Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ρε παιδια τωρα τελευταια οι ταχυτητες που πιανω ειναι τραγικες......μπορω να κανω κατι;;χτες τους εστειλα μηνυμα και περιμενω να δω μηπως γινει τιποτα

 

δώσε τα στατιστικά της γραμμής σου. μπορεί να έχεις βλάβη, μπορεί να φταίει το router. είναι πολλά.

πάντως, και ένας φίλος μου έχει αγανακτίσει με τις ταχύτητες τις wind τελευταία

Link to comment
Share on other sites

και γω εχω αγανακτισει! 1.8mbps download! up 0.7! αλα ειναι φθηνη με την εκπτωση που με κανουν στο κινητο βγενει 15 το μηνα σταθερο κ ιντερνετ!
NOKIA: 3110--3330--5210--5100--7610--3220--n73 music edition--n95--n95 8gb--2680 slide--3120 classic--c6--lumua 800
Link to comment
Share on other sites

Λέτε να αγανακτήσω και εγώ με την WIND ; Σκοπεύω να μεταφερθώ στήν WIND από Vodafone κινητή - Forthnet ADSL/ τηλέφωνο , στην Ηλιούπολη ( Αγία Μαρίνα). Ξέρει κανείς τι ποιότητα εχει η WIND σε αυτη την περιοχή ;

:

Link to comment
Share on other sites

Λέτε να αγανακτήσω και εγώ με την WIND ; Σκοπεύω να μεταφερθώ στήν WIND από Vodafone κινητή - Forthnet ADSL/ τηλέφωνο , στην Ηλιούπολη ( Αγία Μαρίνα). Ξέρει κανείς τι ποιότητα εχει η WIND σε αυτη την περιοχή ;

:

 

εμενα παντως βελτιωθηκε το προβλημα.....

Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως βελτιωθηκε το προβλημα.....

Χάρηκα που το διάβασα, πιστεύω να βελτιώθηκε η κατασταση αλλα βλεπω οτι μιλάς για Θεσσαλονίκη ενω εγω ειμαι στην Ηλιούπολη Αττικης

Link to comment
Share on other sites

Λέτε να αγανακτήσω και εγώ με την WIND ; Σκοπεύω να μεταφερθώ στήν WIND από Vodafone κινητή - Forthnet ADSL/ τηλέφωνο , στην Ηλιούπολη ( Αγία Μαρίνα). Ξέρει κανείς τι ποιότητα εχει η WIND σε αυτη την περιοχή ;

:

 

Δεν ξέρω ακριβώς ταχύτητα στην περιοχή. Ένας φίλος μου έχει κάνει νέο αριθμό στο μαγαζί του και δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Τουλάχιστον δεν πιστεύω πως θα είσαι σε χειρότερη μοίρα από την FORTHNET....

Link to comment
Share on other sites

Λέτε να αγανακτήσω και εγώ με την WIND ; Σκοπεύω να μεταφερθώ στήν WIND από Vodafone κινητή - Forthnet ADSL/ τηλέφωνο , στην Ηλιούπολη ( Αγία Μαρίνα). Ξέρει κανείς τι ποιότητα εχει η WIND σε αυτη την περιοχή ;

:

εγώ τη φοβάμαι ακόμα γιατί ένας φίλος μου που έχει wind τον τρελαίνει που και που στις αποσυνδέσεις και η βλακεία είναι ότι λιώνουμε στο σπίτι του.

Link to comment
Share on other sites

Γραμμή με γραμμή αλλάζει.

Προσωπικά είμαι ευχαριστημένος γιατί από τον Δεκέμβρη που ήρθα στην εταιρεία δεν έχω αποσυνδέσεις ή ξαφνικές διακοπές όπως πριν, αλλά και η γραμμή παρουσιάζει σταθερότητα στην ταχύτητα συγχρονισμού. Στην Forthnet έχανα κάθε εξάμηνο και λίγο στην ταχύτητα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

εγώ τη φοβάμαι ακόμα γιατί ένας φίλος μου που έχει wind τον τρελαίνει που και που στις αποσυνδέσεις και η βλακεία είναι ότι λιώνουμε στο σπίτι του.

Αποσυνδεσεις και κολλήματα εχω και τώρα στήν Forthnet. Αυτο που μου λενε ειναι να αλλάξω την εσωτερικη καλωδίωση, που ειναι πραγματικά παλιά, κάτι που θα κανω μεσα στο μήνα . Ο φίλος σου εχει καινούργια καλωδίωση ; Εχετε ρωτήσει στο τεχνικό τμήμα τί μπορει να φταίει;

 

Γραμμή με γραμμή αλλάζει.

Προσωπικά είμαι ευχαριστημένος γιατί από τον Δεκέμβρη που ήρθα στην εταιρεία δεν έχω αποσυνδέσεις ή ξαφνικές διακοπές όπως πριν, αλλά και η γραμμή παρουσιάζει σταθερότητα στην ταχύτητα συγχρονισμού. Στην Forthnet έχανα κάθε εξάμηνο και λίγο στην ταχύτητα.

Θέλω τα στοιχεία της γραμμής!!!:p.

Πάντως στήν Forthnet ξεκίνησα με ταχύτητα στα 7500 πριν τρία χρονια και τωρα είμαι στα 5500 - 6500 και με πολυ περισσότερες αποσυνδέσεις

Edited by Petros the Great
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων.
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο σίγουρο είναι ότι γραμμή με γραμμή αλλάζει. Εγώ εάν είχα 5500 θα δήλωνα βλάβη.

Σε καποιες ( αρκετές ) περιπτώσεις κατεβαίνει και πολύ παρακάτω. Οταν καλω την Forthnet η μόνιμη απάντηση είναι οτι βλέπουν πάρα πολλές διακοπές αλλά το πρόβλημα πρέπει να είναι στη δικιά μου εσωτερική καλωδίωση.

Link to comment
Share on other sites

Η καλωδίωσή μου είναι εξίσου παλιά (80's).Πώς γίνεται και άλλοι έχουν τόσο μεγάλο πρόβλημα και άλλοι όχι?Δεν ήταν με τα ίδια υλικά?

Ποτέ δεν ασχολήθηκα με την καλωδίωσή μου και όποτε είχα πρόβλημα, απλά τσέκαρα μην είχε θέμα το splitter και το φίλτρο.Τα χοντρά προβλήματα ήταν πάντα της εταιρείας.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Η καλωδίωσή μου είναι εξίσου παλιά (80's).Πώς γίνεται και άλλοι έχουν τόσο μεγάλο πρόβλημα και άλλοι όχι?Δεν ήταν με τα ίδια υλικά?

Ποτέ δεν ασχολήθηκα με την καλωδίωσή μου και όποτε είχα πρόβλημα, απλά τσέκαρα μην είχε θέμα το splitter και το φίλτρο.Τα χοντρά προβλήματα ήταν πάντα της εταιρείας.

Είναι κάπως παληότερη '75- '76 με μια περιεργη εσωτερικη διανομη και πολλές μπριζες. Αυτά θα αντικατασταθουν με ένα μονοκόματο καλώδιο απο ΟΤΕ στον router και το ασυρματο. Ελπιζω νά βελτιωθει η κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

με καλωδιωσεις του 70 ειμαστε και μεις πριν ενα χρονο ειχα κονεξ κ η ταχυτητα μου ηταν σταθερα στα 11 με 12! τωρα με γουιντ ειμαι

1.23 νταουν κ 0.59 απλοαδ! ποιος φταιει η καλωδιοση, η γουιντ η ο γιωργακης? ολα θεμα εταιριας ειναι ρε μαγκες κ που αποδιδουν καλητερα!

NOKIA: 3110--3330--5210--5100--7610--3220--n73 music edition--n95--n95 8gb--2680 slide--3120 classic--c6--lumua 800
Link to comment
Share on other sites

με καλωδιωσεις του 70 ειμαστε και μεις πριν ενα χρονο ειχα κονεξ κ η ταχυτητα μου ηταν σταθερα στα 11 με 12! τωρα με γουιντ ειμαι

1.23 νταουν κ 0.59 απλοαδ! ποιος φταιει η καλωδιοση, η γουιντ η ο γιωργακης? ολα θεμα εταιριας ειναι ρε μαγκες κ που αποδιδουν καλητερα!

Παντα φταίει ο κακός ΟΤΕ !!!:p

Link to comment
Share on other sites

Με πηραν τηλ απο wind παλι και με προτειναν να αφησω τον οτε για μια προσφορα,τη γνωστη 28 ευρω απεριοριστα σταθερα και 24Μ internet αλλα τους ειπα οτι θα το σκεφτω,δεν παιρνω τη μεγαλη αποφαση να φυγω απο τον οτε γιατι δεν τους εχω εμπιστοσυνη,οχι μονο τη wind ολους τους παροχους σταθερης..........το καλο της υποθεσης ειναι οτι η wind δεν εχει voip απ'ότι μου ειπε η τηλεφωνητρια,ειναι το συμβατικο συστημα για μενα καλυτερο απο το voip.....
Link to comment
Share on other sites

Με πηραν τηλ απο wind παλι και με προτειναν να αφησω τον οτε για μια προσφορα,τη γνωστη 28 ευρω απεριοριστα σταθερα και 24Μ internet αλλα τους ειπα οτι θα το σκεφτω,δεν παιρνω τη μεγαλη αποφαση να φυγω απο τον οτε γιατι δεν τους εχω εμπιστοσυνη,οχι μονο τη wind ολους τους παροχους σταθερης..........το καλο της υποθεσης ειναι οτι η wind δεν εχει voip απ'ότι μου ειπε η τηλεφωνητρια,ειναι το συμβατικο συστημα για μενα καλυτερο απο το voip.....

 

το voip στη cyta ειναι εξαιρετικο, στην hol ετσι κι ετσι. αν μπορεις (οικονομικα) το ΟΤΕ και εισαι ευχαριστημενος απο θεματα γραμμης κλπ. μεινε κει που εισαι. αλλιως ολες οι εταιριες μια χαρα ειναι...λιγο τυχη να εχεις για να μην πεσεις σε περιπτωση και το ιδιο ισχυει και για τον ΟΤΕ..

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

το καλο της υποθεσης ειναι οτι η wind δεν εχει voip.

 

και το κακό είναι πως έχει κακή τεχνικη υποστηριξη!:mad:

Link to comment
Share on other sites

και το κακό είναι πως έχει κακή τεχνικη υποστηριξη!:mad:

 

απο που το συμπερανες αυριο?εμένα Κυριακή με πήραν και ηρθαν για μια βλάβη.έχεις άλλων εταιρειών την υποστήριξή ?

 

Sent from my HTC Desire S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το Voip είναι λίγο παραμύθι.

Και η forthnet που είχε voip, καμιά διαφορά δεν είχα καταλάβει στην ποιότητα επικοινωνίας με ΟΤΕ που είχα πριν.

Οπότε μην ασχολείστε με πράγματα που δεν μπορεί ένας νορμάλ χρήστης να καταλάβει διαφορά.

Επίσης, το θέμα υποστήριξη είναι λίγο σχετικό.Πάντως η Wind θέλει λίγο πρήξιμο κάποιες φορές, αλλά μετά σε τακτοποιούν όπως πρέπει.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

1) Κάποιες μέρες την εβδομάδα ,ενώ είναι πράσινα όλα τα λαμπάκια του wifi oxygen ,όταν πάω να μπω στο ιντερνετ, δεν ανοίγει καμιά σελίδα & μου ζητάει να δω τους dns μου.

& 2) αρκετές φορές κάνω επανεκίννηση του λάπτοπ διότι ,ενώ δείχνει ότι έχει σήμα ,μου βγάζει ότι δεν έχει πρόσβαση.

Είναι πολύ μεγάλο πρόβλημα όπως καταλαβαίνετε , τι πρέπει να κάνω βοηθήστε με.... τα νεύρα μου πάντως τα έσπασε.. έτσι μου έρχετε να το πετάξω κάτω μήπως και συνέλθει..

Link to comment
Share on other sites

1) Κάποιες μέρες την εβδομάδα ,ενώ είναι πράσινα όλα τα λαμπάκια του wifi oxygen ,όταν πάω να μπω στο ιντερνετ, δεν ανοίγει καμιά σελίδα & μου ζητάει να δω τους dns μου.

& 2) αρκετές φορές κάνω επανεκίννηση του λάπτοπ διότι ,ενώ δείχνει ότι έχει σήμα ,μου βγάζει ότι δεν έχει πρόσβαση.

Είναι πολύ μεγάλο πρόβλημα όπως καταλαβαίνετε , τι πρέπει να κάνω βοηθήστε με.... τα νεύρα μου πάντως τα έσπασε.. έτσι μου έρχετε να το πετάξω κάτω μήπως και συνέλθει..

 

1)Δοκίμασε άλλους DNS.Ποιους έχεις τώρα?

2)Δοκίμασε άλλο ρούτερ.Πάντως και με το ZTE το κάνει καμιά φορά αυτό το πρόβλημα.Με το Thomson 585 δεν είχα τέτοια προβλήματα με το Wi-fi, αλλά δυστυχώς συγχρονίζει πιο κάτω.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

1)Δοκίμασε άλλους DNS.Ποιους έχεις τώρα?

2)Δοκίμασε άλλο ρούτερ.Πάντως και με το ZTE το κάνει καμιά φορά αυτό το πρόβλημα.Με το Thomson 585 δεν είχα τέτοια προβλήματα με το Wi-fi, αλλά δυστυχώς συγχρονίζει πιο κάτω.

 

Wind έχω (dns).

Link to comment
Share on other sites

Wind έχω (dns).

Καλά Wind θα έχεις, αλλά εγώ ρωτάω για το τι DNS έχεις περασμένους.

Πρέπει να πας στα Properties της σύνδεσης στο ίντερνετ και στο TCP/Ip να επιλέξεις τα Properties.Εκεί θα δεις αν έχεις τους default ή αν έχεις βάλει άλλους.

Δοκίμασε χεράτα τους

Preferred DNS: 62.169.194.17

Alternate DNS: 62.169.194.18

 

Αν πάλι βγάζει μήνυμα για τους DNS καλύτερα να το δεις με την τεχνική υποστήριξη.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλά Wind θα έχεις, αλλά εγώ ρωτάω για το τι DNS έχεις περασμένους.

Πρέπει να πας στα Properties της σύνδεσης στο ίντερνετ και στο TCP/Ip να επιλέξεις τα Properties.Εκεί θα δεις αν έχεις τους default ή αν έχεις βάλει άλλους.

Δοκίμασε χεράτα τους

Preferred DNS: 62.169.194.17

Alternate DNS: 62.169.194.18

 

Αν πάλι βγάζει μήνυμα για τους DNS καλύτερα να το δεις με την τεχνική υποστήριξη.

 

Θα το δω το βράδυ που θα πάω σπίτι , ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια σου!!!

Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...