρχεται 25€, αλλά είναι 30€ λένε "έ δεν βαριέσαι για 5€" κλειδώστε τους μέσα στο σπίτι...

Link to comment
Share on other sites

Καλά άμα βρεις συμβόλαιο που θα αναφέρει τους εκάστοτε όρους προσφοράς, σκάναρέ το και βάλτο εδώ να το δούμε. :D

Για την ημερομηνία που μετράει, νομίζω ότι αφορά το πότε έγινε η ενεργοποίηση γιατί από τότε μετράει και η χρέωση του λογαριασμού, αλλά δεν είμαι σίγουρος 100%.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν υπάρχει συμβόλαιο να γράφει την εκάστοτε προσφορά...

Απλά ζητάς σε ένα έντυπο να στα γράψει να τα έχεις και εσύ σημειωμένα! Όλα αυτά που σου λέει να τα έχεις κάπου γραμμένα (τέλη ενεργοποίησης κτλ)

 

Δεν παίζει κανά ρόλο η ενεργοποίηση αλλά το πότε περάστηκε η αίτηση (το λέω ξανά)

Δηλ. αν εσύ περάσεις μια σταθερή 20 Μαίου και ενεργοποιηθεί 10 Ιουνίου πως είναι λογικό να ξέρεις πια προσφορά θα ισχύει τον Ιούνιο...

Είσαι κατωχηρωμένος με τη στιγμή (υπάρχουσα προσφορά) που περάστηκε το συμβόλαιο!

Link to comment
Share on other sites

Η απόδοση μας καίει.

από τα πιο σημαντικά.

η cyta έχει κάνει κάποιες πατάτες μέχρι στιγμής με μερικούς πελάτες. ίδωμεν

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως μέχρι στιγμής δεν παίζει και μεγάλος ανταγωνισμός. (ο οτε ακόμα προσπαθει να δωσει και η cyta δίνει μόνο σε κοντινη απόσταση) οπότε είναι ακόμα άγνωστο το επίπεδο τιμών. μακάρι φυσικά να είναι χαμηλό. ελπίζω τουλάχιστον το support της wind αυτή τη φορά να είναι προετοιμασμένο

 

Σωστό. Απλά, θεωρώ ότι πλέον αυτή είναι η πολιτική τους. Δηλαδή βελτίωση υπηρεσιών και χαμηλές τιμές για να κερδίσουν μερίδιο στην αγορά. Αν συνεχίσουν έτσι, λογικά θα τα καταφέρουν.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν αυτή ειναι η πολιτική τους αλλά ξέρω οτι πρέπει να είναι αυτή για το καλό το δικό μας.

απλώς φοβάμαι τη wind ακόμα λόγω του κακού της support. θα δείξει στο μελλον πως θα εξελιχθεί

Link to comment
Share on other sites

μετα απο μια πολυ ασχημη περιοδο στη δυτικη Θεσσαλονικη της wind εχει εδω και 1-2 βδομαδες περιπου που παει σφαιρα!το κυριως προβλημα μου ηταν το youtube αλλα πλεον κανενα προβλημα! Edited by kwstas18
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια, θα ηθελα λιγο τη βοηθεια σας οσον αφορα τις υπηρεσιες της WIND.

 

Πληροφοριακα, ειμαι στην περιοχη του Περιστεριου, ψηλα. Ειμαι στη Forthnet μερικα χρονια, χωρις ομως τιποτα το ιδιαιτερο απο internet (το πολυ γυρω στα 3-4 επαιζα παντα και τωρα με ενα αλλο ρουτερ συγχρονιζω λιγο παραπανω και καλα... και στην Πετρουπολη σε αλλο σπιτι τα ιδια) με το DoublePlay και το γνωστο 40ευρω παγιο.

 

Χωρις να εχω ψαξει ακομα κατι εδω μεσα, σκεφτομαι τον τελευταιο καιρο για Cyta ή ακομα καλυτερα HOL, συμφωνα με αυτα που ακουω γυρω γυρω. Με πηραν ομως χθες απο την WIND και μου ειπαν τα εξης:

για ενα πακετο σταθερης-internet-κινητης, με μικροτερο παγιο στο σταθερο και 10 ευρω εκπτωση στο Wind κινητο μας. Αρχικα ειπε κατι μικρα παγια με μισες υπηρεσιες απο αυτες που εχω και μου συγκρινε τις τιμες με το τωρινο παγιο που ομως εχει ολες τις υπηρεσιες (κατι που με τρελαινει και θελω να σπασω το τηλεφωνο οταν το κανουν), οποτε με αυτα που ειπα οτι χρειαζομαι βγηκε ενα παγιο γυρω στα 31ευρω, συν την εκπτωση των 10ευρω απο τωρα και για παντα οπως μου ειπε ξανα και ξανα για το κινητο,,, οποτε ειναι κατι που συμφερει οικονομικα σε σχεση με τα τωρινα αντιστοιχα εξοδα.

 

Οσον αφορα το ιντερνετ τωρα, ενημερωσα τη γυναικα οτι πιανω χαμηλες ταχυτητες, μου ζηταει ενα κοντινο τηλεφωνο για να τσεκαρει την περιοχη οπως ειπε και δινω του ακριβως απο πανω οροφου, γιατι εμενα το νουμερο ειναι μεταφορα απο αλλη περιοχη, και μου λεει θα πιανω γυρω 16 (?!) και αυτο γιατι η Wind κανει μια συνεργασια με τον Οτε και, ναι μεν θα ειμαι συνδρομητης στη WIND αλλα θα βγαινουν μονο τα τιμολογια κλπ απο Wind. Πρακτικα θα ειμαι & θα "λειτουργω" με το δικτυο του ΟΤΕ, οχι με ιδιοκτιτο της WIND και αλλα τετοια οπως αλλες εταιριες.. (εδω το χανω λιγο, γιατι ξερω οτι και παλι με τις γραμμες του ΟΤΕ ειμαι στη Forthnet) :blink: (αλλα διορθωστε αν χρειαζεται γιατι δεν γνωριζω και πολλα πολλα!)

Και μου ειπε και για ενα καινουργιο ρουτερ που στελνουν και αναβαθμιζει/ενισχυει την αποδοση, αλλα δεν ηξερε το μοντελο για να το τσεκαρω. Κατι σαν "χαηγουεη" θυμοταν. Γνωριζεις κανεις ποιο ειναι το ρουτερ και τι λεει?

 

 

Περα απο οποιαδηποτε σημειωση σχετικα με τα παραπανω,

πειτε μου λιγο σας παρακαλω, η συνδεση της WIND ειναι σαν μερικες εταιριες που εχω ακουσει οτι παιρνεις γραμμη τηλεφωνου μεσω ρουτερ και αν εχεις διακοπη ρευματος δεν εχεις τηλεφωνο κλπ?

Και επισης, τι μπορω να κανω σαν συμφωνια ή οπως αλλιως θελετε να το πειτε, σχετικα με το ιντερνετ, σε περιπτωση που ΔΕΝ ειναι ετσι οπως μου τα λενε για τις ταχυτητες και πιανω παλι μεχρι 6? Οκ, θα πληρωνω λιγοτερα τουλαχιστον αλλα δεν εχω καμια ορεξη να αλλαξω εταιρια και να ειμαι παλι στα ιδια χαλια απο ταχυτητα.

Και γενικα, πως τα παει σε γενικες γραμμες η WIND με αυτα?

 

Ευχαριστω και ελπιζω να μην σας κουρασα με το αναλυτικουλι μου ποστ! :rolleyes: ;)

Edited by k_giannis
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

 

Οσον αφορα το ιντερνετ τωρα, ενημερωσα τη γυναικα οτι πιανω χαμηλες ταχυτητες, μου ζηταει ενα κοντινο τηλεφωνο για να τσεκαρει την περιοχη οπως ειπε και δινω του ακριβως απο πανω οροφου, γιατι εμενα το νουμερο ειναι μεταφορα απο αλλη περιοχη, και μου λεει θα πιανω γυρω 16 (?!) και αυτο γιατι η Wind κανει μια συνεργασια με τον Οτε και, ναι μεν θα ειμαι συνδρομητης στη WIND αλλα θα βγαινουν μονο τα τιμολογια κλπ απο Wind. Πρακτικα θα ειμαι & θα "λειτουργω" με το δικτυο του ΟΤΕ, οχι με ιδιοκτιτο της WIND και αλλα τετοια οπως αλλες εταιριες.. (εδω το χανω λιγο, γιατι ξερω οτι και παλι με τις γραμμες του ΟΤΕ ειμαι στη Forthnet) :blink: (αλλα διορθωστε αν χρειαζεται γιατι δεν γνωριζω και πολλα πολλα!)

Και μου ειπε και για ενα καινουργιο ρουτερ που στελνουν και αναβαθμιζει/ενισχυει την αποδοση, αλλα δεν ηξερε το μοντελο για να το τσεκαρω. Κατι σαν "χαηγουεη" θυμοταν. Γνωριζεις κανεις ποιο ειναι το ρουτερ και τι λεει?

 

 

Περα απο οποιαδηποτε σημειωση σχετικα με τα παραπανω,

πειτε μου λιγο σας παρακαλω, η συνδεση της WIND ειναι σαν μερικες εταιριες που εχω ακουσει οτι παιρνεις γραμμη τηλεφωνου μεσω ρουτερ και αν εχεις διακοπη ρευματος δεν εχεις τηλεφωνο κλπ?

Και επισης, τι μπορω να κανω σαν συμφωνια ή οπως αλλιως θελετε να το πειτε, σχετικα με το ιντερνετ, σε περιπτωση που ΔΕΝ ειναι ετσι οπως μου τα λενε για τις ταχυτητες και πιανω παλι μεχρι 6? Οκ, θα πληρωνω λιγοτερα τουλαχιστον αλλα δεν εχω καμια ορεξη να αλλαξω εταιρια και να ειμαι παλι στα ιδια χαλια απο ταχυτητα.

Και γενικα, πως τα παει σε γενικες γραμμες η WIND με αυτα?

 

 

Aπό το τηλέφωνο σου λένε ό,τι να'ναι για να κάνεις τη γραμμή! ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΟΙ ΤΕΛΕΙΩΣ!!!

Δεν μπορεί αν του πει άλλο αριθμό να δει τη ταχύτητα που θα έχεις. Και γενικά δεν υπάρχει τρόπος να σου πει κανείς σίγουρα για ταχύτητα. ZTE είναι το router.

 

Από ταχύτητα και δίκτυο είναι ακριβώς ίδιο με Forthnet... Ταχύτητα πάνω κάτω τα ίδια! Αν είσαι 4-5Mbps δεν πρόκειται να εκτοξευτείς σε 13-14. Εκεί που είσαι θα μείνεις πάνω κάτω.

 

Μην κάνεις τίποτα τηλεφωνικά ειδικά από αυτούς που σε κάλεσαν... Μόνο και μόνο από την κοροιδία!

Ζήτα γραπτά αυτά που σου λένε, ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ, αλλά και τιμές πακέτων (να δεις αντιδράσεις)

 

Αν θες και σε βολεύει κάποιο συνδυαστικό πακέτο πήγαινε σε κάποιο κατάστημα (τουλάχιστον οτι σου πουν θα ισχύει, αλλιώς θα ξέρεις σε ποιον να απευθυνθείς) ή κάνε online!

Link to comment
Share on other sites

Ο,τι γράφει ο από πάνω.

Αν είναι να πας στην wind, να πας γιατί θα έχεις καλύτερες τιμές, αλλά μην περιμένεις καλύτερη ταχύτητα.

Δώσε μια τα στατιστικά σου από το ρουτερ, όπως είσαι τώρα, για να κάνουμε μια πρόχειρη εκτίμηση ταχύτητας.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστααα.........

Ευχαριστω πολυ DemetreKre για τις συμβουλες! Και οπως λες κ εσυ δηλαδη junglist, μονο για το οικονομικο θεμα αξιζει να παω αν ειναι. Οποτε για πειτε μου μια γενικη εικονα, απο θεματα σταθεροτητας, διακοπων, ποιοτητας τηλεφωνικης γραμμης που ειναι κ αυτο σημαντικο, τι λεει η Wind? Στη forthnet ενταξει ειναι ολα σε γενικες γραμμες, εκτος απο κατι απογευματα-βραδυα που "μπουκωνει" το ιντερνετ και...

 

junglist, τα στατιστικα του ρουτερ μου... εννοεις...? :rolleyes: Ταχυτητες κλπ που δειχνει στο STATUS στη σελιδα του ρουτερ ή κατι αλλο?

 

Το ρουτερ που εχω τωρα ειναι ενα D-Link DSL-G624T και στο Status δινει:

Downstream

SNR Margin - 7

Line Attenuation - 31

Data Rate - 6889

 

Upstream

SNR Margin - 8

Line Attenuation - 16

Data Rate - 976

 

Αλλα δεν ξερω κατα ποσο αυτα αντιστοιχουν και στην πραγματικοτητα...

 

(με ενα λευκο Thomson που εδινε η Forthnet ηταν ολα πιο χαμηλα, σχεδον και στο μισο)

Edited by k_giannis
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

και αυτο γιατι η Wind κανει μια συνεργασια με τον Οτε και, ναι μεν θα ειμαι συνδρομητης στη WIND αλλα θα βγαινουν μονο τα τιμολογια κλπ απο Wind. Πρακτικα θα ειμαι & θα "λειτουργω" με το δικτυο του ΟΤΕ, οχι με ιδιοκτιτο της WIND και αλλα τετοια οπως αλλες εταιριες..

Καλή απάτη. Ότι να ναι σου λέει. Δε ξέρω τι τιμές σου έχουν δώσει, αλλά εγώ από αυτές τις π@@@γίες που αναφέρεις, λεφτά δε θα τους έδινα.

Naxos Guide App - Ο οδηγός για κινητά τηλέφωνα που σας οδηγεί κατευθείαν στα καλύτερα…
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστααα.........

Ευχαριστω πολυ DemetreKre για τις συμβουλες! Και οπως λες κ εσυ δηλαδη junglist, μονο για το οικονομικο θεμα αξιζει να παω αν ειναι. Οποτε για πειτε μου μια γενικη εικονα, απο θεματα σταθεροτητας, διακοπων, ποιοτητας τηλεφωνικης γραμμης που ειναι κ αυτο σημαντικο, τι λεει η Wind? Στη forthnet ενταξει ειναι ολα σε γενικες γραμμες, εκτος απο κατι απογευματα-βραδυα που "μπουκωνει" το ιντερνετ και...

 

junglist, τα στατιστικα του ρουτερ μου... εννοεις...? :rolleyes: Ταχυτητες κλπ που δειχνει στο STATUS στη σελιδα του ρουτερ ή κατι αλλο?

 

Το ρουτερ που εχω τωρα ειναι ενα D-Link DSL-G624T και στο Status δινει:

Downstream

SNR Margin - 7

Line Attenuation - 31

Data Rate - 6889

 

Upstream

SNR Margin - 8

Line Attenuation - 16

Data Rate - 976

 

Αλλα δεν ξερω κατα ποσο αυτα αντιστοιχουν και στην πραγματικοτητα...

 

(με ενα λευκο Thomson που εδινε η Forthnet ηταν ολα πιο χαμηλα, σχεδον και στο μισο)

Δοκίμασε τότε και με το λευκό που έχεις και δώσε σημασία στο down attenuation.

Αν είσαι εκεί κοντά στα 30 πάλι, τότε δυστυχώς να ξέρεις δεν μπορείς να πας πολύ παραπάνω από εκεί που είσαι τώρα.

 

 

 

 

 

 

Καλή απάτη. Ότι να ναι σου λέει. Δε ξέρω τι τιμές σου έχουν δώσει, αλλά εγώ από αυτές τις π@@@γίες που αναφέρεις, λεφτά δε θα τους έδινα.

Αυτές τις χαζομάρες τις λένε όλι, όποτε μια από τα ίδια.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τόσο τραβηγμένα δεν τα ακούω και κάθε μέρα. Έχω ακούσει πολλά για οπτικές ίνες και καλά, αλλά αυτό ήταν ολόκληρο σενάριο.
Naxos Guide App - Ο οδηγός για κινητά τηλέφωνα που σας οδηγεί κατευθείαν στα καλύτερα…
Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα το ιντερνετ τωρα, ενημερωσα τη γυναικα οτι πιανω χαμηλες ταχυτητες, μου ζηταει ενα κοντινο τηλεφωνο για να τσεκαρει την περιοχη οπως ειπε και δινω του ακριβως απο πανω οροφου, γιατι εμενα το νουμερο ειναι μεταφορα απο αλλη περιοχη, και μου λεει θα πιανω γυρω 16 (?!) και αυτο γιατι η Wind κανει μια συνεργασια με τον Οτε

:wacko::wacko:

άλλο και τούτο. πόσα πράγματα θα βρουν για να κοροϊδέψουν τον κόσμο.

άλλη ταχύτητα μην περιμένεις πάντως. περίπου στα ίδια θα είσαι

Link to comment
Share on other sites

μετα απο μια πολυ ασχημη περιοδο στη δυτικη Θεσσαλονικη της wind εχει εδω και 1-2 βδομαδες περιπου που παει σφαιρα!το κυριως προβλημα μου ηταν το youtube αλλα πλεον κανενα προβλημα!

 

Το youtube της wind φαίνεται να αντιμετοπίζει χρόνια προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Το youtube της wind φαίνεται να αντιμετοπίζει χρόνια προβλήματα.

 

Μπορεί σε σένα.

Ένα από τα πράγματα που εκτίμησα όταν ήρθα στην Wind, μετά την forthnet, ήταν η απροβλημάτιστη θέαση HD video στο Utube.

Απλά καμία σχέση.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το youtube της wind φαίνεται να αντιμετοπίζει χρόνια προβλήματα.

 

Εμένα πάλι γιατί πάει σφαίρα; Μήπως έχει η δική σου γραμμή πρόβλημα; Το έχεις τσεκάρει;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πριν κάνα μήνα, 3 διαφορετικά άτομα σε διαφορετικές περιοχές της αθήνας που ξέρου δε μπορούσαν να δουν youtube χωρίς να φτιάχνουν καφέ πρώτα. Μπορεί να είναι και σύμπτωση, αλλά δεν ήταν ένας να πεις ότι φταίει η δική του σύνδεση.
Naxos Guide App - Ο οδηγός για κινητά τηλέφωνα που σας οδηγεί κατευθείαν στα καλύτερα…
Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω με Forthnet και Line Attenuation 29,5 εχω τα παρακατω:

Uptime: 0 days, 2:37:27

 

DSL Type: G.992.5 annex A

Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.076 / 13.504

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.021 / 14.005

Data Transferred (Sent/Received) [GB/MB]: 24,94 / 51,82

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 18,5

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 19,5 / 29,5

SN Margin (Up/Down) [dB]: 11,5 / 6,0

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 10 / 0

FEC Errors (Up/Down): 53.178 / 243.947

CRC Errors (Up/Down): 6.102 / 1.352

HEC Errors (Up/Down): 208.018.845 / 15.057

 

Ιουλιο ληγει η Forthnet και σκεφτομαι σοβαρα να παω Wind λογω τιμης.(εχω δυο κινητα στην WIND).Μπορω πριν κανω το συμβολαιο να ζητησω το SNR Margin να παραμεινει εκει που το εχει η Forthnet στο 6αρι? Η΄ αναγκαστικα το ανεβαζουν σε '9' οποτε και χανω σε ταχυτητα?

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω με Forthnet και Line Attenuation 29,5 εχω τα παρακατω:

Uptime: 0 days, 2:37:27

 

DSL Type: G.992.5 annex A

Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.076 / 13.504

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.021 / 14.005

Data Transferred (Sent/Received) [GB/MB]: 24,94 / 51,82

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 18,5

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 19,5 / 29,5

SN Margin (Up/Down) [dB]: 11,5 / 6,0

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 10 / 0

FEC Errors (Up/Down): 53.178 / 243.947

CRC Errors (Up/Down): 6.102 / 1.352

HEC Errors (Up/Down): 208.018.845 / 15.057

 

Ιουλιο ληγει η Forthnet και σκεφτομαι σοβαρα να παω Wind λογω τιμης.(εχω δυο κινητα στην WIND).Μπορω πριν κανω το συμβολαιο να ζητησω το SNR Margin να παραμεινει εκει που το εχει η Forthnet στο 6αρι? Η΄ αναγκαστικα το ανεβαζουν σε '9' οποτε και χανω σε ταχυτητα?

Κάνεις την μεταφορά και αφού ενεργοποιηθεί, απλά με 1 τηλέφωνο στο τεχνικό τμήμα ζητάς να στο πάνε στο 6.

Αλλά να είσαι σίγουρος ότι η γραμμή είναι σταθερή από πριν.

 

Για το θέμα γραμμών που συζητάμε νωρίτερα, το έχουμε ξαναπεί ότι είναι και θέμα τύχης.Δεν είναι όλες οι γραμμές ίδιες.

Πχ. εμένα και στο προηγούμενο σπίτι και τώρα (και οι 2 Wind) μπορεί να τύχει να κλειδώσω σε SNR 3,5-4 και η γραμμή να βγάζει ελάχιστα errors για μέρες και άρα να είναι πολύ σταθερή.

 

Ενδεικτικά από στατιστικά τώρα:

Link Status Connected

Rate (Up/Down) 1020/16310 kbps

Noise Margin (Up/Down) 10.5/4 dB

Modulation Type ADSL_2plus

Line Attenuation (Up/Down) 13.5/19.6 dB

Output Power (Up/Down) 12.4/19.9 dBm

Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved

Max Rate(Up/Down) 1164/16764 kbps

Interleave depth 8

Annex Type AnnexA

CRC errors 0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...