Jump to content

Modem - Router - WiFi: Επιλογή, Σύνδεση, Δικτύωση


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με μεγαλυτερες αποστασεις απο τις δικες σου το wirelss USR 9106 με καρτα USR δουλευει αψογα! Και σε πολυ καλες τιμες!

 

Εχε υποσψη σου παντως, οτι αν δεις οτι εχεις προβλημα με το σημα, απλα περνεις με αλλα 30 ευρω ενα ενυσχητη σηματος και τον βαζεις στη μεση.

 

Αλλα δε το πιστευω σε καμια περιπτωση με τις αποστασεις που μου λες.

ενισχυτής σήματος =;;; κάποιο μοντέλο - παράδειγμα;

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

kaneis de gnorizei gia ta wifi router tis netgear me tin rangemax texnologia telika?

oli i elada doulevei zyxel, USR kai alcatel diladi?

 

Καλύτερα, USR - Zyxel και ότι μοντέλο δίνει ο ΟΤΕ.

 

Πήρα ένα D-link πρόσφατα και μέχρι τώρα δεν έχω βρεί κάποιον άλλον σε κάποιο forum για συμπαράσταση :p

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα, USR - Zyxel και ότι μοντέλο δίνει ο ΟΤΕ.

 

Πήρα ένα D-link πρόσφατα και μέχρι τώρα δεν έχω βρεί κάποιον άλλον σε κάποιο forum για συμπαράσταση :p

 

ekanes ton kopo na koitakseis to neo netgear?

http://www.netgear.com/products/details/WPNT834.php

prosopika xrisimopoio kartes netgear edo kai arketa xronia... kai eimai ikanopoiimenos apolita...

giati na leei psemata gia tis nees texnologies tis?

240Mbps mporei na min epitefxthoun... alla sigoura tha exei kalitero sima logo ton polaplon kereon kai kapoia veltiosi stin taxitita apo ta apla -g modela...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κανείς αν τα WiFi routers ADSL και μη που διαθετουν και RJ45 ports δίνουν την επιλογή με κάποιον τρόπο να κλείνεις την wireless μεταδοσή τους ???

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κανείς αν τα WiFi routers ADSL και μη που διαθετουν και RJ45 ports δίνουν την επιλογή με κάποιον τρόπο να κλείνεις την wireless μεταδοσή τους ???

Ευχαριστώ

 

Αυτό με ενδιαφέρει και μένα. Μια μπακαλίστικη λύση είναι απλώς να βγάλεις την κεραία.Δεν εκπέμπει σχεδόν καθόλου.

 

eNeRgy : Μπά, δεν τα τσέκαρα και να σου πώ την αλήθεια αν είχα επιλογή θα έπαιρνα ένα us robotics γιατί το πάν είναι η λύση στα προβλήματα σου και αυτό επιτυγχάνεται ευκολότερα όταν υπάρχει μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ κοινότητα κατόχων.

 

Έκατσε όμως κάτι καλό και έπρεπε να διαλέξω μεταξύ του D-link και του 3com.

 

Και ύστερα από μια ματιά στα Forums (Ελληνικά και ξένα) και στα specs , κατέληξα στο D-link.

Μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένος από πλευράς απόδοσης.

Δεν είμαι ευχαριστημένος από το web interface του μιας και έχει μερικά bugs που είναι σπαστικά .Εύχομαι να λυθούν με το επόμενο firmware update.

 

Όσον αφορά τα netGear δεν αμφιβάλλω ότι είναι καλά.

 

Γιατί όμως να μην επιλέξεις ένα usr που είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί από άποψη απόδοσης/τιμής/υποστήριξης ; Ποιος ο λόγος για πειράματα όταν μπορείς να πάρεις κάτι εγγυημένο ;

Εκτός και αν είναι πιο λίγα τα λεφτά, τότε πάω πάσο ;)

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

έχω μια απορία. Έχω το speedtouch 530i modem και το έχω συνδέσει με ethernet. Πρέπει να έχω συδεδεμένο και το netmod με την θύρα usb ή δεν είναι πλέον απαραίτητο?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

έχω μια απορία. Έχω το speedtouch 530i modem και το έχω συνδέσει με ethernet. Πρέπει να έχω συδεδεμένο και το netmod με την θύρα usb ή δεν είναι πλέον απαραίτητο?

ευχαριστώ

Όχι δε χρειάζεται το USB του νετμοντ, θα χρειαζόταν μόνο αν θέλεις να μπαίνεις με ISDN σύνδεση. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα προχθες το USR 9108, παν'ευκολη εγκατασταση και αρκετα καλο σημα.

Το 9108 το εχω στον επανω οροφο με την κεραια να κοιταζει προς το πατωμα και το λαπτοπ στον κατω οροφο (1ο) και ποιοτητα σηματος "Πολυ καλο" :)

 

Τελικως απ'οσο φαινεται εκανα καλη επιλογη.. :cool:

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
παιδια λεω να παρω το USR 9108 που λενε οτι ειναι καλο,βασικα εκτος της ασυρματης δικτυωσης που θα κανω με το λαπτοπ μου σε ποια σημεια θα ειναι καλυτερο απο το μοντεμ που εχω; εχω το sagem τωρα
Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε αν το Modem που δίνει το adsl in a box έχει θύρες ethernet?

 

Παράθεση από την σελίδα της Forthnet :

 

Συγκεκριμένα στο πακέτο περιλαμβάνονται:

 

* Όλος ο απαραίτητος τεχνικός εξοπλισμός ανάλογα με την τηλεφωνική γραμμή του χρήστη (ADSL Modem USB, ADSL filter ή ISDN splitter, καλώδια τηλεφωνικά και USB, CD με drivers)

 

 

ilka71 : Περισσότερο θα επηρεαστεί η ταχύτητα μεταφοράς αρχείων στο τοπικό δίκτυο και ίσως γίνει λίγο ασταθής η σύνδεση στο ίντερνετ.

 

lagoudakis: Δεν γνωρίζω αν το μόντεμ που έχεις έχει quality of service.

Μπορείς έτσι να δίνεις προτεραιότητα σε όποιο πρόγραμμα επιθυμείς.Αν για παράδειγμα κατεβάζεις με dc++ και θέλεις να ανοίξεις IE ή Firefox , μπορείς να τον προσθέσεις στο QOS σαν High προτεραιότητα ώστε να η πλοήγηση να γίνει ευκολότερη.

Επίσης το 9108 δεν μπουκώνει με τα πολλά connections , Κάτι που τα περισσότερα modems το παθαίνουν.(προς μεγάλη μου έκπληξη ποτέ δεν είδα κάτι τέτοιο με jetspeed 500!!)

Έχει μεγάλη λίστα με έτοιμους rules για Port forwarding.

Πρέπει να'ναι κι άλλα που αγνοώ ;)

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Παράθεση από την σελίδα της Forthnet :

 

 

 

 

ilka71 : Περισσότερο θα επηρεαστεί η ταχύτητα μεταφοράς αρχείων στο τοπικό δίκτυο και ίσως γίνει λίγο ασταθής η σύνδεση στο ίντερνετ.

 

lagoudakis: Δεν γνωρίζω αν το μόντεμ που έχεις έχει quality of service.

Μπορείς έτσι να δίνεις προτεραιότητα σε όποιο πρόγραμμα επιθυμείς.Αν για παράδειγμα κατεβάζεις με dc++ και θέλεις να ανοίξεις IE ή Firefox , μπορείς να τον προσθέσεις στο QOS σαν High προτεραιότητα ώστε να η πλοήγηση να γίνει ευκολότερη.

Επίσης το 9108 δεν μπουκώνει με τα πολλά connections , Κάτι που τα περισσότερα modems το παθαίνουν.(προς μεγάλη μου έκπληξη ποτέ δεν είδα κάτι τέτοιο με jetspeed 500!!)

Έχει μεγάλη λίστα με έτοιμους rules για Port forwarding.

Πρέπει να'ναι κι άλλα που αγνοώ ;)

 

 

:( Συνεπώς δεν έχει. Το wirles που δίνει στο Plus?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

:( Συνεπώς δεν έχει. Το wirles που δίνει στο Plus?

 

Το wireless που δινει στο plus ειναι και router και συνδεετε σε 1)ethernet θυρα και 2)ασυρματα.

Link to comment
Share on other sites

:( Συνεπώς δεν έχει. Το wirles που δίνει στο Plus?

 

Εδώ είναι ένα pdf με τα χαρακτηριστικά του --> PDF.

Φαίνεται πολύ καλό, και από ότι ξέρω η εταιρία είναι θυγατρικη της cisco οπότε.. :D

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι ένα pdf με τα χαρακτηριστικά του --> PDF.

Φαίνεται πολύ καλό, και από ότι ξέρω η εταιρία είναι θυγατρικη της cisco οπότε.. :D

 

Σημερα θα παω να το παρω(in a box), δυστηχος υπαρχουν πολλες διαφορετικες γνωμες για το αν ειναι καλο ή οχι, πολλοι το λενε αριστο, αλλοι το κραζουν ως εκει που δεν παει! :worry:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσοι ψήνεστε για adsl in a box περάστε από Media Markt κάνει ειδική προσφορά με ένα μήνα επιπλέον!!

Δηλαδή πληρώνεις για 3, παίρνεις +2 απο Forthnet

και +1 απο Media Markt!!

Τρέξτε!!!

Close your eyes, look into the dream

Winds of change, will winds of fortune bring...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κανείς αν τα WiFi routers ADSL και μη που διαθετουν και RJ45 ports δίνουν την επιλογή με κάποιον τρόπο να κλείνεις την wireless μεταδοσή τους ???

Ευχαριστώ

 

Σίγουρα το USR9108 έχει την δυνατότητα του να παραμετροποιηθεί για "enable or disable the wireless LAN interface." To LinkSys που έψαξα δεν φαίνεται να το έχει τέτοια επιλογή.

 

:blink:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσοι ψήνεστε για adsl in a box περάστε από Media Markt κάνει ειδική προσφορά με ένα μήνα επιπλέον!!

Δηλαδή πληρώνεις για 3, παίρνεις +2 απο Forthnet

και +1 απο Media Markt!!

Τρέξτε!!!

 

Καλη προσφορα αλλα και το πλαισιο δινει το DS που εχει πολυ μεγαλυτερη αξια απο εναν μηνα dsl!

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα το USR9108 έχει την δυνατότητα του να παραμετροποιηθεί για "enable or disable the wireless LAN interface." To LinkSys που έψαξα δεν φαίνεται να το έχει τέτοια επιλογή.

 

:blink:

 

Και στο D-link μου , δεν βρήκα τέτοια επιλογή αλλά έχει ένα σημείο να τσεκάρω το οποίο λέει "enable AP" το οποίο λογικά σημαίνει Access Point.

Οπότε αν δεν είναι τικαρισμένο, δεν λειτουργεί το wireless.

Για ψάξτο μήπως έχει κάτι παρόμοιο..

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Βρίσκομαι στην αμερική για λίγες μερες. Δίπλα στο ξενοδοχείο μου βρίσκεται κατάστημα της Compusa. Βρήκα αυτό

 

http://www.compusa.com/products/product_info.asp?product_code=331849&pfp=BROWSE

 

αξίζει να το πάρω? Μόνο 60 ευρώ. Μήπως υπάρχει θεμα συμβατότητος?

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκομαι στην αμερική για λίγες μερες. Δίπλα στο ξενοδοχείο μου βρίσκεται κατάστημα της Compusa. Βρήκα αυτό

 

http://www.compusa.com/products/product_info.asp?product_code=331849&pfp=BROWSE

 

αξίζει να το πάρω? Μόνο 60 ευρώ. Μήπως υπάρχει θεμα συμβατότητος?

 

αυτο ομως δεν ειναι modem, ειναι μονο router. αν θελεις και modem δε σου κανει. και δω παντως με 75€ το βρισκεις. αν θελεις και modem και print server πας για το 9108!!

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
παιδια μια βοηθεια!!!αγορασα ενα router us robotics 9108 επειδη ακουσα οτι ειναι καλο :lol: εκανα την συνδεση ολα οκ αναψαν και τα λαμπιονια ολα πρασινα παντου,καλα παμε λεω,αντε να τρεξω και το cd λεω,σε καποιο σταδιο σταματαει η εγκατασταση και μου λεει οτι ''δεν εχω εγκυρη διευθυνση ΙΡ'' :blink: εκτος απο το να το πεταξω οπως ειναι με το κουτι του απο τον τεταρτο υπαρχει καμμια λυση; :confused:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...