Jump to content

Ιοί, αντιβιοτικά, Νέοι Ιοί - Προσοχή όχι Hoaxes


vampyre
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ναι..ενω το nod ετρεχε κανονικα πολυ καιρο(μηνες) ..με ρωτησε για αυτο το nod32kui.exe και απο τοτε αρχισε τα κοληματα..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

to comodo einai elafry?
"..είναι οι άνθρωποι, μου έλεγες πουλιά..σαν χειμωνιάσει πάντα μακρυά πετάνε..κ έρχονται ίσως να σε δουν κάποια βραδιά..αν έχουν σπάσει τα φτερά τους..ή αν πεινάνε.."
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Να σας πω τι περιπέτεια μου από trojan μάλλον και θα ήθελα την γνώμη σας. Πριν μερικούς μήνες που είχα το panda (γνήσιο) είπα μιας και υπάρχει το aol antivirus και στηρίζεται στο kaspersky να το δοκιμάσω . Μέχρι τότε δεν είχα κανένα πρόβλημα . Μετά από μερικές ημέρες το pc μου τα είχε "παίξει". Τρελαινότανε γιατί έβρισκε κάτι κακό με αποτέλεσμα να ασπρίζει η οθόνη και να πρέπει να κάνω restart.Δεν θυμάμαι τι ακριβώς -μάλλον trojan.Δεν είχα κατεβάσει τίποτα. Αναγκάστικα και έκανα format χωρίς να ξέρω τι είχε. Πρίν μερικές εβδομάδες το έβαλα στο δεύτερο pc που έχω και μου έκανε ακριβώς τα ίδια προβλήμματα. Έκανα ότι μπορούσα για να αποφύγω το format.Μέχρι που είπα δυστιχώς δεν έχω άλλη λύση θα κάνω format. Μέχρι που σκέφτηκα να βγάλω το aol antivirus και να βάλω το nod32 .Και ξαφνικά όλα έστρωσαν .Το format το απέφυγα .Βέβαια το nod 32 βρήκε κάποιο trojan αλλά δεν τρελλάθηκε . Απλά τα διέγραψα και όλα μια χαρά σχεδόν μια εβδομάδα τώρα.Και τώρα λέω εγώ ο καχύποπτος μήπως έχει κάτι το aol antivirus για να παρακολουθούν γιατί εγώ κατέβαζα από torrent ;
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Να σας πω τι περιπέτεια μου από trojan μάλλον και θα ήθελα την γνώμη σας. Πριν μερικούς μήνες που είχα το panda (γνήσιο) είπα μιας και υπάρχει το aol antivirus και στηρίζεται στο kaspersky να το δοκιμάσω . Μέχρι τότε δεν είχα κανένα πρόβλημα . Μετά από μερικές ημέρες το pc μου τα είχε "παίξει". Τρελαινότανε γιατί έβρισκε κάτι κακό με αποτέλεσμα να ασπρίζει η οθόνη και να πρέπει να κάνω restart.Δεν θυμάμαι τι ακριβώς -μάλλον trojan.Δεν είχα κατεβάσει τίποτα. Αναγκάστικα και έκανα format χωρίς να ξέρω τι είχε. Πρίν μερικές εβδομάδες το έβαλα στο δεύτερο pc που έχω και μου έκανε ακριβώς τα ίδια προβλήμματα. Έκανα ότι μπορούσα για να αποφύγω το format.Μέχρι που είπα δυστιχώς δεν έχω άλλη λύση θα κάνω format. Μέχρι που σκέφτηκα να βγάλω το aol antivirus και να βάλω το nod32 .Και ξαφνικά όλα έστρωσαν .Το format το απέφυγα .Βέβαια το nod 32 βρήκε κάποιο trojan αλλά δεν τρελλάθηκε . Απλά τα διέγραψα και όλα μια χαρά σχεδόν μια εβδομάδα τώρα.Και τώρα λέω εγώ ο καχύποπτος μήπως έχει κάτι το aol antivirus για να παρακολουθούν γιατί εγώ κατέβαζα από torrent ;

 

το έχω από την αρχή που βγήκε...ΑΨΟΓΟ antivirus. Kανένα πρόβλημα.

Κάτι άλλο φταίει.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι άλλο πρόβλημα γιατί τώρα όλα είναι μια χαρά ενώ όσο είχα το aol είχα πρόβλημα και μάλιστα δύο φορές;
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι άλλο πρόβλημα γιατί τώρα όλα είναι μια χαρά ενώ όσο είχα το aol είχα πρόβλημα και μάλιστα δύο φορές;

 

δεν ξέρω...πάντως σε 2 δικά μου πισι και άλλα 5 τουλάχιστον φίλων δουλεύει κανονικά.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδια καλημερα! Εδω και μια μερα το kaspersky beta 7 μου βγαζει μνμ οχι σε scanαρισμα αλλα σε real time λειτουργεια οτι εχω keylooger to sskbfd.sys στην διαδρομη c:\windows\sustem32\drivers, Εκανα σκαναρισμα, δεν το βρηκε, εχω επισεις το spysweeper,adaware,spybot, spyware terminator, kai ekei tpt!! και ομως το kaspersky εξακολουθει να μου βγαζει μνμ οτι εχω αυτο το keylooger χωρις ομως να εχει καμια επιλογη για να το σβησει....:( Την βοηθεια σας παρακαλω γιατι δεν μπορω να ξανακανω αλλο φορματ..
ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα! Εδω και μια μερα το kaspersky beta 7 μου βγαζει μνμ οχι σε scanαρισμα αλλα σε real time λειτουργεια οτι εχω keylooger to sskbfd.sys στην διαδρομη c:\windows\sustem32\drivers, Εκανα σκαναρισμα, δεν το βρηκε, εχω επισεις το spysweeper,adaware,spybot, spyware terminator, kai ekei tpt!! και ομως το kaspersky εξακολουθει να μου βγαζει μνμ οτι εχω αυτο το keylooger χωρις ομως να εχει καμια επιλογη για να το σβησει....:( Την βοηθεια σας παρακαλω γιατι δεν μπορω να ξανακανω αλλο φορματ..

 

Προφανώς το έχει περάσει στο quarantine αλλά δε μπορεί να το σβήσει λόγω ίσως κάποιας εξελιγμένης/άγνωστης προστασίας του αρχείου! Κάνε boot από δισκέτα εκκίνησης (μπορείς να δημιουργήσεις μια NTFS-συμβατή με ένα πρόγραμμα όπως το NTFS4DOS το οποίο είναι και freeware) και πήγαινε να το σβήσεις χειροκίνητα. Αν δε γνωρίζεις τις εντολές που πρέπει να πληκτρολογήσεις σε DOS MODE για να το κάνεις, let me know... :ninja:

 

False alarm του Kaspersky είναι.

Πρόκειται για αρχείο του spysweeper.

 

Αν είσαι 100% σίγουρος, τότε άκυρο το παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

παιδια το αρχειο τελικα ειναι απο το spy sweeper....μολις απεγκατεστησα το spysweeper σταματησε να διαμαρτηρεται και το kaspersky.....:lol: ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!!:)
ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα antivirus το οποίο είναι free, open source και με automatic updates! Περιλαμβάνεται και στο CD του ubuntu.

 

http://www.clamwin.com

 

Clamwin is a powerful anti-virus program with features such as high detection rates for viruses and spyware, scanning scheduler, automatic downloads of regularly updated virus Database, and much more.

 

Note: ClamWin does not include an on-access real-time scanner. You need to manually scan a file in order to detect a virus or spyware. This means that it will not protect you from, for example, viruses you receive in compressed folders unless you make sure to scan the files inside before opening them. For the best security, you need to keep informed and be wary of installing programs from unknown sources, or use software (such as the GNU/Linux operating system) which have a superior security record.

Link to comment
Share on other sites

Τest 23 Απριλίου-10 Μα'ί'ου 2007 @ virus.gr [ link ]

 

(ενδεικτικό έτσι; ...:p )

 


  1. Kaspersky έκδοση 7.0.0.43 beta - 99.23%
  2. Kaspersky έκδοση 6.0.2.614 - 99.13%
  3. Active Virus Shield by AOL έκδοση 6.0.0.308 - 99.13% :happy:
  4. ZoneAlarm with KAV Antivirus έκδοση 7.0.337.000 - 99.13%
  5. F-Secure 2007 έκδοση 7.01.128 - 98.56%
  6. BitDefender Professional έκδοση 10 - 97.70%
  7. BullGuard έκδοση 7.0.0.23 - 96.59%
  8. Ashampoo έκδοση 1.30 - 95.80%
  9. AntiVir έκδοση 7.03.01.53 Classic - 95.08%
  10. eScan έκδοση 8.0.671.1 - 94.43%
  11. Nod32 έκδοση 2.70.32 - 94.00%
  12. CyberScrub έκδοση 1.0 - 93.27%
  13. Avast Professional έκδοση 4.7.986 - 92.82%
  14. AVG Anti-Malware έκδοση 7.5.465 - 92.14%
  15. F-Prot έκδοση 6.0.6.4 - 91.35%
  16. McAfee Enterprise έκδοση 8.5.0i+AntiSpyware module - 90.65%
  17. Panda 2007 έκδοση 2.01.00 - 90.06%
  18. Norman έκδοση 5.90.37 - 88.47%
  19. ArcaVir 2007 - 88.24%
  20. McAfee έκδοση 11.0.213 - 86.13%

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

να ναι καλα το kapersky :D

το χω κανα μηνα και παει περιφημα!

εν το μεταξυ οι διαφορες του 94(nod32)-99 πρεπει να ειναι πολυ σημαντικες..

σε αυτες ισως κρινεται ενα καλο antivirus!

 

ενδεικτικα κι εγω..χρηστης nod32 2.70.32 μολις το εβγαλα και εβαλα kapersky 6.0.2.666 βρηκε κανα 2 ιους..

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε κι αυτό:

 

Anti-Virus Comparative February 2007 Copyright © by Andreas Clementi (http://www.av-comparatives.org) - Tested on Windows XP Professional SP2

 

http://www.av-comparatives.org/seiten/ergebnisse_2007_02.php

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Επειδή δεν ξέρω που αλλού να ρωτήσω μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάποιος από εδω;Εχω 2 προβληματάκια με 2 φακέλους στην επιφάνεια εργασίας, τον ένα τον διαγράφω κανονικά και αυτός μετά από λίγη ώρα εμφανίζεται ξανά στην επιφάνεια εργασίας!!!Τι γίνεται;;;Και έχω ενα δεύτερο φάκελο που δεν διαγράφεται αλλά μου λεει "Δεν είναι δυνατή η διαγραφή του. Δεν επιτρέπεται η πρόσβαση. βεβαιωθείτε ότι ο δίσκος δεν είναι γεμάτος, δε χρησιμοποιείται κ.τ.λ.". Είχα ξανά πρόβλημα το οποίο είχε λυθεί με unlocker, τώρα όμως δε γίνεται. Help pleaseee....:worry:

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν ξέρω που αλλού να ρωτήσω μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάποιος από εδω;Εχω 2 προβληματάκια με 2 φακέλους στην επιφάνεια εργασίας, τον ένα τον διαγράφω κανονικά και αυτός μετά από λίγη ώρα εμφανίζεται ξανά στην επιφάνεια εργασίας!!!Τι γίνεται;;;Και έχω ενα δεύτερο φάκελο που δεν διαγράφεται αλλά μου λεει "Δεν είναι δυνατή η διαγραφή του. Δεν επιτρέπεται η πρόσβαση. βεβαιωθείτε ότι ο δίσκος δεν είναι γεμάτος, δε χρησιμοποιείται κ.τ.λ.". Είχα ξανά πρόβλημα το οποίο είχε λυθεί με unlocker, τώρα όμως δε γίνεται. Help pleaseee....:worry:

Για το 2ο μπες σε command prompt και σβηστο απο εκει. Το πρωτο ερωτημα σου, υποθετω θα ειναι καποιο trojan?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
re paidia to norton vgazei sinexeia oti exo kollisei trojan.vundo kai oti den mporei na to diagrapsei pigaino stin selida tis symantec kai katevazo ena remover pou exei alla otan to trexo den vriskei tpt. Help kserei kaneis tpt:cry::cry::(
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
το antivirus που εχω βρηκε εναν trojan και τον εβαλε στο virus vault θα εχω προβλημα ??να κανω φορματ??μπορω να τον βγαλω χωρις φορματ?

 

Το AVG έχεις;

 

Αφού τον έβαλε στο virus vault δε νομίζω να είναι ενεργός, άρα λογικά δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

θΕΛΩ Απο την εμπειρια σας να μου υποδείξεται το BEST !!!

 

nod32 me zone alarm or : Kaspersky Internet Security 6.0.2.666

 

 

ή κατι αλλο ?

 

λιγους πορους συστηματος , μεγαλη ασφαλεια σε ολους τους τομεις ! αυτα ζηταω

 

Εχω τα win Vista

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω μεινει πιο ικανοποιημενος απο τo nod+zone alarm sec suite!
My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

εγω χρησιμοποιω το Kaspersky Internet Security χωρις το παραμικρο προβλημα κ κανει την δουλεια παρα πολυ καλα!το θεωρω κ ελαφρυ προγραμμα!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
εγω χρησιμοποιω το Kaspersky Internet Security χωρις το παραμικρο προβλημα κ κανει την δουλεια παρα πολυ καλα!το θεωρω κ ελαφρυ προγραμμα!

 

Φυσικά, μια χαρά είναι το Kaspersky.Ποιός είπε το αντίθετο;Και τη δουλειά του την κάνει μια χαρά και πολύ ελαφρύ είναι.;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...