Jump to content

Ιοί, αντιβιοτικά, Νέοι Ιοί - Προσοχή όχι Hoaxes


vampyre
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από τον StR

 

se eyxaristo niriida!!

 

 

Θα μου γράξεις το E-mail σου να σου στείλω τα δύο αυτά αρχιάκια που σου είπα? Εμένα έφτιαξε με αυτά το pc μου.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

φροντίστε όσοι "ξεχνάτε" να κάνετε update το av σας, και επειδή τα worms δημιουργούν μεγαλύτερο πρόβλημα από τους hardcore ιούς, να κατεβάζετε που και που το STINGER της McAffee και να σκαναρετε το σύστημα σας επιλέγοντας εκτός από τα default που έχει στο Preferences και τα "Boot Sectors" και "Scan All Files"

:: what locks... unlocks! © :: κάθε λαός έχει την κινητή τηλεφωνία που του αξίζει..::

:: SY1EBE ::

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον StR

 

se eyxaristo niriida!!

 

 

Χίλια συγνώμη που λαργησα να σου τα στείλω αυτά τα δύο αρχεία αλλά τώρα είδα το πρωσοπικό μήνυμα. :o Και πάλη συγνώμη. Πάντος σου τα έστειλα σήμερα. Αν έχεις ακόμα το πρόβλημα κάνε αυτά που σου είπα. Και όταν σου βγάζει αυτό το μήνυμα πάτα run και γράψε shutdown a- ή shutdown -a

Κάποιο από αυτά τα δύο είναι και θα φήγει το μήνυμα αλλά μ΄λεχρι να κάνεις επανεκήνηση του υπολογιστή θα έχεις κάποια προβλήματα.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Πρίν από λίγη ώρα, που έκανα επανεκκίνηση στο pc (Win 2000), βγήκε το παραθυράκι ending program (wait until the program ends or click "end now"). Μόνο που το πρόγραμμα που δεν αποκρινόταν λεγόταν "Should not see me". :!:

 

Τί είναι αυτό το πρόγραμμα; Υποψιάζομαι κάποιο virus, και έχω αρχίσει full system scan (Norton Antivirus 2003 με τα τελευταία virus definitions). Το C είναι καθαρό. Συνεχίζει το scanning στα υπόλοιπα 3 partitions. :worry: Τώρα έχει κολλήσει στο D:\Recycler (δεν δείχνει να ψάχνει για αρχεία). Το D:\recycler δεν μπορώ να το δώ όμως από το windows explorer, παρότι έχω ενεργοποιήσει τo "show hidden files & folders". :'(

 

(edit)

 

Τελικά το scanning ολοκληρώθηκε σε όλα τα partitions, χωρίς να βρεθεί ιός.

 

Ωστόσο αν κάποιος ξέρει να απαντήσει κάτι από τα παραπάνω θα βοηθούσε (ίσως να μην είναι virus και να είναι spyware). :'(

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον ariadgr

 

Πρίν από λίγη ώρα, που έκανα επανεκκίνηση στο pc (Win 2000), βγήκε το παραθυράκι ending program (wait until the program ends or click "end now"). Μόνο που το πρόγραμμα που δεν αποκρινόταν λεγόταν "Should not see me". :!:

 

Απο όσο θυμάμαι είναι ενα bug των win2000 και XP. Μάλλον έκανες κάποια εγκατάσταση/απεγκατάσταση προγράμματος ή οδηγών. Πάντως μην ανησυχείς, δεν είναι ιός. :)

Link to comment
Share on other sites

gia sas, yparxei kapoio firewall pou na exei kalo ad-removal??? to norton internet security exei ena apo ta kalitera. einai apisteyth h diafora tou na blepeis to in.gr prin kai meta thn energopoiisi tou ad remove. to NIS einai argo, fortwnei de idiaitera arga tis zimpiesmenes selides opos to myphone.gr alla mexri na brw ena kalo ad -remove tha arkestw se ayto. kammia idea, lisi??
άλλο πράκτωρας και άλλο εισπράκτωρας... ΘΟΥΒΟΥ 000
Link to comment
Share on other sites

:: what locks... unlocks! © :: κάθε λαός έχει την κινητή τηλεφωνία που του αξίζει..::

:: SY1EBE ::

Link to comment
Share on other sites

Μου έχουν έρθει ίσα με 20 e-mails απο το πρωί... Η Symantec του έχει βάλει distirbution high. Προσοχή έρχεται και καλά απο την Microsoft, με θέμα security update. Μην τσιμπήσετε.
I Am The One, Orgasmatron...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον astrolabos

 

Μου έχουν έρθει ίσα με 20 e-mails απο το πρωί... Η Symantec του έχει βάλει distirbution high. Προσοχή έρχεται και καλά απο την Microsoft, με θέμα security update. Μην τσιμπήσετε.

 

 

Και εμένα μου ήρθε ένα και καλά από την microsoft αλλά ούτε που ασχολήθηκα. Το έσβησα κατευθείαν.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον astrolabos

 

Μου έχουν έρθει ίσα με 20 e-mails απο το πρωί... Η Symantec του έχει βάλει distirbution high. Προσοχή έρχεται και καλά απο την Microsoft, με θέμα security update. Μην τσιμπήσετε.

 

Που έχει πληροφορίες η Symantec για το συγκεκριμένο??? Γιατί δε μπορώ να το βρω... Μόνο στο preview pane είδα το επίμαχο mail της... Microsoft (έχω την κακή συνήθεια να έχω ανοιχτό το preview γνωρίζοντας τον κίνδυνο...) Μάλλον ζήταγε κλικάρισμα για να δράσει οπότε δεν πρέπει να την έχω πατήσει...

Αλλά βλέπω ένα wsasrv.exe να τρέχει και μ'έχει μπερδέψει.. Αλλού βλέπω ότι είναι file των Windows κι αλλού ότι έχει σχέση με το Trojan "Thing"...

Το Norton δε βρίσκει τίποτα, το ZoneAlarm δουλεύει...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον csk4023

 

Που έχει πληροφορίες η Symantec για το συγκεκριμένο??? Γιατί δε μπορώ να το βρω... Μόνο στο preview pane είδα το επίμαχο mail της... Microsoft (έχω την κακή συνήθεια να έχω ανοιχτό το preview γνωρίζοντας τον κίνδυνο...) Μάλλον ζήταγε κλικάρισμα για να δράσει οπότε δεν πρέπει να την έχω πατήσει...

Αλλά βλέπω ένα wsasrv.exe να τρέχει και μ'έχει μπερδέψει.. Αλλού βλέπω ότι είναι file των Windows κι αλλού ότι έχει σχέση με το Trojan "Thing"...

Το Norton δε βρίσκει τίποτα, το ZoneAlarm δουλεύει...

 

 

Δεν άνοιξα να δω τι έλεγε το E-mail αλλά φαντάζομαι ότι θα είχε την μορφή του puch και όταν πήγεινες να το τρέξεις θα κόλαγε ο ιός.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά S.O.S !!!! :eek:

Πριν 2 ώρες κόλλησα το virus "Backdoor.Trojan ".

Τις τελευταίες 2-3 μέρες το firewall (Norton) με ειδοποίησε αρκετές φορές ότι δέχτηκα "επιθέσεις" από άλλα Trojan τα οποία σούταρε.

Σήμερα όμως δεν τα κατάφερε.

Το κακό είναι ότι το Norton AV ενώ το εντοπίζει δεν μπορεί να το διαγράψει ολοκληρωτικά ούτε καν να το βάλει σε καραντίνα. Βρίσκεται συγκεκριμένα στο C:/Windows/svchost.exe.

Όταν πάω μόνος μου να το σβήσω μου απαγορεύει την πρόσβαση όπως κάνει και στο Norton!

Δοκίμασα και το Stinger της McAfee αλλά ούτε που το εντοπίζει.

 

Αny ideas??? :'(

Link to comment
Share on other sites

Να πας στο site της Norton και να ψάξεις για removal tool. Έχουν σχεδόν για όλους τους ιούς. Αν δε είναι και πρόσφατος, ίσως είναι και στην πρώτη σελίδα
Ἢ λέγε τί σιγῆς κρεῖττον, ἢ σιγὴν ἔχε
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Johny-B

 

Παιδιά S.O.S !!!! :eek:

Πριν 2 ώρες κόλλησα το virus "Backdoor.Trojan ".

Τις τελευταίες 2-3 μέρες το firewall (Norton) με ειδοποίησε αρκετές φορές ότι δέχτηκα "επιθέσεις" από άλλα Trojan τα οποία σούταρε.

Σήμερα όμως δεν τα κατάφερε.

Το κακό είναι ότι το Norton AV ενώ το εντοπίζει δεν μπορεί να το διαγράψει ολοκληρωτικά ούτε καν να το βάλει σε καραντίνα. Βρίσκεται συγκεκριμένα στο C:/Windows/svchost.exe.

Όταν πάω μόνος μου να το σβήσω μου απαγορεύει την πρόσβαση όπως κάνει και στο Norton!

Δοκίμασα και το Stinger της McAfee αλλά ούτε που το εντοπίζει.

 

Αny ideas??? :'(

 

 

Έχεις κάνει τα live updates του Norton AntiVirus? Μήπως χριάζετε κάτι για να σβήσει τον σηγκεκριμένο ιό. Νόμίζω πως τα norton έχεουν και λίστα με πληροφορίες για τους ιούς.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Κόλλησα και εγώ ένα Trojan. Το παράξενο είναι ότι ενώ έχω ενεργοποιημένο το auto-protect του Norton, το trojan το βρήκα κάνοντας τυχαία manual scan. Γιατί δεν το είχε εντοπίσει τη στιγμή που το κόλλησα; Live update κάνω κάθε μέρα.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Ναι κάνω τακτικά update και είχα κάνει και σήμερα (χθες) το πρωί. Ακολούθησα τις οδηγίες της Norton αλλά ενώ κάνει fix τα υπόλοιπα μολυσμένα αρχεία δεν μπορεί να κάνει αυτό που ανέφερα πριν. Ούτε delete ούτε σε καραντίνα.

Θα ξαναπροσπαθήσω πάλι... :worry:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, κατάφερα χθες το βράδυ και τον εξόντωσα τον ιό! :D

Φόρτωσα και έτρεξα το ΤΖ Spyware-Adware Remover το έτρεξα μετά για πολλοστή φορά ξαναέκανα update το Νorton AV (δεν είχε removal tool τελικά) και τρέχοντας πάλι το NAV αυτή την φορά όχι μόνο το βρήκε ...αλλά και τον εξόντωσε!

Τώρα δεν ξέρω αν βοήθησε το TZ ή ενημερώθηκε το NAV το βράδυ για την καταπολέμηση του συγκεκριμένου Trojan, πάντως τώρα το P/C μου είναι καθαρό! :D

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, κι εγώ που κοίταξα από περιέργεια στο site της Norton, δεν είχε removal tool, μόνο οδηγίες. Τεσπα, τέλος καλό, όλα καλά
Ἢ λέγε τί σιγῆς κρεῖττον, ἢ σιγὴν ἔχε
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα.Μου ανοιξε στο ξεκαρφωτο μηνυμα του explorer.θελω να το ανεβασω ως εικονα .πως γινεται? :worry: ειχε θεμα "windows update" kai τιτλο "yhpu bsod2"? τι να ναι?
http://briefcase.pathfinder.gr/download/grigol/19385/247603/0/120x90.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον spok

 

παιδια καλησπερα.Μου ανοιξε στο ξεκαρφωτο μηνυμα του explorer.θελω να το ανεβασω ως εικονα .πως γινεται? :worry: ειχε θεμα "windows update" kai τιτλο "yhpu bsod2"? τι να ναι?

 

 

Μπορείς να γίνεις ποιο σαφής? :o Θέλεις να κάνεις update? :worry: Update μπορείς να κάνεις και με άλο τρόπο.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Spyros86

 

Χίλια συγνώμη που λαργησα να σου τα στείλω αυτά τα δύο αρχεία αλλά τώρα είδα το πρωσοπικό μήνυμα. :o Και πάλη συγνώμη. Πάντος σου τα έστειλα σήμερα. Αν έχεις ακόμα το πρόβλημα κάνε αυτά που σου είπα. Και όταν σου βγάζει αυτό το μήνυμα πάτα run και γράψε shutdown a- ή shutdown -a

Κάποιο από αυτά τα δύο είναι και θα φήγει το μήνυμα αλλά μ΄λεχρι να κάνεις επανεκήνηση του υπολογιστή θα έχεις κάποια προβλήματα.

 

 

Σε παρακαλώ Spyros86 στείλε και μένα τα αρχειάκια, σου'χω στείλει ήδη pm.

Ευχαριστώ ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον GRKIWI

 

Σε παρακαλώ Spyros86 στείλε και μένα τα αρχειάκια, σου'χω στείλει ήδη pm.

Ευχαριστώ ;)

 

 

Έχω προσπαθήσει 4 φωρές αλλά δεν μπορώ να σου στείλω mail. Μίπως μου έχεις στείλει λάθος mail? Δεν μπορώ να κάνω κάτι.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Μολις εβαλα την evaluation εκδοση του panda platilnum 7.05.04 και μου φαινεται αρκετα καλο. Βρηκα κατι κωδικους για να το ενεργοποιησω στο δυκτιο αλλα δε κανουν.Ξερει κανεις τιποτα;pm please!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...