Jump to content

Ιοί, αντιβιοτικά, Νέοι Ιοί - Προσοχή όχι Hoaxes


vampyre
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε αυτό το thread θα μπορούμε να συζητάμε θέματα Ιών και αντιβιοτικών τους. :cool:

 

Προσοχή να αποφεύγετε τα HOAXES. :!:

 

Τι είναι ένα HOAX ?

 

Τα HOAXES είναι ψεύτικες προειδοποιήσεις για Ιούς , που ξεκινούν από ανεγκέφαλους ανθρώπους προσπαθώντας να κοροιδέψουν χρήστες που δεν έχουν πολλές γνώσεις και που στέλνοντας αυτά τα emails νομίζουν ότι βοηθούν τον κόσμο.

 

Η σελίδα της F-Security για HOAXES (5 stars - προσωπική άποψη).

 

Η σελίδα της Symantec για HOAXES.

 

Η σελίδα της McAfee για HOAXES.

 

 

Viruses - Πραγματικοί Ιοί

 

F-Secure

 

Symantec

 

McAfee

 

Trend Micro

 

AVG Antivirus

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από τον johner

 

Vampyre το πρώτο link (με τα 5 stars) δεν βγάζει τίποτα!

 

 

Το έφτιαξα, είχε πάρει στο link και ένα <br>.

 

Θενξ και στον chr1s που μου έστειλε PM. :)

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Θελω να μου προτεινει καποιος ενα καλο anti-virus το οποιο δεν θα επιβαρυνει πολυ το συστημα μου οπως το norton......Thanx!

NO ROTOR-NO MOTOR!!!

MUNCH MUNCH PISTONS FOR LUNCH!!!

 

MAZDA RX7-FD3S

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βάλεις το ΑVG free edition.To χρησιμοποιώ σε ένα pentium 120mhz xωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα.

http://www.grisoft.com

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον exmanos

 

Θελω να μου προτεινει καποιος ενα καλο anti-virus το οποιο δεν θα επιβαρυνει πολυ το συστημα μου οπως το norton......Thanx!

 

Δοκίμασε και το F-Prot για Windows (ορισμένοι βέβαια προτιμούν την έκδοση για dos). Η δεύτερη είναι free ενώ την πρώτη πρέπει να την "ζορίσεις" ( :whistle: )λίγο.

Looks like the sun is going down.

I wanter will i dream....

- Mitch Connor

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχικό Μήνυμα από τον Gary Kokkin

 

Pc-cillin 2002 -Ελαφρύ ,αποτελεσματικό ,+ Firewall

 

 

Συμφωνώ απόλυτα και να προσθέσω ότι έχει συχνά updates των αρχείων δεδομένων για ιούς.

 

Φιλικά

Μάνος

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εκατομμύρια μηνύματα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου μόλυνε μέσα σε λίγα εικοσιτετράωρα ο Sobig, ο πλέον γρήγορα διαδεδομένος ιός.

 

 

Ο Sobig ενεργοποιείται με το άνοιγμα ενός αρχείου που έρχεται συνημμένο σε ένα e-mail και το οποίο ξεγελάει του χρήστες, δίνοντάς τους την εντύπωση ότι πρόκειται για ένα αρχείο προστασίας οθόνης ή ρυθμίσεων.

 

Ο ιός επιχειρεί να παγιδεύσει τους χρήστες αλλάζοντας τακτικά την περιγραφή στο θέμα του ηλεκτρονικού μηνύματος και το όνομα του συνημμένου αρχείου.

 

Όσοι μολύνονται από τον ιό, λαμβάνουν αρκετά αντίγραφά του, με μηνύματα που μοιάζουν μεταξύ τους. Ο ιός μεταφέρεται μέσω ηλεκτρονικού μηνύματος που ο ίδιος δημιουργεί και διαδίδεται πολύ γρήγορα επειδή είναι δύσκολο για τους χρήστες του Internet να είναι σίγουροι ότι έχουν μολυνθεί.

 

 

Ο ιός, σύμφωνα με τους ειδικούς, μάλλον δημιουργήθηκε από άτομα που ήθελαν να «στρατολογήσουν» μηχανήματα ανυποψίαστων χρηστών, ώστε αυτά να λειτουργήσουν ως ακούσιοι αναμεταδότες των μηνυμάτων τους, σημειώνει το BBC.

 

 

 

 

Ο κολοσσός του Internet, AOL, ανακοίνωσε ότι έχει μπλοκάρει περίπου 11,5 εκατομμύρια αντίγραφα του Sobig από τις 18 Αυγούστου, όποτε πρωτοεμφανίστηκε ο ιός στο Διαδίκτυο.

 

 

Από την πλευρά της η εταιρεία ασφάλειας του Διαδικτύου, MessageLabs, επισημαίνει το γεγονός ότι ένα στα 17 μηνύματα που «φίλτραρε» ήταν μολυσμένο από τον ιό.

 

 

Ο μοναδικός ιός μέχρι σήμερα που πλησιάζει αυτή την ταχύτητα διάδοσης ήταν ο LoveBug, ο οποίος είχε μολύνει το 2000 ένα στα 28 μηνύματα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μόλις σήμερα την πάτησα από τον w32.Sobig.F@mm! :'(

Έχω το Norton και το Firewall της Symantec.

Όταν πήγα να ανοίξω το attachment του email μου (yahoo) έβγαλε μήνυμα το Norton Antivirus ότι εντόπισε τον Sobig αλλά δεν μπόρεσε να κάνει κάτι για αυτό.

Όταν στην συνέχεια κατέβασα το σχετικό tool που ψάχνει και απομακρύνει τον ιό, και το έτρεξα μου έβγαλε ότι δεν υπάρχει στον υπολογιστή μου ο σχετικός ιός.

Τελικά τι ισχύει;

Υπάρχει ή όχι στο pc μου; :worry:

Link to comment
Share on other sites

:( :( :( :( Παίδες την πάτησα και εγώ από τον ιό των 60 δευτερολέπτων. Μου είπαν ότι πρέπει πρώτα να τρέξω το FixWelch αλλά την version 1.0.4 εγώ έχω 1.0.3. Και μετα το WindowsXP-KB823980-x86-ELL το οποίο το κατέβασα. Μπορεί κάποιος να μου βρεί το FixWelch την σωστή έκδωση γιατί αυτή που σας είπα ότι έχω μου λέει ότι δεν βρίσκει τον ιό όταν κάνω scan. Επείσης κάποια άλη βοήθεια για να γλητώσω? Μου είπαν πως στο yahoo κηκλοφορεί ο ιός. HELP HELP HELP. :worry: :worry:
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω... :worry:

 

Όπως και δεν ξέρω αν έχω τον ιό ή όχι... :worry:

 

Μήπως μπορεί κάποιος να απαντήσει στο πιο πάνω post μου;;; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Johny-B

 

Δεν ξέρω... :worry:

 

Όπως και δεν ξέρω αν έχω τον ιό ή όχι... :worry:

 

Μήπως μπορεί κάποιος να απαντήσει στο πιο πάνω post μου;;; :worry:

 

 

Κατά πάσα πιθανότητα δεν τον έχεις. Το μήνυμα που σου έβγαλε μάλλον ήταν ότι δεν μπορούσε να τον διαγράψει. Αυτό δεν σημαίνει ότι το πρόγραμμα έτρεξε στο κομπιούτερ σου, οπότε και δεν εγκαταστάθηκε ο ιός. Γι΄αυτό και το removal tool δεν τον βρήκε. Πάντως από γενική εμπειρία ξέρω ότι αν υπάρχει ο ιός, τα removal tools που είναι ειδικά φτιαγμένα γι΄αυτόν τον βρίσκουν. Η λύση πάντως είναι να κάνεις live update και μετά να κάνεις γενικό scan στο pc σου για να είσαι 100% ήσυχος

Ἢ λέγε τί σιγῆς κρεῖττον, ἢ σιγὴν ἔχε
Link to comment
Share on other sites

paidia me to pou sindeomai internet to pc mou mou bgazei ena minima pou leei oti tha kanei restart kai ena xronometro metraei kai molis midenistei to pc mou kanei restart kserei kaneis pos ftiaxnete aytois o ios??

exei xtipisei poli kosmo!!

http://images.allposters.com/images/151/Reload2_a.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον StR

 

paidia me to pou sindeomai internet to pc mou mou bgazei ena minima pou leei oti tha kanei restart kai ena xronometro metraei kai molis midenistei to pc mou kanei restart kserei kaneis pos ftiaxnete aytois o ios??

exei xtipisei poli kosmo!!

 

 

Είμαι ένας από αυτόυς που χτήπησε ο ιός. Κατ' αρχάς όταν σου βγάζει αυτό το μήνυμα πάτα run και βάλε shutdown -a

Μόλις κάνεις αυτό φεύγει το μήνυμα αλλά μέχρι να κάνεις επανεκήνηση θα έχεις κάποια προβληματάκια. Μετά για να καθαρίσεις το PC από τον ιό πρέπει να τρέξεις μία εφαρμογή, FIxBlaster λέγετε. Και αφού κάνεις και αυτό να βάλεις το puch για τα windows ώστε να μην κολάς τον ιό. Δώσε μου το e-mail σου να σου στείλω αυτά τα δύο. Ο ιός λέγεταο Blaster Worm.

 

Ελπίζω να βοήθησα. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ένα κολπάκι που μού έμαθε κάποιος φίλος προ καιρού :

Φτιάχνετε ένα contact στο βιβλίο διευθύνσεων με όνομα !!! (τρία θαυμαστικά) και e-mail !!!000@000.com. Είναι πρώτο πρώτο στη λίστα και έτσι όταν ο ιός αναπαράγεται μέσω e-mail δεν μπορεί να στείλει εκεί, και κρεμάει. Βέβαια δεν γλυτώνεις εσύ αλλά γλυτώνουν οι φίλοι σου που έχεις στο βιβλίο διευθύνσεων. Εγώ το έχω δοκιμάσει σε Windows 2000 και δούλεψε όταν κόλλησα το Melissa.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/874.gif

MyPhone Forum Moderator @ "Κινητά τηλέφωνα"

Link to comment
Share on other sites

Prow8w:

 

Another variant of the Blaster worm is on

the loose. This one is called Welchia and exploits the same

vulnerability in windows RPC as Blaster. Whilst infecting systems, it

applies the patch for the Blaster virus, making it difficult to

remotely detect vulnerable and infected systems.

 

Both the Blaster and Welchia worms use the same vulnerability that has

recently been discovered in Windows XP, Windows 2000 and Windows NT4. If the

correct patch has not been applied to your system, it may become infected

with one or both of these worms.

 

To ensure that your system is not infected or vulnerable, you must complete

the repair process for both worms.

 

 

More information about the Worms

Symantec have published information on the Blaster worm here

 

Similar information from Symantec on the Welchia worm is available here

 

 

Securing and disinfecting your system

 

The following describes the process of securing your system against the

worm:

 

1. Download and run the relevant patch for your Windows operating system:

 

Please note: this worm cannot infect systems running Windows 95, Windows 98

or MacOS

 

2. Reboot your system.

 

3. Download and run the Removal tools for Welchia.

 

4. Now download and run the Removal tool for Blaster

 

 

Unfortunately these tools may take some time to run, depending on the

specification of your system. However, this is the only method that ensures

that your

system is correctly protected, and clean of any worm infections.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...