Jump to content

Modem - Router - WiFi: Επιλογή, Σύνδεση, Δικτύωση


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Netgear προιοντα θα βρεις στο πλαισιο, το linksys το πηρα με το in a box και δεν εχω ιδεα που πουλανε! http://www.plaisio.gr/IWCatSectionView.process?IWAction=Load&Section_Id=810&Catalog_Id=1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω το D-link για pstn και αν δεν είχε το bug με τα "χαμένα" rules στο port forwarding θα ήταν απλά το τέλειο.

Δε μπορώ να ξέρω αν υπάρχει και στο isdn μοντέλο..

Για το Zyxel δεν έχει ακουστεί κάτι άσχημο και η εταιρία είναι εγγύηση.

Το 9108 έχει το bug με το quality of service αλλά λένε ότι είναι κάτι που θα διορθωθεί plus έχει τεράστια υποστήριξη από ένα ολόκληρο φόρουμ(κανονικά θα έπρεπε να τους πληρώνει η USR :p ).

 

Η επιλογή είναι δική σου.. :)

 

Για το 9108 λες αυτο που αν βαλεις το QoS low τα ¨παιζει¨ το modem. Εγω δεν προκειται να το πειραξω αυτο.

Thank you :)

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

Netgear προιοντα θα βρεις στο πλαισιο, το linksys το πηρα με το in a box και δεν εχω ιδεα που πουλανε! http://www.plaisio.gr/IWCatSectionView.process?IWAction=Load&Section_Id=810&Catalog_Id=1

 

Ευχαριστώ

στήν σελίδα που μου έδωσες έχει όλο τον εξοπλισμό μάλλον από εκεί θα τα πάρω όλα.

Link to comment
Share on other sites

Αληθεύει ότι το ADSL over ISDN είναι πιο γρήγορο από το ADSL over PSTN για την ίδια ονομαστική ταχύτητα;

Και αυτό γιατί έχω κάνει αίτηση στον ΟΤΕ να μου μετατρέψει την ISDN σε PSTN και μετά να κάνω σύνδεση ADSL.

Πείτε μου γιατί αν ισχύει να τους πω να μην έρθουν!

Link to comment
Share on other sites

Αληθεύει ότι το ADSL over ISDN είναι πιο γρήγορο από το ADSL over PSTN για την ίδια ονομαστική ταχύτητα;

Και αυτό γιατί έχω κάνει αίτηση στον ΟΤΕ να μου μετατρέψει την ISDN σε PSTN και μετά να κάνω σύνδεση ADSL.

Πείτε μου γιατί αν ισχύει να τους πω να μην έρθουν!

 

 

Αυτο δεν ισχυει. Η adsl χρησιμοποιει αλλο ευρος συχνοτητων και δεν εχει να κανει με την γραμμη αν ειναι PSTN ή ISDN.

Η μονη διαφορα αφου γυρισεις τη γραμμη θα ειναι το φτηνοτερο παγιο στον ΟΤΕ.

SV9PFY
Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν ισχυει. Η adsl χρησιμοποιει αλλο ευρος συχνοτητων και δεν εχει να κανει με την γραμμη αν ειναι PSTN ή ISDN.

Η μονη διαφορα αφου γυρισεις τη γραμμη θα ειναι το φτηνοτερο παγιο στον ΟΤΕ.

κατα την γνωμη μου για 7 ευρω το διμηνο ειναι κριμα να μην εχεις και ιντερνετ και δυο γραμμες για τηλεφωνα!ασε που χρεωνεσαι και 30 ευρω για την μετατροπη ISDN>PSTN!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια ακουστε τι θελω εγω: Δεν με ενδιαφερει να κανω LAN στο σπιτι αλλα θελω να παρω ενα ρουτερ για την adsl που θα βαλω. Εχω ενα σχετικα παλιο υπολογιστη κ το motherboard υποστηριζει USB 1.1.Oποτε αν παρω μοντεμ θα σερνεται. Ποιο ρουτερ να παρω?? Θελω ενα αξιοπιστο κ ευκολο στη ρυθμιση...
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το adsl in a box plus με το Linksys. Τα έχω ετοιμάσει όλα σε ότι αφορά την τοποθέτηση με ethernet. Περιμένω ενεργοποίηση και κωδικούς. Το θέμα είναι ότι το modem για να το φέρω στο δωμάτιο μου έχω φέρει καλώδιο 30m από το isdn spliter που αγόρασα και έβαλα εγώ τα βύσματα των 6 και 8 Pins. Πρέπει να είναι σωστά η διάταξη γιατί την έβαλα όπως ήταν στο καλώδιο που είμαι μέσα στο κουτί. Τώρα 2 απορίες.

 

1)Παίζει να μου ρίχνει ταχύτητα λόγω από9στασης καλωδίου? Βλακεία αλλά έτσι το ρωτά.

 

2) Δεν έχει γίνει καμία ενεργοποίηση όπως προανέφερα αλλά είναι όλα συνδεδεμένα. Τα λαμπάκια για internet και adsl στο Modem απάνω είναι σβησμένα και τα 2. Θα ανάψουν άμα ενεργοποιηθεί? Ποια είναι ουσιαστικά η ένδειξή τους? Πότε ανάβει το καθένα?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το adsl in a box plus με το Linksys. Τα έχω ετοιμάσει όλα σε ότι αφορά την τοποθέτηση με ethernet. Περιμένω ενεργοποίηση και κωδικούς. Το θέμα είναι ότι το modem για να το φέρω στο δωμάτιο μου έχω φέρει καλώδιο 30m από το isdn spliter που αγόρασα και έβαλα εγώ τα βύσματα των 6 και 8 Pins. Πρέπει να είναι σωστά η διάταξη γιατί την έβαλα όπως ήταν στο καλώδιο που είμαι μέσα στο κουτί. Τώρα 2 απορίες.

 

1)Παίζει να μου ρίχνει ταχύτητα λόγω από9στασης καλωδίου? Βλακεία αλλά έτσι το ρωτά.

 

2) Δεν έχει γίνει καμία ενεργοποίηση όπως προανέφερα αλλά είναι όλα συνδεδεμένα. Τα λαμπάκια για internet και adsl στο Modem απάνω είναι σβησμένα και τα 2. Θα ανάψουν άμα ενεργοποιηθεί? Ποια είναι ουσιαστικά η ένδειξή τους? Πότε ανάβει το καθένα?

 

Εαν δεν θελεις να εχεις 30m καλωδιο μεσα στο σπιτι γιατι δεν αφηνεις το modem εκει που ειναι η πριζα του τηλεφωνου? Δεν γινεται? :worry:

 

1) Οχι, μεχρι 100m δεν εχεις καμια απωλεια.

2) Θα αναψουν ναι. Τωρα για το ποιο θα αναψει κλπ, ανοιξε το manual.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το adsl in a box plus με το Linksys. Τα έχω ετοιμάσει όλα σε ότι αφορά την τοποθέτηση με ethernet. Περιμένω ενεργοποίηση και κωδικούς. Το θέμα είναι ότι το modem για να το φέρω στο δωμάτιο μου έχω φέρει καλώδιο 30m από το isdn spliter που αγόρασα και έβαλα εγώ τα βύσματα των 6 και 8 Pins. Πρέπει να είναι σωστά η διάταξη γιατί την έβαλα όπως ήταν στο καλώδιο που είμαι μέσα στο κουτί. Τώρα 2 απορίες.

 

1)Παίζει να μου ρίχνει ταχύτητα λόγω από9στασης καλωδίου? Βλακεία αλλά έτσι το ρωτά.

 

2) Δεν έχει γίνει καμία ενεργοποίηση όπως προανέφερα αλλά είναι όλα συνδεδεμένα. Τα λαμπάκια για internet και adsl στο Modem απάνω είναι σβησμένα και τα 2. Θα ανάψουν άμα ενεργοποιηθεί? Ποια είναι ουσιαστικά η ένδειξή τους? Πότε ανάβει το καθένα?

 

1)Μιλας για το καλωδιο του τηλεφωνου ετσι δεν ειναι? Αν ναι δεν θα εχει προβλημα ταχυτητας, αλλα αν εβαλες λαθος τα καλωδια θα εχεις προβλημα. Γιατι δεν πηρες pci ή usb wifi adaptor? Θα εβαζες το router διπλα απο την γραμμη και θα γλυτωνες τα 30m καλωδιο (κοστιζουν 30ε-35ε).

2)Λογικα θα αναψει αυτο που λεει dsl μολις θα ενεργοποιηθει η γραμμη και αυτο που λεει internet μολις συνδεθεις. Λεω λογικα γιατι και εγω ακομα περιμενω απο τις 1/12 που εκανα αιτηση.

 

Εχω καποιες αμφιβολιες για τα filters, αυτα μπαινουν οπως θες η προς μια κατευθυνση, θελω να πω [πριζα]->[filter]->[τηλεφωνο] ή [πριζα]<-[filter]<-[τηλεφωνο]???

Link to comment
Share on other sites

Εχω καποιες αμφιβολιες για τα filters, αυτα μπαινουν οπως θες η προς μια κατευθυνση, θελω να πω [πριζα]->[filter]->[τηλεφωνο] ή [πριζα]<-[filter]<-[τηλεφωνο]???

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=799892#post799892

Για ρίξε μια ματιά στο 7

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=799892#post799892

Για ρίξε μια ματιά στο 7

 

Thanx βασιλης, αλλα αυτο που ρωταω ειναι αν το φιλτρο πρεπει να μπει προς μια συγκεκριμενη κατευθυνση δηλαδη:

1)πριζα*<-φιλτρο<-καλωδιο->τηλεφωνο ή

2)πριζα*<-καλωδιο->φιλτρο->τηλεφωνο?

Αν και πιστευω οτι και τα δυο θα δουλεβουν.

*Σε αυτη την πριζα θα μπει μονο τηλεφωνο.

Link to comment
Share on other sites

To φίλτρο έχει ένα καλώδιο από τη μία μεριά και μία υποδοχή από την άλλη.

Συνδέεις το καλώδιο στη πρίζα, και στην υποδοχή του φίλτρου συνδέεις τη τηλεφωνική σου συσκευή.

 

Αν είναι κανα περίεργο φίλτρο με 2 υποδοχές, η μία θα λέει LINE (οπότε από εκει το συνδέεις με τη πρίζα) και η άλλη θα λέει PHONE (οπότε εκεί θα συνδέσεις τη τηλεφωνική συσκευή).

 

Αnyway σε κάθε περίπτωση γράφει απάνω στο φιλτρο, PHONE από τη μία και LINE από την άλλη. Μη σε απασχολεί.

Link to comment
Share on other sites

To φίλτρο έχει ένα καλώδιο από τη μία μεριά και μία υποδοχή από την άλλη.

Συνδέεις το καλώδιο στη πρίζα, και στην υποδοχή του φίλτρου συνδέεις τη τηλεφωνική σου συσκευή.

Ετσι ειναι το φιλτρο που εχω, ομως για λογους ευκολιας και για να μην κοβω το φιλτρο (η πριζα μου δεν εχει rj11 υποδοχη) εβαλα το φιλτρο στο τηλεφωνο και μετα εβαλα το ετοιμο καλωδιο που ειχα, στην υποδοχη του φιλτρου. Λες να μην δουλεβει αμφιδρομα? Αμα δεν δουλεψει σωστα ποιες ειναι οι επιπτωσεις?

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι το φιλτρο που εχω, ομως για λογους ευκολιας και για να μην κοβω το φιλτρο (η πριζα μου δεν εχει rj11 υποδοχη) εβαλα το φιλτρο στο τηλεφωνο και μετα εβαλα το ετοιμο καλωδιο που ειχα, στην υποδοχη του φιλτρου. Λες να μην δουλεβει αμφιδρομα? Αμα δεν δουλεψει σωστα ποιες ειναι οι επιπτωσεις?

 

Οι επιπτώσεις θα είναι ο θόρυβος στα τηλεφωνήματα σου και ίσως συχνές διακοπές από το ιντερνετ.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Pira to adsl-in-a-box plus kai thelw na kanw mia apli erwtisi se opoion exei agorasei to idio paketo. Mesa sto kouti pou perieixe to modem/router vrika to poli omorfo linksys alla den vrika pouthena kapoia kairea. Sto plaino meros to modem/router exei ena san koumpi pou vgazei tin ipodoxi gia kairea. Tha eprepe na exei kai kairaia? i tin pairneis ksexwrista? Simvainai mono sto diko mou kouti i etsi dinete? An prepei na pareis kai kairea, exei parei kaneis? poso kanei? ti kairea na parw kai apo pou?
Time is never enough...
Link to comment
Share on other sites

Pira to adsl-in-a-box plus kai thelw na kanw mia apli erwtisi se opoion exei agorasei to idio paketo. Mesa sto kouti pou perieixe to modem/router vrika to poli omorfo linksys alla den vrika pouthena kapoia kairea. Sto plaino meros to modem/router exei ena san koumpi pou vgazei tin ipodoxi gia kairea. Tha eprepe na exei kai kairaia? i tin pairneis ksexwrista? Simvainai mono sto diko mou kouti i etsi dinete? An prepei na pareis kai kairea, exei parei kaneis? poso kanei? ti kairea na parw kai apo pou?

 

Φιλε μου εχω και εγω το ιδιο box-ακι.

Στον Linksys η κεραια ειναι εσωτερικη, απλα σου δινεται η δυνατοτητα να προσθεσεις και εξωτερικη, αρα ολα ειναι μια χαρα :)

Xiaomi Redmi Note 3 Pro

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι το φιλτρο που εχω, ομως για λογους ευκολιας και για να μην κοβω το φιλτρο (η πριζα μου δεν εχει rj11 υποδοχη) εβαλα το φιλτρο στο τηλεφωνο και μετα εβαλα το ετοιμο καλωδιο που ειχα, στην υποδοχη του φιλτρου. Λες να μην δουλεβει αμφιδρομα? Αμα δεν δουλεψει σωστα ποιες ειναι οι επιπτωσεις?
δεν δουλεύει αμφίδρομα! Τι είναι; φίλτρο σκούπας;; :p :lol:

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

δεν δουλεύει αμφίδρομα! Τι είναι; φίλτρο σκούπας;; :p :lol:

 

Ναι πραγματι δεν δουλευει αμφιδρομα! Πηρα νεες πριζες με rj11 και εβαλα σωστα τα φιλτρα και ΝΑΙ! το λαμπακι του dsl αναψε και στο web interface μου λεει "dsl status-up", μπαινω στο mail μου να δω αν ηρθαν οι κωδικοι τπτ, μπαινω στο forthnet adsl status και μου λεει οτι: "Η αίτησή σας έχει επεξεργασθεί από την FORTHnet και προωθήθηκε στον ΟΤΕ"!!! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Help.

Αν πάρω αυτή την κάρτα:

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=810&Nav_Section_Id=26&Catalog_Id=1&Product_Id=111121&Merchant_Id=1&sts_cid=3

θα μπορέσω να δικτυώσω δύο pc σε απόσταση περίπου 45 μέτρα?

Αν ναι, θα έχω απώλειες?

Η να πάρω καλώδιο...

Έχω modem/router linksys και το θέλω για διαμοίραση Internet...

AUDI: Vorsprung durch Technik..:D
Link to comment
Share on other sites

Ναι πραγματι δεν δουλευει αμφιδρομα! Πηρα νεες πριζες με rj11 και εβαλα σωστα τα φιλτρα και ΝΑΙ! το λαμπακι του dsl αναψε και στο web interface μου λεει "dsl status-up", μπαινω στο mail μου να δω αν ηρθαν οι κωδικοι τπτ, μπαινω στο forthnet adsl status και μου λεει οτι: "Η αίτησή σας έχει επεξεργασθεί από την FORTHnet και προωθήθηκε στον ΟΤΕ"!!! :wacko:

Πάρτους τηλέφωνο και ζήτα τους demo.

Μη περιμένεις άδικα.

Link to comment
Share on other sites

Το 30m καλώδιο είναι οτε. Δηλαδή αυτό που συνδέει spliter με modem. Δεν είναι το ethernet, για το οποίο έχω χρησιμοποιήσει το utp που έχει μέσα.

 

Ασύρματο δεν το έκανα για να γλιτώσω χρήματα της ασύρματης κάρτας για τον υπολογιστή. Το καλώδιο ξεφτίλα τιμή είναι αν έχεις το εργαλείο για τα βύσματα. 26 ευρώ πήγε με καλό εργαλείο 10 βί9σματα (5x8p+ 5x6p). Επίσης ενώ θα μου έκανε 4πολικό καλώδιο έφτιαξα 6πολικό. Και από αυτά τα 21 ευρώ ήταν το εργαλείο.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Πάρτους τηλέφωνο και ζήτα τους demo.

Μη περιμένεις άδικα.

 

Τους εστειλα mail για demo και δεν μου απαντησαν, τελικα και μετα απο τηλεφωνο που τους πηρα και αφου περασαν 2 μερες απο την ενεργοποιηση της γραμμης μου εστειλαν πριν απο λιγο τους κωδικους και αυτο ειναι το πρωτο μου post απο dsl@home! :yahoo:

 

Για το linksys wag354g εχω να πω απλα τα καλυτερα, κατεβαζα πριν απο λιγο ταυτοχρονα απο http server με 25K απο e-mule με 15K και σερφαρα χωρις κανενα προβλημα και πιο γρηγορα και απο την 56αρα! Οποτε τα προβληματα με τα μπουκωματα κτλ δεν τα εχω, επισεις ειμαι συνδεμενος εδω και 2ωρες και δεν εχει γινει καποια αποσυνδεση κ.α προβληματα που εχουν αναφερθει, οι ρυθμισεις ειναι ακριβως οτι λεει η forthnet και δεν εκανα τπτ παραπανω απο την αναβαθμιση firmware (για καλο και για κακο).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...