Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πιστεύω πως την αίτηση θα την κάνεις όποτε νομίζεις πως έχεις ανάγκη να αλλάξεις εταιρία και όχι μόνο για μια προσφορά που είδες.Προσφόρες βγαίνουν συνέχεια.

Όσο για ένωση δεν νομίζω να γίνει λόγο του μονοπωλείου που θα επικρατήσει μετά (αν θυμάμαι κλ θα είναι 51%), οπότε δεν επιτρέπεται.

Δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα (μονοπωλείου).

Αν τελικά πέσει άκυρο θα πέσει γιατί δεν τα βρήκαν τα αφεντικά των 2 εταιρειών.

Αλλά προς το παρόν οι συζητήσεις συνεχίζονται για την ένωση κανονικά.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα (μονοπωλείου).

Αν τελικά πέσει άκυρο θα πέσει γιατί δεν τα βρήκαν τα αφεντικά των 2 εταιρειών.

Αλλά προς το παρόν οι συζητήσεις συνεχίζονται για την ένωση κανονικά.

 

Νόμιζα πως είχε λήξει το θέμα.

Απο την μία είναι καλό για εμάς τους χρήστες αλλά απο την άλλη να δούμε και τι αποτελέσματα θα έχει στους υπαλλήλους.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, σήμερα, έκανα αίτηση (από ConnX+OTE) για WIND DoublePlay M + WIND for All 30, σύνολο (συμπεριλαμβανομένων ΦΠΑ/τέλη κτλ.) μηνιαίως... 50 ευρώ ακριβώς ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΤΡΙΑ (σταθερό, κινητό, ίντερνετ).

 

Προηγουμένως, έδινα περίπου 50-55 ευρώ μηνιαίως για ConnX+OTE και άλλα 18-20 για το καρτοσυμβόλαιο Cosmote. Νομίζω ότι να κερδίζω 45-55 ευρώ το δίμηνο δεν με "χαλάει".

Link to comment
Share on other sites

Συνιστώ σε όλους που έχουν θέματα με το ρούτερ ΖΤΕ της WIND να περάσουν το νέο firmware που ανέβασε η wind εδώ.

Λύνει πολλά προβλήματα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Συνιστώ σε όλους που έχουν θέματα με το ρούτερ ΖΤΕ της WIND να περάσουν το νέο firmware που ανέβασε η wind εδώ.

Λύνει πολλά προβλήματα.

 

Ξέρεις αν διορθώνει και το wifi που κάποιες φορές δεν επιτρέπει καμία συσκευή να συνδεθεί, έτσι χωρίς λόγο και στρώνει μονό με επανεκκίνηση του rooter;

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παιδια αμα κανω συνδεση double play θα μου δωσουν φλασακι για ιντερνετ μεχρι να συνδεθει η γραμμη ή σταματησε αυτο?

 

Έχει λήξει αυτό, αν θυμάμαι κλ ήταν το προιγούμενο καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις αν διορθώνει και το wifi που κάποιες φορές δεν επιτρέπει καμία συσκευή να συνδεθεί, έτσι χωρίς λόγο και στρώνει μονό με επανεκκίνηση του rooter;

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Υποτίθετα ότι κυρίως για τα θέματα του Wi-fi το έχουν φτιάξει.

 

παιδια αμα κανω συνδεση double play θα μου δωσουν φλασακι για ιντερνετ μεχρι να συνδεθει η γραμμη ή σταματησε αυτο?

Δεν ισύχει.Πριν 1 μήνα για νέα γραμμή ρώτησα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, να σας ρωτήσω, έχει βάλει κανείς wind 24άρα στην περιοχή της ζωγράφου??

Σκέφτομαι να πάω σε wind, οπότε αναρωτιέμαι τι ταχύτητες παίζουν…

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, να σας ρωτήσω, έχει βάλει κανείς wind 24άρα στην περιοχή της ζωγράφου??

Σκέφτομαι να πάω σε wind, οπότε αναρωτιέμαι τι ταχύτητες παίζουν…

 

Έχει γνωστός (κοντά στην πλατεία Μαργαρίτα μένει). Πιάνει γύρω στα 11-12, που 'ναι σχετικά πολύ καλά, αν αναλογιστείς ότι εγώ που ήμουν (μέχρι σήμερα το μεσημέρι!) στο ConnX (24άρα)... έπιανα ΤΟ ΠΟΛΥ... 10-11 και είμαι ΕΚΑΤΟ ΜΕΤΡΑ απ' τον βρόγχο του ΟΤΕ στην Μεσσογείων!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, να σας ρωτήσω, έχει βάλει κανείς wind 24άρα στην περιοχή της ζωγράφου??

Σκέφτομαι να πάω σε wind, οπότε αναρωτιέμαι τι ταχύτητες παίζουν…

Εξαρτάται σε ποιο ύψος.

Αν είσαι ψηλά προς Νεκροταφείο κάτω από 10 σίγουρα. :(

 

(Και ξαναθυμίζω: είτε σε wind είτε σε άλλο πάροχο, πάνω κάτω τα ίδια θα πιάνεις)

 

Έχει γνωστός (κοντά στην πλατεία Μαργαρίτα μένει). Πιάνει γύρω στα 11-12, που 'ναι σχετικά πολύ καλά, αν αναλογιστείς ότι εγώ που ήμουν (μέχρι σήμερα το μεσημέρι!) στο ConnX (24άρα)... έπιανα ΤΟ ΠΟΛΥ... 10-11 και είμαι ΕΚΑΤΟ ΜΕΤΡΑ απ' τον βρόγχο του ΟΤΕ στην Μεσσογείων!

Προφανώς δεν είσαι σε αυτόν τον κόμβο, αλλιώς θα έπρεπε να είσαι 20+ Mbps.

Edited by Petros the Great
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν είσαι σε αυτόν τον κόμβο, αλλιώς θα έπρεπε να είσαι 20+ Mbps.

 

Άσε, ρε φίλε... 12 μήνες παιδεύομαι.

ΣΕ ΑΥΤΟΝ τον βρόγχο ΕΙΜΑΙ, απλά μου ανεβοκατέβαζαν δίχως να μ' ενημερώνουν το SNR Margin, μου είχαν κάτι άθλιους χαλκούς στο καφάο και μου έλεγαν "τα 'χουμε αλλάξει" κτλ. κτλ.

 

Επίσης... κι άλλοι γνωστοί εδώ γείτονες που μένουν ίσως και ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ στον βρόγχο, ΟΥΔΕΠΟΤΕ έχουν πιάσει 20+ ταχύτητα.

Εγώ, γενικά, ΠΟΤΕ ΜΟΥ δεν έχω ακούσει από κάποιον να πιάνει πάνω από 15-18.

Εδώ ρε συ, φίλος στην Καλλιθέα ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ απ' τα κεντρικά του ΟΤΕ, πιάνει 17!!!

 

Γι' αυτό και ΕΦΥΓΑ απ' το ConnX-OTE, για να μη πληρώνω ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ... και να 'χω τις ΙΔΙΕΣ και ίσως ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΣ από άλλους παρόχους, υπηρεσίες.

Edited by andrewmaslim
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μήπως ξέρει κανείς τι παίζει με wind (σταθερή, ίντερνετ) στο κέντρο της Θεσ/νίκης? Περιοχή από Καμάρα μέχρι Αγ. Σοφίας.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Άσε, ρε φίλε... 12 μήνες παιδεύομαι.

ΣΕ ΑΥΤΟΝ τον βρόγχο ΕΙΜΑΙ, απλά μου ανεβοκατέβαζαν δίχως να μ' ενημερώνουν το SNR Margin, μου είχαν κάτι άθλιους χαλκούς στο καφάο και μου έλεγαν "τα 'χουμε αλλάξει" κτλ. κτλ.

 

Επίσης... κι άλλοι γνωστοί εδώ γείτονες που μένουν ίσως και ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ στον βρόγχο, ΟΥΔΕΠΟΤΕ έχουν πιάσει 20+ ταχύτητα.

Εγώ, γενικά, ΠΟΤΕ ΜΟΥ δεν έχω ακούσει από κάποιον να πιάνει πάνω από 15-18.

Εδώ ρε συ, φίλος στην Καλλιθέα ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ απ' τα κεντρικά του ΟΤΕ, πιάνει 17!!!

 

Γι' αυτό και ΕΦΥΓΑ απ' το ConnX-OTE, για να μη πληρώνω ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ... και να 'χω τις ΙΔΙΕΣ και ίσως ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΣ από άλλους παρόχους, υπηρεσίες.

 

Προσωπικά πάντως που άλλαξα provider και πήγα Wind δεν το έχω μετανιώσει καθόλου. Όχι μόνο έχω τις ίδιες επιδόσεις, έχω γλιτώσει και από τις συνεχείς επανεκκινήσεις που είχα από την προηγούμενη εταιρία με "μαμά" router, ενώ ο λογαριασμός μου έρχεται σαφώς φτηνότερα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πάντως που άλλαξα provider και πήγα Wind δεν το έχω μετανιώσει καθόλου. Όχι μόνο έχω τις ίδιες επιδόσεις, έχω γλιτώσει και από τις συνεχείς επανεκκινήσεις που είχα από την προηγούμενη εταιρία με "μαμά" router, ενώ ο λογαριασμός μου έρχεται σαφώς φτηνότερα.

 

Μια απ' τα ίδια, φίλε!

Σήμερα μου ενεργοποιήθηκε (όπως μου 'χαν πει, 19/12)...

Αν εξαιρέσουμε το γεγονός ότι δεν μου τηλεφώνησαν για να μου δώσουν οδηγίες κτλ. (ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΤΙ το έντυπο δεν ήταν σαφές, απλά νομίζω ότι καλό θα 'ταν να τηλεφωνούν κιόλας, έστω να ρωτήσουν αν είμαστε οκ),... το ρούτερ που μου έδωσαν (ΖΤΕ) τα 'κανε όλα μόνο του (συνδέθηκε, ρυθμίστηκε κτλ.),... βρήκα αμέσως σήμα (και "καμπάνα"),... το ίντερνετ πηγαίνει απλώς "ΣΦΑΙΡΑ" (μιλάμε, ούτε... νανοδευτερόλεπτο δεν περιμένω ν' ανοίξει η σελίδα!),... τα πάντα όλα μια χαρά.

 

Τα μόνα ΔΥΟ που με ψιλοενόχλησαν, ήταν ότι... α) Δεν με ρώτησαν και μου έβαλαν εκείνοι ΤΙ ΟΝΟΜΑ να 'χω στο "Admin Account" email μου (κι αναγκάστηκα κι έφτιαξα νέο, μιας κι έχω δύο account διαθέσιμα να χρησιμοποιώ), ενώ... β) Με ενόχλησε το ότι ζήτησα τις manual ρυθμίσεις του ρούτερ για να φτιάξω static IP και μου είπαν ότι ΔΕΝ ΕΧΩ το δικαίωμα στο default πακέτο Double Play M που είμαι και πρέπει να πληρώσω έξτρα 6 ευρώ το μήνα για static IP...

 

Tώρα, με τις ταχύτητες downloading/uploading, έχω αυτά τα δεδομένα:

 

Ταχύτητα Download : 7007 kbps (875.9 KB/sec transfer rate)

Ταχύτητα Upload: 568 kbps (71 KB/sec transfer rate)

 

Oλίγον χαμηλές... Κάτι ίσως να πρέπει να μου αλλάξουν στο srt της γραμμής μου.

Link to comment
Share on other sites

Μια απ' τα ίδια, φίλε!

Σήμερα μου ενεργοποιήθηκε (όπως μου 'χαν πει, 19/12)...

Αν εξαιρέσουμε το γεγονός ότι δεν μου τηλεφώνησαν για να μου δώσουν οδηγίες κτλ. (ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΤΙ το έντυπο δεν ήταν σαφές, απλά νομίζω ότι καλό θα 'ταν να τηλεφωνούν κιόλας, έστω να ρωτήσουν αν είμαστε οκ),... το ρούτερ που μου έδωσαν (ΖΤΕ) τα 'κανε όλα μόνο του (συνδέθηκε, ρυθμίστηκε κτλ.),... βρήκα αμέσως σήμα (και "καμπάνα"),... το ίντερνετ πηγαίνει απλώς "ΣΦΑΙΡΑ" (μιλάμε, ούτε... νανοδευτερόλεπτο δεν περιμένω ν' ανοίξει η σελίδα!),... τα πάντα όλα μια χαρά.

 

Τα μόνα ΔΥΟ που με ψιλοενόχλησαν, ήταν ότι... α) Δεν με ρώτησαν και μου έβαλαν εκείνοι ΤΙ ΟΝΟΜΑ να 'χω στο "Admin Account" email μου (κι αναγκάστηκα κι έφτιαξα νέο, μιας κι έχω δύο account διαθέσιμα να χρησιμοποιώ), ενώ... β) Με ενόχλησε το ότι ζήτησα τις manual ρυθμίσεις του ρούτερ για να φτιάξω static IP και μου είπαν ότι ΔΕΝ ΕΧΩ το δικαίωμα στο default πακέτο Double Play M που είμαι και πρέπει να πληρώσω έξτρα 6 ευρώ το μήνα για static IP...

 

Tώρα, με τις ταχύτητες downloading/uploading, έχω αυτά τα δεδομένα:

 

Ταχύτητα Download : 7007 kbps (875.9 KB/sec transfer rate)

Ταχύτητα Upload: 568 kbps (71 KB/sec transfer rate)

 

Oλίγον χαμηλές... Κάτι ίσως να πρέπει να μου αλλάξουν στο srt της γραμμής μου.

Δεν υπάρχει δωρεάν static ip σε κανένα πάροχο από τότε που βγήκε το DSL.

Όλοι χρεώνουν.Για τι πράγμα το θες??

 

Επίσης βάλε τα στατιστικά σου εδώ να τα δούμε.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κτ;;η wind εχει ριξει το παγιο στο small στα 19.90;;;ειδα στο site οτι ειναι σβησμενο το 23.67 και λεει 19.90 και απο κατω εχει κ την νεα προσφορα με 15.17 ευρω!
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει δωρεάν static ip σε κανένα πάροχο από τότε που βγήκε το DSL.

Όλοι χρεώνουν.Για τι πράγμα το θες??

 

Επίσης βάλε τα στατιστικά σου εδώ να τα δούμε.

 

Δεν κατάλαβες. Δεν εννοούσα να μου "δώσουν δωρεάν" static IP, αλλά να μου δώσουν τις MANUAL ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ για τα properties της σύνδεσής μου.

Το ρούτερ μου έχει "αυτόματες" ρυθμίσεις. Εγώ θέλω να βάλω manual τις ρυθμίσεις που η WIND (όπως πριν η ConnX) χρησιμοποιεί. ΔΕΝ ΘΕΛΩ να αλλάζει αυτόματα οι ρυθμίσεις του ρούτερ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει δωρεάν static ip σε κανένα πάροχο από τότε που βγήκε το DSL.

Όλοι χρεώνουν.Για τι πράγμα το θες??

 

Επίσης βάλε τα στατιστικά σου εδώ να τα δούμε.

 

Μια χαρά υπάρχει (ακόμα) στατική ΙΡ στο ΤΕΕ και υπήρχε επίσης όταν υπήρχε η Netone :)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Εν πάσει περιπτώσει, μπορεί κάποιος να με βοηθήσει και να μου πει τί μπορώ να βάλω στο "Internet Protocol TCP/IP" Properties;

Θέλω από "Obtain an IP address automatically" & "Obtain DNS server ddress automatically", να βάλω τις ρυθμίσεις χειροκίνητα...

Link to comment
Share on other sites

Εν πάσει περιπτώσει, μπορεί κάποιος να με βοηθήσει και να μου πει τί μπορώ να βάλω στο "Internet Protocol TCP/IP" Properties;

Θέλω από "Obtain an IP address automatically" & "Obtain DNS server ddress automatically", να βάλω τις ρυθμίσεις χειροκίνητα...

 

Αυτά που λες δεν τα ορίζεις στο ρουτερ αλλά στα settings του network του PC σου.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που λες δεν τα ορίζεις στο ρουτερ αλλά στα settings του network του PC σου.

 

Nαι, μωρέ. Αυτό εννοούσα, αφού το κατάλαβες...

Λοιπόν;... Μπορείς να βοηθήσεις, φίλε;

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά αυτά παίζουν στο automatic.

Για να ορίσεις άλλη ip εκεί θα πρέπει να υπάρχει λόγος όπως πολλά PC σε ένα δίκτυο κλπ.

Το ποια IP θα βάλεις είναι δικό σου θέμα, απλά είναι της λογικής 192.168.1.x, όπου x ένα νούμερο τυχαίο.από κάτω πάντα 255.255.255 και στο gateway, την διεύθυνση που μπαίνεις στο ρουτερ.π.χ.192.168.1.254

Για Dns πρέπει να βάλεις της wind.κάνε μια αναζήτηση στο google, γιατί δεν τις έχω πρόχειρες τώρα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά αυτά παίζουν στο automatic.

Για να ορίσεις άλλη ip εκεί θα πρέπει να υπάρχει λόγος όπως πολλά PC σε ένα δίκτυο κλπ.

Το ποια IP θα βάλεις είναι δικό σου θέμα, απλά είναι της λογικής 192.168.1.x, όπου x ένα νούμερο τυχαίο.από κάτω πάντα 255.255.255 και στο gateway, την διεύθυνση που μπαίνεις στο ρουτερ.π.χ.192.168.1.254

Για Dns πρέπει να βάλεις της wind.κάνε μια αναζήτηση στο google, γιατί δεν τις έχω πρόχειρες τώρα.

 

Το 'κανα ήδη (google-it) αλλά δεν έβγαλε κάτι συγκεκριμένο.

Link to comment
Share on other sites

Preferred DNS: 62.169.194.17

Alternate DNS: 62.169.194.18

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...