Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατι παρόμοιο εγινε και με εμένα

 

Εχω VDSL 50 και τηλεφωνία pstn (από αλλο παροχο,οχι απο την wind) και με πήραν τηλέφωνο πριν απο 5-6 ημέρες απο καποια εταιρεία συνεργατη.

 

Μου ειπαν τα σχετικά με το χαλκό και τις οπτικες ινες, παρομοια με αυτα που γραφει και η επιστολή σου.

 

Με προσφορά θα μου δώσουν 100 fiber στα 26,99 ευρω με απεριόριστες τηλεφ.κλήσεις κλπ.(Ηταν και λίγο τσαμπουκάδες )

 

Μετα απο επικοινωνία με το helpdesk στην αρχη μου ειπαν οτι δεν ισχύει και οτι μπορώ να μεινω με την συνδεση που εχω.Μετα το αλλαξαν και μου ειπαν οτι ισχύει αυτο για το ρεμα της Πικροδάφνης και οτι θα γινει η αλλαγή μεχρι το καλοκαιρι.Τους εστειλα email και τους εγραψα οτι εχω συμβόλαιο και οτι δεν θελω να πληρώσω τα παραπάνω χρήματα γιατι απο την μιά η σύνδεση VDSL που εχω ειναι φρέσκια απο μετατροπή ADSL και με καλύπτει απόλυτα.Τελικά τους εγραψα οτι αν ειναι τελικά υποχρεωτικό να γινει αυτη η αλλαγή να μου στειλουν με email, οτι εγγραφο μπορεί να με κανει να καταλάβω την αδυναμία του παρόχου να εξυπηρετήσει το συμβόλαιο που εχουμε υπογράψει και την υποχρέωσή μου στην αλλαγή του πακέτου με την αυξηση της μηνιαίας συνδρομής.

 

Περιμένω απάντηση στο email εδω και τρεις ημέρες

Πάντως ψάξτο γιατί μπορεί να μπορέσεις να κάνεις καταγγελία του συμβολαίου αν σου ζητήσουν να πληρώνεις κάτι υπερβολικό.

 

Στάλθηκε από το EVR-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Κατι παρόμοιο εγινε και με εμένα

Εχω VDSL 50 και τηλεφωνία pstn (από αλλο παροχο,οχι απο την wind) και με πήραν τηλέφωνο πριν απο 5-6 ημέρες απο καποια εταιρεία συνεργατη.

Μου ειπαν τα σχετικά με το χαλκό και τις οπτικες ινες, παρομοια με αυτα που γραφει και η επιστολή σου.

Με προσφορά θα μου δώσουν 100 fiber στα 26,99 ευρω με απεριόριστες τηλεφ.κλήσεις κλπ.(Ηταν και λίγο τσαμπουκάδες )

Μετα απο επικοινωνία με το helpdesk στην αρχη μου ειπαν οτι δεν ισχύει και οτι μπορώ να μεινω με την συνδεση που εχω.Μετα το αλλαξαν και μου ειπαν οτι ισχύει αυτο για το ρεμα της Πικροδάφνης και οτι θα γινει η αλλαγή μεχρι το καλοκαιρι.Τους εστειλα email και τους εγραψα οτι εχω συμβόλαιο και οτι δεν θελω να πληρώσω τα παραπάνω χρήματα γιατι απο την μιά η σύνδεση VDSL που εχω ειναι φρέσκια απο μετατροπή ADSL και με καλύπτει απόλυτα.Τελικά τους εγραψα οτι αν ειναι τελικά υποχρεωτικό να γινει αυτη η αλλαγή να μου στειλουν με email, οτι εγγραφο μπορεί να με κανει να καταλάβω την αδυναμία του παρόχου να εξυπηρετήσει το συμβόλαιο που εχουμε υπογράψει και την υποχρέωσή μου στην αλλαγή του πακέτου με την αυξηση της μηνιαίας συνδρομής.

Περιμένω απάντηση στο email εδω και τρεις ημέρες

 

Αυτό δεν είναι μονομερής αλλαγή των όρων του συμβολαίου σου; Αν δεις οτι δεν κάνουν πίσω, κανε την καταγγελια και παραλληλα δήλωσε τους οτι αν ειναι υποχρεωτικό ειναι κ αυτοί υποχρεωμένοι να σε αποδεσμευσουν χωρις ρητρες κλπ για να πας σε αλλο πάροχο.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μόνο κοιτώντας την τιμή με 27 ευρώ όπου και να πας θα πάρεις 50αρα το πολύ.

 

Στάλθηκε από το EVR-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

παιδιά πως γίνεται να δω από το pc μέσω windows explorer τα αρχεία του wind vision? βασικά θέλω να μεταφέρω κάτι αρχεία για kodi αλλά βαριέμαι να το κάνω με στικακι.

στο Nvidia shield το έκανα αλλά στο wind vision?

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εχω θεμα με το ρουτερ με το wifi ....τα επαιξε το technicolor για τριτη φορα.....

και μου στελνουν παλι το ιδιο..

να κανω διακοπη,τι να κανω ;

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

εχω θεμα με το ρουτερ με το wifi ....τα επαιξε το technicolor για τριτη φορα.....

 

και μου στελνουν παλι το ιδιο..

 

να κανω διακοπη,τι να κανω ;

Πάρε ένα aftermarket να σωθείς

 

Στάλθηκε από το EVR-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by XP130TD
spamming

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να ξοδέψω ρε συ από την τσέπη μου;

 

Εγώ πάντως πήρα after market και ησύχασα με τις παραριες που δίνουν οι εταιρίες.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

εχω θεμα με το ρουτερ με το wifi ....τα επαιξε το technicolor για τριτη φορα.....

και μου στελνουν παλι το ιδιο..

να κανω διακοπη,τι να κανω ;

Ζητά ένα zte να ξενοιασεις

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το καλό με όσες εταιρείες δεν είναι voip, ότι μπορείς να βάλεις όποιο router θέλεις από την αγορά...

Ενώ αντίθετα, εγώ που αναγκαστικά έχω Cosmote διότι δεν υπάρχει Wind στην περιοχή μου, είμαι αναγκασμένος να χρησιμοποιώ τα δικά της ρούτερ και μόνο...

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι απαραίτητα. Μπορείς να έχεις το δικό της ως modem και VoIP κλπ, και να συνδέσεις πάνω του το δικό σου που μπορεί να έχει καλύτερο WiFi και να μοιράζεις από εκεί.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Να βάλω δηλαδή ρουτερ πάνω στο ρούτερ;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ζητά ένα zte να ξενοιασεις

 

Δεν δίνουν μαλωνω μια εβδομάδα,στέλνουν για τρίτη φορά το ίδιο...

Υπάρχει τρόπος να τους πείσω;

 

----- προσθήκη μηνύματος 40 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ πάντως πήρα after market και ησύχασα με τις παραριες που δίνουν οι εταιρίες.

 

Ποιο πήρες αν επιτρέπεται;

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Να βάλω δηλαδή ρουτερ πάνω στο ρούτερ;
Φυσικά. Αυτό που σου δίνουν είναι modem router. Μπορείς να συνδέσεις οτιδήποτε πάνω του, ακόμη και ρούτερ. Υποθέτω πως για να γκρινιάζεις για αυτό θα έχεις κάποιο πολύ καλύτερο ρούτερ που κοστίζει πάρα πολλά. Αν δεν σε καλύπτει σε WiFi αυτό του παρόχου, αυτή είναι η λύση.

Επίσης, κάποια στιγμή θα πάνε όλοι σε VoIP, και η wind.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω, νομίζω σε έναν οριζόντια πενταετίας όλες θα γίνουν voip

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω, νομίζω σε έναν οριζόντια πενταετίας όλες θα γίνουν voip

 

Ποια η διαφορά αν γίνουν όλες voip;

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Ποια η διαφορά αν γίνουν όλες voip;

Τι να πω... Αυτή είναι η πολιτική των εταιρειών.

Η διαφορά είναι ότι χρειάζεσαι πάντα ίντερνετ για να έχεις τηλεφωνία και όταν έχει διακοπή ρεύματος κόβεται και το τηλέφωνο.

Γι αυτό και δίνουν ένα υποτυπώδες ups ώστε να μην μένει το ρουτερ από ρεύμα και να συνεχίζεις να έχεις υπηρεσίες.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω... Αυτή είναι η πολιτική των εταιρειών.

Η διαφορά είναι ότι χρειάζεσαι πάντα ίντερνετ για να έχεις τηλεφωνία και όταν έχει διακοπή ρεύματος κόβεται και το τηλέφωνο.

Γι αυτό και δίνουν ένα υποτυπώδες ups ώστε να μην μένει το ρουτερ από ρεύμα και να συνεχίζεις να έχεις υπηρεσίες.

 

δεν το βλεπω καλη ιδεα τοτε...η wind πως ειναι τωρα voip ;

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω ότι δεν είναι ακόμη voip

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω ότι δεν είναι ακόμη voip

 

ωραια..αυτο σημαινει αυτοματα οτι μπορω να βαλω οποιοδηποτε ρουτερ πανω και να δουλεψει ;

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

ωραια..αυτο σημαινει αυτοματα οτι μπορω να βαλω οποιοδηποτε ρουτερ πανω και να δουλεψει ;

Ακριβώς, δεν ξέρω όμως τι ρυθμίσεις χρειάζεται να περαστούν ή αν περνιουνται αυτόματα. Αυτό θα σου το πουν από τη Wind.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, δεν ξέρω όμως τι ρυθμίσεις χρειάζεται να περαστούν ή αν περνιουνται αυτόματα. Αυτό θα σου το πουν από τη Wind.

 

σε ευχαριστω..Εχουμε καμια προταση μεχρι 30 ευρω ;

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

ωραια..αυτο σημαινει αυτοματα οτι μπορω να βαλω οποιοδηποτε ρουτερ πανω και να δουλεψει ;
Πάρε ένα τηλ και πες να σου πουν το user name που τελειώνει σε κωδικός_πελάτη@tellas.gr και ως password είναι ο αριθμός τηλεφώνου της σταθερής σύνδεσης

 

Στάλθηκε από το EVR-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by XP130TD
spamming

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω..Εχουμε καμια προταση μεχρι 30 ευρω ;

Παρακαλώ,

Έχω καιρό να ασχοληθώ με ρούτερ, οπότε δεν ξέρω τι σε συμφέρει να πάρεις.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...