Jump to content

Modem - Router - WiFi: Επιλογή, Σύνδεση, Δικτύωση


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι για το netmod, νομίζω πως ναι για το splitter.

-

€30 μου είπανε στο 134.

:shock: :eek:

Οπότε χαιρετίσματα. Καλά κάνω και διατηρώ την ISDN. Δηλαδή όφελος θα έχω μετά το 8μηνο-10μηνο ώσπου να αποσβέσω τα 30€...

 

Μια άλλη παρατήρηση, απευθύνεται κυρίως σε αυτούς που έχουν Speedtouch Alcatel 530. Μερικές φορές (αρκετές θα έλεγα) δεν ανοίγει με explorer (ούτε με ΙΕ ούτε με Firefox) η σελίδα 10.0.0.138 για να μπω στις ρυθμίσεις του ρούτερ και χρειάζεται να κάνω επανεκκίνηση τον ρούτερ. Γιατί συμβαίνει αυτό; :worry:

 

Να πω απλά ότι αυτός ήταν ο λόγος που ζήτησα αντικατάσταση από τον ΟΤΕ, κάτι το οποίο και έγινε. Αλλά το πρόβλημα εξακολουθεί να υπάρχει και στο νέο... Καμιά ιδέα; :confused:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

....Δεν ξερω αν ειναι το σωστο topic, αλλα θελω να κανω μια ερωτηση παιδες:

 

Εχω OnDsl 384 και χρειαζομαι επιπλεον δυο φιλτρα για ισαριθμες τηλεφωνικες συσκευες. Που θα βρω ρε παιδια? Εχω φαει τον κοσμο: Πλαισιο, multirama, Γερμανος, Οτεshop, καταστηματα με ηλεκτρονικα εξαρτηματα......τιποτα.....τζιφος..... :(

 

Δηλαδη πρεπει να παω να κανω φασαρια στον Οτε μπας και μου βρουν κανενα???

Link to comment
Share on other sites

Έχω το speedtouch 530 ως ρούτερ αν παίζει κάποιο ρόλο...

 

Θα έπρεπε να αλλάξεις και router ;)

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Θα έπρεπε να αλλάξεις και router ;)

Δεν είναι καλό δηλαδή το αλκατέλ; :confused: Τι έχουν τα άλλα παραπάνω; Ποια είναι τα κριτήρια της επιλογής ενός νέου ρούτερ; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Εσύ μάλλον έχεις το 530i (για ISDN). Αν πήγαινες σε PSTN χρειαζόσουν το 530 (το 530i δε θα λειτουργούσε)

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

exei kaneis idea gia to neo Netgear RangeMax router me tis 7 esoterikes kerees?

 

ektos timis (edo einai konta sta 100euro)... einai kala san apodosi?

(fisika proipothetei na valeis kai ta antistoixa stick pou ipostirizoun to RangeMax...)

veltionoun tin lipsi se apomakrismena 'i diskola simeia?

kalitera einai ta usb stick se apodosi 'i ta pci me tin eksoteriki kerea?

 

thanx... tha pao gia agora mesa sto mina mias kai girizo ellada kai i dsl prepei na moirastei se 2 orofodiamerismata...

 

 

http://www.netgear.com/promotions/2005/tradeup.php

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι για τα λεφτά του το 530i.Minovg σε μένα δεν το κάνει αυτό που λες,έχεις βάλει να μπαίνει με password πρώτα;

Link to comment
Share on other sites

Freenew έχει και ο (π)οτε προσφορά σε wireless

ΠΡΟΣΦΟΡΑ

ADSL MODEM/ROUTER TELINDUS 1132

+ STICK ΑΣΥΡΜΑΤΟ SPEEDTOUCH 121g USB

110 € 80€+30€ (Αξία Stick 60 €)

(The Telindus 1132/1133 ADSL Router/Switch combines ultra fast ADSL access technology with integrated IP Routing and an integrated wireless access point.

 

It can offer connectivity for end-users based on the 54 Mbps wireless access point, a 4-port built-in Ethernet switch or the integrated USB connection.

The line access of the router fully complies to all relevant ADSL standards, including G.DMT, G.Lite, ADSL2 and ADSL2+. )

Πήρα αυτο απο τον πΟΤΕ πριν σχεδόν ενα μήνα.

έχω πολλα προβλήματα όμως.. :(

πρώτον μέχρι τα μέσα του μήνα δεν είχα καταλάβει οτι ο καθένας μπορούσε να είχε πρόσβαση στο router Μου απλα εισάγωντας ως username :admin

και Κενο pass.!!! ελεος!

μιλούσα 2ώρες στο τηλέφωνο με τεχνικούς του πΟΤΕ τελικα δεν καταφέραμε να το φτιάξουμε αλλα συμβιβαστήκαμε με την ιδέα να αλλάξω username και να βάλω το firewall ώστε να μην έχει κανείς άλλος πρόσβαση σε αυτο.

τώρα όμως έχω και άλλα προβλήματα. μέχρι τώρα είχα Στο Port forwarding αντι για 192.168.1.2 είχα 192.168.1.1 και όλα δούκευαν σωστα!...

κανονικά δεν θα έπρεπε να μην δούλευε τπτ??

anyway, πριν ενα 10λεπτο τα άλλαξα όλα και τα έκανα 1.2

αλλα παρόλα αυτα δεν μπορώ να καταφέρω remote access με τπτ...και δεν μπορω να στείλω αρχεία μέσω irc(dcc). έχω βάλει τα σωστά Ports έχω κλήσει κάθε τι το οποίο θα μπορούσε να μπλοκάρει την σύνδεση του pc μου με το αλλο Και τα ίδια για το irc.το pc Μου το θέλω ώς server όχι ως viewer.

σκέυτικα μήπως έχει πρόβλημα το λογισμικο του router και έψαξα για λογισμικο για να το κάνω update αλλα δεν βρήκα τπτ.

έχω συνδέση το pc με το modem με stick. αν έχετε κάποια ιδέα ρίξε την παίδες....

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι για τα λεφτά του το 530i.Minovg σε μένα δεν το κάνει αυτό που λες,έχεις βάλει να μπαίνει με password πρώτα;

Όχι δεν έχω βάλει να μπαίνει με password...

Βρήκα στο google κι άλλον με το ίδιο πρόβλημα, ακολούθησα τις οδηγίες αλλά εξακολουθεί να υφίσταται το πρόβλημα... :cry:

http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=98695

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να συνδέσω τον υπολογιστή μου με τον άλλον υπολογιστή μου μέσο του καλοδίου UTP. Θα ήθελα και να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να μπορώ να υσβάλω και να ελέγχω των άλλον υπολογιστή μέσω του δικού μου.

Υπαρχει κανείς που να ξέρει? :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2586coollogo_com_2530885.gif

 

MyPhOnE--->ThE--->UnWiReD--->ReVoLuTiOn--->

Subaru Impreza WRX STi

http://www.myspace.com/hacksti_edessa

Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη πριν παρω adsl και ρουτερ ειχα διαβασει οτι για καποια p2p προγραμματα χρειαζονται το Port forwarding και στατικη address ,πηγα στις ρυθμισεις των windows>control panel kai network connection δεξι κλικ και properties και αντι για "obtain IP address automatically" το εβαλα στο manual με τις απαραιτητες αλλαγες απο κατω απο την οτενετ.επειδη μεχρι τωρα δεν εχω βγαλει ακρη με τα p2p πηγα στην σελιδα του ρουτερ και απενεργοποιησα τις πορτες στο NAPT .Αυτο που δεν ειχα και δεν εχω καταλαβει ειναι 1]γιατι ειχα βαλει στατικη διευθυνση και 2]θελω τωρα να συνδεσω και δευτερο λαπτοπ πανω στο 510i alcatel router.τι ρυθμισεις κανω στα δυο λαπτοπς και τι στο ρουτερ?πρεπει να βαλω μια στατικη(που εχω βαλει ηδη) στο ενα λαπτοπ και αλλη στο αλλο η να βαλω στο αυτοματο να βρισκει τις IP addresses το καθε λαπτοπ?ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.Επειδη βαρεθηκα να περιμενω τις φοιτητικες προσφορες του ΟΤΕ,λεω να παρω το ondsl kit του ΟΤΕ,που μου φαινεται πολυ καλη προσφορα,αφου με 90ε ειναι ολα πληρωμενα για 3 μηνες και μετα μπορω να αλλαξω isp.Το θεμα ειναι οτι το μοντεμ που δινουν,το sagem 840 για ISDN που εχω δεν ειναι και οτι καλυτερο,απ'οτι εχω καταλαβει.

Θελω να ρωτησω το εξης.Επειδη η προσφορα αξιζει ακομα και αν αγορασω αλλο μοντεμ,το sagem θα κανει δουλεια εστω για τους 3 πρωτους μηνες?

Στο οδηγο dsl που υπαρχει στο site,λεει οτι το απλο μοντεμ τρωει πορους του συστηματος.Τι εννοει?Θα τρωει αναλογους πορους με το netmod που εχω τωρα για μοντεμ ή ακομα περισσοτερους?Θα τρωει συνεχεια,ειτε ειμαι συνδεδεμενος στο νετ,ειτε οχι?

Link to comment
Share on other sites

Tρώει όσο ειναι συνδεδεμένο στον υπολογιστή και γίνεται μεταφορά δεδομένων από το modem προς τον υπολογιστή σου και το αντίστροφο.

Το netmod, usb το έχεις απάνω στο PC;

Link to comment
Share on other sites

Τι γνωμη έχετε ρε Μαγκες για το ADW-4302 της Planet!!!!

Είναι καινούργιο προϊον με παρα πολυ καλές δυνατότητες.... το μόνο που του λείπει είναι η υποστηριξη Voip.

Το έχει αγοράσει κάποιος από εσας?????

Επισης χρεισιμοποιει κάποιος το P-660HW της Zyxel???? Εντυποσεις...σχολια....

Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά επειδή πλέον με τις νέες χρεώσεις του ιντερνετ είναι ασύμφορη η απλή σύνδεση και επειδή τυχαίνει ο μπαμπάς σαν συνταξιούχος του ΟΤΕ να δικαιούται υπαλληλικό adsl με 50% έκπτωση, είπα να κάνω το πακετάκι στα 384 να κάνω και μια σύνδεση με απεριόριστα δεδομένα και μαζί μας δίνει και τον απαραίτητο εξοπλισμό. Ένα σχετικά καλό modem με 4θύρες, τα συγκεκριμένα μάλιστα είναι αποκλειστικά για υπαλλήλους και δε κυκλοφορούν. Η απορία μου είναι το modem το συνδέω σε οποιαδήποτε μπρίζα τηλεφώνου ή στη κεντρική;; Μέχρι τώρα η σύνδεση γινόταν από τη μπρίζα του ενός δωματίου όχι στη κεντρική που συνδεόταν το ένα pc και με ταφάκι στη μπρίζα έφευγε και ένα δεύτερο καλώδιο τηλεφώνου και ερχόταν στο δικό μου δωμάτιο (καμιά 15αριά μέτρα πιο πέρα). Το modem μπορεί να τοποθετηθεί εκεί και απλά πλέον να αντικαταστήσω τά δύο καλώδια με καλώδια που θα συνδέονται με τη κάρτα δικτύου των pc και να τοποθετήσω απλά τα φίλτρα σε όλες τις μπρίζες ή θα έχω πρόσθετες ταλαιπωρίες;;

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Οπου θες βαζεις το μοντεμ, και φευγουν απο το μοντεμ καλωδια δικτυου για τα pc σου. Φιλτρα θα βαλεις σε ολες τις τηλεφωνικες μπριζες του σπιτιου που θες να εχουν και τηλεφωνικη γραμμη. Επισης μπορεις σε μια μπριζα να βαλεις ταφ και να εχεις και μοντεμ και τηλεφωνο.

παντως θα σου προτεινα να καταργησεις τα 15 μετρα καλωδια και να παρεισ με 90 ευρω το USR 9106 και με αλλα 40 τη USR ασυρματη καρτα και εσι θα εχεις ασυρματη προσβαση.

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Ή τον επίγονο του 9106, το 9108 για το οποίο ακούγονται πολύ καλά λόγια. Αν δεν κάνω λάθος πλέον έχουν έρθει και στο eshop.gr.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οπου θες βαζεις το μοντεμ, και φευγουν απο το μοντεμ καλωδια δικτυου για τα pc σου. Φιλτρα θα βαλεις σε ολες τις τηλεφωνικες μπριζες του σπιτιου που θες να εχουν και τηλεφωνικη γραμμη. Επισης μπορεις σε μια μπριζα να βαλεις ταφ και να εχεις και μοντεμ και τηλεφωνο.

παντως θα σου προτεινα να καταργησεις τα 15 μετρα καλωδια και να παρεισ με 90 ευρω το USR 9106 και με αλλα 40 τη USR ασυρματη καρτα και εσι θα εχεις ασυρματη προσβαση.

Σ΄ευχαριστώ φίλε αν επρόκειτο να πληρώσω για την απόκτηση του προφανώς και θα έπαιρνα αυτό αλλά επειδή ούτως ή άλλως θα μας δωθεί δωρεάν λόγω υπαλληλικού δεν υπάρχουν άλλα λεφτά, εδώ και το απλό με το ζόρι το βάζω μιας και σαν φοιτητής ακόμα ο μπαμπάς δε θέλει και πολύ αν του πω να πληρώσει και άλλα 150€ για modem...

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε να μου προτεινετε τουλαχιστον 2 καλα μοντελα wifi modem/router για PSTN γραμμη;

 

EDIT: Αυτο το μοντελο κανει για γραμμη ADSL ειναι αποκλειστικα για ADSL+ που προσφερει η VIVODI;

 

http://www.shop21.gr//product/product.computers.asp?pfid=23443&prid=23603

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Gia sas paides. Xriazomai kapies simboules sxetika me wireless internet.

1)To spiti mou einai 110 tetragonika kai thelo na sindeso 2 ipologistes sto internet. I kentriki mpriza apexei 5 metra apo ton ena ipologisti me 1 toixo na parembaletai kai 10 metra apo ton allo me 2 toixous na paremballontai. Einai dinati i sindesi?

2) Ena modem router parexei mono diamerismo internet or mporo na kano kai home network gia antallagi arxeio metaksi ton dio ipologiston?

3)Epeidi tha kano xrisi skype ektenos, to wireless internet exei kalo ping?Genika pos pane oi epidoseis tou?

Sas efxaristo prokatabolika

Link to comment
Share on other sites

Με μεγαλυτερες αποστασεις απο τις δικες σου το wirelss USR 9106 με καρτα USR δουλευει αψογα! Και σε πολυ καλες τιμες!

 

Εχε υποσψη σου παντως, οτι αν δεις οτι εχεις προβλημα με το σημα, απλα περνεις με αλλα 30 ευρω ενα ενυσχητη σηματος και τον βαζεις στη μεση.

 

Αλλα δε το πιστευω σε καμια περιπτωση με τις αποστασεις που μου λες.

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Τι γνωμη έχετε ρε Μαγκες για το ADW-4302 της Planet!!!!

Είναι καινούργιο προϊον με παρα πολυ καλές δυνατότητες.... το μόνο που του λείπει είναι η υποστηριξη Voip.

Το έχει αγοράσει κάποιος από εσας?????

Επισης χρεισιμοποιει κάποιος το P-660HW της Zyxel???? Εντυποσεις...σχολια....

Τεκικά αγόρασα το P-660HW της Zyxel... θα το δουλεψω για λίγο καιρο και θα σας πω εντυπώσεις. Πάντος η πρώτη εντύπωση που μου δείνει το menu του Router είναι κάτσε καλά(έχω στίσει αρκετα Ρουτερακια ADSL)!!!!!

Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...