Jump to content

Modem - Router - WiFi: Επιλογή, Σύνδεση, Δικτύωση


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια μια βοηθεια!!!αγορασα ενα router us robotics 9108 επειδη ακουσα οτι ειναι καλο :lol: εκανα την συνδεση ολα οκ αναψαν και τα λαμπιονια ολα πρασινα παντου,καλα παμε λεω,αντε να τρεξω και το cd λεω,σε καποιο σταδιο σταματαει η εγκατασταση και μου λεει οτι ''δεν εχω εγκυρη διευθυνση ΙΡ'' :blink: εκτος απο το να το πεταξω οπως ειναι με το κουτι του απο τον τεταρτο υπαρχει καμμια λυση; :confused:

 

Καλύτερα μην τρέξεις το cd με το easy configurator,δώσε τις ρυθμίσεις κατευθείαν από web interface! Έτσι κι αλλιώς τα ίδια μενού έχει!

 

Επίσης, όταν το σετάρεις, ενεργοποίησε το QoS, αλλά χωρίς κανόνες, γιατί προς το παρόν έχει bug στην ρύθμιση low.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια μια βοηθεια!!!αγορασα ενα router us robotics 9108 επειδη ακουσα οτι ειναι καλο :lol: εκανα την συνδεση ολα οκ αναψαν και τα λαμπιονια ολα πρασινα παντου,καλα παμε λεω,αντε να τρεξω και το cd λεω,σε καποιο σταδιο σταματαει η εγκατασταση και μου λεει οτι ''δεν εχω εγκυρη διευθυνση ΙΡ'' :blink: εκτος απο το να το πεταξω οπως ειναι με το κουτι του απο τον τεταρτο υπαρχει καμμια λυση; :confused:

 

Γεια σου μεγαλε. Και εγω αυτον πηρα προχτες. Στηνεται για πλακα. Πανευκολος και πολυ καλος. Σφαιρατος. Με γεια μας :)

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις αν μπορει να γινει μετατροπη (πχ με firmware) το ρουτερακι του adsl in a box plus απο ISDN σε PSTN; (ειναι το Linksys WAG354G)

Xiaomi Redmi Note 3 Pro

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις αν μπορει να γινει μετατροπη (πχ με firmware) το ρουτερακι του adsl in a box plus απο ISDN σε PSTN; (ειναι το Linksys WAG354G)

 

Δεν πας μια απο το http://www.adslgr.com που εχει πολυ πραγμα; εχει και linksys θεμα οποτε ριξε μια ματια.

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις αν μπορει να γινει μετατροπη (πχ με firmware) το ρουτερακι του adsl in a box plus απο ISDN σε PSTN; (ειναι το Linksys WAG354G)

 

Από όσο έχω ψάξει, δεν γίνεται κάτι τέτοιο (προσ το παρόν τουλάχιστον)

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα το USR9108 έχει την δυνατότητα του να παραμετροποιηθεί για "enable or disable the wireless LAN interface." To LinkSys που έψαξα δεν φαίνεται να το έχει τέτοια επιλογή.

 

:blink:

 

Εχει στην καρτελα wireless (μεσα στο WI) επιλογη ->wireless ->basic wireless settings->mode ->disabled, επισεις εκει αλλαζεις και καναλι αν θελεις, επιπλεον μπορεις να βαλεις και κωδικο (μεχρι 128bit) για να μην δινεις τσαμπα internet σε γειτονες(τσακαλια).

Link to comment
Share on other sites

Από όσο έχω ψάξει, δεν γίνεται κάτι τέτοιο (προσ το παρόν τουλάχιστον)

 

Basika pira to adsl in a box plus gia pstn kai mesa exei to wag354g.

Opote tha kanei gia pstn.

"Αν Α είναι επιτυχία, τότε A = X + Y + Z

X είναι δουλειά.

Υ είναι παιχνίδι.

Ζ είναι να κρατάς το στόμα σου κλειστό." - Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

δεν νομίζω να αξίζει το κόπο να καθίσεις να φλασαρεις το router

απλός να πάρεις το αντίστοιχο για την γραμμή που διαθέτεις

Το router της U.S. Robotics είναι ένα από τα καλύτερα στην αγορά

εγώ έχω παραγγείλει το WRT54GS της linksys που έχει και SpeedBooster μαζί με 2 usb wireless network adapters της linksys

κοίταξε και αυτή την περίπτωση απλός θα αχρηστέψεις το μόντεμ την δουλειά σου θα την κάνεις όπως την έκανες και πριν και θα γλιτώσεις και από τα καλώδια μέσα στο σπίτι

δες τα λινκ που σου στελνω!

 

 

http://www.linksys.com/servlet/Satellite?childpagename=US%2FLayout&packedargs=c%3DL_Product_C2%26cid%3D1126536698937&pagename=Linksys%2FCommon%2FVisitorWrapper

 

http://www.linksys.com/servlet/Satellite?childpagename=US%2FLayout&packedargs=c%3DL_Product_C2%26cid%3D1115416827517&pagename=Linksys%2FCommon%2FVisitorWrapper

 

καλημερα,εχω ενα desktop και ενα laptop σε διαφορετικα επιπεδα και ηθελα να σε ρωτησω για να βαλω adsl ασυρματο θα με καλυψει αυτο το router (εχω isdn γραμμη) και το desktop δεν εχει καρτα δικτυου θα πρεπει να βαλω και αν ναι τι πρεπει να παρω σαν καρτα δικτυου;

Link to comment
Share on other sites

Και στο D-link μου , δεν βρήκα τέτοια επιλογή αλλά έχει ένα σημείο να τσεκάρω το οποίο λέει "enable AP" το οποίο λογικά σημαίνει Access Point.

Οπότε αν δεν είναι τικαρισμένο, δεν λειτουργεί το wireless.

Για ψάξτο μήπως έχει κάτι παρόμοιο..

 

θα με καλυψει για συνδεση desktop με laptop ειναι σε διαφορετικο επιπεδο και αν εχει ενσωματωμενο firewall και κωδικο για μη προσβαση σε αλλους .

Απο που το παραγγελνεις;

Link to comment
Share on other sites

θα με καλυψει για συνδεση desktop με laptop ειναι σε διαφορετικο επιπεδο και αν εχει ενσωματωμενο firewall και κωδικο για μη προσβαση σε αλλους .

Απο που το παραγγελνεις;

 

Φίλε μου θα πρέπει να βάλεις μια κάρτα ασύρματη στο Desktop .Λογικά δεν θα υπάρχει θέμα συμβατότητας αλλά γιατί να μην αγοράσεις ίδιας μάρκας με το router.

 

Όσον αφορά το Router μου, το αγόρασα από συνοικιακό μαγαζί, έχει Firewall και κωδικό πρόσβασης ώστε να είναι προσβάσιμο μόνο εκεί που θέλεις να είναι.Είναι για pstn αλλά υπάρχει και το αντίστοιχο μοντέλο για isdn και μπορείς να το βρείς στο http://www.play247.gr

 

Είμαι όμως υποχρεωμένος να αναφέρω κάποια κολλήματα της συγκεκριμένης έκδοσης λογισμικού που έχει.

Κάθε φορά που βάζω έναν νέο κανόνα για port Forwarding ώστε να μπορέσω να λειτουργήσω σωστά p2p προγράμματα και άλλες εφαρμογές που ζητούν συγκεκριμένες πόρτες, το router ανταποκρίνεται θετικά.Όταν όμως υπάρχει δίκτυο με 2 και πάνω υπολογιστές, κάθε φορά για κάθε υπολογιστή θα πρέπει να δηλώνω τους κανόνες από την αρχή, πράγμα πολύ σπαστικό, ενώ κάνω αποθήκευση και ότι χρειάζεται.

Αυτό είναι ένα bug το οποίο ευελπιστώ ότι θα λυθεί με την νέα έκδοση λογισμικού του Router.

Από κει και πέρα το router λειτουργεί απροβλημάτιστα, με πολύ καλό wireless σήμα και χωρίς επιπλοκές σε κανένα θέμα.

Είναι το μονο πρόβλημα που αντιμετωπίζω αυτό με τους κανόνες.

 

Ωστόσο θα σου πρότεινα να επιλέξεις μεταξύ zyxel και us Robotics.

Τα θεωρώ ανώτερα.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι η γνωμη σου για το linksys router με netspeeder επανω μαζι με την ασυρματη καρτα για το Laptop(Το υποσηριζει και η forthnet) γιατι σκεφτομια για συνδεση μεσω αυτης της εταιρειας
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς κάποιο access point που να δουλεύει σαν repeater (ή extender ή όπως αλλιώς λένε τις συσκευές που επεκτείνουν ασύρματα ένα υπάρχον ασύρματο δίκτυο) με το US Robotics 9108? Είδα ότι το έχετε μερικοί, γι' αυτό ρωτάω. :)

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Τα ασυρματα router θελουν ενας υπολογιστης να ειναι συνδεμενος μεσω καλωδιου(ethernet) ή γινετε ολοι να ειναι συνδεμενοι wireless?

 

Να παρω εξωτερικο(usb) wireless adapter ή εσωτερικο(pci) ξερω οτι ειναι ποιο γρηγοροι οι pci (100Μbit), αλλα το router της linksys ειναι 56Mbits, αρα πανε χαμενα τα επιπλεον Μbit, επιπλεον οι εξωτερικοι ειναι ποιο πρακτικοι, αλλα αυτο που με βαζει σε σκεψη ειναι το σημα, εχουν σημα οι usb ή ειναι τελειως μαπα?

Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα πάω να πάρω το adsl in a box plus μάλλον. Το Modem τελικά είναι καλό? Αξίζει η είναι λάθος η απόφασή μου? Ethernet θα δουλεύω προς το παρών και ασύρματα για browsing στο psp μου.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Basika pira to adsl in a box plus gia pstn kai mesa exei to wag354g.

Opote tha kanei gia pstn.

 

Ναι, κάνει, αλλά δεν μπορείς να το μετατρέψεις σε ISDN.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους! Ειμαι καινουριο μελος του myphone.gr.Ειμαι εδω και 2 εβδομαδες συνδρομητης adsl με ondsl.Επειδη το πηρα απο Γερμανο μου δωσανε επιπλεον ενα ασυρματο router της linksys,αλλα δεν μπορω να το εγκαταστησω :cry: ! Μηπως υπαρχει καποιο link με οδηγιες? Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη,ευχαριστω :)
Link to comment
Share on other sites

Για τον Router της Linksys που έρχεται μαζί με το adsl-in-a-box Plus της Forthnet, ακούω τα καλύτερα και τα χειρότερα λόγια μαζί!

 

1) Η εταιρία είναι θυγατρική της Cisco με ότι συνεπάγεται αυτό από θέμα αξιοπιστίας και εμπειρικά , γνωστοί μου δεν έχουν αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα.

 

2) Από την άλλη μεριά με τα πράγματα που διάβασα Εδώ , παραλίγο να μου πέσουν τα μαλλιά.Διακοπές τηλεφώνου και δε συμμαζεύεται.

 

Διαβάστε μόνοι σας και κρίνετε.

 

Αγαπητέ digitdoc καλώς ώρισες :)

 

Πληροφοριες για Εγκατάσταση και ρυθμίσεις που ψάχνεις ;)

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Βασικα βαζει ενας φιλος μου dsl και θα ηθελα να μαθω ενα πολυ καλο modem με wireless router (μια συσκευη). Η συνδεση ειναι πανω σε isdn γραμμη.

Ευχαριστω.

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Βασικα βαζει ενας φιλος μου dsl και θα ηθελα να μαθω ενα πολυ καλο modem με wireless router (μια συσκευη). Η συνδεση ειναι πανω σε isdn γραμμη.

Ευχαριστω.

 

 

Δοκιμασε το 9108 της US Robotics και ειναι και σε καλη τιμη. (γυρω στα 100Ε)

Εγω εχω το linksys αλλα μεχρι στιγμης το wifi εχω δοκιμασει το οποιο ειναι πολυ καλο.

Δες στο adslgr.com για περισσοτερες πληροφοριες. Το τελειο παντως δεν υπαρχει αλλα αγορασε κατι συμφωνα με τις αναγκες σου.

SV9PFY
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε το 9108 της US Robotics και ειναι και σε καλη τιμη. (γυρω στα 100Ε)

Εγω εχω το linksys αλλα μεχρι στιγμης το wifi εχω δοκιμασει το οποιο ειναι πολυ καλο.

Δες στο adslgr.com για περισσοτερες πληροφοριες. Το τελειο παντως δεν υπαρχει αλλα αγορασε κατι συμφωνα με τις αναγκες σου.

 

Για να το κανω λιγο πιο συγκεκριμενο. Μεταξυ αυτων των 3 modem πιο κατα την γνωμη σας ειναι καλυτερο

 

D-LINK DSL-G664T

US Robotics 9108

ZYXEL PRESTIGE 660HW

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα

Μπορείτε να μου υποδείξετε ένα κατάστημα που να ρωτήσω πέντε πράγματα για το τι θέλω για να συνδέσω ασύρματα μία δυόροφη κατοικία (πάνω λάπ τοπ κάτω ντέσκ).

Έχω pstn και πάω φούλ για ADSL διότι ο λογαριασμός του ιντερνετ φτάνει τα 100+ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Μενω σε δυοροφη κατοικια, με το Linksys wag354g που χρησιμοποιω + το NETGEAR 54Mbps USB 2.0 δεν εχω το παραμικρο προβλημα εμβελειας, αλλα αν και παλι θες κατι παραπανω, μπορεις να παρεις προιοντα τυπου speedboost, rangemax κτλ. εχουν καλυτερη εμβελεια, αλλα κοστιζουν πολυ παραπανω.
Link to comment
Share on other sites

Για να το κανω λιγο πιο συγκεκριμενο. Μεταξυ αυτων των 3 modem πιο κατα την γνωμη σας ειναι καλυτερο

 

D-LINK DSL-G664T

US Robotics 9108

ZYXEL PRESTIGE 660HW

 

Έχω το D-link για pstn και αν δεν είχε το bug με τα "χαμένα" rules στο port forwarding θα ήταν απλά το τέλειο.

Δε μπορώ να ξέρω αν υπάρχει και στο isdn μοντέλο..

Για το Zyxel δεν έχει ακουστεί κάτι άσχημο και η εταιρία είναι εγγύηση.

Το 9108 έχει το bug με το quality of service αλλά λένε ότι είναι κάτι που θα διορθωθεί plus έχει τεράστια υποστήριξη από ένα ολόκληρο φόρουμ(κανονικά θα έπρεπε να τους πληρώνει η USR :p ).

 

Η επιλογή είναι δική σου.. :)

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Μενω σε δυοροφη κατοικια, με το Linksys wag354g που χρησιμοποιω + το NETGEAR 54Mbps USB 2.0 δεν εχω το παραμικρο προβλημα εμβελειας, αλλα αν και παλι θες κατι παραπανω, μπορεις να παρεις προιοντα τυπου speedboost, rangemax κτλ. εχουν καλυτερη εμβελεια, αλλα κοστιζουν πολυ παραπανω.

 

Είναι εύκολο να μου πείς πού και πόσο και αν χρειάζεται και κάτι άλλο.

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...