Jump to content

Modem - Router - WiFi: Επιλογή, Σύνδεση, Δικτύωση


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχουμε στο σπιτι ενα ρουτερ με 4 πορτες οι οποιες ειναι γεματες. Θελω να προσθεσω στο δικτυο ενα voip adapter αρα χρειαζομαι και 5η πορτα, τι κανω? :O
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ενας φιλος μου προτεινε να παρω μια 2η καρτα δικτυου και να τις κανω bridged, ωστε στη νεα καρτα δικτυου να βαλω το μηχανηματακι. Γινεται αυτο?
Link to comment
Share on other sites

:!: padia gia sas k go exei 4 meres p metetrepsa to pstn se dsl 512 alla den exw router. k den kserw pos na kano m dosane kapia site alla ti na ta kano p m grafoune agglika. mia voithia sas parakalo.(ne to pstn katevaza grigorotera px ap lime wire me 4,5 eno twra stathera 0 ante na paei 1 gia merika seconds) :worry:

mipos kserete an to router epireazei stitaxitita tou downloadind apo kapoia programmata. :cry:

 

thanks

Link to comment
Share on other sites

:spam: Έλεος ρε kiriakoulis ! Σε όλα τα τόπικς το ίδιο ρωτάς.. Μάθε τα βασικά πρώτα! Δεν γίνεται να σου τα πούμε όλα εμείς!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

:spam: Έλεος ρε kiriakoulis ! Σε όλα τα τόπικς το ίδιο ρωτάς.. Μάθε τα βασικά πρώτα! Δεν γίνεται να σου τα πούμε όλα εμείς!

:cry: :cry: :cry: :cry: : :cry: :cry:

panagia mu ti kakia ine auti. ipotithite to site auto dimiourgithike gia epilisi aporion k an den ths na voithiseis min to kaneis toso apla.

k gia na exoume kalo rotima ti mou ipate k m les oti m ta ipate ola. olo sto eggleziko site me stelnete. ma den katalavenete oi DEN KATALAVAINO poli kala AGGLIKA!!!!!!!! :mad:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον μετα απο μια εβδομαδα adsl,εκτος απο καποιες φορες που η ταχυτητα πεφτει ειμαι ξετρελαμενος.ειναι φανταστικα να εισαι always on!ηρθε η ωρα ομως να κανω καποιες ρυθμισεις ως προς το port forwarding...ωχ!μεσα απο την ειδικη σελιδα εβαλα τις πορτες που χρειαζονται για emule και DC++.μια ερωτηση....οταν ξαναπαω στο NAPT νεσω της σελιδας του speedtouch 510i δεν θα επρεπε να βλεπω τις υπαρχουσες προωθημενες πορτες καπου?γιατι οταν παω advanced>NAPT μου λεει "no NAPT entries defined?γιατι?EDIT......................... οκ το βρηκα το προβλημα,τωρα ειναι οκ. υπαρχει καποιος guide για το πως ρυθμιζουμε τωρα το emule και το DC++?ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Kαι επιτέλους φέρανε και μοντέλο για PSTN και για ISDN! :)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σε λίγο καιρό θα βάλω dsl θα ήθελα κάποιες πληροφορίες στο θέμα σύνδεσης.

 

Στο σπίτι έχω 2 υπολογιστές, τον δικό μου που τον πήρα πέρσι και έναν αρκετά παλιό. Αυτήν την στιγμή τους έχω δικτυώσει ενσύρματα και ο οποίος παίρνει internet από τον δικό μου που έχω pstn. Γραμμή όμως έχω isdn.

 

Το net mode είναι αρκετά μακριά από τους υπολογίστέ για να φέρω καλώδιο. Δεν ξέρω αν αυτό είναι απαραίτητο, δηλαδή αν τον router πρέπει να μπει κοντά στο net mode που βρίσκετε στην αρχική γραμμή που έρχεται στο σπίτι. Έτσι σκεφτόμουν να πάρω ασύρματο. Εκτός και αν το router μπορώ να το τοποθετήσω σε οποιοδήποτε σημείο στο σπίτι.

 

Σκέφτομαι να πάρω forthnet, αλλά δεν ξέρω αν τα router που δίνει με καλύπτουν και είναι καλά. Γενικά τα έχω ψιλό μπερδέψει.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ισως θα ηταν καλη ιδεα να εκανες πλεον την isdn ptsn. Απο εκει και περα (οτι και να διλαεξεις στο προηγουμενο) αφου μηλαμε για δικτυο, πηγαινε στην ασυρματη λυση. Θα παρεις το USR9106 για under 100€, θα το βαλεις οπου θελεις στο σπιτι και θα παρεις και 2 καρτουλες ασυρματες για τα PC σου ( προτεινω αυτες της USR , sta 45€ η μια) και εισαι ετοιμος.

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω τα USR θα σου προτεινω, οποιο τυπο κι αν διαλεξεις. Απλα εχε υποψην οτι κυκλοφορουν τα νεοτερα μοντελα 9107 (απλο) και 9108 (ασυρματο).

Samsung Galaxy S23 Ultra (8/256) Black

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46mm

Link to comment
Share on other sites

Δεν βιάζομαι αυτήν την στιγμή διότι μου ήρθε η ανανέωση της pstn. :( Οπότε Λογικά από Γενάρη θα το κάνω. Απλά το θέμα είναι ότι αν μπορώ να βάλω το router σε όποια θέση θέλω στο σπίτι μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτό που μπορεί να δίνει κάποιο πακέτο adsl όπως της forthnet. Αυτά είναι καλά. Μπορώ να τα χρησιμοποιήσω και για όποια άλλη adsl μπορεί να βάλω μετά?

 

Γιατί να γυρίσω την isdn σε pstn?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ισως θα ηταν καλη ιδεα να εκανες πλεον την isdn ptsn. Απο εκει και περα (οτι και να διλαεξεις στο προηγουμενο) αφου μηλαμε για δικτυο, πηγαινε στην ασυρματη λυση. Θα παρεις το USR9106 για under 100€, θα το βαλεις οπου θελεις στο σπιτι και θα παρεις και 2 καρτουλες ασυρματες για τα PC σου ( προτεινω αυτες της USR , sta 45€ η μια) και εισαι ετοιμος.
kwsta αν ομως θελω να εχω δυο γραμμες για τηλεφωνηματα και ιντερνετ πρεπει να εχω adsl over isdn right?
Link to comment
Share on other sites

παιδες καλησπερα!! θελω την συμβουλη-βοηθεια σας.

εχω adsl over isdn εδω και 10 μηνες και modem χρησιμοποιω το speedtouch 530 και isp εχω forthnet. δεν ξερω αν ειμαι απαιτητικος χρηστης ή οχι, αλλα γενικα δεν εχω κανενα παραπονο. αποφασισα να παρω ενα ασυρματο modem/router/access point για να κανω δικτυο με το pc μου και φυσικα να εχω προσβαση στο net με διαφορα laptop κα pocketpc.

βασικα ενας φιλος που ειναι και αρκετα σχετικος, μου προτεινε 3Com OfficeConnect Firewall Router ADSL, και θα το ειχα παρει ηδη αν το ειχα βρει αμεσα διαθεσιμο. ομως οσο ειμαι στην αναμονη διαβασα οσο μπορεσα γι αυτο και για αντιστοιχα προιοντα απο αλλους κατασκευαστες και το μονο που καταφερα ειναι να μπερδευτω περισσοτερο αφου οι γνωσεις μου στα δικτυα ειναι ελαχιστες. αλλα εχουν προβλημα με το firewall, αλλα με το port forward, αλλα κανουν συχνες αποσυνδεσεις κτλ κτλ.

αυτο που ειδα να προτεινουν οι περισσοτεροι ειναι το U.S. Robotics 9106, ομως τωρα ειδα οτι εχει βγει και επομενο μοντελο(9108) και η διαφορα στην τιμη δεν ειναι και τιποτα σοβαρο. για isdn βεβαια δεν το ειδα πουθενα αλλα διαβασα οτι μπορω να παρω το pstn και να το flashαρω με firmware για isdn. ειναι επικυνδυνο αυτο, υπαρχει περιπτωση να παρουσιασει προβλημα στο flasharisma?

καμια αλλη προταση απο d-link, linksys κτλ??

αυτο που θελω ειναι να κανω τη δουλεια μου οπως την κανω και τωρα και φυσικα καλυτερα αν γινεται.

κατι τελευταιο. μηπως η συσκευη που θα παρω να μην ειναι και adsl modem και να κρατησω αυτο που εχω τωρα? αξιζει να γεμιζω συσκευες χωρις λογο, αφου και η διαφορες στις τιμες δεν ειναι μεγαλες?

sorry για το μεγαλο post!!

περιμενω τις αποψεις σας

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

δεν νομίζω να αξίζει το κόπο να καθίσεις να φλασαρεις το router

απλός να πάρεις το αντίστοιχο για την γραμμή που διαθέτεις

Το router της U.S. Robotics είναι ένα από τα καλύτερα στην αγορά

εγώ έχω παραγγείλει το WRT54GS της linksys που έχει και SpeedBooster μαζί με 2 usb wireless network adapters της linksys

κοίταξε και αυτή την περίπτωση απλός θα αχρηστέψεις το μόντεμ την δουλειά σου θα την κάνεις όπως την έκανες και πριν και θα γλιτώσεις και από τα καλώδια μέσα στο σπίτι

δες τα λινκ που σου στελνω!

 

 

http://www.linksys.com/servlet/Satellite?childpagename=US%2FLayout&packedargs=c%3DL_Product_C2%26cid%3D1126536698937&pagename=Linksys%2FCommon%2FVisitorWrapper

 

http://www.linksys.com/servlet/Satellite?childpagename=US%2FLayout&packedargs=c%3DL_Product_C2%26cid%3D1115416827517&pagename=Linksys%2FCommon%2FVisitorWrapper

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

δεν νομίζω να αξίζει το κόπο να καθίσεις να φλασαρεις το router

απλός να πάρεις το αντίστοιχο για την γραμμή που διαθέτεις

Το router της U.S. Robotics είναι ένα από τα καλύτερα στην αγορά

εγώ έχω παραγγείλει το WRT54GS της linksys που έχει και SpeedBooster μαζί με 2 usb wireless network adapters της linksys

κοίταξε και αυτή την περίπτωση απλός θα αχρηστέψεις το μόντεμ την δουλειά σου θα την κάνεις όπως την έκανες και πριν και θα γλιτώσεις και από τα καλώδια μέσα στο σπίτι

δες τα λινκ που σου στελνω!

 

 

http://www.linksys.com/servlet/Satellite?childpagename=US%2FLayout&packedargs=c%3DL_Product_C2%26cid%3D1126536698937&pagename=Linksys%2FCommon%2FVisitorWrapper

 

http://www.linksys.com/servlet/Satellite?childpagename=US%2FLayout&packedargs=c%3DL_Product_C2%26cid%3D1115416827517&pagename=Linksys%2FCommon%2FVisitorWrapper

 

ευχαριστω για την απαντηση, θα το σκεφτω 2-3 μερες ακομα και θα αποφασισω.

αν τελικα καταληξω στο us robotics θα προτιμησω το 9108. απλα ρωταω για το φλασαρισμα επειδη δεν εχω βρει καπου διαθεσιμη την εκδοση για isdn. ξερει κανενας αν υπαρχει διαθεσιμο σε καποιο ελληνικο eshop?

Link to comment
Share on other sites

kwsta αν ομως θελω να εχω δυο γραμμες για τηλεφωνηματα και ιντερνετ πρεπει να εχω adsl over isdn right?

 

Οχι!

 

Η τηλεφωνικη σου γραμμη ειναι ελευθερη, το ADSL δε τη δεσμευει, οπως γινεται με τη dialup συνδεση!

 

Αρα αν δε πιστευεις οτι χρειαζεσαι 2 τηελφωνικες γραμμες, για τηλεφωνα και οι δυο, τοτε δε θες και το ακριβοτερο ISDN.

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Οχι!

 

Η τηλεφωνικη σου γραμμη ειναι ελευθερη, το ADSL δε τη δεσμευει, οπως γινεται με τη dialup συνδεση!

 

Αρα αν δε πιστευεις οτι χρειαζεσαι 2 τηελφωνικες γραμμες, για τηλεφωνα και οι δυο, τοτε δε θες και το ακριβοτερο ISDN.

εννοουσα οτι θελω και δυο τηλεφωνικες γραμμες για τηλεφωνηματα και ιντερνετ adsl. οποτε αυτο που κανει ειναι το adsl over isdn,ε?
Link to comment
Share on other sites

εννοουσα οτι θελω και δυο τηλεφωνικες γραμμες για τηλεφωνηματα και ιντερνετ adsl. οποτε αυτο που κανει ειναι το adsl over isdn,ε?

NAI.............

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς τι γίνεται στην περίπτωση που κάποιος θέλει να συνδέσει με wifi υπολογιστές σε διαφορετικούς ορόφους του ιδίου κτιρίου?
Link to comment
Share on other sites

Mια απορία ρε παιδιά. Έχω ADSL σε ΙSDN γραμμή... Διαπιστώνω ότι δεν χρειάζομαι πλέον την ISDN γραμμή (την είχα παλιά για να έχω ταυτόχρονα και σταθερό και dial-up). Αν θελήσω τώρα να επιστρέψω στην PSTN για να γλιτώνω 7-8€ το δίμηνο, είναι μεγάλη φασαρία;

 

Υποθέτω πως πρέπει να φύγει το netmod και να προμηθευτώ νέο σπλίτερ; :confused: Ποιες είναι οι καλωδιακές διαδικασίες που απαιτούνται; Πληρώνουμε και ποσό μετατροπής από ISDN->PSTN;

 

Έχω το speedtouch 530 ως ρούτερ αν παίζει κάποιο ρόλο...

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω πως πρέπει να φύγει το netmod και να προμηθευτώ νέο σπλίτερ; :confused:

Ποιες είναι οι καλωδιακές διαδικασίες που απαιτούνται;

Πληρώνουμε και ποσό μετατροπής από ISDN->PSTN;

Ναι για το netmod, νομίζω πως ναι για το splitter.

-

€30 μου είπανε στο 134.

All science is either physics or stamp collecting.

Ernest Rutherford, in J. B. Birks "Rutherford at Manchester" (1962).

British chemist & physicist (1871 - 1937).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...