Jump to content

Modem - Router - WiFi: Επιλογή, Σύνδεση, Δικτύωση


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Guys voitheia(kai grigora) parakalw....

Skopeuw na kanw aitisi gia to on dsl kit tis otenet... ola ok me auto..

Alla thelw na epilexw ena kalo router(wireless) dioti tha syndesw panw 3-4 upologistes..

Apo oti exw diavasei ta kalutera kai value for money einai ta US Robotics 9106 kai 9108..

Omws epsaxa se germano , multirama kai plaisio kai den ta vriskw POUTHENA..

Sas parakalw peite mou pou mporw na ta vrw entos attikis..

 

Euxaristw..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Guys voitheia(kai grigora) parakalw....

Skopeuw na kanw aitisi gia to on dsl kit tis otenet... ola ok me auto..

Alla thelw na epilexw ena kalo router(wireless) dioti tha syndesw panw 3-4 upologistes..

Apo oti exw diavasei ta kalutera kai value for money einai ta US Robotics 9106 kai 9108..

Omws epsaxa se germano , multirama kai plaisio kai den ta vriskw POUTHENA..

Sas parakalw peite mou pou mporw na ta vrw entos attikis..

 

Euxaristw..

Msystems E.Π.Ε.

Φραντζή 26-28 Ν. Κόσμος

Τηλ: 210 9246280

Fax: 210 9248290

email: sales@msystems.gr

ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Guys voitheia(kai grigora) parakalw....

Skopeuw na kanw aitisi gia to on dsl kit tis otenet... ola ok me auto..

Alla thelw na epilexw ena kalo router(wireless) dioti tha syndesw panw 3-4 upologistes..

Apo oti exw diavasei ta kalutera kai value for money einai ta US Robotics 9106 kai 9108..

Omws epsaxa se germano , multirama kai plaisio kai den ta vriskw POUTHENA..

Sas parakalw peite mou pou mporw na ta vrw entos attikis..

 

Euxaristw..

 

http://www.skroutz.gr γράψε το προϊόν που ψάχνεις ( us robotics 9108) , πάτα enter και δες ποιος το πουλάει φτηνότερα! :)

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Μου λείνετε μια απορία παρακαλώ; Γιατί το 9108 αυτό τουλάχιστον που ψάχνω σε ISDN είναι πιο φθηνό από το αντίστοιχο σε PSTN ;

Ευχαριστώ

London for ever
Link to comment
Share on other sites

μια απλή ερωτησούλα παιδιά καθώς είμαι νέος(μελλοντικος για την ακριβεια) dsl χρήστης:

με ένα modem-rooter εκτός από το να μοιράζομαι το Internet θα PC θα αποτελουν κ μεταξύ τους δίκτυο??

Δεν ενδιαφέρομαι για παιχνίδια αλλά για επαγγελματική χρήση

 

ευχαριστώ.

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

μια απλή ερωτησούλα παιδιά καθώς είμαι νέος(μελλοντικος για την ακριβεια) dsl χρήστης:

με ένα modem-rooter εκτός από το να μοιράζομαι το Internet θα PC θα αποτελουν κ μεταξύ τους δίκτυο??

Δεν ενδιαφέρομαι για παιχνίδια αλλά για επαγγελματική χρήση

 

ευχαριστώ.

Nαι θα εχεις εσωτερικο δικτυο μέσω του router.

Link to comment
Share on other sites

Nαι θα εχεις εσωτερικο δικτυο μέσω του router.

thanks Bayern7:)

 

ας ξεκινήσει τώρα το safari για επιλογή modem(άκουσα καλές γνώμες για cisco)

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Πως κάνεις test την γραμμή σου να δεις πόσο μπορεί να πιάσει? Έχω ακούσει αρκετούς που λένε ότι έκαναν test.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Πως κάνεις test την γραμμή σου να δεις πόσο μπορεί να πιάσει? Έχω ακούσει αρκετούς που λένε ότι έκαναν test.

 

Μπαίνεις σε κάποιες ιστοσελίδες όπως οι παρακάτω:

 

http://www.testmy.net/

και

http://speedtest.forthnet.gr/

 

Καλά αποτελέσματα!

Link to comment
Share on other sites

thanks Bayern7:)

 

ας ξεκινήσει τώρα το safari για επιλογή modem(άκουσα καλές γνώμες για cisco)

 

Cisco orea idea ala prepi na 3eris tha xriastis kai tis analoges gnosis gia na stisis Cisco ;)

 

Genikotera ta Cisco den ine gia user ektos ean exis arketa megali idea apo Unix kai to litourgiko tou cisco

kalo setup ginete mono apo Console se morfi prompt

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνεις σε κάποιες ιστοσελίδες όπως οι παρακάτω:

 

http://www.testmy.net/

και

http://speedtest.forthnet.gr/

 

Καλά αποτελέσματα!

 

Download: 328,62 kb/s

Upload: 115,25 kb/s

 

Καλά είναι γενικά για 384/128 γραμμή? dslam siemens 2 είμαι.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Εχω αγοράσει το modem-router USR 9108 και την ασύρματη κάρτα της USR για φορητό υπολογιστή όμως η εμβέλεια είναι μικρή.Στο σπίτι μου που είναι μεζονέτα δεν έχω σήμα στον επάνω όροφο.Μήπως χρειάζεται κάποια ρύθμιση;Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

georlapo κάπου στο adslgr.com στο τόπικ του 9108 είχα διαβάσει πως υπάρχει μία ρύθμιση να αυξήσεις την ισχύ, μέσα απο telnet. Κάνε έναν κόπο να το κοιτάξεις, και στη τελική αν δεν το βρείς ρώτα τους.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
Παιδιά καλησπέρα!Έχω περίπου 1,5 χρόνο πλέον ADSL και όπου να'ναι θα αγοράσω laptop.Αυτό που με ενδιαφέρει να μάθω επειδή είμαι και ολίγον άσχετη επί τούτου,υπάρχει τρόπος να συνδέομαι στο internet με το laptop,μέσω της γραμμής adsl,ενώ δεν βρίσκομαι στο χώρο που είναι εγκατεστημένη η γραμμή;Δηλαδή την γραμμή την έχω στο μαγαζί,μπορώ με κάποιο τρόπο να πάρω το laptop σπίτι και να μπαίνω κανονικά;Ελπίζω να μην σας κούφανα με αυτό που ρωτάω.:wacko:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!Έχω περίπου 1,5 χρόνο πλέον ADSL και όπου να'ναι θα αγοράσω laptop.Αυτό που με ενδιαφέρει να μάθω επειδή είμαι και ολίγον άσχετη επί τούτου,υπάρχει τρόπος να συνδέομαι στο internet με το laptop,μέσω της γραμμής adsl,ενώ δεν βρίσκομαι στο χώρο που είναι εγκατεστημένη η γραμμή;Δηλαδή την γραμμή την έχω στο μαγαζί,μπορώ με κάποιο τρόπο να πάρω το laptop σπίτι και να μπαίνω κανονικά;Ελπίζω να μην σας κούφανα με αυτό που ρωτάω.:wacko:

θα ηταν εφικτο αν η αποσταση της εργασιας σου ηταν αρκετα κοντα στο σπιτι σου περιπου 80 μετρα..

M. K.
Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
θα ηταν εφικτο αν η αποσταση της εργασιας σου ηταν αρκετα κοντα στο σπιτι σου περιπου 80 μετρα..
Δυστυχώς μιλάμε για μια απόσταση Ν.Σμύρνη-Παγκράτι...Οπότε πάει αυτό το όνειρο... :( Σ'ευχαριστώ πολύ πάντως!
Link to comment
Share on other sites

Το μονο που μπορεις να κάνεις ειναι να μπαινεις από το γραφείο με DSL και να χρησιμοποιεις τον λογαριασμο του ISP που έχεις, για να μπαινεις με dialup από το σπίτι.

Εκτός πάλι αν ενεργοποιήσεις dsl γραμμή και στο σπίτι, oπότε με μια συνδρομή στο ISP, θα μπαίνεις και από το σπίτι και απο το γραφείο. Οχι ταυτοχρονα εννοείται.

Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
Το μονο που μπορεις να κάνεις ειναι να μπαινεις από το γραφείο με DSL και να χρησιμοποιεις τον λογαριασμο του ISP που έχεις, για να μπαινεις με dialup από το σπίτι.

Εκτός πάλι αν ενεργοποιήσεις dsl γραμμή και στο σπίτι, oπότε με μια συνδρομή στο ISP, θα μπαίνεις και από το σπίτι και απο το γραφείο. Οχι ταυτοχρονα εννοείται.

Μπα,το πάγιο για την dsl είναι απαγορευτικό ακόμη,ώστε να αποφασίσω να το πληρώνω εις διπλούν μόνο και μόνο για λίγες ώρες το βράδυ που είμαι σπίτι.Αυτό με την dial-up το γνωρίζω,αλλά με ξενερώνει ελαφρώς λόγω ταχύτητας :p Μάλλον τα θέλω όλα δικά μου :whistle: Thanks πάντως,τουλάχιστον να το έχω υπ'όψιν όταν πέσει το πάγιο να βάλω και στο σπίτι dsl :)
Link to comment
Share on other sites

Εχω αγοράσει το modem-router USR 9108 και την ασύρματη κάρτα της USR για φορητό υπολογιστή όμως η εμβέλεια είναι μικρή.Στο σπίτι μου που είναι μεζονέτα δεν έχω σήμα στον επάνω όροφο.Μήπως χρειάζεται κάποια ρύθμιση;Ευχαριστώ.

 

Φίλε σε παρακαλώ πες μου από την εμπειρία σου αν πιάνει έναν όροφο τουλάχιστον. Δηλαδή επειδή και εγώ σε τριών επιπέδων μεζονέτα είμαι, στον ένα απο πάνω η από κάτω όροφο πιάνει στην δικιά σου περίπτωση και ειναι ότι στο άλλο επιπλέον επίπεδο που έχει πρόβλημα ? Και εξωτερικά στον ίδιο όροφο μπρός και πίσω έχεις σήμα ??

Ευχαριστώ :worry:

Link to comment
Share on other sites

kalispera se olous...

 

Tha ithela na rwtisw an me ena adsl asyrmato modem mporw na exw syndedemena 2 laptop sygxronws sto spiti i an kapoios xrisimopoiei to ena tote den mporei taytoxrona kapoios na xrisimopoiei to 2o gia internet?

 

An einai polu xazi erwtisi sygnwmi apla twra arxizw na to psaxnw

 

A!kai kati allo. Se ayta ta adsl in a box exei kanena asyrmato modem?

Link to comment
Share on other sites

A!kai kati allo. Se ayta ta adsl in a box exei kanena asyrmato modem?

 

Υπάρχει στο adsl in a box plus. :)

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Φίλε σε παρακαλώ πες μου από την εμπειρία σου αν πιάνει έναν όροφο τουλάχιστον. Δηλαδή επειδή και εγώ σε τριών επιπέδων μεζονέτα είμαι, στον ένα απο πάνω η από κάτω όροφο πιάνει στην δικιά σου περίπτωση και ειναι ότι στο άλλο επιπλέον επίπεδο που έχει πρόβλημα ? Και εξωτερικά στον ίδιο όροφο μπρός και πίσω έχεις σήμα ??

Ευχαριστώ :worry:

Φίλε μου πιάνει μόνο στον ένα όροφο και στο μπαλκόνι.Μόλις ανέβω την σκάλα για τον επάνω όροφο κόβεται το σημα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...