Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χάλια κατάσταση... Έχω ήδη vdsl 50/10 γιατί είμαι πολύ κοντά στον ΟΤΕ κ αυτό το πρόγραμμα μου βγάζει έως 24.... Ήδη πιάνω 50 φουλ δηλαδή. Απλώς ήθελα 100 γιατί ολόκληρη οικογένεια ένας να παίζει online κολλάει.
My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος 100mbps μπορείς να πάρεις μόνο από καμπίνα, όχι από αστικό κέντρο.
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος 100mbps μπορείς να πάρεις μόνο από καμπίνα, όχι από αστικό κέντρο.

 

Ωραια πως μπορω να δω Αν εχει καμπινα στην περιοχη ; αν και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν εχω γιατι παιρνω 50αρα απο το κεντρο,εξου και τα 10 upload.

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Ωραια πως μπορω να δω Αν εχει καμπινα στην περιοχη ; αν και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν εχω γιατι παιρνω 50αρα απο το κεντρο,εξου και τα 10 upload.

 

IMAG0590.jpg

Κάνε μια βόλτα στην περιοχή σου και ψάξε για την καμπίνα που υπάρχει στα αριστερά της φωτογραφίας. Δεν ξέρω πια εταιρία έχει αναλάβει να περάσει οπτική με καμπίνες στην περιοχή σου αλλά φαντάζομαι όλες πάνω κάτω έτσι θα μοιάζουν σαν του οτε στην φωτογραφία. Συνήθως είναι τριφυλλη με το ένα φύλλο να έχει γρύλιες ψύξης και αν πλησιάζεις θα ακούσεις τα ανεμιστηρακια που έχει μέσα που κάνουν κάποιο θόρυβο. Δεξιά στην φωτογραφία είναι τα παλιά καφαο που πάνε για αντικατάσταση πλέον. (μόνο adsl και τηλεφωνία)

Link to comment
Share on other sites

Ωραια πως μπορω να δω Αν εχει καμπινα στην περιοχη ; αν και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν εχω γιατι παιρνω 50αρα απο το κεντρο,εξου και τα 10 upload.

 

Μια απάντηση στο ερώτημά σου θα βρεις σ' αυτό το χάρτη, αν είναι ενημερωμένος για την περιοχή σου.

Link to comment
Share on other sites

IMAG0590.jpg

Κάνε μια βόλτα στην περιοχή σου και ψάξε για την καμπίνα που υπάρχει στα αριστερά της φωτογραφίας. Δεν ξέρω πια εταιρία έχει αναλάβει να περάσει οπτική με καμπίνες στην περιοχή σου αλλά φαντάζομαι όλες πάνω κάτω έτσι θα μοιάζουν σαν του οτε στην φωτογραφία. Συνήθως είναι τριφυλλη με το ένα φύλλο να έχει γρύλιες ψύξης και αν πλησιάζεις θα ακούσεις τα ανεμιστηρακια που έχει μέσα που κάνουν κάποιο θόρυβο. Δεξιά στην φωτογραφία είναι τα παλιά καφαο που πάνε για αντικατάσταση πλέον. (μόνο adsl και τηλεφωνία)

 

οχι δεν εχουμε τετοιες καμπινες...ειμαστε κοντα στον οτε γιαυτο μαλλον θα μας αφησουν τελευταιους ετσι πιστευω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 107 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μια απάντηση στο ερώτημά σου θα βρεις σ' αυτό το χάρτη, αν είναι ενημερωμένος για την περιοχή σου.

 

με ΡΟΖ χρωμμα μου βγαζει την περιοχη μου,τι σημαινει ;

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Κάθε περιοχή αντιστοιχεί στα όρια του ΑΚ του ΟΤΕ.

Αυτό που χρειάζεται να δεις είναι αν στην περιοχή σου έχει επεκταθεί το νέο δίκτυο (vdsl) και από ποιον πάροχο.

Για να μην παιδεύεσαι, σε ποια περιοχή βρίσκεσαι (εκτός από το Space);

Link to comment
Share on other sites

Κάθε περιοχή αντιστοιχεί στα όρια του ΑΚ του ΟΤΕ.

Αυτό που χρειάζεται να δεις είναι αν στην περιοχή σου έχει επεκταθεί το νέο δίκτυο (vdsl) και από ποιον πάροχο.

Για να μην παιδεύεσαι, σε ποια περιοχή βρίσκεσαι (εκτός από το Space);

 

δεν εχει επεκταθει το ειδα...Αγιο φανουεριο ειμαι πολυ κοντα στον ΟΤΕ και παιρνω απευθειας απο αυτους vdsl αλλα μεχρι 50 ειναι λιγο.

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

δεν εχει επεκταθει το ειδα...Αγιο φανουεριο ειμαι πολυ κοντα στον ΟΤΕ και παιρνω απευθειας απο αυτους vdsl αλλα μεχρι 50 ειναι λιγο.

 

Εγώ βλέπω ότι έχει επεκταθεί το vdsl από την Wind, χωρίς να έχουν καταχωρηθεί καμπίνες γύρω από το ΑΚ του ΟΤΕ.

Επομένως, μόνον από την Wind μπορείς να περιμένεις αναβάθμιση για μεγαλύτερες ταχύτητες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω ότι έχει επεκταθεί το vdsl από την Wind, χωρίς να έχουν καταχωρηθεί καμπίνες γύρω από το ΑΚ του ΟΤΕ.

Επομένως, μόνον από την Wind μπορείς να περιμένεις αναβάθμιση για μεγαλύτερες ταχύτητες.

 

Αρα δηλαδη εννοεις να περιμενω να βαλουν καμπινες ;

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Αρα δηλαδη εννοεις να περιμενω να βαλουν καμπινες ;

 

Καμπίνες έχουν βάλει σίγουρα στα σημεία που φαίνονται στο χάρτη.

Από εκεί παίρνεις vdsl και, αν αναβαθμίσει το δίκτυό της, θα πάρεις και μεγαλύτερη ταχύτητα.

Ψάξε να βρεις μια από τις καμπίνες για να επαληθεύσεις τη θέση της, αν και στην καρφίτσα φαίνεται και η φωτο με τα στοιχεία της.

Link to comment
Share on other sites

Καμπίνες έχουν βάλει σίγουρα στα σημεία που φαίνονται στο χάρτη.

Από εκεί παίρνεις vdsl και, αν αναβαθμίσει το δίκτυό της, θα πάρεις και μεγαλύτερη ταχύτητα.

Ψάξε να βρεις μια από τις καμπίνες για να επαληθεύσεις τη θέση της, αν και στην καρφίτσα φαίνεται και η φωτο με τα στοιχεία της.

 

συμφωνα με τον χαρτη δεν υπαρχει καμια καμπινα σε εμενα μεχρι τον ΟΤΕ !!!

Απο τις καινουριες εννοω ,απο τις παλιες εχω δει 1 τρια στενα παρακατω σε αθλια κατασταση.

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν έχουν τοποθετηθεί καμπίνες κοντά στο ΑΚ του ΟΤΕ γιατί η περιοχή αυτή καλύπτεται από το ΑΚ.
Link to comment
Share on other sites

Η διαθεσιμότητα του VDSL από ΑΚ, εμφανίζεται στα online εργαλεία των παρόχων;

Ή μόνο τηλεφωνικά γίνεται η ενημέρωση;

Link to comment
Share on other sites

Εμφανίζεται, αλλά καμιά φορά χρειάζεται και επιβεβαίωση με τηλεφώνημα.
Link to comment
Share on other sites

Τον Ιούνιο ληγει το συμβολαιο μου (Double Play Plus στα 25ε). Υπάρχει περίπτωση να μπορέσω να κάνω ανανεωση συμβολαίου σε downgraded πρόγραμμα; Με αναγκαστική ανανέωση καθε διμηνο στα καρτοκινητά (συν 120 λεπτα απο προσφορα) τι να τα κάνουμε τοσα λεπτά προς κινητά στο σταθερο; Το παλιο DP Basic θα μου ταιριαζε πιστεύω, αλλα το εχουν αφαιρέσει ακομα και απο το σαιτ τους... Καποια σχετική εμπειρια κάνεις; Ευχαριστώ! Edited by gpapas640
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το δίνουν πλέον αλλά και τότε που το δίνανε κάτω από τα 20 ευρώ δεν πήγαινε για ανανέωση. Μάλιστα υπάρχει και ο κίνδυνος να σου ζητήσουν 20 ευρώ για υποβάθμιση προγράμματος. Το πιο πιθανό να σου αφήσουν το ιδιο στα ίδια λεφτά ή να σου κόψουν 2-3 ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το δίνουν πλέον αλλά και τότε που το δίνανε κάτω από τα 20 ευρώ δεν πήγαινε για ανανέωση. Μάλιστα υπάρχει και ο κίνδυνος να σου ζητήσουν 20 ευρώ για υποβάθμιση προγράμματος. Το πιο πιθανό να σου αφήσουν το ιδιο στα ίδια λεφτά ή να σου κόψουν 2-3 ευρώ.

 

Σε ευχαριστω για την απάντηση. Πριν 4 χρονια το ιδιο προγραμμα το ειχα κλεισει απο κατάστημα στα 20ε. Μετα ήρθαν και οι φόροι και σιγα σιγα ανέβηκε στα 25ε. Οπότε να το ριξουν 2-3ε δύσκολο.

 

Το "πεναλτι" για υποβαθμιση προγραμματος θα ηταν αστειο αν δεν μιλούσαμε για τη Wind. Οποτε μαλλον στα ιδια θα μεινει αλλα θα το παλεψω με κανενα παζαρακι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ξέρουμε πόσο χρεώνει η wind κλήσεις στα 5 ψήφια πχ 11770 ΔΕΗ? Γιατί αυτόν τον μήνα χρειάστηκε να λύσω ένα θέμα με την ΔΕΗ και επειδή τα καταστήματα τα έχει κλειστά πήρα στο τηλέφωνο και πέρα ότι με είχαν σε αναμονή 20-30 λεπτά έπρεπε να πάρω και 2-3 φορές. Τελικά στο λογαριασμό έχω 51 λεπτά εκτός προγράμματος και με χρεώνουν 1 ώρα με 25€ παραπάνω.

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

H ΔΕΗ δεν σε χρεωνει . Σε χρεώνει ο πάροχος σου όσο ακριβώς χρεώνει τις κλήσεις προς σταθερά όταν σου τελιώσει το πακέτο

Η χρέωση είναι περίπου 0,40 από σταθερό και 0,82 από καρτοκινητό . Για τα συμβόλαια δεν είναι ίδιο για όλα .

 

το βρήκα 11770 0,4100 €

https://www.wind.gr/sites/Satellite?blobcol=urldata&blobkey=id&blobtable=MungoBlobs&blobwhere=1526475146616&ssbinary=true

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

πανάκριβα! την έχω πάθει και εγώ. πολύ ******* να θες να πάρεις ΔΕΗ ή ευδαπ και να πληρώνεις 20,30 ευρώ κερατιάτικα! εεττ δεν μπορεί να κάνει κάτι;

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πανάκριβα! την έχω πάθει και εγώ. πολύ ******* να θες να πάρεις ΔΕΗ ή ευδαπ και να πληρώνεις 20,30 ευρώ κερατιάτικα! εεττ δεν μπορεί να κάνει κάτι;

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

 

Tηλέφωνα Επικοινωνίας

 

Επικοινωνήστε μαζί μας τηλεφωνικά, καλώντας στο Τμήμα Τηλεφωνικής Εξυπηρέτησης Πελατών, στο 11770 για οποιοδήποτε αίτημα ή πληροφορία.

 

Για κλήσεις από κινητό και από το εξωτερικό μπορείτε να καλείτε στο +30 211 211 0770.

Link to comment
Share on other sites

Κατι παρόμοιο εγινε και με εμένα

Εχω VDSL 50 και τηλεφωνία pstn (από αλλο παροχο,οχι απο την wind) και με πήραν τηλέφωνο πριν απο 5-6 ημέρες απο καποια εταιρεία συνεργατη.

Μου ειπαν τα σχετικά με το χαλκό και τις οπτικες ινες, παρομοια με αυτα που γραφει και η επιστολή σου.

Με προσφορά θα μου δώσουν 100 fiber στα 26,99 ευρω με απεριόριστες τηλεφ.κλήσεις κλπ.(Ηταν και λίγο τσαμπουκάδες )

Μετα απο επικοινωνία με το helpdesk στην αρχη μου ειπαν οτι δεν ισχύει και οτι μπορώ να μεινω με την συνδεση που εχω.Μετα το αλλαξαν και μου ειπαν οτι ισχύει αυτο για το ρεμα της Πικροδάφνης και οτι θα γινει η αλλαγή μεχρι το καλοκαιρι.Τους εστειλα email και τους εγραψα οτι εχω συμβόλαιο και οτι δεν θελω να πληρώσω τα παραπάνω χρήματα γιατι απο την μιά η σύνδεση VDSL που εχω ειναι φρέσκια απο μετατροπή ADSL και με καλύπτει απόλυτα.Τελικά τους εγραψα οτι αν ειναι τελικά υποχρεωτικό να γινει αυτη η αλλαγή να μου στειλουν με email, οτι εγγραφο μπορεί να με κανει να καταλάβω την αδυναμία του παρόχου να εξυπηρετήσει το συμβόλαιο που εχουμε υπογράψει και την υποχρέωσή μου στην αλλαγή του πακέτου με την αυξηση της μηνιαίας συνδρομής.

Περιμένω απάντηση στο email εδω και τρεις ημέρες

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι γνώριμο αυτό ότι πλέον πολλές υποδομές χαλκού τις παρατάνε αφού είναι ασύμφορες στην συντήρηση τους και έχει δώσει ο ΟΤΕ σε ιδιώτες την κατασκευή νέων κόμβων με fiber.

 

Ξέρω περίπτωση που αναβάθμισε με καλύτερη τιμή η Wind σε VDSL γιατί είχε θέματα το δίκτυο χαλκού. Φυσικά ήταν σε περιοχή που είχε την ευθύνη του δικτύου ο ΟΤΕ και όταν ήρθε ο ΟΤΕτζης είπε ότι ο χαλκός είναι χάλια. Έτσι και αλλιώς ο ΟΤΕ και το ADSL το δίνει εδώ και χρόνια μέσα από την υποδομή που δίνει και το VDSL για αυτό είναι πάντα τσίτα τα γκάζια.

 

Πιστεύω ότι δεν θα αργήσει πολύ η περίοδος που θα κλείσουν όλοι τον χαλκό και ή θα καταργήσουν τις ADSL οι εταιρίες και θα πουλάν μόνο VDSL ή θα μείνουν οι ADSL μόνο στις περιοχές που δεν έχει πάει οπτική ακόμα.

 

Στάλθηκε από το EVR-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Τι πιθανότητες δίνουμε να ισχύει το παρακάτω που έλαβα; Εγώ αναρωτιέμαι τι θα γίνουν οι συνδρομητές όλων των παροχών που εξυπηρετούνται στην περιοχή. Είναι δυνατόν να περάσουν οπτικές ίνες σε όλους; Θέλω να πω, κάτι τέτοιο θα απαιτούσε σκάψιμο κλπ. Πράγμα που δεν το βλέπω ούτε εύκολο, και ούτε πιστεύω πως ακόμα και τώρα να το κάνω θα μου φέρουν οπτική ίνα. Από το καφαο που συνδέομαι το μόντεμ βγάζει ότι μπορεί να πιάσει μέχρι 130mbps...

Να ρωτήσω τον ΟΤΕ θα ήταν καλή ιδέα;832156c50a96d18d7c04017f7f49cf80.jpg

 

Sent from my Mi A3

Κατι παρόμοιο εγινε και με εμένα

Εχω VDSL 50 και τηλεφωνία pstn (από αλλο παροχο,οχι απο την wind) και με πήραν τηλέφωνο πριν απο 5-6 ημέρες απο καποια εταιρεία συνεργατη.

Μου ειπαν τα σχετικά με το χαλκό και τις οπτικες ινες, παρομοια με αυτα που γραφει και η επιστολή σου.

Με προσφορά θα μου δώσουν 100 fiber στα 26,99 ευρω με απεριόριστες τηλεφ.κλήσεις κλπ.(Ηταν και λίγο τσαμπουκάδες )

Μετα απο επικοινωνία με το helpdesk στην αρχη μου ειπαν οτι δεν ισχύει και οτι μπορώ να μεινω με την συνδεση που εχω.Μετα το αλλαξαν και μου ειπαν οτι ισχύει αυτο για το ρεμα της Πικροδάφνης και οτι θα γινει η αλλαγή μεχρι το καλοκαιρι.Τους εστειλα email και τους εγραψα οτι εχω συμβόλαιο και οτι δεν θελω να πληρώσω τα παραπάνω χρήματα γιατι απο την μιά η σύνδεση VDSL που εχω ειναι φρέσκια απο μετατροπή ADSL και με καλύπτει απόλυτα.Τελικά τους εγραψα οτι αν ειναι τελικά υποχρεωτικό να γινει αυτη η αλλαγή να μου στειλουν με email, οτι εγγραφο μπορεί να με κανει να καταλάβω την αδυναμία του παρόχου να εξυπηρετήσει το συμβόλαιο που εχουμε υπογράψει και την υποχρέωσή μου στην αλλαγή του πακέτου με την αυξηση της μηνιαίας συνδρομής.

Περιμένω απάντηση στο email εδω και τρεις ημέρες

Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...