Jump to content

Ιοί, αντιβιοτικά, Νέοι Ιοί - Προσοχή όχι Hoaxes


vampyre
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

θα είναι ή όχι δωρεάν οι αναβαθμίσεις όπως από τη 2.5->2.7?

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εδώ και λίγες μέρες έκανα switch από symantec antivirus v10.1 και zone alarm pro 70.408.000 που είχα, σε kaspersky internet security 7.

 

Ακόμα δεν έχω συνηθίσει πόσο πιο γρήγορο έχει γίνει το σύστημα μου! Εκεί που για να ξεκινήσει και να φορτώσουν όλα ήθελε 2:05, τώρα το κάνει μέσα σε 1:10 !

 

Και όλα αυτά ενώ η σουήτα είναι υπερπλήρης, έχει κάθε πιθανό χρήσιμο και μη εργαλείο. Επειδή παλιότερα είχα δοκιμάσει το kaspersky antihacker, είχα τη λανθασμένη εντύπωση ότι γενικά τα kaspersky είναι πολύ λιτά, καμία σχέση!

Link to comment
Share on other sites

paidia help

molis evala ta vista san 2o OS kai 8elw ena free firewall gia vista giati

to sygate pou exw sta xp den doulevei

toulaxiston ime pisw apo router alla kai pali...filage ta rouxa sou....

HUAWEI NEXUS 6P 32GB GREY

LENOVO MIX 3 10"

NOKIA LUMIA 920 White WIN10 SAMSUNG NEXUS S ANDROID 4.1.2 JELLY BEAN

SAMSUNG GALAXY TAB 10.1 3G ANDROID 4.0.4 ICE CREAM SANDWICH

NOKIA 2700 CLASSIC HTC TOUCH HD, SONY ERICSSON P910I-P900I, SIEMENS SL45,NOKIA 7110-5110

Link to comment
Share on other sites

paidia help

molis evala ta vista san 2o OS kai 8elw ena free firewall gia vista giati

to sygate pou exw sta xp den doulevei

toulaxiston ime pisw apo router alla kai pali...filage ta rouxa sou....

 

Θα σου πρότεινα να βάλεις το Zone Alarm Pro αλλά δεν free, οπότε σου προτείνω το Zone Alarm. Κατέβασέ το από εδώ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ενα ακομα πολυ καλο και ελαφρυ ειναι το pc tools firewall!..το εχω εγω και δεν εχει κανενα προβλημα! κατεβασε το απο εδω http://www.pctools.com/firewall/
ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

θα είναι ή όχι δωρεάν οι αναβαθμίσεις όπως από τη 2.5->2.7?

είναι δωρεάν για μας που έχουμε το 2.7 :up:

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Νέος επικίνδυνος ιός

Προσοχή στο msn.......

 

Τα ακόλουθα δυσάρεστα νέα ανακοινώθηκαν λίγες ώρες πριν στο eWeek:

Ένας νέος trojan εμφανίστηκε και προσβάλει συνέχεια χιλιάδες συγκροτήματα ηλεκτρονικών υπολογιστών παγκοσμίως, και ο αριθμός αυξάνεται επικίνδυνα μέχρι την ώρα.

 

Ο ιός εισάγεται στον υπολογιστή σας μέσω του msn υπό μορφή picture και συνήθως προέρχεται από τις γνωστές σας διευθύνσεις και πρόσωπα που έχετε άμεση επαφή.

 

Τα αρχεία που προσβάλουν τον υπολογιστή σας είναι ένας νέος τύπος ιού που έχει ήδη δικτυώσει αρκετές χιλιάδες PC σε ένα δίκτυο BOT μόλις μερικές ώρες αργότερα από την εμφάνιση στις 18 Νοέμβριου και χρησιμοποιείται για να ενσωματώσει εικονικά PC ως μέσο της διανυσματικής αύξησής του.

 

Ο ιός είναι ένα IRC BOT που διαδίδεται μέσω του MSN με την αποστολή σε ένα .zip αρχείο με δυό ονόματα.

 

Ένα από τα ονόματα περιλαμβάνει τη λέξη «pics» ως διπλή εκτελέσιμη επέκταση - όνομα που χρησιμοποιείται γενικά από scanners και ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές: παραδείγματος χάριν, DSC00432.jpg .exe.

 

Ο ιός περιλαμβάνεται επίσης σε ένα .zip αρχείο με το όνομα «εικόνες» ως .pif εκτελεσιμη επέκταση - για παράδειγμα, IMG34814.pif.

 

Τα αρχεία του ίου διεισδύουν στα νέα συστήματα χρησιμοποιώντας όλες τις γνώστες σας επαφές αλλά και με οποιονδήποτε άλλον ερχόσαστε σε επαφή μέσω του msn με αποτέλεσμα να γίνετε και εσείς και οι επαφές σας σύντομα ένα zombie ενός ογκώδους bot.

------------------------------------

Πηγή:http://www.eweek.com

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εφοσον ο αλλος εχει κολησει τον ιο,κατοπιν στελνεται ενα μηνυμα με το παραπανω περιεχομενο σε ολες τις επαφες..τουλαχιστον απ αυτο που εχω δει τελευταια και στο msn αυτο καταλαβα!
Link to comment
Share on other sites

εφοσον ο αλλος εχει κολησει τον ιο,κατοπιν στελνεται ενα μηνυμα με το παραπανω περιεχομενο σε ολες τις επαφες..τουλαχιστον απ αυτο που εχω δει τελευταια και στο msn αυτο καταλαβα!

Ετσι ακριβως ειναι! ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

Παρόλο που δεν έχω internet σπίτι - μέσω εξωτερικού σκληρού δίσκου-

κόλλησα έναν ιό

Όταν κάνω δεξι κλίκ στους σκληρούς μου έχει μία περίεργη γραμματοσειρά και δεν μπορώ να διαβάσω τις επιλογές.

To μόνο που έχει πειράξει μέχρι τώρα είναι τα αρχεία που είχα κρυφά (τα έσβησε)

 

Ουσιαστικά δεν μου έχει δημιουργήσει καποιο άλλο πρόβλημα μέχρι τώρα

 

Γνωρίζει κανείς τι είναι αυτός ο ιός, πόσο επικίνδυνος είναι? και αν υπάρχει τρόπος να τον βγάλω (εκτός από format)?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

Παρόλο που δεν έχω internet σπίτι - μέσω εξωτερικού σκληρού δίσκου-

κόλλησα έναν ιό

Όταν κάνω δεξι κλίκ στους σκληρούς μου έχει μία περίεργη γραμματοσειρά και δεν μπορώ να διαβάσω τις επιλογές.

To μόνο που έχει πειράξει μέχρι τώρα είναι τα αρχεία που είχα κρυφά (τα έσβησε)

 

Ουσιαστικά δεν μου έχει δημιουργήσει καποιο άλλο πρόβλημα μέχρι τώρα

 

Γνωρίζει κανείς τι είναι αυτός ο ιός, πόσο επικίνδυνος είναι? και αν υπάρχει τρόπος να τον βγάλω (εκτός από format)?

Ευχαριστώ

 

Πρώτη φορά μαθαίνω γι΄αυτόν τον ιό και δε γνωρίζω πόσο επικίνδυνος είναι, πάντως οποιοδήποτε απο τα "καλά" antivirus αναβαθμισμένο (εννοείται) με τις τελευταίες ενημερώσεις θα σου την κάνει τη δουλειά.

 

Καλά antivirus (απο γνώμες χρηστών του myphone και όχι μόνο) είναι τα NOD32, Kaspersky και AVAST. Προσωπικά χρησιμοποιώ το NOD32 γιατί είναι το πιο "ελαφρύ" και ποτέ δεν είχα πρόβλημα όντας on-line 24 ώρες τη μέρα, 365 μέρες το χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.Εγώ από χθες αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με spyware.To Panda Antivirus Internet Security 2007 μόλις άνοιξα το PC μου έβγαλε μήνυμα ότι βρέθηκε αυτό το spyware :Virtumonde.Μου προτείνει να κάνω restart το PC για να γίνει disinfected,το κάνω αλλά πάλι τα ίδια.Ακολούθησα τις οδηγίες από το site του Panda,έκανα scan μου βγάζει ότι εξουδετερώθηκε αλλά κάνοντας επανεκίννηση πάλι το ίδιο.Το αρχείο που έχει μολυνθεί είναι το mllmn.dll.

Τι να κάνω για να γλιτώσω το format??

 

ΥΓ.Το PC μετά από αυτό σέρνεται ανοίγω το task manager και ο επεξεργαστής αυξομειώνεται π.χ 20% πηγαίνει 80%.Ολο αυτο γινεται.Τι να κανω?

 

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

REST IN PEACE

SOME SOULS NEVER REST

THE DEADMAN

THE PHENOM

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.Εγώ από χθες αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με spyware.To Panda Antivirus Internet Security 2007 μόλις άνοιξα το PC μου έβγαλε μήνυμα ότι βρέθηκε αυτό το spyware :Virtumonde.Μου προτείνει να κάνω restart το PC για να γίνει disinfected,το κάνω αλλά πάλι τα ίδια.Ακολούθησα τις οδηγίες από το site του Panda,έκανα scan μου βγάζει ότι εξουδετερώθηκε αλλά κάνοντας επανεκίννηση πάλι το ίδιο.Το αρχείο που έχει μολυνθεί είναι το mllmn.dll.

Τι να κάνω για να γλιτώσω το format??

 

ΥΓ.Το PC μετά από αυτό σέρνεται ανοίγω το task manager και ο επεξεργαστής αυξομειώνεται π.χ 20% πηγαίνει 80%.Ολο αυτο γινεται.Τι να κανω?

 

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Ρίξε μια ματιά εδώ και μετά εδώ (είναι free).

 

EDIT: Περιμένω νέα σου.

Link to comment
Share on other sites

Το εγκατέστησα αυτό το πρόγραμμα.Να κάνω scan για να κανει rempve στο Spyware ή να κάνω κάτι άλλο?

REST IN PEACE

SOME SOULS NEVER REST

THE DEADMAN

THE PHENOM

Link to comment
Share on other sites

Το εγκατέστησα αυτό το πρόγραμμα.Να κάνω scan για να κανει rempve στο Spyware ή να κάνω κάτι άλλο?

 

Κάνε scan και ακολούθησε τις οδηγίες. Περιμένω νέα σου! :)

Link to comment
Share on other sites

για δωστε λιγο τα φωτα σας.θελω να κανω Update σε εναν υπολογιστη το Nod αλλα δεν εχει συνδεση στο ιντερνετ...μπορω να αντιγραψω τα definations απο τον δικο μου κ να τα περασω στον αλλο?αν ναι ποια αρχεια ειναι?μαλλον δεν παιζει αυτο αλλα λεμε τωρα...
http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

για δωστε λιγο τα φωτα σας.θελω να κανω Update σε εναν υπολογιστη το Nod αλλα δεν εχει συνδεση στο ιντερνετ...μπορω να αντιγραψω τα definations απο τον δικο μου κ να τα περασω στον αλλο?αν ναι ποια αρχεια ειναι?μαλλον δεν παιζει αυτο αλλα λεμε τωρα...

http://www.aalaap.com/2007/09/manually-update-eset-nod32-offline.html

Link to comment
Share on other sites

Κάνε scan και ακολούθησε τις οδηγίες. Περιμένω νέα σου! :)

 

 

Έκανα scan αλλα δεν βρηκε τιποτα να διορθωσει.Μετα εκανα μια επανεκκίνηση και στο μηνυματακι που μου εβγαλε ξανα το Panda πάτησα ''Exclude This Spyware From The Scan''.

Από κει και περα ο επεξεργαστης επανηλθε σε κανονικα επιπεδα,σταματησε να δουλευει στο φουλ χωρις να εχω ανοιξει καμια εφαρμογη,και το panda δεν μου ξαναεβγαλε μηνυμα για spyware.

Ελπιζω να έπραξα σωστα.......

REST IN PEACE

SOME SOULS NEVER REST

THE DEADMAN

THE PHENOM

Link to comment
Share on other sites

Έκανα scan αλλα δεν βρηκε τιποτα να διορθωσει.Μετα εκανα μια επανεκκίνηση και στο μηνυματακι που μου εβγαλε ξανα το Panda πάτησα ''Exclude This Spyware From The Scan''.

Από κει και περα ο επεξεργαστης επανηλθε σε κανονικα επιπεδα,σταματησε να δουλευει στο φουλ χωρις να εχω ανοιξει καμια εφαρμογη,και το panda δεν μου ξαναεβγαλε μηνυμα για spyware.

Ελπιζω να έπραξα σωστα.......

 

Μάλλον έπραξες σωστά!! :lol::lol:

Καλό είναι πάντως μια φορά τη βδομάδα να κάνεις ένα scan με το Ad-Aware.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εχω εδω και μερικες μερες ενα προβλημα! ενω τα παντα λειτουργουν σωστα στο διαδικτυο, σε 2 σελιδες μου βγαζει προβλημα. ανοιγουν κανονικα αλλα μολις πατησω αριστερο κλικ μου βγαζει οτι ο εξπλορερ δεν αποκρινεται και κολλαει. μετα βγαζει να το τερματισω τωρα η ακυρο! μονο σε 2 συγκεκριμενες σελιδες που πριν ανοιγαν κανονικοτατα! εχω το nod32. μηπως ειναι καποιος ιος; πως μπορω να το σκαναρω για να δω; σ'αυτο ειμαι λιγο ασχετος! :O
Link to comment
Share on other sites

Εχω εδω και μερικες μερες ενα προβλημα! ενω τα παντα λειτουργουν σωστα στο διαδικτυο, σε 2 σελιδες μου βγαζει προβλημα. ανοιγουν κανονικα αλλα μολις πατησω αριστερο κλικ μου βγαζει οτι ο εξπλορερ δεν αποκρινεται και κολλαει. μετα βγαζει να το τερματισω τωρα η ακυρο! μονο σε 2 συγκεκριμενες σελιδες που πριν ανοιγαν κανονικοτατα! εχω το nod32. μηπως ειναι καποιος ιος; πως μπορω να το σκαναρω για να δω; σ'αυτο ειμαι λιγο ασχετος! :O

 

Ανοίγεις το NOD32 απο το tray (tray είναι τα προγράμματα που τρέχουν πάντα κάτω δεξιά) -> menu NOD32 -> In-depth analysis

 

Υ.Γ.: Είναι αυτονόητο οτι πρέπει να είναι ενημερωμένο με τα τελευταία updates.

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγεις το NOD32 απο το tray (tray είναι τα προγράμματα που τρέχουν πάντα κάτω δεξιά) -> menu NOD32 -> In-depth analysis

 

Υ.Γ.: Είναι αυτονόητο οτι πρέπει να είναι ενημερωμένο με τα τελευταία updates.

 

Ευχαριστω φιλε μου! αυτο εκανα και δε βρηκε τιποτα! τι μπορει να φταιει τοτε;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε μου! αυτο εκανα και δε βρηκε τιποτα! τι μπορει να φταιει τοτε;

 

Δοκίμασε αυτό. Περιμένω νέα σου..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...